Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλες και χρυσες οι nightly αλλα εδω κολλαει η παροιμια δουλεια δεν ειχε ο διαολος ......τα παιδια του :-P

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω εχθες πηγα απο cm9 σε cm10 ενω εκανα κανονικα συχρονισμο το gmail μετα δεν μπορουσα να συχρονισω το email.μηπως ειχε καποιος το ιδιο προβλημα?
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω ο sema δεν ειναι ακομα συμβατος με το νεο lay out ε;

δυστυχώς ακόμη κανένας custom kernel, οσονούπω φαντάζομαι :)

εγω εχθες πηγα απο cm9 σε cm10 ενω εκανα κανονικα συχρονισμο το gmail μετα δεν μπορουσα να συχρονισω το email.μηπως ειχε καποιος το ιδιο προβλημα?

 

εμένα λειτουργεί κανονικά με τη τελευταία nightly :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το email. Είχες περάσει τις σωστές ρυθμίσεις για το hotmail;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το email. Είχες περάσει τις σωστές ρυθμίσεις για το hotmail;

 

ναι ειχα περασει τις ρυθμισεις και το αφησα να συνχρονισει μετα απο πολλες ωρες μου εγραφε αναμονη συχρονισμου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η αλλαγή καθιερώθηκε, να πούμε ότι απο τις 25/9 και μετά το partition layout της CM10 είναι και πάλι διαφορετικό.

Συγκεκριμένα η cyanogenmod team αναπαρήγαγε την ιδέα του developer της helly bean και χώρισε την ROM ως εξής.

 

ένα /datadata partition στην γρήγορη OneNand μνήμη (422 MB)

ένα /system partition στην αργή MoviNand(κυρίως)/iNand μνήμη (400 MB)

ένα /data partition στην αργή MoviNand(κυρίως)/iNand μνήμη (1.5 GB)

 

Το σκεπτικό είναι το εξής. Οποιος έχει προβλημα με την αργή μνήμη, έχει πρόβλημα στο writing. Το reading είναι καλό τόσο στην iNand όσο και στην MoviNand. Εστειλαν λοιπόν στην αργή μνήμη το /system (αφού απο εκεί το κινητό μόνο διαβάζει δεδομένα) και το τμήμα του /data που αφορά read-only αρχεία. Το τμήμα του /data που αφορά φακέλους όπου εκτός της ανάγνωσης γίνεται και εγγραφή δεδομένων, ονομάστηκε /datadata (κατα τα πρότυπα των CM7 και CM9) και τοποθετήθηκε στην OneNand. Το αποτέλεσμα είναι η συσκευή να δουλεύει πολύ γρήγορα (είτε έχετε MoviNand είτε iNand σαν αργή μνήμη) και πλέον να υπάρχει άπλετος χώρος για την εγκατάσταση των εφαρμογών. Ενδεικτικά έχοντας εγκαταστήσει 70 εφαρμογές, κάποιες απο αυτες παιχνίδια, έχω ακόμα 300 MB ελεύθερα στο /datadata.

 

Επίσης να αναφέρω ότι προσέθεσαν στις τελευταίες nightlies μερικά extra features στην εφαρμογή ρολόι (χρονόμετρο, αντίστροφη μέτρηση) και στην εφαρμογή calculator, ενώ υπάρχει πλέον και η δυνατότητα pop up παραθύρου για να απαντάτε γρήγορα στα sms σας.

 

Θα το κάνω σεντόνι όμως πριν κανα μήνα με αφορμή μια σειρά απο ατυχή γεγονότα είχα κράξει τις cmx οπότε τώρα που είμαι και πάλι ερωτευμένος μαζί τους οφείλω να πω και μερικά θετικά τους :)

 

Μετά απο σχεδόν 2 μήνες που δοκιμάζω σχεδόν κάθε έκδοση της CM10 (είμαι άνεργος, καλά μαντέψατε :) ) μπορώ να πω με σιγουριά ότι πλέον η CM10 είναι πάρα πολύ ώριμη. Μέσα σε αυτό το δίμηνο η cyanogenmod team εξαφάνισε lag και microlags και διορθώθηκαν όσα bugs με ενοχλούσαν. Το κινητό δεν κάνει ποτέ επανεκκινήσεις, δεν βλέπω πλέον force closes, δεν εμφανίζονται μερικά χαζά που έβλεπα στην CM9 (πχ να κολλάει το status bar ρολόι, να κολλάει η lockscreen την ώρα της κλήσης, κ.α.) και γενικά με κάνει και αισθάνομαι σιγουριά όσον αφορά τη σωστή λειτουργία του.

