Jump to content

Acer Liquid Gallant Duo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια το ποαρελαβα και εγω απο το vnp σε λευκο χρωμα σαν πρωτο smartphone ολα καλα η αποκριση του αρκετα καλη για εναν αρχαριο χρηστη θα ελεγα απλα το προβλημα ειναι η μπαταρια ακομη και με το juice defender κραταει 14 ωρες το πολυ χωρις τρομερη σρηση . καλο θα τα ναι να προτεινεται ρυθμισεις- εγαρμογες που αφαιρεσαται απενεργοποιησατε κτλ . ειδαλλως περιμενω να βρω καμμια μπαταρια της προκοπης γιατι το κινητο κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μέσω τον ρυθμίσεων κλείνει αυτόματα το wifi και το ανοίγει όποτε το έχω προγραμματίσει εγώ δλδ

από Δευτέρα έως Παρασκευή 9:00 εως 15:00 (ως ώρα αιχμής) συνδέεται κάθε 15 λεπτά και τσεκάρει mail, calendar κτλ για 1 λεπτό. Μετά της 15:00 συνδέεται κάθε 1 ώρα για 2 λεπτά. Επίσης έχω επιλέξει πια προγράμματα θα συνδέονται και πια όχι στο internet.

Το ίδιο φυσικά γίνετε και με το bluetooth. Όπως καταλαβαίνεις έχει αρκετές επιλογές που μπορείς να ρυθμίσεις.

Στο internet έχει tutorial που θα σε βοηθήσουνε.

Εννοείται ότι έχω κάνει root το κινητό και με το setcpu ξεκλείδωσα την cpu να κατεβάζει συχνότητα (στα 166Mhz) όταν είναι standby.

Το ίδιο το πρόγραμμα το εγκατέστησα και στης γυναίκας μου το κινητό, sony T, που και αυτή αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα και είδε μεγάλη διαφορά.

 

Φιλε μου σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις πως το έκανες Root;

Σε περίπτωση που χρειαστεί μπορείς να το επαναφέρεις όπως ήταν αρχικά πριν το root;

Link to comment
Share on other sites

οριστε παιδια με αυτες της οδηγιες το εκανα http://www.modaco.com/topic/357459-acer-gallant-duo-root-hacking-tools/. εσεις απο μπαταρια πως πατε ? βρκατε καμμια αλλη γιατι ebay δεν βρισκω με τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία έχω βρει αυτή αλλά δεν ξέρω αν κάνει και για το δικό μας ή μόνο για το απλό Liquid

 

Και για διαχείριση μπαταρίας όπως έγραψα και σε παλιότερο post έχω το 2Χ battery κι είμαι στις 2 ημέρες τώρα με χαλαρή χρήση , ανοιχτό ΒΤ και υπόλοιπο 40%

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

πως την εχεις ρυθμισει την εφαρμογη η απλα την εγκατεστησες και την αφησες ? εγω μερα βγαζω δεν βγαζω .
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμία ιδιαίτερη ρύθμιση

Έχω χαμηλώσει την φωτεινότητα στη 2η "σκάλα" (δεν με "βολεύει" η full) και από την εφαρμογή έκανα disable την επιλογή day mode

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε καλά στο expansys μου στέλνουν παραγγελία μετά απο 10 μέρες που τους την ακύρωσα με mail , μιας και το τηλέφωνο τους ήταν χαλασμένο ....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια το ποαρελαβα και εγω απο το vnp σε λευκο χρωμα σαν πρωτο smartphone ολα καλα η αποκριση του αρκετα καλη για εναν αρχαριο χρηστη θα ελεγα απλα το προβλημα ειναι η μπαταρια ακομη και με το juice defender κραταει 14 ωρες το πολυ χωρις τρομερη σρηση . καλο θα τα ναι να προτεινεται ρυθμισεις- εγαρμογες που αφαιρεσαται απενεργοποιησατε κτλ . ειδαλλως περιμενω να βρω καμμια μπαταρια της προκοπης γιατι το κινητο κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλο

