Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη ενας στάνταρ usb φορτιστής δεν κανει? Εννοειται βέβαια να βαλουμε το δικο του καλώδιο.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις όχι γιατί οι περισσότεροι φορτιστές USB έχουν χαμηλά Amper στην τάση εξόδου (συνήθως από 500mA έως 1Α), ενώ το Note χρειάζεται 2Α...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στις περισσότερες περιπτώσεις όχι γιατί οι περισσότεροι φορτιστές USB έχουν χαμηλά Amper στην τάση εξόδου (συνήθως από 500mA έως 1Α), ενώ το Note χρειάζεται 2Α...

 

Αλλο αυτο. Αν και πλεον βρισκεις και στα 2Α πολυ ευκολα. Εδω λεγεται κάτι για διαφορετικό pin out!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αλλά δεν βρήκα . Εχει δει κάποιος να διατίθεται original φορτιστής για το Ν8000 σε κάποιο μαγαζί στη Αθήνα ?

 

Εδώ είσαι αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο, αναμένετε σύντομα!!! Samsung USB connector

 

Αλλο αυτο. Αν και πλεον βρισκεις και στα 2Α πολυ ευκολα. Εδω λεγεται κάτι για διαφορετικό pin out!

 

Πρέπει να βρεις φορτιστή χωρίς καλώδιο και να παίρνει επέκταση σε USB για να χρησιμοποιήσεις τον κονέκτορα του tablet!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο, αναμένετε σύντομα!!! Samsung USB connector

 

 

 

Πρέπει να βρεις φορτιστή χωρίς καλώδιο και να παίρνει επέκταση σε USB για να χρησιμοποιήσεις τον κονέκτορα του tablet!!!

 

Αυτός δεν είναι ο φορτιστής του?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν είναι ο φορτιστής του?

 

Ναι αυτός είναι!!!!

Διάβασα μόνο το ποστ και όχι τα προηγούμενα και παρανόησα!!! χαχα

 

Πάντως εγώ κάτι άλλο σε συμβατό φορτιστή δεν έχω δει, και δεν θα το ρίσκαρα καν!

Εδώ τα φτύνει ο original δεν θα κάνει μπαμ το μαιιιιιμουυυ!!χαχα:lol::lol::lol: όχι να βάλουμε και φωτιά στο σπίτι ...:rotfl:

 

:nuke:

 

:dance:

Link to comment
Share on other sites

€35 για φορτιστή είναι πάρα πολλά κατά την προσωπική κου άποψη.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω ένας USB φορτιστής με τάση εξόδου 5V/2A από ebay κάνει την ίδια δουλειά με σχεδόν το 1/4 των χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

35 ευρω? Last year!!!!!

 

http://dx.com/s/2a+usb+charger

 

Και με δωρεαν αποστολή. Οτι τραβάει η ψυχη σου!!:cool:

 

 

PS: Επομενως δεν υπάρχει ιδιαίτερο θεμα με τους φορτιστές. Απλα, ετσι οπως υποθηκε παραπάνω, νομισα οτι εχουν πειράξει τις επαφες και δεν αντιστοιχουν σε στανταρ usb φορτιστη.:confused:

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ κάτι άλλο σε συμβατό φορτιστή δεν έχω δει, και δεν θα το ρίσκαρα καν!

Εδώ τα φτύνει ο original δεν θα κάνει μπαμ το μαιιιιιμουυυ!!χαχα:lol::lol::lol: όχι να βάλουμε και φωτιά στο σπίτι ...:rotfl:

 

Συμφωνώ και γι' αυτό ψάχνω γιά original , μιά και φρόντισε η Samsung η διάταξη των pin στον αντάπτορα να είναι πατέντα της .

Βρήκα κάποιο original (τάχαμου) σε Ινδία , αλλά πάρε το αυγό και κούρεψέ το . Θα δω με Πλαίσιο τι παίζει αύριο .

Στο μεταξύ , προσπάθησα να εντοπίσω τι ματσολιά (sic) , μπορεί να έκανα και τα έφτυσε !!! ο φορτιστής .

