Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεβέντες καλημέρα.

Από χθές που πέρασα την τελευταία NIGHTLY (1215) το τηλέφωνο πάει ακόμα πιο καλά.

 

Όμως:

 

  1. Μόλις ανοίξω το 3G, ανεξάρτητα εάν χρησιμοποιείται ή όχι, η μπαταρία αδειάζει μέσα σε τρείς ώρες και το τηλέφωνο καίει.
  2. Κάποια αρχεία mp4 στις προηγούμενες NIGHTLY ενώ μου έπαιζαν κανονικά τώρα παρουσιάζουν κολλήματα. Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται και στη microSD ;
  3. Απ'ότι είδα το μόνο ραδιόφωνο FM που μπορεί να χρησιμοποιηθεί είναι το SpiritFM. Τι λέει η εμπειρία σας (έχω διαβάσει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και καίει το ηχείο) ισχύει;
  4. Από τότε που πέρασα την πρώτη NIGHTLY προσπαθώ να δω εάν υπάρχει στις ρυθμίσεις κλήσεων δυνατότητα ορισμού ταχέων κλήσεων. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι. Κάνω λάθος; Μήπως υπάρχει κάπου αλλού αυτή η ρύθμιση;

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εάν αξίζει να αντικαταστήσω το στοκ kernel με κάποιο της Semaphore και αν ναι με ποιό. Θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο το τηλέφωνο (αυτονομία, ταχύτητα, ...);

 

  1. Περίεργο. Μάλλον κάτι δεν θα έχει κάτσει καλά. Έκανες Full Wipe; Αν έκανες και υπάρχει ακόμα το πρόβλημα τότε θα ευθύνεται η Nightly αν και δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.
  2. Ίσως να οφείλεται στο παραπάνω θέμα με την θερμοκρασία. Επίσης δοκίμασε άλλον Player (π.χ. MX Player).
  3. Δεν το έχω περάσει αλλά έχω διαβάσει ότι υπάρχει κίνδυνος όταν ακούς χωρίς ακουστικά.
  4. Δεν το έχω κοιτάξει ποτέ μου. Αν θες πήγαινε στον Dialer και πάτα το κουμπί του Μενού για να σου εμφανίσει τις Ρυθμίσεις και κοίτα εκεί.

 

Προσωπικά βάζω πάντα τον Semaphore. Για την CM10 ο τελευταίος είναι ο 2.6.5.

Θα δεις βελτίωση σε ταχύτητα αλλά ίσως χάσεις λίγο σε αυτονομία. Κατέβασε και την εφαρμογή Semaphore Manager από το Play Store για να κάνεις ρυθμίσεις στον Kernel.

 

Εγω έβαλα αυτό στην CM10. Εχει ελληνικά αλλά δεν κάνει swipe.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με την CM10. Στην CM10.1 λειτουργεί κανονικά το πληκτρολόγιο που έχει προεγκατεστημένο.

 

Πάντως μου έχει κάνει δύο επανεκκινήσεις η CM10.1 και με έχει πάει στο Recovery.

Δεν είναι και πολύ σταθερή ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν είναι θέμα cm10 η γενικότερα unofficial rom αλλά σήμερα προέκυψε το εξής.

Πήγα στην wind και πήρα την 2in1 sim card για να έχω 2 αριθμούς μαζί (ο γαλαξίας υποστηρίζει την υπηρεσία σε dual standby mode)

Περνάω την νέα sim και ενώ κανονικά θα έπρεπε να ζητήσει αριθμό pin, το κινητό δεν την αναγνώρισε καθόλου. Πηγαίνοντας ξανά στο κατάστημα να δω μήπως έχει γίνει κάτι με την ενεργοποίηση της και μιλώντας με τον υπάλληλο, καταλήξαμε στο συμπέρασμα οτι μάλλον φταίει η ρομ (cm10), αφού πρώτα την δοκιμάσαμε στο δικό του galaxy ace και λειτουργούσε κανονικά.

