Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηλία η Samsung έπρεπε να είχε βάλει απο την αρχη ram τουλάχιστον 1,5 gb. Απο εκει ξεκινούν όλα.

Το android αναπνέει καλύτερα όταν εχει αρκετη ram. Κανεις δεν μπορει να πει όχι.

 

Quoted for truth... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή όταν λες ότι έχεις μια φερραρι που πιάνει 400 με κόφτη στα 150,δεν εννοεις ότι σέρνεται?Να αρχίσω να μετράω κάμψεις?

Και θα σε παρακαλούσα να μην βάζεις ταμπελίτσες Fanboy όταν κάποιος δεν συμφωνεί μαζί σου. Βρίσκω πραγματικα αστείο όταν βλέπω γρίνια βασισμένη επάνω σε μερικά leaks με διαφορά ημέρας. Αυτό που βλέπω εδώ ειναι ότι την τρίχα την κάνουμε τριχιά.Το μονό που βλέπω ως "πρόβλημα" ειναι ο dialer,αν δεν το διορθώσει λοιπών στην τελική εκδοσή,άρχισε να γκρινιάζεις.Τώρα είτε το κανείς είτε δεν το κανείς,ειναι παντελώς άτοπο και χωρίς νόημα,μια και μιλάμε για leaks!!

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να "λαγκάρω" τον καταραμένο dialer? Δοκίμασα τα πάντα και μου ανοίγει <1sec έχοντας 450 επαφές με πολλαπλά τηλέφωνα/μειλς,σημειώσεις κτλ. Η μόνη επιλογή που άλλαξα είναι να δείχνει μόνο όσους έχουν τηλέφωνο από τις ρυθμίσεις.

 

Εκτός αν θεωρούμε lag, το μισό second ενώ όλα τα άλλα ανοίγουν ακαριαία.

 

 

 

PS. Δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας στα παραπάνω, μιας και ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν λες ότι έχεις μια φερραρι που πιάνει 400 με κόφτη στα 150,δεν εννοεις ότι σέρνεται?Να αρχίσω να μετράω κάμψεις?

Και θα σε παρακαλούσα να μην βάζεις ταμπελίτσες Fanboy όταν κάποιος δεν συμφωνεί μαζί σου. Βρίσκω πραγματικα αστείο όταν βλέπω γρίνια βασισμένη επάνω σε μερικά leaks με διαφορά ημέρας. Αυτό που βλέπω εδώ ειναι ότι την τρίχα την κάνουμε τριχιά.

 

Οχι, ΔΕ ΣΕΡΝΕΤΑΙ!Ηταν ''λογου χαρη''!!!Και ειπα 200 στη παρενθεση...Με 200 κανενα αυτοκινητο δε σερνεται...;)..Θες να συμφωνησουμε στα 280 να το τυλιξω για το σπιτι???:p...OK!!!Αλλα απλα να ξερεις οτι θα μπορουσε ανετα να φτασει πολυ παραπανω!!!

Αλλα αφου εσυ αρνησε οτι το sgiii εχει ''κοφτη'', μαλλον δε γνωριζεις καλα τι κρυβεται κατω απο καπο σου...

 

Επισης δεν υπαρχει καμια γκρινια.Αποψεις ειναι...Για smartphones μιλαμε!!!

Οσοι με ξερουν απο αλλες συσκευες, γνωριζουν αν ''γκρινιαζω'' η οχι...Οι υπολοιποι ας μη με σχολιαζουν αν δε γνωριζουν...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη σκοπευω να μεταπηδησω στο στρατοπεδο της εταριας...μπορειτε να μου πειτε για ποιο λογο θεωρειται αξιοπιστης στις αναβαθμισεις η Sammy;

Εγινε κατι με το S1; Εδωσε καλο παγωτο στο S2 και στην ωρα του; Εδωσε JB στην ωρα της;

Αναβαθμισε τις αλλαες δεκαδες συσκευες της;

Εννοω, γιατι εχει το ονομα (αν και το ακουω μονο απο fans της εταιριας) οτι υποστηριζει τα κινητα της. Μην αρχισετε τις συγκρισεις με LG και ιστοριες.Θελω συγκεκριμενα παραδειγματα αν γινεται.:)