 

Κάτι που παρατήρησα, αν πάτε στις ρυθμίσεις του wifi υπάρχει μια επιλογή για να απενεργοποιείται το wifi μετά απο κάποια λεπτά που το κινητό είναι σε κατάσταση deep sleep. Μπορείτε να ορίσετε για παράδειγμα το wifi να απενεργοποιείται αν η οθόνη είναι κλειδωμένη για περισσότερα απο 5 λεπτά. Μόλις ξεκλειδώσετε το κινητό αυτό ακαριαία ξανασυνδέεται με το wlan σας οπότε όλα γίνονται αυτοματα. Η συγκεκριμένη λειτουργία αποσκοπεί στην εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Οσον αφορά την μπαταρία, με την 25/9 nightly έχω πολύ καλά αποτελέσματα. Εχθές για παράδειγμα είχα 18 ώρες λειτουργίας, 4μιση ώρες προβολή και συνέχεια wifi με 3G πότε -πότε. Θα μπορούσα να πετύχω καλύτερο χρόνο συνολικής αναμονής αν δεν είχα τόσο συχνά την οθόνη αναμμένη. Πιστέυω ότι με 2μιση-3 ώρες προβολής πας άνετα στο 24ωρο. Πολύ κοντά σε ότι έπαιρνα απο τις στοκ.

 

Τέλος κάτι που μου αρέσει όλο και περισσότερο στην CM10 είναι ότι μπορεί να έχω τη συσκευή 3-4 μέρες χωρίς reboot και όποτε καθαρίζω τα recent apps η μνήμη να πηγαίνει στα 120-130 ελεύθερα MB και να μένει εκεί για ώρες. Δεν κρατάει σαβούρα όπως οι στοκ. Σε στοκ κάθε πρωί συνήθιζα να κάνω reboot τη συσκευή γιατί διαφορετικά η ελεύθερη μνήμη βάραγε 60άρια και ακομα και όταν έκανα διαγραφή πρόσφατων εφαρμογών, ανέβαινε για λίγο πανω απο τα 100 και μετά απο 10-15 λεπτά ήταν πάλι στο 70-80 χωρίς να έχω ανοίξει τίποτα.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μπραβο σου για την πολυ καλη επεξηγηση, αναλυση αλλα και ενημερωση σε εμας που δεν εχουμε δοκιμασει ακομη jb, κατατοπιστικοτατος και αντικειμενικος οπως παντα :)

Αν λοιπον σε ρωτουσα εγω τωρα ποια τα αρνητικα της τι θα ελεγες..;και για ποτε προσδοκεις να γινει και stable..;

Οπως καταλαβες...ψηνομαι :)

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μπραβο σου για την πολυ καλη επεξηγηση, αναλυση αλλα και ενημερωση σε εμας που δεν εχουμε δοκιμασει ακομη jb, κατατοπιστικοτατος και αντικειμενικος οπως παντα :)

Αν λοιπον σε ρωτουσα εγω τωρα ποια τα αρνητικα της τι θα ελεγες..;και για ποτε προσδοκεις να γινει και stable..;

Οπως καταλαβες...ψηνομαι :)

 

Ωπ, το καθάρισμα του thread έφαγε την απάντησή μου :lol:

 

Ηρακλή τα αρνητικά είναι τα γνωστά. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 3G αλόγιστα (ελέω υψηλής κατανάλωσης ενέργειας), η στοκ εφαρμογή της κάμερας δεν αποθηκεύει τις φωτογραφίες σου στην εξωτερική sd (ακόμα) και άλλα τέτοια ψιλολόγια.

Η εκτίμησή μου είναι ότι είναι ήδη stable.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, το καθάρισμα του thread έφαγε την απάντησή μου :lol:

 

Ηρακλή τα αρνητικά είναι τα γνωστά. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 3G αλόγιστα (ελέω υψηλής κατανάλωσης ενέργειας), η στοκ εφαρμογή της κάμερας δεν αποθηκεύει τις φωτογραφίες σου στην εξωτερική sd (ακόμα) και άλλα τέτοια ψιλολόγια.

