Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι τα πάραλέτε. Δεν έχει κάτι αρνητικό παραπάνω από ότι smartphone τρέχει android

Το θέμα με το Wi-Fi (όποιοι το είχαν), ήταν software και το διόρθωσαν. Ένα μικρό θέμα υπάρχει με τη διαχείριση της μνήμης που προσωπικά με επηρέασε στο viber ( δεν μπορούσα να μιλήσω γιατί κρέμαγε εφαρμογή), το φτιάξανε στο τελευταίο software update και με το Facebook που όταν πατούσες κάποιο εξωτερικό link και ξαναγυρνούσες, είχε κλείσει η εφαρμογή και ξεκινούσες να βλέπεις τις ενημερώσεις από την αρχή.

Όλα τα άλλα προβλήματα που έχουν αναφερθεί οφείλονται στο οτι δεν γίνεται clean install του κάθε update. Ιδίως το να περάσει κανένας από την 4.1 στην 4.3 χωρίς clean install είναι ότι χειρότερο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα την Cyanogenmod 10.2 σε Locked bootloader και νομίζω ότι πήρα καινούργιο κινητό!! Πιο smooth κι από iphone! Δεν υπάρχει γυρισμός σε stock rom της Sony. Τα μείον της cynaogen δε με προβληματίζουν αφού επιτέλους το κινητό μου είναι λειτουργικό και το ευχαριστιέμαι κι ας κρατάει στο μισό η μπαταρία κι ας μην έχει ραδιόφωνο. Το auto brightness δουλεύει υποδειγματικά και χωρίς flickering. Το lte θέλει το κρυφό μενού για να ενεργοποιηθεί. Δεν έχω λόγια :happy:

 

Διαβάζω αυτόν τον οδηγό. Μήπως μπορείς λίγο να με βοηθήσεις; Σκέφτομαι να το κάνω. Πρέπει να είναι ήδη root το κινητό; Σου έστειλα και προσωπικό μήνυμα να μην ενοχλώ εδώ με δικές μου απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Cyanogenmod 10.2 σε Locked bootloader και νομίζω ότι πήρα καινούργιο κινητό!! Πιο smooth κι από iphone! Δεν υπάρχει γυρισμός σε stock rom της Sony. Τα μείον της cynaogen δε με προβληματίζουν αφού επιτέλους το κινητό μου είναι λειτουργικό και το ευχαριστιέμαι κι ας κρατάει στο μισό η μπαταρία κι ας μην έχει ραδιόφωνο. Το auto brightness δουλεύει υποδειγματικά και χωρίς flickering. Το lte θέλει το κρυφό μενού για να ενεργοποιηθεί. Δεν έχω λόγια :happy:

 

Έβαλα για governor τον wheatley (ρυθμίσεις->επιδόσεις->επεξεργαστής->cpu governor) και χωρίς να έχω δει πτώση στις επιδόσεις η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο και δεν κατέβηκε καθόλου σε standby 7 ωρών!

Link to comment
Share on other sites

Αστιεύεσαι.................................. να το δω και να μη το πιστέψω! Έχω ανοίξει 20+ καρτέλες και ψάχνω. Βρήκα αυτό το βιντεο

λεει όμως για unlocked bootloader σε 4.3 - .201. Πρεπει να το κάνω root πριν βάλω το custom rom?

Βέβαια διάβασα τα σχόλια απο κάτω και κάποιοι λένε ότι δεν τους δουλεύει το WiFi :( Τι μου προτείνεις να κάνω;

Επίσης κοιταξα στις κρυφές του ρυθμίσεις, λέει Rooting status: Bootloader unlock allowed: YES. Αυτό σημαίνει ότι είμαι Locked ή unlocked bootloader?

