Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι ειναι το NFS ρε σύντροφοι;;

 

Πάντως, για να πω κι εγώ το μακρύ-κοντό μου,... Είναι λίγο ενοχλητικό κάποιοι να ΚΑΤΑΒΑΡΑΘΡΩΝΕΤΕ το κινητό με τέτοιο τρόπο... Δηλαδή, διαβάζω κάτι κριτικές κάποιων που το πήραν 2 μέρες και μετά έρχονται εδώ και γράφουν μια κριτικη, που λίγο "μπουνταλάκος" να ειναι κάποιος, ειναι ικανή να τον κάνει να αλλάξει γνώμη και να μη το πάρει ποτέ.. Δηλαδή ειναι στα όρια του τραγικού να διαβάζεις οτι το λειτουργικό ειναι δύσχρηστο, "πολλή ψάξιμο", ταλαιπωρία, μπλα μπλα και κάτι τέτοια...

Ρε μάγκες... έλεος δηλαδή... Σοβαρά τώρα;; Το έχετε, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ και περιμένετε το κινητό να ειναι στα χέρια σας παιχνιδάκι..;; Εδώ μια γκομενα καινουργια βρίσκεις και θες κάτι βδομάδες (για να μη πω μήνες) για να μπορέσεις να συνεννοηθείς-συγχρονιστείς μαζί της σε όλα τα επίπεδα και περιμένετε να "συμφωνήσετε" με ένα κινητό σα το Lumia απο τη πρώτη βδομάδα;;

 

Το τηλέφωνο αυτό ειναι πραγματικά κάτι πρωτόγνωρο.. Εδώ υπάρχουν χρήστες του iPhone που μεταπήδησαν στο Lumia..

 

Εδώ εγώ έχω ένα Ν8 και τώρα που κλείδωσα την επιδότηση, το περιμένω να έρθει στην Ελλάδα για να το πάρω και ειμαι πραγματικά περίεργος με αυτά που διαβάζω.. Οι μισοί, αρνούμαι να πιστέψω οτι είστε πάνω απο το κινητό όλη την ημέρα και ψάχνετε ατέλειες.. Υπάρχουν τύποι που έγραψαν κριτικη και δεν έδωσαν ΟΥΤΕ ΕΝΑ συν για το κινητό.. Ε δε γινεται ρε παιδιά ένα κινητό να μην έχει ούτε ένα συν. Και στη τελικη, δε μπορουμε να τα έχουμε όλα σε ένα κινητό.. Απο άποψη μάρκετινγκ.. Δε μπορείς χωρις γνώσεις στοιχειώδους μάρκετινγκ... Και ειδικά ένα κινητό που περνάει τα τεστ αντοχής, οπως ο Μέσσι τα κουτσαβάκια αμυντικούς της Πριμέρα Ντιβιζιόν, πρέπει οπωσδήποτε κάτι να λείπει... Ε.. δε πειράζει... Τι να κάνουμε;; Αμα γουστάρετε να έχει μεσα το πατέρα του και του μάνα του, μαρούλι, πατάτες και σως για να γλιστράει, πάτε στα κεντρικά της ΝΟΚΙΑ, σκάστε 20.000 ευρώ και πειτε τους, θέλω ένα κινητό, που θα κλάνω στη οθόνη αφής και θα αλλάζουν θέση οι δορυφόροι...και θα σας το φτιάξουν.. Αλλά δε μπορούμε να έχουμε και φτηνό τηλέφωνο και σουπερ wow καταστάσεις..

 

