Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν κάνεις 2-3 πλήρεις αποφορτισεις-φορτίσεις και έναhard reset και πέρασμα της τελευταίας έκδοσης με seus να δεις αν φταίει κάτι στο λογισμικό? Αλλιώς σέρβις

 

 

Το μονο που δεν εκανα ειναι τις πληρεις αποφορτισεις-φορτισεις. Εκανα μια πληρη φορτιση μονο απο 60% χτες και ολα τα αλλα που μου εγραψες. Εχω βαλει πολυ λιγες εφαρμογες μεσα (καμμια 10αρια) χωρις widgets πολλα. Το μονο που εχω βαλει που δεν ειναι του κινητου ειναι το 3g watchdog για τα data... Κατα τα αλλα εχω μονο το ρολοι και τον καιρο του κινητου. Το αφησα 100% χτες το βραδυ εκτος φορτιστη σε airplane mode. Το πρωι ηταν ακομα 100. Ωραια λεω. Το βγαζω απο το airplane, παει 99. Ενταξει μεχρι εδω. Απο κει και περα ασχοληθηκα μαζι του 1-2 λεπτα ακομα και τωρα ειναι 92... Δεν νομιζω οτι ειναι λογικο αυτο.Κατι δεν μαρεσει. (να πω οτι παντα ειναι off το data και ανοιγει μονο οταν το θελουμε). Θα το παρακολουθησω σημερα να δω πως παει... Φωτεινοτητα ειναι αυτοματη και λιγο πανω απο τη μεση...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μονο που δεν εκανα ειναι τις πληρεις αποφορτισεις-φορτισεις. Εκανα μια πληρη φορτιση μονο απο 60% χτες και ολα τα αλλα που μου εγραψες. Εχω βαλει πολυ λιγες εφαρμογες μεσα (καμμια 10αρια) χωρις widgets πολλα. Το μονο που εχω βαλει που δεν ειναι του κινητου ειναι το 3g watchdog για τα data... Κατα τα αλλα εχω μονο το ρολοι και τον καιρο του κινητου. Το αφησα 100% χτες το βραδυ εκτος φορτιστη σε airplane mode. Το πρωι ηταν ακομα 100. Ωραια λεω. Το βγαζω απο το airplane, παει 99. Ενταξει μεχρι εδω. Απο κει και περα ασχοληθηκα μαζι του 1-2 λεπτα ακομα και τωρα ειναι 92... Δεν νομιζω οτι ειναι λογικο αυτο.Κατι δεν μαρεσει. (να πω οτι παντα ειναι off το data και ανοιγει μονο οταν το θελουμε). Θα το παρακολουθησω σημερα να δω πως παει... Φωτεινοτητα ειναι αυτοματη και λιγο πανω απο τη μεση...

 

κοιτα, εγω που το φορτιζω κλειστο (παντα) και το ανοιγω, βγαζω πρηζα και το αφηνω να κλειδωσει, αν δεν το αγγιξω μπορει να μεινει και 1 ωρα στο 100%.. αν ομως ανοιξεις 3G πεφτει αμεσως 99% κτλ. αν απλα χαζεψεις λιγο και το αφησεις κραταει το 100% καμποσα λεπτα.

Γενικα ειναι καθαρα θεμα χρησης, αλλα τη φωτεινοτητα που ειναι το πιο σημαντικο την εχω ειτε στη μεση ακριβως ειτε ενα κλικ κατω.

Απο εκει και περα, επειδη δεν ξερω πως ακριβως εχεις σεταρει το κινητο κτλ, δες ποιες εφαρμογες τρεχουν μηπως υπαρχει καμια που τραβαει ή μηπως εισαι σε περιοχη που δεν εχεις καλο σημα και ζοριζεται (και αυτο ειναι ενεργοβορο), αστο και να αδειασει κατω απο 20% και φορτισε το..και αν δεις κακη αποδοση, ειναι απλο:

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και διαγραφη ολων απο μεσα, και απο καρτα μνημης θα προτεινα, και ξαναπερασμα το λογισμικο απο την αρχη. το seus το βρισκεις εδω:

http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, να κανω μια ερωτηση, το Τ εχει χειροτερη οθονη απο το Ρ και το S? γιατι εχω παθει πλακα με το ποσο χαλια ειναι...:(
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, εγω που το φορτιζω κλειστο (παντα) και το ανοιγω, βγαζω πρηζα και το αφηνω να κλειδωσει, αν δεν το αγγιξω μπορει να μεινει και 1 ωρα στο 100%.. αν ομως ανοιξεις 3G πεφτει αμεσως 99% κτλ. αν απλα χαζεψεις λιγο και το αφησεις κραταει το 100% καμποσα λεπτα.