 

Κοίταξε φίλε, θα μιλήσω για το s1 γιατί με το s2 δεν ασχολήθηκα καθόλου. Στο s1 λοιπόν στις αρχές η συσκευή παρουσίαζε σοβαρά προβλήματα out of the box. Προσωπικά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο αν δεν περνούσα τουλάχιστον ένα lagfix. Περιμέναμε την κατάσταση να διορθωθεί με το froyo, κάτι το οποίο εν μέρει έγινε αλλά όχι στο βαθμό που περιμέναμε. Για να πάρουμε τελική έκδοση froyo περάσαμε ένα μήνα με leaks όπως συμβαίνει και τώρα. Για την Ελλάδα, όπως έχω αναφέρει ξανά, η κατάσταση ήταν τραγική αφού από τη μία πήραμε froyo σχεδόν 2 μήνες μετά το Ην. Βασίλειο και τη Γερμανία, ενώ η ρομ που δόθηκε ήταν επιοικώς απαράδεκτη. Η samsung συνέχισε να υποστηρίζει πάντως το τηλέφωνο και τελικά γύρω στο 10μηνο μετά την κυκλοφορία της πήρε μια ρομ αντάξια της συσκευής. Το s1 πήρε και gingerbread και πάλι όμως οι παιδικές ασθένειες εμφανίστηκαν με αποτέλεσμα να συνεχίζουμε να στρεφόμαστε σε λύσεις τύπου cyanogen από το xda. Τελικά το s1 έκλεισε τον κύκλο των αναβαθμίσεων με ένα value pack gingerbread με στοιχεία του ICS με την πρόφαση ότι το hardware δεν μπορεί να σηκώσει ICS. Το δικό μου s1 πάντως έτρεχε άψογα την ics έκδοση της cyanogen και αυτή τη στιγμή που μιλάμε τρέχει απροβλημάτιστα και jb. Μετά από όλα αυτά μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου, τουλάχιστον για το s1. Με το s2 δεν ξέρω τι γίνεται, απλά ότι έχει ανακοινωθεί ότι θα πάρει επίσημα και την jb. Με το s1 η samsung ουσιαστικά μπήκε για τα καλά στο χώρο των smartphones άρα εν μέρει μπορώ να δικαιολογήσω τη στάση της ως "πρωτάρα". Παρόλα αυτά θα περίμενα διαφορετική στάση στο s3 και όχι πάλι δεκάδες leaks και συνεχείς αναβολές στο θέμα update. Θα την κρίνω ανάλογα με το πότε θε μας δώσει τελικά το update σε jb. Η διαφορά όπως έλεγα και χθες στο φίλο Ηλία είναι ότι η συσκευή πλέον δουλεύει απροβλημάτιστα και οut of the box με κάποια προβλήματα που μπορούν να διορθωθούν όπως αναφέρουν παιδιά που έχουν δοκιμάσει τα leaks της jb (πχ Κώστας aka Τe_salat). Πάντως, σε θέμα updates η samsung σίγουρα δεν είναι αυτό που σου παρουσίασαν. Τελικά, όπως είπα και χθες, δεν νομίζω να υπάρχει στρατόπεδο που να μην δημιουργεί προβλήματα στους χρήστες. Εξαρτάται πάντα από τις απαιτήσεις και τα στάνταρ του καθενός.

 

Παίδες όλοι το ίδιο κινητό έχουμε... Απλά κάποιοι έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις/ενστάσεις από άλλους... Αυτό δεν τις κάνει παράλογες όμως... ;)

 

Θα συμφωνήσω απολύτως. Ωστόσο, μετά από μαγείρεμα συσκευή με συσκευή μπορεί να παρουσιάσει αξιοσημείωτες διαφορές.

 

Θα περιμενα λοιπον να συμφωνειτε ολοι με το οτι το software και δη οι βασικες λειτουργιες του τηλεφωνου (launcher, stock widgets, επαφες) χρειαζονται αμεση βελτιωση και οχι να ''σφαζομαστε'' εδω.

