Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας μου θέλει να κάνει σύνδεση dsl παιρνοντας κάποιο κουτί. Είναι ανάμεσα στο κονεξ το οποίο δίνει δώρο αυτη την περιοδο ένα ρουτερ, στο ondsl kit to οποιο κοστίζει καπως φθηνοτερα ανα μηνα αλλα έχει το μοντεμ της sagem που δε λέει και πολλα και στο κουτι της φορθνετ που δε σε δεσμεύει για ένα χρόνο αλλα δε ξέρει τι σόι μόντεμ δίνει. Εσεις τι θα μας συμβουέυατε; Ευχαριστω.

Να πάρετε της Forthnet το ADSL in a Box την 1η Ιουνίου.

Κάνει 117€ με ένα αξιοπρεπρές USB modem ή 189€ με έναν Wireless router kai ισχύει (αν η απόδειξη αγοράς είναι την 1η Ιουνίου) για ένα χρόνο στα 512!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Re paidia mipos sas exei pesei stin antilipsi kanenas voip provider pou na dinei tzampa kliseis se kinita stin Ellada flatrate ? Akousa gia ena tipo pou kalouse apo germania ena filo tou ellada sto kinito kai milouse tsampa me tis ores!! To thema einai oti den gnorizo ton tipo gia na matho! Amfivalo ean einai kai radioarvila!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Yparxoun, yparxei kai ena sxetiko thread sto forum, psa3e.. Sry pou dn mporw na sou dwsw link.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνω λάθος αλλα νομίζω δεν είναι δυνατόν να υπάρχει δωρεάν συνομιλία προς κινητό και αυτό οφείλεται στον υψηλό τερματισμό κλήσης που χρεώνουν οι εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες, αν δεν κανω λαθος μονο η Q Telecom και ακομα μια εχουν ελαχιστο χρονο χρεωσης 30" προς κινητα (η telepassport εξαιρειται φυσικα λογω το οτι χρεωνει ΑΝΑ 30").

 

Τα μονα πακετα με χρεωση ανα δευτερολεπτο ειναι το TalkFree 300 και το 500 της Cosmoline τα οποια εχουν παγιο 15 και 30 € αντιστοιχα.

Γι'αυτο και τα πολυδιαφημιζουμε εμεις στις πωλησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Χρεωση ανα δευτερολεπτο χωρις ελαχιστη διαρκεια κλησης προς κινητα?

 

Βεβαιως, για τα 300 ή τα 500 λεπτα (αναλογα με το πακετο) η χρεωση ειναι ανα δευτερολεπτο για ολες τις εθνικες κλησεις (αστικα, υπεραστικα και κινητα).

 

Περα απ'αυτο, υπαρχει και μια εξτρα 'πονηρια' την οποια θα αφησω για τους τυχον 'εκλεκτους' συνφορουμιτες που θελουν να υπογραψουν για το TalkFree :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σε συγγενικό πρόσωπο συνέβει το εξής τις τελευταίες μέρες. Το σταθερό τηλέφωνο άρχισε να εμφανίζει περίεργο "θόρυβο" κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Έγινε το απαραίτητο τηλεφώνημα στο 121 του ΟΤΕ για έλεγχο της γραμμής και ο τεχνικός που το έλεγξε ανέφερε ότι είναι πιθανό να έχει "πειραχτεί" η γραμμή απο τρίτο πρόσωπο. Και μάλιστα ζήτησε να μην αναφερθεί τίποτε γιατί- όπως είπε - "θα χάσει τη δουλειά του".

 

Ο έλεγχος έγινε στο κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας...

Υπάρχει τρόπος να βρεθεί κάτι? Τι και που πρέπει να ψάξει κάποιος? Έχει κανένας καμμιά ιδέα? Έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση?

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Em, otan lei oti exei ginei kati apo trito proswpo kai na mhn anafer8ei kati giati 8a xasei thn douleia tou ti akribws ennoei? :o

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνω λάθος αλλα νομίζω δεν είναι δυνατόν να υπάρχει δωρεάν συνομιλία προς κινητό και αυτό οφείλεται στον υψηλό τερματισμό κλήσης που χρεώνουν οι εταιρίες.

 

 

Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Για κινητά Ελλαδας δύσκολο. Αν βρεις κάτι θα έχει χάλια ποιότητα και θα το παρατησεις

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Em, otan lei oti exei ginei kati apo trito proswpo kai na mhn anafer8ei kati giati 8a xasei thn douleia tou ti akribws ennoei? :o

 

...παρακολούθηση...(μάλλον ε!)

Link to comment
Share on other sites

τον καημενο..μην κανεις καμια στραβη ρε..κριμα ειναι..αστον να στο φτιαξει..και τελειωσες..ελατωσε τα τηλεφωνηματα σου οσο μπορεις..
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως εαν δεν το εχεις διαβάσει ηδη, αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά :)

http://www.techteam.gr/wiki/LMDS

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

tha ithela na me enhmerwsei kapoios sto eksis:exw ena usb bt adaptor agorasmeno apo to plaisio(chronos)kai ena bt hands free nokia.ta sindew metaksi tous kanonika...auto pou thelw na petixw einai na mporesw na xrisimopoihswto bt hands free sto voipbuster....an kapoios to exei kataferei tha ithela mia boithia......euxaristw ek to proterwn
Link to comment
Share on other sites

Είπα να κοιτάξω πόσο κάνουν οι άλλες προσφορές της φορθνετ πλεον της 3μηνης προσφορας που έχει η φορθνετ και ανακαλυψα το εξης στην 1mb γραμμη.

