Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε να δουμε, γιατι το'χω καταστρεψει το κινητο....:happy:

 

Μπορει καποιος να μου πει που θα βρω ακριβως το πληκτρολογιο που ειχε απο τη μανα του το smart ii γιατι μετα το factory reset δεν ειναι μεσα και δεν με εχει βολεψει κανενα αλλο τοσο?

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

IN THE NAME OF JESUS

LORD GIVE ME A SIGN

 

ανοιξε το μυαλο μου... δεν ειμαι 100% σιγουρος βεβεα αλλα αν πετυχει αυτο που εχω κατα νου θα εχουμε cyanogen mod και custom kernel.

 

LORD GIVE ME A SIGN

ειναι θεμα χρονου να ερθουν αυτα τα 2 και οι θεωρία μου βγήκε αληθινή το λεω ξανα και για δευτερη φορά δεν εχουμε κλειδωμένο βοοτ λοαδερ τουλάχιστον δεν ευθινετε αυτο αλλου γινετε η μαγκιά...

LORD GIVE ME A SIGN.

Edited by george_f1
Link to comment
Share on other sites

Αντε!! Με το καλο george. Αν βλεπω καλα, δεν εχουν βγει πολλες custom roms για αυτο το κινητο, σωστα?

 

Εκανα παλι factory reset και τωρα τελος και τα κολληματα και ολα. Το κινητο παει μια χαρα.

 

Βρηκα και κομπλε δωρεαν πληκτρολογιο τελικα, με βολευει σουπερ (touchpal v5). Τωρα αν καποιος ξερει και αυτο που ειχε απο τη μανα του ας το πει να δουμε.

 

Mεχρι στιγμης, εχω βαλει ολα τα προγραμματα που θελω (και το fb με την τελευταια ενημερωση που παλια οταν ειχα κανει τις ενημερωσεις του μου ειχε βγαλει το κινητο ανεπαρκης χωρος κλπ και μολις απεγκατεστησα ολα τα update του fb μου αφησε ελευθερα 30-40 mb και απλα εμεινα με πιο παλια version του) και εχω ακομα ελευθερο χωρο στο κινητο 100mb. Για την ακριβεια εχω βαλει: zedge, fmr, shazam, facebook, touchpal v5, data on-off, opera mini και cut the rope.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμος να το κανω root αλλα βλεπω τι εχεις τραβηξει και δεν το επιχειρω

Εχω 50μβ ελευθερα και το προβλημα μνημης απο οτι καταλαβα ειναι οταν πας να κατεβασεις απο το store κατι που ειναι πανω απο 30ΜΒ γιατι το κατεβαζει πρωτα στο κινητο και μετα το κανεις εγκατασταση

Οποτε και 70-80ΜΒ να εχεις ελευθερα παλι αν πας να κατεβασεις κατι που ειναι 50-60ΜΒ θα υπαρχει προβλημα

Υπαρχει καποια λυση ωστε να κανει download στην SD ?

Αλλιως πως μπορουμε να κατεβαζουμε το μεγαλο apk στην SD και να το κανουμε απο κει εγκατασταση ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω, παντως και το facebook που το κατεβασα εγω απο το store και δεν υπηρχε ως προεγκατεστημενο μετα το factory reset (μιας και το ειχα σβησει) στο κινητο, εγινε αποθηκευση ολο στην sd. Κατι μπαινει και στο κινητο, αλλα ειναι οκ τωρα γιατι αν εχω βαλει τοσες εφαρμογες (προσωπικα δεν θελω κατι αλλο να εχω στο κιν, αντε κανα παιχνιδακι ή καμια σαχλαμαριτσα που και που) και μου εχει φαει μολις 45 mb απο τη μνημη του και εχω ακομα αλλα 100. Αναλογικα δηλαδη να το παμε, παιρνει αρκετες εφαρμογες ακομα χωρις προβλημα.

 

Οταν κατεβαινουν απο το store σιγουρα πανε στην μνημη του τηλεφωνου?