Και στη τελική, να σας το πω κι αλλιώς;; Οι περισσότεροι εδώ μέσα, δε ξέρω για τι ηλικίες μιλάμε... Αλλά εγώ που ειμαι στα 30, τα πρώτα κινητά, βγήκαν όταν εγώ ήμουν 14-15...Πήγα τριήμερη το 99 με το γυμνάσιο και κινητό είχα εγώ κι άλλο ένα παιδί... Κι αυτό ήταν της οικογενείας και μου το έδωσαν για να μπορούν να με βρίσκουν... Ένα GA 628 Ericsson.. "Κατουρηθήκαμε" απο χαρά και δε το πιστεύαμε, όταν το 3210 (του Ολυμπιακού κιόλας εγώ), είχε μέσα...φιδάκι!! ΦΙΔΑΚΙ!!! Όταν δε βγηκαν τα κινητά με κάμερες, ε...... Εκεί ειπαμε οτι η ζωή μας άλλαξε! Και τώρα υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς και διαβάζεις τους αστερισμούς και τους πλανήτες στον ουρανό... Πείτε με ρομαντικό, πείτε καθυστερημένο, πείτε με όπως θέλετε... Αλλά το θεωρώ το λίγο το λιγότερο ανόητο... να γκρινιάζουμε επειδή ένα κινητό των 700+ ευρώ δεν ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΡΩΜΑ ΣΤΟ TILES!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως, εγώ σας εκτιμώ και σας θαυμάζω, παρότι δε συμμετέχω, απλά διαβάζω τις απόψεις , γιατί ειμαι της άποψης, οτι δεν ειναι ανάγκη να μιλήσεις αν δεν εχεις κάτι ουσιαστικό να πεις... Αλλά πραγματικά, υπάρχουν μυαλά εδώ μέσα, που ειναι αξιοθαύματα για τις γνώσεις τους... πραγματικά αξιοθαύμαστα!

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο φακός (και οχι ο αισθητηρας που είναι 8 mpx) είναι f 2 σημαίνει οτι είναι πολύ φωτεινός ο φακός του..δεν σημαίνει ότι τραβαει φωτό την ημέρα με αυτό το διάφραγμα ..λογικα κάπου στα 8 με 11 θα τραβάει ..και μην ξεχναμαι οτι f2 είναι και του HOX ..θολές δεν τις λες ..sorry αλλά σε αυτά είναι η δουλειά μου και γι αυτό θεώρησα ότι έπρεπε να βοηθήσω.. :rolleyes:

 

Θεωρείς ότι σε αυτό το μέγεθος φακού μπορούν να βάλουν και μηχανισμό μεταβολής διαφράγματος; Δυστυχώς δεν το έχουν κάνει γιατί δεν χωράει. Είναι f2 σταθερό.

Οπότε η εστίαση είναι πολύ δύσκολη (όπως σε όλους του φωτεινούς φακούς wide open).

Οποιος το έχει ας κάνει μια δοκιμή κρατώντας το απόλυτα σταθερά και εστιάζοντας σε μεγάλη απόσταση (πχ τοπίο) να μας πει αν και στην περίπτωση αυτή είναι θολό το σημείο εστίασης. Αν ναι, τότε έχει κάποιο άλλο θέμα και όχι το f2.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις μέσα στο store; δεν σου βγάζει εκεί όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών;

 

οχι. παρολο που ειχαν πολλες.

αν παω στην εφαρμογη μεσω του store οπου λεει update αντι για install, και βγω χωρις να κανω το update,μετα το εμφανιζει στο store στα updates

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι σε αυτό το μέγεθος φακού μπορούν να βάλουν και μηχανισμό μεταβολής διαφράγματος; Δυστυχώς δεν το έχουν κάνει γιατί δεν χωράει. Είναι f2 σταθερό.

Οπότε η εστίαση είναι πολύ δύσκολη (όπως σε όλους του φωτεινούς φακούς wide open).

Οποιος το έχει ας κάνει μια δοκιμή κρατώντας το απόλυτα σταθερά και εστιάζοντας σε μεγάλη απόσταση (πχ τοπίο) να μας πει αν και στην περίπτωση αυτή είναι θολό το σημείο εστίασης. Αν ναι, τότε έχει κάποιο άλλο θέμα και όχι το f2.

 

Θα βγουμε off topic...:rolleyes:..αν υποθεσουμε οτι το f 2 ειναι σταθερο τοτε με φως ηλιολουστης ημερας η ταχυτητα θα επρεπε να ειναι κατι αναμεσα σε 6400 η 8000.θεωρεις οτι φτανει σε τετοιες ταχυτητες κλειστρου η καμερα του κινητου?εδω καλα καλα δεν φτανουν καμερες των 2000 με 3000ευρω ...ξανα λεω..σορρυ αλλα δεν ειναι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το NFS ρε σύντροφοι;;

 

Πάντως, για να πω κι εγώ το μακρύ-κοντό μου,... Είναι λίγο ενοχλητικό κάποιοι να ΚΑΤΑΒΑΡΑΘΡΩΝΕΤΕ το κινητό με τέτοιο τρόπο... Δηλαδή, διαβάζω κάτι κριτικές κάποιων που το πήραν 2 μέρες και μετά έρχονται εδώ και γράφουν μια κριτικη, που λίγο "μπουνταλάκος" να ειναι κάποιος, ειναι ικανή να τον κάνει να αλλάξει γνώμη και να μη το πάρει ποτέ.. Δηλαδή ειναι στα όρια του τραγικού να διαβάζεις οτι το λειτουργικό ειναι δύσχρηστο, "πολλή ψάξιμο", ταλαιπωρία, μπλα μπλα και κάτι τέτοια...

