Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πρώην χρήστης iphone 3gs και πριν λίγες μέρες αγόρασα το nokia lumia 630. Τα λεώ αυτά για να σας πω ότι είμαι παντελώς άσχετος με το λειτουργικό android και με το κινητό sony xperia j για τα οποία χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες. Διάβασα κάποια πράγματα στο θέμα αλλα λόγω της ασχετοσύνης μου όπως είπα στο android και στο sony δε κατάλαβα κάποια πράγματα. ΜΠορεί οι ερωτήσεις μου να είναι παιδικές αλλα πάνω σοτ αντικείμενο είμαι παντελώς άσχετος. Πρόκειται για το κινητο της γυναίκας μου το οποίο το έχει κανα χ΄ρονο-ενάμιση κ είναι ευχαριστημένη αλλα πλέον πρέπει να ασχοληθώ λίγο μαζί του. Δυο τρεις ερωτήσεις κ αν μπορείτε εξηγήστε μου ή αν υπάρχουν κάπου απαντήσεις παραπέμψτε με.

Υπάρχει πρόβλημα με το χώρο αποθήκευσης. Έχει τοποθετηθεί στο κινητό κάρτα επέκτασης 4gb san disk micro sd και δε μπορώ να βρω τρόπο να μεταφέρω εφαρμογές σ αυτήν. Ούτε μπορώ να βρω προεπιλογή αποθήκευσης στην κάρτα. Με αποτέλεσμα πλέον ο χώρος του να έχει τελείωσει κ να βγάζει το ανάλογο μνμ. Τι πρέπει να κανω;;; Δηλαδή πρέπει να μεταφέρω όλες τις φωτογραφίες του στην καρτα μέχρι να ξαναγεμίσει ο χώρος κ μετά να τα ξαναμεταφέρω ;;;;;; Εφαρμογές δεν μεταφέρονται;;;; Ίσως εγώ δε το καταλαβαίνω αλλα βλέπω προβληματα τα οποία εγώ ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει κ μου φαίνονται κουλά.

Το άλλο κουλό είναι ότι από οτ λίγο που έψαξα είναι ότι για να γίνει αναβάθμιση πρέπει να συνδεθεί σε υπολογιστή . (!!!;;;) Αν μπορουσατε να μου εξηγήσετε τον τρόπο ή να με παραπεμψετε κάπου που θα τον εξηγεί με απλά βήματα θα ήμουν ευγνώμων. Από τις πληροφορίες του κινητού λέει ότι η εκδοση android που φοράει είανι η 4.0.4. Χρειάζεται να κανω αναβάθμιση;; Αν κάνω αναβάθμιση υπάρχει περίπτωση να χαθούν δεδομένα όπως φωτογραφίες εφαρμογές κτλ;;;; Αν ναι τι λύση υπάρχει;;;;

Γίνεται να φωτογραφηθεί η οθόνη του και πως;;;;;

Τώρα τελευταία σε άσχετους χρ'ονους κ χωρίς λόγο βγάζει το μνμ " προέκυψε σφάλμα με τη λήψη φωνητικού μνμτος, προσπάθησε ξανά" ...Τι παίζει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν πας στις Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές δεν βλεπεις επιλογή για μεταφορά εφαρμογών στην sd;

Αναβαθμιση γίνεται όντως μέσω pc εκτός κι αν είναι διαθέσιμη μέσω ΟΤΑ. Καλό είναι πρίν κάνεις οποιαδήποτε αναβάθμιση να κάνεις ένα backup γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορει να πάει στραβά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω βοήθεια σχετικά με την εγκατάσταση του CWM. To τηλέφωνό μου έχει ξεκλείδωτο bootloader και είναι root.

Ακολουθώ, λοιπόν, τις οδηγίες εδώ και δεν μπορώ να ανοίξω το τηλέφωνο σε CWM.

 

Συγκεκριμένα κολλάω εδώ:

4 Turn on install.bat

To use the CWM:

5 Turn on Flashtool

6 Flash with Flashtool "recovery.ftf"(In Flashtool in "Branding" is written:""Aby uzywac CWM sflasuj to") When flashtool finish, unplug Your phone from USB.

7 Turn on phone. When you see the Sony logo, click Vol -.

Όταν ανοίγω το τηλέφωνο δεν μπαίνει στο CWM.

Επίσης, όταν τρέχω το install.bat λέει "Step 1: waiting for the device". Πρέπει να περιμένω να τελειώσει με τις όποιες διαδικασίες πριν ανοίξω το flash tool; (δηλαδή να προχωρήσω στο επόμενο βήμα; ).