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια στο nooba παρακαλώ :p... Έχω το μισό και παραπάνω αποθηκευτικό χώρο ελεύθερο και έχω χρήση RAM στο 81% το οποίο νομίζω αν είχα διαβάσει καλά σε παλαιότερες αναρτήσεις ευθύνεται για το κρασάρισμα εφαρμογών. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και άλλο βιντεο αλλά σταμάτησα εκεί πριν κάνω root. Λέει στα σχόλια ότι έχουν θέμα με το Wi-Fi δεν τους ανάβει... το έχω στο unlocked bootloader για την ώρα μέχρι να δω τι να κάνω. Ψάχνω 3 ώρες τώρα να βρω έναν απλό οδηγό γιατί λέξεις όπως kernel, flash κτλ....
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα για governor τον wheatley (ρυθμίσεις->επιδόσεις->επεξεργαστής->cpu governor) και χωρίς να έχω δει πτώση στις επιδόσεις η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο και δεν κατέβηκε καθόλου σε standby 7 ωρών!

 

Στην συγκεκριμένη ρομ eXistenZ 3.3.0 πώς το ρυθμίζουμε...ξέρει κάποιος;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά,ξέρει κανείς που μπορώ να κατεβάσω την ελληνική .205?(έχω την 199)

Εάν τελικά δεν πάρουμε την 4.4 kitkat αξίζει να κάνω ανταλλαγή με το LG g? η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά,ξέρει κανείς που μπορώ να κατεβάσω την ελληνική .205?(έχω την 199)

Εάν τελικά δεν πάρουμε την 4.4 kitkat αξίζει να κάνω ανταλλαγή με το LG g? η όχι ?

 

Ακούω τόσο καιρό για 4.4 κτλ. Ξεκολλάτε ρε σεις.. Τι να την κάνεις ?? Θα αλλάξει κάτι ??

Θέλω να την πάρετε και να βρίζετε που θα γίνει χειρότερο.. Απολαύστε το κινητό και όχι το νούμερο της έκδοσης που φοράς

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ακούγεται. Η 4.4 θα είναι πιο ελαφριά, εάν την προσέξουν για την συγκεκριμένη συσκευή...βέβαια η 4.3 καλή είναι αλλά φαίνεται λίγο πιο βαριά...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αλλάζει η έκδοση του firmware να πάει δλδ από 1.201 σε 0.266. Μόνο η έκδοση kernel αλλάζει, μπορείς δλδ να είσαι σε firmware 0.266 με kernel της 1.201. Αυτό το διαπιστώνεις στο μενού Ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο στις 2 τελευταίες αναφορές όπου είναι άλλη η Έκδοση kernel και άλλος ο Αριμός έκδοσης (Firmware). Φυσικά κάτι τέτοιο παρόμοιο το κάνεις προσωρινά κατά τη διαδικασία του rooting.

 

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες του μέλους SubWrc: ελληνική pre-rooted 12.1.A.1.201 τον οποίο παρεμπιπτόντως και ευχαριστώ, και μετά φλασάρισα την eXistenZ Ultra 3.3.0 Rom και το SP φυσάει....

 

http://i.imgur.com/Y2IG8Hu.png

Edited by Excalibur
προσθήκη εικόνας

Sony Xperia™ SP

OS: JB 4.3

FW: 12.1.A.1.201

ROM: eXistenZ Ultra 3.3.0 | ROOT | LB

ANTUTU BENCH: 24382 :respect:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να τσεκάρω αν το TA partition είναι εντάξει;

 

Λοιπόν... το τσάκισα το κινητό. Έχει κολλήσει στο logo της Sony και απο ότι κατάλαβα πρέπει να βρω ένα stock ftf για να το περάσω μέσα. Κατεβάζω το ελληνικό pre-rooted που δίνει ο οδηγός τώρα μπας και το φτιάξω.. Μου συμβαίνει αυτό εδώ ακριβώς. Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι λέει αλλά πιστεύω να είμαι σε σωστό δρόμο. Η ερώτησή μου είναι, πρέπει να έχει συγκεκριμένο νούμερο η stock ftf? Το κατεβάζω εν το μεταξύ και βλέπουμε!

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Από ότι ακούγεται. Η 4.4 θα είναι πιο ελαφριά, εάν την προσέξουν για την συγκεκριμένη συσκευή...βέβαια η 4.3 καλή είναι αλλά φαίνεται λίγο πιο βαριά...

