Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια εξαρχής !

 

Αυτό που συμβαίνει είναι εντελώς παράλογο ...έχω ROOTarismeno to xperia j 2-3 μήνες .. me stock rom

Το πρόβλημα είναι πως όταν το ανοίγω χωρίς HandsFRee .. και όταν συνδέω ακουστικά , συνεχίζει να παίζει απ' το ηχείο , ενώ όταν το ανοίγω με τα ακουστικά συνδεδεμένα παίζει μουσική μόνο από αυτά και όταν τα βγάζω δεν ακούγετε τίποτα από πουθενά .. το ίδιο ισχύει και για τις κλήσεις !

Έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσο clockwork .. το ξαναRootαρα .. και το πρόβλημα επιμένει...

 

Αν ξέρει και κάποιος .. ας βοηθήσει .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατα 99% είναι έτοιμο να σου χαλάσει το βύσμα ακουστικών επάνω στο κινητό. Αν το παίξεις λίγο το καρφί μέσα στην τρύπα διορθώνεται κάπως?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω την συσκευη sony Xperia j μετα την αναβαθμιση μετα απο καποιο διαστημα μου εκανε εππανεκινηση συνεχως το εδωσα σε έναν φιλο μου του περασε τροποποιημενο λογισμικο και μου ξεκλειδωσε το bootloader τωρα το εχω στειλει στην αντιπροσοπεια αυτή μπορουν να μου το κλειδωσουν ξανα?:(
Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% είναι έτοιμο να σου χαλάσει το βύσμα ακουστικών επάνω στο κινητό. Αν το παίξεις λίγο το καρφί μέσα στην τρύπα διορθώνεται κάπως?

 

Οχι...μονο αν το επανακηνισω εχοντας καρφομενο το βησμα ...κ αντιστιχα οταν το ξεκαρφώνω δεν ακουγεται τ μεγαφωνο του :/

Αλλη λυση ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια εχω την συσκευη sony Xperia j μετα την αναβαθμιση μετα απο καποιο διαστημα μου εκανε εππανεκινηση συνεχως το εδωσα σε έναν φιλο μου του περασε τροποποιημενο λογισμικο και μου ξεκλειδωσε το bootloader τωρα το εχω στειλει στην αντιπροσοπεια αυτή μπορουν να μου το κλειδωσουν ξανα?:(

 

Πρέπει να σε τρελος για να το στήλεις ροοταρισμενο

Εξαρτατε τι θα πηραξουν εκει μεσα... ΚΑι ισως πληρόσεις τα μισα απο τι το αγορασες διοτι χανει την εγγυση του οταν το κανεις ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ κατάλαβα το παιδί μου είπε ότι αν ξεκλειδωνεις την συσκευή η εταιρεία δεν φέρνει ευθύνη για το λογισμικό του τηλεφώνου όχι για το υλικό του ...να ρωτήσω κάτι μπορώ ο ίδιος να το ξανά κλειδοσω με το αυθεντικό λογισμικό ;
Link to comment
Share on other sites

Ωχ κατάλαβα το παιδί μου είπε ότι αν ξεκλειδωνεις την συσκευή η εταιρεία δεν φέρνει ευθύνη για το λογισμικό του τηλεφώνου όχι για το υλικό του ...να ρωτήσω κάτι μπορώ ο ίδιος να το ξανά κλειδοσω με το αυθεντικό λογισμικό ;

 

τσου. Αν ξεκλειδώσει o bootloader τελειωσες...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ; Φίλη μου το έχουν κάνει έψαξε και στο xda developers και κάτι μπορεί να γίνει

 

100% δεν είμαι σίγουρος.Κάτι είχα βρει παλιά και εγώ αλλά ποτέ δεν το δοκίμασα. Άσε που ποτέ κανένας δε το ανέφερε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το κληδομα της οθονης ενω ειμαι σιγουρη οτι θυμαμαι τον κωδικο αλλα δεν μπανει... Εχω μπει στην <<Ασφαλη Λειτουργια>> αλλα δεν ξερω να προχωρισω παρακατω, θα με βοηθισει η Ασφαλη Λειτουργια? Τι πρεπει να κανω? Αν βοηθαει πειτε μου τι πρεπει να κανω παρακατω.. Ευχαριστω!!! ;p
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις να το βρω γιατί δεν τα ξέρω και πολύ καλά τα πράγματα ..