Το μόνο που μπορώ να φαντασθώ , είναι η κακή μου συνήθεια να αφήνω στη μπρίζα τον φορτιστή άσχετα αν φορτίζει ή όχι , όπως

κάνω εδώ και χρόνια με τους απλούς φορτιστές/αντάπτορες των κινητών χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα .

Μπορεί και να φταίει αυτό και ο αντάπτορας να ψευτοψήθηκε :lol: με αποτέλεσμα να πέσει η απόδοσή του . Το καλώδιο πάντως

φαίνεται να είναι ΟΚ σε σύνδεση με τον υπολογιστή και μεταφορά δεδομένων .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γι' αυτό ψάχνω γιά original , μιά και φρόντισε η Samsung η διάταξη των pin στον αντάπτορα να είναι πατέντα της .

Βρήκα κάποιο original (τάχαμου) σε Ινδία , αλλά πάρε το αυγό και κούρεψέ το . Θα δω με Πλαίσιο τι παίζει αύριο .

Στο μεταξύ , προσπάθησα να εντοπίσω τι ματσολιά (sic) , μπορεί να έκανα και τα έφτυσε !!! ο φορτιστής .

Το μόνο που μπορώ να φαντασθώ , είναι η κακή μου συνήθεια να αφήνω στη μπρίζα τον φορτιστή άσχετα αν φορτίζει ή όχι , όπως

κάνω εδώ και χρόνια με τους απλούς φορτιστές/αντάπτορες των κινητών χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα .

Μπορεί και να φταίει αυτό και ο αντάπτορας να ψευτοψήθηκε :lol: με αποτέλεσμα να πέσει η απόδοσή του . Το καλώδιο πάντως

φαίνεται να είναι ΟΚ σε σύνδεση με τον υπολογιστή και μεταφορά δεδομένων .

 

Εγώ τον φορτιστή τον έχω τραβήξει δυο φορές με το πόδι κατά λάθος :lol: και έχει φύγει και το note μαζί αλλά δεν έπαθε τίποτα...το note γιατί ήταν στη θήκη και έπεσε πάνω στο χάλι και το καλώδιο δείχνει να είναι πολύ ανθεκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ταμπλετ κάνει 10+ ωρες να φορτίσει αυτό δεν είναι βλάβη; Δεν δικαιούται επισκευής εντός εγγύησης;;;;; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον φορτιστή τον έχω τραβήξει δυο φορές με το πόδι κατά λάθος :lol: και έχει φύγει και το note μαζί αλλά δεν έπαθε τίποτα...το note γιατί ήταν στη θήκη και έπεσε πάνω στο χάλι και το καλώδιο δείχνει να είναι πολύ ανθεκτικό!!!

Σε ότι αφορά την κατασκευή φαίνεται ανθεκτικός , δεν νομίζω πως κι' αν πέσει σε τσιμέντο θα πάθει τίποτα . Τείνω να πιστέψω ότι

είναι περισσότερο θέμα χρήσης . Κάποιος φίλος ηλεκτρονικός , μου είπε πως οι USB αντάπτορες έχουν αυτό το πρόβλημα όταν το ρεύμα

που παράγεται δεν διοχετέυεται στην μπαταρία . Κουφό ακούγεται αλλά στην περίπτωσή μου κάτι τέτοιο συνέβη γιά αρκετά μεγάλο

χρονικό διάστημα , γιά την ακρίβεια ένα πεντάμηνο τουλάχιστον . Θα το ψάξω , έτσι γιά να μαθαίνουμε .

Αν το ταμπλετ κάνει 10+ ωρες να φορτίσει αυτό δεν είναι βλάβη; Δεν δικαιούται επισκευής εντός εγγύησης;;;;; :blink:

Είναι μάλλον θέμα φορτιστή και δεν ξέρω αν ο φορτιστής που συμπεριλαμβάνεται μεν στην συσκευασία είναι μέσα στην εγγύηση . Κάπου

στα μικρά γράμματα που δεν διαβάζουμε ποτέ θα πρέπει να διευκρινίζεται .

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον θέμα φορτιστή και δεν ξέρω αν ο φορτιστής που συμπεριλαμβάνεται μεν στην συσκευασία είναι μέσα στην εγγύηση.

 

Η εγγύηση νομίζω καλύπτει οτιδήποτε περιλαμβάνεται μέσα στην συσκευασία του tablet...