 

Θα συμφωνήσω και εδώ Ηλία, όπως και σε αυτά που έγραψες το πρωί. Να προσθέσω σε περίπτωση που εννούσες εμένα, ότι δεν θεωρώ κανενός την άποψη εδώ μέσα "σκουπίδια" όπως ανέφερες. Σέβομαι απόλυτα τη γνώμη του καθενός.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ανάλογα με αυτό που βλέπει ο καθένας κάνει και τον αναλογώ σχολιασμό. Πιστεύω ότι είσαι λιγάκι υπερβολικούς σε αυτά που λες. Χωρίς να εχεις παντελώς αδικώ σε μερικά. Άλλα δεν ειναι δυνατών να βασιζόμαστε σε leak για να "βρίζουμε" την οποιαδήποτε εταιρία...Ας το κάνουμε όταν δώσει το τελικό να εχει και νόημα. Αυτό ειναι το "παράπονο" που εκφράζω. Αυτά από μένα για το θέμα,δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω.

 

Κάτι άλλο που δεν ειναι παράπονο.. απλά το έχω ακόμα απορια, από τι ειναι τελικά φτιαγμένη η ο8ονη του Σ3 εξωτερικά.. τζαμί η πλαστικό?

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την μικρή μου εμπειρία από note, s2 και s3 βλέπω ότι μας σώζει η υποστηριξη απο xda αγαπητέ φίλε... Αυτό έγινε και με το Note και αυτό βλέπω τώρα και στο s3. Επίσης αγόρασα για τον αδελφό μου ένα s2 φέτος το καλοκαίρι και είδα ότι κι εκεί η ics ήταν για τον λουτσο κανονικά.. Αν περίμενα από την Samsung να με αναβαθμίσει καλά κρασιά. Οι συσκευές της από την άλλη μου αρέσουν (αυτά που έχω δοκιμάσει και κυρίως τα note & s3) και για τον λόγο αυτό δεν έχω πάει σε λύσεις Nexus

 

φιλικη συμβουλη ..βαλε στο s2 την τελευταια 4.0.4 lpx και κρινε...εγω βλεπω μεγαλη βελτιωση της σαμυ σε αναβαθμισεις ,χωρισ να εχει γινει τελεια,απο το 2009 που εχω αντροιντ κινητα της...χωρισ να βλεπω κατι αναλογο απο αλλες εταιριες...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δεν ειναι παράπονο.. απλά το έχω ακόμα απορια, από τι ειναι τελικά φτιαγμένη η ο8ονη του Σ3 εξωτερικά.. τζαμί η πλαστικό?

Gorilla Glass 2. Αν θες να το κατηγοριοποιήσουμε, χοντρικά, είναι πλαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Χμ άρα αυτό που έβγαλε η spiegen με το τζαμί ειναι καλή περίπτωση...οκ ευχαριστώ :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Χμ άρα αυτό που έβγαλε η spiegen με το τζαμί ειναι καλή περίπτωση...οκ ευχαριστώ :)

 

Το τζάμι δεν καλύπτει όλη την οθόνη σαν το curved

:)
Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι δεν καλύπτει όλη την οθόνη σαν το curved

 

Ναι αλλά ειναι τζάμι....οχι πλαστικουρα.Και βασικά την καλύπτει εκτός απο ελάχιστα για να μπορεί να πάρει θηκη χωρις προβλημα.Ασε που θα εχει και άλλη αισθηση!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ειναι τζάμι....οχι πλαστικουρα.Και βασικά την καλύπτει εκτός απο ελάχιστα για να μπορεί να πάρει θηκη χωρις προβλημα.Ασε που θα εχει και άλλη αισθηση!!

 

Είπες την λέξη κλειδί.. αίσθηση!!! Εγώ το έχω χωρίς ζελατίνη και το ευχαριστιεμαι άπειρα, με πολύ προσοχή όμως.. Θα με ενδιέφερε αυτό το τζάμι αλλά δεν ξέρω αν το έφερε κάποιος Ελλάδα και πόσο..