Γενικα ειναι καθαρα θεμα χρησης, αλλα τη φωτεινοτητα που ειναι το πιο σημαντικο την εχω ειτε στη μεση ακριβως ειτε ενα κλικ κατω.

Απο εκει και περα, επειδη δεν ξερω πως ακριβως εχεις σεταρει το κινητο κτλ, δες ποιες εφαρμογες τρεχουν μηπως υπαρχει καμια που τραβαει ή μηπως εισαι σε περιοχη που δεν εχεις καλο σημα και ζοριζεται (και αυτο ειναι ενεργοβορο), αστο και να αδειασει κατω απο 20% και φορτισε το..και αν δεις κακη αποδοση, ειναι απλο:

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και διαγραφη ολων απο μεσα, και απο καρτα μνημης θα προτεινα, και ξαναπερασμα το λογισμικο απο την αρχη. το seus το βρισκεις εδω:

http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/

Λοιπον. Απο το πρωι που το αφησα στο 92 τωρα γυρισα χωρις να εχει πειραχτει τπτ (3 ωρες περιπου)ειναι ακομα στο 92...Οτι ναναι. Το factory defaults και περασμα με το seus το εκανα χτες. Απο εφαρμογες δεν εχω βαλει καποια που να λειτουργει απο μονη της εκτος απο το 3g watchdog οπως σου ειπα. Μεχρι το 92 το 97% της καταναλωσης ειχε το android system... Τωρα πριν λιγο μπηκα μεσα στην μπαταρια και ειδα τα στατιστικα και επεσε απο το 92 στο 90... Ειμαι λιγο υπερβολικος βεβαια που το ψαχνω τοσο πολυ κατα πασα πιθανοτητα αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα... Να πω επισης πως εχω ενεργοποιησει την εκετεταμενη αναμονη μπαταριας. Αυτο δεν υποτιθεται οτι βελτιωνει τη διαρκεια της μπαταριας? Η κανω λαθος?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Απο το πρωι που το αφησα στο 92 τωρα γυρισα χωρις να εχει πειραχτει τπτ (3 ωρες περιπου)ειναι ακομα στο 92...Οτι ναναι. Το factory defaults και περασμα με το seus το εκανα χτες. Απο εφαρμογες δεν εχω βαλει καποια που να λειτουργει απο μονη της εκτος απο το 3g watchdog οπως σου ειπα. Μεχρι το 92 το 97% της καταναλωσης ειχε το android system... Τωρα πριν λιγο μπηκα μεσα στην μπαταρια και ειδα τα στατιστικα και επεσε απο το 92 στο 90... Ειμαι λιγο υπερβολικος βεβαια που το ψαχνω τοσο πολυ κατα πασα πιθανοτητα αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα... Να πω επισης πως εχω ενεργοποιησει την εκετεταμενη αναμονη μπαταριας. Αυτο δεν υποτιθεται οτι βελτιωνει τη διαρκεια της μπαταριας? Η κανω λαθος?

 

τοτε μαλλον ειναι οκ το κινητο και απλα το παρατηρεις πολυ..

Εγω απο τις 10 που το εβγαλα απο τη φορτιση, τωρα ειναι στο 87% με λιγο whatsapp, λιγο fb, λιγο Instagram και 5-6 τηλεφωνα. και λιγο viber. ολα με wifi και ανοιχτο 3G.. θελω να πω πως οσο το σκαλιζεις πεφτει, οσο η οθονη ειναι κλειστη δεν πεφτει.

Η εκτεταμενη αναμονη δεν αξιζει γιατι σου κλεινει συνδεσεις και θεωρω οτι χανεις απο την χρηστικοτητα του κινητου,νασαι σπιτι και να μην εχεις viber? (εγω ετσι εχω καταλαβει οτι κανει, δεν το εχω δοκιμασει..αλλα θελω το ιντερνετ μου να δουλευει γιατι ολα τα σμσ μου ερχονται whatsapp και viber).

οποτε μην αγχωνεσαι, μια χαρα εισαι μαλλον

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τοτε μαλλον ειναι οκ το κινητο και απλα το παρατηρεις πολυ..

