Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για κάνε ένα wipe cache/dalvik cache μήπως και φτιάξει. Επίσης για τους χάρτες κάνε και έναν καθαρισμό δεδομένων από την διαχείριση εφαρμογών.

Δεν έχω ακούσει πάλι να καίγεται το ηχείο από την CyanogenMod. Μήπως είχες βάλει την εφαρμογή Spirti FM για να ακούς ραδιόφωνο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ παρόλα αυτά μετά από τόσες μέρες εξακολουθώ να έχω πολύ χαμηλό και ασταθές σήμα στο GPS....

είμαι ο μόνος ?? δεν έχω δει να παραπονιέται άλλος για αυτό το θέμα ...

η ποιότητα του σήματος για το GPS περιλαμβάνεται στο Modem η στο PDA από τα αρχεία που φλασάρουμε ??

Κάποια απάντηση στο μήνυμά μου 5 ποστ πιο πρίν υπάρχει μήπως έτσι βελτιωθεί η κατάσταση ?

αν φλασάρω κάποιο modem από το λινκ του οδηγού στην αρχή παίζει να φτιάξει το πρόβλημα ? (αλήθεια πιο προτείνετε ?? φοράω το JVT το οποίο και φορούσα στην 2.3.6 με άριστο σήμα GPS)

Θα μου στρίψει με το GPS γιατί το χρειάζομαι απίστευτα πολύ και πολύ συχνά.:cry::cry::blink:

μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω ένα reset στο gps ?? δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ..

έχω περάσει και το τροποποιημένο gps.conf για να τους βλέπει πιο γρήγορα (αυτό γίνεται) αλλά έχω πρόβλημα στο σταθερό κλείδωμα τους ...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εβαλα τιποτα για το ραδιο ουτε καν ακουω ραδιο μιλουσα κανονικα το εκλεισα και πηγα να παιξω το drift αλλα δεν ειχε ηχο απο εκει και περα
Link to comment
Share on other sites

αν κατεβάσω και περάσω την Nightly 17/9 κλασσικά με Install zip από CWM από πάνω από αυτή που φοράω τώρα 1/9 θα σβηστούν όλα και πρέπει να το στήσω από την αρχή το κινητό ή θα γίνει σαν αναβάθμιση και δεν πειραχτεί τίποτα ?

ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα ή τα Updates παίζουν σωστά πάνω από προηγούμενες εκδόσεις ?

 

Αν την περάσεις από πάνω δεν σβήνεται τίποτα.

 

εγώ παρόλα αυτά μετά από τόσες μέρες εξακολουθώ να έχω πολύ χαμηλό και ασταθές σήμα στο GPS....

είμαι ο μόνος ?? δεν έχω δει να παραπονιέται άλλος για αυτό το θέμα ...

η ποιότητα του σήματος για το GPS περιλαμβάνεται στο Modem η στο PDA από τα αρχεία που φλασάρουμε ??

Κάποια απάντηση στο μήνυμά μου 5 ποστ πιο πρίν υπάρχει μήπως έτσι βελτιωθεί η κατάσταση ?

αν φλασάρω κάποιο modem από το λινκ του οδηγού στην αρχή παίζει να φτιάξει το πρόβλημα ? (αλήθεια πιο προτείνετε ?? φοράω το JVT το οποίο και φορούσα στην 2.3.6 με άριστο σήμα GPS)

Θα μου στρίψει με το GPS γιατί το χρειάζομαι απίστευτα πολύ και πολύ συχνά.:cry::cry::blink:

μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω ένα reset στο gps ?? δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ..

έχω περάσει και το τροποποιημένο gps.conf για να τους βλέπει πιο γρήγορα (αυτό γίνεται) αλλά έχω πρόβλημα στο σταθερό κλείδωμα τους ...

 

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το GPS. Φοράω για εγώ για Modem το JVT, όπως και με όλες τις CM.

Μήπως είναι θέμα hardware όπως έχουν πει και τα παιδιά αρκετές φορές; Βγάλε το καπάκι και βάλε λίγη πίεση στο σημείο της κεραίας με το δάκτυλο σου για να δεις να υπάρχει βελτίωση όταν κάνεις αναζήτηση δορυφόρων.

 

οχι δεν εβαλα τιποτα για το ραδιο ουτε καν ακουω ραδιο μιλουσα κανονικα το εκλεισα και πηγα να παιξω το drift αλλα δεν ειχε ηχο απο εκει και περα

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Έκανες επανεκκίνηση στο κινητό σου; Ίσως απλά να κάηκε το ηχείο σου χωρίς να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αιτία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

όχι Νίκο .... το έψαξα και αυτό και το έλεγξα ...

