Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το GPS.

Το πρόβλημα το έχεις με την CM10 ή έχεις βάλει κάποια άλλη Custom ROM;

Δοκίμασες να ξαναβάλεις stock Firmware για να δεις αν πιάνει όπως έπιανε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, γι' αυτόν μιλάμε.

Μπες στην εφαρμογή Semaphore Manager (κατέβασε την τελευταία από το Play Store) και πήγαινε προς τα δεξιά στην καρτέλα που λέει SAI. Εκεί ενεργοποίησε το πρώτο και το "PICKUP PHONE".

 

Τελικα δεν κρατηθηκα και τον κατεβασα...:D

Ενεργοποιησα και το pickup phone αλλα δεν βρηκα το αλλο που συζητουσατε (το smart stay) που ειπατε οτι κραταει ενεργη την οθονη...Που το βρισκω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στο κινητό μας (ακόμα τουλάχιστον).

Το έχει μόνο το SIII προς το παρόν και αν είναι μόνο θέμα software ίσως το δούμε να μεταφέρεται και σε άλλες συσκευές (ελπίζω και στην δική μας).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το GPS.

Το πρόβλημα το έχεις με την CM10 ή έχεις βάλει κάποια άλλη Custom ROM;

Δοκίμασες να ξαναβάλεις stock Firmware για να δεις αν πιάνει όπως έπιανε;

 

νικο δχω αναφερει αρκετες φορες το εν λογο προβλημα και το αντιμετοπιζω ακομα με την cm10. με στοκ gb κλειδωνει υποδειγματικα και σε ελλαχιστα δευτερολεπτα. ειμαστε αρκετοι με αυτο το προβλημα αλλα μου κανει εντυπωση πως συμβαινει σε μερικες συσκευες κ οχι σε ολες...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω! Σε αρκετούς το πρόβλημα ήταν στην επαφή του GPS που φτιαχνόταν σύμφωνα με έναν οδηγό που είχαν δώσει τα παιδιά.

Δεν μας γράφεις τις ρυθμίσεις που έχει το αρχείο gps.conf να δούμε μήπως και κάτι δεν είναι σωστό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω! Σε αρκετούς το πρόβλημα ήταν στην επαφή του GPS που φτιαχνόταν σύμφωνα με έναν οδηγό που είχαν δώσει τα παιδιά.

Δεν μας γράφεις τις ρυθμίσεις που έχει το αρχείο gps.conf να δούμε μήπως και κάτι δεν είναι σωστό;

 

το προβλημα υπαρχει και με το gps.conf που υπαρχει στην cm10 αλλα και με το modified που κυκλοφορει. η διαφορα ειναι πως με το δευτερο κλειδωνει πιο γρηγορα δορυφορους αλλα το προβλημα ειναι πως τους χανει συνεχως και τους ξανα βρισκει. ενα μονιμο lock -unlock δηλαδη το οποιο κατα την πλοηγηση ειναι τραγικο. δεν δχει να κανει με την επαφη γιατι κ αυτο το ειχα δοκιμασει. αλλιως δεν θα δουλευε σωστα ουτε με στοκ gb...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα αναβάθμιση με την τελευταία cm10 που βγήκε και όταν το τηλέφωνο επανήλθε είχε αλλάξει ο semaphore (επέστρεψε στην προηγούμενη έκδοση) ενώ είχα βάλει το semaphore jb 2.5.0.

 

είναι φυσιολογικό αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα αναβάθμιση με την τελευταία cm10 που βγήκε και όταν το τηλέφωνο επανήλθε είχε αλλάξει ο semaphore (επέστρεψε στην προηγούμενη έκδοση) ενώ είχα βάλει το semaphore jb 2.5.0.

 

είναι φυσιολογικό αυτό;;;

 

Αλλαζοντας nightly αλλαζει και ο κερνελ :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς που πήραμε απο τους πρώτους τον γαλαξία και αντιμετοπίζουμε σοβαρό πρόβλημα με το gps,πιστεύω είναι αναπόφευκτη η λύση αυτή..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=878970

Edited by woner
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα υπαρχει και με το gps.conf που υπαρχει στην cm10 αλλα και με το modified που κυκλοφορει. η διαφορά είναι πως με το δευτερο κλειδωνει πιο γρηγορα δορυφορους αλλα το προβλημα ειναι πως τους χανει συνεχως και τους ξανα βρισκει. ενα μονιμο lock -unlock δηλαδη το οποιο κατα την πλοηγηση ειναι τραγικο. δεν δχει να κανει με την επαφη γιατι κ αυτο το ειχα δοκιμασει. αλλιως δεν θα δουλευε σωστα ουτε με στοκ gb...

δηλαδή δεν υπάρχει κάποια λύση μέχρι στιγμής; επειδή και εγώ έχω δοκιμάσει το hardware fix αν και δεν είχε νοημά γιατί στην stock gingerbread μου κλείδωνε αμέσως. Αν έχει κάποιος βρει κάτι να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα οχι...δεν εχω βρει καποια λυση.

αυτο που κανω για να διευκολινω λιγο την κατασταση ειναι μαζι με το gps να ανοιγω και τα data.