Εγω απο τις 10 που το εβγαλα απο τη φορτιση, τωρα ειναι στο 87% με λιγο whatsapp, λιγο fb, λιγο Instagram και 5-6 τηλεφωνα. και λιγο viber. ολα με wifi και ανοιχτο 3G.. θελω να πω πως οσο το σκαλιζεις πεφτει, οσο η οθονη ειναι κλειστη δεν πεφτει.

Η εκτεταμενη αναμονη δεν αξιζει γιατι σου κλεινει συνδεσεις και θεωρω οτι χανεις απο την χρηστικοτητα του κινητου,νασαι σπιτι και να μην εχεις viber? (εγω ετσι εχω καταλαβει οτι κανει, δεν το εχω δοκιμασει..αλλα θελω το ιντερνετ μου να δουλευει γιατι ολα τα σμσ μου ερχονται whatsapp και viber).

οποτε μην αγχωνεσαι, μια χαρα εισαι μαλλον

 

Οκ σε αυτα που μου λες αλλα: το κινητο αυτο οπως ειπα ειναι της γυναικας μου. Απο το πρωι το μονο που εχει κανει ειναι: μια κληση, και να εχω μπει 3-4 φορες στο μενου να δω το ποσοστο της μπαταριας. Την υπολοιπη ωρα ειναι με κλειστη οθονη στην ακρη. Ουτε εφαρμογες εχει ανοιξει ουτε δεδομενα ανοιχτα εχει ουτε τιποτα... Τωρα στις 3 η ωρα ειναι 82% εχοντας κανει αυτα που ειπα... Δηλαδη αν ειχε κανει ολα αυτα που λες εσυ θα ειχε 50 % στανταρ!

 

Μονο οταν ειναι στην ακρη το κινητο δεν χαλαει μπαταρια. Με το που αναβεις την οθονη σε 1 λεπτο μπορει να πεσει 2-3%. Χτες παρεμπιπτωντος μετα απο το restore το ειχα με μιση ωρα οθονη ανοιχτη συνεχομενα και ειχε χασει μονο 10%. Ετσι οπως το βλεπω ειναι σαν να με κοροιδευει... Οταν του πινω το αιμα δεν χαλαει σχεδον μπαταρια και οταν δεν κανω τιποτα απλα ανοιγω να δω ποσοστο χαλαει 2-5% χρησιμοποιοντας το για 2 λεπτα! Παρανοια λεμε!

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε αυτα που μου λες αλλα: το κινητο αυτο οπως ειπα ειναι της γυναικας μου. Απο το πρωι το μονο που εχει κανει ειναι: μια κληση, και να εχω μπει 3-4 φορες στο μενου να δω το ποσοστο της μπαταριας. Την υπολοιπη ωρα ειναι με κλειστη οθονη στην ακρη. Ουτε εφαρμογες εχει ανοιξει ουτε δεδομενα ανοιχτα εχει ουτε τιποτα... Τωρα στις 3 η ωρα ειναι 82% εχοντας κανει αυτα που ειπα... Δηλαδη αν ειχε κανει ολα αυτα που λες εσυ θα ειχε 50 % στανταρ!

 

Μονο οταν ειναι στην ακρη το κινητο δεν χαλαει μπαταρια. Με το που αναβεις την οθονη σε 1 λεπτο μπορει να πεσει 2-3%. Χτες παρεμπιπτωντος μετα απο το restore το ειχα με μιση ωρα οθονη ανοιχτη συνεχομενα και ειχε χασει μονο 10%. Ετσι οπως το βλεπω ειναι σαν να με κοροιδευει... Οταν του πινω το αιμα δεν χαλαει σχεδον μπαταρια και οταν δεν κανω τιποτα απλα ανοιγω να δω ποσοστο χαλαει 2-5% χρησιμοποιοντας το για 2 λεπτα! Παρανοια λεμε!

 

