Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!

Ξέχασα να ρωτήσω το σημαντικότερο...Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να διαλέξω νούμερο???(Πολλά ζητάω, εεεε....)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@τ300: Ρώτησε στο 134.Εγω το είχα κάνει πολύ παλιά που δεν υπήρχε περίπτωση για τέτοιες ευκολίες,αλλά και πάλι μου είχαν δώσει εύκολο νούμερο.

 

@ariadgr: Μπορείς να ρυθμίσεις το ένα pot,στο ένα αριθμό και το άλλο στο κεφαλικό.Επίσης το ίδιο μπορείς να κάνεις και στον serial του netmod..Εαν εχει isdn τηλέφωνο το ρυθμίζεις απο το μενου του.

 

Συνολικά κάποιος μπορεί να πάρει μέχρι 8 msn

Link to comment
Share on other sites

Η default ρυθμιση ειναι οταν καλουν το κεφαλικο να χτυπανε μονο τα τερματικα (συσκευες που εχεις ορισει) που εχουν το κεφαλικο αριθμο. Αν εσυ πας στην 2η συσκευη και πατησεις **91*2107777777# τοτε το ΜΣΝ σου 2107777777 θα χτυπαει στην συγκεκριμενη συσκευη + στην συσκευη του κεφαλικου. 800-11-12000 αν θυμαμαι καλα ειναι το τηλ της υποστηριξης του ISDN. Για ευκολο νουμερο πρεπει να μιλησεις στον υπαλληλο που θα κανεις την αιτηση στον οτε. Αν θελει θα ψαξει στον υπολογιστη και θα σου βρει και το 2106999999 μιας και οι κλειδαραδες πια εχουν εγκαταληψει το σπορ με τα ευκολα νουμερα σε σταθερα και εχουν πιασει τα κινητα :D Οσο για το ελαχιστο που υποχρεωσουσε να κρατησεις το ΜΣΝ θελω να πιστευω πως ειναι 6μηνες οπως και στην νεα γραμμη απο οτε.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

... Μπορείς να ρυθμίσεις το ένα pot,στο ένα αριθμό και το άλλο στο κεφαλικό.Επίσης το ίδιο μπορείς να κάνεις και στον serial του netmod...

 

Ωραία. Χρειάζεται το netMod configuration manager για να γίνουν αυτές οι ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Panagioths

 

...800-11-12000 αν θυμαμαι καλα ειναι το τηλ της υποστηριξης του ISDN. ...

 

 

Το νούμερο του isdn customer care είναι 800-11-26000 !

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Ωραία. Χρειάζεται το netMod configuration manager για να γίνουν αυτές οι ρυθμίσεις;

 

 

Για τα pots δεν είναι απαραίτητο το netmod configuration manager. Γίνεται με τις εξής εντολές:

 

**91*xxxxxxx# (για το πρώτο msn της θύρας)

**92*xxxxxxx# (για το δεύτερο msn της θύρας)

**93*xxxxxxx# (για το τρίτο msn της θύρας)

 

Για την θύρα δεδομένων του netmod γίνεται ή με εντολές at μέσω του hyperterminal των windows ή μέσω του netmod configuration manager.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ena anelpisto dwro. Kathe mina dinei 60 lepta dwrean xrono omilias se astikes kliseis se osous exofloun mesw pist.kartas i trapezikou logariasmou! ligo koufo mou fainetai alla mou fainetai kai stin online parakolouthisi! :rolleyes: :blink: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυτό το ασύρματό; Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω και θα ήθελα να ξέρω αν δηλώνοντας στην ίδια βάση και ένα 4010micro θα μπορώ να πραγματοποιώ 2 ταυτόχρονες εξερχόμενες κλήσεις.