Link to comment
Share on other sites

Είπες την λέξη κλειδί.. αίσθηση!!! Εγώ το έχω χωρίς ζελατίνη και το ευχαριστιεμαι άπειρα, με πολύ προσοχή όμως.. Θα με ενδιέφερε αυτό το τζάμι αλλά δεν ξέρω αν το έφερε κάποιος Ελλάδα και πόσο..

 

Από το επίσημο σαιτ της sgp με κανένα 30ευρο

:)
Link to comment
Share on other sites

Από το επίσημο σαιτ της sgp με κανένα 30ευρο

 

δυστυχώς γιατί και γω ήθελα να το παραγγείλω, έχει έξοδα αποστολής άλλα 20 ευρώ επειδή έρχεται από Αμερική :/ :(

έχει στο bestprice/skroutz κάποια προιόντα Sgp αλλά όχι όλα. έχει και το glas σε φυσιολική τιμή

και γω για κείνο λέω, γιατί η αίσθηση του γυαλιού δεν υπάρχει :)

 

όσον αφορά ποιος είπε ότι σέρνετε, κάτσε διάβασε και τις 22 σελίδες από την αρχή φίλε μου και θα δεις :)

 

Και γω παιδιά σήμερα΄εφαγα φλασιά, νευρίασα. βαρέθηκα τα screen protector τα έβγαλα όλα, πήγα Πλαίσιο και πήρα μία ΤΕΛΕΙΑ θήκη sentio 10 ευρώ. είναι pouch και καθαρίζει την οθόνη όταν έχεις μέσα το κινητό :) είμαι πολύ ικανοποιημένος

Edited by Noctis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να "λαγκάρω" τον καταραμένο dialer? Δοκίμασα τα πάντα και μου ανοίγει <1sec έχοντας 450 επαφές με πολλαπλά τηλέφωνα/μειλς,σημειώσεις κτλ. Η μόνη επιλογή που άλλαξα είναι να δείχνει μόνο όσους έχουν τηλέφωνο από τις ρυθμίσεις.

 

Εκτός αν θεωρούμε lag, το μισό second ενώ όλα τα άλλα ανοίγουν ακαριαία.

 

 

 

PS. Δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας στα παραπάνω, μιας και ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα.

 

Αν τον αφησεις αρκετη ωρα σε αδρανεια,εχει καθυστερηση.Αντιστοιχα στο nexus δεν υπαρχει τετοια συμπεριφορα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αφησεις αρκετη ωρα σε αδρανεια,εχει καθυστερηση.Αντιστοιχα στο nexus δεν υπαρχει τετοια συμπεριφορα.

 

Αργυρη στο Nexus S γιατι καθυστερεί μετα απο αδράνεια?

Ένταξη το Galaxy Nexus είναι πιο δυνατο αλλα αυτο δεν εχει σχέση. Αν ανοίξεις τον dialer και μετα απο λίγο τον ξανα ανοίξεις εμφανίζεται ακαριαία αντιθέτως αν μεσολαβήσει κάποιο διάστημα στο οποίο ανοίξεις κάποιες άλλες εφαρμογές καθυστερει αφου πλέον εχει παραχωρήσει την ram που τον κρατούσε ενεργο και πρέπει να ξαναφορτωσει.

Για μένα αυτο είναι το προβλημα και τίποτα άλλο. O dialer και οι επαφές στο ics και στο jB έχουν τα Apis τους να λειτουργούν σαν μια κοινή εφαρμογη που όταν ανοίξουν κάποιες άλλες μπαίνουν σε φάση αναμονής μέχρι που παγώνουν οριστικά μετα απο κάποια ώρα.

Αν δεν ανοίξεις αλλες εφαρμογές ο dialer τουλάχιστον με το JB όση ώρα και να περάσει ανοίγει άμεσα.

Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια πραγματικα βαρια εφαρμογη καθώς συμπεριλαμβάνει πολλαπλές δυνατότητες. Έχω ξαναπεί θα έπρεπε με κάποιο τροπο να είναι ρυθμισμενη έτσι ώστε να μην κλείνει ποτε όπως γίνεται με τον ex dialer.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αργυρη στο Nexus S γιατι καθυστερεί μετα απο αδράνεια?