χαχα, για βγαλε την εφαρμογη αυτη που μετρας data και χρησιμοποιησε το κανονικα, οχι λιωσιμο, αλλα κανονικα και απλα αν ειναι να πας καπου εχε και φορτιστη μαζι. να δουμε πως θα παει απο εδω και περα. εμενα τωρα ειναι 85% και εχω στειλει 2-3 μηνυματα fb. θελει λιγο χρονο να κανεις δοκιμες για να βγαλεις ενα ασφαλες συμπερασμα, δυστυχως! δεν ειναι και ο,τι πιο ευκολο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα τι λες... Τωρα πριν λιγο που ειχε φτασει 76 χωρις περαιτερω πειραγμα ειπα να ασχοληθω λιγο. Μπηκα wifi και εκανα stream στον ενισχυτη καποια κομματια απο το κινητο. Για αυτα τα 5-10 λεπτα που το χρησιμοποιουσα και με ανοιχτη οθονη εφαγε 4-5%. Δηλαδη σχεδον οσο μου ειχε φαει πριν ωρες με το να αναψω την οθονη και να μπω να δω τα στατιστικα της μπαταριας LOL... Απλα με εχει βαλει σε σκεψεις το κινητο με αυτα που ειχα γραψει πιο παλια οτι ενω του επαιρνε μια ωρα περιπου να παει απο 30-50% και αλλη μια ωρα απο 50-100!! Σαν να κανει σκαλοπατια η μπαταρια και στα ψηλα νουμερα να πεφτει μπαμ και οταν πλησιαζει στη μεση να πεφτει με πιο αργο ρυθμο...

 

ΥΓ Τωρα ας πουμε που εδω και 15-20 λεπτα εχω το sygic και κατεβαζει χαρτες απο wifi kαι ειναι ανοιχτη η οθονη ολη την ωρα εχει φαει 7% που το θεωρω λογικο...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα τι λες... Τωρα πριν λιγο που ειχε φτασει 76 χωρις περαιτερω πειραγμα ειπα να ασχοληθω λιγο. Μπηκα wifi και εκανα stream στον ενισχυτη καποια κομματια απο το κινητο. Για αυτα τα 5-10 λεπτα που το χρησιμοποιουσα και με ανοιχτη οθονη εφαγε 4-5%. Δηλαδη σχεδον οσο μου ειχε φαει πριν ωρες με το να αναψω την οθονη και να μπω να δω τα στατιστικα της μπαταριας LOL... Απλα με εχει βαλει σε σκεψεις το κινητο με αυτα που ειχα γραψει πιο παλια οτι ενω του επαιρνε μια ωρα περιπου να παει απο 30-50% και αλλη μια ωρα απο 50-100!! Σαν να κανει σκαλοπατια η μπαταρια και στα ψηλα νουμερα να πεφτει μπαμ και οταν πλησιαζει στη μεση να πεφτει με πιο αργο ρυθμο...

 

ΥΓ Τωρα ας πουμε που εδω και 15-20 λεπτα εχω το sygic και κατεβαζει χαρτες απο wifi kαι ειναι ανοιχτη η οθονη ολη την ωρα εχει φαει 7% που το θεωρω λογικο...

 

αν οντως κανει σκαλωπατια, τοτε εχει το φαινομενο μνημης, κατι που παρουσιαζαν παλια οι μπαταριες, που δεν ηταν λιθιου..και ηταν σαν πολλα μικρα κελια οπου καποια πχ ηταν κενα και ετσι πηδουσε απο το ενα επιπεδο στο αλλο. πχ ηταν στο 80% αλλα πιο κατω τα κελια ηταν αδεια και πηγαινε κατευθειαν στο 70.. αυτο δεν το κανουν τουτες οι μπαταριες απο οσο ξερω. γιαυτο απλα ασχολησου κανονικα με το κινητο με λιγο σωστες φορτισεις και μην κοιτας ποσο πεφτει. απλα αν σου βγαζει τη μερα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες το κινητό έχει βαλθεί να με τρελάνει, δεν εξηγείται αλλιώς.

 

1) Αυξομειώνει από μόνο του την ένταση στις κατηγορίες "Μουσική, βίντεο, παιχνίδια και άλλα πολυμέσα" και "Ήχοι κλήσης και ειδοποιήσεις", ενώ τον ήχο του ξυπνητηριού τον αφήνει ανέπαφο. Έστελνα πριν συνέχεια μηνύματα και ενώ σε όλα ο ήχος ήτανε κανονικός, σε κάποιο μήνυμα, ενώ το κινητό ήτανε δίπλα μου, το άκουσα με δυσκολία και νόμιζα ότι κάθε έπαθε, αλλά όταν πήγα στις ρυθμίσεις, είδα ότι η ένταση στην πρώτη κατηγορία είχε πέσει στη μέση!