 

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ JUICEDEFENDER ULTIMATE

ΚΑΡΤΕΛΑ STATUS

PROFILE: ADVACED

NOTIFICATION: GRAPHICAL

NOTIFICATION ACTION: QUICKBOX

 

ΚΑΡΤΕΛΑ CONTROL

MOBILE DATA: DISABLED (ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ)

WIFI: ENABLED

OPTIONS: WIFI PREFERRED

NETWORK MODE: ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ

AYTOSYNC: PING

OPTIONS:PROCEED

BLUETOOTH: ENABLED

DISABLE TIMEOUT: 5M (AYTO EINAI ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ)

OPTIONS: ENABLE ON CHARGER, ENABLE ON CALL

FORCE RECONNECT: ΡΥΘΜΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ BLUETOOTH ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΖΕΥΞΗ

TIMEOUT: DISABLE (ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ BUG .... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ΚΑΛΑ ΕΔΩ)

BRIGHTNESS: DISABLED

CPU: DISABLED (BUG ΕΔΩ ΠΡΟΣΟΧΗ)

GPS: DISABLED

 

ΚΑΡΤΕΛΑ SCHEDULES

SCHEDULE: ENABLED

FREQUENCY: 1h

DURATION: 2m

OPTIONS: DEFAULT

NIGHT: ENABLED

START: 12AM - 8AM

 

ΚΑΡΤΕΛΑ TRIGGERS

BATTERY: ENABLED

BATTERY THRESHOLD: 15%

CHARGER: AC

SCREEN: ENABLED

OPTIONS: IGNORE ON LOW BATTERY

CONTROLS: DEFAULT

TRAFFIC: DISABLED

APPS: ENABLED

CONFIGURE: ΕΔΩ ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΠΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ iNTERNET ΚΑΙ ΠΙΑ ΟΧΙ

CONTROLS: CUSTUM / WIFI

LOCATION: ENABLED

 

ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ KAI ΤΟ SETCPU ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ GOVENOR ΣΕ ΘΕΣΗ ONDEMAND

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ JUICEDEFENDER ULTIMATE

ΚΑΡΤΕΛΑ STATUS

PROFILE: ADVACED

NOTIFICATION: GRAPHICAL

NOTIFICATION ACTION: QUICKBOX

 

ΚΑΡΤΕΛΑ CONTROL

MOBILE DATA: DISABLED (ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ)

WIFI: ENABLED

OPTIONS: WIFI PREFERRED

NETWORK MODE: ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ

AYTOSYNC: PING

OPTIONS:PROCEED

BLUETOOTH: ENABLED

DISABLE TIMEOUT: 5M (AYTO EINAI ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ)

OPTIONS: ENABLE ON CHARGER, ENABLE ON CALL

FORCE RECONNECT: ΡΥΘΜΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ BLUETOOTH ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΖΕΥΞΗ

TIMEOUT: DISABLE (ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ BUG .... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ΚΑΛΑ ΕΔΩ)

BRIGHTNESS: DISABLED

CPU: DISABLED (BUG ΕΔΩ ΠΡΟΣΟΧΗ)

GPS: DISABLED

 

ΚΑΡΤΕΛΑ SCHEDULES

SCHEDULE: ENABLED

FREQUENCY: 1h

DURATION: 2m

OPTIONS: DEFAULT

NIGHT: ENABLED

START: 12AM - 8AM

 

ΚΑΡΤΕΛΑ TRIGGERS

BATTERY: ENABLED

BATTERY THRESHOLD: 15%

CHARGER: AC

SCREEN: ENABLED

OPTIONS: IGNORE ON LOW BATTERY

CONTROLS: DEFAULT

TRAFFIC: DISABLED

APPS: ENABLED

CONFIGURE: ΕΔΩ ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΠΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ iNTERNET ΚΑΙ ΠΙΑ ΟΧΙ

CONTROLS: CUSTUM / WIFI

LOCATION: ENABLED

 

ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ KAI ΤΟ SETCPU ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ GOVENOR ΣΕ ΘΕΣΗ ONDEMAND

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το τσεκαρω . εαν βρει καποιος μια αξιοτιμη μπαταρια για αυτο το κινητο ας ποσταρει

Link to comment
Share on other sites

α ωραια γιατι έχω τα win8 την τεταρτη που θα ερθει το κινητο απο expansys θα το δω.

