Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok.

ευχαριστω ,αν εχω προβλημα σε ενημερωνω .

 

ok.thnx

το ταμπλετακι παιζει(αναβαθμιση λογ) λιγο με τισ οδηγιεσ σου λιγο με το utube o.k.

παντωσ αν εγω οντας ασχετος καταφερα και επανεφερα το ταμπλετ και η επισημη αντιπροσωπεια μου ελεγε για αλλαγη πλακετας (δηλ.200 ευρουλακια και δεν αξιζει να τα δωσω, οποτε μαλλον να το πεταξω.....) τοτε ποιοσ ειναι αραγε ο ασχετος????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφήνεις περιθώρια για απάντηση? Νομίζω δεν χρειάζεται καν. ;)

Συγχαρητήρια και για το ταμπλετακι που ανέστησες! Μια χαρά! Καλά σερφαρισματα!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Λοιπόν πριν λίγο καιρό είχε χαλάσει το n8000 και αποφάσισα να το φτιάξω! Το πρόβλημα που είχε ήταν στην μνήμη της μητρικής και έπρεπε να αλλαχθεί το ολοκληρωμένο eMMC! Το άλλαξα και διορθώθηκε το πρόβλημα! Αλλά του άφησε ένα κουσούρι, IMEI που αρχίζει από 0049 (fake imei)... ξέρει κάποιος πως μπορώ να επαναφέρω το αρχικό imei;;ευχαριστώ πολύ! !!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας το tablet εχει προβλημα σταματησε να φορτιζει το πηγα στην smartec και μου ειπαν μητρικη μπαταρια κ οτι αλλο ηθελαν δηλαδη γυρω στα 250 ευρω θα ηθελα να το παω κ καπου αλλου για δευτερη γνωμη μενω Αιγαλεω αν ξερετε καποιον η αν καποιος απο το forum ασχολειται ας βοηθησει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας . Είχα δώσει στην κόρη μου το τάπλετ και έβλεπε στο you tube ,ξαφνικά με φωνάζει και βλέπω στην οθόνη να δείχνει μόνο << samsung >> (όταν ανοίγουμε το τάπλετ, πριν μπει στα android,μάλλον έκανε επανεκκίνηση), περιμένω ....τίποτα ,πατάω τα κουμπιά φωνή και on/off ,πάλι τίποτα, ώσπου έμεινε απο μπαταρία και έκλεισε μόνο του .Το φορτίζω το ανοίγω πάει να ξεκινήσει φτάνει εκει που γράφει <<samsung>> και πάλι δεν κάνει τίποτα,ώσπου ξ αναμένει απο μπαταριά και κλείνει πάλι. Το φορτίζω πάλι το ανοίγω πατώντας το on/off και την φωνή και μου βγάζει το εξής μήνυμα : as custom OS can cause critical problems in phone and installed applications, if you want to download a custom OS press the volume up key.Otherwisw,press the volume down key to cancel. volume up:continue volume down :cancel (restart phone) .

και πάτησα το volume up : continue

και μετά απο λίγο μου βγάζει το μήνυμα : (πάνω αριστερά με μικρά γράμματα)

ODIN MODE POOUCT NAME : GT-N8000

CUAAENT BINAR: Samsung Official

SYSTEM STATUS : official

AP SWAEV : A2

( και στην μέση με μεγάλα γράμματα) Downloading

do not turn off target!!

την διαδικασία αυτή την έκανα απο εχθές το βράδυ στις 8 και δυστυχώς σήμερα το πρωί εχει κολλήσει στο πάνω μήνυμα,να το βγάλω απο την πρίζα να μην φορτίζεται μέχρι να μείνει πάλι απο μπαταρία η μετά δεν θα ανοίγει καθόλου ,δεν ξέρω τι να κάνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Το εβαλες σε download mode για να φλασαρεις ROM μέσω Odin.

Κράτα παρατεταμένα το power να κλείσει και βάλε το μετα σε recovery πατώντας το power και το vol -.

Κάνε factory reset και cache clear και δες αν θα ξεκινήσει. Αν δεν ξεκινήσει πάλι τότε το μόνο που μένει είναι φλασαρισμα άλλης ROM.

