Jump to content

Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξεκίνησα να κάνω κ εγώ το update σε 8.1 και μου τα ξέσκισε όλα, το πληκτρολόγιο έκανε ότι ήθελε, πεταγόντουσαν παράθυρα στο ξαφνικό και άλλα τραγελαφικά. Κάποια ενημέρωση μου χαλάει την λειτουργία του κουμπιού των windows και ακούει με το τρίτο πάτημα πλέον.

Είναι το δεύτερο hard reser που του κάνω καθώς πριν κατέβουν όλες οι ενημερώσεις πριν την εγκατάσταση των 8.1, μου χάλασε πάλι το πλήκτρο των windows, υποθέτω ότι είναι κάποια ενημέρωση από samsung που μου κάνει την ζημιά και ψάχνω να βρω ποιά είναι. Μια άλλη προαιρετική ενημέρωση των windows μου είχε σταματήσει την λειτουργία μια συσκευής που έχω για ενσύρματο Internet.

ένα image απο ghost που είχα δεν μπορώ να το περάσω επειδή μου ζητάει boot από cd που δεν έχω ή usb που δεν ξέρω πως γίνεται bootable

 

edit

 

έκανα όλες τις ενημερώσεις, όλα καλά τελικά αλλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι το πλήκτρο των windows ακούει με την τρίτη φορά πάλι, δεν ξέρει τί σκ@τ@ έπαθε

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 320
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

τελικά αντικατέστησα το note 10.1 με το ativ 500T και το μόνο που με έχει προβληματίσει ως τώρα είναι ότι δε μπορώ να γράψω χειρόγραφο ελληνικό κείμενο (ενώ στο note μπορούσα). Κάτι φταίει με την εγκατάσταση των windows/drivers ή δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία? Ξέρει κανείς?

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

τελικά αντικατέστησα το note 10.1 με το ativ 500T και το μόνο που με έχει προβληματίσει ως τώρα είναι ότι δε μπορώ να γράψω χειρόγραφο ελληνικό κείμενο (ενώ στο note μπορούσα). Κάτι φταίει με την εγκατάσταση των windows/drivers ή δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία? Ξέρει κανείς?

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

 

δεν βλέπω να υπάρχει η αντίστοιχη λειτουργία στα ελληνικα, μόνο αγγλικα εμφανίζει στο πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες γεια

μεσω του samsung update εκανε καμμια επταρια update drivers αλλα το gps driver δεν το κανει με τιποτα

γραφει συνεχως failed :cry:

τι φταιει και τι κανουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Κάτοχος από αύριο του "εργαλείου" θέλω τα φώτα σας στο εξής:

Το πήρα από κωτσόβολο σε ΠΟΛΥ ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ (560€) ως τελευταίου εκθεσιακού κομματιού και με δώρο και το 360 support και εννοείται με πληκτρολόγιο( έξτρα διετής εγγύηση ακόμα και για θραύση κρυστάλλου ή για καταστροφή από νερό)....

Η ερώτησή μου (για αρχή) είναι η εξής:

Από ότι είδα, λόγω παρουσίασης έχουν ενεργοποιήσει ήδη τα windows. Εγώ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ξέρω πως το μηχάνημα θα είναι "καθαρό" χωρίς χαζομάρες ή ελλείψεις λόγω πειράγματος, μόλις το πιάσω στα χέρια μου θα του κάνω μία πλήρη επαναφορά λειτουργικού.

Ερώτηση πρώτη: θα έχω θέμα με την ενεργοποίηση του λειτουργικού ή δεν θα ζητηθεί:

Ερώτηση δεύτερη: θα υπάρχει ο λογαριασμός χρήστη που έχουν δημιουργήσει αυτοί ή θα μου ζητηθεί να δημιουργήσω εξ αρχής δικό μου;

Ερώτηση τρίτη: την εφαρμογή για τα updates της sammy θα την βρω μετά την επαναφορά ή όχι;

 

Ευελπιστώ στην καίρια και άμεση απάντησή σας

 

ΚΑΛΏΣ ΣΑΣ ΒΡΉΚΑ

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα υπερχει τροπος να κανω hard reset ευκολος ?