 

2) Έχω βάλει σε μία επαφή ένα διαφορετικό τραγούδι απ'αυτό που έχω σαν ήχο κλήσης. Το βάζω, αποθηκεύω την επαφή μετά την τροποποίηση και φαίνεται ότι πλέον η συγκεκριμένη επαφή έχει ένα συγκεκριμένο τραγούδι. Αμ δε! Μόλις το έβαλα το τραγούδι, μετά από λίγο με κάλεσε η επαφή και έπαιξε το τραγούδι που έχω γενικά. Σκέφτηκα ότι μπορεί να έκανα κάτι λάθος, αλλά όταν είδα ότι υπήρχε το τραγούδι, επέλεξα ένα διαφορετικό και πάτησα Τέλος. Πάλι το ίδιο. Μετά από λίγο που με ξανακάλεσε, ακούστηκε και πάλι το τραγούδι που έχω για όλους.

 

3) Και κάτι που μου έκανε σήμερα το πρωί: Περίμενα ένα σημαντικό μήνυμα και ήξερα ότι μεταξύ κάποιων ωρών (π.χ 12-2) θα μου έρθει μήνυμα. Κοιτούσα συνέχεια το κινητό, το άνοιγα από το κουμπί on/off και μου εμφάνιζε το μοτίβο, αλλά στην μπάρα ειδοποιήσεων δεν μου εμφάνιζε κάτι. Έτσι, μετά από λίγη ώρα αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο να δω τί είχε γίνει και ως δια μαγείας, με το που ξεκλείδωσα το κινητό και μπήκα στο μενού, εμφανίστηκε η ένδειξη "1" πάνω από το εικονίδιο του μηνύματος και το μήνυμα είχε σταλεί κοντά στα 45 λεπτά πριν το ξεκλειδώσω ενώ το κοιτούσα συνέχεια! (για δόνηση ή ήχο ούτε λόγος!!)

 

Δεν ξέρω, έχω απογοητευτεί πολύ και θα έλεγα πως είναι από την χρήση που του κάνω, αλλά πριν μερικές μέρες το επανέφερα σαν καινούργιο κι εκτός από τα πολλά μηνύματα, έχει ελάχιστες εφαρμογές κι όμως συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο. :(

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

αν το εχεις περιπου στη μεση και στην αυτοματη ειναι μια χαρα..απο εκει και περα ειναι θεμα χρησης η μπαταρια..

Εγω ημουν 3 ημερες ελαφονησο και ελιωνα ολη μερα θαλασσα, το κινητο το ειχα στη μεση και εβλεπα μια χαρα, αλλα επειδη δεν καθομουν να χαζευω και προτιμουσα ναμαι θαλασσα, στο τελος της ημερας ειχα 60% υπολοιπο.....

αν θες στο κανω και στις 3 ωρες να παει 0%. το θεμα ειναι οτι βγαζει τη μερα ανετα αν δεν λιωνεις (πχ φβ κτλ)

 

οσο για το wifi, δεν εχει καποιο θεμα, απλα σε αποσυνδεει σε λιγο μικροτερη αποσταση απο αλλα, οπως το S3 που επειδη εχει ενας φιλος και τα δοκιμαζω αυτο τον καιρο, η διαφορα ειναι πολυ μικρη. απλα το Τ μπορει να μην το βλεπει το δικτυο ενω ο αλλος που συνεχιζε και το εβλεπε δε μπορουσε να συνδεθει με τιποτα.. Σπανια ετυχε να μπορει να συνδεθει σε αλλη περιπτωση και εγω να μη μπορω. σε τοσο οριακες ομως καταστασεις δε με νοιαζει, ανοιγω και 3G ή παω πιο κοντα! ή καθομαι στα αυγα μου και σκοτιστικα..απολαμβανω τη βολτα. :p

 

 

αν σε παραλια την εχεις στην μεση την φωτεινοτητα δεν βλεπεις ιδιαιτερα καλα θελει τουλαχιστον στα 3/4 ( για να ασχοληθεις με ιντερνετ facebook και τετοια εννοω). εμενα γενικα μου βγαζει κοντα στις 3 μερες η μπαταρια ( με φωτεινοτητα λιγο πιο κατω απο την μεση). ειναι τιμια δεν εχω παραπονο. τωρα παντα εξαρταται και απο τις συνθηκες. οσο περισσοτερο εχεις ανοιχτη την οθονη τοσο πιο γρηγορα τρωει μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

αν σε παραλια την εχεις στην μεση την φωτεινοτητα δεν βλεπεις ιδιαιτερα καλα θελει τουλαχιστον στα 3/4 ( για να ασχοληθεις με ιντερνετ facebook και τετοια εννοω). εμενα γενικα μου βγαζει κοντα στις 3 μερες η μπαταρια ( με φωτεινοτητα λιγο πιο κατω απο την μεση). ειναι τιμια δεν εχω παραπονο. τωρα παντα εξαρταται και απο τις συνθηκες. οσο περισσοτερο εχεις ανοιχτη την οθονη τοσο πιο γρηγορα τρωει μπαταρια.

