Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρησιμοποιω ουτε ραδιοφωνο ουτε βιντεοκλησεις οποτε αυτο δε με χαλαει, αρκει να μη χαλαει το βιντεο σε 720p, να μπορω να χρησιμοποιω και τις δυο καμερες με το skype να δουλευει σωστα το gps, να μην κολλαει και να μην εχει lag ολοκληρα δευτερολεπτα στην ανταποκριση και τελος να μην στραγγιζει τη μπαταρια χωρις να το δουλευεις.

Πραγματα που δεν εκανε ποτε το συγκεκριμενο τηλεφωνο με ολες τις επισημες roms που εχω δοκιμασει.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το lag θα είναι ελάχιστο όπου υπάρχει. Το βίντεο δεν χαλάει και το GPS τουλάχιστον σε εμένα δουλεύει σωστά. Η μπαταρία έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από αυτή που έχουν τα επίσημα Firmwares όταν βρίσκεσαι σε 3G. Αν το απενεργοποιείς ή είσαι με WiFi τότε η μπαταρία έχει παρόμοια διάρκεια με τα επίσημα Firmwares.

 

Μια δοκιμή θα σε πείσει!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το lag θα είναι ελάχιστο όπου υπάρχει. Το βίντεο δεν χαλάει και το GPS τουλάχιστον σε εμένα δουλεύει σωστά. Η μπαταρία έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από αυτή που έχουν τα επίσημα Firmwares όταν βρίσκεσαι σε 3G. Αν το απενεργοποιείς ή είσαι με WiFi τότε η μπαταρία έχει παρόμοια διάρκεια με τα επίσημα Firmwares.

 

Μια δοκιμή θα σε πείσει!:)

 

ποιο προγραμμα πλοηγησης χρησιμοποιεις?

εγω με το IGO δεν πιανω δορυφορους

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το Navigon αλλά ούτε και με το Sygic αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το GPS.

Πρέπει να είμαι από τους πολύ τυχερούς στο θέμα με το GPS! Το βλέπω να μπαίνει σε μουσείο το κινητό μου...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιανεις δορυφορους μπορει να ειναι και hardware προβλημα. Κι εγω δεν επιανα και το ελυσα ετσι: http://androidum.blogspot.gr/2011/04/best-gps-fix-for-samsung-gt-i9000.html

 

Μπορω να πω οτι η cm10 ειναι το μονο firmware με το οποιο το τηλεφωνο λειτουργει ικανοποιητικα απο αυτα που εχω δοκιμασει. Εχει ομως ενα βασικο μειονεκτημα τελειωνει πολυ γρηγορα τη μπαταρια, σε 8 ωρες το βραδυ χωρις ν ανοιξει καθολου επεσε 20%.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Ακόμα και σε 3G που το έχω πάντα το βράδυ η μπαταρία πέφτει περίπου 1% ανά ώρα. Κάποια εφαρμογή πρέπει να τρέχει και σου πέφτει η μπαταρία.

Βάλε το BetterBatteryStats για να δεις ποια εφαρμογή σου καταναλώνει μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειδα στα στατιστικα της μπαταριας δεν ειναι καμια εφαρμογη που τρωει τη μπαταρια εκτος απο 10% που τρωει το google+ χωρις καθολου χρηση. Ισως ομως φταιει το πολυ κακο εως ανυπαρκτο σημα που εχω στο σπιτι γιατι την περισσοτερη μπαταρια την τρωει στην ¨ετοιμοτητα κυψελης¨

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λετε???

σε ενα 8ωρο με 3g και συγχρονισμους ενεργους η μπαταρια μπορει πολυ ευκολα να πεσει 20%

το βλεπω καθημερινα στη δουλεια που το χρησιμοποιω απειροελαχιστα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τους συγχρονισμούς ενεργοποιημένους μπορεί να πέσει τόσο. Από συνήθεια απάντησα σε περίπτωση που έχει κάποιος τους συγχρονισμός απενεργοποιημένους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιανεις δορυφορους μπορει να ειναι και hardware προβλημα. Κι εγω δεν επιανα και το ελυσα ετσι: http://androidum.blogspot.gr/2011/04/best-gps-fix-for-samsung-gt-i9000.html

 

Μπορω να πω οτι η cm10 ειναι το μονο firmware με το οποιο το τηλεφωνο λειτουργει ικανοποιητικα απο αυτα που εχω δοκιμασει. Εχει ομως ενα βασικο μειονεκτημα τελειωνει πολυ γρηγορα τη μπαταρια, σε 8 ωρες το βραδυ χωρις ν ανοιξει καθολου επεσε 20%.

 

Πιεσα, πιεσα, πιεσα τιποτα....