Το flash tool απ' ό,τι είδα δεν έχει drivers για το xperia j. Πού μπορώ να τους βρω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με την παραμετροποίηση της συσκευής μου (με root, custom roms κλπ).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

μολις εκανα ροοτ τη συσκευη, επειδη δεν μπορω πλεον να εγκαταστησω νεες εφαρμοργες, αλλα ουτε να αναβαθμίσω τις υπαρχουσες λογο "ελλειψης επαρκους αποθηκευτικου χωρου" οπως λεει το μήνυμα που μου βγαζει.

 

οπως βλεπετε στην εικονα μονο η μνημη του τηλεφωνου ειναι σχεδον γεματη. η εσωτερικη μνημη οπως και η εξωτερικη sd ειναι αδειες.

 

υπαρχει τροπος να μεταφερω εφαρμογες στην sd, ή ακομα στην εσωτερικη μνημη;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κάτοχος του κινητου Sony Xperia J

του εκανα χθες αναβάθμιση λογισμικου από το Internet εκανα και επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και από εχθες δεν αποθηκευονται φωτο. Βγάζω με τη camera τις βλέπω για λίγο και μετά χάνονται. Κατεβάζω από το Face φωτο. τις αποθηκευει για λίγο και μετά..χανονται. Κατα τα άλλα λειτουργει τελεια. Αυτο ειναι το μονο μου πρόβλημα. Περιμενω συντομα απάντηση. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρήκα ένα Sony Xperia J από Cosmote και έβαλα κάρτα VODAFONE αλλά δεν βρίσκει δίκτυο και όταν κάνω αναζήτηση δικτύου δε βγάζει κανένα. Αν προσπαθήσω να αλλάξω τον τρόπο αναζήτησης από Αυτόματη επιλογή σε Μη αυτόματη δεν αλλάζει.

Είναι κλειδωμένο από Cosmote; Αν ναι μπορεί να ξεκλειδώσει κάπως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να φλασαρω rom στο xperia j με mobile uncle tools?

αν ναι μπορειτε να μ πειτε λιγες λεπτομεριες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να φλασαρω rom στο xperia j με mobile uncle tools?

αν ναι μπορειτε να μ πειτε λιγες λεπτομεριες

 

Όχι δεν γίνεται για να περάσεις χρειάζεσαι custom recovery. Επίσης το mobile uncle tools είναι για επεξεργαστές mediatek όχι για Snapdragon που έχει το J

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τις πιο πολλες φορες καθως μιλαω στο τηλ μου βγαζει το σημα της (cosmote ο κοσμος μας εσυ) και ο αλλος δεν με ακουει .μετα απο λιγο φτιαχνει μονο του.τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

τις πιο πολλες φορες καθως μιλαω στο τηλ μου βγαζει το σημα της (cosmote ο κοσμος μας εσυ) και ο αλλος δεν με ακουει .μετα απο λιγο φτιαχνει μονο του.τι μπορει να φταιει;

 

Μπορεί να άρχισε τα κολλήματα.Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάπου κάπου δεν είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα και καλή χρονία, εχω ενα xperia e και μιας δεν βρίσκω θεμα για αυτο είπα να γράψω εδώ αφου είναι σχεδόν παρόμοια. Aφότου πέρασα την cyanogenmod 11 rom στο κινητό μου μετά απο μια ημέρα χρήσης έπαψε να φορτίζει, δίχως να το καταλάβω η μπαταρία άδειασε και πλέον δεν μπορώ να μπουτάρω, το μονο που μπορω να κανω ειναι να μπω για λίγα δευτερόλεπτα στο recovery έπειτα κλείνει. Έχει κανεις ιδέα τι μπορώ να κάνω;
iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις το flashtool για sony κινητά για να βάλεις την γνήσια πάλι rom.Αν καταφέρεις να την βάλεις και συνεχίζει να μη σου φορτώνει τότε εχεις βλάβη στο κινητό σου.Πρώτα απ'όλα όμως δοκίμασε να φορτίσεις το κινητό με εναν άλλο φορτιστή και άλλο καλώδιο τροφοδοσίας μήπως και φταίνε αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις το flashtool για sony κινητά για να βάλεις την γνήσια πάλι rom.Αν καταφέρεις να την βάλεις και συνεχίζει να μη σου φορτώνει τότε εχεις βλάβη στο κινητό σου.Πρώτα απ'όλα όμως δοκίμασε να φορτίσεις το κινητό με εναν άλλο φορτιστή και άλλο καλώδιο τροφοδοσίας μήπως και φταίνε αυτά.