Σας έχει τύχει η έχετε ακούσει κάτι ανάλογο? Φταίει η συγκεκριμένη rom η μόνο στην επίσημη δουλεύει το sim tool kit?

Link to comment
Share on other sites

Δέν βρίσκω την επιλογή για τις επαφές ώστε να αποθηκεύονται στον google λογαριασμό μου. Επειδή την πάτησα με αρκετές επαφές που έχασα στην αναβάθμιση που έκανα δεν θέλω να ξαναγίνει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θέμα cm10 η γενικότερα unofficial rom αλλά σήμερα προέκυψε το εξής.

Πήγα στην wind και πήρα την 2in1 sim card για να έχω 2 αριθμούς μαζί (ο γαλαξίας υποστηρίζει την υπηρεσία σε dual standby mode)

Περνάω την νέα sim και ενώ κανονικά θα έπρεπε να ζητήσει αριθμό pin, το κινητό δεν την αναγνώρισε καθόλου. Πηγαίνοντας ξανά στο κατάστημα να δω μήπως έχει γίνει κάτι με την ενεργοποίηση της και μιλώντας με τον υπάλληλο, καταλήξαμε στο συμπέρασμα οτι μάλλον φταίει η ρομ (cm10), αφού πρώτα την δοκιμάσαμε στο δικό του galaxy ace και λειτουργούσε κανονικά.

Σας έχει τύχει η έχετε ακούσει κάτι ανάλογο? Φταίει η συγκεκριμένη rom η μόνο στην επίσημη δουλεύει το sim tool kit?

 

προσπάθησες να αλλάξεις montem?

στην ενότητα τις slimbean αν πας στο αρχικό θέμα έχει ερωτήσεις και απαντήσεις για την slimbean και έχει μια ερώτηση

Γιατί δεν έχω σήμα; Χάθηκε το ΙΜΕΙ;

κοίταξε εκεί ;) πιστεύω ισχύει και για την cm10 ;)

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησες να αλλάξεις montem?

στην ενότητα τις slimbean αν πας στο αρχικό θέμα έχει ερωτήσεις και απαντήσεις για την slimbean και έχει μια ερώτηση

Γιατί δεν έχω σήμα; Χάθηκε το ΙΜΕΙ;

κοίταξε εκεί ;) πιστεύω ισχύει και για την cm10 ;)

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα modem. Πριν και μετά την 2in1, με την κλασσική sim δουλεύει κανονικότατα το sim tool kit

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

ειχα κ εγω περασμενη cm10 για 10 μερες περιπου κ δεν εντυπωσιαστηκα. Καταρχην λειπουν multiview,smart stay κ διαφορα αλλα.. δευτερον η αυτονομια δεν ειναι κ η καλυτερη. Βασικα σε εμενα ρουφαγε την μπαταρια κυριολεκτικα.Τριτον ενταξει ηταν ταχυτερη στο ανοιγμα καμερας,αλμπουμ κ τηλεφωνου. σε ολα τα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα ταχυτητας απ οτι σε κανονικες ρομ.Μετα απο ενα 24ωρο απο την αλλη, αρχιζαν τα λαγκαρισματα κ ας ειχα κανει ολοσωστα την διαδικασια εγκαταστασης της cm10. Επισης whatsapp,viber πολυυυ lag στο πληκτρολογιο.Οσο περισσοτερο κειμενο εγραφα τοσο περισσοτερο αργουσε στην ανταποκριση. Οποτε αναρωτιεμαι.. Ποιος ο λογος να βαλω cm10 κ τι πλεονεκτηματα εχω σε σχεση με τις κλασικες ρομ??
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η πρώτη επίσημη Nightly. Τα links παραμένουν τα ίδια οπότε δεν αλλάζω κάτι προς το παρόν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κ εγω περασμενη cm10 για 10 μερες περιπου κ δεν εντυπωσιαστηκα. Καταρχην λειπουν multiview,smart stay κ διαφορα αλλα.. δευτερον η αυτονομια δεν ειναι κ η καλυτερη. Βασικα σε εμενα ρουφαγε την μπαταρια κυριολεκτικα.Τριτον ενταξει ηταν ταχυτερη στο ανοιγμα καμερας,αλμπουμ κ τηλεφωνου. σε ολα τα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα ταχυτητας απ οτι σε κανονικες ρομ.Μετα απο ενα 24ωρο απο την αλλη, αρχιζαν τα λαγκαρισματα κ ας ειχα κανει ολοσωστα την διαδικασια εγκαταστασης της cm10. Επισης whatsapp,viber πολυυυ lag στο πληκτρολογιο.Οσο περισσοτερο κειμενο εγραφα τοσο περισσοτερο αργουσε στην ανταποκριση. Οποτε αναρωτιεμαι.. Ποιος ο λογος να βαλω cm10 κ τι πλεονεκτηματα εχω σε σχεση με τις κλασικες ρομ??