 

Δες εδώ πως μπαίνει στο recovery και πως κάνεις factory reset κλπ.

 

 

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Το εβαλες σε download mode για να φλασαρεις ROM μέσω Odin.

Κράτα παρατεταμένα το power να κλείσει και βάλε το μετα σε recovery πατώντας το power και το vol -.

Κάνε factory reset και cache clear και δες αν θα ξεκινήσει. Αν δεν ξεκινήσει πάλι τότε το μόνο που μένει είναι φλασαρισμα άλλης ROM.

 

Δες εδώ πως μπαίνει στο recovery και πως κάνεις factory reset κλπ.

 

 

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Το δοκίμασα φίλε και είδα το βιντεάκι, αλλά τελικά δεν ξεκίνησε ,πρέπει να κάνω αυτο που μου έγραψες να φλασάρω την rom, αν και δεν το εχω ξανακάνει αλλά δεν φαινεται να ειναι δύσκολο ,ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας

 

Εχω εδω και 4 χρονια το tablet note 10,1 3g με καρτα μνημης 16gb απο τη πρωτη ημερα.

Δεν ειχα κνενα προβλημα απολύτως, μεχρι που εδω και ενα μηνα εχω το εξης προβλημα

 

1- Δεν μπορω να αντιγραψω-μετακινήσω κανενα αρχειο απο τη μνημη της συσκευης στη καρτα μνημης (σφαλμα λειτουργίας αρχειου)

2- δε μπορω να διαγραψω κανενα αρχειο απο τη καρτα μνημης (σφαλμα λειτουργίας αρχειου)

3-εχω συνδεσει το tablet στο pc και προσπαθησα να μπω στη καρτα μνημης να διαγραψω δοκιμαστικα ενα αρχειο αλλα δυσυχως τιποτα

 

 

Σας παρακαλω πολυ χρειάζομαι τη βοηθεια σας

 

Ευχαριστω πολυ καλο ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας

 

Εχω εδω και 4 χρονια το tablet note 10,1 3g με καρτα μνημης 16gb απο τη πρωτη ημερα.

Δεν ειχα κνενα προβλημα απολύτως, μεχρι που εδω και ενα μηνα εχω το εξης προβλημα

 

1- Δεν μπορω να αντιγραψω-μετακινήσω κανενα αρχειο απο τη μνημη της συσκευης στη καρτα μνημης (σφαλμα λειτουργίας αρχειου)

2- δε μπορω να διαγραψω κανενα αρχειο απο τη καρτα μνημης (σφαλμα λειτουργίας αρχειου)

3-εχω συνδεσει το tablet στο pc και προσπαθησα να μπω στη καρτα μνημης να διαγραψω δοκιμαστικα ενα αρχειο αλλα δυσυχως τιποτα

 

 

Σας παρακαλω πολυ χρειάζομαι τη βοηθεια σας

 

Ευχαριστω πολυ καλο ΣΚ

Δοκίμασε να κάνεις format την κάρτα σε pc .Εάν δεν γίνει τίποτα τοτε είναι καιρός για να αγοράσεις άλλη ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια λυση... πως ομως θα κρατησω τα αρχεια της καρτας αφου δε μπορω να τ αντγραψω στο pc ωστε να κανω μετα το format?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια λυση... πως ομως θα κρατησω τα αρχεια της καρτας αφου δε μπορω να τ αντγραψω στο pc ωστε να κανω μετα το format?

Για δοκίμασε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πολύ απλό το φλασαρισμα.

Πρόσεξε να διαλέξεις Ρομ για το δικό σου μοντέλο και ψάξε το Odin 3.7 για φλασαρισμα.

Αν δεν βρεις τους drivers ή το odin, γράψε να στα δώσω.

Μετά το φλασαρισμα θέλει παλι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ factory reset & clear cache.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία εχω boeffla kernel για το tablet και παει μια χαρά αλλα ο προγραμματιστης ειπε οτι δεν συνεχίζει την υποστήριξη... εχετε να προτείνετε κατι άλλο; ίσως πιο σταθερό και καλύτερη μπαταρία;

Και κατι τελευταίο.... εχετε βαλει nougat ή marshmallow και παει καλά;

Πλακα θα ειχε αμα ειχε βγει κατι συμβατό και να το κάναμε σαν τα καινούργια tab 10.1" της Samsung!

