Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναβαθμισμένος πλέον και εγώ σε update 4 αλλά το πρόβλημα με το wifi παραμένει και όχι μόνο σε flight mode αλλά και στην κλασσική λειτουργία. Αναγκάζομαι και όταν χρειαστώ internet ανοίγω το wifi και κάνω ότι θέλω προσέχοντας να μη σβήσει η οθόνη μέχρι να το απενεργοποιήσω γιατί μετά δεν ξυπνάει ακόμα και αν δέχομαι κλήση...

 

Στο δικό μου πάντως ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα . Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν έχω ανοικτό το wifi , και η οθόνη σβήσει και μείνει σβηστεί για πολύ ώρα , πάνω από δεκάλεπτο πχ , όταν το ξανανοίγω κάνει μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ενεργοποιηθεί και πάλι το wifi . Προφανώς από κάποιο χρονικό όριο και μετά αποδεσμεύει την ip , και την ξαναζητάει όταν ενεργοποιηθεί και πάλι ;

 

Μήπως χρειάζεται κανένα φλασάρισμα από την vodafone ; Το καλοκαίρι πάντως που το είχα αγοράσει , από την πρώτη ημέρα έτρωγε περίεργα κολλήματα και έκανε restart μόνο του στα καλά καθούμενα . Το πήγα πίσω , το έστειλαν στο service ( από ότι είπαν του ξαναπέρασαν από την αρχή όλα ) , αλλά εξακολουθούσε να κάνει τα ίδια . Οπότε μου το άλλαξαν με καινούργιο , το οποίο το έχω από τότε , και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα . Μήπως καμιά παρτίδα έχει βγεί ελλατωματική ;;;;;

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς θες να κάνεις root το smart ii... Αν θες, κάνε τα εξής απλά και εύκολα:

 

Βήμα 1.

Με ανοιχτό το κινητό σύνδεσέ το με τον υπολογιστή, και ακολούθα μόνο το βήμα 3 του παραπάνω οδηγού που είπες (διαχείρηση συσκευών/ενημέρωση κτλ..) Οι drivers είναι λογικά ήδη μέσα στην κάρτα sd με την οποία έρχεται το κινητό. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι, πάρτους από εδώ.

 

Βήμα 2.

Πάρε από εδώ το update.zip, και βάλτο όπως ακριβώς είναι στην κάρτα sd στο κινητό.

 

Βήμα 3.

Μετά από αυτό κλείσε το κινητό. Πάτα το volume+ και το power ταυτόχρονα, μέχρι να νοιώσεις τη δόνηση. Μόλις δονηθεί άσε το power ενώ κρατάς πατημένο το volume+ μέχρι να σου εμφανίσει την επόμενη οθόνη.

3Α. Αν η επόμενη οθόνη είναι ένα κείμενο που σου λέει για σβήσιμο δεδομένων και επαναφορά και τέτοια, χωρίς να αλλάξεις κάτι (η επιλογή άκυρο(χ) θα είναι τσεκαρισμένη(κόκκινη)) προχώρα στο βήμα 4.

3Β. Αν σου βγάλει μια οθόνη με 4 επιλογές (1.reboot 2.update from sd 3.wipe data κτλ) με το πλήκτρο της έντασης φωνής διαλέγεις την επιλογή "apply update from sd" και επιβεβαιώνεις με το πλήκτρο home. Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και είσαι πλέον rootέτοιμος..!!

 

Βήμα 4. (Αν χρησιμοποίησες το βήμα 3Β έχεις ήδη τελείωσει, αυτό το βήμα είναι άχρηστο.)

Αφού πατήσεις το άκυρο στην οθόνη περί επαναφοράς το κινητό θα επανεκκινήσει. Ξανακλείσ' το, και πάτα το volume- μαζί με το power. Μόλις νοιώσεις τη δόνηση άσε το power και συνέχισε να κρατάς το volume- για 5-6+ δευτερόλεπτα. Το κινητό θα μείνει σε μια άσπρη οθόνη με το ανδροϊδές. Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή με το καλώδιο. Πάρε από εδώ το φάκελο μέσα από το zip και αφού τον βάλεις κάπου στον υπολογιστή σου τρέξε το αρχείο "install-system-windows". Όταν τελειώσει, αποσύνδεσέ το από τον υπολογιστή και βγάλε την μπαταρία για λίγα (5 ας πούμε) δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά συνέχισε με το βήμα 3/3Β (power/volume+ και apply update...) Πάλι είσαι rootέτοιμος..!!