Η εκτίμησή μου είναι ότι είναι ήδη stable.

 

Η καταναλωση του 3g συμβαινει και στην cm9.1 που ειμαι τωρα λογω drivers, αλλα δεν με ενοχλει καθως συνηθως συνδεομαι μεσω wifi.

Ωραια αυτα που λες, απο οτι καταλαβαινω οδευει στο τελικο της σταδιο, θα κανω λιγες ημερες υπομονη ακομη, και θα την βαλω κι εγω.

Παντως, αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι να μην κολλαει, να μην κανει fcs και το σημαντικοτερο, να μην κανει restarts !!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση του 3g συμβαινει και στην cm9.1 που ειμαι τωρα λογω drivers, αλλα δεν με ενοχλει καθως συνηθως συνδεομαι μεσω wifi.

Ωραια αυτα που λες, απο οτι καταλαβαινω οδευει στο τελικο της σταδιο, θα κανω λιγες ημερες υπομονη ακομη, και θα την βαλω κι εγω.

Παντως, αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι να μην κολλαει, να μην κανει fcs και το σημαντικοτερο, να μην κανει restarts !!!

 

Η εκτίμησή μου είναι ότι θα καθυστερήσει λίγο η μετονομασία της σε stable αφού όπως έχει ανακοινώσει η CM team, απαξ και μια ρομ χαρακτηριστεί stable σταματούν οι προσθήκες χαρακτηριστικών για να εξασφαλιστεί η σταθερότητα. Και με δεδομένο ότι ακόμα περιμένουμε την προσθήκη αρκετών χαρακτηριστικών (όπως ραδιόφωνο) ίσως πάει κατα Νοέμβρη μεριά η stable.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Η εκτίμησή μου είναι ότι θα καθυστερήσει λίγο η μετονομασία της σε stable αφού όπως έχει ανακοινώσει η CM team, απαξ και μια ρομ χαρακτηριστεί stable σταματούν οι προσθήκες χαρακτηριστικών για να εξασφαλιστεί η σταθερότητα. Και με δεδομένο ότι ακόμα περιμένουμε την προσθήκη αρκετών χαρακτηριστικών (όπως ραδιόφωνο) ίσως πάει κατα Νοέμβρη μεριά η stable.

 

Μαλιστα, μπορει να χαρακτηριστει ομως stable και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα να προστιθεντε στις επομενες nightlies..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, μπορει να χαρακτηριστει ομως stable και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα να προστιθεντε στις επομενες nightlies..;

 

Οχι αυτή είναι η ουσία, ότι σύμφωνα με τον pawitp η rom θα χαρακτηριστεί stable μόλις τελειώσουν οι προσθήκες. Στις nightlies που ακολουθούν την stable έκδοση, γίνονται μόνο bug fixes. Καμία προσθήκη νέου feature. :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτή είναι η ουσία, ότι σύμφωνα με τον pawitp η rom θα χαρακτηριστεί stable μόλις τελειώσουν οι προσθήκες. Στις nightlies που ακολουθούν την stable έκδοση, γίνονται μόνο bug fixes. Καμία προσθήκη νέου feature. :)

Οκ τοτε, ελπιζω να μην αργησει να βγει stable :rolleyes:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουμε ελπίδες για ραδιόφωνο? Δε καταλαβαίνω γιατί δουλεύει το spirit, αλλά επικίνδυνα. Δηλαδή τι θα αλλάξει όταν βάλουν δικό τους ραδιόφωνο που θα είναι ακίνδυνο για το hardware?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα σας πω κάτι πολύ απλά

βάλτε jb για να χαρείτε το κινητό όπως πρέπει...

 

όπως γράφει και ο mindfield η cm10 είναι απροβλημάτιστη και τελείως αλαγκαριστη

αν κάποιος μου έδειχνε το κινητό με μια στοκ ρομ και με την cm10 σίγουρα θα του έλεγα ότι η απροβλημάτιστη ρομ είναι η cm10

το μόνο πραγματικό μειονέκτημα είναι η έλλειψη fm radio, σε όλα τα άλλα η ρομ είναι απίστευτη

η αίσθηση της είναι τόσο καλή που θα σας κάνει να ξεχάσετε και την απουσία του radio, και την μικρή ταχύτητα μεταφοράς αρχείων στο pc ακόμη και την λίγο χειρότερη αυτονομία του κινητού

πραγματικά δοκιμάστε τη και δεν θα ξεκολάτε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουμε την τελευταία nightly 27/09 θα πρέπει πρώτα να περάσουμε την nigthly 25/09;

 

Όχι φίλε, απευθείας μπορείς να φλασάρεις.

