Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παμε ρε παιδια ολοι εκει να δουμε αν θα κανουμε τπτ.Γιατι να μας βαλουν κοφτη στα 1024 ενω εχουμε 2048??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτος ομως δεν ειναι ο κωδικος ξεκλειδωματος. Απλα η παρακαμψη του 1787 :O

Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει στην TP αλλα λογικα αν κανεις διακοπη και ζητησεις κωδικο ξεκλειδωματος, θα στον δωσουν ;)

 

Το αποκλείω...

1ον Διότι υποτίθεται κάναν δωρο ασύρματο για να καλείς μέσω της tp.

2ον Δεν νομίζω να υπάρχει κωδικός ξεκλειδώματος

3ον Και να υπάρχει κωδικός είναι πλέον τόσο άσχετοι που δύσκολα θα βγάλεις άκρη.

 

Εγω παντως πρίν απο τις κλήσεις μου βάζω *1591765.... :P

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πολύ απατεώνες. Πρίν αγοράσουμε τα πακέτα δεν μας είπαν τίποτα και μόλις έκανε την ανακοίνωση ο ΟΤΕ για τον διπλασιασμό ξαφνικά μας λένε οτι αυτές οι γραμμές είναι ήδη διπλασιασμένες....

 

 

ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ H 1ΜΒΙΤ MOY ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ 400KBPS :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 10 λέπτα πέφτει η γραμμή του internet. Πάω στο modem interface και βλέπω disconnected. Μετά απο 1 λεπτό ξανασυνδέομαι και με έκπληξη βλέπω αντί για το γνωστό 384/128 να γράφει 768/192. Μέσα στην τρελή χαρά παίρνω κατευθείαν τηλέφωνο στην H.O.L. για να μάθω αν και πότε θα αλλάξει η σύνδεση (έχω γραμμή ΠΟΤΕ 384/128 και σύνδεση Η.Ο.L. 256/128). Εκεί ακούω το εξής εκπληκτικο : όσοι έχουν γραμμές 384/128 θα πάνε σε 768/192 ενώ όσοι έχουν 256/128 θα παραμείνουν στα 256/128. Περιμένω να διαβάσω τα σχόλιά σας. 'Εχω μείνει :confused:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε chris_ma εισαι απο τους ατοιχους δυστυχως.Η 256 ποτε δεν ειχε τοσο κινηση γιατι ηταν μονο αοριστου νομιζω οποτε δεν ασχοληθικαν καν.Αυτο παντως ειναι μεγαλη λαλακια:X !!Παρ'τους τηλ και χεστους ή ακομα καλυτερα βρες και αλλους με το ιδιο προβλημα και καντε μια ομαδικη διαμαρτυρια
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

iparxei akoma epilogi gia 256-128? nomiza oti to minimum einai 384-128. logiko to vrisko na min anavathmistei auti i grammi..ti na ginotan? 512-? . edo tin 384-128 tin kanane 768-192 (auti i taxitita den iparxei stin ipoloipi evropi). i diki sou ti upload na eperne?

eipame na pame pio mprosta..toso kairo fonazame na eksevropaistoume ligo :p kane tin kardia sou petra kai pare mia sindesi analogi tis grammis sou an einai :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έτσι και αλλιώς σκεφτομαι να τους γράψω και τους 2 (ΠΟΤΕ και HOL) στα @@ μου. Έχω προπληρωμένη ΗΟL και αορίστου ΠΟΤΕ που μου στοιχίζει 18,92 *12 = 227 ευρώ το χρόνο (μόνο η γραμμη). Θα πάω να βάλω φοιτητικό 1 χρόνο Οτενετ 768/192 με 119 ευρώ (Άντε γεια). Η μόνη μ@λ@κι@ είναι πως πρέπει να μείνω χωρίς σύνδεση για κανένα μήνα γιατί πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής και αίτηση επανενεργοποίησης για την DSL. Αλλά για το γ@μ0τ0 και μόνο όποιος γουστάρει μαζική διαμαρτυρία μέσα είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostakiss δες πρώτα το modem interface αν η γραμμή σου είναι 768/192. Αν ναι πάρε τηλέφωνο στην HOL και ρώτα αν η σύνδεση είναι και αυτη 768/192. Η πιο απλά μπες σε κάποιο site και κατέβασε ένα μεγάλο αρχείο. Aν πιάσεις γύρω στα 80-90 kbyte/sec τότε έχεις 768/192. :)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έτσι και αλλιώς σκεφτομαι να τους γράψω και τους 2 (ΠΟΤΕ και HOL) στα @@ μου. Έχω προπληρωμένη ΗΟL και αορίστου ΠΟΤΕ που μου στοιχίζει 18,92 *12 = 227 ευρώ το χρόνο (μόνο η γραμμη). Θα πάω να βάλω φοιτητικό 1 χρόνο Οτενετ 768/192 με 119 ευρώ (Άντε γεια). Η μόνη μ@λ@κι@ είναι πως πρέπει να μείνω χωρίς σύνδεση για κανένα μήνα γιατί πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής και αίτηση επανενεργοποίησης για την DSL. Αλλά για το γ@μ0τ0 και μόνο όποιος γουστάρει μαζική διαμαρτυρία μέσα είμαι.

