Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.Εχω βρει στο xda custom rom 4.3 για το κινητο μας και οδηγο...βασιζετε σε εκδοσεις Αλκατελ καινουργιες με το ιδιο chipset.Λεει οτι γινετε ποιο γρηγορο και οτι φευγει και το ενοχλητικο fps cap.Εχει ακουσει κανεις κατι,δοκιμασει γιατι σκεφτομαι να το κανω

 

Αν εννοεις αυτο: http://www.jellybeankitkat.com/2013/07/upgradeupdate-alcatel-ot-997d-to-43.html?m=1xda

τοτε τζαμπα η χαρα γιατι ειναι μουφα και δεν ισχυει.

Στο xda δε βρηκα τιποτα παντως. Αν οντως βρηκες, οπως ειπε ο φιλος παραπανω, δωσε link!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια οντως το βρηκα σε αυτο το site και ελεγε οτι το αναδημοσιευσε απο το xda και το φαγα.Ειχε και εναν πληρη οδηγο φαινοταν πιστευτο...Τωρα το εψαξα στο xda και οντως δεν υπαρχει κατι..μου αρεσει που εχει και σχολια απο 3 ατομα που το αναβαθμισαν.

Ποσο μ....... παιζει να ειναι καποιοι.Sorry παιδες false alarm.Περα απο αυτο δεν υπαρχει κατι αλλο προς το παρον;

Edited by The_UneXpecteD
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τιποτα καινουργιο και οσο βγαινουν κινητα με νεους mkt επεξεργαστες τοσο θα μειωνονται οι πιθανοτητες αναπτυξης των προηγουμενων μοντελων. Στο androidhilfe ειδα πως πανε να κανουν κατι σε development, ηδη εχουν βγαλει 1-2 ρομ που ειναι μια χαρα απ' οτι λενε, ωστοσο το θεμα με τα fps δεν το λυσανε ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τιποτα καινουργιο και οσο βγαινουν κινητα με νεους mkt επεξεργαστες τοσο θα μειωνονται οι πιθανοτητες αναπτυξης των προηγουμενων μοντελων. Στο androidhilfe ειδα πως πανε να κανουν κατι σε development, ηδη εχουν βγαλει 1-2 ρομ που ειναι μια χαρα απ' οτι λενε, ωστοσο το θεμα με τα fps δεν το λυσανε ακομα.

 

Και με τους 6592 έξω και με έκδοση turbo στα κοντά, δε νομίζω να ασχοληθούν και πολύ με τον παρωχημένο 6577. Δυστυχώς...

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Η αρραβωνιαστικια μου ηθελε ενα κινητο Android οικονομικο και καλο.Της προτεινα να παρει το Αlcatel X pop 5035D γιατι ηθελε και 2 καρτες,το κινητο ειναι αυτο : http://www.skroutz.gr/s/3443050/Alcatel-One-Touch-X-Pop-5035D-OT-5035D.html στα 139 που το πηρε και για αυτα τα λεφτα δεν βρισκει καλυτερο με την καμια.Ειναι παρεμφερη με το δικο μας.Νομιζω οτι εχει τον ιδιο 2 πυρηνο Επεξεργαστη και Καρτα Γραφικων.Με 512 ram...Εχει android 4.1.1 σαν το δικο μας αλλα τρεχει σωστα το project butter δεν εχει limitation στα Fps.Το καταλαβαινεις με την πρωτη οτι ειναι ποιο smooth στα γραφικα στο android.Εμας θελω να μαθω αφου την καναν την αναβαθμιση γιατι μας ταλαιπωρουν..
Link to comment
Share on other sites

Η αρραβωνιαστικια μου ηθελε ενα κινητο Android οικονομικο και καλο.Της προτεινα να παρει το Αlcatel X pop 5035D γιατι ηθελε και 2 καρτες,το κινητο ειναι αυτο : http://www.skroutz.gr/s/3443050/Alcatel-One-Touch-X-Pop-5035D-OT-5035D.html στα 139 που το πηρε και για αυτα τα λεφτα δεν βρισκει καλυτερο με την καμια.Ειναι παρεμφερη με το δικο μας.Νομιζω οτι εχει τον ιδιο 2 πυρηνο Επεξεργαστη και Καρτα Γραφικων.Με 512 ram...Εχει android 4.1.1 σαν το δικο μας αλλα τρεχει σωστα το project butter δεν εχει limitation στα Fps.Το καταλαβαινεις με την πρωτη οτι ειναι ποιο smooth στα γραφικα στο android.Εμας θελω να μαθω αφου την καναν την αναβαθμιση γιατι μας ταλαιπωρουν..