Ένταξη το Galaxy Nexus είναι πιο δυνατο αλλα αυτο δεν εχει σχέση. Αν ανοίξεις τον dialer και μετα απο λίγο τον ξανα ανοίξεις εμφανίζεται ακαριαία αντιθέτως αν μεσολαβήσει κάποιο διάστημα στο οποίο ανοίξεις κάποιες άλλες εφαρμογές καθυστερει αφου πλέον εχει παραχωρήσει την ram που τον κρατούσε ενεργο και πρέπει να ξαναφορτωσει.

Για μένα αυτο είναι το προβλημα και τίποτα άλλο. O dialer και οι επαφές στο ics και στο jB έχουν τα Apis τους να λειτουργούν σαν μια κοινή εφαρμογη που όταν ανοίξουν κάποιες άλλες μπαίνουν σε φάση αναμονής μέχρι που παγώνουν οριστικά μετα απο κάποια ώρα.

Αν δεν ανοίξεις αλλες εφαρμογές ο dialer τουλάχιστον με το JB όση ώρα και να περάσει ανοίγει άμεσα.

Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια πραγματικα βαρια εφαρμογη καθώς συμπεριλαμβάνει πολλαπλές δυνατότητες. Έχω ξαναπεί θα έπρεπε με κάποιο τροπο να είναι ρυθμισμενη έτσι ώστε να μην κλείνει ποτε όπως γίνεται με τον ex dialer.

 

Κωστα το nexus s το ειδα "βαρυ" οταν του περασα τη JB σε φιλη.Θελω να πω οτι το ειδα να ζοριζεται αρκετα με τη JB.Αντιθετα το nexus δεν μασαει.Συμφωνω οτι ειναι βαρια εφαρμογη ο dialer και οπως λες θα επρεπε να ειναι ρυθμισμενη να μην κλεινει ποτε.

Και καπου εγραψες οτι θα επρεπε να ειχε βγει το s3 με μνημη τουλαχιστον 1.5gb και συμφωνω απολυτα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το nexus s το ειδα "βαρυ" οταν του περασα τη JB σε φιλη.Θελω να πω οτι το ειδα να ζοριζεται αρκετα με τη JB.Αντιθετα το nexus δεν μασαει.Συμφωνω οτι ειναι βαρια εφαρμογη ο dialer και οπως λες θα επρεπε να ειναι ρυθμισμενη να μην κλεινει ποτε.

Και καπου εγραψες οτι θα επρεπε να ειχε βγει το s3 με μνημη τουλαχιστον 1.5gb και συμφωνω απολυτα

 

Σίγουρα για το Nexus S έρχεται βαρύ σε σχέση με το GN. Όμως όπως το είδα εγω παει καλύτερα απο το ics γενικώς.

 

Αυτο που θέλω να τονίσω είναι η συμπεριφορά του είναι ανάλογη κάτι που δεν εχει να κάνει με τις δυνατότητες.

Πιθανότατα στο GN να ανοίγει ταχύτερα ο dialer σε σχέση με το Siii. Όμως αυτο δεν οφείλεται στο ότι το λειτουργικο τρέχει καλύτερα εκει, αλλα στα εξής:

Η rom του GN είναι τα μισά MB, λείπουν δεκάδες εφαρμογές και δυνατότητες που διευκολύνουν μεν τον χρήστη αλλα επιβαρύνουν την συσκευη.

Δεύτερον ο dialer του GN είναι σαφώς πιο απλός και με λιγότερες λειτουργίες.

 

Η λύση στο θέμα αυτο πρέπει να δοθεί απο την Google και ο dialer να εχει τις ρυθμίσεις που εχει ο EX Dialer. Τίποτα άλλο. Αν η Samsung μπορει να το κάνει ας το κάνει εκείνη. Είναι ένα ζήτημα που υπάρχει σε όλες τις συσκευές που τρέχουν αυτο το λειτουργικο.