 

 

Επειδη δεν την παλευω με τη μνημη λεω να κανω αυτο

Πειραζει που εχω κανει το τελευταιο update ?

Για να το κανω unroot τι πρεπει να εχω κανει πριν για να γινει οπως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Πας Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες τηλεφώνου -> Ενημερώσεις λογισμικού , και εκεί που λέει να πατήσεις ''Ελεγχος για ενημερώσεις'' , σου λέει απο κάτω : Τρέχουσα έκδοση λογισμικού τηλεφώνου : 2.3.7-update .....

 

μου γραφει σκετο 2.3.7.. δεν γραφει update...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κανονικα τον οδηγο που εβαλε στην προηγουμενη σελιδα ο adi32 (ημουν στο 2.3.7 v4). Εβαλα και ενα root checker και μου λεει οτι η συσκευη ειναι ροοτ. Τωρα για να σβησω τα προγραμματα της vodafone απο μεσα και για να επιλεγω ολα τα install να γινονται στην sd, πως θα το κανω? Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εκανα κανονικα τον οδηγο που εβαλε στην προηγουμενη σελιδα ο adi32 (ημουν στο 2.3.7 v4). Εβαλα και ενα root checker και μου λεει οτι η συσκευη ειναι ροοτ. Τωρα για να σβησω τα προγραμματα της vodafone απο μεσα και για να επιλεγω ολα τα install να γινονται στην sd, πως θα το κανω?

 

Εγώ θα πρότεινα να μη σβήσεις τίποτα, να φτιάξεις ένα 2ο partition στην κάρτα σου, να εγκαταστήσεις το link2sd και με αυτό να συνδέσεις τις εφαρμογές που θες... Έτσι, οι εφαρμογές θα φαίνονται ότι είναι στο τηλέφωνο ενώ στην ουσία θα μεταφερθούν στην κάρτα, θα ελευθερωθεί η μνήμη της συσκευής και δεν θα έχεις σβήσει και τίποτα που μπορεί να χρειαστεί ή μπορεί να θελήσεις να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο που λες αλλα μερικες θελω να τις σβησω σιγουρα. Μηπως ξερεις τον τροπο?

 

Με το "ROM Toolbox Lite" ειναι free στο Market...

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο που λες αλλα μερικες θελω να τις σβησω σιγουρα. Μηπως ξερεις τον τροπο?

 

Μπορείς και rom toolbox, μπορείς και με titanium backup (κορυφαίο...)

 

Εγώ για uninstall χρησιμοποιώ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει πιο καλα το root app delete αλλα πηγα να σβησω το office suite και μου εβγαλε: superuser may be malicious.:blink:

 

Εdit:

Tα καταφερα να φυγει με το titanium οποτε κραταω εκεινο. Ευχαριστω.

 

Edit2:

Σε καποια αλλα ομως (πχ οταν παω να απεγκαταστησω την εφαρμογη talk ή το discover κλπ) το titanium λεει: Αποτυχια εντοπισμου του αρχειου APK.

 

Edit3:

Με το RU free (uninstaller pro που επισης ειναι δωρεαν) απεγκαταστουνται ολα. :)

 

Kατι ακομα. Πως γινεται να ορισω που θα γινει εγκατασταση η καθε εφαρμογη που βαζω? Πχ εβαλα το facebook (αφου απεγκατεστησα πρωτα αυτο που ειχε απο μονη της η official rom) αλλα νομιζω παλι στο τηλεφωνο εκανε εγκατασταση και οχι στην sd.