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω τον φορτιστη μονιμα στην μπριζα τον εχω. Καμποσους μηνες. Λες να τον βγαζω?:rolleyes:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!! Είναι με κάποιο τρόπο δυνατό να συνδεθεί ενας mini προτζέκτορας με το tablet??? Θα ήταν πολύ χρήσιμο ειδικά σε άτομα που διδάσκουν...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι υπάρχει αυτή η λύση:

http://www.monoprice.com/products/product.asp?c_id=116&cp_id=11601&cs_id=1160101&p_id=9990&seq=1&format=2

 

Θα χρειαστεί φυσικά και ο αντάπτορας από 30pin σε HDMI για το Note (MHL) που στοιχίζει €50+ στο eBay....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!! Είναι με κάποιο τρόπο δυνατό να συνδεθεί ενας mini προτζέκτορας με το tablet??? Θα ήταν πολύ χρήσιμο ειδικά σε άτομα που διδάσκουν...

 

αν ο προτζεκτορας εχει εξοδο HDMI μπορεις εκτος απο τον ανταπτορα που ειπε ο φιλος παραπανω να το κανεις ασυρματα με το allshare cast.πριν 4 μηνες το ειχα παρει 85€ περιπου.τωρα δεν γνωριζω ποσο εχει.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

αν ο προτζεκτορας εχει εξοδο HDMI μπορεις εκτος απο τον ανταπτορα που ειπε ο φιλος παραπανω να το κανεις ασυρματα με το allshare cast.πριν 4 μηνες το ειχα παρει 85€ περιπου.τωρα δεν γνωριζω ποσο εχει.

 

Φαντάζομαι μιλάς για αυτό:

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-accessories/Samsung-Allshare-Cast-%CE%95%CE%91D-%CE%A410%CE%95D%CE%95GS%CE%A4D.htm

 

αλλά εννοείς είσοδο HDMI και όχι έξοδο.

 

Μια χαρά λύση είναι, απλά δεν έχω καταλάβει αν ο vagnest ψάχνει για τον projector ή τον τρόπο σύνδεσης του tablet με αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

@@jimboathens

 

ναι γιαυτο μιλαω.δουλευει τελεια με καλη εμβελεια και ψηφιακα.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάτοχος του Γερμανικού Note, κάθε 2ο μήνα update απο τον Δεκέμβριο που το πήρα , αυτό το update μου ήρθε από τις 24/4, είναι πιο σταθερό σε όλες του τις λειτουργίες, πλέον όταν έχεις το stylus στο χέρι το πληκτρολόγιο περνάει αυτόματα σε αναγνώριση γραφής, το εικονίδιο της μπαταρίας όσο αδειάζει αλλάζει χρώμα απο πράσινο σε πορτοκαλί και μετά σε κόκκινο, και απ' ότι παρατήρησα μάλλον αυξήθηκε η διάρκεια της μπαταρίας λόγω του ότι βάζει σε κατάσταση sleep τους 2 από τους 4 πυρήνες του, με αποτέλεσμα να φτάνει τώρα με οθόνη ανοιχτή και στο αυτόματο περίπου 12 με 13 ώρες από τις 8 με 10 που ήταν πριν, σε λειτουργία σπιτιού και γραφείου όχι 3D games. :) :!::!::!:

 

Με λειτουργία οθόνης στο τυπικό και φωτεινότητα στο 20% εμένα πάντως με md2 δε ξεπερνά τις 8 ώρες η οθόνη με χρήση χωρίς παιχνίδια! Μόνο ιντερνετ και λίγο μουσική.. Πως μπορώ να δω οτι μπαίνουν σε sleep οι δυο πυρήνες?

Link to comment
Share on other sites

Galaxy Note 10.1 N8000

Γιά όσους νομίζουν ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν οποιονδήποτε φορτιστή 5V 2A χρησιμοποιώντας το USB καλώδιο της Samsung

καλύτερα να το ξεχάσουν . ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ . Δεν φορτίζει . Αγόρασα από Public ένα φορτιστή της Energy System , με έξοδο 5V 2A , έτσι

γιά την ιστορία . Η αρχική μου άποψη γιά την αποκλειστική διάταξη των pin από τη Samsung επιβεβαιώνεται .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...