Jump to content

Χρήση ηλεκτρικού ρεύματος για θέρμανση/Επιλογή συσκευής


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

 

Καλησπέρα και απο μενα! Εγω σπίτι μου εχω ενεργειακό τζάκι κάνει πολύ καλή δουλειά , το εχω συνδεση και με τα σωματα του σπιτιου μου.Πραγματικά δεν εχω κάποιο πρόβλημα και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος, στο προτεινω ανεπιφύλακτα !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

 

Καλησπέρα ! το μόνο σιγουρο είναι πως το πετρελαιο δεν συμφερει , ειναι ενας προβληματισμός που εχουμε όλοι στην σημερινη εποχη ,εγω αλλάξα τον καυστηρα μου και το εκανα πελλετ, εδωσα καποια χρηματα παραπάνω(από το να έκανα ενεργειακό τζάκι),για να το αγορασω αλλα θα κανω απόσβεση αμεσα ,πλέον δεν με προβληματιζει η θερμανση του σπιτιου μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ! ειμαι καινουργιος στην παρεα και θα ήθελα ρωτησω και εγω με την σειρα μου για τον οικονομικοτερο τρόπο θέρμανσης,

προσωπικα εχω σε όλα τα δωμάτια του σπίτιου μου air condition και τα αναβω , με την διαφορα πως αν τα σβησω όλο το σπίτι μετά θα είναι παγωμένο.Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λύση αυτη για να ζεσταθεί μια οικογέννεια και ειδικα όταν υπάρχουν μικρά παιδια . Για τις εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης όπως ενεργειακο τζάκι , πελλετ κλπ , ξερετε κατι ?

 

Για μένα η καλυτερη λύση ειναι το πέλλετ καλοριφερ , αυτο εχω επιλεξει και εχω βάλει στο σπίτι μου ,δινεις καποια χρήματα στην αρχη,οχι πολλά -αλλά κάνεις απόσβεση άμεσα,αν αναλογιστείς την τιμή του πετρελαίου με το πελλετ.

Εχει συνδεθει και με τα σώματα στο σπίτι μου οπότε εχω ομοιόμορφη ζέστη παντού.Αν θες μπες σ΄αυτο το link http://www.tzakiadavris.gr/sompes-pellet/ να πάρεις καμιά ιδέα , ίσως εσυ να διαθέτεις άλλα χρηματα οπότε δες ίσως βρεις αυτό που σου ταιριαζει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους, για τις προτάσεις σας , θα τις κοιταξω.....:)

 

και αμα ψαχτεις σε βαλκανικες χωρες θα τα παρεις και μιση τιμη...

Εγω λεβητα buderus απο τσεχια (Χωρα οπου υπαρχει εργοστασιο της) πηρα 1800 φτηνοτερα απο οτι ειχαν τον ιδιο στην Ελλαδα.Ιδιο μοντελο λεβητα.

Γενικα καποιοι "πιανουν" λιγο θελει αρκετο ψαξιμο (μην πεσεις και σε μουφες)αλλα οι σομπες πελετ κανουν δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Για θερμανση ενος δωματιου 15 τετρ. μ. απογευματινες , βραδυνες ωρες, σε σπιτι που εχει κεντρικη θερμανση, αλλα σε μερες που ειναι ενας μονο στο σπιτι, σε αυτο το δωματιο, σε περιοχη με ηπιο χειμωνα, πεδινη, Πελοπόνησσο, και σε σπιτι με πορτες παραθυρα με τις προδιαγραφες του προσγραμματος Εξοικονομω, θα ηταν καλη λυση ενας θερμπομπος 2000 Watt ?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για θερμανση ενος δωματιου 15 τετρ. μ. απογευματινες , βραδυνες ωρες, σε σπιτι που εχει κεντρικη θερμανση, αλλα σε μερες που ειναι ενας μονο στο σπιτι, σε αυτο το δωματιο, σε περιοχη με ηπιο χειμωνα, πεδινη, Πελοπόνησσο, και σε σπιτι με πορτες παραθυρα με τις προδιαγραφες του προσγραμματος Εξοικονομω, θα ηταν καλη λυση ενας θερμπομπος 2000 Watt ?

Αρκει να κλεινεις πορτες και να εχει σκαλες μεχρι τα 2000w.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να κλεινεις πορτες και να εχει σκαλες μεχρι τα 2000w.