Υπάρχει καμια αλλη βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Εδώ και μια εβδομάδα έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Ξαφνικά το τηλέφωνό μου (i9000) ενώ το είχα κάνει Root (semaphore 2.7.4) και δούλευε μια χαρά, δεν μου δίνει πρόσβαση superuser.

Προσπάθησα μέσω odin να του περάσω ξανά το kernel αλλά δεν το βλέπει όταν το συνδέω (download mode), οπότε ούτε να του ξαναπεράσω τη rom [2.3.6 (JW5)] μπορώ.

Ανακάλυψα λοιπόν ότι και το USB δεν δουλεύει παρά μόνο φορτίζει, μόνο όμως όταν το έχω στην επιλογή Usb Storage.

Στις άλλες επιλογές (Samsung Kies, Media player) δουλεύει κανονικά.

Θέλω να περάσω την CM10 και φοβάμαι μήπως τα διαλύσω όλα.

 

Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις τα εξής:

  • Δοκιμάζεις άλλη θύρα USB.
  • Δοκιμάζεις άλλο καλώδιο USB.
  • Κάνεις απεγκατάσταση και μετά πάλι εγκατάσταση του KIES.

 

Αν δεν πετύχει τίποτα απ' όλα αυτά βλέπουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις τα εξής:

  • Δοκιμάζεις άλλη θύρα USB.
  • Δοκιμάζεις άλλο καλώδιο USB.
  • Κάνεις απεγκατάσταση και μετά πάλι εγκατάσταση του KIES.

 

Αν δεν πετύχει τίποτα απ' όλα αυτά βλέπουμε.

 

Δεν κάνει τίποτα. Δεν το βλέπει ούτε καν ο υπολογιστής

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες αυτά και δεν σου το διαβάζει τότε ίσως έχει πρόβλημα η θύρα USB του κινητού σου.

Πάντως αν θες να φλασάρεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Mobile ODIN ή το Mobile ODIN Pro (διάβασε για τις διαφορές τους).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες αυτά και δεν σου το διαβάζει τότε ίσως έχει πρόβλημα η θύρα USB του κινητού σου.

Πάντως αν θες να φλασάρεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Mobile ODIN ή το Mobile ODIN Pro (διάβασε για τις διαφορές τους).

 

Αυτό σημαίνει ότι και στην χειρότερη περίπτωση που περάσω την CM10 και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα, θα μπορώ να γυρίσω σε Stock ROM ?

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου συνιστούσα να φλασάρεις από Custom γιατί δεν νομίζω να κάνει repartition το Mobile ODIN που είναι απαραίτητο ώστε να γυρίσεις πάλι σε επίσημο Firmware.

Δοκίμασες να συνδέσεις το κινητό σου σε άλλον υπολογιστή (έχοντας περάσει τους Drivers φυσικά);

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Εδώ και μια εβδομάδα έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Ξαφνικά το τηλέφωνό μου (i9000) ενώ το είχα κάνει Root (semaphore 2.7.4) και δούλευε μια χαρά, δεν μου δίνει πρόσβαση superuser.

Προσπάθησα μέσω odin να του περάσω ξανά το kernel αλλά δεν το βλέπει όταν το συνδέω (download mode), οπότε ούτε να του ξαναπεράσω τη rom [2.3.6 (JW5)] μπορώ.

Ανακάλυψα λοιπόν ότι και το USB δεν δουλεύει παρά μόνο φορτίζει, μόνο όμως όταν το έχω στην επιλογή Usb Storage.

Στις άλλες επιλογές (Samsung Kies, Media player) δουλεύει κανονικά.

Θέλω να περάσω την CM10 και φοβάμαι μήπως τα διαλύσω όλα.

 

Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Σε μένα στις gingerbread δεν έδινε πρόσβαση superuser όταν ΔΕΝ είχα τικαρισμένη την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" από το μενού "εφαρμογές" στις ρυθμίσεις. ΑΛλά για να λειτουργήσει σαν Usb storage δεν πρέπει να είναι τικαρισμένο. Έλεγξε αν παίζει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου συνιστούσα να φλασάρεις από Custom γιατί δεν νομίζω να κάνει repartition το Mobile ODIN που είναι απαραίτητο ώστε να γυρίσεις πάλι σε επίσημο Firmware.

Δοκίμασες να συνδέσεις το κινητό σου σε άλλον υπολογιστή (έχοντας περάσει τους Drivers φυσικά);

 

Ναι αλλά πάλι δεν το βλέπει.

 

Σε μένα στις gingerbread δεν έδινε πρόσβαση superuser όταν ΔΕΝ είχα τικαρισμένη την επιλογή "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" από το μενού "εφαρμογές" στις ρυθμίσεις. ΑΛλά για να λειτουργήσει σαν Usb storage δεν πρέπει να είναι τικαρισμένο. Έλεγξε αν παίζει κάτι τέτοιο.

