Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (11 Ιαν. 2005 , 23:59)

Εχμ, πως ακριβώς χτυπάνε διαφορετικά οι 4 αριθμοί σε 2 συσκευές; :confused:

 

Σε κάθε απλό τηλέφωνο από το netmod μπορείς να αντιστοιχήσεις μέχρι 3 αριθμούς. Από τη συσκευή fritz πού έχω μέχρι 4. Στα καθαρόαιμα ISDN τηλέφωνα ακόμα περισσότερα (και με διαφορετική μελωδία ανάλογο σε ποιο γίνεται κλήση). Ακόμα MSN μπορεί να πάρει η σειριακή ή η USB του netmod, ή γενικά να δώσεις ξεχωριστό MSN στη συσκεή που χρησιμοποιείς ως TA. Επιπλέον υπάρχουν και τα fax. Ο καθένα έχει (ή δεν έχει) δικούς του λόγους για να χρησιμοποιήσει παραπάνω αριθμούς. Με 4, περισσότερες, ή λιγότερες συσκευές.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (11 Ιαν. 2005 , 23:59)

Άσε που αυτό αναφέρεται στο link του oteshop που έδωσα (σε κάποιο link μέσα στην σελίδα αυτή).

 

Τι αναφέρεται δηλαδή;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (12 Ιαν. 2005 , 06:06)

 

Σε κάθε απλό τηλέφωνο από το netmod μπορείς να αντιστοιχήσεις μέχρι 3 αριθμούς. Από τη συσκευή fritz πού έχω μέχρι 4. Στα καθαρόαιμα ISDN τηλέφωνα ακόμα περισσότερα (και με διαφορετική μελωδία ανάλογο σε ποιο γίνεται κλήση). Ακόμα MSN μπορεί να πάρει η σειριακή ή η USB του netmod, ή γενικά να δώσεις ξεχωριστό MSN στη συσκεή που χρησιμοποιείς ως TA. Επιπλέον υπάρχουν και τα fax. Ο καθένα έχει (ή δεν έχει) δικούς του λόγους για να χρησιμοποιήσει παραπάνω αριθμούς. Με 4, περισσότερες, ή λιγότερες συσκευές.

ΜΕΓΑ λάθος αυτό με το netmod. Η αντιστοίχηση, όσον αφορά PSTN, MSN αριθμών δεν γίνεται ανα συσκευή αλλά ανα πόρτα (Α, Β) και όντως είναι 3 MSN ανά πόρτα. Ο προγραμματισμός MSN ανα συσκευή γίνεται μόνο σε ISDN συσκευές (τηλέφωνα και φαξ ISDN, ΤΑ) στο s-bus. Διαβασε το manual του netmod σχετικά. Άρα όσον αφορά το PSTN κομάτι, αυτό υποστηρίζει διαχωρισμό μέχρι δύο ομάδες MSN (είτε πρόκειται για 2 MSN είτε για 10).

 

Επίσης πολύ θα ήθελα να μάθω πως γίνεται αντιστοίχηση MSN στο USB ή στο σειριακό και τη χρήση αυτής. :confused:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (12 Ιαν. 2005 , 06:06)

Τι αναφέρεται δηλαδή;

Στη σελίδα που έδωσα και κάνοντας click στο «3 MSN (Multiple Subscriber Number)» αναφέρει:

Για να έχω 4 MSN χρειάζομαι 2 PSTN συσκευές και 2 ISDN συσκευές.

:!: Αλλιώς γνωστός και σαν aimilios.

 

Διαβάστε το λόγο δημιουργίας αυτού του nick εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να συνοψίσω και να αποφευχθούν τυχόν μπερδέματα (δεν κάνω edit γιατί θα γίνει δυσανάγνωστο το παραπάνω post):

 

Έστω ότι έχουμε 3 αναλογικές (PSTN ή POTS) συσκεύες (π.χ. δυο τηλέφωνα - Α & Β - και ένα φαξ - το Γ) και 3 MSN (MSN1, MS2 και MSN3). Δεν υπάρχει τρόπος να γίνεται δρομολόγηση με το netmod μόνο ανα MSN ξεχωριστά σε κάθε συσκευή, δηλαδή A <-> MSN1, B <-> MSN2 και Γ <-> MSN3. Αναγκαστικά θα χωρίσουμε και τα MSN και τις συσκευές σε δύο ομάδες που θα αντιστοιχούν στις αναλογικές πόρτες του netmod.