 

Αθλια καμερα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο κανα μηνα πολυ καλο σε ολα...αλλα εχω ενα θεμα με την μπαταρια με full χρηση μου κραταει 4 εως 6 ωρες και γενικα δυσκολα να βγαλει μερα ακομα κ αν ολα ειναι κλειστα...τι προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο κανα μηνα πολυ καλο σε ολα...αλλα εχω ενα θεμα με την μπαταρια με full χρηση μου κραταει 4 εως 6 ωρες και γενικα δυσκολα να βγαλει μερα ακομα κ αν ολα ειναι κλειστα...τι προτεινετε?

 

Battery calibration ειτε μεσω καποιας εφαρμογης ειτε με το να αφησεις το κινητο σου να αποφορτιζεται πληρως, να το αφηνεις μετα να φορτιζει για 2μιση ωρες (αυτο καντο 3-4 μερες) και μετα θα στρωσει. Διαφορετικα εχει προβλημα η μπαταρια. Εμενα παντως με τον παραπανω τροπο φορτισης εστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Nikos87 Φιλε μου για 139 ευρω μια χαρα ειναι η καμερα.Το 997 σαφως και εχει καλυτερη αλλα για τα θελω της αρραβωνιαστικιας μου ειναι μια χαρα.Παντως κανει τα παντα.Το θεμα ειναι οτι εχει ιδιο cpu gpu λιγοτερη ram και υποδυεστερη οθονη και ομως δεν εχει περιορισμο στα fps τρεχει smoother σαν ποιο ακριβα κινητα και εμας μας εχει κλειδωσει το κινητο στα fps ετσι για να γελανε οι κινεζοι
Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς αναβάθμιση σε Jelly Bean και επανέφερε χωρίς προβλήματα τις εφαρμογές και τα μηνύματα με Titanium backup;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς αναβάθμιση σε Jelly Bean και επανέφερε χωρίς προβλήματα τις εφαρμογές και τα μηνύματα με Titanium backup;

 

Ναι, εγω! Δεν ειχα καποιο θεμα.

 

Μου εβγαλε firmware update. Εχω το γερμανικο μοντελο. Εχει κανει καποιος firmware update μετα την αναβαθμιση σε 4.1?

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξω την εμφανιση του αριστου για μενα κινητου χρησιμοποιω APEX και power toggles

Υπαρχει τροπος αυτα που εχω στο power toggles να τα εχω στην κανονικη μπαρα του κινητου που ειναι πανω και κατεβαινει και εχει τα wifi airplane mode κλπ ?

 

Πως μπορω να το κανω με καποιο προφιλ ηχου να χτυπαει μονο με ενα μπιπ μια φορα μονο ?

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Οκ το έκανα κατ' ευθείαν με το One Touch Upgrade S. Μέρα με την νύχτα. Με το Jelly Bean φαίνεται πιο σύγχρονο το κινητό και είναι και λίγο πιο γρήγορο.

 

Όλα οκ με το Titatium, το Viber που με έκαιγε επανήλθε μια χαρά. :D

 

Στις επαφές μόνο έχω ένα θέμα, γιατί τις επανέφερα, αλλά μου βγάζει και άλλες, όχι μόνο τα ονόματα και δεν τις βγάζει εάν επιλέξω να φαίνονται μόνο του κινητού. Άρα θέλει χειροκίνητα να δημιουργήσω νέο vcf με τις απαιτούμενες επαφές και να κάνω εισαγωγή.

 

Επίσης στο Gallery δεν φαίνονται όλες οι φωτογραφίες. Θα πρέπει να δημιουργήσω νέο φάκελο και να τις ρίξω όλες εκεί; Δηλαδή DCIM\Gallery, DCIM\Gallery2 κτλ;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο update OTA μεγέθους 4,4 ΜΒ που πάει το κινητό σε έκδοση 4.1.1-02002.
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο update OTA μεγέθους 4,4 ΜΒ που πάει το κινητό σε έκδοση 4.1.1-02002.