 

δεν ειναι πιο ελαφρυα, μπουρδες της google.. Εγω πιστευω οτι απλα ισως κανει καλυτερη διαχειριση της ραμ σε κινητα με 512, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι τοση η βελτιωση ωστε να ανασταινει κινητα, γιαυτο και ειναι τοσο ενεργοβορα.. το Ζ1 μου το εχει ριξει αρκετα, και δεν εχω κατσει να μετρησω το compact γιατι δεν το χρησιμοποιω εγω και δεν ειναι τοσο ευκολο...

Γενικα παντως, το Τ και με την 4.1 ηταν μια χαρα, με την 4.3 πηρε πολλα καλουδια αλλα βαρυνε λιγο. Ευχαριστηθειτε το οπως ειναι και μην ψαχνετε αναβαθμισεις..εγω θα ελεγα οτι ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στα 200 ευρω πλεον, μεχρι εκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

http://www.inewsgr.com/109/LG-L9-II-diathesimi-stin-chora-mas-i-episimi-anavathmisi-se-Android-KitKat.htm

μου αρεσει που διαλεξα το SP αντι του L9 II επειδη και καλα η LG ηταν απαραδεκτη στις αναβαθμισεις της.ΝΤΡΟΠΗ ακομη μια φορα στη SONY. και το λεω εγω που μεχρι προτινος υπηρξα μεγας fan της εν λογω εταιριας.

τελος.περιμενω μεχρι το καλοκαιρι και παιρνω το one plus one η το nexus 5. αρκετα με την κοροιδια.

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τα κατάφερα.. δεν τη παλεύω... πραγματικά δεν γίνεται αυτό το πράγμα.. Πήγα να κάνω τα βήματα και σε μια φάση κόλησε στο Sony logo το έφτιαξα και με πήγε στην αρχή πάλι....lol δεν κατάφερα ουτε root για δείγμα.. αν έχει κάποιος skype αύριο να μιλήσουμε με chat (έχω πρόβλημα ακοής και δεν μπορώ σε μικρόφωνο), να με βοηθήσει να το μάθω επιτέλους να βάζω μόνη μου roms.. :(
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια καθαρή εγκατάσταση το κινητό πετάει.καμμία σχέση με πριν δεν κολλάει πουθενά και είναι σούπερ σμουθ.το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Δεν υπάρχει τρόπος βελτιωσης;
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

http://www.inewsgr.com/109/LG-L9-II-diathesimi-stin-chora-mas-i-episimi-anavathmisi-se-Android-KitKat.htm

μου αρεσει που διαλεξα το SP αντι του L9 II επειδη και καλα η LG ηταν απαραδεκτη στις αναβαθμισεις της.ΝΤΡΟΠΗ ακομη μια φορα στη SONY. και το λεω εγω που μεχρι προτινος υπηρξα μεγας fan της εν λογω εταιριας.

τελος.περιμενω μεχρι το καλοκαιρι και παιρνω το one plus one η το nexus 5. αρκετα με την κοροιδια.

 

H αλήθεια είναι πως πλέον δηλώνω απογοητευμένη.. αυτό είναι το τελευταίο Sony που παίρνω..

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις μεσω sony companion, δεν χρειαζετε να κατεβασεις τιποτα, συνδεεις το κινητο, κανεις με το ιδιο προγραμμα Back up, κανει clean install και ξαναπερναει την εκδοση, ολα βημα βημα, τελειωνεις κανεις επαναφορα το back up σου, παλι με το ιδιο προγραμμα και τελος, ευκολη διαδικασια.

 

Ευχαριστώ !!! Μάλλον αυτό θα κάνω....!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, βασίζεται στην aosp http://www.cyanogenmod.org/about

Έχει ελληνικά.

Δεν έχει εφαρμογή για radio, αλλά μπορείς να βάλεις το spiritfm όπως λέει στο πρώτο ποστ ο δημιουργός (SpiritFM Settings->Audio->Method-

>Digital Qcom OneXL/S/Sony/MoG).

 

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα.... οπότε μάλλον θα κάνω clean install από την sony.... :-)

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote πρεπει πρωτα να περαστει η 0.266 για να βγαλει την 1.201 σαν αναβαθμιση ?