 

--- ---

-- -- 1 ghz cpu speed

-- --

 

Πες μας τιποτα...:p

Edited by navi55
Με την μέθοδο αποστολής που στέλνουν το τελευταίο διάστημα αργεί να φτάσει το δέμα. Πριν λίγο καιρό είχα παραλάβει ένα προϊόν το οποίο το έστειλαν μέσω φίτζι και έκανε περίπου ένα μήνα για να φτάσει.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα partition στην sd (6.42gb και 1 gb και τα 2 fat32) και μολις ανοιξα το κινητο το wifi δεν ανοιγει και μου λεει σφαλμα. Συνδεω και το κινητο στον υπολογιστη και δεν μου λεει τιποτα για να μου εμφανισει τον φακελο της sd κλπ οπως παλια...;)

 

Edit: Εκανα παλι την sd χωρις partition και μετα της εκανα και μια αργη διαμορφωση σε fat32 και περασα τα αρχεια που ειχε μεσα (τα ειχα κρατησει σε ενα φακελο). Το wifi παλι εχει προβλημα και βγαζει σφαλμα, καθως και τα προγραμματα (shazam, cut the rope κλπ) οταν τα παταω να ανοιξουνε λεει οτι: ''Η εφαρμογη δεν εχει εγκατασταθει στο τηλεφωνο σας''.

 

Τι κανουμε? To εβαλα να κανει ενα restore σε factory settings να δουμε...

 

Εdit 2:

 

Μετα το factory reset μου λεει δεν υπαρχει sd και ελευθερο χωρο στο κινητο εχω 148mb (δεν βλεπω και κανενα προγραμμα της vodafone μεσα).

 

Τι γινεται? :) Γιατι δεν βλεπει την sd ουτε μεσα στο κινητο αλλα ουτε οταν συνδεω το κινητο με το usb καλωδιο? (στον υπολογιστη φαινεται κανονικα οταν την βαζω στο reader του) Παλι στο wifi λεει σφαλμα...:mad:

 

Πηγα να μπω με volume+ και power μπας και εχει καμια επιλογη για sd format μηπως εκει την δει, αλλα μου εκανε αυτο το κινεζικο θα σβηστουν ολα κλπ και ετσι εκανα παλι απο τον οδηγο το βημα 4 (volume- και power) ωστε να κανω install εκεινο το αρχειο και μετα στο volume+ και power να μου δειξει τις επιλογες οπως οταν το εκανα root αλλα μου εβγαλε αυτο το ap crash...

 

καλησπερα και χρονια πολλα εχω ενα Vodafone Smart II και μου βγαζει συνεχεια οταν το ανοιγω ap crash

αμα βγαλω την καρτα μνημης δεν μου το βγαζεικαι δουλευει κανονικα

μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτο το προβλημα;

 

flash system,custpack and you will be ok ;)

 

Τρελαινομαι λεμε....καλα ειχα πει τοτε δεν θελω να μπεξω γιατι:

 

το ροοτ ειναι καλυτερο αλλα ειμαι απο αυτους που οταν παω να πειραξω κατι, συνηθως πεφτω στο ποσοστο εκεινο που παθαινει καποιο προβλημα και λεω απο το να μπλεξω με τιποτα errors και προβληματακια, ας το αφησω ως εχει.:p

 

Oποιος μπορει ας βοηθησει....σκ@τ@ τα κανα.....:)

 

Να βαζα κανα custom rom? Και αυτα απο την sd δεν μπαινουν?

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Για τα προγράμματα που δεν ανοίγουν και σου βγάζει ότι δεν έχουν εγκατασταθεί , το πιο πιθανό είναι να μην έχει φορτώσει ολοκληρωτικά το λειτουργικό και για αυτό να κάνει κόλπα . Και εμένα μου το κάνει ορισμένες φορές , όταν με το που ανοίξει το τηλέφωνο προσπαθώ να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα . Αν το αφήσω όμως λίγο ωστε να μπουτάρει και να φορτώσει τα πάντα , μετά μου παίζουν κανονικά . Αν ακόμα και πάλι δεν δουλεύουν , μήπως να ξαναδοκίμαζες να του έκανες κανένα restart ( να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις ) ;;;

Μήπως δοκίμασες να κάνεις το partition της κάρτας μνήμης σε θύρα του υπολογιστή και όχι με την χρήση usb card reader ; Γιατί εγώ που προσπαθούσα να την κάνω στο φορητό που έχει θύρα για sd , ποτέ δεν τα κατάφερα , μέχρι την στιγμή που χρησιμοποίησα ένα εξωτερικό usb card reader .

Link to comment
Share on other sites

@leftergr

 

To εκανα απο το card reader του laptop αλλα εγινε με τη μια και κανονικα. Δεν ξερω τωρα τι παιζει και δεν βλεπει την sd το κινητο.