 

εγω το εχω στη μεση ή ενα κλικ κατω απο τη μεση, και βλεπω..δεν λεω οτι ειναι ανετη, αλλα βλεπω και δεν νιωθω αναγκη να την αυξησω. εξαρταται ποσο κοντρα καθεσαι στον ηλιο βεβαια..

παντως χθες στις 6 το πρωι (δηλαδη πριν 4 ωρες) ειχα 30% και ειχα βγαλει φωτογραφιες, ιντερνετ, ειναι κανει share και γενικα δεν το ελιωσα αλλα εκανα χρηση. Αυτο το θεωρω πολυ καλη αποδοση.

Εσενα 3 μερες???τι χρηση κανεις?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν οντως κανει σκαλωπατια, τοτε εχει το φαινομενο μνημης, κατι που παρουσιαζαν παλια οι μπαταριες, που δεν ηταν λιθιου..και ηταν σαν πολλα μικρα κελια οπου καποια πχ ηταν κενα και ετσι πηδουσε απο το ενα επιπεδο στο αλλο. πχ ηταν στο 80% αλλα πιο κατω τα κελια ηταν αδεια και πηγαινε κατευθειαν στο 70.. αυτο δεν το κανουν τουτες οι μπαταριες απο οσο ξερω. γιαυτο απλα ασχολησου κανονικα με το κινητο με λιγο σωστες φορτισεις και μην κοιτας ποσο πεφτει. απλα αν σου βγαζει τη μερα..

 

Καλα αν δεν εβγαζε τη μερα με τετοια χρηση που του κανει η γυναικα μου θα το ειχα παει χωρις συζητηση στο σερβις. Το μονο που κανει ειναι 5 τηλεφωνα του λεπτου περιπου ολη μερα και ΚΑΠΟΙΕΣ φορες οταν βγαινει εξω σε συγκοινωνια να ακουσει κανενα fm / mp3...Αυτα...

Ισως βεβαια το συγκρινω με λαθος πραγμα (το s4 μου που εχω τα παντα ανοιχτα ολη μερα και κανω τηλεφωνα φουλ και 3g internet λιγο και βγαζει 2 μερες...)

 

Σημερα απο οταν το εβγαλα απο το airplane mode που ειχε 43% πριν 5 λεπτα το επιασα με 40 περιπου %. Μεσα σε 5 λεπτα εχασε 20 %. Εκανα το εξης: Το συνεδεσα wifi και εκανα browsing του στυλ ανοιγω μια σελιδα και διαβαζω απλα χωρις να κανω εναλλαγες σελιδων πολυ συχνα... Επεφτε 1% καθε 20δευτερολεπτα με μισο λεπτο. Δηλαδη σε 2 λεπτα εχασε γυρω στα 5-6 %. Νομιζω τωρα οτι δεν εχω αδικο οτι κατι παιζει. Δεν μπορει να χανει ΤΟΣΟ γρηγορα την μπαταρια με απλα ανοιχτη οθονη και wifi on...

 

ΥΓ Μερικα λεπτα μετα απο το ποστ μου αυτο για το 1% καθε μισο λεπτο ξανανοιγω το wifi στο κινητο οντας με 20% μπαταρια. Κανω τα ιδια πραγματα ομως τωρα ο ρυθμος μειωσης της μπαταριας ειναι 1% καθε 3-5 λεπτα!!!! Θα σκοτωθω.

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να το δω από κοντά. Από άποψη αισθητικής είναι εξαιρετικό. Δείχνει αρκετά μεγάλο στο μάτι, κάτι που στην αρχή μου ξένισε ομολογώ, αλλά ευτυχώς στο χέρι κάθεται αρκετά καλά και μπορείς να το δουλέψεις άνετα χωρίς να το κρατάς σαν tablet!!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δωσε το Σ4 στη γυναικα σου, και κανε ο,τι κανεις με αυτο στο Τ, να δεις ποσο θα σε βγαλει..μην το κανεις ετσι,τα δειγματα σου θεωρω οτι ειναι πολυ μικρα και καθολου σιγουρα..