διπλα΄εκει που λέει documents έχει ένα αρχειο που είναι "App. Guide Acer Kernel source code 1.0 422.7 MB 2012/11/01" αυτό τι είναι?

Edited by nikoseggo
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι ο πηγαιος κωδικας του πηρηνα για να ασχολοηθουν developers εαν θελουν με το κινητο προφανως για καμμια custom rom κτλ .
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899736

εδώ μου φένεται πολύ ευκολος ο τροπος να κάνω ροοτ το κινητο αλλά το τρενάρω λόγω απειρίας, να τον δοκιμάσω? η να κάτσω στα αβγα μου?

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με λιγα λογια! Αξιζει τα λεφτα του? Κολλαει καθολου ή οχι? Η καμερα του ειναι καλη? (Οπα κατσε, ειπαμε με λιγα λογια:p)

Να το αγορασω λοιπον, τι με συμβουλευετε?:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με λιγα λογια! Αξιζει τα λεφτα του? Κολλαει καθολου ή οχι? Η καμερα του ειναι καλη? (Οπα κατσε, ειπαμε με λιγα λογια:p)

Να το αγορασω λοιπον, τι με συμβουλευετε?:whistle:

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αξίζει όλα τα λεφτά του το κινητό. Δεν είναι υπερτιμολογημένο σε σύγκριση με άλλα κινητά στην αγορά μας.

Εμένα δεν έχει κολλήσει πουθενά,λόγω μνήμης φυσικά και η κάμερα είναι μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε εστιάσει όλοι είναι η μπαταρία του. Όμως αν το rootαρεις και ακολουθήσεις τις οδηγίες μου παραπάνω με το juice defender ultimate θα δεις μεγάλη διαφορά.

Στο προτείνω :D

 

Επίσης κάτι νέο που πρόσθεσα. Το Nova Launcher χωρίς να απεγκαταστήσω τον παλιό. O Nova μ'αρέσει γιατί έχεις την αίσθηση ότι η επιφάνεια εργασίας είναι πολυδιάστατη (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς) δείτε σχετικό βίντεο

και το βασικότερο εκμεταλλεύομαι όλο το πλάτος της οθόνης ενώ ο παλιός ο launcher μ'έκοβε λίγο περιμετρικά.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899736

εδώ μου φένεται πολύ ευκολος ο τροπος να κάνω ροοτ το κινητο αλλά το τρενάρω λόγω απειρίας, να τον δοκιμάσω? η να κάτσω στα αβγα μου?

 

Εγώ το έκανε με τις οδηγίες του PaulOBrien από το Modaco ... εδώ. Στην αρχή, απ'ότι θυμάμαι, δυσκολεύτηκα με τους drivers δλδ να δούνε τα windows το κινητό.

Στην παράγραφο 2 λέει ότι πρέπει να βγάλεις την μπαταρία από το κινητό, συνδέεις το κινητό μέσω usb στον υπολογιστή και θα σου βγάλει μια άγνωστη συσκευή. Αυτό το έκανα αλλά παπαλά. Τελικά την είδε μόνο όταν πρόσθεσα ξανά την μπαταρία και φυσικά έγινε για λίγο γιατί μετά ξεκινά να φορτίζει την μπαταρία. Το σημαντικό στο rootάρισμα είναι να περαστούν σωστά οι drivers φίλε μου. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανε με τις οδηγίες του PaulOBrien από το Modaco ... εδώ. Στην αρχή, απ'ότι θυμάμαι, δυσκολεύτηκα με τους drivers δλδ να δούνε τα windows το κινητό.