 

multiview και στο i9000?? :w00t:

είσαι σίγουρος οτι γράφεις στο σωστό θέμα? :p

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

multiview και στο i9000?? :w00t:

είσαι σίγουρος οτι γράφεις στο σωστό θέμα? :p

 

χαχαχα.λαθος λαθος! δεν προσεξα πως ηταν για το i9000. δε νομιζω να υπαρχει καν thread cm10 για το i9300 κ μπερδευτηκα γιατι ειδα το γενικο samsung πανω κ λεω απο μεσα μου "εδω ειμαι". sorry παιδια :X

Link to comment
Share on other sites

  1. Περίεργο. Μάλλον κάτι δεν θα έχει κάτσει καλά. Έκανες Full Wipe; Αν έκανες και υπάρχει ακόμα το πρόβλημα τότε θα ευθύνεται η Nightly αν και δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.
  2. Ίσως να οφείλεται στο παραπάνω θέμα με την θερμοκρασία. Επίσης δοκίμασε άλλον Player (π.χ. MX Player).
  3. Δεν το έχω περάσει αλλά έχω διαβάσει ότι υπάρχει κίνδυνος όταν ακούς χωρίς ακουστικά.
  4. Δεν το έχω κοιτάξει ποτέ μου. Αν θες πήγαινε στον Dialer και πάτα το κουμπί του Μενού για να σου εμφανίσει τις Ρυθμίσεις και κοίτα εκεί.

 

Προσωπικά βάζω πάντα τον Semaphore. Για την CM10 ο τελευταίος είναι ο 2.6.5.

Θα δεις βελτίωση σε ταχύτητα αλλά ίσως χάσεις λίγο σε αυτονομία. Κατέβασε και την εφαρμογή Semaphore Manager από το Play Store για να κάνεις ρυθμίσεις στον Kernel.

 

 

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με την CM10. Στην CM10.1 λειτουργεί κανονικά το πληκτρολόγιο που έχει προεγκατεστημένο.

 

Πάντως μου έχει κάνει δύο επανεκκινήσεις η CM10.1 και με έχει πάει στο Recovery.

Δεν είναι και πολύ σταθερή ακόμα.

 

Να τι συμβαίνει μόλις ανοίξω το 3G

Τις ενημερώσεις τις κάνω OTA.

Αν χρειάζεται να κάνω full wipe δε θα πρέπει να περάσω πάλι όλες τις εφαρμογές μου ?

 

http://dl.dropbox.com/u/51404374/Screenshot_2012-12-17-23-15-52.png

http://dl.dropbox.com/u/51404374/Screenshot_2012-12-17-23-16-02.png

Edited by zaxarop

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Να τι συμβαίνει μόλις ανοίξω το 3G

Τις ενημερώσεις τις κάνω OTA.

Αν χρειάζεται να κάνω full wipe δε θα πρέπει να περάσω πάλι όλες τις εφαρμογές μου ?