Πορτα δωματιου φυσικα θα κλεινει. Σκαλες εννοεις τον διακοπτη του; Ενας που εχω σταμπαρει εχει δυο, στα 1250 και στα 2000 watt

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πορτα δωματιου φυσικα θα κλεινει. Σκαλες εννοεις τον διακοπτη του; Ενας που εχω σταμπαρει εχει δυο, στα 1250 και στα 2000 watt

 

γιατι δεν βαζεις ενα πανελ υπερυθρης θερμανσης? πελλοπονησο δεν εχει κρυο και θα σου κοψει και την υγρασια. με 600αρι ανετα κανει την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεις ενα πανελ υπερυθρης θερμανσης? πελλοπονησο δεν εχει κρυο και θα σου κοψει και την υγρασια. με 600αρι ανετα κανει την δουλεια σου.

Οταν λες 600αρι εννοεις 600€ ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 600αρι εννοεις 600€ ;

μπα 600w θα εννοει.

Αν εχει και θερμοστατηνα ρυθμιζεις την θερμοκρασια μια χαρα μου φαινεται.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ....

Ξαναθετω το θεμα λιγο διαφορετικα .....

Εχουμε ενα σπιτι 100 τμ που εχει κεντρικη θερμανση.

Ορισμενες ωρες της ημερας, (απογευμα) ειναι ενα ατομο μονο στο σπιτι στο δωματιο του 15 τ.μ.

Οποτε κρινεται ασκοπο να θερμενεται ολοκληρο το σπιτι και θελουμε να θερμανουμε μονο το δωματιο.

Μιλαμε για περιοχη με αρκετα ηπιο χειμωνα και με σπιτι που εχει πορτες - παραθυρα με τις προδιαγραφες του Εξοικονομω.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση για θερμανση του δωματιου;

Πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας (πόσα watt ; ) - θερμοπομπός (2000w) ή κατι αλλο ;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ....

Ξαναθετω το θεμα λιγο διαφορετικα .....

Εχουμε ενα σπιτι 100 τμ που εχει κεντρικη θερμανση.

Ορισμενες ωρες της ημερας, (απογευμα) ειναι ενα ατομο μονο στο σπιτι στο δωματιο του 15 τ.μ.

Οποτε κρινεται ασκοπο να θερμενεται ολοκληρο το σπιτι και θελουμε να θερμανουμε μονο το δωματιο.

Μιλαμε για περιοχη με αρκετα ηπιο χειμωνα και με σπιτι που εχει πορτες - παραθυρα με τις προδιαγραφες του Εξοικονομω.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση για θερμανση του δωματιου;

Πανελ υπερυθρης ακτινοβολιας (πόσα watt ; ) - θερμοπομπός (2000w) ή κατι αλλο ;

Οικονομικοτερη κλιματιστικο.φτανει να καιει 100-300W ανα ωρα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οικονομικοτερη κλιματιστικο.φτανει να καιει 100-300W ανα ωρα.

ναι συμφωνω. Αν ομως αποφασισω να παρω θερμοπομπό Μπορειτε να μου συγκρινετε αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/convectors/156306-united-uhm784-mica και αυτόν http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/convectors/114730-kerosun-kpmc20 που εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάγκες επειδή το ψαξα λιγάκι το θέμα με όλα αυτά που κυκλοφορούν, να ξέρετε πως έχουν τα πράγματα. Η οικονομικοτερη λύση είναι το αιρκοντισιον για ένα σπίτι. Θερμοπομποι, υγραεριου, αεροθερμα, καλοριφέρ μίνι λαδιού και ότι άλλο κυκλοφορεί μπορεί να κάνουν δουλειά(η κάθε συσκευή έχει τα δικά της πλεονέκτηματα - μειονέκτηματα) για ένα δωμάτιο αλλά θα ανέβει σίγουρα ΔΕΗ.

Και φυσικά οποίος θελήσει να πάρει ισχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες επειδή το ψαξα λιγάκι το θέμα με όλα αυτά που κυκλοφορούν, να ξέρετε πως έχουν τα πράγματα. Η οικονομικοτερη λύση είναι το αιρκοντισιον για ένα σπίτι. Θερμοπομποι, υγραεριου, αεροθερμα, καλοριφέρ μίνι λαδιού και ότι άλλο κυκλοφορεί μπορεί να κάνουν δουλειά(η κάθε συσκευή έχει τα δικά της πλεονέκτηματα - μειονέκτηματα) για ένα δωμάτιο αλλά θα ανέβει σίγουρα ΔΕΗ.

Και φυσικά οποίος θελήσει να πάρει ισχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις.