 

Για την διαχείριση παραπάνω από 2 MSN απαιτείται οπωσδήποτε τουλάχιστον μια ISDN συσκευή (είτε πρόκειται για τηλέφωνο ή φαξ ISDN είτε για TA, όπως ISDN modems για Η/Υ). Και φυσικά το ότι μπορεί να έχει κάποιος 4 MSN δεν σημαίνει ότι έχει 4 γραμμές τις οποίες μπορεί να χρησιμοποιήσει ταυτοχρόνως. Τα κανάλια παραμένουν 2. Ο ΟΤΕ έβγαλε την υπηρεσία αυτή (MultiISDN) για να προσελκύσει περισσότερο κόσμο στο ISDN (αφού το ADSL το έχει γ___σει) και μπας και πουλήσει και τίποτα ISDN συσκεύες από το stock.

 

Αυτή είναι η άποψή μου και φυσικά αν κάνω λάθος θα ήθελα να με διορθώσει κάποιος.

:!: Αλλιώς γνωστός και σαν aimilios.

 

Διαβάστε το λόγο δημιουργίας αυτού του nick εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τα φτιάξει σχετικά γρήγορα!!!!! κάτι ψιλό-άσχετο το modem (speedtouch 530i) να το κλείνω ή να το αφήνω ανοιχτό, όταν δεν μπαίνω internet????
Link to comment
Share on other sites

Αν βαριέσαι να το κλείσεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα μηχανήματα αυτά είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν χωρίς ξεκούραση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος AimiliosAtWork (12 Ιαν. 2005 , 08:47)

ΜΕΓΑ λάθος αυτό με το netmod. Η αντιστοίχηση, όσον αφορά PSTN, MSN αριθμών δεν γίνεται ανα συσκευή αλλά ανα πόρτα (Α, Β) και όντως είναι 3 MSN ανά πόρτα. Ο προγραμματισμός MSN ανα συσκευή γίνεται μόνο σε ISDN συσκευές (τηλέφωνα και φαξ ISDN, ΤΑ) στο s-bus. Διαβασε το manual του netmod σχετικά. Άρα όσον αφορά το PSTN κομάτι, αυτό υποστηρίζει διαχωρισμό μέχρι δύο ομάδες MSN (είτε πρόκειται για 2 MSN είτε για 10).

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ Το έχω διαβάσει το manual... :innocent:

 

 

Επίσης πολύ θα ήθελα να μάθω πως γίνεται αντιστοίχηση MSN στο USB ή στο σειριακό και τη χρήση αυτής. :confused:

Από τnν netmod configuration manager, προκειμένου να χρεώνεται συγκεκριμένο MSN. Εναλλακτικά μέσω terminal με κατάλληλες εντολές. Διαβασε το manual του netmod σχετικά. ;)

 

Στη σελίδα που έδωσες και κάνοντας click στο «3 MSN (Multiple Subscriber Number)» αναφέρει ακόμα:

Για την πλήρη εκμετάλλευση του multi ΙSDN (4 τηλεφωνικοί αριθμοί), απαιτούνται 2 PSTN και 2 ISDN συσκευές (ασύρματες ή ενσύρματες). Ωστόσο, μπορεί να χρησιμοποιήσετε και λιγότερες τηλεφωνικές συσκευές ανάλογα με τις ανάγκες σας.

 

Μετά από όλα αυτάτι λές; Με συμφέρει εμένα μου θέλω να έχω 3 αριθμούς και 5 συσκευές ή :cry: ....

 

(Σχετικά με τι το γιατί το έκανε ο ΟΤΕς δε νομίζω ότι έχεις άδικο. Και μπορώ να σκεφτώ και άλλον ένα λόγο τουλάχιστον. Αλλα αυτό δεν μπορεί να αλλάζει την απάντησή μου σε μια ερώτηση: "multiISDN: τι ακριβώς είναι? συμφέρει/λέει κατά την γνώμη σας?")

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (12 Ιαν. 2005 , 12:09)

 

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ Το έχω διαβάσει το manual... :innocent:

Είπες:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (12 Ιαν. 2005 , 06:06)

 

Σε κάθε απλό τηλέφωνο από το netmod μπορείς να αντιστοιχήσεις μέχρι 3 αριθμούς.

Και είπα:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος AimiliosAtWork (12 Ιαν. 2005 , 08:47)

 

ΜΕΓΑ λάθος αυτό με το netmod. Η αντιστοίχηση, όσον αφορά PSTN, MSN αριθμών δεν γίνεται ανα συσκευή αλλά ανα πόρτα (Α, Β) και όντως είναι 3 MSN ανά πόρτα.

Πως συμφωνούμε (εκτός από τον αριθμό 3); :confused: :wacko:

 

Ακόμα με ρώτησες:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (11 Ιαν. 2005 , 23:56)

 

Όσο για τον αριθμό των συσκευών που αναφέρεις είναι τελείως αυθέρετο.