Στην παράγραφο 2 λέει ότι πρέπει να βγάλεις την μπαταρία από το κινητό, συνδέεις το κινητό μέσω usb στον υπολογιστή και θα σου βγάλει μια άγνωστη συσκευή. Αυτό το έκανα αλλά παπαλά. Τελικά την είδε μόνο όταν πρόσθεσα ξανά την μπαταρία και φυσικά έγινε για λίγο γιατί μετά ξεκινά να φορτίζει την μπαταρία. Το σημαντικό στο rootάρισμα είναι να περαστούν σωστά οι drivers φίλε μου. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

 

Και αν θέλεις να ξαναγυρίσεις στην εργοστασιακή κατάσταση με ποιο τρόπο το κάνεις?

υποψιν οτι θέλω να το ρουταρω για να έχω τον έλεγχο σε κάποια πραγματα στο κινητό μου, που με άλλο τρόπο δεν γινεται οπως το να μεταφέρω τις εφαρμογες στην sd, να κάνω πληρες backup, κτλ

Edited by nikoseggo
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις να ξαναγυρίσεις στην εργοστασιακή κατάσταση με ποιο τρόπο το κάνεις?

υποψιν οτι θέλω να το ρουταρω για να έχω τον έλεγχο σε κάποια πραγματα στο κινητό μου, που με άλλο τρόπο δεν γινεται οπως το να μεταφέρω τις εφαρμογες στην sd, να κάνω πληρες backup, κτλ

 

Γι'αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν μ'ενδιαφέρει για την ώρα αλλά αν φτάσει η ώρα σίγουρα θα την βρω την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αξίζει όλα τα λεφτά του το κινητό. Δεν είναι υπερτιμολογημένο σε σύγκριση με άλλα κινητά στην αγορά μας.

Εμένα δεν έχει κολλήσει πουθενά,λόγω μνήμης φυσικά και η κάμερα είναι μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε εστιάσει όλοι είναι η μπαταρία του. Όμως αν το rootαρεις και ακολουθήσεις τις οδηγίες μου παραπάνω με το juice defender ultimate θα δεις μεγάλη διαφορά.

Στο προτείνω :D

 

Ωραια, με επεισες!:D:D

Αλλα με εγγυηση τι κανουμε??:cry:

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αξίζει όλα τα λεφτά του το κινητό. Δεν είναι υπερτιμολογημένο σε σύγκριση με άλλα κινητά στην αγορά μας.

Εμένα δεν έχει κολλήσει πουθενά,λόγω μνήμης φυσικά και η κάμερα είναι μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε εστιάσει όλοι είναι η μπαταρία του. Όμως αν το rootαρεις και ακολουθήσεις τις οδηγίες μου παραπάνω με το juice defender ultimate θα δεις μεγάλη διαφορά.

Στο προτείνω :D

 

Ωραια, με επεισες!:D:D

Αλλα με εγγυηση τι κανουμε??:cry:

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αξίζει όλα τα λεφτά του το κινητό. Δεν είναι υπερτιμολογημένο σε σύγκριση με άλλα κινητά στην αγορά μας.

Εμένα δεν έχει κολλήσει πουθενά,λόγω μνήμης φυσικά και η κάμερα είναι μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε εστιάσει όλοι είναι η μπαταρία του. Όμως αν το rootαρεις και ακολουθήσεις τις οδηγίες μου παραπάνω με το juice defender ultimate θα δεις μεγάλη διαφορά.

Στο προτείνω :D

 

Ωραια, με επεισες!:D:D

Αλλα με εγγυηση τι κανουμε??:cry:

 

διαβασε λίγο πιο πίσω έχω γράψει για τη εγγυηση, το στελνεις στην acer/hellas και αυτοί το στέλνουν στο εξωτερικό

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

 

διαβασε λίγο πιο πίσω έχω γράψει για τη εγγυηση, το στελνεις στην acer/hellas και αυτοί το στέλνουν στο εξωτερικό

 

Kαι το πληρωνουμε δηλαδη ολο αυτο το πηγαινε-ελα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer Liquid Gallant Duo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...