Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Note 2 πάντως υπάρχει κανονικά αυτή η επιλογή.

 

Α, για τσέκαρε στις ρυθμίσεις μήπως το έχει μέσα στο menu του ήχου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιά και πρόκειται γιά δοκιμή και προσπάθεια εντοπισμού του προβλήματος έπρεπε να διευκρινίσω που μπορώ να το βρώ πιό προσιτά και άμεσα , ας πουμε στην Αθήνα .

 

To βρήκα και εδώ:

 

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=45665

Link to comment
Share on other sites

Kάνε μια ερώτηση στο Plaisio και στο Public και ας μην εμφανίζεται στο site τους...

Thanks . Είναι τα 2 μαγαζιά που αποφεύγω (τα πλησιέστερα στη περοχή μου) περισσότερο λόγω ασχετοσύνης των υπαλλήλων ,

ειδικά το δεύτερο .

Τελικά στο Media Markt (Συγγρού) , βρήκα ένα φορτιστή Belkin 5V 2.1A , συμβατό , κατά τον πωλητή , με τα Galaxy Tab και Note .

Εχοντας αμφιβολίες αν όντως είναι συμβατός μιά και στη συσκευασία ανέφερε μόνο Galaxy Tab , ο πωλητής όντας σίγουρος άνοιξε

το κουτί και το δοκιμάσαμε σε ένα από τα εκθεσιακά Note 10.1 N8000 . Φόρτιζε κσνονικά οπότε και το αγόρασα , 24.90 ευρώ .

Σημειωτέον ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση και καλώδιο 1.30 μέτρα έναντι του 1.00 μέτρου της Samsung .

Back at Home κάποιες δοκιμές .

Με φορτιστή Belkin και καλώδιο Belkin σε 1 ώρα φόρτιση 26%

με φορτιστή Samsung και καλώδιο Belkin σε 1 ώρα φόρτιση 18%

με φορτιστή Belkin και καλώδιο Samsung σε 1 ώρα φόρτιση 11%

 

που το μεταφράζω ότι και ο φορτιστής και πολύ περισσότερο το καλώδιο έχουν όντως πρόβλημα .

Αν το ποσοστό φόρτωσης είναι αναλογικό από 10%-100% θα χρειάζεται 3.5 ώρες . Οψόμεθα όταν αποφορτιστεί .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Άλλωστε η Belkin έχει πάντα ποιοτικά προιόντα.

 

Στην θέση σου πάντως θα το προσπαθούσα να περάσω στην εγγύηση καλώδιο και φορτιστή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το tablet πρέπει να είναι rooted .

 

δεν χρειαζεται να ειναι ροοτ.ειναι μεσα στη ρομ της samsung αυτη η επιλογη.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να βρω αυτη την επιλογη μπορεις να με βοηθησεις σε παρακαλω πολυ

Μηπως εχει να κανει με το τικαρισμα της εξικονομησης της μπαταριας;

 

Τελικά υπάρχει κάποιος υποτυπώδης ήχος σύνδεσης / αποσύνδεσης του S Pen

Πηγαίνεις Ρυθμίσεις / Ηχος / Ενταση , βάζεις όλες τις μπάρες στο Maximum και πατας ΟΚ

Πηγαίνεις στο Ρυθμίσεις / S Pen / Ηχος σύνδεσης-αποσύνδεσης πένας , επιλέγεις ήχο 2 ή 3 (το 1 είναι μουγκό) και ΟΚ .

Link to comment
Share on other sites

Del please! Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ειναι ροοτ.ειναι μεσα στη ρομ της samsung αυτη η επιλογη.

 

Αντιλαμβάνομαι πως όταν είσαι rooted έχεις επιλογή να επιλέξεις ήχο και ένταση της αρεσκείας σου βάζοντάς τον μέσα

στο /system/media/audio/ui

Κάπου το πήρε το μάτι μου σε κάποιο forum της xda .

Link to comment
Share on other sites

Thanks . Είναι τα 2 μαγαζιά που αποφεύγω (τα πλησιέστερα στη περοχή μου) περισσότερο λόγω ασχετοσύνης των υπαλλήλων ,

ειδικά το δεύτερο .

Τελικά στο Media Markt (Συγγρού) , βρήκα ένα φορτιστή Belkin 5V 2.1A , συμβατό , κατά τον πωλητή , με τα Galaxy Tab και Note .