 

Επειδη τα προγραμματα παιχνιδια κλπ ηταν στην sd δεν την εβλεπε και ετσι ελεγε οτι δεν ειναι εγκατεστημενα. Ξανα εκανα την sd ενα ομως (χωρις partitions) και τις περασα τα ιδια αρχεια αλλα δεν την βρισκει με τιποτα πλεον. Ουτε μετα απο factory reset....τιποτα. Δεν ξερω τι γινεται.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

@leftergr

 

To εκανα απο το card reader του laptop αλλα εγινε με τη μια και κανονικα. Δεν ξερω τωρα τι παιζει και δεν βλεπει την sd το κινητο.

 

Επειδη τα προγραμματα παιχνιδια κλπ ηταν στην sd δεν την εβλεπε και ετσι ελεγε οτι δεν ειναι εγκατεστημενα. Ξανα εκανα την sd ενα ομως (χωρις partitions) και τις περασα τα ιδια αρχεια αλλα δεν την βρισκει με τιποτα πλεον. Ουτε μετα απο factory reset....τιποτα. Δεν ξερω τι γινεται.

 

Δοκίμασε εξωτερικό usb card reader . Όπως είπα όταν χρησιμοποιούσα το card reader του λαπτοπ , ενώ στο λαπτοπ όλα φαίνονταν κανονικά , μετά στο τηλέφωνο έκανε κόλπα . Partition μέσω του card reader του φορητου δοκίμασα να κάνω και στην sd του tablet . Εκεί ήταν χειρότερα τα πράγματα , το tablet έβλεπε την κάρτα σαν ελλατωματική και δεν την διάβαζε καν .

Πιθανόν αν η κάρτα σου είναι class 10 , όπως ήταν οι δικές μου , το card reader του φορητού να μπορεί να τις δεί ( να τις γράψει , να τις διαβάσει ) , αλλά να μην μπορεί να κάνει σωστά την διαδικασία του partition ( δεν ξέρω γιατί , δεν το έψαξα ) .

Για να φανταστείς με το εξωτερικό card reader , έκανα split την sd ( μιας και είχα πράγματα μέσα , αφού βέβαια είχα κάνει backup )και την χώρισα σε 6,5GB και 1GB , χωρίς να την κάνω καν φορματ .

Edited by leftergr
Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω....μπορει να ειναι και ετσι οπως λες αλλα εγω την εκανα και παλι 1 και της εκανα και αργη διαμορφωση απο τα windows σε fat32.

 

H καρτα μου ειναι ακριβως αυτη: http://www.sandisk.com/Assets/Umbraco/AboutSandisk/Media-Kit/Retail/Large/Ultra_microSDHC_UHS-I_U1_8GB_HR.jpg

 

http://www.sandisk.com/products/memory-cards/microsd/ultra-class10-for-android/

 

Kαι λεει class 10.

 

Edit: Μολις εβαλα την sd στον υπολογιστη παλι και ανοιξα το minitool partition, την επελεξα και πατησα delete ωστε να μην εχει ονομα κλπ. Την εβαλα στο κινητο και τωρα την βλεπει παλι. Την εκανε και διαμορφωση....για να δουμε...

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω....μπορει να ειναι και ετσι οπως λες αλλα εγω την εκανα και παλι 1 και της εκανα και αργη διαμορφωση απο τα windows σε fat32.

 

H καρτα μου ειναι ακριβως αυτη: http://www.sandisk.com/Assets/Umbraco/AboutSandisk/Media-Kit/Retail/Large/Ultra_microSDHC_UHS-I_U1_8GB_HR.jpg

 

http://www.sandisk.com/products/memory-cards/microsd/ultra-class10-for-android/

 

Kαι λεει class 10.

 

Edit: Μολις εβαλα την sd στον υπολογιστη παλι και ανοιξα το minitool partition, την επελεξα και πατησα delete ωστε να μην εχει ονομα κλπ. Την εβαλα στο κινητο και τωρα την βλεπει παλι. Την εκανε και διαμορφωση....για να δουμε...