 

Στο http://www.my-siemens.com αναφέρει στα τεχνικά του χαρακτηριστικά:

-2 calls simultaneously (1 external / 1 internal): max.2 external, 1 internal

 

Μου φαίνεται χαζή η ερώτηση αλλά τι σημαίνει external; Το ρωτάω γιατί όταν κάλεσα τη siemens, ο τεχνικός επέμενε οτι μπορώ να πράγματοποιώ μόνο μία εξερχόμενη και μία εσερχόμενη κλήση ταυτόχρονα. Όχι 2 εξερχόμενες!! Έχει λογική αυτό; Κάθε κλήση δεν απασχολεί ένα κανάλι Β ανεξάρτητα από το εάν καλώ εγώ, ή με καλούν;

 

Κάλεσα και τον πΟΤΕ. Η τηλεφωνήτρια που το σήκωσε με παρέπεμψε στο αρμόδιο τμήμα. Από εκεί μου είπαν πως μάλλον γίνεται αυτό που θέλω αλλα καλύτερα να καλέσω στη γραμμή για το ISDN. Ομώς όταν κάλεσα εκει δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και επέμεναν να μου εξηγήσουν οτι μπορώ να ενεργοποιήσω την αναμονή κλήσεων για να "παρκάρω" τη μία κλήση μεχρι να ολοκληρώσω την άλλη. :blink:

 

Τι ισχύει τελικά γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτούς. :confused:

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Κατα 99% και αν θυμαμαι καλα ειναι μια φορα και οχι καθε μηνα.

 

Έχεις δίκιο.Και ακόμα περισσοτερο, δεν ισχύει η προσφορά για όσους πληρώνουν ήδη με κάρτα...Έτσι βρήκα την αφορμή που ζητούσα για να πάρω διαζύγιο από τη συμπατριώτισσα forthnet!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Anoigo auto to topic prokeimenou na grafete:

-Provlimata pou exete antimetopisei se diaforous ISPs

-Entuposeis 8etikes/arnitikes sxetika me:

()Ypiresies

()Timologia

()Texniki upodomi providers/uposthriksi

-Texnika provlimata erotiseis/apantiseis

 

kai otidipote allo 8elete

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AGNOSTOS

 

Μπορει να μου πει καποιος ποια απο τις καρτες προπληρωμενου χρονου για αστικες κλησεις κανει και αποκρυψη στον αριθμο του τηλεφωνου????Εννοω να μην εμφανιζει το κανονικο μου αριθμο σε αυτον που θα καλεσω.....thanks in advance....... :alien: :alien: :alien:

 

 

Vivodi !!!

 

Αλλα η χρεωση δεν ειναι για αστικο (2,6 cents/min) αλλα για υπεραστικο

"Ολα σας τα προβλήματα, ειτε θα τα λύσουμε, είτε θα τα ξεχάσετε"

 

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον con

 

OTE (ΖΩΝΗ ΙΙ) 0.293 €/min

Χρονοκάρτα (15,5€) 0,2563 €/min (με αναγωγή)

Talk-Talk 0.25 €/min

Smartalk 0.2387 €/min

Smile 0.27 €/min

Cosmoline 0.20 €/min (αυτή δεν υπάρχει για αγορά ακόμα)

 

H Talk Talk περιλαμβάνει τον ΦΠΑ στην τιμή, ενώ οι άλλες κάρτες όχι.

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις οταν καλω το σταθερο δικτυο πχ. της Q ή της Forthnet μεσω ΟΤΕ ποσο χρεωνομαι ανα λεπτο και ποιος ο ρυθμος χρεωσης τους?
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "το σταθερο δικτυο πχ. της Q ή της Forthnet"? Απ'όσο ξέρω καμια από τις 2 εταιρείες δεν περνάει δικές της γραμμές στον πελάτη. Αν εννοείς πόσο χρεώνεσαι για να καλέσεις κάποιον που ειναι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας στην Q ή στην forthnet, τότε η χρέωση είναι κανονική, σαν να καλείς σταθερό ΟΤΕ (γιατί όντως καλείς σταθερό ΟΤΕ, η άλλη εταιρεία αναλαμβάνει μόνο τις εξερχόμενες κλήσεις).