Setting-Change PC Settings-Update and recovery-Recovery-Remove everything and reinstall windows

Ολα αυτα με τα 8.1.

Ερώτηση πρώτη: θα έχω θέμα με την ενεργοποίηση του λειτουργικού ή δεν θα ζητηθεί:

Ερώτηση δεύτερη: θα υπάρχει ο λογαριασμός χρήστη που έχουν δημιουργήσει αυτοί ή θα μου ζητηθεί να δημιουργήσω εξ αρχής δικό μου;

Ερώτηση τρίτη: την εφαρμογή για τα updates της sammy θα την βρω μετά την επαναφορά ή όχι;

 

Ευελπιστώ στην καίρια και άμεση απάντησή σας

 

ΚΑΛΏΣ ΣΑΣ ΒΡΉΚΑ

 

Δημήτρης

1.Οχι δεν θα εχεις θεμα με ενεργοποιηση λειτουργικου

2.Οχι,δεν θα υπαρχει,θα πρεπει απο την αρχη να το σεταρεις-βασικα θα στο ζητησει αφου ολοκληρωθει η επαναφορα.

3.Λογικα θα την βρεις κανονικα,αν τυχoν( μικρη πιθανοτητα) δεν την βρεις την κατεβαζεις απο το site της Samsung.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Setting-Change PC Settings-Update and recovery-Recovery-Remove everything and reinstall windows

Ολα αυτα με τα 8.1.

 

1.Οχι δεν θα εχεις θεμα με ενεργοποιηση λειτουργικου

2.Οχι,δεν θα υπαρχει,θα πρεπει απο την αρχη να το σεταρεις-βασικα θα στο ζητησει αφου ολοκληρωθει η επαναφορα.

3.Λογικα θα την βρεις κανονικα,αν τυχoν( μικρη πιθανοτητα) δεν την βρεις την κατεβαζεις απο το site της Samsung.

 

 

ΑΜΕΣΟΤΑΤΟΣ - ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ

 

ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια

μεσω του samsung update εκανε καμμια επταρια update drivers αλλα το gps driver δεν το κανει με τιποτα

γραφει συνεχως failed :cry:

τι φταιει και τι κανουμε ?

 

Alextrela καμμια εξηγηση για αυτο το ερωτημα ?

Link to comment
Share on other sites

Alextrela καμμια εξηγηση για αυτο το ερωτημα ?

 

Το αυτό και σε εμένα. Δεν γουστάρει να το κάνει με τίποτα. Πάντως μετά απο την εγκατάσταση των update και την 8.1 το μηχάνημα πετάει!!!!!

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να αφαιρεσετε τελειος τους drivers απο την προσθαφαίρεση προγραμματων και τρεξτε ξανα το samsung update.

Αλλη λυση χειροκινητα μεσα απο το device manager ειτε αφαιρείται(uninstall) τον driver κανετε μια επανεκκινηση του tablet και τρεχεται ξανα το update μεσω Samsung μπας και εγκατασταθει,ειτε αλλη λυση αφου κανεται παλι χειροκινητα uninstall,μετα πηγαινετε update και καντε χειροκινητα την αναβαθμιση εκει που λεει ''locate and install drivers software manually'' αφου εχετε βρει και κατεβασει τον drivers στο tablet σαν ξεχωριστο αρχειο μεσω ιντερνετ(μια αναζητηση στο google μηπως και βρεθει)

 

Η αλλιως ενα soft reset(refresh your pc without effecting your files μεσα απο τα setting/update and recovery) ή εφοσον ολα λειτουργουν καλα το αφηνεται ως εχει με τον τωρινο driver εως ωτου βγει πιο φρεσκος απο την εταιρια.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

το ανοιξα σημερα μετα απο μερες και ειχε στο Samsung update BIOS update

το ξεκινω και ολα πανε καλα ...κανει ενα και δευτερο ξεκινημα χωρις προβλημα .