και το κινητό άνοιξα, και την επαφή σήκωσα περισσότερο (αν και αρκετά Threads στο XDA αναφέρουν πως η επαφή για την κεραία του gps δεν είναι η μεταλλική επαφή αλλά η ελαστική επαφή ακριβώς από κάτω της http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1697217 ) και ταινία έβαλα στο σημείο αυτό για πίεση αλλά τίποτα ...

ΟΜΩΣ το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν βρίσκει δορυφόρους ... τους βρίσκει κανονικά ... αλλά έχει πρόβλημα στο κλείδωμα ...

κλειδώνει και ξεκλειδώνει ... κλειδώνει και ξεκλειδώνει .... χάνει τον συγχρονισμό με λίγα λόγια ...

και αυτό στον δρόμο με πλοήγηση σημαίνει : " έχεις πλοήγηση ... δεν έχεις πλοήγηση .. έχεις πλοήγηση ... δεν έχεις πλοήγηση .. έχεις πλοήγηση ... δεν έχεις πλοήγηση .. " :blink::blink::blink::happy:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω από που δημιουργείται.

Μάλλον είμαι από τους τυχερούς γιατί ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το GPS.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ είχα αλλά απέκτησα ξαφνικά :lol::lol:

όταν βρω λίγο χρόνο θα κάνω ένα nandroid backup για πάν ενδεχόμενο και θα περάσω από πάνω την τελευταία Nightly μήπως και λύσει το πρόβλημα ....

τί να πω .. έχω δοκιμάσει τα πάντα ... μέχρι και με Ultrex το έλουσα το κινητό .... δεν είδα τίποτα :lol::lol::lol:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ είχα αλλά απέκτησα ξαφνικά :lol::lol:

όταν βρω λίγο χρόνο θα κάνω ένα nandroid backup για πάν ενδεχόμενο και θα περάσω από πάνω την τελευταία Nightly μήπως και λύσει το πρόβλημα ....

τί να πω .. έχω δοκιμάσει τα πάντα ... μέχρι και με Ultrex το έλουσα το κινητό .... δεν είδα τίποτα :lol::lol::lol:

 

Να ρωτήσω κάτι...

Δεδομένα έχεις ανοιχτά κατά την πλοήγηση?

Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το GPS στην CM10, αντίθετα μάλιστα βρίσκει τη θέση άμεσα, αλλά πάντα έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα σε 2G δίκτυο/λειτουργία για οικονομία και στην μπαταρία. Νομίζω το non-assisted gps δεν ήταν και ποτέ δυνατό σημείο του galaxy S...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι σημερα την επαθα....Πηγα να περασω την 18/9 και μολις τελειωσε την εγκατασταση το κινητο δεν εκανε boot!! χρειαστηκε να περασω στοκ ρομ με repartition για να ανοιξει...κουλο τι να πεις...ευτυχως εχω back up

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Δεδομένα έχεις ανοιχτά κατά την πλοήγηση?

Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με το GPS στην CM10, αντίθετα μάλιστα βρίσκει τη θέση άμεσα, αλλά πάντα έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα σε 2G δίκτυο/λειτουργία για οικονομία και στην μπαταρία. Νομίζω το non-assisted gps δεν ήταν και ποτέ δυνατό σημείο του galaxy S...

 

ποτέ δεν τα είχα ανοιχτά γιατί ποτέ δεν χρειάστηκα .... δούλευε υποδειγματικά πραγματικά ...

έβγαινα στον δρόμο, άνοιγα gps και πρόγραμμα πλοήγησης και σε λιγότερο από 15-20 δευτερόλεπτα είχα ακριβές στίγμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

τώρα το απόγευμα άνοιξα data για να δω τι παίζει και από ότι είδα έχει λίγο καλύτερη συμπεριφορά.

δεν το λέω με σιγουριά βέβαια γιατί δεν το έχω τεστάρει ακόμα παρά μόνο σήμερα και αυτό για λίγο ...