 

Σε εμένα αυτό έγραψε το Upgrade Tool της Alcatel. :D

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα αλλα δεν ειδα καμια δαιφορα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε εμένα αυτό έγραψε το Upgrade Tool της Alcatel. :D

 

Εγω την εκανα αλλα δεν ειδα καμια δαιφορα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την έκανα δεν πρόσεξα κάτι.

Για να ξεφορτωθώ το powetoggles έβαλα το notification toggle που κρύβεται επάνω και απλοποιηθηκε κι άλλο η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καποιοι απο εδω εχουν δοκιμασει αλλα Κινεζικα

Ποιο θα προτεινατε για αντικατασταση του 997D που θα το εδινα μονο για καλυτερη οθονη και μπαταρια

Με ενδιαφερει απαραιτητα (χωρις πειραγματα και root)

1) Οι εφαρμογες να πανε στην SD

2) Να εχει LED για αναπαντητες sms κλπ

3) Να μην εχει προβληματα με GPS Sygic

4) Να ειναι καλες οι φωτο και το video οσο του 997

5) Να λειτουργει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καποιοι απο εδω εχουν δοκιμασει αλλα Κινεζικα

Ποιο θα προτεινατε για αντικατασταση του 997D που θα το εδινα μονο για καλυτερη οθονη και μπαταρια

Με ενδιαφερει απαραιτητα (χωρις πειραγματα και root)

1) Οι εφαρμογες να πανε στην SD

2) Να εχει LED για αναπαντητες sms κλπ

3) Να μην εχει προβληματα με GPS Sygic

4) Να ειναι καλες οι φωτο και το video οσο του 997

5) Να λειτουργει το ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο

 

Κινεζικο με καλυτερη καμερα απο το 997 σε ποιοτητα φωτογραφιων δυσκολα θα βρεις. Πιο γρηγορη καμερα θα βρεις σιγουρα παντως. Εγω με το jiayu g4 που πηρα με 13mp camera βγαζω λιγοτερο καλες φωτο σε σχεση με το αλκατελ. Τα oppo εχουν καλυτερη οθονη, μπαταρια, καμερα αλλα παει πολυ το μαλλι και δεν ειναι dual sim τα περισσοτερα. Θα σου προτεινα να δεις κατι σε αλκατελ παλι αν θες κατι σε κινεζικο (tcl δηλαδη) με το idol x+ που θα κυκλοφορησει σε λιγες μερες στην Κινα να ειναι το πιο τουμπανο κινητο απο αποψη επεξεργαστη mediatek. Ειναι το μονο με 2ghz octacore και εχει και 13mp camera. Προσωπικα, θα παω για το αλκατελακι μολις μαζεψω χρηματα και δωσω το jiayu.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ

Ακριβως αυτα σκεπτομουν και δεν τολμαω να παρω αλλο

Σπετομουν το Lenovo P780 λογω μπαταριας και οθονης

Αλλα μαλλον θα περιμενω κατι απο ALCATEL TCL παλι

οπως Hero ή idol x+

Link to comment
Share on other sites

Για GPS δοκιμάστε το Navitel Navigator. Κοστίζει και μόλις 20 ευρώ, αλλά έχει την λεπτομέρεια που έχουν οι Autodrive και Anavasis για το Garmin.

 

Πάντως πιο ωραίο και πιο γρήγορο είναι το Alcatel με Jelly Bean και κάνει και καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

 

Επειδή και 'γω έχω το G4 Advanced, αλλά το έστειλα για RMA, για 'μένα το Jiayu έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες, αλλά με την νέα κάμερα στην 4.1.1 έκδοση μου φαίνεται ότι και στο Alcatel βγαίνουν καλύτερες...

Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι αλλαζει ευκολα αλλα τι να το κανεις ?

Αγγλικο ειναι πιο ωραιο

Με καποιο αλλο Launcher ισως γινεται

 

το ειχε το public 76e?

http://www.public.gr/product/tilefonia/mobile-phones/alcatel-ot-997d-leyko/prod3790822pp/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...