 

Υστερόγραφο.... τωρα εχω gnabo rom v8

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πολύ απλό το φλασαρισμα.

Πρόσεξε να διαλέξεις Ρομ για το δικό σου μοντέλο και ψάξε το Odin 3.7 για φλασαρισμα.

Αν δεν βρεις τους drivers ή το odin, γράψε να στα δώσω.

Μετά το φλασαρισμα θέλει παλι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ factory reset & clear cache.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Tην rom και το odin 3.7 τα κατέβασα,με τους drivers εχω πρόβλημα γιατι τους κάνω εγκατάσταση και στο τέλος μου βγάζει μήνυμα οτι δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση , αν σου είναι εύκολο να μου πεις απο που θα τους κατεβάσω ,εκτός αν το kies που το έχω εγκαταστήσει δεν χρειάζονται οι drivers.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Έχω την εντύπωση οτι το kies σου κάνει την ζημιά. Δεν είμαι όμως και σίγουρος. Έχουν περάσει χρόνια απο τότε που το σκάλιζα. Σαν να θυμάμαι όμως οτι για τους drivers ή περνούσες το kies και μετά το ξηλωνες, γιατί δημιουργούσε πρόβλημα (έμεναν όμως οι drivers και το έβλεπε το PC κανονικά) ή δεν ασχολιωσουν καθόλου με αυτή την βλακο-εφαρμογη και περνούσες σκετους τους drivers πχ απο εδώ: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961956

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Tο kies το είχα κατεβάσει στην αρχή νομίζω όταν είχα αγοράσει το τάπλετ αλλά δεν πολύ ασχολήθηκα και το έσβησα, τώρα πάλι το θυμήθηκα μήπως μπορώ να φτιάξω το τάπλετ μέσα απο αυτο.

Είπα να ξεκινήσω να δώ μπας και δουλέψει αλλά τελικά τίποτα, μου βγάζει fail το odin ,το δοκίμασα αρκετές φορές στον υπολογιστή μου (widows 7) αλλα τίποτα ,έκανα δοκιμή και σε εναν αλλο υπολογιστή (windows 10) και δοκίμασα 2 διαφορετικές εκδώσεις odin 3.7 και μια ποιο καινούργια τίποτα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θέλω να παραγγείλω ενα πληκτρολόγιο να το βάζω πάνω και αν είναι ενα ποντίκι ασύρματο κάτι να το χρησιμοποιω το ταμπλετ σαν λαπτοπ για το excel που θελω για τη δουλειά, κάνει λέτε; έχετε να προτείνετε πληκτρολόγιο ποιοτικό σε καλή τιμή; Edited by orestisgr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ωραίος!

Κατεβάζεις από εδώ το firmware που αντιστοιχεί στην συσκευή σου. Αν δεν είναι το Ν8010 άνοιξε το pull down menu και βρες την συσκευή σου.

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-N8010

 

Απο εδώ κατέβασε το Odin 3.07:

https://www.dropbox.com/s/0wfsxyms8ziqvkp/Odin307.zip?dl=0

 

Και από εδώ τους drivers για τα windows:

https://www.dropbox.com/s/0wfsxyms8ziqvkp/Odin307.zip?dl=0

 

 

Και εδώ πώς θα εγκαταστάσεις την Ρομ.

 

Λέει βέβαια για custom ROM αλλά δεν διαφέρει η διαδικασία. Καλό θα είναι μετα την ολοκληρωση εγκατάστασης της rom να μπεις στο recovery και να κάνεις ένα factory reset πριν ξεκινήσεις κάποιο στήσιμο.

 

Για το πως μπαίνουν στο recovery, είναι με τον ίδιο τρόπο που μπηκες σε download αλλά πατάς το volume απο την αλλη μεριά.

 

Οτι θέλεις το βλέπουμε.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Καλησπέρα fanatikos πώς θα δούμε ποια ΡΟΜ είναι για το n8010 όταν δεν μπορούμε να μπούμε στο μενού του; μέσα από recovery;

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποιό μοντέλο έχεις? Το πήρες από εδω?