 

http://dl.dropbox.com/u/514043174/Screenshot_2012-12-17-23-15-52.png

http://dl.dropbox.com/u/51404374/Screenshot_2012-12-17-23-16-02.png

 

Αν βγάζεις 15 ώρες με 3g είσαι κομπλέ

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις παρακάτω:

 

Στην καρτέλα CPU:

  • Governor: Ondemand με ενεργοποιημένο το Smooth UI
  • Deep Idle: Ενεργό

 

Στην καρτέλα TWEAKS:

  • Scheduler: No-op
  • Misc: WiFi PM FAST
  • SD Card read ahead: 256KB

 

Όλα τα άλλα ως έχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις παρακάτω:

 

Στην καρτέλα CPU:

  • Governor: Ondemand με ενεργοποιημένο το Smooth UI
  • Deep Idle: Ενεργό

 

Στην καρτέλα TWEAKS:

  • Scheduler: No-op
  • Misc: WiFi PM FAST
  • SD Card read ahead: 256KB

 

Όλα τα άλλα ως έχουν.

 

Ακριβώς τα ίδια.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να τι συμβαίνει μόλις ανοίξω το 3G

Τις ενημερώσεις τις κάνω OTA.

Αν χρειάζεται να κάνω full wipe δε θα πρέπει να περάσω πάλι όλες τις εφαρμογές μου ?

 

http://dl.dropbox.com/u/51404374/Screenshot_2012-12-17-23-15-52.png

http://dl.dropbox.com/u/51404374/Screenshot_2012-12-17-23-16-02.png

 

σε αυτό το σχεδιάγραμμα το 3g είναι ανοικτό όλη μέρα?

η οθόνη πόση ώρα ήταν ενεργή?

 

και εγώ κάπου τόσο βγάζω

με όλα ενεργά (wifi, 3g, sync) αυτή τη στιγμή έχω 17ω αναμονή με 1:45 λεπτά ενεργή οθόνη, κλήσεις 15 λεπτών και έχω ακόμη 9%

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το σχεδιάγραμμα το 3g είναι ανοικτό όλη μέρα?

η οθόνη πόση ώρα ήταν ενεργή?

 

και εγώ κάπου τόσο βγάζω

με όλα ενεργά (wifi, 3g, sync) αυτή τη στιγμή έχω 17ω αναμονή με 1:45 λεπτά ενεργή οθόνη, κλήσεις 15 λεπτών και έχω ακόμη 9%

 

Βασικά το 3G το χρησιμοποιώ περιστασιακά όλη την ημέρα και κάνω και αρκετά τηλεφωνήματα.

Αν το χρησιμοποιώ έτσι το τηλέφωνο δεν έχω ουσιαστικό πρόβλημα, μου έχει κρατήσει και δύο μέρες.

Μόλις όμως ανοίξω το 3G για πλοήγηση και αρχίσω να μπαίνω σε σελίδες (π.χ. XDA, Google+) τότε τη ρουφά αμέσως.

Στο τελευταίο χρονικό διάστημα, στη φωτογραφία, θα δείς ότι υπάρχει κατακόρυφη πτώση.

Καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιώντας το 3G για περιήγηση θα σου επιβαρύνει την μπαταρία αλλά σε σημείο να είναι πιο μεγάλη η επιβάρυνση από το να χρησιμοποιούσα WIFI; Είναι νορμάλ αυτό;

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιώντας το 3G για περιήγηση θα σου επιβαρύνει την μπαταρία αλλά σε σημείο να είναι πιο μεγάλη η επιβάρυνση από το να χρησιμοποιούσα WIFI; Είναι νορμάλ αυτό;

 

Εδω το 2G ειναι πιο βαρυ απο το wifi σε μπαταρια.....φαντασου με το 3G τι γινεται....Εγω τουλαχιστον με slimbean εχω παρατηρησει διπλασιο χρονο αυτονομιας απο 2G σε wifi....(και επειδη δεν ειχαμε στη δουλεια wifi αλλα τωρα βαλαμε, μου φανηκε απο την πρωτη μερα η διαφορά....);)

Link to comment
Share on other sites

Εδω το 2G ειναι πιο βαρυ απο το wifi σε μπαταρια.....φαντασου με το 3G τι γινεται....Εγω τουλαχιστον με slimbean εχω παρατηρησει διπλασιο χρονο αυτονομιας απο 2G σε wifi....(και επειδη δεν ειχαμε στη δουλεια wifi αλλα τωρα βαλαμε, μου φανηκε απο την πρωτη μερα η διαφορά....);)

 

Χαίρομαι γιατί νόμιζα οτι εγώ είμαι ο περίεργος.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι δεν θα έχουμε άλλες CM10 updates:(

Γιάυτούς που την δοκίμασαν, πόσο πίσω απο την CM10 είναι η CM10.1; χρειάζεται full wipe?