Απορώ μάλιστα γιατι δεν το κάνουν

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για το Nexus S έρχεται βαρύ σε σχέση με το GN. Όμως όπως το είδα εγω παει καλύτερα απο το ics γενικώς.

 

Αυτο που θέλω να τονίσω είναι η συμπεριφορά του είναι ανάλογη κάτι που δεν εχει να κάνει με τις δυνατότητες.

Πιθανότατα στο GN να ανοίγει ταχύτερα ο dialer σε σχέση με το Siii. Όμως αυτο δεν οφείλεται στο ότι το λειτουργικο τρέχει καλύτερα εκει, αλλα στα εξής:

Η rom του GN είναι τα μισά MB, λείπουν δεκάδες εφαρμογές και δυνατότητες που διευκολύνουν μεν τον χρήστη αλλα επιβαρύνουν την συσκευη.

Δεύτερον ο dialer του GN είναι σαφώς πιο απλός και με λιγότερες λειτουργίες.

 

Η λύση στο θέμα αυτο πρέπει να δοθεί απο την Google και ο dialer να εχει τις ρυθμίσεις που εχει ο EX Dialer. Τίποτα άλλο. Αν η Samsung μπορει να το κάνει ας το κάνει εκείνη. Είναι ένα ζήτημα που υπάρχει σε όλες τις συσκευές που τρέχουν αυτο το λειτουργικο.

Απορώ μάλιστα γιατι δεν το κάνουν

 

Συμφωνω και ειδικα στο "Απορώ μάλιστα γιατι δεν το κάνουν"

Οχι τα μισα mb, θα ελεγα το 1/5 (sam rom ~1gb vs google rom ~200-250mb).

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αφησεις αρκετη ωρα σε αδρανεια,εχει καθυστερηση.Αντιστοιχα στο nexus δεν υπαρχει τετοια συμπεριφορα.

 

Ϊσως φταίει που είστε με deodexed roms (είναι λιγάκι ποιο αργές από ότι έχει συζητηθεί στο xda). Σε μένα μετά από 10 ώρες αδράνειας, από μισό second κάνει κάτι λίγότερο από 1. 1 second στην χειρότερη. Χωρίς supercharger και λοιπές αηδίες (tweaks του κάθε τυχόντα "developer") που έχουν γραφτεί για συσκευές με <1GB ram. Αν μιλάμε γι'αυτό το λαγκ πάω πάσο! Αν σας κάνει περισσότερο..και ενοχλεί γυρίστε σε στοκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ϊσως φταίει που είστε με deodexed roms (είναι λιγάκι ποιο αργές από ότι έχει συζητηθεί στο xda). Σε μένα μετά από 10 ώρες αδράνειας, από μισό second κάνει κάτι λίγότερο από 1. 1 second στην χειρότερη. Χωρίς supercharger και λοιπές αηδίες (tweaks του κάθε τυχόντα "developer") που έχουν γραφτεί για συσκευές με <1GB ram. Αν μιλάμε γι'αυτό το λαγκ πάω πάσο! Αν σας κάνει περισσότερο..και ενοχλεί γυρίστε σε στοκ ;)

 

Καλημέρα Βασίλη

Ελα που ειμαι με Stock odexed και μονο rooted (DLI5).Anyway ελπίζω να τα διορθωσει η samsung αυτα τα θεματακια

 

@Βασιλης Συμφωνω οτι αναλωνονται στα χαζοfeatures και ελπιζω να δουμε σωστη rom οταν θα βγει official

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη

Ελα που ειμαι με Stock odexed και μονο rooted (DLI5).Anyway ελπίζω να τα διορθωσει η samsung αυτα τα θεματακια

 

Καλημέρα Αργύρη (το παρέλειψα πάνω στην βιασύνη μου πρίν:O) το θέμα το τον dialer υπήρχε ανέκαθεν, εγώ βλέπω μια σταθερή (αργή βέβαια) βελτίωση από S1->S2->S3. Επειδή δεν το απέκτησα από τους πρώτους, με το που το άνοιξα ήρθε ΟΤΑ σε BLG8 και η καθυστέρηση στον dialer είναι τόσο μικρή σχεδόν ανύπαρκτη που δεν ενοχλεί σίγουρα. Δεν μπορώ όμως να έχω μέτρο σύγκρισης με το πως ήταν πριν BLG8 ή πως είναι στις Leaked γιατί παίζει τόσο άψογα που δεν μου πάει η καρδιά να το πειράξω γενικότερα! Εκτός από root φυσικά..