Εχοντας αμφιβολίες αν όντως είναι συμβατός μιά και στη συσκευασία ανέφερε μόνο Galaxy Tab , ο πωλητής όντας σίγουρος άνοιξε

το κουτί και το δοκιμάσαμε σε ένα από τα εκθεσιακά Note 10.1 N8000 . Φόρτιζε κσνονικά οπότε και το αγόρασα , 24.90 ευρώ .

Σημειωτέον ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση και καλώδιο 1.30 μέτρα έναντι του 1.00 μέτρου της Samsung .

Back at Home κάποιες δοκιμές .

Με φορτιστή Belkin και καλώδιο Belkin σε 1 ώρα φόρτιση 26%

με φορτιστή Samsung και καλώδιο Belkin σε 1 ώρα φόρτιση 18%

με φορτιστή Belkin και καλώδιο Samsung σε 1 ώρα φόρτιση 11%

 

που το μεταφράζω ότι και ο φορτιστής και πολύ περισσότερο το καλώδιο έχουν όντως πρόβλημα .

Αν το ποσοστό φόρτωσης είναι αναλογικό από 10%-100% θα χρειάζεται 3.5 ώρες . Οψόμεθα όταν αποφορτιστεί .

 

Η απόδοση της φόρτισης πέφτει όσο ανεβαίνει το ποσοστό της φόρτισης!!! Γιαυτό δεν ισχύει η αναγωγή που μας οδηγεί στο συμπέρασμα των 3.5 ωρών!!!

Εμένα έκανε 4.5 ώρες από 6% στο 95% ... μετά πήγε στις 5 ώρες!!! Αλλά το είχα ανοιχτό "stand bye" !!!

Εντελώς κλειστό σήμερα από 3% - 100% 4.20 ώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι πως όταν είσαι rooted έχεις επιλογή να επιλέξεις ήχο και ένταση της αρεσκείας σου βάζοντάς τον μέσα

στο /system/media/audio/ui

Κάπου το πήρε το μάτι μου σε κάποιο forum της xda .

 

αυτο γινετε και χωρις ροοτ.βαζοντας το es file explorer.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποιος υποτυπώδης ήχος σύνδεσης / αποσύνδεσης του S Pen

Πηγαίνεις Ρυθμίσεις / Ηχος / Ενταση , βάζεις όλες τις μπάρες στο Maximum και πατας ΟΚ

Πηγαίνεις στο Ρυθμίσεις / S Pen / Ηχος σύνδεσης-αποσύνδεσης πένας , επιλέγεις ήχο 2 ή 3 (το 1 είναι μουγκό) και ΟΚ .

Η λειτουργια που αναφερεις απλα βγαζει ενα ηχο την ωρα που βγαζεις ή βαζεις το s pen στην υποδοχη. Εγω ψαχνω τη λειτουργει που αν ξεχασεις να βαλεις το s pen στην υποδοχη ή αν απομακρυνεις το ταμπλετ απο το s pen κτυπα σαν alarm δηλ ακουγετε ενας ηχος για να σου υπενθυμισει οτι την εχεις ξεχασει

Τι λες θα το βρουμε πως λειτουργει;;)

Edited by COCOMAT
Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε μήπως η επιλογή βρίσκεται στο μενού "Ασφάλεια" και όχι στο μενού του s-pen όπως στο NoteII...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δυστυχως ουτε στην ασφαλεια υπαρχεια αυτη η επολογη

 

Εχω δοκιμασει οτι εχεις προτεινει κι εσυ και ολοι οι φιλοι παραπανω αλλα δεν υπαρχει πουθενα.δε μπορει ομως, ολοι ξερουμε πως αυτη η λειτουργια υπαρχει... αλλα που...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

δε μπορει ομως, ολοι ξερουμε πως αυτη η λειτουργια υπαρχει... αλλα που...

 

Καλημέρες!

 

Τώρα θα γίνω κακός αν προτείνω RTFM? :lol:

 

Πλάκα κάνω φυσικά αλλά όντως δεν μπορεί να μην το έχει βρει κανένας από τους κατόχους του...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

 

Τώρα θα γίνω κακός αν προτείνω RTFM? :lol:

 

Πλάκα κάνω φυσικά αλλά όντως δεν μπορεί να μην το έχει βρει κανένας από τους κατόχους του...

Κι εγω αυτο λεω, δε μπορει,καποιος θα βοηθησει...

εψαξα επομονα στο youtube και απ οτι ειδα δεν υπαρχει βιντεο για το ταμπλετ ενω αντιθετα για το νοτε 2 υπαρχει...

Λες να μην υποστιριζετε απο το ταμπλετ?

