Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια απ'οσο προσεξα με καθε νεα αναβαθμιση(ota)εκτος απο καποιες μικρες διορθωσεις που κανουν κανουν και τον bootloader ποιο δυσκολο στο να τον ξεκλειδωσουμε.Οποιος δεν εχει αναβαθμιση το κινητο του απο το ota update 1 αν θα μπορουσε να το ανεβαζε για να δουμε μηπως καταφερουμε να ξεκλειδωσουμε εκεινον τον bootloader γιατι αν προσπαθεισουμε να ξεκλειδωσουμε αυτον που εχει το ota4 θα κλαιμε τισ συσκευες μας

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο διαχωρισμός της sd σε 2 partitions δεν θα διαγράψει όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα στην κάρτα ; Αυτή που έχω είναι 8GB class 6 , αν θυμάμαι καλά . Και με ποιο εργαλείο θα γίνουν τα partition ; Θα το κάνω στον υπολογιστή ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από το μαρκετ που μπορεί να το κάνει , όσο η κάρτα είναι μέσα στο τηλέφωνο ;

 

Καλό θα είναι να το κάνεις στον υπολογιστή. Και καλό είναι να το κάνεις από την αρχή και όχι resize κλπ κλπ. Οπότε κάνε backup την sd δώστου. Απλά και σίγουρα βήματα!

Προτείνω το mini tool partition wizard από εδώ. Με όποιο σοβαρό πρόγραμμα και να το κάνεις, θα σε ειδοποιήσει ότι το δεύτερο primary partition δεν θα είναι ορατό από τα windows. Αγνόησέ το. Έτσι και αλλιώς μπορείς να το δείς μέσα από το πρόγραμμα ότι στιγμή θέλεις ακόμα και όταν η sd είναι πλέον στο κινητό. Κάνε το πρώτο λοιπόν 7gb και το δεύτερο 1gb για να μην χρειαστεί να το μεγαλώνεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά , ευχαριστώ . Θα το δοκιμάσω αύριο , με back up της κάρτας στον υπολογιστή με το Minitool ( το backup μετά φαντάζομαι θα το ξαναπεράσω στο μεγάλο partition της κάρτας , και όχι στο 1GB ) . Κάποιες εφαρμογές τις είχα περάσει με το app2sd στην κάρτα . Αυτές θα πρέπει να της επιστρέψω στο τηλέφωνο , προκειμένου να τις κάνει μετά link το link2sd ;
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά , ευχαριστώ . Θα το δοκιμάσω αύριο , με back up της κάρτας στον υπολογιστή με το Minitool ( το backup μετά φαντάζομαι θα το ξαναπεράσω στο μεγάλο partition της κάρτας , και όχι στο 1GB ) . Κάποιες εφαρμογές τις είχα περάσει με το app2sd στην κάρτα . Αυτές θα πρέπει να της επιστρέψω στο τηλέφωνο , προκειμένου να τις κάνει μετά link το link2sd ;

 

Δεν θα τις χωρέσει το κινητό φαντάζομαι. Δοκίμασε τότε να το κάνεις με resize. Αν είσαι προσεκτικός, εύκολο είναι. Καλό θα είναι να πάρεις βέβαια backup φωτογραφίες κλπ πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις στα προγράμματα, όχι δεν χάνεις. Παιχνίδια δεν έχω ούτε ένα, αλλά η λογική λέει όχι δεν χάνεις. Άλλο η cache και άλλο τα game data. ; Όπως και να έχει, δεν έχεις άλλη επιλογή. Είναι μονόδρομος!

 

 

Εκανα εκκαθαριση μνημης στις εφαρμογες και πηγα στα 48ΜΒ ελευθερα

Ομως κατι παιχηκε και οταν μπαινω απο το pc στο google play λεει οτι δεν εχω συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εκκαθαριση μνημης στις εφαρμογες και πηγα στα 48ΜΒ ελευθερα

Ομως κατι παιχηκε και οταν μπαινω απο το pc στο google play λεει οτι δεν εχω συσκευες

 

Τσέκαρε στο κινητό μήπως έχει σβηστεί ο google λογαριασμός και ξαναπέρασέ τον. Μπες και μία στο google play από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα την Vodafone για να ρωτησω αν υπαρχει μπαταρια για το εν λογω κινητο μιας και θελω και μια δευτερη και μου ειπαν οτι οχι δεν υπαρχει. Ισως να φερουν σε λιγο καιρο.

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να ΕΧΟΥΝ και να πουλανε και ξεχωριστα για αυτο το κινητο μπαταρια, φορτιστη, ακουστικα κλπ αφου το εχουν στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=Vodafone+Smart+II+battery&_sacat=0&_from=R40

 

Μην ασχολεισαι με τη Vodafone και τα σαινια που δουλευουν εκει

Πηγα να παρω protector και μου λεγανε οτι δεν υπαρχει

εψαξα μονος μου στο μαγαζι και βρηκα

Το ειχαν 4ε το ενα

Απο το ebay πηρα με 4ε 6 μαζι με τα μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Και σε κάποιο μαγαζί με κινητα που πήρα να ρωτήσω για το αν έχει μπαταρία για αυτό το κινητό, μου είπε ότι όχι δεν υπάρχει και κανονικά πρέπει να πάω με τον συνήγορο του καταναλωτή αν το λέω σωστά στη Vodafone. Να δεις μου λέει μετά πώς θα φέρουν. Αφού το πουλάνε πρέπει κανονικά ν έχουν και ανταλλακτικά.