Ρε μάγκες... έλεος δηλαδή... Σοβαρά τώρα;; Το έχετε, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ και περιμένετε το κινητό να ειναι στα χέρια σας παιχνιδάκι..;; Εδώ μια γκομενα καινουργια βρίσκεις και θες κάτι βδομάδες (για να μη πω μήνες) για να μπορέσεις να συνεννοηθείς-συγχρονιστείς μαζί της σε όλα τα επίπεδα και περιμένετε να "συμφωνήσετε" με ένα κινητό σα το Lumia απο τη πρώτη βδομάδα;;

 

Το τηλέφωνο αυτό ειναι πραγματικά κάτι πρωτόγνωρο.. Εδώ υπάρχουν χρήστες του iPhone που μεταπήδησαν στο Lumia..;

 

Εδώ εγώ έχω ένα Ν8 και τώρα που κλείδωσα την επιδότηση, το περιμένω να έρθει στην Ελλάδα για να το πάρω και ειμαι πραγματικά περίεργος με αυτά που διαβάζω.. Οι μισοί, αρνούμαι να πιστέψω οτι είστε πάνω απο το κινητό όλη την ημέρα και ψάχνετε ατέλειες.. Υπάρχουν τύποι που έγραψαν κριτικη και δεν έδωσαν ΟΥΤΕ ΕΝΑ συν για το κινητό.. Ε δε γινεται ρε παιδιά ένα κινητό να μην έχει ούτε ένα συν. Και στη τελικη, δε μπορουμε να τα έχουμε όλα σε ένα κινητό.. Απο άποψη μάρκετινγκ.. Δε μπορείς χωρις γνώσεις στοιχειώδους μάρκετινγκ... Και ειδικά ένα κινητό που περνάει τα τεστ αντοχής, οπως ο Μέσσι τα κουτσαβάκια αμυντικούς της Πριμέρα Ντιβιζιόν, πρέπει οπωσδήποτε κάτι να λείπει... Ε.. δε πειράζει... Τι να κάνουμε;; Αμα γουστάρετε να έχει μεσα το πατέρα του και του μάνα του, μαρούλι, πατάτες και σως για να γλιστράει, πάτε στα κεντρικά της ΝΟΚΙΑ, σκάστε 20.000 ευρώ και πειτε τους, θέλω ένα κινητό, που θα κλάνω στη οθόνη αφής και θα αλλάζουν θέση οι δορυφόροι...και θα σας το φτιάξουν.. Αλλά δε μπορούμε να έχουμε και φτηνό τηλέφωνο και σουπερ wow καταστάσεις..

 

Και στη τελική, να σας το πω κι αλλιώς;; Οι περισσότεροι εδώ μέσα, δε ξέρω για τι ηλικίες μιλάμε... Αλλά εγώ που ειμαι στα 30, τα πρώτα κινητά, βγήκαν όταν εγώ ήμουν 14-15...Πήγα τριήμερη το 99 με το γυμνάσιο και κινητό είχα εγώ κι άλλο ένα παιδί... Κι αυτό ήταν της οικογενείας και μου το έδωσαν για να μπορούν να με βρίσκουν... Ένα GA 628 Ericsson.. "Κατουρηθήκαμε" απο χαρά και δε το πιστεύαμε, όταν το 3210 (του Ολυμπιακού κιόλας εγώ), είχε μέσα...φιδάκι!! ΦΙΔΑΚΙ!!! Όταν δε βγηκαν τα κινητά με κάμερες, ε...... Εκεί ειπαμε οτι η ζωή μας άλλαξε! Και τώρα υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς και διαβάζεις τους αστερισμούς και τους πλανήτες στον ουρανό... Πείτε με ρομαντικό, πείτε καθυστερημένο, πείτε με όπως θέλετε... Αλλά το θεωρώ το λίγο το λιγότερο ανόητο... να γκρινιάζουμε επειδή ένα κινητό των 700+ ευρώ δεν ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΡΩΜΑ ΣΤΟ TILES!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως, εγώ σας εκτιμώ και σας θαυμάζω, παρότι δε συμμετέχω, απλά διαβάζω τις απόψεις , γιατί ειμαι της άποψης, οτι δεν ειναι ανάγκη να μιλήσεις αν δεν εχεις κάτι ουσιαστικό να πεις... Αλλά πραγματικά, υπάρχουν μυαλά εδώ μέσα, που ειναι αξιοθαύματα για τις γνώσεις τους... πραγματικά αξιοθαύμαστα!

