Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας,

 

λύστε με μία απορία, γιατί είμαι λίγο ψιλοάσχετος.

Το note 10.1 υπάρχει σε 3g Android OS, v4.0.3 (Ice Cream Sandwich) n8000

& σε 4g LTE Android OS, v4.1 (Jelly Bean) n8020 κατά 43€ ακριβότερο από το 3g

 

ποιά η διαφορά τους και ποιό να προτιμήσω?

(συγγνώμη προκαταβολικά αλλά πολλές οι σελίδες για να το ψάξω)

 

ευχαριστώ

 

Τις διαφορες σου τις είπαν. Συνοπτικά:

 

Ν8000 > 3g & wifi

N8010 > only wifi (no sim card)

N8020 > 3g/4g (lte) & wifi

 

Το ποιο να προτιμήσεις, εμεις πως να σου το πούμε? Αυτό που καλύπτει τις ανάγκες σου, προφανως!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τις διαφορες σου τις είπαν. Συνοπτικά:

 

Ν8000 > 3g & wifi

N8020 > 3g/4g (lte) & wifi

 

Το ποιο να προτιμήσεις, εμεις πως να σου το πούμε? Αυτό που καλύπτει τις ανάγκες σου, προφανως!

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά αξίζει τον κόπο για 45€ επιπλέον το 4g ? σε τι υπερτερεί παραπάνω?

 

Το Ν8000 το δίνουν με v4.0.3 (Ice Cream Sandwich) , εκτός και αν κάνουν λάθος.

Edited by artemisvas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Προχθες επιχειρησα να βρω μια σελιδα με livestreaming για να παρακολουθησωτους αγωνες μπαραζ για το μουντιαλ. Ανοιγοντας καποια απο αυτες, εγκατασταθηκαν από μονα τους καποια apks τα οποια εκτος του οτι οταν τα σβηνω κατεβαινουν ξανα απο μονα τους, επιχειρουν να εγκατασταθουν απο μονα τους σχεδον καθε μιση ωρα. Εκανα σκαν με το avg αλλα τιποτα. Να φανταστω οτι παω καρφι για factory reset;
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί γύρισαν στην 4.0.4 της μαμάς..... άρα φοβάμαι να πω αν θα είναι καλό να μας πάνε σε κάτι ανάλογο του s3...μπορει αυτοί που πήραν το s3 να είναι πολλά εκατομμύρια και να ισακουστικαν οι κραυγές τους και την απέσυραν, αλλά για μας δεν ξέρω αν θα γίνει το ίδιο με τυχόν bugs σε wifi και μπαταρία (που είδη έχει προβλήματα)!

 

Μάλλον αφουγκράστηκε η samy τα προβλήματα που δημιούργησε στους κατόχους του S3 , και επισήμως την απέσυρε , αναφέροντας ότι

θα την επανακυκλοφορήσει αφού διορθώσει κάποια σφάλματα/προβλήματα . Προσωπικά , έχω τις απόψεις μου γιά τις αναβαθμίσεις που

εκάστοτε κυκλοφορούν , οπότε την αγνόησα τελείως , όπως το ίδιο θα κάνω και με την επανακυκλοφορία (αν!!!) και οποιαδήποτε άλλη

αναβάθμιση .

Ειμαι μιά χαρά με την 4.1.2 (μαμίσια) στο S3 , και δεν πρόκειται να μπω σε περιπέτειες και ταλαιπωρίες επειδή τάχα μου :D όπως λένε θα

είναι πιό γρήγορη . Πόσο 10 milliseconds ??? .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά αξίζει τον κόπο για 45€ επιπλέον το 4g ? σε τι υπερτερεί παραπάνω?

 

Το Ν8000 το δίνουν με v4.0.3 (Ice Cream Sandwich) , εκτός και αν κάνουν λάθος.

 

Μην τρελένεσαι με την version που φοράει. Η 4.0.4 είναι εξαιρετική ρομ. Για μένα (και κάποιους άλλους) καλύτερη από την 4.1.2.:p

 

Τώρα για την διαφορά 3g/4g σε συνάρτιση με τα 45 ευρώ, προσωπικά εγώ, πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο. Δεν ξέρω βέβαια ούτε το δίκτυο σου, ούτε το που εισαι και το πως θα την χρησιμοποιείς αλλά (ακόμη) η 4g κάλυψη στις μεγάλες πόλεις είναι απο κάκιστη έως πολύ-πολύ μέτρια.

Εγώ θα τα εδινα τα 45ε να επαιρνα κάποιο χρησιμο αξεσουάρ. ;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια....Μπηκα σημερα στην διαδικασια να κατεβασω τα απαραιτητα για να παω απο την 4.1.2 στην 4.0.4 που απ οτι εχω καταλαβει εχει μεγαλυτερη ωρα αναμονης κτλ...

 

Εχω κατεβασει το odin 3.09 και το firmware απο το sammobile...

 

Υπαρχει καποιος οδηγος η καποιο video στο youtube που να περιγραφει την διαδικασια??? Εαν το κανω αυτο στην ουσια κανω και root?? και με εγγυηση τι παιζει μετα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια....Μπηκα σημερα στην διαδικασια να κατεβασω τα απαραιτητα για να παω απο την 4.1.2 στην 4.0.4 που απ οτι εχω καταλαβει εχει μεγαλυτερη ωρα αναμονης κτλ...

 

Εχω κατεβασει το odin 3.09 και το firmware απο το sammobile...

 

Υπαρχει καποιος οδηγος η καποιο video στο youtube που να περιγραφει την διαδικασια??? Εαν το κανω αυτο στην ουσια κανω και root?? και με εγγυηση τι παιζει μετα?