 

vbm

Link to comment
Share on other sites

Profanos ennoeis otan apo to tilefono sou kaleis kapoio noumero tou stul 211.... klp. H forthnet dinei tetoia dika ths noumera alla mono se etairies me mis8omena kiklomata ta opoia termatizoun se cpe routers. H xreosi loipon einai akrivos h idia me auti otan kaleis 210.... klp.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Εννοω τα νουμερα που αρχιζουν απο 211. Της Q ειναι πχ. 2119993000, ενω της Forthnet ειναι το 2119559000 αλλα αυτο μπορεις να το καλεσεις και με 210. Απλως αναρωτιομουν μηπως η χρεωση ειναι διαφορετικη και δεν χρεωνεται σαν αστικη...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τηλεφωνικά κέντρα.

 

Μετά απο ώρες ψαξίματος στο ίντερνετ και ατελείωτα τηλέφωνα με ανθρώπους που δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν τελικά, σκέφτικα ότι όλο και κάποιος εδω μέσα θα ξέρει κάτι να μου πεί...

 

Ψάχνω για το εξής:

1 τηλεφωνικό κέντρο που να υποστηρίζει:

30-50+ εξωτερικές γραμμές στο ίδιο νούμερο (αυτό μάλλον γίνεται)

Να μπορεί να μιλάει ένας και να τον ακούνε όλοι ταυτόχρονα

Να μην μπορεί να μιλάει κανένας άλλος αν δεν πάρει άδεια πρώτα (talk on request)

Αν κάποιος μιλήσει τελικά να τον ακούνε όλοι.

 

Να το πώ με παράδειγμα, θέλω κάτι σαν σχολείο, να μιλάει ο καθηγητής να τον ακούνε όλοι και αν κάποιο "παιδάκι" θέλει να μιλήσει να σηκώνει το χεράκι του πρώτα και αν του πει "μίλα" ο καθηγητής να μιλάει.

Κάτι σαν το Paltalk σε σταθερό τηλέφωνο...

 

Συγχωρέστε την άγνοια μου. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει τον παρακαλώ πολύ να απαντήσει είτε εδώ είτε με pm.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δυο 30άρες γραμμές από ΟΤΕ (ISDN-BRI) τις οποίες θα ζητήσεις να στις κάνουν συνοπτικές.

Καλύτερα να στήσεις PC με κάρτες Dialogic (την έχει πια αγοράσει η Intel) που θα σου κάνουν όλη τη δουλειά.

Αν δεν έχεις όρεξη να κάνεις μόνος σου το πρόγραμμα (αλγόριθμο διαχείρισης κλήσεων) ετοιμάσου να πληρώσεις αδρά σε κάποιον που ήδη δουλεύει τέτοια πράγματα (π.χ. http://www.kosmon.gr).

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα...

 

Υ.Γ. Κι άλλος Audiotex Operator ετοιμάζεται στην πόλη μας?... ;) :rolleyes:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..εχω isdn γραμμη,στο 1 pot εχω το κεντρικο νουμερο Α,στο 2 pot εχω βαλει MSN το Β.Το καθενα απο αυτα ειναι ανεξαρτητο,δηλαδη δεν μεταφερεται η κληση απο το ενα στο αλλο.Θελω να κανω απορρητο το νουμερο του MSN μονο.Πως γινεται;Πηρα το 134 να το ζητησω αλλα δεν εγινε τιποτα.

 

Επισης στο Α νουμερο εχω βαλει ALGONET και στο Β FORTHNET.Αν γινει η αποκρυψη απο τον ΟΤΕ στο Β τοτε θα βγαινει παλι απορρητο οταν παιρνω μεσω 1789 απο το Β;Το Α θελω να παραμεινει οπως εχει τωρα να φαινεται δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε μέχρι στιγμής.

Πρόκειτε για εκπαιδευτική εφαρμογή e-learning και το κέντρο το χρειαζόμαστε για το help-desk.

Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο.... Καμία εταιρεία απο όσες μίλησα δεν μου είπε ότι γίνεται... ο ΟΤΕ αναμένω να μου πει λύση.

 

skonsta τι είναι το PRI?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...