 

φιλε woner αν διαβασεις παλι τα πιο πανω μηνυματα θα δεις πως δεν ειναι hardware το προβλημα...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμαστε κ αυτην την λυση:

"forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17081413"

Ειναι για οποιαδηποτε συσκευη android. Εγω το εχω κανει στο SGS3 κ κλειδωνει σε 3 secs... ολα μια χαρα χωρις να χανεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμαστε κ αυτην την λυση:

"forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17081413"

Ειναι για οποιαδηποτε συσκευη android. Εγω το εχω κανει στο SGS3 κ κλειδωνει σε 3 secs... ολα μια χαρα χωρις να χανεται τιποτα.

 

Το θέμα είναι να κλειδώνει χωρίς data και έχω την εντύπωση πως το gps.conf παίζει ρόλο μόνο αν ανοίξεις τα data :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμαστε κ αυτην την λυση:

"forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17081413"

Ειναι για οποιαδηποτε συσκευη android. Εγω το εχω κανει στο SGS3 κ κλειδωνει σε 3 secs... ολα μια χαρα χωρις να χανεται τιποτα.

 

ποια μεθοδο ακολουθησες την 3?

το patch απο που το κατεβασες? ειναι επι πληρωμή?

Link to comment
Share on other sites

ποια μεθοδο ακολουθησες την 3?

το patch απο που το κατεβασες? ειναι επι πληρωμή?

 

Μια μεθοδο παρουσιαζει.. Αυτο που λες ειναι το τριτο (3) βημα.

ειναι απλο πραγματικα, σε 5 λεπτα θα το χεις κανει..;)

Link to comment
Share on other sites

Μια μεθοδο παρουσιαζει.. Αυτο που λες ειναι το τριτο (3) βημα.

ειναι απλο πραγματικα, σε 5 λεπτα θα το χεις κανει..;)

 

 

μηπως μπορεις να με βοηθησεις λιγο? γιατι δεν τα καταλαβαινω

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω να ακολουθησω τα βηματα για εγκατασταση της cm10 με kernel semaphore 2.6.0 και δεν παιζει με τιποτα.

 

Περναω τον semaphore με odin αλλα οταν παω να εγκαταστησω την cm10 απο cwm δεν την εγκαθιστα κανει exit με status 0 και στα log files μου βγαζει κατι τετοια:

 

+ /tmp/busybox umount -l /system

umount: can't forcibly umount /system: Invalid argument

 

Το εχει ξαναδει κανεις;

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις ποια ROM έχει το κινητό σου τώρα; Το αρχείο του Semaphore που πας να περάσεις με Odin είναι .tar ή .zip;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με I9000XWJVW και με I9000XWJV6 την οποια και εχω τωρα.

 

Το αρχειο ειναι tar για το semaphore αλλα τον kenel τον περναει, στην εγκατασταση της cm10 υπαρχει το προβλημα.

Edited by koseft

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον οδηγό στην πρώτη σελίδα πρέπει να περάσεις τον Semaphore για Gingerbread πρώτα ώστε να αποκτήσεις CWM.

Εσύ όπως φαίνεται βάζεις τον Semaphore για JB αφού έκδοση 2.6.0 δεν υπάρχει για Gingerbread.

 

Αφού τώρα προφανώς έχεις την JW6 και όχι την JV6 που δεν υπάρχει, βάλε τον Semaphore 2.7.4 σύμφωνα με τον οδηγό και στη συνέχεια ακολούθησε τα βήματα για την εγκατάσταση της CM10.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ααα και τον semaphore για τη JB θα τον βαλω μετα την εγκατασταση της CM?

 

Θα το δοκιμασω thanx.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες θα περάσεις τον Semaphore JB μετά την εγκατάσταση της CM10.

Αφού είναι όλα τα βήματα και τα links αναλυτικά γραμμένα στον οδηγό, γιατί τα προσπερνάτε και μπερδεύεστε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο λεει να βαλεις semaphore αλλα δεν λεει αν πρεπει να βαλεις τον kernel της version που εισαι η της version που θελεις να πας. Αν φλασαρεις συχνα μπορει να ειναι αυτονοητο αλλα επειδη εγω δεν πολυασχολουμαι υπεθεσα οτι αφου παω για JB θα πρεπει να βαλω και kernel JB πρωτα. Σε καθε περιπτωση σ ευχαριστω παντως αν και το συγκεκριμενο τηλεφωνο δε νομιζω να παιξει σωστα ουτε με JB οπως και με ολες τις υπολοιπες.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Το link που υπάρχει στον Semaphore σε παραπέμπει στον οδηγό του Semaphore για την Gingerbread.;)

 

Το κινητό θα βελτιωθεί κατά πολύ αν περάσεις την CM10 αλλά φυσικά θα χάσεις βιντεοκλήσεις και ραδιόφωνο. Στο ραδιόφωνο υπάρχει η λύση του Spirit FM αλλά αν το χρησιμοποιήσεις χωρίς ακουστικά ίσως σου κάψει το ηχείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...