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πανε προσωρινα για την εγκατασταση

Με αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.mguard

μπορεις να κανεις clean οτι εχει μεινει απο apk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θες να κάνεις root το smart ii... Αν θες, κάνε τα εξής απλά και εύκολα:

 

Βήμα 1.

Με ανοιχτό το κινητό σύνδεσέ το με τον υπολογιστή, και ακολούθα μόνο το βήμα 3 του παραπάνω οδηγού που είπες (διαχείρηση συσκευών/ενημέρωση κτλ..) Οι drivers είναι λογικά ήδη μέσα στην κάρτα sd με την οποία έρχεται το κινητό. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι, πάρτους από εδώ.

 

Βήμα 2.

Πάρε από εδώ το update.zip, και βάλτο όπως ακριβώς είναι στην κάρτα sd στο κινητό.

 

Βήμα 3.

Μετά από αυτό κλείσε το κινητό. Πάτα το volume+ και το power ταυτόχρονα, μέχρι να νοιώσεις τη δόνηση. Μόλις δονηθεί άσε το power ενώ κρατάς πατημένο το volume+ μέχρι να σου εμφανίσει την επόμενη οθόνη.

3Α. Αν η επόμενη οθόνη είναι ένα κείμενο που σου λέει για σβήσιμο δεδομένων και επαναφορά και τέτοια, χωρίς να αλλάξεις κάτι (η επιλογή άκυρο(χ) θα είναι τσεκαρισμένη(κόκκινη)) προχώρα στο βήμα 4.

3Β. Αν σου βγάλει μια οθόνη με 4 επιλογές (1.reboot 2.update from sd 3.wipe data κτλ) με το πλήκτρο της έντασης φωνής διαλέγεις την επιλογή "apply update from sd" και επιβεβαιώνεις με το πλήκτρο home. Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και είσαι πλέον rootέτοιμος..!!

 

Βήμα 4. (Αν χρησιμοποίησες το βήμα 3Β έχεις ήδη τελείωσει, αυτό το βήμα είναι άχρηστο.)

Αφού πατήσεις το άκυρο στην οθόνη περί επαναφοράς το κινητό θα επανεκκινήσει. Ξανακλείσ' το, και πάτα το volume- μαζί με το power. Μόλις νοιώσεις τη δόνηση άσε το power και συνέχισε να κρατάς το volume- για 5-6+ δευτερόλεπτα. Το κινητό θα μείνει σε μια άσπρη οθόνη με το ανδροϊδές. Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή με το καλώδιο. Πάρε από εδώ το φάκελο μέσα από το zip και αφού τον βάλεις κάπου στον υπολογιστή σου τρέξε το αρχείο "install-system-windows". Όταν τελειώσει, αποσύνδεσέ το από τον υπολογιστή και βγάλε την μπαταρία για λίγα (5 ας πούμε) δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά συνέχισε με το βήμα 3/3Β (power/volume+ και apply update...) Πάλι είσαι rootέτοιμος..!!

 

Σας ευχαριστώ για τον πολύ εύκολο τρόπο που ακολούθησα και έκανα ROOT το smart ii.Είχα ακολουθήσει τις οδηγίες στο πρώτο post αλλά το κινητό κατέληξε στην vodafone.Ευτυχώς μου το φλάσαραν δωρεάν παρόλο που δεν είχα απόδειξη.

Αν κάνω update την συσκευή θα χαθεί το root?Αν ναι θα ακολουθήσω την ίδια διαδικασία για root?Και θα ξαναπεραστούν οι εφαρμογές της voda?

Edited by efrai
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@ adi32

 

Οποτε εισαι οκ με ροοτ και με αυτο? Κατε το κατεβαζω να δω...

 

Edit: Το εβαλα αλλα μονο το apk του root uninstaller μου βρηκε (7mb) το οποιο το εχω βγαλει απο το κινητο. Το διεγραψα αλλα και παλι δεν αλλαξε κατι στην μνημη 96mb ελευθερα ηταν, 96 ειναι, αρα καπου στην sd θα ηταν.