 

φιλε μου εχεις απολυτο δικιο σε ολα. Περσι απο ενα iphone 3gs πηγα στο Νοκια λουμια 800. απιστευτο τηλεφωνο. Πριν λιγες μερες το πουλησα και περιμενονοντας στο 920 επεσε στα χερια μου ενα iphone 5 προσωρινα. Καλο χρυσο με ενα store που ειναι το κατι αλλο (αλλωστε το ηξερα) ομως περιμενω τη στιγμη που θα ξαναπιασω στα χερια μου τα wp8. με το iphone νομιζα πως γ υρισα τον χρονο πισω.Οκ ολοι ειμαστε ρομαντικοι αλλα το ios παραειναι vintage :P

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα. Λευκο. Κουκλι. Δεν το ενεργοποιησα ακομα, περιμενω να παω σπιτι με την ησυχια μου. Δε συκρινεται η αισθηση στην ποιοτητα κατασκευης με το 8x. Δε συγκρινεται με την καμια!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο να ενεργοποιω και να απενεργοποιώ το auto rotation της οθόνης?

Μπου φαίνεται απίστευτο να μην υπάρχει αυτη η λειτουργία στο κινητό...:X

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις απολυτο δικιο σε ολα. Περσι απο ενα iphone 3gs πηγα στο Νοκια λουμια 800. απιστευτο τηλεφωνο. Πριν λιγες μερες το πουλησα και περιμενονοντας στο 920 επεσε στα χερια μου ενα iphone 5 προσωρινα. Καλο χρυσο με ενα store που ειναι το κατι αλλο (αλλωστε το ηξερα) ομως περιμενω τη στιγμη που θα ξαναπιασω στα χερια μου τα wp8. με το iphone νομιζα πως γ υρισα τον χρονο πισω.Οκ ολοι ειμαστε ρομαντικοι αλλα το ios παραειναι vintage :P

 

Καλά, μη τα ισοπεδώνουμε και όλα.. Απλά η iPhone επαναπαύτηκε όταν είδε οτι η ΝΟΚΙΑ παλεύει με τα ψωρό-Symbian... Σου λέει, "γιατί να προσπαθήσω περισσότερο αφου οι απέναντι ειναι για κλάματα;;"... Και γι αυτό οι συσκευές της δεν ειναι πλέον τόσο, όσο ήταν κάποτε... Τώρα που τους έχει πιάσει πανικός, γιατί είδαν οτι τα Windons κινητά σε συνδυασμό με την NOKIA, "σκοτώνουν" στη κυριολεξία, θα δεις εσύ πως θα είναι το iPhone 6 και τότε θα συζητήσουμε.. Γιατί ο ανταγωνισμός, φέρνει αποτελέσματα... Ειναι σαν αυτό που λένε.. Δεν ειναι ΠΑΟ χωρίς ΟΣΦΠ και δεν υπάρχει ΟΣΦΠ χωρίς ΠΑΟ! Απλα μαθηματικά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μη τα ισοπεδώνουμε και όλα.. Απλά η iPhone επαναπαύτηκε όταν είδε οτι η ΝΟΚΙΑ παλεύει με τα ψωρό-Symbian... Σου λέει, "γιατί να προσπαθήσω περισσότερο αφου οι απέναντι ειναι για κλάματα;;"... Και γι αυτό οι συσκευές της δεν ειναι πλέον τόσο, όσο ήταν κάποτε... Τώρα που τους έχει πιάσει πανικός, γιατί είδαν οτι τα Windons κινητά σε συνδυασμό με την NOKIA, "σκοτώνουν" στη κυριολεξία, θα δεις εσύ πως θα είναι το iPhone 6 και τότε θα συζητήσουμε.. Γιατί ο ανταγωνισμός, φέρνει αποτελέσματα... Ειναι σαν αυτό που λένε.. Δεν ειναι ΠΑΟ χωρίς ΟΣΦΠ και δεν υπάρχει ΟΣΦΠ χωρίς ΠΑΟ! Απλα μαθηματικά είναι...