 

Στη Vodafone στον κατάλογο κοίταξε o πωλητής και μου είπε δεν υπάρχει σαν προϊόν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ διαγράψτε το και συγνώμη. Κάτι συμβαίνει με τις απαντήσεις που δίνω από το κινητό... τις ποστάρει διπλές! Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εκκαθαριση μνημης στις εφαρμογες και πηγα στα 48ΜΒ ελευθερα

Ομως κατι παιχηκε και οταν μπαινω απο το pc στο google play λεει οτι δεν εχω συσκευες

 

Κατι αλλο συμβαινει. Δεν εχει σχεση η εκκαθαριση δεδομενων στο κινητο με το google play απο το pc. Φτανει να εχεις κανει add τον google λογαριασμο σου στο κινητο και να ανοιξεις εστω μια φορα το google play store απο το κινητο ή να περιμενεις λιγο.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα που ειναι γνωστο για εσας! Οποτε εχω ανοιχτο το Wi-Fi crashαρει το κινητο και δεν ενεργοποιείται οταν πατω το κουμπι ξεκλειδωματος ! Παιρνει φαρμακο η υποθεση αυτη? Το κινητο ειναι rooted... εψαξα σε σχεδον ολα τα post αλλα δεν βρηκα καμια λύση παρα μονο να μην ανοιγω το wi-fi...
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=Vodafone+Smart+II+battery&_sacat=0&_from=R40

 

Μην ασχολεισαι με τη Vodafone και τα σαινια που δουλευουν εκει

Πηγα να παρω protector και μου λεγανε οτι δεν υπαρχει

εψαξα μονος μου στο μαγαζι και βρηκα

Το ειχαν 4ε το ενα

Απο το ebay πηρα με 4ε 6 μαζι με τα μεταφορικα

 

Μπαταρια δεν εχουν, το επιβεβαιωσε και το αλλο μαγαζι που πουλαει κινητα και ηξερε περι του θεματος.

 

Απο ebay ψωνιζω αλλα θελω μια μπαταρια αμεσα και οχι σε 10-20 μερες.

 

Θα επρεπε να εχουν στην Vodafone, αλλιως δεν πρεπει να το πουλανε.

 

Νομιζω μετα το 2.3.7 v4 update που το εκανα προχθες τρωει κατι κολληματακια με το wifi του τυπου ειμαι συνδεδεμενος και δεν μου ανοιγει σελιδα και κανοντας επανεκκινηση το κιν ολα οκ μετα. 2 φορες μου το εκανε. Και η μπαταρια νομιζω τωρα κραταει λιγοτερο που πριν μου κραταγε 1.5 μερα και δεν ειχα παραπονο οπως αλλοι.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

αν παρεις απο Αγγλια σε 5-6 μερες την εχεις

 

μπορει κανεις να βγαλει το update?

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι εκει το θεμα, θα επρεπε να εχουν. Αμα ειχαν θα την ειχα παρει απο χθες. Δηλαδη αν μου χαλασει αυτη που εχω θα μεινω χωρις κινητο 5-6 μερες μεχρι να ερθει απο Αγγλια αλλη? Δεν παει ετσι...
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί έτσι;;

 

Έχω φτιάξει (root κλπ) πάνω από 20 smart φίλων. Σε μερικά smart, παρουσιάστηκε το φαινόμενο εφαρμογές που είναι συνδεδεμένες στο δεύτερο partition να μην λειτουργούν σωστά, ακόμα και όταν έχει γίνει align στο partition. Άλλες φορές σε κινητό, αρνήθηκε πεισματικά το link2sd να κάνει mount το δεύτερο partition αν αυτό ήταν ext2 ή ext3. Με την ίδια sd και format σε FAT32 δουλεύει σταθερά.

 

Ζυγίζοντας λοιπόν τα υπέρ και τα κατά των FAT32 και EXT2 ( ή EXT3 ) και κυρίως τις επιδόσεις του κινητού, δεν έχουμε να κερδίσουμε και πολλά, οπότε καλύτερα FAT32 το οποίο παρουσιάζει σταθερότητα σε αυτό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα που ειναι γνωστο για εσας! Οποτε εχω ανοιχτο το Wi-Fi crashαρει το κινητο και δεν ενεργοποιείται οταν πατω το κουμπι ξεκλειδωματος ! Παιρνει φαρμακο η υποθεση αυτη? Το κινητο ειναι rooted... εψαξα σε σχεδον ολα τα post αλλα δεν βρηκα καμια λύση παρα μονο να μην ανοιγω το wi-fi...