Και μετά μου λες ότι έχεις 5 :!: συσκευές!

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (12 Ιαν. 2005 , 12:09)

 

Μετά από όλα αυτάτι λές; Με συμφέρει εμένα μου θέλω να έχω 3 αριθμούς και 5 συσκευές ή :cry: ....

Ποιά είναι η αντίρρησή σου στο ότι για την αξιοποίηση και των 4 MSN (πλήρη όπως λέει και το site) χρειάζονται και αντίστοιχες συσκευές (2 PSTN και 2 ISDN);

:!: Αλλιώς γνωστός και σαν aimilios.

 

Διαβάστε το λόγο δημιουργίας αυτού του nick εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ και παρατηρώ τα εξής "περίεργα"

 

1. Έχω μια διεθνή (!!!) κλήση, ευτυχώς μικρής διάρκειας και αξίας. Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν οφείλεται σε dialer. Μπαίνω στο Internet με ISDN. Νόμιζα ότι έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να καλέσει κάποιος dialer. Δεν είναι έτσι;

 

2.Ο λογαριασμός περιέχει κλήσεις οι οποίες θα έπρεπε να έχουν χρεωθεί στον προηγούμενο λογαριασμό. Τις ονομάζει "Κ" δηλαδή καθυστερημένες και λέει ότι δεν χρεώθηκαν στον προηγούμενο λόγω τεχνικών προβλημάτων...

 

3. Στη σελίδα με την ανάλυση των τελών (σελ.2) αναφέρει αθροιστικά πόσες αστικές, υπεραστικές κτλ κλήσεις έκανα και αναφέρει και την κατηγορία "Άλλες κλήσεις (1 κλήση)" . Ποιές κλήσεις συμπεριλαμβάνονται εκεί;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (12 Ιαν. 2005 , 14:46)

 

Ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ και παρατηρώ τα εξής "περίεργα"

 

1. Έχω μια διεθνή (!!!) κλήση, ευτυχώς μικρής διάρκειας και αξίας. Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν οφείλεται σε dialer. Μπαίνω στο Internet με ISDN. Νόμιζα ότι έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να καλέσει κάποιος dialer. Δεν είναι έτσι;

 

 

Δεν είναι έτσι! :!:

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (12 Ιαν. 2005 , 14:46)

 

3. Στη σελίδα με την ανάλυση των τελών (σελ.2) αναφέρει αθροιστικά πόσες αστικές, υπεραστικές κτλ κλήσεις έκανα και αναφέρει και την κατηγορία "Άλλες κλήσεις (1 κλήση)" . Ποιές κλήσεις συμπεριλαμβάνονται εκεί;

 

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος: οι 08011...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Στις "άλλες κλήσεις" περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων και οι κλήσεις στα τριψήφια/πενταψήφια με χρέωση, όπως υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου (11888), ώρα Ελλάδος (141), δελτία καιρού (1448), αποτελέσματα ΟΠΑΠ (1444), αφύπνιση (1402), προσωπικός τηλεφωνητής (1899) κλπ.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το γιατι έφερε αυτο το φρούτο του multiISDN τωρα ο ΟΤΕς η απάντηση είναι ακριβώςε αυτη που δωσατε:

"Για να αυξήσουμε λίγο τις πωλήσεις του ISDN"

σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση στο cc του ISDN helpdesk του ΟΤΕ.

 

Όσο για το πως προγραμματίζουμε το νετμοτν να καλέι συγκεκριμένο μσν, γνεται με το netmod configuration manager

Link to comment
Share on other sites

http://www.vivodi.gr/images/logo_home.gif

 

Στην πραγματοποίηση ενός μεγάλου επενδυτικού προγράμματος για την υλοποίηση μητροπολιτικού δικτύου οπτικών ινών στην Αθήνα, καθώς και σχετικής δικτυακής υποδομής για την παροχή υπηρεσιών triple-play (τηλεφωνία, data, Internet & video) προχωρά η Vivodi Telecom.

H Vivodi Telecom, πάντα πιστή στην εταιρική της φιλοσοφία για παροχή ολοκληρωμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών μέσω της ανάπτυξης ιδιόκτητων προηγμένων τηλεπικοινωνιακών υποδομών υψηλής χωρητικότητας είναι ο πρώτος ελληνικός ιδιωτικός φορέας τηλεπικοινωνιών που έχει αναπτύξει ιδιόκτητο δίκτυο πρόσβασης & backbone.