 

Δεν εγραψα πως ειναι κακο το iphone (ισα ισα εγραψα τα προτερηματα του) ουτε οτι το lumia 920 ειναι τελειο :) απλα μιλησα την αισθηση που σου δινει το ui (εστω προς το παρον) και σιγουρα ειναι υποκειμενικη αποψη και αφορα προφανως μονο εμενα :) Δεν υπαρχει τελειο κινητο. Προσωπικα μου αρεσουν και ios και wp8 και android. To καθενα ειναι δυνατο σε επιμερους σημεια :) και φυσικα ειμαι υπερ του ανταγωνισμου γιατι προφανως μας συμφερει ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μη τα ισοπεδώνουμε και όλα.. Απλά η iPhone επαναπαύτηκε όταν είδε οτι η ΝΟΚΙΑ παλεύει με τα ψωρό-Symbian... Σου λέει, "γιατί να προσπαθήσω περισσότερο αφου οι απέναντι ειναι για κλάματα;;"... Και γι αυτό οι συσκευές της δεν ειναι πλέον τόσο, όσο ήταν κάποτε... Τώρα που τους έχει πιάσει πανικός, γιατί είδαν οτι τα Windons κινητά σε συνδυασμό με την NOKIA, "σκοτώνουν" στη κυριολεξία, θα δεις εσύ πως θα είναι το iPhone 6 και τότε θα συζητήσουμε.. Γιατί ο ανταγωνισμός, φέρνει αποτελέσματα... Ειναι σαν αυτό που λένε.. Δεν ειναι ΠΑΟ χωρίς ΟΣΦΠ και δεν υπάρχει ΟΣΦΠ χωρίς ΠΑΟ! Απλα μαθηματικά είναι...

 

Δεν είχα ποτέ I phone και ενδιαφέρομαι στο προσεχές μέλλον να πάρω το 920 αλλά ψωρο symbian; ;;;; και τα Windows σκοτώνουν;;;;; να σαι καλά φίλε μου μας έκανες και ευθημισαμε απλά να σου υπενθυμίσω ότι τα Windows είναι πιο κατω απο τα ψωρο symbian στην παγκόσμια πίτα με το αστρονομικό 2.5 % επίσης πιστεύω ότι αν κάτι καποτε σκοτώσει την nokia θα είναι η εμμονή της στα Windows

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Θα βγουμε off topic...:rolleyes:..αν υποθεσουμε οτι το f 2 ειναι σταθερο τοτε με φως ηλιολουστης ημερας η ταχυτητα θα επρεπε να ειναι κατι αναμεσα σε 6400 η 8000.θεωρεις οτι φτανει σε τετοιες ταχυτητες κλειστρου η καμερα του κινητου?εδω καλα καλα δεν φτανουν καμερες των 2000 με 3000ευρω ...ξανα λεω..σορρυ αλλα δεν ειναι αυτο..

 

Δεν έχεις παρά να τσεκάρεις τα exif data από όποια φωτογραφία κινητού θέλεις και θα δείς ότι δεν έχεις δίκιο!

Κοιτάζω για παράδειγμα δικές μου φωτογραφίες από το SIII, τραβηγμένες των Αύγουστο ντάλα μεσημέρι και λένε πχ f/2.6, ISO 80, 1/804

Δες και εδώ ότι όλες οι φωτογραφίες έχουν f/2.0

 

Δεν γίνεται να έχει μεταβλητό διάφραγμα ένα module τόσο μικρό, όχι με την υπάρχουσα τεχνολογία τουλάχιστον.

( μέχρι και οι φτηνές compact μηχανές έχουν όλα και όλα δύο τιμές, ανοιχτό-κλειστό)

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο να ενεργοποιω και να απενεργοποιώ το auto rotation της οθόνης?

Μπου φαίνεται απίστευτο να μην υπάρχει αυτη η λειτουργία στο κινητό...:X

 

Δεν ειδα να εχει τετοια επιλογη,δεν ειμαι σιγουρος ομως 100% ισως να εχει αλλα δεν το ξερω που ακριβως.

Τωρα μετα απο ενα 24ωρο απο τη χθεσινη πρωτη φορα πληρης φορτισης του κινητου το μεσημερι ,πριν 1 ωρα εχοντας παει στο 5% το ξαναεβαλα για δευτερη φορα να φορτιζει.