 

Το θέμα με το SuperUser το έφτιαξα. Πέρασα άλλο Kernel. Ευχαριστώ

 

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει καμιά μ@&(*@^^ και να έχω σβήσει κάποιο αρχείο του usb storage και τώρα δεν το βλέπει;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!!

Με αυτή την έκδοση τι παίζει;;;;

cm-10-20121126-EXPERIMENTAL-galaxysmtd-wifi-revert.zip

 

σημαίνει κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την CM10 20121129. Η Rom είναι άπαιχτη.

Έχω όμως μερικά προβληματάκια.

 

1. Δεν βλέπει την εξωτερική SD, ούτε από τον διαχειριστή ούτε από άλλο file explorer. Το παράδοξο είναι ότι τα αρχεία μουσικής εικόνας και βίντεο, εντός της εξωτερικής κάρτας, μπορούν και τα ανοίγουν τα αντίστοιχα προγράμματα, όπως και όταν κάνω download κάποιο αρχείο μου δίνει τη δυνατότητα να το αποθηκεύσω εκεί. Απλά μετά δεν μπορώ να μπώ στην κάρτα να το χρησιμοποιήσω.

2. Το πρόβλημα που είχα με την θύρα usb, ενώ περίμενα να λυθεί με την εγκατάσταση της CM10, παραμένει. Το τηλέφωνο πάλι δεν το "βλέπει" ο Η/Υ για να μπορέσει να συνδεθεί.

3. Το ρολόι παραμένει πάντα στη δεξιά θέση, ανεξάρτητα εάν του ορίσω άλλη θέση μέσα από το μενού.

4. Θα ήθελα να περάσω το μάρκετ της Samsung

 

Όποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα τη βοήθειά του.

Ευχαριστώ

 

Άνοιξε την φωτογραφική και πήγαινε στις ρυθμίσεις. Είναι το πρώτο που θα δεις.

 

Εγώ γιατί δεν μπορώ να το βρώ

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την CM10 20121129. Η Rom είναι άπαιχτη.

Έχω όμως μερικά προβληματάκια.

 

1. Δεν βλέπει την εξωτερική SD, ούτε από τον διαχειριστή ούτε από άλλο file explorer. Το παράδοξο είναι ότι τα αρχεία μουσικής εικόνας και βίντεο, εντός της εξωτερικής κάρτας, μπορούν και τα ανοίγουν τα αντίστοιχα προγράμματα, όπως και όταν κάνω download κάποιο αρχείο μου δίνει τη δυνατότητα να το αποθηκεύσω εκεί. Απλά μετά δεν μπορώ να μπώ στην κάρτα να το χρησιμοποιήσω.

2. Το πρόβλημα που είχα με την θύρα usb, ενώ περίμενα να λυθεί με την εγκατάσταση της CM10, παραμένει. Το τηλέφωνο πάλι δεν το "βλέπει" ο Η/Υ για να μπορέσει να συνδεθεί.

3. Το ρολόι παραμένει πάντα στη δεξιά θέση, ανεξάρτητα εάν του ορίσω άλλη θέση μέσα από το μενού.

4. Θα ήθελα να περάσω το μάρκετ της Samsung

 

Όποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα τη βοήθειά του.

Ευχαριστώ

 

Η εξωτερική σου SD είναι μέσα στον φάκελο emmc...

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν μπορώ να το βρώ

 

Κάτω δεξιά...δίπλα στις επιλογές για βίντεο,φωτογραφία ή πανόραμα...είναι οι ρυθμίσεις...Θα σου ανοίξει ένα άλλο μενού...Άν πατήσεις στις 3 τελείες...θα ανοίξει άλλο μενού...Η πρώτη επιλογή είναι η storage....! Sorry αν δεν το περιέγραψα καλά...αλλά νομίζω θα το βρείς ...! :p

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Κάτω δεξιά...δίπλα στις επιλογές για βίντεο,φωτογραφία ή πανόραμα...είναι οι ρυθμίσεις...Θα σου ανοίξει ένα άλλο μενού...Άν πατήσεις στις 3 τελείες...θα ανοίξει άλλο μενού...Η πρώτη επιλογή είναι η storage....! Sorry αν δεν το περιέγραψα καλά...αλλά νομίζω θα το βρείς ...! :p

 

Πέτρο σωστά το περιέγραψες αλλά νομίζω ότι είναι η θέση GPS.

Η έκδοση που έχω περάσει είναι η 20121129

Μπορεί κάποιος να μου πει αν οι νέες εφαρμογές (gapps-jb-20121128-signed) εγκαθηστούνται αμέσως ή πρέπει να κάνω πρώτα Hardreset ;

Edited by zaxarop

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη επιλογή λέει Storage <χώρος α... και αν πατήσεις το βελάκι αλλάζει σε Κάρτα SD. Δεν είναι για την θέση GPS.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...