 

Εδώ έχει διάφορα για το κινητό σου. Τσέκαρέ το...

http://xperiafirmware.com/8-firmware/25-sony-xperia-j-st26

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω προβλημα με το κληδομα της οθονης ενω ειμαι σιγουρη οτι θυμαμαι τον κωδικο αλλα δεν μπανει... Εχω μπει στην <<Ασφαλη Λειτουργια>> αλλα δεν ξερω να προχωρισω παρακατω, θα με βοηθισει η Ασφαλη Λειτουργια? Τι πρεπει να κανω? Αν βοηθαει πειτε μου τι πρεπει να κανω παρακατω.. Ευχαριστω!!! ;p

 

Για προσπάθησε να κάνεις από τις ρυθμίσεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Γραφει ασφαλη λειτουργια η οθονη αλλα δεν προχοραει!! :(

 

Τότε μάλλον το κινητό τα έπαιξε...αναγκαστικά κατεβάζεις το SEUS και ξαναπερνάς την rom που έχεις πάλι. Θα σβηστούν όλα όμως. Τηλέφωνα και τα λοιπά. Ελπίζω να είχες backup στην κάρτα μνήμης σου...

Link to comment
Share on other sites

Γραφει ασφαλη λειτουργια η οθονη αλλα δεν προχοραει!! :(

 

Βαλε το FLASHTOOL στο πσ σου ..και κατεβασε ενα boot kai ena kenen.sin

Και κανε την επαναφορα συστηματος απτο clockwork

Ειμαι απο κινητο κ ειναι λιγο δυσκολο να βοηθησω απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Step by Step Guide:

1) Download the files given above in requirements.

2) Use ‘7 zip’ software to extract ‘FlashTool_0.9.13.0.exe’ file to a folder.

3) Few files and folders will be extracted — the one which we’ll be using for flashing “ST26i_relock_bootloader.ftf” files is the “firmwares” folder.

4) So copy the “ST26i_relock_bootloader.ftf” file that you downloaded above, and paste it inside the “firmwares” folder.

5) Now double click on the “X10FlashTool.exe” file to run the program.

6) Once the program opens — click on the “Flash” button.

7) You’ll see a screen like the image given below — click “Ok”!

 

Relock-Xperia-Bootloader_thumb.png

8) Now it should ask you to connect your phone to the PC. So first plug the USB cable to PC, then pick up your phone and hold the “+” key (key at the right on your J), and then connect the USB cable to your phone. Remember you’ve to hold the “+” key while connecting the USB cable to phone.

9) Once the phone gets connected — Flashtool will automatically start the flashing process.

10) Keep an eye on the Flashtool’s screen.

11) And once the process gets finished, disconnect your phone from PC and switch it ON.

 

 

Και μετά απο αυτή τη διαδικασία τρέχεις το Pc companion και κάνεις update το Android σου.

 

παιδια μετα απο αυτο θα εχω την επισημη εκδοση του android? γιατι εχω τροποποιημενο λογισμικο.

Link to comment
Share on other sites

επισημα ποια εχει σαν τελευταια αναβαθμιση το j? γιατι εμενα εχει την 4.0.4.γινεται να το αναβαθμισω χωρις το pc companion?απο καπου αλλου μηπως.πολυ ασταθης αυτη η εκδοση κολλαει το κινητο με λιγα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ξαφνικά έχουμε ένα περίεργο πρόβλημα με το J:

Δεν εμφανίζονται στη λίστα όλες οι κλήσεις,εξερχόμενες,εισερχόμενες και αναπάντητες.

Η λίστα είναι μονίμως άδεια από σήμερα το πρωί.

καμιά ιδέα πως το λύνουμε (σε πρώτη φάση εκτός επαναφοράς); :worry:

 

Άκυρο,το διόρθωσαμε,ήταν η εμφάνισης/απόκρυψη των κλήσεων. :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

επισημα ποια εχει σαν τελευταια αναβαθμιση το j? γιατι εμενα εχει την 4.0.4.γινεται να το αναβαθμισω χωρις το pc companion?απο καπου αλλου μηπως.πολυ ασταθης αυτη η εκδοση κολλαει το κινητο με λιγα πραγματα

 

πρέπει να έχει την 4.0.4 ως επίσημη ... τώρα για αναβάθμιση προσπάθησε μέσα από το τηλέφωνο σου ρυθμίσεις ---> τηλέφωνο ---> ενημέρωση λογισμικού η αλλιώς από το http://www.sonymobile.com/gr/tools/update-service/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Έχω αγοράσει πρόσφατα το xperia j και δεν καταφέρνω να το συνδέσω με GPRS Internet μέσω της Wind παρόλο που ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες που έχει αναρτήσει η εταιρεία στο διαδίκτυο. Οι ρυθμίσεις που προβλέπονται είναι οι ακόλουθες:

 

Όνοµα: WIND Internet

• APN: gint.b-online.gr

• MCC: 202

• MNC: 10

• Τύπος APN: Κενό

 

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση στο συγκεκριμένο κινητό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα ανοίξεις το wifi σου να συνδεθείς σε ένα δίκτυο και αφού συνδεθείς θα πας στις ρυθμίσεις->xperia->ρυθμίσεις internet και μετά θα πατήσεις αποδοχή.Θα σου κατεβάσει ότι είναι απαραίτητο. Αφού τελειώσει κάνε ένα restart το τηλέφωνό σου. Για να έχεις internet Gprs πηγαίνεις ρυθμίσεις->περισσότερα->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και εκεί τικάρεις το ''Ενεργοποίηση δεδομένων''. Για ακόμα γρηγορότερο internet θα σε συμβούλευα να βάλεις και την λειτουργία δικτύου από εκεί που είσαι σε μόνο WCDMA.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα ανοίξεις το wifi σου να συνδεθείς σε ένα δίκτυο και αφού συνδεθείς θα πας στις ρυθμίσεις->xperia->ρυθμίσεις internet και μετά θα πατήσεις αποδοχή.Θα σου κατεβάσει ότι είναι απαραίτητο. Αφού τελειώσει κάνε ένα restart το τηλέφωνό σου. Για να έχεις internet Gprs πηγαίνεις ρυθμίσεις->περισσότερα->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και εκεί τικάρεις το ''Ενεργοποίηση δεδομένων''. Για ακόμα γρηγορότερο internet θα σε συμβούλευα να βάλεις και την λειτουργία δικτύου από εκεί που είσαι σε μόνο WCDMA.

 

Το δοκιμασα και αυτο, το να κατεβασει δλδ αυτοματα τις ρυθμισεις απο το δικτυο του παροχου, ωστοσο συνδεση δεν επετευχθη. Παροτι στον τυπο apn τοποθετηθηκε default, supl αντι για κενο, τπτ δεν αλλαξε. Παρεπιπτοντως, οι ιδιες ρυθμισεις στο xperia mini επιτρεπουν συνδεση σε mobile data.

 

Υπαρχει καποιο ενδεχομενο το xperia j να μν ειναι συμβατο με το δικτυο της wind σε ο,τι αφορα το κομματι των data? Υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται sim καρτα νεοτερης τεχνολογιας? Υπαρχει κτ αλλο που μπορω να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο, το να κατεβασει δλδ αυτοματα τις ρυθμισεις απο το δικτυο του παροχου, ωστοσο συνδεση δεν επετευχθη. Παροτι στον τυπο apn τοποθετηθηκε default, supl αντι για κενο, τπτ δεν αλλαξε. Παρεπιπτοντως, οι ιδιες ρυθμισεις στο xperia mini επιτρεπουν συνδεση σε mobile data.

 

Υπαρχει καποιο ενδεχομενο το xperia j να μν ειναι συμβατο με το δικτυο της wind σε ο,τι αφορα το κομματι των data? Υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται sim καρτα νεοτερης τεχνολογιας? Υπαρχει κτ αλλο που μπορω να δοκιμασω?

 

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση το κινητό να μην είναι συμβατό με το δίκτυο της WIND. Αν μπορείς, βάλε μία άλλη κάρτα της WIND, με τις ίδιες ρυθμίσεις και ξαναπροσπάθησε, αλλιώς κάλεσε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στο 1269.

 

Αν αντί για "gint.b-online.gr" βάλεις "qwap.b-online.gr" λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!! η κοπελα μου εχει παρει εδω και εναν χρονο το κινητο και πλεων κολλαει τρελα!! δλδ αμα την περνουν τηλεφωνο κανει καμια 10αρια δευτερολεπτα στο να δειξει ποια επαφη ειναι, μιση ωρα να ανοιξει το ιντερνετ κτλ κτλ!! δεν ειχα ασχοληθει καθολου και λεω τωρα να το προσπαθησω! δεν κανει τρελη χρηση ουτε κατεβαζει εφαρμογες κανει reboot μπας και αλλα τα ιδια και κλεινει συνεχεια τις ανοιχτες εφαρμογες αλλα δεν διορθωνετε τπτ! περαν απο επαναφορα συστηματος τι προτεινετε? λογο χαμηλης ραμ και επεξεργαστη το εχετε και εσεις το θεμα?γινεται τπτ η να φυγει σουμπιτο για service?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...