όμως επειδή έχουνε περάσει αρκετές συσκευές από τα χέρια μου, πάντα θεωρούσα και θεωρώ ακράδαντα πως το να έχεις συσκευή με δέκτη GPS και να χρειάζεσαι data για την σωστή πλοήγηση δεν είναι λύση ... :(

βέβαια σε μια τέτοια περίπτωση σαν την δική μου (περιπτωσάρα μιλάμε :lol: )από το να γυρίσω σε GB 2.3.6 ας δουλεύει σωστά με τα data ανοιχτά και θα είμαι καλυμμένος ... (λέμε τώρα αλλά τες πα)

επίσης κάπου διάβασα (νομίζω στους xda) πως με CM10 ο δέκτης έχει πιο αδύναμο σήμα (όπως και στο wifi άλλωστε) από οτι είχε σε GB ....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.έχω κάνει backup με το nitrality αλλά τώρα έχω μπερδευτεί. ποιός φάκελος είναι ο σωστός για να τον τραβήξω στο pc.

Έχει δημιουργηθεί ένας φάκελος /efs και υπάρχει και ένας ακόμα /sdcard/insanity/backup/efs......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Χτες πήρα την απόφαση κ εγώ να παω σε JB.Ακολούθησα λοιπόν τον πάααρα πολυ καλό κ απλό οδηγό που έχετε μοιραστεί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341329 και έβαλα semaphore 2.5.0 και αυτή cm-10-20120914-NIGHTLY-galaxysmtd .Όλα μία χαρά και τρέχει αλφάδι. Στο σημείο που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι ότι θέλω να κάνω repartition την sd κάρτα μου και δεν έβρισκα πως. Στο recovery δεν είχε τέτοια επιλογή:(

Αυτό προέκυψε ως εξής:Ενώ όταν συνέδεα τον γαλαξία στο pc εμφανιζόταν η sd, στο κινητό δεν μπορούσα να την δω. Έτσι δοκίμασα repartition και αφού δεν βρήκα στο κινητό την επιλογή, το έκανα μέσω του προγράμματος mini tools partition wizard application των windows σε ext4. Τώρα ούτε το κινητό την βρίσκει ούτε το pc (λογικό; αφού είναι σε ext4). Θα με διευκολύνατε πολύ αν μου προτείνατε κάποιο walkthrough.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Νομίζω πως τσάμπα μπήκες στην διαδικασία για να κάνεις re-partition την κάρτα σου. Αν κοίταζες μέσα στον φάκελο emmc θα έβρισκες το περιεχόμενο της.

Δοκίμασε να κάνεις format στην κάρτα σου στον υπολογιστή σε Fat32 και δες αν θα σου την διαβάσει το κινητό.

 

Με τα πολλά κατάφερα να ξαναφορμάρω την κάρτα σε fat32. Ο γαλαξίας μου δεν την διάβασε και προσπάθησα να ξαναπεράσω semaphore και την καινούρια nightly. Με το που τελείωσε το odin έγινε success αλλά στο restart κολλησε εκεί και δεν κάνει τίποτα. Πηγα στο recovery mode να κανω install από zip όπως στα βήματα αλλά δεν βρίσκει την κάρτα. Βέβαια τώρα σε αντίθεση με προχτές που το έκανα μου έχει επιλογή για partition της sd αλλά δεν την πείραξα. Τι να κάνω τώρα για να πάρει μπροστά?

I push my fingers into my eyes....
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τις jb μέχρι στιγμής. Όταν συνδέω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή και ενεργωποιησω την USB ( turn USB storage on) και μετά το αποσυνδεσω μου χάνει κάποια Widgets απο τον Nova launcher, το live wallpaper που εχω επιστρέφει στο default wallpaper της cm10 και μερικές φορές το τηλέφωνο κάνει κάτι σαν επανεκινηση χωρίς όμως να περάσει απο την οθόνη του kernel. Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα?

 

PS Έχω κάνει δοκιμές με semaphore και stock kernel και τις δυο φορές τα ίδια.

Edited by spookgf
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.έχω κάνει backup με το nitrality αλλά τώρα έχω μπερδευτεί. ποιός φάκελος είναι ο σωστός για να τον τραβήξω στο pc.

Έχει δημιουργηθεί ένας φάκελος /efs και υπάρχει και ένας ακόμα /sdcard/insanity/backup/efs......

