Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ακυρο το βρηκα

για την ιστορια, στην συνδεση με usb επρεπε να διαλεξω το ανοιγμα του αλλου αφαιρουμενου δισκου. εκει βρηκα τους αντιστοιχους φακελους music, ringtones, alert ... και τα αποθηκευσα εκει

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα πως κανουμε screenshot(φωτο την οθονη του κινητου). Δεν θυμαμαι αν το εχετε αναφερει πιο πριν. Φωτογραφια βγαζουμε κρατωντας πατημενο το πληκτρο power τηςσυσκευης και το κουμπι εντασης προς τα κατω, ταυτοχρονα για λιγα δευτερα.... Η φωτογραφια αποθηκευεται αυτοματα στη συλλογη της συσκευης ;)

 

Υπαρχει τροπος, αφου κλειδωσω την οθονη, οταν ειναι μαυρη στην αναμονη, να ενεργοποιειται με αλλον τροπο εκτος απο το power button?

Καποιες εφαρμογες στο google store απαιτουν πρωτα χρηση του power button για να αναψει και μετα ξεκλειδωνουν. Εγω λεω να ακουμπω την οθονη και ναφωτιζεται η κλειδωμενη οθονη αυτοματα, γινεται?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!μηπως εχει βρει κανενας γιατι υπερθερμενεται τοσο πολυ τοκινητο?αυτο το προβλημα το εχω ςδω και κανενα διμηνο!οταν ειναι στον φορτιστη δεν το χρησιμοποιω καν οπως επισης με πολυ.χρηση 3g .σκεφτομαι να του κανω ενα reset μπας και συνελθει.αν εχει να προτεινει καποιος κατι αλλο ευχαριστως...μηπως το ζοριζει καποια εφαρμογη δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο θερμαινεται απο τον επεξεργαση του ο οποιος με τη σειρα του ζεσταινει και την μπαταρια. Οι εφαρμογες που ειναι απαιτητικες ειναι λογικο να ζεστανουν γρηγορα το κινητο. Απαιτητικο για ενα κινητο ειναι και το browsing κυριως οταν αυτο γινεται με τη χρηση 3g ή οταν χρησιμοποιεις το κινητο ως ασυρματο ρουτερ. Κατα τη φορτιση ζεσταινεται η μπαταρια του κινητου απο μονη της ακομα κι αν δεν ειναι σε χρηση το κινητο. Οταν λοιπον το χρησιμοποιεις ενω το φορτιζεις τοτε ο επεξεργαστης σε συνδιασμο με τη φορτιση ζεσταινουν πολυ την μπαταρια η οποια μπορει να φτασει στους 43+ βαθμους. Επισης η υψηλη φωτεινοτητα οθονης μπορει να ανεβασει τη θερμοκρασια του κινητου αν και εγω που την εχω παντα σχεδον στο max δεν εχω καποιο ιδιαιτερο θεμα.

Θα σου προτεινα κατα τη φορτιση να κλεινεις το 3g. Το wifi ειναι αρκετα πιο ελαφρυ για το κινητο. Επισης ακομα κι αν δεν το χρησιμοποιεις αναλογα με τις ρυθμισεις που εχεις κανει μπορει το κινητο σου να κανει σχετικα εντονες λειτουργεις ακομα και κλειδωμενο. Μια απ αυτες τις λειτουργιες ειναι ο συνεχης συγχρονισμος.

Το κινητο μου παντως αντε να φτασει 43 βαθμους. Πιο πανω μου εχει σε μια-δυο περιπτωσεις.

Η επικειμενη αναβαθμιση σε 4.1 λογικα θα μειωσει τετοιου ειδους προβληματα αφου κανει πιο αποδοτικη αξιοποιηση του hardware. Βεβαια αυτο μενει να το δουμε και στην πραξη καθως η γερμανικη αλκατελ ανακοινωσε πως το update αναμενεται την πρωτη εβδομαδα του Σεπτεμβριου.

Μεχρι τοτε μπορεις να τσεκαρεις τις εφαρμογες που τρεχουν στο background και αν δεν τις χρειαζεσαι (πχ καποιο billing service παιχνιδιου) να τη σταματας. Επισης μειωμενο 3g περισσοτερο wifi και φυσικα οχι στο συνεχες για ωρα gaming. Φυσικα υπαρχουν κι αλλα που μπορεις να κανεις αλλα να ξερεις οτι τα περισσοτερα αφορουν τη χρηση που γινεται στον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως

το κατω μισο μερος του κινητου ζεσταινεται και απο εκει ζεσταινεται η μπαταρια

Σε συνδυασμο με τους καυσωνες και με το οτι απο κει κραταμε το κινητο με τα ζεστα χερια μας γινονται τα πραγματα χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αφου αποθηκευω φωτογραφιες στη συσκευη ή στο τηλεφωνο και τις επιλεγω για φωτο επαφης δεν εμφανιζονται οταν καλω ή με καλουν.? εχω δοκιμασει να τις αποθηκευσω σε διαφορους φακελους αλλα τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αφου αποθηκευω φωτογραφιες στη συσκευη ή στο τηλεφωνο και τις επιλεγω για φωτο επαφης δεν εμφανιζονται οταν καλω ή με καλουν.? εχω δοκιμασει να τις αποθηκευσω σε διαφορους φακελους αλλα τιποτα...