 

Δοκίμασε να την κάνεις partitin μέσα από το κινητό. Δηλαδή, βάλε την κάρτα στο κινητό, κάνε προσάρτηση usb και μετά τρέξε το πρόγραμμα στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Kατσε δουλεψε!:lol: (ενημερωσα με edit, ισως να μην το ειδες)

 

Παω να κανω παλι τα root κλπ και επανερχομαι. Τουλαχιστον βγηκε ενα καλο. Δεν εχασα φωτο κλπ απο την sd γιατι ειχα κανει backup και 2ον τωρα εχω 148 mb ελευθερα στο κινητο χωρις κανενα προγραμμα της vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 transcend 8GB ( για το τηλέφωνο ) και 16GB ( για το ταμπλετ ) . Και οι 2 class 10 . Δανείσου από κανένα φίλο , κανένα usb card reader ( αν δεν θες να αγοράσεις ) και ξαναδοκίμασε . Πιστεύω ότι αυτό φταίει , και σου κάνει κόλπα η κάρτα .

Εγώ χρησιμοποιούσα το minitool partition , το οποίο τερμάτιζε κανονικα την λειτουργία του partition ( όταν χρησιμοποιούσα το card reader του φορητού ) χωρίς να ανφέρει κανένα πρόβλημα . Αλλά μετά και το τηλέφωνο και το τάμπλετ έβγαζαν πρόβλημα στην κάρτα .

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα...θα δω μηπως εχει κανενας φιλος. Τωρα το θεμα μου ειναι να δουλεψει το wifi.:confused:

 

Edit: Ετοιμο και το wifi...Ποιος μας πιανει τωρα...:p

 

Αληθεια πως γινεται να εκανα factory reset και να μην εχει κανενα προγραμμα μεσα με 148mb ελευθερα κλπ?

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα...θα δω μηπως εχει κανενας φιλος. Τωρα το θεμα μου ειναι να δουλεψει το wifi.:confused:

 

Edit: Ετοιμο και το wifi...Ποιος μας πιανει τωρα...:p

 

Αληθεια πως γινεται να εκανα factory reset και να μην εχει κανενα προγραμμα μεσα με 148mb ελευθερα κλπ?

 

Αφού είπες ότι τα έσβησες εντελώς τα προγράμματα της vodafone . Άρα δεν υπάρχουν πλέον σωσμένα μέσα στην μνήμη του τηλεφώνου , για να τα ξαναεγκαταστήσει μετά το reset :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 1-2 τα ειχα αφησει, αλλα μπορει να θυμαμαι λαθος.:)

 

Kαι που τα εσβησα, ελευθερα στο κινητο μου ελεγε 60mb οχι 140 που λεει τωρα, αλλα μπορει με το reset να σβηνονται και αλλα πραγματα.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με το ηχείο του τηλεφωνου. Εγω ακούω πεντακάθαρα αλλά δεν με ακουν οι συνομιλιτές μου ή με ακούν αμυδρά. Το ίδιο συμβαίνει κ οταν βαζω τα ακουστικά. Ειχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα????
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με το ηχείο του τηλεφωνου. Εγω ακούω πεντακάθαρα αλλά δεν με ακουν οι συνομιλιτές μου ή με ακούν αμυδρά. Το ίδιο συμβαίνει κ οταν βαζω τα ακουστικά. Ειχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα????

 

Άρα δεν έχεις πρόβλημα με το ηχείο, αλλά με το μικρόφωνο...

Τα ακουστικά που λες, είναι τα κλασσικά με το καλώδιο;; Κατά τη διάρκεια της κλήσης βγάζει στην οθόνη κάτι επιλογές, bluetooth, σίγαση και ηχείο.. Δες μήπως είναι ενεργοποιημένο κάποιο απ' αυτά... (η σίγαση (mute) βασικά, αφού εσύ ακούς αλλά δεν σε ακούνε...)

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε κατι κολληματακια το κινητο λεγοντας μου για το su binary, για το shazam ή για το play store ''αναγκαστικο κλεισιμο'' (καπως ετσι) αλλα το κανει σπανια (το κανει ομως..:wacko:). Αμα το κανει σε καποια εφαρμογη μετα για να λειτουργησει η εφαρμογη θελει επανεκκινηση το κινητο (δεν προκειται να δουλεψει οσες φορες και να την πατησεις για να ανοιξει). Σου λεει πρεπει να τερματιστει η εφαρμογη κλπ...

 

Εχετε υπ'οψην σας κανα καλο custom rom?

 

George τι θα γινει? Μας πετας ''1ghz'' και φευγεις?!!?:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...