 

Η απλα δεν την εχει δωσει ακομα η cosmote ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παρατητηρώ το θέμα και γενικότερα βλέπω μια απογοήτευση για το xperia SP.Προσωπικά απο την αρχή που είδα το κινητό δεν μου άρεσε.Αυτό όμως που μου έχει κάνει γενικότερα εντύπωση είναι που η Sony Hellas έφερε αυτό το κινητό Ελλάδα και δεν έφερε το xperia V http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-v/ που είναι πολύ καλύτερο απο το xperia SP.Αν τα βάλεις κάτω τα κινητά και τα συγκρίνεις απλά το xperia V ''διορθώνει'' όλα τα λάθη του xperia SP:Πιο λέπτο σχεδιασμό-καλύτερη κάμερα-αδιάβροχο-σταθερό wifi.Το περίεργο είναι οτι το xperia V βγήκε νωρίτερα(Aυγουστος 2012) απο το xperia SP(Μάρτιος 2013).Λογικά αντίθετα έπρεπε να κυκλοφορήσουν.. Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είναι πολύ καλο τηλέφωνο. Ειδικά τώρα πια στα 194 ευρώ είναι vfm. Και με JBean 4.3, βελτιώθηκε πάρα πολύ το WiFi. όταν ήταν στα 250- 300 ευρώ τα θεωρούσα πολλά . στα αρνητικά του είναι ότι είναι βαρύ κινητό
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κατάφερα πω πω.. μου πήρε τρείς ώρες σήμερα αλλά άξιζε τον κόπο. Έκανα μια βλακεία όμως ακολούθησα αυτόν τον οδηγό και τώρα όταν πάω ρυθμίσεις -> γλώσσα, σταματάνε οι ρυθμίσεις. Πως κάνω restore όσα διέγραψα. Τα έχω κάνει backup στην κάρτα SD.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πιο ελαφρυα, μπουρδες της google.. Εγω πιστευω οτι απλα ισως κανει καλυτερη διαχειριση της ραμ σε κινητα με 512, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι τοση η βελτιωση ωστε να ανασταινει κινητα, γιαυτο και ειναι τοσο ενεργοβορα.. το Ζ1 μου το εχει ριξει αρκετα, και δεν εχω κατσει να μετρησω το compact γιατι δεν το χρησιμοποιω εγω και δεν ειναι τοσο ευκολο...

Γενικα παντως, το Τ και με την 4.1 ηταν μια χαρα, με την 4.3 πηρε πολλα καλουδια αλλα βαρυνε λιγο. Ευχαριστηθειτε το οπως ειναι και μην ψαχνετε αναβαθμισεις..εγω θα ελεγα οτι ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στα 200 ευρω πλεον, μεχρι εκει.

 

Εγώ το έχω στο σέρβις εδώ και 15 μέρες περίπου και ακόμα περιμένω. Από ότι μου είπαν θα αλλαχτεί ολόκληρη η συσκευή οπότε σε συνδυασμό με την .205 έκδοση που δεν είχα λάβει πριν το παραδώσω στο σέρβις να μπορέσω να χαρώ επιτέλους την συσκευή μου. Φυσικά, όπως οι περισσότεροι ελπίζω σε μια καλή 4.4 αναβάθμιση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο σέρβις εδώ και 15 μέρες περίπου και ακόμα περιμένω. Από ότι μου είπαν θα αλλαχτεί ολόκληρη η συσκευή οπότε σε συνδυασμό με την .205 έκδοση που δεν είχα λάβει πριν το παραδώσω στο σέρβις να μπορέσω να χαρώ επιτέλους την συσκευή μου. Φυσικά, όπως οι περισσότεροι ελπίζω σε μια καλή 4.4 αναβάθμιση.

 

οταν σουλεγα απο περισυ πηγαινε το για σερβις μου τοπαιζες δυσκολος! αντε τωρα να τσιμπησεις την καινουρια συσκευη να ξεμπλεκεις.

απο εκει και περα,στο υπογραφω οτι με 4.4 θαναι μαπα το κινητο. Γενικα βλεπω οτι η σονυ εκανε μετρια δουλεια με 4.4 σε ολα οποτε αμφιβαλω για το Τ. επισης δεν λειπει τιποτα στο Τ πλεον.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...