Η χρηση που εκανα ηταν κανα 2ωρο ακροαση μουσικης απο bt,1.5 ωρα ιντερνετ(wifi και 3G) κανα 20λεπτο ομιλια και λιγα sms,η φωτεινοτητα στο αυτοματο, το bt συνεχεια ανοιχτο οπως και το location στο on.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα να εχει τετοια επιλογη,δεν ειμαι σιγουρος ομως 100% ισως να εχει αλλα δεν το ξερω που ακριβως.

Τωρα μετα απο ενα 24ωρο απο τη χθεσινη πρωτη φορα πληρης φορτισης του κινητου το μεσημερι ,πριν 1 ωρα εχοντας παει στο 5% το ξαναεβαλα για δευτερη φορα να φορτιζει.

Η χρηση που εκανα ηταν κανα 2ωρο ακροαση μουσικης απο bt,1.5 ωρα ιντερνετ(wifi και 3G) κανα 20λεπτο ομιλια και λιγα sms,η φωτεινοτητα στο αυτοματο, το bt συνεχεια ανοιχτο οπως και το location στο on.

 

Οντως δεν υπάρχει..το εψαξα στο net...σοβαρότατη παράλειψη..οσοι αρεσκονται να σερφάρουν ξαπλωμένοι θα έχουν πρόβλημα:shifty:

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν υπάρχει..το εψαξα στο net...σοβαρότατη παράλειψη..οσοι αρεσκονται να σερφάρουν ξαπλωμένοι θα έχουν πρόβλημα:shifty:

 

Αν δεν το ελεγες παντως ουτε καν θα το εδινα σημασια,και στο S3 μου ηταν αδιαφορο ουτε που ξερω αν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα=απο τη μανα του ηταν παντως στο on- και δεν με ενοχλουσε ποτε.

Επειδη και εσυ προερχεσαι απο S3 για πες μας τις πρωτες σου εντυπωσεις-εμενα αυτο που μου λειπει κυριως ειναι notification center σε στυλ κουρτινα που αναβοκατεβαινει-και το οτι δεν υπαρχει εναλλακτικους browser πχ το dolphin που ηταν η πρωτη μου επιλογη για browser.

Επισης ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το music player και τη δυνατοτητα να τρεχει συνεχεια στο παρασκηνιο ετσι ωστε καθε φορα που αρχιζω να παιζω τη μουσικη συλλογη μου να συνεχιζει απο εκει που σταματησα ανεξαρτητα αν εχουν περασει ωρες η' ημερες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να τσεκάρεις τα exif data από όποια φωτογραφία κινητού θέλεις και θα δείς ότι δεν έχεις δίκιο!

Κοιτάζω για παράδειγμα δικές μου φωτογραφίες από το SIII, τραβηγμένες των Αύγουστο ντάλα μεσημέρι και λένε πχ f/2.6, ISO 80, 1/804

Δες και εδώ ότι όλες οι φωτογραφίες έχουν f/2.0

 

Δεν γίνεται να έχει μεταβλητό διάφραγμα ένα module τόσο μικρό, όχι με την υπάρχουσα τεχνολογία τουλάχιστον.

( μέχρι και οι φτηνές compact μηχανές έχουν όλα και όλα δύο τιμές, ανοιχτό-κλειστό)

 

Οκ.. Κάνω πίσω.. Οι νόμοι της φωτογραφίας φαίνεται δεν ισχύουν στα κινητά.. Για τράβα με κανονική μηχανή με f 2.6 iso 80 και ταχύτητα 800 Αύγουστο ντάλα και άμα βγει χ@σ#μ#..;)..ασε που ταχύτητα 804 δεν υπάρχει.. Οπότε κάτι άλλο γίνεται με τα κινητά. Χάρηκα πάντως που τα είπα με κάποιον γνώστη..

Link to comment
Share on other sites

Tο απογευμα παρελαβα κι εγω τη συσκευη.

Πρωτη εντυπωση: λιτη συσκευασια με τα απολυτως απαραιτητα. Δεν προμηνυει οτι μεσα της υπαρχει κινητο 600-700ευρω.