 

Η πρώτη φάση της υλοποίησης, που αφορά το έτος 2005, περιλαμβάνει την εγκατάσταση δικτύου οπτικών ινών και χαλκού συνολικού μήκους 100 χιλιομέτρων, το οποίο μαζί με το υφιστάμενο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της εταιρείας θα εξασφαλίσει για τη Vivodi απεριόριστες δυνατότητες μεταφοράς δεδομένων και θα να είναι σε θέση να προσφέρει ολοκληρωμένες ευρυζωνικές υπηρεσίες όπως, video on demand, web TV, on-line gaming κ.ά.

 

Για το σχεδιασμό, την ανάπτυξη και την κατασκευή του έργου η εταιρεία θα διαθέσει περισσότερα από 10 εκατομμύρια Ευρώ, τα οποία περιλαμβάνονται στο ήδη εγκεκριμένο επενδυτικό πρόγραμμα, για το έτος 2005. Η χρηματοδότηση του έργου θα γίνει κυρίως με ίδια κεφάλαια της εταιρείας.

 

 

Η Πρόεδρος και Διευθύνουσα Σύμβουλος της εταιρείας Σοφία Κουνενάκη – Εφραίμογλου δήλωσε: «Με την υλοποίηση μητροπολιτικού δικτύου οπτικών ινών, καθώς και δικτύου πρόσβασης και της σχετικής δικτυακής υποδομής, η Vivodi θα είναι η μοναδική εταιρεία που θα διαθέτει ιδιόκτητα δίκτυα τόσο χαλκού, όσο και οπτικών ινών, γεγονός που την καθιστά εξ ορισμού πρωτοπόρο τηλεπικοινωνιακό φορέα στην Ελλάδα, ο οποίος και στηρίζεται αποκλειστικά σε δικές του υποδομές. Κατ’ αυτό τον τρόπο, η εταιρεία αποκτά αυτοτέλεια τηλεπικοινωνιακής υποδομής, επιτυγχάνοντας τόσο τη δυνατότητα παροχής νέων ποιοτικών τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών σε οικιακούς και εταιρικούς χρήστες, όσο και σε άλλους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους».

 

Η Vivodi Telecom, κατανοώντας τις πραγματικές ανάγκες της Ελληνικής αγοράς και παρακολουθώντας από κοντά τις εξελίξεις στην Ευρωπαϊκή τηλεπικοινωνιακή αγορά, είναι η πρώτη εταιρεία τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα, που από πολύ νωρίς έδωσε έμφαση στην ανάπτυξη ευρυζωνικών υπηρεσιών, έχοντας επενδύσει σημαντικά κεφάλαια στον τομέα αυτό. Για τον σκοπό αυτό η εταιρεία έχει αναπτύξει ευρύ δίκτυο κόμβων DSL στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη και σε άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, εισάγοντας στην ελληνική αγορά πρωτοποριακές υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας και γρήγορου Internet μέσω ιδιόκτητης ευρυζωνικής υποδομής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer (13 Ιαν. 2005 , 00:18)

 

http://www.vivodi.gr/images/logo_home.gif

 

Για το σχεδιασμό, την ανάπτυξη και την κατασκευή του έργου η εταιρεία θα διαθέσει περισσότερα από 10 Ευρώ

 

Για τον σκοπό αυτό η εταιρεία έχει αναπτύξει ευρύ δίκτυο κόμβων DSL στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη και σε άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, εισάγοντας στην ελληνική αγορά πρωτοποριακές υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας και γρήγορου Internet μέσω ιδιόκτητης ευρυζωνικής υποδομής.

 

 

Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να μάθω ποιο είναι το κόστος της μετατροπής συνολικά (μετατροπή, εγκατάσταση κτλ) & η διαφορά στο πάγιο. Επίσης με το netmod τι παίζει; Θα το συνδέσουν σε μια πρίζα και θα πρέπει pc & τηλέφωνο να παίρνουν γραμμή από εκεί; Αν βάλω το netmod πχ εκεί που είναι το βασικό τηλέφωνο (σε άλλο δωμάτιο από το pc) θα πρέπει να τραβήξω καλώδιο μέχρι το pc; Τέλος ο αριθμός τηλεφώνου παραμένει όπως ήταν δεν προστίθεται κανένας έξτρα αριθμός έτσι; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Για τις χρεώσεις και όχι μόνο: http://www.oteshop.gr/home/isdnbraconnection.htm.

 

Στο netmod φτάνει το καλώδιο του OTE και πάνω σε αυτό θα συνδέονται άμεσα ή εμμεσα όλες οι συσκευές σου. Σε πρόσφατα θέμετα έχουν συζητηθεί αρκετά τα περι συνδεσμολογίας.