 

edit: μόλις βρήκα το thread της 10.1 στο xda, χρειάζεται wipe data

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι δεν θα έχουμε άλλες CM10 updates:(

Γιάυτούς που την δοκίμασαν, πόσο πίσω απο την CM10 είναι η CM10.1; χρειάζεται full wipe?

 

edit: μόλις βρήκα το thread της 10.1 στο xda, χρειάζεται wipe data

 

Έχε στο νου σου, ότι βαράει κάτι reboot ώρες ώρες η cm 10.1.

Πίσω δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ,μια χαρά ρολάρει

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν καταστράφηκε ο κόσμος, καιρός για φλασαρισμα!

Θέλω να κάνω update την cm10 (20121022) που έχω στην τελευταία cm-10-20121215-NIGHTLY-galaxysmtd.

Ο τελευταίος semaphore που μπορώ να περάσω είναι ο Semaphore_JB_2.8.3s ?

Και κάτι ακόμα. Όλους αυτούς τους φακέλους και αρχεία που έχουν μαζευτεί με τον καιρό στην sd πως μπορώ

να τα διαγράψω και να περαστεί η rom όσο ποιο καθαρά γίνεται? (δεν θέλω να το κάνω χειροκίνητα μήπως κάνω καμία λαλακια)

 

****το τελευταίο 10ημερο παρατήρησα στην οθόνη εκείνες τις γραμμές που κινούνται προς τα κάτω όπως σε παλιές ctr οθόνες..:(

δεν το κάνει συνεχεία αλλά το είδα πάνω από 5-6 φορές και κρατάει για κάποια δευτερόλεπτα. τι μπορεί να είναι ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περάσεις την CM10 και όχι την CM10.1 γιατί ακόμα δεν είναι πολύ σταθερή. Μετά από μια βδομάδα με την CM10.1 γύρισα πίσω στην CM10. Στην CM10 ο τελευταίος Semaphore είναι ο 2.6.5.

Μπορείς να διαγράψεις τα πάντα από την SDCard και ότι χρειάζεται θα δημιουργηθεί και πάλι κατά την εγκατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περάσεις την CM10 και όχι την CM10.1 γιατί ακόμα δεν είναι πολύ σταθερή. Μετά από μια βδομάδα με την CM10.1 γύρισα πίσω στην CM10. Στην CM10 ο τελευταίος Semaphore είναι ο 2.6.5.

Μπορείς να διαγράψεις τα πάντα από την SDCard και ότι χρειάζεται θα δημιουργηθεί και πάλι κατά την εγκατάσταση.

 

Ναι την cm10. Διάβασα τα σχόλια σας για την 10.1.

Για αυτό που μου κάνει η οθόνη κανένας??

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν να έχει πάθει κάτι το Refresh Rate της οθόνης. Δοκίμασε να περάσεις την πιο καινούργια CM10 και δες αν θα στο ξανακάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν να έχει πάθει κάτι το Refresh Rate της οθόνης. Δοκίμασε να περάσεις την πιο καινούργια CM10 και δες αν θα στο ξανακάνει.

Μόλις πέρασα την τελευταία cm10. Μακάρι να είναι θέμα software, αλλιώς το βλέπω service....

Παρεμπίπτοντος το πρώτο που συνάντησα στην 20121215 είναι ότι καθυστερεί πάρα πολύ στην ανάγνωση της external sd, σε εκνευριστικό σημείο:mad: Μου θύμισε την 2.3

 

 

Edit: δεν μπορω να μπω στο play. ''σφαλμα ανακτησης πληροφοριων απο τον διακομιστη. [RH-01]

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...