 

Ομοιοπαθής... Ψάχνω και εγώ λύση. Δεν το ανακάλυψα τις πρώτες 7 ημέρες για DOA και τώρα μου λένε πρέπει να σταλεί για επισκευή (20+ μέρες).

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα που ειναι γνωστο για εσας! Οποτε εχω ανοιχτο το Wi-Fi crashαρει το κινητο και δεν ενεργοποιείται οταν πατω το κουμπι ξεκλειδωματος ! Παιρνει φαρμακο η υποθεση αυτη? Το κινητο ειναι rooted... εψαξα σε σχεδον ολα τα post αλλα δεν βρηκα καμια λύση παρα μονο να μην ανοιγω το wi-fi...

 

Ομοιοπαθής... Ψάχνω και εγώ λύση. Δεν το ανακάλυψα τις πρώτες 7 ημέρες για DOA και τώρα μου λένε πρέπει να σταλεί για επισκευή (20+ μέρες).

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει όταν το κινητό είναι σε airplane mode και ανοίξεις το wifi. Μετά το update4 δεν το έχει ξανακάνει. Δουλεύει κανονικά. Έχετε περάσει το update?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και το ροοτ πέτυχε , και η εγκατάσταση του link2sd ( με 2 partition στην 8αρα sd , χωρίς να χρειαστεί καν format ) . Μετέφερα και σχεδόν όλες τις εφαρμογές στην κάρτα , χωρίς να σβήσω καμία από τις εφαρμογές της vodafone , και πλέον η εσωτερική Rom ανάσανε . 75MB κατελειμένα , και σχεδόν 92MB ελέυθερα :)

 

Μια μικρή παρατήρηση πάντως σε όποιον προσπαθήσει να κάνει ειδικά partition την κάρτα . Χρειάζεται εξωτερικό usb card reader , και όχι το card reader που μπορεί να έχει πχ ο φορητός . Εγώ δοκίμαζα και ξαναδοκίμαζα , με το ενσωματωμένο του φορητού , αλλά ενώ την αναγνώριζεται κανονικά ( διάβαζε έγραφε κανονικά ) , στο θέμα του partition κάπου κόλλαγε και δεν το έφτιαχνε .

 

Πρόσεξα επίσης ότι κάποιες εφαρμογές ( όπως youtube , χάρτες ) , ενώ τις έκανε κανονικά link στην κάρτα , ενώ παίζουν κανονικά , ενώ τις έκανα αναβάθμιση χτες μέσα από το store , σήμερα μου έδειχνε μέσα στο store ότι υπάρχει αναβάθμιση για αυτές . Κάπου ίσως έχω κάνει κάτι λάθος στις ρυθμίσεις του link2sd ;

Επίσης γνωρίζει κάποιος που υπάρχει κάποιο link , που να εξηγεί περισσότερο την λειτουργια του link2sd ( αλλά την πιο πρόσφατη έκδοση ; ) ; Κάποια που βρήκα στο internet , έδειχναν φώτος και επιλογές από παλιότερες εκδόσεις ( μάλλον) .

 

Ευχαριστώ

( και απλώς να πώ ότι το τηλέφωνο το είχα κάνει update στην έκδοση 4 , και μετά έγινε το root και όλ ατα υπόλοιπα )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω παρατηρήσει όταν το κινητό είναι σε airplane mode και ανοίξεις το wifi. Μετά το update4 δεν το έχει ξανακάνει. Δουλεύει κανονικά. Έχετε περάσει το update?

 

τωρα το πηρα το κινητο... μου το χάρισαν! εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα.. τωρα για update δεν εκανα τιποτα!εκανα αναζητηση ενημερωσεων αλλα δεν βγαζει κατι... πως βλεπουμε πιο update εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

τωρα το πηρα το κινητο... μου το χάρισαν! εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα.. τωρα για update δεν εκανα τιποτα!εκανα αναζητηση ενημερωσεων αλλα δεν βγαζει κατι... πως βλεπουμε πιο update εχουμε?

 

Πας Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες τηλεφώνου -> Ενημερώσεις λογισμικού , και εκεί που λέει να πατήσεις ''Ελεγχος για ενημερώσεις'' , σου λέει απο κάτω : Τρέχουσα έκδοση λογισμικού τηλεφώνου : 2.3.7-update .....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω παρατηρήσει όταν το κινητό είναι σε airplane mode και ανοίξεις το wifi. Μετά το update4 δεν το έχει ξανακάνει. Δουλεύει κανονικά. Έχετε περάσει το update?

 

Αναβαθμισμένος πλέον και εγώ σε update 4 αλλά το πρόβλημα με το wifi παραμένει και όχι μόνο σε flight mode αλλά και στην κλασσική λειτουργία. Αναγκάζομαι και όταν χρειαστώ internet ανοίγω το wifi και κάνω ότι θέλω προσέχοντας να μη σβήσει η οθόνη μέχρι να το απενεργοποιήσω γιατί μετά δεν ξυπνάει ακόμα και αν δέχομαι κλήση...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...