μετα συνεχιζει το update για το nuvote flash update tool το οποιο αργουσε παρα πολυ

αλλα κυριως δεν εδειχνε να προχωρα ... ψαχνω στο νετ και βλεπω οτι και σε αλλους γινοταν το ιδιο

και το σταματουσαν

παω να το σταματησω τιποτα με το cancel ..οποτε τελικα λεω ας του κανω restart

παει να κανει restart και τελικα οταν αναβει το μπλε φωτακι και γραφει Samsung για να ξεκινησει

το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει η οθονη με την λεξη Samsung και τιποτα αλλο :cry::cry:

συνεχιζει αυτο εκτοτε και δεν κλεινει βεβαια με τιποτα ...

Καμμια βοηθεια κανεις :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εκανε το Bios update εκανε επανεκκινηση κανονικα το pc και μετα συνεχισε κανονικα και κολλησε με το restart η'πριν ολοκληρωθει το bios update?

Σε καθε περιπτωση προσπαθησε να μπεις στο bios και δες μηπως εχει κατι περι επαναφορα και στρωσει.

Αλλιως δεν θα αποφυγεις το service να σου κανουν επαναφορα bios.

Κανε 2-3 restart μηπως και επανελθει.

Επισης σου εκανε καποιο χαρακτηριστικο ηχο πχ μπιπ κατα την επανεκκινηση η' στο λογοτυπο της Samsung?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε

το bios update δεν πρεπει να ολοκληρωθηκε διοτι οταν εκανε αυτο το nuvoton flash update tool δεν

εννοουσε να το προχωρησει και ουτε να κλεισει με αφησε ..

εγω εχοντας το ανοιχτο το update πηγα απο τα settings και πατησα το restart το οποιο ποτε

δεν το εκανε ... πηγε να το κανει και εκτοτε αναβοσβηνει μονον .. και βεβαια δεν μπορω να κανω ουτε restart

ξανα ουτε να μπω στο bios :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε

το bios update δεν πρεπει να ολοκληρωθηκε διοτι οταν εκανε αυτο το nuvoton flash update tool δεν

εννοουσε να το προχωρησει και ουτε να κλεισει με αφησε ..

εγω εχοντας το ανοιχτο το update πηγα απο τα settings και πατησα το restart το οποιο ποτε

δεν το εκανε ... πηγε να το κανει και εκτοτε αναβοσβηνει μονον .. και βεβαια δεν μπορω να κανω ουτε restart

ξανα ουτε να μπω στο bios :blink:

 

Κατι αντιστοιχο μου εκανε και εμενα και μετα απο 3-4 επανεκινησεις καταφερε και ολοκληρωσε το bios update και ολα καλα.

Αυτο που δεν εννοει με τιποτα να ολοκληρωσει ειναι η ενημερωση για το προγραμμα οδηγησης GPS οπως την λεει καθως και μια αναβαθμιση που μου βγαζει οταν εχω συνδεδεμενο το πληκτρολογιο και την λεει ενημερωση προγραμματος επιφανειας αφης (180 ΜΒ).....

Εχω προσπαθησει να τις κανω 10 φορες την καθεμια και ολο αποτυχια μου δινει....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι για σενα

το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να κανω ουτε επανεκκινηση ουτε τιποτα διοτι οπως ειπα

το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει .. ουτε κλεινει ... ουτε ανοιγει :cry::cry:

και βεβαια και εμενα οπως ειχα γραψει το driver gps δεν το βαζει με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε

το bios update δεν πρεπει να ολοκληρωθηκε διοτι οταν εκανε αυτο το nuvoton flash update tool δεν

εννοουσε να το προχωρησει και ουτε να κλεισει με αφησε ..