 

Εφόσον κάνεις μετατροπή της υπάρχουσας γραμμής σου, δεν αλλάζει ο αριθμός. Προστίθεται μόνο εάν το ζητήσεις.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βήμα με βήμα η FORTHnet αποδεικνύει πως δε θεωρεί τον εαυτό της εναλλακτικό!

Δε λέω έχει και αυτή όπως και οι άλλες τα μικρο-προβλήματά της, αλλά φαίνετε διατεθειμένη να ανταγωνιστεί τον ΟΤΕ σε μικρότερες και περισσότερο "κλειστές" αγορές. Διαφορετικά δε μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι είναι η πρώτη εναλλακτική εταιρεία που μπαίνει σε μια δύσκολη μα και συνάμα κερδοφόρος αγορά, όπως αυτή των υπηρεσιών Audiotex.

Μένει να δούμε αν θα μπορέσει να αντισταθεί στην ασυδοσία των διάφορων απατεωνίσκων που κυκλοφορούν στο χώρο και να δώσει αριθμούς και υπηρεσία στις εταιρείες περιεχομένου που τουλάχιστον θα προσφέρουν... περιεχόμενο.

Προσωπικά, εύχομαι για το καλό της forthnet και το γενικότερο καλό της αγοράς να μην αποδειχθεί... άνθρακας ο Χρυσός των Audiotex!

 

Πάντως για περισσότερες πληροφορίες μπείτε στο site της εταιρείας. Θα τις βρείτε στο Telephony 1789

Για να δούμε! :)

:)

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανουν τελικα ????

 

 

http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3769&pid=90

 

Απο ποιοτητα επικοινωνιας ξερει κανεις ????Διατηρουμε τον αριθμο που εχουμε για εισερχομενες κλισεις αν κρατησουμε και την γραμμη του ΟΤΕ ????

 

Οποιος ξερει πιο πολλα ας μας πει...Απο οτι ειδα στο θεμα σταθερης τηλεφωνιας δεν ειδα ξανα το θεμα να συζητιετε ...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να ήταν dialer που είχα "κολήσει" όταν μπήκα μόνο για μια φορά χωρίς firewall. Ευτυχώς που από όσο θυμάμαι όταν είχε γίνει η κλήση δεν εμφανίζονταν καμιά σελίδα οπότε αποσυνδέθηκα και μετά κατάλαβα ότι κάτι είχε αλλάξει με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (13 Ιαν. 2005 , 22:57)

 

Τελικά πρέπει να ήταν dialer που είχα "κολήσει" όταν μπήκα μόνο για μια φορά χωρίς firewall. Ευτυχώς που από όσο θυμάμαι όταν είχε γίνει η κλήση δεν εμφανίζονταν καμιά σελίδα οπότε αποσυνδέθηκα και μετά κατάλαβα ότι κάτι είχε αλλάξει με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης.

 

 

Το καθαρισες τωρα με καποιο anti-spyware?

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι 2 χρόνια ενεργά με την σταθερή τηλεφωνία και για πρώτη φορά συνάντησα το εξής πρόβλημα (και μάλιστα 2 φορές μέσα σε μία μέρα)!

Πελάτης μου ανέφερε οτι απο τότε που έβαλε προεπιλογή, δυσκολεύεται αφάνταστα να συνδεθεί με το internet... :confused:

Μετά απο κανα 2ωρο και αφού έγραφα έναν νέο πελάτη, μου είπε οτι δεν ήθελε προεπιλογή γιατί παλαιότερα που ήταν σε άλλον εναλλακτικό και είχε προεπιλογή δεν μπορούσε να συνδεθεί με το internet...

Θα έχω άδικο να υποψιαστώ τον ΟΤΕ; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosFL (12 Ιαν. 2005 , 17:08)

 

Στις "άλλες κλήσεις" περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων και οι κλήσεις στα τριψήφια/πενταψήφια με χρέωση, όπως υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου (11888), ώρα Ελλάδος (141), δελτία καιρού (1448), αποτελέσματα ΟΠΑΠ (1444), αφύπνιση (1402), προσωπικός τηλεφωνητής (1899) κλπ.

 

 

Αυτά δεν είναι οι "Ειδικές υπηρεσίες";

 

Εμένα στις "αλλες κλήσεις" μου χρεώνει την κλήση που κάνει ο συναγερμός όταν τον ενεργοποιώ. Και μιά και το έθεσα πολλοί συναγερμοί έχουν πρόβλημα όταν μπαίνει η προεπιλογή και χρειάζονται ρύθμιση για κλήση με 1777.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...