 

Αυτος που ειναι στην sdcard/insanity/backup ειναι το backup του /efs... Απλα ισως να μην ειχες προσεξει οτι παντα υπηρχε ο φακελος /efs

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά κατάφερα να ξαναφορμάρω την κάρτα σε fat32. Ο γαλαξίας μου δεν την διάβασε και προσπάθησα να ξαναπεράσω semaphore και την καινούρια nightly. Με το που τελείωσε το odin έγινε success αλλά στο restart κολλησε εκεί και δεν κάνει τίποτα. Πηγα στο recovery mode να κανω install από zip όπως στα βήματα αλλά δεν βρίσκει την κάρτα. Βέβαια τώρα σε αντίθεση με προχτές που το έκανα μου έχει επιλογή για partition της sd αλλά δεν την πείραξα. Τι να κάνω τώρα για να πάρει μπροστά?

 

κάνε cache partition βγάλε τη μπαταρία μπες μετά σε cwm και μετά ακολούθησε τα βήματα που γίνονται αλλά χωρίς να κάνεις πάλι cache partition, λογικά θα τη δει τώρα τη κάρτα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

φίλος μου πέρασε την τελευταία nightly cm10...

έκ τοτε έχασε τον semaphore τον οποίο και ξανα πέρασε με odin.

έγινε root το κινητό και βλέπει πως έχει sema kernel στις πληροφορίες τηλεφώνου αλλά δεν τον βλέπει πουθενά σαν εικονίδιο στο μενού και στις εφαρμογές.

τον πέρασε και μέσω Install απο CWM και πάλι το ίδιο ...

έχει κάνει τα wipes ...

τι μπορεί να συμβαίνει ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

φίλος μου πέρασε την τελευταία nightly cm10...

έκ τοτε έχασε τον semaphore τον οποίο και ξανα πέρασε με odin.

έγινε root το κινητό και βλέπει πως έχει sema kernel στις πληροφορίες τηλεφώνου αλλά δεν τον βλέπει πουθενά σαν εικονίδιο στο μενού και στις εφαρμογές.

τον πέρασε και μέσω Install απο CWM και πάλι το ίδιο ...

έχει κάνει τα wipes ...

τι μπορεί να συμβαίνει ?

Πρεπει να εγκαταστησει την εφαρμογη semaphore manager απο το play store.

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πάντως ότι έχουν γίνει βήματα προόδου όσον αφορά το θέμα lag με τις slow και μη slow nand rom

θα περιμένω 2-3 μέρες να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και μετά βουρ για φλασάρισμα :D

 

το μόνο που μου λείπει στη cm10 είναι η μπαταρία... αυτό να είχαμε και δεν πρόκειται να άλλαζα κινητό ούτε αυτό το χρόνο :(

είναι εξαιρετικά smooth, τέλειο για καθημερινή χρήση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εγκαταστησει την εφαρμογη semaphore manager απο το play store.

 

Το έκανε και είναι κομπλέ !!

σε ευχαριστώ :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία nightly (20120920) είναι ο,τι καλύτερο έχει μπει ποτέ στο Γαλαξία μου!:up::yahoo:

 

Για πες τους λογους για εμας που ειμαστε ακομη σε ics...:p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για πες τους λογους για εμας που ειμαστε ακομη σε ics...:p

 

Αναφερόμουν καθαρά στην παντελή έλλειψη lag (ακόμα και κατά την εγκατάσταση εφαρμογών πχ) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

Δυο πραγματάκια:

1ον) Υπάρχει τρόπος (ρύθμιση ή σκριπτάκι) που να "κατεβάζει" την ευαισθησία της οθόνης; Αυτο θα επιλύσει το πρόβλημα που αναφερα παλαιότερα με τον υδρώτα στην οθόνη και συνάμα διερωτόμαι αν θα βελτιώσει την μπαταρία έστω και λίγο

2ον) το direct download link της 9/20 δε μου δουλεύει. Κατέβασα το torrent link. Για να το φλασάρω πρέπει απλά να διαγράψω το ".torrent" απο το όνομα του αρχείου;

 

Είμαι με CM10 περίπου ένα μήνα τώρα. Περασα 3-4 nightlies (πάντα με sema) και σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο γρήγορη όσο η cm9. Το λέω γιατί βλεπω μόνο θετικά σχόλια που μπορεί να παραπλανήσουν. Αυτά πάντα με τη δική μου χρήση.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...............

Είμαι με CM10 περίπου ένα μήνα τώρα. Περασα 3-4 nightlies (πάντα με sema) και σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο γρήγορη όσο η cm9. Το λέω γιατί βλεπω μόνο θετικά σχόλια που μπορεί να παραπλανήσουν. Αυτά πάντα με τη δική μου χρήση.

 

Αυτο μαλλον συμβαινει επειδη αρκετοι συγχεουν το smoothness με την ταχυτητα :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...