εγω εχοντας το ανοιχτο το update πηγα απο τα settings και πατησα το restart το οποιο ποτε

δεν το εκανε ... πηγε να το κανει και εκτοτε αναβοσβηνει μονον .. και βεβαια δεν μπορω να κανω ουτε restart

ξανα ουτε να μπω στο bios :blink:

 

Αν δεν ολοκληρωθηκε το bios update και εκανες το restart χειροκινητα(βιαια δηλαδη) τοτε δυστυχως πρεπει να καταφυγεις στο service να σου κανουν επαναφορα bios.

Επρεπε να το αφηνεις να ολοκληρωθει οση ωρα και αν καθυστερουσε το update.

Δες μηπως μπορεις να κανεις restart με συνδυασμο πληκτρων κοιταξε στα manual η' στο site της Samsung support.

Αν δεν γινεται τιποτα μονο service.

Γενικα ειναι νομος οταν κανουμε bios update δεν το διακοπτουμε ποτέ εως οτου ολοκληρωθει 100%,διοτι ο κινδυνος να μπρικαρει το bios ειναι παρα πολυ αυξημενος μην πω βεβαιος.

 

Το παιδι απο πανω ας το αφησει για αλλη μερα το gps update,εφοσον δουλευει καλα με το υπαρχουντες drivers.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι για σενα

το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να κανω ουτε επανεκκινηση ουτε τιποτα διοτι οπως ειπα

το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει .. ουτε κλεινει ... ουτε ανοιγει :cry::cry:

και βεβαια και εμενα οπως ειχα γραψει το driver gps δεν το βαζει με τιποτα

 

Και μαλλον λογικα δεν το κανει εγκατασταση το GPS γιατι απλα δεν εχει GPS το μηχανακι πανω...... (εκτος αν ειναι κατι αλλο που δεν το γνωριζω)

Και μαλλον λογικα δεν κανει και την ενημερωση του προγραμματος επιφανειας αφης γιατι ενω μου λεει οτι ειναι 180 ΜΒ κατεβαζει μονο 90 κατι ΜΒ......

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

alextrela δυστυχως δεν ξερω γιατι θεωρησα οτι θα σταματουσε με το χειροκινητο ξαναξεκινημα

τωρα μαλλον service

κανενα καλο ξερετε παιδες :(

Link to comment
Share on other sites

Απο λάπτοπ,tablet,κινητά δεν γνωρίζω μόνο απο τηλεοράσεις.

Καπου στο Χαϊδάρι για κινητά αν δεν κανω λάθος

Πάρε εξυπηρέτηση να μάθεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι έχω νεώτερα

Τελικα αφήνοντας το μηχάνημα να αποφορτιστει η μπαταρία του

και βάζοντας πάλι τον φορτιστη για επανεκκινηση το ATIV ξανανοιξε

τα windows :D:lol:

Και έδειξε ότι το update του BIOS είχε ολοκληρωθεί :cry:

Δεν ξέρω τι λέτε για αυτο το φαινόμενο αλλα εγω χάρηκα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι έχω νεώτερα

Τελικα αφήνοντας το μηχάνημα να αποφορτιστει η μπαταρία του

και βάζοντας πάλι τον φορτιστη για επανεκκινηση το ATIV ξανανοιξε

τα windows :D:lol:

Και έδειξε ότι το update του BIOS είχε ολοκληρωθεί :cry:

Δεν ξέρω τι λέτε για αυτο το φαινόμενο αλλα εγω χάρηκα πολυ :)

 

Κουφο αλλα καλο.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παίδες το πενακι του ativ μου τα επαιξε, δεν κανει απολυτως τίποτα, έβαλα αλλη μυτουλα , τα ίδια, μήοως αποσυγχρονίστηκε; ξερει κανείς πως συγχρονίζεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα του συγκεκριμενου ταμπλετ εχω βρει στο Κοτσωβολο ενα εκθεσιακο στην τιμη των 350 ευρω , τι λετε αξιζει να προχωρησω στην αγορα του?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...