 

Εννοείται πως το Software σηκώνει βελτίωση ακόμα..νομίζω πως αναλώνονται πολύ στα χαζοfeatures εκεί στην Sammy παρά στο optimisation.

Link to comment
Share on other sites

'Ολη αυτή η συζήτηση σχετικά με τα "φοβερά" παράπονα για το κινητό μας με έβαλε πολλές φορές στον πειρασμό να προσθέσω και εγώ το σχόλιό μου, ωστόσο πάντα σκεφτόμουν αυτό που τελικά και τα παιδιά που "γκρινιάζουν" για τα 1-2 προβληματάκια που υπάρχουν, προφανώς έχουν στο μυαλό τους : Αν δεν ακούει ο κατασκευαστής κανένα παράπονο (και είμαι σίγουρος πως η samsung όσο και αν δεν κάνει επισήμως την εμφάνισή της στο forum, 100% το παρακολουθεί) δεν θα υπάρχει και κανένας λόγος να ασχοληθεί να το λύσει.

 

Υπό αυτό το πρίσμα περιμένω και τα δύο παιδιά - Tolis kai Roubalita - που συμμετέχουν ως samsung mobilers στο promotion του κινητού (και είμαι σίγουρος ότι θα το έκαναν έτσι κι αλλιώς καθώς δείχνουν σε κάθε ευκαιρία τον ενθουσιασμό τους για τα κινητά της εταιρείας) να επισημάνουν τα θέματα αυτά στην samsung hellas καθώς έχουν αντικειμενικά πιο εύκολη πρόσβαση σε αυτή και να λάβουν έστω και την απλή διαβεβαίωση της εταιρείας ότι τα έχει εντοπίσει και τα εξετάζει. Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνει.

 

Επίσης (επί της ουσίας του προβλήματος), σκέφτομαι το ενδεχόμενο να παίζει κάποιο ρόλο στο θέμα του lag στις επαφές το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν συνδέσει και συγχρονίσει τις επαφές με τους λογαριασμούς google. Έχει δοκιμάσει κανείς να τις βάλει από την αρχή μία μία ή τέλος πάντων να τις μεταφέρει χωρίς συγχρονισμό από gmail?

 

Τέλος, μου περνάει από το μυαλό και το εξής : Δεν θα μπορούσε κάποιος που παρακολουθεί τα fora στο xda και ξέρει πρόσωπα και πράγματα να ξεκινήσει ένα thread στο οποίο να δηλώσουν όσοι επιθυμούν ένα μικρό συμβολικό ποσό που επιθυμούν να προσφέρουν σε οποιον dev δώσει λύση στο πρόβλημα αυτό -lag επαφές και dialer- (με την "ηθική" δέσμευση να το πράξουν μόλις παρουσιαστεί η λύση αυτή)? Τόσα donations δίνουμε σε cookers χωρίς λόγο. Διαφορετικά να προκαλέσουν τους devs να κάνουν ένα patch, το οποίο να δώσουν για αγορά στο google play με ένα μικρό αντίτιμο (κατά το παράδειγμα του jkay). Δεν νομίζω να τους βλάψει να μαζέψουν (χαλαρά) κανένα 1000άκι ευρώ από donates ή πωλήσεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μεταφέροντας τις επαφές μου στην μνήμη της συσκευής. Πολυ μικρη βελτίωση ανάξια λόγου. Δεν αξίζει και την ταλαιπωρία και τον κίνδυνο να χάσεις νέες επαφές αφου δεν θα συγχρονιστούν.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

'Ολη αυτή η συζήτηση σχετικά με τα "φοβερά" παράπονα για το κινητό μας με έβαλε πολλές φορές στον πειρασμό να προσθέσω και εγώ το σχόλιό μου, ωστόσο πάντα σκεφτόμουν αυτό που τελικά και τα παιδιά που "γκρινιάζουν" για τα 1-2 προβληματάκια που υπάρχουν, προφανώς έχουν στο μυαλό τους : Αν δεν ακούει ο κατασκευαστής κανένα παράπονο (και είμαι σίγουρος πως η samsung όσο και αν δεν κάνει επισήμως την εμφάνισή της στο forum, 100% το παρακολουθεί) δεν θα υπάρχει και κανένας λόγος να ασχοληθεί να το λύσει.