Με την ειδική προσφορά που έχει συμφέρει να παρεις 3μηνη με 3 μηνες δώρο διότι βγαίνει στα 41,67 ευρώ μήνας έναντι των 42,80 (ειδικής τιμής).

6μηνη + 2 μηνες δώρο: 61,26 ευρώ ο μήνας έναντι 42,80 (ειδικής) και 41,67 (3μηνης)

8μηνη + 4 μηνες : 42,54 ευρώ ο μήνας έναντι 42,80 ειδικής και 41,67 3μηνης

12μηνης + 4 μηνες: 60,03 ευρώ ο μήνας έναντι 42,80 ειδικής, 41,67 3μηνης, 61,26 6μηνης, 42,54 8μηνης.

 

Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα μιας γραμμης 1mb από την φορθνετ.

Πρόσεξα ότι βάζει τον ήδη υπάρχοντα ή νέο αγοραστή σε μεγάλο προβλημα που δεν του δείνει την δυνατότητα κερδους σε μεγαλυτερης διαρκειας συνδρομης.

Βγαίνει μεν κερδισμένος από την κανονική τιμη (σβησμενη με γραμμουλα απο πάνω) αλλα με την ειδική τιμή που κρατάει εδω και παρα πολλους μηνες και δεν εχει αλλαξει μεχρι σημερα ουτε λεπτο λιγοτερο, δημιουργει μεγαλο προβλημα στο τι να επιλεξει.

Φυσικα, αρκετοι θα μπλεξουν στην αοριστου μιας και λιγοι διαβαζουν ότι πρεπει να κλεισουν 12μηνη συμβαση με την εταιρια.

Το ιδιο προβλημα γινετε και στα αλλα πακετα της (512,256,384) και καμια αλλαγη δεν εχει κανει μεχρι σημερα σε κανενα της πακετο.

 

Κανονικά η λογική των μεγαλυτερων σε χρόνο συμβασεων εννοουν ότι όσο ποιο μεγαλό χρόνο περνεις τόσο πρεπει να πεφτει και το κόστος ανα μηνα που πληρωνεις.

Πως κρίνετε αυτήν, την εδώ και πολλους μηνες στάσιμη, οικονιμικης αποψεως, πολιτική της εταιρίας;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω forthnet και λιγει σε ενα μηνα, οτι προσφορα και να κανει δεν ξανακανω.

Εχει αρχισει και μου τη σπαει σαν εταιρεια γενικοτερα....

Ασε που κατεβαζω σαν να ειχα 128 γραμμη....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι φταίει η Forthnet γι' αυτό και όχι ο καλός μας ΟΤΕ (πίτα dslam κτλ);
Link to comment
Share on other sites

Η TelePassport παρουσίασε το νέο πρόγραμμα tp club, με το οποίο,

οι συνδρομητές TelePassport (με προεπιλογή 3) θα μιλάνε μεταξύ τους, Αστικά + Υπεραστικά, ΔΩΡΕΑΝ - Χωρίς Οριο, με πάγιο €2,9 για οικιακούς πελάτες ή €3,9 για εταιρίες.

 

Οι υπόλοιπες αστικές και διεθνείς κλησεις παρεμένουν ως έχουν.

Οι υπεραστικές διαμορφώνονται στα €0,0494 /λεπτο (€0,274 τις Κυριακές).

 

*Οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 19%

*Το πρόγραμμα tp club, δεν μπορεί να συνδιαστεί με το πρόγραμμα 'tp ακόμα πιο πολύ'

*Διάρκεια ισχύος Δωρεάν ομιλάς 'ένας χρόνος'

*Λήξη εγγραφής 30/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή κάνω μια σχετική εργασία, πρέπει σε κάποιο σημείο να αναφέρω τις εταιρίες που παρέχουν υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

 

Αυτές που γνωρίζω σίγουρα είναι οι εξής:

 

ΟΤΕ

LΑΝΝΕΤ

ΤΕLLAS

FORΤΗΝΕΤ

VIVODI

Q-ΤΕLΕCΟΜ

ΤΕLΕΡΑSSΡΟRΤ

ΤΕLEDΟΜΕ

COSMOLINE

ΑLGOΝΕΤ

ΝΕΤ ΟΝΕ

ΑCΝ

 

Υπάρχει καμιά άλλη που έχω ξεχάσει;

I tell you to enjoy life, I wish I could but it's too late
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΕ

LΑΝΝΕΤ

ΤΕLLAS

FORΤΗΝΕΤ

VIVODI

Q-ΤΕLΕCΟΜ

ΤΕLΕΡΑSSΡΟRΤ

ΤΕLEDΟΜΕ

COSMOLINE

ΑLGOΝΕΤ

ΝΕΤ ΟΝΕ

ΑCΝ

 

Υπάρχει καμιά άλλη που έχω ξεχάσει;

 

-Columbia telecom

-Web communications (εαν υπάρχει ακόμα)

-Alpha Phone

 

Νομίζω οτι αυτές λειτουργούν χρησιμοποιώντας κόμβους άλλων εταιριών

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του oteshop στον τιμοκατάλογο ΟΤΕ

βλέπουμε ότι υπάρχουν οι εξής εταιρείες

1733 ACN

1738 TELLAS

1750 VIVODI

1751 ALGONET

1755 TELEDOME

1756 ECONOPHONE HELLAS

1727 COLUMBIA

1757 COSMOLINE

1760 VOICENET

1765 QUEST-WIRELESS

1780 ΛΑΝΝΕΤ

1781 ΝΕΤΟΝΕ

1787 TELEPASSPORT HELLAS

1788 GRAPES HELLAS

1789 FORTHNET

1771 TIM

1777 OTE AE

 

Ξέρω επίσης ότι ξεκίνησε και η HOL με κωδικό 1744

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...