 

οι επαφες θα πρεπει να ειναι αποθυηκευμενες στο τηλεφωνο και οχι στη sim. επισης η επιλογη των φωτογραφιων να γινει απο το μενου των επαφων.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

οι επαφες θα πρεπει να ειναι αποθυηκευμενες στο τηλεφωνο και οχι στη sim. επισης η επιλογη των φωτογραφιων να γινει απο το μενου των επαφων.

 

1) οι επαφες ειναι αποθηκευμενες και στα δυο. Ακομα ομως κιοταν εσβησα την αποθ. Sim δοκιμαστικα σε μια επαφη δεν εμφανιστηκε

2) απο τις επαφες επιλεγω, αλλα εχω αποθηκευσει διαφορες εικονες στο φακελο photo και οχι κανονικες φωτογραγιες. Παιζει ρολο η μορφη που θα πρεπει να ειναι οι εικονες; Επισης σε ποιο φακελο να κανω την αποθηκευση. δοκιμασα σε πολλους στο τηλ. αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

--please do not reply below this line--

 

Dear Customer

You can download Greek language software from Google market into your phone to have a try.

 

Currently there is no plan to upgrade ONE TOUCH 997/997D/998 to higher Android OS.

 

Should you have another request, do not hesitate to contact us.

Thank you for choosing Alcatel!

 

http://www.alcatelonetouch.com/

 

 

 

Αυτη ειναι η απαντηση για Ελληνικο μενου και για το update σε jelly Bean που τους ρωτησα. Οσο καλο ειναι το κινητο για τα λεφτα του τοσο κακη ειναι η Alcatel στο aftermarket shop της.....

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Για το Γερμανικο 997D συμφωνα με τη γερμανικη σελιδα της αλκατελ θα υπαρξει αναβαθμιση (διευκρινιζει πως αναφερεται στα γερμανικα μονο 997D). Πριν μια-δυο εβδομαδες το εγραψε στο facebook. Αντε να δουμε..
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ανοργανωτοι που ειναι εκει στην αλκατελ δεν ξερεις ποιον να πρωτοπιστεψεις! Εγω εξακολουθω να ελπιζω παντως.

 

Το λεω γιατι και εγω που τους εχω ρωτησει αντιστοιχα πραγματα, μου εχουν δωσει οτι να ναι απαντησεις. πχ η ελληνικη γλωσσα ειναι διαθεσιμη μεσω ελληνικης ρομ της ελληνικης αντιπροσωπειας κι οχι google play που ειπαν.

 

Αν μεχρι και Σεπτεμβρη δεν εχει γινει κατι τοτε να παει στο ****** η αλκατελ!

Link to comment
Share on other sites

Android 4.3 δε θα παρει το κινητο. Μεχρι 4.1 (για το γερμανικο) και αν ερθει ποτε. Φανταζομαι παντως πως μεχρι 32γιγα καρτα μπορεις να βαλεις.
Link to comment
Share on other sites

Ιδια φαση με το οτ995 μου μυριζει. Απο μηνα σε μηνα και τελικα πουθενα παγωτο.. Στα ελληνικα σιγουρα οχι τουλαχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ το έχω κανενα μήνα και πάει σφαιρα

κανενα πρόβλημά δεν μου παρουσιασε

παιζει fv χωρις κανέναν player

168 euro το πηρα ,γενικά είναι πολύ καλο...

Αγγλικό μενού έχει έμενα

Βασικά το πηρα για καμια ταινία να κατευαζω.

Έχω κατευβασει και το smart RAMbooster Pro από το torrentz και μηδενίζεται αυτόματα σκοτωνει τις εφαρμογές που θες αυτόματα μνήμη κτλ ..

 

Μόλις έλεγξα το δικό μου, γράφει Phone Storage 0,97MB......οπότε έχει 1GB.....

 

Γεια χαρα και απο εμενα,εμενα γραφει 1,1 μνημηGB

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα,εμενα γραφει 1,1 μνημηGB

 

Οντως? Κι εμενα 0,97γιγα εχει για Phone Storage. Εκτος αν εννοεις τη μνημη που εχει να κανει για εφαρμογες. Ειναι ελληνικο το κινητο σου?

Link to comment
Share on other sites

Οντως? Κι εμενα 0,97γιγα εχει για Phone Storage. Εκτος αν εννοεις τη μνημη που εχει να κανει για εφαρμογες. Ειναι ελληνικο το κινητο σου?

 

οχι αγγλικα εχει αλλα δεν με ενοχλει...

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος δουλευει αψογα....

Edited by autonoos74
Link to comment
Share on other sites

οχι αγγλικα εχει αλλα δεν με ενοχλει...

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος δουλευει αψογα....

 

Και εγω το γερμανικο. Αν κ εσενα ειναι γερμανικο ισως δεις/δω καμια αναβαθμιση σε 4.1 αν και δεν παιζει πολυ. Απλα μου εκανε εντυπωση η διαφορα εσωτερικης μνημης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...