Για μενα αν το χρησιμοποιησεις εσυ θα πρεπει να σου βγαλει απο σχεδον μια μερα μεχρι 1,5, αναλογα ποσο ιντερνετ, γιατι απο ομιλια δεν πεφτει ευκολα..μονο οταν λιωνεις το ιντερνετ οπου και οθονη εχεις αναμενη και wifi/3G τρωνε.. με τετοια χρηση, αν σκεφτω οτι το δικο μου μου εβγαλε 2 μερες(στο τελος της καθε ημερας ηταν στο 60%, δεν το δοκιμασα συνεχομενα αλλα θεωρω οτι αν δεν το φορτιζα θα αντεχε και τη 2η) στην ελαφονησο που εμπαινα και fb και viber, θεωρω οτι θα πρεπει να βγαλεις ανετα τη μερα εσυ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Update: Απο το 18% που εφτασε το εβαλα στην πριζα να φορτισει.

Το εκανα monitor ολη αυτη την ωρα. Δειτε το αποτελεσμα

 

16.20 17%

16.30 24%

16.41 34%

16.51 41%

17.01 48%

17.13 56%

17.38 62%

18.08 63%

Στις 18.08 ομως επειδη κατι δεν μου πηγαινε καλα το εβγαλα απο την πριζα και μαγικα η μπαταρια πηγε στο 100%!!!

 

Να πω βεβαια οτι ολη την ωρα που φορτιζε δεν εκανε τιποτα απολυτως το κινητο. Απλα ανοιγα την οθονη στα σημεια της μετρησης και την εσβηνα αμεσως. Μονο το ποσοστο εβλεπα.

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε αρβατο, με ο,τι εχεις εδω και πες τα, να δεις τι θα γινει.. παρολα αυτα,μετα απο 2 ωρες ειναι λογικο να εχει φορτισει νομιζω..και απλα ναχε κολησει και να εδειχνε 63%..

Σου ξανα λεω, η πιο σωστη μετρηση ειναι να το χρησιμοποιησεις εσυ να δεις αν θα περναει τη μερα με τη χρηση που κανεις, αν κλεινεις τη μερα κοντα στο 10% τοτε εχεις θεμα, αν ομως ειναι πανω απο 20% νομιζω οτι δε θα βγαλεις ακρη ευκολα. ειδικα με φωτεινοτητα πανω απο τη μεση.

κανε το πειραμα 2 μερες και μετα στειλτο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον από πάνω... πραγματικά δεν έχει σημασία σε πόση ώρα θα πάει από το 20%->50% και σε πόση από το 50%->90%... Αν το κινητό κάνει πάνω κάτω 2 ώρες να φορτίσει, τότε είναι καλά. Και επίσης δεν έχει σημασία κάθε πότε πέφτει 1% στη μπαταρία... Μπορεί να τρέχει κάποιο background app του android και να κάνει κάποια δουλειά και να σου τρώει μπαταρία. Αν το κινητό σου βγάζει 1->1,5 μέρα με κανονική χρήση (λίγα τηλέφωνα, ίντερνετ/παιχνίδια και μουσική) τότε είναι μια χαρά. Πιστεύω ότι δε θα καταφέρεις να αποδείξεις κάτι στην αντιπροσωπεία με αυτά τα στοιχεία. Το πολύ πολύ να σου πουν ότι είναι θέμα android ή κάτι τέτοιο και ότι το hardware είναι οκ.

Χρησιμοποίησε το κινητό καμιά βδομάδα χωρίς να αγχώνεσαι για τη στάθμη της μπαταρίας, κάνε μερικές πλήρεις αποφορτίσεις/φορτίσεις για να καθαρίσουν τα battery stats του android, και λογικά θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τώρα το καλοκαίρι λόγω και της θερμοκρασίας που αναπτύσει η μπαταρία (η οποία αυξάνει την εσωτερική της αντίσταση) κατά τη διάρκεια της φόρτισης, μπορεί να δείχνει μικρότερο ποσοστό απο αυτό που πραγματικά έχει φορτίσει. Όταν τη βγάζουμε απο το φορτιστή κρυώνει η μπαταρία και δείχνει το σωστό ποσοστό φορτισης Edited by harskouf
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τώρα το καλοκαίρι λόγω και της θερμοκρασίας που αναπτύσει η μπαταρία (η οποία αυξάνει την εσωτερική της αντίσταση) κατά τη διάρκεια της φόρτισης, μπορεί να δείχνει μικρότερο ποσοστό απο αυτό που πραγματικά έχει φορτίσει. Όταν τη βγάζουμε απο το φορτιστή κρυώνει η μπαταρία και δείχνει το σωστό ποσοστό φορτισης

 

Αυτο πραγματικα πρωτη φορα το ακουω...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω στη μεση ή ενα κλικ κατω απο τη μεση, και βλεπω..δεν λεω οτι ειναι ανετη, αλλα βλεπω και δεν νιωθω αναγκη να την αυξησω. εξαρταται ποσο κοντρα καθεσαι στον ηλιο βεβαια..