 

ennoeitai oti an exeis tetoia dinatotita kanto..min to skeftesai. an eisai tixeros isos meineis mono 15 meres xoris internet. an kai mia fili pou allakse paketo stis avgoustou...akoma den exei ginei tipota..perimenei :O . gi auto ki ego apo tin arxi exo kanei ti sindesi ston ote..na xo ti grammoula mou stathera kai san paroxo koitao kathe fora ti me simfairei (px edo kai kana xrono voleutika me forthnet 384-128 3 mines + 3 mines doro.. opote me dio tetoies sindromes evgala ena xrono). tora malista mou tin anavathmizei kai i forthnet opote eimai ok.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostakiss δες πρώτα το modem interface αν η γραμμή σου είναι 768/192. Αν ναι πάρε τηλέφωνο στην HOL και ρώτα αν η σύνδεση είναι και αυτη 768/192. Η πιο απλά μπες σε κάποιο site και κατέβασε ένα μεγάλο αρχείο. Aν πιάσεις γύρω στα 80-90 kbyte/sec τότε έχεις 768/192. :)

UP Stream Rate / Down Stream Rate: 192 / 768 :D

να σαι καλα HOL ΜΟΥ !!!:happy: :D

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις σας συχνα προβληματα με τα dslam του ΟΤΕ στην περιοχη σας??

Μενω βριλησσια (παιρνω απο Πεντελη) και τις τελευταιες 20 μερες εχω μεινει χωρις internet 2 φορες απο 8 την μια και 10 ωρες την αλλη.

Εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακατω link μπορειτε οσοι το επιθυμειτε να βαλετε κ εσεις την υπογραφη σας για να αποσταλει εντος της εβδομαδας το e-mail στην εταιρια forthnet για τον μη διπλασιασμο των ταχυτητων των γραμμων μας.Απαραιτητη προυποθεση ειναι βεβαιως να ειστε κατοχος του πακετου στο οποιο αναφερομαστε κ το οποιο αντιμετωπιζει το προβλημα. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45783
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη δηλαδή. Εμεις σαν μ@λ@κες ακομα περιμενουμε την αναβαθμηση των γραμμων και εσεις που πηρατε πακετο στις νεες τιμες ενα μηνα νωριτερα εχετε και παραπονο; :wacko:

 

Καταρχην μονο η otenet δινει 2048 με 26 γιατι ανοικει στον ote. Οι ιδιωτικες εταιριες δινουν 1024. Παρτε οτενετ και μην τα θελετε ολα τσαμπα.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη δηλαδή. Εμεις σαν μ@λ@κες ακομα περιμενουμε την αναβαθμηση των γραμμων και εσεις που πηρατε πακετο στις νεες τιμες ενα μηνα νωριτερα εχετε και παραπονο; :wacko:

 

Καταρχην μονο η otenet δινει 2048 με 26 γιατι ανοικει στον ote. Οι ιδιωτικες εταιριες δινουν 1024. Παρτε οτενετ και μην τα θελετε ολα τσαμπα.

 

επειδή η hol δεν έχει ανακοινώσει επισημα ακόμα τι προτίθεται να κάνει μήν λες μόνο η otenet γιατί μπορεί να εκτεθείς. Πάντως στην hol ανακοινώνουν στα τηλέφωνα από οτι μου είπαν οτι θα αναβαθμιστούν και οι 1024 σε 2048 με 24,9 euro. Οπότε μόνο η forthnet θα μεινει πίσω....

 

Επίσης να πω οτι όσοι θέλουν να συμμετέχουν αλλά δεν θέλουν να γραφτούν στο forum που δίνεται στο link ας δηλώσουν εδώ οτι θέλουν και θα αναλάβω εγώ τα υπόλοιπα. Απλά ένα μήνυμα με το nick σας και οτι είστε μέσα...

Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Για FULL LLU η Vivodi με 259/12=21.58€ και 9.5€/μήνα DSL Phone βγαίνει συνολικό κόστος ανά μήνα 31.08€

Πουθενά αλλού δε θα βρεις τέτοια τιμή!

 

Μην ξεχάσω ότι μιλάμε για σύνδεση στα 2 Mbit!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι αρκετό νομίζω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=148418

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

πριν κανενα εξαμηνο ειχα παιε στα μουλτιραμα να αγορασω συνδεση φορθνετ 3μηνες στα 384(μονο συνδεση,οχι πακετο).οι υπαλληλοι ηταν πολυ ευγενικοι.περιμενα πως θα παρω ενα χαρτι με το σιριαλ για να το βαλω απο το σπιτι μου.ομως καθησα εκεί και μου το ενεργοποιησαν οι ιδιοι με το να λεω τα στοιχεια,κωδικους κτλ.τωρα θελω ναγορασω παλι συνδεση στα 768 και θαθελα να ρωτησω αν και στο πλαισιο και φνακ θα κανουν το ιδιο ή θα μου δωσουν το σιριαλ για να το κανω μονος μου.επιδη δεν εχω χρονο να καθομαι εκει θαθελα να το κανω στο σπιτι.επισης κατατην αγορα πρεπει ναχω τπτ ταυτοτητες κτλ;

 

εχω ενεργοποιημενη γραμμη απο οτε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Στο oteshop διάβασα για την παρακάτω υπηρεσία σε ISDN συνδέσεις:

 

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=168&hop=o

 

Σηματοδοσία από Χρήστη σε Χρήστη (UUS-User to User Signalling)

Οι συνδρομητές έχουν τη δυνατότητα να ανταλλάσσουν μεταξύ τους γραπτά μηνύματα μικρού μεγέθους (μέχρι 128 χαρακτήρες). Ο αποστολέας πληκτρολογεί στη συσκευή του το μήνυμα και ο παραλήπτης το διαβάζει στην οθόνη της δικής του συσκευής.Το μήνυμα στέλνεται στη φάση των κλήσεων και μέχρι την απάντηση.

 

 

Ξέρει κανείς πως λειτουργεί, χρεώσεις κλπ.??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απλα υπαρχει ως δυνατοτητα της συσκευης αλλα ΑΚΟΜΑ δεν υποστηριζεται απο ΟΤΕ.Αλλα καλα παει σιγα σιγα ο ΟΤΕ που τον βριζαμε.Θα το κανει και αυτο...:p

All I ever wanted

All I ever needed

Is here in my arms

Words are very unnecessary

They can only do harm

Depeche Mode - Enjoy the Silence:)

Link to comment
Share on other sites

mhn kanete tipota...paides me pirane tilefono kai telika tha mas gini h anavathmisi sthn grammh mas mexri tis 15 Semptemvriou. Egrapsa ego dio orea emails sto sales@forthnet kai PR@forthnet, kai tous ta exosa ligo, kai me pirane tilefono prin apo 10 lepta kai mou eipane pos "telika h grammh sas kai se olous tha anavathmisti se 2048. Ego tous eipa, e kala kanete! :).. lipon, oute grammata oute ypografes..h ypothesi elikse!! OLEEEE KERDISAME! :)
Link to comment
Share on other sites

mhn kanete tipota...paides me pirane tilefono kai telika tha mas gini h anavathmisi sthn grammh mas mexri tis 15 Semptemvriou. Egrapsa ego dio orea emails sto sales@forthnet kai PR@forthnet, kai tous ta exosa ligo, kai me pirane tilefono prin apo 10 lepta kai mou eipane pos "telika h grammh sas kai se olous tha anavathmisti se 2048. Ego tous eipa, e kala kanete! :).. lipon, oute grammata oute ypografes..h ypothesi elikse!! OLEEEE KERDISAME! :)

 

Επιβεβαιώνεται και από αλλου δλδ η είδηση που ανέφερα ότι δλδ αναβαθμιζόμαστε. Να ανακοινώσω σε όλους οτι η διαμαρτυρία θα επιδοθεί ακόμα και αν η forthnet μας τάξει λαγούς με πετραχείλια (α) για να σκέπτονται μελλοντικές κινήσεις καλύτερα και (β) προς "παραδειγματισμό" και των άλλων ISP που επιβουλεύονται μέσω κουτοπονηριών τους καταναλωτές, νομίζοντας ότι είμαστε έρμαιά τους.

 

Οπότε συνεχίστε να στέλνετε..

Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...