Αν έχεις νυχτερινό ρεύμα συμφαίρει!!!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω. Αν ομως αποφασισω να παρω θερμοπομπό Μπορειτε να μου συγκρινετε αυτον http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/convectors/156306-united-uhm784-mica και αυτόν http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/convectors/114730-kerosun-kpmc20 που εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη ;

 

αλλο kerosan και αλλο united. σαν φιρμες εννοω. πηγαινε απο κοντα και δεστους.

Link to comment
Share on other sites

αλλο kerosan και αλλο united. σαν φιρμες εννοω. πηγαινε απο κοντα και δεστους.

 

Μα, αν δεν ηταν αλλο το ενα και αλλο το αλλο, δεν θα ζητουσα συγκριση. Και φυσικα αλλο 115€ και αλλο 60€.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα σας, θέλω να ζεστάνω έναν χώρο, χοντρικά κοντά στα 100 τ.μ. και ψηλοτάβανο. Υπάρχει κλιματιστικό αλλά δεν είναι αρκετό. Ο χώρος δε χρησιμοποιείται συνέχεια, κάποιες ώρες 3-4 φορές τη βδομάδα και είναι ενιαίος. Τι μου προτείνετε να βάλω;
"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θέλω να ζεστάνω έναν χώρο, χοντρικά κοντά στα 100 τ.μ. και ψηλοτάβανο. Υπάρχει κλιματιστικό αλλά δεν είναι αρκετό. Ο χώρος δε χρησιμοποιείται συνέχεια, κάποιες ώρες 3-4 φορές τη βδομάδα και είναι ενιαίος. Τι μου προτείνετε να βάλω;

 

Για να κανεις δουλεια χωρις να ξοδευτείς ασκοπα με ότι διαφημίζουν ,να ρωτήσεις σε καταστήματα θερμανσης και κλιματισμού να δουν τον χώρο σου και να προτείνουν λύση στα χρήματα που διαθετεις.Ρωτας και αλλου για επαλήθευση .Επρεπε να είχε γίνει έγκαιρα όταν εβαλες το κλιματιστικο αφού δεν σε καλύπτει,δεν θα καλυπτε και τότε .Δεν έχει σχεση επειδη δεν χρησιμοποιεις τον χώρο συχνά,χρήματα έδωσες τότε στο να ξαναδωσεις πάλι.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Έχω λουτρό εμβαδού περίπου 4,5 τ.μ. με ύψος 2,60 μέτρα στο οποίο δυστυχώς το καλοριφέρ που έχω δεν το ζεσταίνει ικανοποιητικά με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα αίσθημα κρύου όταν μπαίνουμε να κάνουμε μπάνιο (και κυρίως όταν βγαίνουμε από αυτό). Χρειάζομαι λοιπόν μια συμπληρωματική πηγή θέρμανσης για να ζεστάνει τοπικά και για περιορισμένο χρονικό διάστημα το χώρο.

 

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κοιτάξω κάπου ανάμεσα σε αερόθερμο μπάνιου και θερμοπομπό. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος μία από τις δύο αυτές εναλλακτικές; Πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα; Από άποψη κατανάλωσης είναι το ίδιο, αλλά δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη από άποψη ποιότητας θέρμανσης για το συγκεκριμένο χώρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aεροθερμο μπανιου βαζουν οι περισσότεροι,ειναι και μικρότερο σε ογκο,εχει πιο άμεση αποδοση, και συνηθως έχει και λειτουργία κρυου αερα για στεγνωμα του μπανιου από υδρατμους.
Link to comment
Share on other sites

Έχω λουτρό εμβαδού περίπου 4,5 τ.μ. με ύψος 2,60 μέτρα στο οποίο δυστυχώς το καλοριφέρ που έχω δεν το ζεσταίνει ικανοποιητικά με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα αίσθημα κρύου όταν μπαίνουμε να κάνουμε μπάνιο (και κυρίως όταν βγαίνουμε από αυτό). Χρειάζομαι λοιπόν μια συμπληρωματική πηγή θέρμανσης για να ζεστάνει τοπικά και για περιορισμένο χρονικό διάστημα το χώρο.

 

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κοιτάξω κάπου ανάμεσα σε αερόθερμο μπάνιου και θερμοπομπό. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος μία από τις δύο αυτές εναλλακτικές; Πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα; Από άποψη κατανάλωσης είναι το ίδιο, αλλά δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη από άποψη ποιότητας θέρμανσης για το συγκεκριμένο χώρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εγώ εχω ένα μικρό αερόθερμο 600watt. Το ανάβω 5' πριν μπω για μπάνιο και ο χώρος ζεσταίνεται πολύ γρήγορα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...