παντως χθες στις 6 το πρωι (δηλαδη πριν 4 ωρες) ειχα 30% και ειχα βγαλει φωτογραφιες, ιντερνετ, ειναι κανει share και γενικα δεν το ελιωσα αλλα εκανα χρηση. Αυτο το θεωρω πολυ καλη αποδοση.

Εσενα 3 μερες???τι χρηση κανεις?

 

σε καθημερινη βαση internet faceboook apo wi-fi κυριως, κλησεις φυσιολογικα. αρκετο ραδιοφωνο, σπανια κανα παιχνιδι gps viber.

η φωτεινοτητα στο 1/4 περιπου και το 3g κλειστο. το ανοιγω μονο οταν θελω να μπω απο τα δεδομενα μου εκτος σπιτιου. εκτος σπιτιου στο αυτοματο την φωτεινοτητα.

σε παραλια σε συνθηκες εντονου ηλιου δηλαδη, μπορει να την καταπιει στο 8ωρο. χθες με gps αρκετο και παραλια ( φωτεινοτητα ψηλα στα 3/4) μου εφαγε 30% ολη μερα. σε καθημερινη βαση παντως χωρις παραλιες και τα σχετικα 2μιση με 3μιση μερες μου αντεχει.

 

γενικα οσο περισσοτερο εχεις ανοιχτη την οθονη για οποιοδηποτε λογο τοσο πιο γρηγορα τελειωνει.

Edited by ggkogkas
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πραγματικα πρωτη φορα το ακουω...

Εξαιτίας της θερμοκρασίας αυξάνει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας και δείχνει μικρότερη τάση. Οπότε το ποσοστό φόρτισης (που υπολογίζεται απο την τάση στα άκρα της μπαταρίας), φαίνεται μικρότερο. Όταν βγει από το φορτιστή και πέσει η θερμοκρασία τότε φαίνεται το κανονικό ποσοστό φόρτισης. Βέβαια αυτό αφορά μικρότερες μεταβολές από το 95-96% στο 100% και όχι από το 63% στο 100%

Edited by harskouf
Link to comment
Share on other sites

Ναι από αυτά που διαβάζω το T “πρέπει” να είναι η επιλογή μου, αφού έχει καλύτερη οθόνη, κάμερα και δεν υπάρχει ρίσκο για το wi-fi. Δεν είναι τόσο όμορφο ρε γαμ:Xτο όσο το άλλο. Απορρίπτοντας το s3 (το οποίο μέχρι στιγμής είναι αρκετά ακριβότερο από το xperia T), χάνω αρκετά σε χαρακτηριστικά αλλά και μελλοντικές αναβαθμίσεις ; (πόσα update να πάρει το Τ (ακόμα) και το SP ; ).

 

Όχι και πιο καλή οθόνη το t...κάμερα και τα 2 χάλια είναι,στις νυχτερινές,στις εξωτερικές λήψεις σε συνθήκες ημέρας δεν έχουν θέμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω την τυχη τις προαλλες να δω απο κοντα το κινητο, ωστοσο ηταν προσομοιωση και οχι το πραγματικο. Ειναι αρκετα ομορφο και "κολλαει" αρκετα καλα στο χερι. Η οθονη μενει να δω αν οντως ειναι ωραια. Πλησιαζει τα ορια του Z ή καμια σχεση;
Link to comment
Share on other sites

Εξαιτίας της θερμοκρασίας αυξάνει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας και δείχνει μικρότερη τάση. Οπότε το ποσοστό φόρτισης (που υπολογίζεται απο την τάση στα άκρα της μπαταρίας), φαίνεται μικρότερο. Όταν βγει από το φορτιστή και πέσει η θερμοκρασία τότε φαίνεται το κανονικό ποσοστό φόρτισης. Βέβαια αυτό αφορά μικρότερες μεταβολές από το 95-96% στο 100% και όχι από το 63% στο 100%

 

Ετσι φαινεται λογικο. Και επισης φανταζομαι το οταν κρυωσει εννοεις 1-2 λεπτα οχι 1 δευτερολεπτο που εκανε να δειξει το 100 απο 63 σε μενα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...