Απλά κράτα backup :)

Link to comment
Share on other sites

Και κυκλοφορησε και ο τελευταιος semaphore...συμφωνω με τον προλαλησαντα...μου λειπουν η καμερα τα χρωματα και το οτι ολα δουλευαν με τη στοκ αλλα ειναι ο τροπος που δουλευει με cm10+semaphore που ξεκαθαρα καταλαβαινεις οτι το κινητο ειναι στα καλυτερα του(εδω να πω οτι δεν εχω καποια εμπειρια με αλλη jb ρομ)...και ξεχνας οποιες ελειψεις...εγω ανησυχω για την ωρα που θα κανουν την jb stable και θα σταματησουν οι εκπληξεις! :D
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Και κυκλοφορησε και ο τελευταιος semaphore...συμφωνω με τον προλαλησαντα...μου λειπουν η καμερα τα χρωματα και το οτι ολα δουλευαν με τη στοκ αλλα ειναι ο τροπος που δουλευει με cm10+semaphore που ξεκαθαρα καταλαβαινεις οτι το κινητο ειναι στα καλυτερα του(εδω να πω οτι δεν εχω καποια εμπειρια με αλλη jb ρομ)...και ξεχνας οποιες ελειψεις...εγω ανησυχω για την ωρα που θα κανουν την jb stable και θα σταματησουν οι εκπληξεις! :D

 

Τα χρώματα πάντως μπορείς να τα πειράξεις μέσω των advanced settings!

Νομίζω κάποιος είχε ποστάρει οδηγίες για να φαίνονται όπως στη stock!

 

Δε θυμάμαι ποιος ήταν, αλλά οι αντίστοιχες τιμές ήταν κατά σειρά για τα RGB και τα αντίστοιχα Gamma:

874

874

949

-15

-15

-18

:)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λενε ορισμενοι στους xda οτι με την 4.1.1 η gpu ζοριζεται αρκετα, και κανει render στο μενου στα 60fps..;

Αληθευει κατι τετοιο, ή η ομαδα της cm εκανε παλι τα μαγικα της..;

 

edit: Και κατι αλλο, flash τελικα παιζει..;

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λενε ορισμενοι στους xda οτι με την 4.1.1 η gpu ζοριζεται αρκετα, και κανει render στο μενου στα 60fps..;

Αληθευει κατι τετοιο, ή η ομαδα της cm εκανε παλι τα μαγικα της..;

 

edit: Και κατι αλλο, flash τελικα παιζει..;

 

Για το πρώτο που λες δεν κατάλαβα καν :p

Το flash παίζει αν έχεις το apk από πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, απευθείας μπορείς να φλασάρεις.

Απλά κράτα backup :)

 

Δεν ξερω τι συμβαινει!!;;Πρωτη φορα προσπαθω να περασω μια nightly και ολο πεφτω σε loop. Μαλιστα την τελευταια φορα που καταφερα να bootαρω δεν μου εδινε την δυνατοτητα να βαλω το gmail μου. Περναω την τελευταια Nightly και μου ανοιγει το κινητο χωρις να με αφηνει να διαλεξω γλωσσα να βαλω το gmail μου.....

Edited by xrtc7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι συμβαινει!!;;Πρωτη φορα προσπαθω να περασω μια nightly και ολο πεφτω σε loop. Μαλιστα την τελευταια φορα που καταφερα να bootαρω δεν μου εδινε την δυνατοτητα να βαλω το gmail μου. Περναω την τελευταια Nightly και μου ανοιγει το κινητο χωρις να με αφηνει να διαλεξω γλωσσα να βαλω το gmail μου.....

 

Κάτι κάνεις προφανώς λάθος...

σιγουρέψου ότι έχεις κατεβάσει τα σωστά αρχεία και ακολουθείς σωστά τα βήματα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...