 

http://wccftech.com/guide-to-downgrade-firmware-on-samsung-galaxy-devices/

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα factory reset και το επεστρεψα πριν το update...ομως τωρα μου εχει πεταξει στο notification center σηματακι για το update...πως μπορω να το κρυψω;
Link to comment
Share on other sites

Ξετικαρισε τον αυτόματο ελεγχο ενημερωσεων.

Το downgrade θέλει πριν και μετα το φλασαρισμα, factory reset για να κάτσει σιγουρα καλα. Γενικά όταν αλλάζει η έκδοση του android καλο είναι να γίνονται τα ρισετ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ενδιαφερομαι για αυτο το tablet πια ειναι η τελευταια επισημη εκδοση?

 

Jellybean 4.1.2

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Μολίς μου ηρθε αναβάθμιση 98 MB........

 

Ποιά ? η 4.3 ?

Πες μας τις εντυπώσεις σου αν θες . Μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση γιά εγκατάσταση ενημέρωσης λογισμικού , αλλά είμαι επιφυλακτικός ύστερα

από την ταλαιπωρία που τραβήξαμε με την αναβάθμιση στο S3 .

Μήπως είναι κάποιο update , γιατί στο Kies , μου λέει ότι έχω το τελευταία firmware .

Link to comment
Share on other sites

Είναι η γερμανική MK2 δε μου τη βγάζει ακόμα διαθέσιμη! Αν την πέρασε κάποιος ας πει πρώτες εντυπώσεις..
Link to comment
Share on other sites

Γερμανικο εχω ...ενα μικρο update ειναι ...δεν μπορω να βρω κατι διαφορετικο

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικο εχω ...ενα μικρο update ειναι ...δεν μπορω να βρω κατι διαφορετικο

 

Καλησπέρα. Έχεις παρατηρήσει καμία αλλαγή στη διάρκεια της μπαταρίας ?

Link to comment
Share on other sites

Μου πεταξε και μενα μηνυμα για το update...

Και εχω ξετικαρει τον ελεγχο για αυτοματη ενημερωση....μηπως κατι δεν παει καλα???

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ την παρέα μετά από πολύ καιρό

Η αλήθεια είναι ότι το έχω από τις αρχές του καλοκαιριού και δεν είχα πολυασχοληθεί με updates, μπαταρίες κτλ. Η αλήθεια είναι ότι όταν το αγόρασα, μου είχε κανει εντύπωση η αυτονομία του. Το φόρτιζα στις αρχές ανά μια εβδομάδα, με μια ωρα περίπου χρήση την μέρα(παιχνίδια,internet,youtube) και το είχα σε αναμονή(δεν το έκλεινα) χωρίς το wifi.

Κάποια στιγμή με λίγο παραπάνω χρήση καθημερινά, η μπάταρία έπεφτε σημαντικα. Εκεί, είδα ότι έχω την 4.1.2. Πριν καμια εβδομάδα, μου ήρθε ένα μικρό update, το οποίο βελτίωσε κάπως την κατάσταση, αλλά όχι πολύ. Είναι πολωνικό, αγορασμένο από σκρουτζομάγαζο.

Μάλλον με βλέπω για επαναφορά εργ. ρυθμίσεων να έρθω παλι στην 4.0.4.

Επειδή δεν το είχα τσεκάρει στην αρχή, υπάρχει περίπτωση να μην είχα την 4.0.4 και να μείνω στην 4.1.2? Δεν ειμαι ροοτ.

Επίσης δεν είχα δει ότι ήταν τσεκαρισμένο το "αυτόματη ενημέρωση"

Link to comment
Share on other sites

@ stelius1

Εγώ απλα να σου θυμίσω οτι με την επαναφορά εργοστασιακών δεν αλλάζει το firmware αλλά το τηλέφωνο επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, δεν θα γυρισει σε 4.0.4? Ή πλεον θα ειναι μονιμα σε 4.1.2 ? Και για να παω σε 4.0.4 πρέπει να κανω ροοτ

Οι χρονοι που περιεγραψα για την αυτονομια ειναι φυσιολογικοι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, δεν θα γυρισει σε 4.0.4? Ή πλεον θα ειναι μονιμα σε 4.1.2 ? Και για να παω σε 4.0.4 πρέπει να κανω ροοτ

Οι χρονοι που περιεγραψα για την αυτονομια ειναι φυσιολογικοι?

 

Εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας ¨ λίγο παραπάνω χρήση¨ για την αυξημένη κατανάλωση πολλά παίζουν σημασία ( εφαρμογές ,συγχρονισμοι ,firmware ,κ.τ.λ)

Δεν χρειαζεται root για να βάλεις επίσημο firmware .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν η "λιγη παραπανω χρηση" ειναι παιχνίδι, τοτε ειναι αναμενόμενη η μειωση στους χρόνους.

Για να ξαναγυρίσεις σε 404, μεσω odin μονο. Κατεβαζεις την ρομ που αντιστοιχεί στην χωρα προέλευσης απο το sammobile και φλασαρεις με το odin.

 

Τωρα για το ποια ρομ φορουσε, ....... Να εχεις στο νου σου ομως οτι απο την 404 στην 412 η διαφορα στην κατανάλωση δεν ηταν "λιγη". Εγω ειχα μια πτωση 30-40% σε χρονους. Αρα αν η διαφορα που ειδες ειναι ψιλό πράγματα, ισως να οφείλεται ή σε καποια μικρο αλλαγή χρησης ή σε κάποια εφαρμογή που μπορεί να πρόσθεσες.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...