 

Υπό αυτό το πρίσμα περιμένω και τα δύο παιδιά - Tolis kai Roubalita - που συμμετέχουν ως samsung mobilers στο promotion του κινητού (και είμαι σίγουρος ότι θα το έκαναν έτσι κι αλλιώς καθώς δείχνουν σε κάθε ευκαιρία τον ενθουσιασμό τους για τα κινητά της εταιρείας) να επισημάνουν τα θέματα αυτά στην samsung hellas καθώς έχουν αντικειμενικά πιο εύκολη πρόσβαση σε αυτή και να λάβουν έστω και την απλή διαβεβαίωση της εταιρείας ότι τα έχει εντοπίσει και τα εξετάζει. Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνει.

 

Επίσης (επί της ουσίας του προβλήματος), σκέφτομαι το ενδεχόμενο να παίζει κάποιο ρόλο στο θέμα του lag στις επαφές το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν συνδέσει και συγχρονίσει τις επαφές με τους λογαριασμούς google. Έχει δοκιμάσει κανείς να τις βάλει από την αρχή μία μία ή τέλος πάντων να τις μεταφέρει χωρίς συγχρονισμό από gmail?

 

Τέλος, μου περνάει από το μυαλό και το εξής : Δεν θα μπορούσε κάποιος που παρακολουθεί τα fora στο xda και ξέρει πρόσωπα και πράγματα να ξεκινήσει ένα thread στο οποίο να δηλώσουν όσοι επιθυμούν ένα μικρό συμβολικό ποσό που επιθυμούν να προσφέρουν σε οποιον dev δώσει λύση στο πρόβλημα αυτό -lag επαφές και dialer- (με την "ηθική" δέσμευση να το πράξουν μόλις παρουσιαστεί η λύση αυτή)? Τόσα donations δίνουμε σε cookers χωρίς λόγο. Διαφορετικά να προκαλέσουν τους devs να κάνουν ένα patch, το οποίο να δώσουν για αγορά στο google play με ένα μικρό αντίτιμο (κατά το παράδειγμα του jkay). Δεν νομίζω να τους βλάψει να μαζέψουν (χαλαρά) κανένα 1000άκι ευρώ από donates ή πωλήσεις.:D

 

Καλημέρα :)

Όπως θα έχετε ήδη καταλάβει από τεχνικά εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω πάρα πολλά - οι λόγοι για τους οποίους επιλέγεται ο κάθε Mobiler είναι διαφορετικοί - αλλά κάνω κάθε προσπάθεια να παρακολουθώ και να καταλαβαίνω όσα λέτε εδώ στο φόρουμ.

Μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινούργια πράγματα και αν διαβάζετε το μπλογκ μου θα έχετε καταλάβει πως με τις ανύπαρκτες σχεδόν γνώσεις μου "παράγω" άρθρα που εξηγούν κάποια πράγματα μετά από πολύωρη "μελέτη".

Αυτό που θα ήθελα λοιπόν από εσάς είναι μέχρι και την Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου να μου στέλνετε στο inbox (για να τα βλέπω σίγουρα) ότι παράπονα και προβλήματα έχετε σχετικά με το SIII και εγώ θα μιλήσω με την Samsung Hellas (ελπίζω την αμέσως επόμενη ημέρα) και θα παραθέσω εδώ όλες τις σχετικές επίσημες απαντήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ και μην διστάζετε να με ρωτάτε ότι θέλετε όταν έχετε οποιαδήποτε απορία :)

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...