Το προσπάθησα αλλά δεν μπορώ να μπώ στο fastboot mode λόγο της άδειας μπαταρίας.

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό να φταίει η rom που έβαλες.Δε ξέρω. Προσπάθησε με κάποιο τρόπο να γεμισεις την μπαταρία σου και προσπάθησε με το flashtool.Αν δε πήγαινε το σε κάποιον τεχνικό να σου αλλάξει το βύσμα φόρτισης μέσα στο κινητό. Δεν είναι ακριβη δουλειά. Ένας φίλος που το έκανε σε ενα κινέζικο του είχαν πάρει 10 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό να φταίει η rom που έβαλες.Δε ξέρω. Προσπάθησε με κάποιο τρόπο να γεμισεις την μπαταρία σου και προσπάθησε με το flashtool.Αν δε πήγαινε το σε κάποιον τεχνικό να σου αλλάξει το βύσμα φόρτισης μέσα στο κινητό. Δεν είναι ακριβη δουλειά. Ένας φίλος που το έκανε σε ενα κινέζικο του είχαν πάρει 10 ευρώ.

 

είναι σίγουρα πρόβλημα της ρόμ, όπως διάβασα είναι ενα απο τα bug της.

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Α ναι και εμένα εκεί μου κάνει. Απλά ώρες κάπου να φορτίσεις την μπαταρία σου καο μπες σε recovery menu να βάλεις αλλη Ρομ ή με flashtool να βάλεις κάποια original.Είσαι άτυχος που σου τελειωσε η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Α ναι και εμένα εκεί μου κάνει. Απλά ώρες κάπου να φορτίσεις την μπαταρία σου καο μπες σε recovery menu να βάλεις αλλη Ρομ ή με flashtool να βάλεις κάποια original.Είσαι άτυχος που σου τελειωσε η μπαταρία.

 

μάλλον αυτό γίνεται μόνο.

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γειά σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum αλλά όχι και νέος στην ηλικία. Έχω ένα xperia j T26i από Αγγλία O2 εταιρεία και είναι κλειδωμένο. Δεν μπορώ να βάλω κάρτα Cosmote. Μπορώ να κάνω κάτι? Edited by kanu
Αφαίρεση προσωπικών στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Tα φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων και μεσα απο αποριες και λυσεις στα προβληματα να μεταδιδεται η γνωση.

Φιλικα :)

 

Αν ξερει καποιος θα σου δωσει λυση δημοσια ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω ενα Xperia J T26i. Το έχει φέρει ο αδελφός μου απο Λονδίνο και είναι κλειδωμένο στην εταιρία Ο2. Του βάζω κάρτα sim Cosmote και μου ζητάει κωδικό ξεκλειδωματος κάρτας sim.Εκανα μια έρευνα στο ίντερνετ και κάποια sait θέλουν 50 με70 ευρώ για να μου στείλουν τον κωδικό. 70 ευρώ δεν κανει το κινητό αυτό σήμερα. Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθηση στον αν αξίζει τον κόπο να ασχολιθω με το θέμα. Ευχάριστο και περιμένω νέα σας!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω πως πρεπει να κάνεις flash το κινητό σου με άλλη rom. Μιας και αυτή που φοράς είναι κλειδωμένη. Ψάξε στο google πως κάνεις flash ROM στο xperia j st26i με το flashtool.Νομιζω πως πρεπει να είχα δώσει και λινκ σε προηγούμενα ποστ.

Έλα το βρήκα...

http://xperiafirmware.com/8-firmware/25-sony-xperia-j-st26

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο πολύ φιλέ μου. Μια βοήθεια ακομη. Θα μπορω να το κάνω μόνος μου η θέλω και υποστήριξη απο εναν που κατέχει απο υπολογιστές? Ποιο βίντεο να ακολούθησω?
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς το πρώτο βίντεο αν θες την τελευταία επίσημη Ρομ ή το δεύτερο βίντεο για μια πιο παλιά ρομ. Η διαδικασία είναι η ίδια οποία και αν διαλέξεις. Οτι απορία εχεις μας Ρώτας.δεν θέλει ιδιαίτερες ικανότητες.είναι απλή διαδικασία και μπορείς να τα καταφέρεις. Απλά να ξέρεις πως όταν διαλέξεις να κανεις εγκατάσταση το flashtool να διαλέξεις χύμα στον δισκο c και όχι στα programming files pου πηγαίνουν όλες οι εγκαταστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και παλι σε ευχάριστο.

 

Το flashtool for xperia ; Step by step γίνεται? Είμαι λίγο ψιλό άσχετος με της ορολογίες αυτες.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...