 

Kατεβασα αυτο (16mb το download) και απο 96 ελευθερα τωρα εχω 93.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τον πολύ εύκολο τρόπο που ακολούθησα και έκανα ROOT το smart ii.Είχα ακολουθήσει τις οδηγίες στο πρώτο post αλλά το κινητό κατέληξε στην vodafone.Ευτυχώς μου το φλάσαραν δωρεάν παρόλο που δεν είχα απόδειξη.

Αν κάνω update την συσκευή θα χαθεί το root?Αν ναι θα ακολουθήσω την ίδια διαδικασία για root?Και θα ξαναπεραστούν οι εφαρμογές της voda?

 

Όχι, δεν χάνεται... Αλλά παρόλα αυτά, αν μετά από update δεν λειτουργεί σωστά, απλά το ξαναπερνάς με το update.zip.

Οι εφαρμογές της vodafone χάνονται μόνο αν τις σβήσεις εσύ. Αν τις σβήσεις, μετά δεν υπάρχει τρόπος να ανακτηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χάνεται... Αλλά παρόλα αυτά, αν μετά από update δεν λειτουργεί σωστά, απλά το ξαναπερνάς με το update.zip.

Οι εφαρμογές της vodafone χάνονται μόνο αν τις σβήσεις εσύ. Αν τις σβήσεις, μετά δεν υπάρχει τρόπος να ανακτηθούν.

Ευχαριστώ φίλε μου.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

πυσταιβο πος απω δαιφταιρα θα αιχουμαι cyanogen mod γεια τυν σισκαιβυ μας.

 

Ταίλυα άνται μαι τω καλλώ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει εύκαιρο το λινκ με το προγραμματακι που φτιάχνει την ένταση του ηχείου , για να ακούγεται πιο δυνατά ;
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι για την μουσική που παίζει μέσω του ηχείου ; Εγώ αυτό που θέλω είναι για τον ήχο των εισερχομένων κλήσεων .

 

Πιο πίσω βρήκα αυτό και το κατέβασα ( που το είχε δώσει κάποιο από τα παιδιά ) . Θα το εγκαταστήσω και θα δείξει .

 

https://www.dropbox.com/s/06vqt6lloh9lmtm/boost%20sound.apk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι... πράσινο ανθρωπάκι. Απλά τσέκαρε ότι όσο το έχεις σε fastboot, στο device manager βλέπεις το "ADB testing interface" και όχι κάποιο "android 1.0 κίτρινο" για να δεις ότι είναι εντάξει οι driver. Δώαε "fastboot devices" και αν βλέπει σωστά το κινητό θα σου δείξει "? fastboot".

 

Το ξαναεκανα και δειχνει android 1.0 κίτρινο και μενει εκει

 

Μαλλον κανω κατι λαθος

Πρεπει να βγαλω τη μπαταρια ?

Υπαρχει καπου ο πληρης οδηγος ?

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτο το παιχνιδι απο περιεργεια μιας και πολλα 3d δεν τα παιζει, αλλα ολως παραδοξως το επαιξε μια χαρα και χωρις κολληματα (μονο ελαχιστα στο μενου, στο παιχνιδι μεσα κανενα) ενω εχει πολυ ωραια γραφικα. Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτο το παιχνιδι απο περιεργεια μιας και πολλα 3d δεν τα παιζει, αλλα ολως παραδοξως το επαιξε μια χαρα και χωρις κολληματα (μονο ελαχιστα στο μενου, στο παιχνιδι μεσα κανενα) ενω εχει πολυ ωραια γραφικα.

 

το PES12 μια χαρα το παιζει το κινητο μας

 

about the kernel παμε για παραταση

Edited by george_f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

 

Αφού έκανα κανονικά τη διαδικασία για το rootάρισμα, και έφτιαξα και την SD (partition), απεγκατέστησα τις εργοστασιακές εκδόσεις Facebook, Twitter και Google+ από το τηλέφωνο, και τις ξανακατέβασα από το Play store. Εγκαταστάθηκαν αυτόματα στην κάρτα. Τώρα δεν μπορώ να ξεκινήσω καμία από αυτές, καθώς μου βγάζει μήνυμα για force close. To κακό είναι ότι δεν κράτησα backup για τις εργοσταστιακές εκδόσεις στην κάρτα ώστε να μπορέσω να τις ξαναπεράσω. Υπάρχει καμία λύση; Το μόνο που δοκίμασα μέχρι τώρα είναι να διαγράψω τα cache (memory & dalvik), μήπως και γινόταν κάτι, αλλά δεν έγινε τίποτα... :(

 

edit: Δεν ξέρω πώς και γιατί... αλλά αφού τα ξανα-απεγκατέστησα και τα ξανακατέβασα, τώρα λειτουργούν όλα σωστά!