Edited by COCOMAT
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο λεω, δε μπορει,καποιος θα βοηθησει...

εψαξα επομονα στο youtube και απ οτι ειδα δεν υπαρχει βιντεο για το ταμπλετ ενω αντιθετα για το νοτε 2 υπαρχει...

Λες να μην υποστιριζετε απο το ταμπλετ?

 

Eπειδή πραγματικά μου την έχει δώσει που δεν το βρήκαμε (και να σκεφτείς ότι το είχα αρκετό καιρό στην κατοχή μου και δεν το είχα προσέξει) άρχισα να ψάχνω και εγώ youtube και να googlάρω. Τζίφος και από εμένα. Τίποτα. Πολύ φοβάμαι ότι δεν διαθέτει αυτό το function...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κατι με-μας ενημερωνεις...

Μηπως γνωριζεις πως στο s note γραφεις π.χ γατα και εμφανιζεται το σκιτσο της στις σημειωσεις? Το εχω σε διαφιμιστικα βιντεος αλλα δε μπορω να το βρω στη πραξη

Ευχαριστω για ολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό. Καλό θα ήταν να κοιτάξεις κανένα videάκι και να διαβάσεις tips & tricks για το S-pen γιατί πραγματικά θα μάθεις πολλά πράγματα. Έχει απίστευτες δυνατότητες.

 

Για οτιδήποτε "ανακαλύψω" ενημερώνω. Να είσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κατι με-μας ενημερωνεις...

Μηπως γνωριζεις πως στο s note γραφεις π.χ γατα και εμφανιζεται το σκιτσο της στις σημειωσεις? Το εχω σε διαφιμιστικα βιντεος αλλα δε μπορω να το βρω στη πραξη

Ευχαριστω για ολα

 

S Note, Δημιουργία σημειωσης (+), Εισαγωγή αντικειμενου (το + με την εικόνα), Σκίτσο ιδέας.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω επακριβώς το κομμάτι από την περιγραφή του projector που αναφέρεται στην σύνδεσή του:

 

"For MHL™ capable Android smartphones, the projector supports an MHL video input. Simply plug the attached micro USB cable into the USB connector on the phone to start viewing video content right away. For other devices the projector supports direct HDMI® input using a micro HDMI connector."

 

Άρα για συσκευές που υποστηρίζουν MHL, όπως τα S3, Note 2, Note 10.1 συνδέεις απευθείας το tablet με τον projector χρησιμοποιώντας το παρεχόμενο micro USB καλώδιο.

 

Ταυτόχρονα διαθέτει είσοδο micro HDMI για οποιαδήποτε άλλη συσκευή. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι μόνο ένα adaptor micro HDMI σε HDMI...

Μάλιστα.. Οπότε υπάρχει τρόπος απευθείας συνδεσης χωρίς HDMI. Τώρα μπορεί να γίνομαι σπαστικός αλλα μήπως γνωρίζεις αν ο προτζέκτορας αυτός προβάλλει μόνο αρχεία (δλδ βίντεο, εικόνες, powerpoint κτλ) ή όλη την οθόνη όπως τη βλέπεις στο tablet?? Γιατί αν γίνετε αυτό να προβάλεις ολη την κίνηση της οθόνης θα ήταν τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με την λογική (?) όταν συνδέσιες το tablet με τον projector απευθείας μέσω MHL θα προβάλλει σε λειτουργία mirror (ότι βλέπεις δηλαδή στην οθόνη του tablet θα απεικονίζεται και από τον projector).

 

Με σύνδεση HDMI όμως θεωρώ ότι θα προβάλλει κανονικά περιεχόμενο video. Αυτή η επιλογή όμως δεν νομίζω να είναι δυνατή συνδέοντας το Note 2 ή το 10άρι καθώς και τα 2 υποστηρίζουν video out αποκλειστικά σε λειτουργία mirror...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κάνω ακριβώς το ίδιο αλλά δεν βρίσκει το αντικείμενο (π.χ. σκύλος ή dog).

 

Υπάρχει κάποια βιβλιοθήκη που πρέπει να κατεβάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κάνω ακριβώς το ίδιο αλλά δεν βρίσκει το αντικείμενο (π.χ. σκύλος ή dog).

 

Υπάρχει κάποια βιβλιοθήκη που πρέπει να κατεβάσουμε?

Καλημέρα

Μηπως δε το γράφεις καθαρά?

Έχει εγκατεστημενα ορισμενα σχηματα για κοιταξε το παλι και πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...