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μια βοήθεια αν έχει κανείς καμιά ιδέα.

Ρουταρισμένο ταμπλετ με stock rom μπήκε ξαφνικά σε boot loop.

Δυστυχώς δεν μπαίνει σε recovery mode οπότε προσπαθώ με recovery mode μέσω odin να το επαναφέρω.

Έχω κατεβάσει δύο stock roms μια από εδώ: http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-N8010

και μια από εδώ https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-note-101/GT-N8010/EUR/download/N8010XXUDNG1/33281/

Και οι δύο rom αποτυγχάνουν να εγκατασταθούν.

Το odin για την πρώτη rom μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα:

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> N8010XXSDQA1_N8010EURDNG1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> SetupConnection..

<ID:0/005> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1

 

 

Για τη δεύτερη το μήνυμα που εμφανίζει είναι αυτό:

<ID:0/005> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> N8010XXUDNG1_N8010EURDNG1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> SetupConnection..

<ID:0/005> Initialzation..

<ID:0/005> Get PIT for mapping..

<ID:0/005> Firmware update start..

<ID:0/005> sboot.bin

<ID:0/005> NAND Write Start!!

<ID:0/005> FAIL!

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

Κανείς καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο κάνουν fail στο write. Κοιτάς:

1. Σωστούς driver

2. Odin (νομίζω θέλει 3.0.7, αν και έχει γραφεί οτι και με 3.1.12 έκαναν δουλειά).

3. Σωστό καλώδιο

 

ΑΣΕ την δεύτερη Ρομ γιατί εμπεριέχει repartition (εκτός και αν θέλεις κάτι τέτοιο).

 

Αν τσεκαρεις όλα τα προηγούμενα και αυτό συνεχίζει τα δικά του, το ανοιγεις, ξεκουμπωνεις την μπαταρία για κανένα δεκάλεπτο και μετα ξανά προσπαθείς.

 

Αν αποτύχουν όλα, μάλλον motherboard off, απο μνήμη.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω ξανά μόνο και μόνο για το πενακι του.

Πόσο θεωρείται ότι είναι ένα λογικό Πόσο να ξοδέψω για την αγορά του?

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο κάνουν fail στο write. Κοιτάς:

1. Σωστούς driver

2. Odin (νομίζω θέλει 3.0.7, αν και έχει γραφεί οτι και με 3.1.12 έκαναν δουλειά).

3. Σωστό καλώδιο

 

ΑΣΕ την δεύτερη Ρομ γιατί εμπεριέχει repartition (εκτός και αν θέλεις κάτι τέτοιο).

 

Αν τσεκαρεις όλα τα προηγούμενα και αυτό συνεχίζει τα δικά του, το ανοιγεις, ξεκουμπωνεις την μπαταρία για κανένα δεκάλεπτο και μετα ξανά προσπαθείς.

 

Αν αποτύχουν όλα, μάλλον motherboard off, απο μνήμη.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk.

 

Δυστυχώς τίποτα από όλα αυτά μάλλον motherboard off

Link to comment
Share on other sites

Αν απέτυχε και το τελευταίο με την μπαταρία, δυστυχώς......

Ίσως αν το πας σε κάποιο εξωτερικό σέρβις, που έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό, να μπορεί να στο φτιάξει, αλλάζοντας την nand memory. Δεν ξέρω όμως αν συμφέρει κάτι τέτοιο.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ερώτηση κατευθείαν στο ψητό έπεσε στα χέρια μου ένα 8010 που είναι κολλημένο στο Logo "Samsung GALAXY NOTE 10.1" σε recovery mode δεν μπαίνει με τίποτα σε download mode μπαίνει αλλά κ που μπαίνει δεν γίνεται κάτι έχω φλασάρει διάφορα με Odin τα περνάει όλα μια χαρά χωρίς σφάλμα αλλά ξανα τα ίδια έχω δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις Odin με διάφορες rom αλλά τπτ

Καμιά ιδέα πιθανός να είναι καλώδιο μιας κ έχω μόνο 1 και μπορεί κ drivers

απο XDA τα λινκ με τα recovery νεκρά που ψάχνω

και είναι κρίμα μια χαρά tablet είναι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...