Edited by captum

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγοραστηκε στα 7.59 ευρω μαζι με τα μεταφορικα...για να δουμε...

 

http://www.ebay.com/itm/190770418242?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Τελικα δεν εβγαζα ακρη στη vodafone και alcatel.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

... Πήρα δώρο στον αδελφό μου το κνητό της Vodafone - smart 2 αν θυμάμαι καλά

το οποίο θεωρείται ένα φτηνό smartphone... και λειτουργεί με το android 2.3 ...

.. το πρόβλημα ποθ έχω είναι οτι με το που πάει να κατεβάσει μια εφαρμογή απο το

store του android του λέει ότι δεν έχει πολύ μνήμη για να κατεβάσει και να εγαταστήσει

αυτή την εφαρμογή.....

.... ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας τρόπος να κάνει εγκατάσταση στις εφαρμογές που

κατεβάζει απευθείας στην sd έτσι ωστε να μπορέσει να βάλει περισσότερες εφαρμογες στο κινητό του...

...μου φαίνεται απίστευτο το πόσες λίγες εφρμογές μπορει να εγκαταστήσει στο κινητό του.....

...το ίδιο πρόβλημα έχει και μια φίλη που έχει ενα htc αλλα δεν ξέρω λοιπά στοιχεία... πάντως είναι και αυτό

ένα απο τα φτηνά μοντέλα.....

 

...αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ????? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

... Πήρα δώρο στον αδελφό μου το κνητό της Vodafone - smart 2 αν θυμάμαι καλά

το οποίο θεωρείται ένα φτηνό smartphone... και λειτουργεί με το android 2.3 ...

.. το πρόβλημα ποθ έχω είναι οτι με το που πάει να κατεβάσει μια εφαρμογή απο το

store του android του λέει ότι δεν έχει πολύ μνήμη για να κατεβάσει και να εγαταστήσει

αυτή την εφαρμογή.....

.... ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένας τρόπος να κάνει εγκατάσταση στις εφαρμογές που

κατεβάζει απευθείας στην sd έτσι ωστε να μπορέσει να βάλει περισσότερες εφαρμογες στο κινητό του...

...μου φαίνεται απίστευτο το πόσες λίγες εφρμογές μπορει να εγκαταστήσει στο κινητό του.....

...το ίδιο πρόβλημα έχει και μια φίλη που έχει ενα htc αλλα δεν ξέρω λοιπά στοιχεία... πάντως είναι και αυτό

ένα απο τα φτηνά μοντέλα.....

 

...αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ????? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Οι εφαρμογές δεν εγκαθίστανται κατευθείαν στην sd . Πρώτα πρέπει να περάσουν από το τηλέφωνο . Ακόμα και αν μετά υπάρχει επιλογή από τον κατασκευαστή της εφαρμογής να πάει στην sd , ένα μεγάλο κομμάτι της εφαρμογής παραμένει μέσα στο τηλέφωνο και τρώει την εσωτερική μνήμη . Κανένα προγραμματάκι που να απελευθερώνει την cache έχει δοκιμάσει ; Μήπως απλώς έχει τιγκάρει ;

Αν και εκεί δεν είναι το πρόβλημα , τότε η μόνη λύση είναι το ρουτάρισμα του κινητού , και πέρασμα των εφαρμογών με την χρήση του link2sd στην κάρτα . Οι περισσότεροι εδώ πέρα , μόνο έτσι βρήκαμε την υγειά μας :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να χακαρι το minecraft pocket edition για να παιζει στη συσκευη μας?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...