Το 920 ειναι μια συσκευη με αρκετο παχος και αρκετο βαρος, τα οποια γινονται αμεσως αντιληπτα, καθοτι ημουν συνηθισμενος σε iPhone 5 και S III, στοιχεια τα οποια το κανουν να δειχνει παρα πολυ μεγαλο. Ειναι στιβαρο σαν γρανιτης, εξαιρετικο σαν κατασκευη και δειχνει οτι θα κρατησει στο χρονο ανετα. Θα προτιμουσα το λευκο να ηταν ματ και οχι glossy.

Προκεται για πολυ ομορφη συσκευη με δικο της ξεχωριστο στυλ.

Οι στρογγυλεμενς γωνιες βοηθουν παρα πολυ στο πιασιμο (οπως και στο S III) εν αντιθεσει με τις αισχμηρες ακμες του iphone 5 που "κοβουν" λιγακι τα δαχτυλα.

Σαν ομορφια, ποιοτητα κατασκευης και συναρμολογησης θα του εβαζα 9.5/10 (δεν του βαζω 10 λογω μεγαλου παχους).

 

Η οθονη ειναι πααααααρα πολυ καλη, αλλα "περιοριζεται" απο το metro style, που επιτασσει σκετο μαυρο (ή ασπρο) φοντο + χρωμα θεματος.

Με μια πρωτη ματια στο market, βρηκα εφαρμογες που χρησιμοποιω συχνα, αλλα στα games υπαρχει μεγαλο προβλημα.

 

Θα το παρω αυριο μαζι στη δουλεια και θα επανελθω με νεα απο ποιοτητα κλησης, σημα, αυτονομια και αλλα πολλα.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο λοιπον και σε εσενα,σε γενικες γραμμες τα ειπες οπως ειναι στην πραγματικοτητα,απλα το ''δειχνει παρα πολυ μεγαλο'' ειναι λιγακι τραβηγμενο διοτι και εγω το S3 ειχα ολα αυτο το καιρο και τα 50γρ παραπανω και ο λιγο μεγαλυτερος ογκος δεν ειναι θεμα προς προβληματισμο σε καμια περιπτωση.

2 ημερες το εχω και δεν μου φαινεται ''καπως'' σε σχεση με oτi ειχα συνηθισει ολα αυτο το διαστημα με κινητα ''πουπουλα'' οπως S3/One X.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στα μηνύματα στα ελληνικά, κι εσάς μόνο 70 χαρακτήρες; Το Nokia music είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα;

 

Κι εμενα 70 χαρακτηρες βγαζει στα μηνυματα με ελληνικους χαρακτηρες.

Alextrela ενω δεν ειναι μεγαλυτερο απο το S III, το μεγαλυτερο βαρος και παχος, το κανουν να φαινεται. Προσωπικα δε με πειραζει τοσο...

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν να γίνεται αυτό; Στα WP7.5, πηγαίνοντας Κύριο Μενού --> Δίκτυο Κινητής ( ; ) --> Επιλογή Δικτύου, τι έχετε επιλεγμένο; Γιατί, πάλι στα WP7.5, όταν η επιλογή έγραφε Αυτόματη, οι χαρακτήρες ήταν 70. Όμως, με μια αναζήτηση δικτύου και επιλογή του δικτύου που είναι κάποιος οι χαρακτήρες ήταν 160. Και μάλιστα εμφανίζει και μετρητή χαρακτήρων, στην κάτω δεξιά γωνία του πεδίου γραφής. Πιστεύω πως και στα WP8 η δομή του μενού είναι η ίδια.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρηκα παίρνει 160 χαρακτήρες κανονικά! Είναι στις ρυθμίσεις προς το τέλος στο "call & SMS".. :D

 

Στο full η' στο redused το εχεις βαλει για τους 160 χαρακτηρες?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο mini review.

 

Στις 2 διαφορετικες τοποθεσιες της δουλειας μου που δεν εχει πολυ καλο σημα η Cosmote (και γενικα καμια εταιρια), το 920 (οπως και το S III) ΑΡΙΣΤΕΥΣΕ στον τομεα του σηματος καθως οι 5-6 συνομιλιες που εκανα μεχρι τωρα ηταν απροβληματιστες, οταν με το iPhone 5 ειχα αρκετες διακοπες, ενω και οι αλλοι δε με ακουγαν καλα.

Το ακουστικο ειναι παρα πολυ καλο και ακους τον αλλον πολυ φυσικα. Και σε αυτον τον τομεα υπερεχει του iPhone.

Μπραβο στη Νοκια που -τουλαχιστον- σε τομεις που ηταν παντα δυνατη, εξακολουθει να ειναι.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...