Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλο το πλήθος!!! :)

 

Ρε παιδιά, τελικά πώς μπορούμε να κάνουμε full backup (nandroid κτλ..) σ' αυτό το μαραφέτι..;;;

Έχω root, και τη recοvery με τις 4 επιλογές... πώς γίνεται να πάρω backup τη rom..;;;

Δοκίμασα με cwm rom manager, αλλά δεν παίζει.. δεν εγκαθιστά την cwm recovery (δεν υποστηρίζεται το τηλέφωνο), και αν παρόλα αυτά πατήσω για backup κολάει μετά το reboot βγάζοντας σφάλμα περί sd mount...

Επίσης δοκίμασα και τη full recovery που κυκλοφορεί εδώ κι εκεί, αλλά με το γνωστό πρόβλημα της μη λειτουργείας των soft keys...

 

Όλοι εσείς οι προηγούμενοι που ποστάρατε Ελληνικές rom από τα δικά σας τηλέφωνα, πώς τις πήρατε;;

 

Έχω 2 τέτοια, ένα μαμά κι ένα που του έχω βγάλει τα μάτια (βαζω-βγάζοντας custom roms, οι οποίες όμως δεν με καλύψανε...). Θέλω λοιπόν, να πάρω ένα backup από το μαμίσιο (out of the box) και να το φορτώσω σ' αυτό που είναι πουτ@ν@ και να το επαναφέρω...

Edited by petaloudas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορώ να κάνω κάτι ??

Έχω φτάσει στο σημείο που βάζω το τηλέφωνο σε κατάσταση fastboot ανοίγω το aio.install απο το Pc

αλλά όταν πατάω auto (1) installing rom. βγάζει το σφάλμα ότι δεν μπορεί να φορτώσει το bootloader.img

Ειμαι στον σωστό δρόμο ??

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ??

Ευχαριστώ

 

Σε fastboot είσαι εντάξει με τους driver? πχ κανει reboot το κινητο αν του δώσεις fastboot.exe reboot?

Αν ναι, βάλε manual ta boot και recovery image.

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλο το πλήθος!!! :)

 

Ρε παιδιά, τελικά πώς μπορούμε να κάνουμε full backup (nandroid κτλ..) σ' αυτό το μαραφέτι..;;;

Έχω root, και τη recοvery με τις 4 επιλογές... πώς γίνεται να πάρω backup τη rom..;;;

Δοκίμασα με cwm rom manager, αλλά δεν παίζει.. δεν εγκαθιστά την cwm recovery (δεν υποστηρίζεται το τηλέφωνο), και αν παρόλα αυτά πατήσω για backup κολάει μετά το reboot βγάζοντας σφάλμα περί sd mount...

Επίσης δοκίμασα και τη full recovery που κυκλοφορεί εδώ κι εκεί, αλλά με το γνωστό πρόβλημα της μη λειτουργείας των soft keys...

 

Όλοι εσείς οι προηγούμενοι που ποστάρατε Ελληνικές rom από τα δικά σας τηλέφωνα, πώς τις πήρατε;;

 

Έχω 2 τέτοια, ένα μαμά κι ένα που του έχω βγάλει τα μάτια (βαζω-βγάζοντας custom roms, οι οποίες όμως δεν με καλύψανε...). Θέλω λοιπόν, να πάρω ένα backup από το μαμίσιο (out of the box) και να το φορτώσω σ' αυτό που είναι πουτ@ν@ και να το επαναφέρω...

 

Κατέβασε από το market το ROM Toolbox Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε fastboot είσαι εντάξει με τους driver? πχ κανει reboot το κινητο αν του δώσεις fastboot.exe reboot?

Αν ναι, βάλε manual ta boot και recovery image.

 

 

 

 

 

 

Κατέβασε από το market το ROM Toolbox Pro

 

Εννοείς αν κάνει reboot αν πατήσω το fastboot,exe στον υπολογιστή ??

 

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αν κάνει reboot αν πατήσω το fastboot,exe στον υπολογιστή ??

 

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Βάλε το κινητό σε fastboot mode, σύνδεσέ το στον υπολογιστή και αν είναι όλα εντάξει και έχει βρεί τους driver που χρειάζεται, τότε με μια εντολή πχ "fastboot reboot" το κινητό θα υπακούσει και θα κάνει reboot.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κινητό σε fastboot mode, σύνδεσέ το στον υπολογιστή και αν είναι όλα εντάξει και έχει βρεί τους driver που χρειάζεται, τότε με μια εντολή πχ "fastboot reboot" το κινητό θα υπακούσει και θα κάνει reboot.

 

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ αλλά τώρα δεν μπαίνει σε fastboot Mode μόνο το ανθρωπάκι βγαίνει στην οθόνη και ο υπολογιστής

 

δεν το βλέπει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ αλλά τώρα δεν μπαίνει σε fastboot Mode μόνο το ανθρωπάκι βγαίνει στην οθόνη και ο υπολογιστής

 

δεν το βλέπει

 

Επειδή είναι πολύ δύσκολο να χάλασες τον bootloader, ξαναδοκίμασε.

Βγάλε την μπαταρία, την Sim και microSD. Ξαναβάλε μόνο την μπαταρία (έτσι για να είμαστε σίγουροι) και κράτα λίγο παραπάνω πατημένο το volume - μετά την δόνηση. Υπόψη ότι και κατα την διάρκεια που βρίσκεσαι σε fastboot mode, πράσινο ανθρωπάκι θα βλέπεις. Απλά τσέκαρε ότι στο device manager βλέπεις το "ADB testing interface" και όχι κάποιο "android 1.0 κίτρινο".

Αντί fastboot reboot, μπορείς να δώσεις fastboot devices και αν βλέπει σωστά το κινητό θα σου δείξει "? fastboot"

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το market το ROM Toolbox Pro

 

Επειδή είναι επί πληρωμή το Pro, γνωριζεις σίγουρα πως κάνει τη δουλειά αυτή υπό τις προϋποθέσεις μου (όχι full recovery κλπ...);; Το απλό rom toolbox πάντως δεν το κάνει... μου ζητάει rom (τις γνωστές. cwm κλπ..) που δεν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι επί πληρωμή το Pro, γνωριζεις σίγουρα πως κάνει τη δουλειά αυτή υπό τις προϋποθέσεις μου (όχι full recovery κλπ...);; Το απλό rom toolbox πάντως δεν το κάνει... μου ζητάει rom (τις γνωστές. cwm κλπ..) που δεν...

 

Ναι κάνει για αυτή την δουλειά. Αν έχεις το πακέτο aio.install που κυκλοφορεί για το κινητό που το περιέχει, κάντο extract από το system.img.

Το ROM Toolbox Pro, θα στα βγάλει σε αυτή τη μορφή:

.android_secure.img

boot.img

bootloader.img

cache.img

custpack.img

data.img

dsp_dram.img

dsp_pram.img

modem.img

nandroid.md5

recovery.img

system.img

 

EDIT: το ROM Toolbox Pro όντως λέει κάτι για CWM (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα) αλλά το αγνοείς και προχωράς. μπορεί να συμβαίνει και με το απλό το ίδιο...Δοκίμασέ το

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κινητό σε fastboot mode, σύνδεσέ το στον υπολογιστή και αν είναι όλα εντάξει και έχει βρεί τους driver που χρειάζεται, τότε με μια εντολή πχ "fastboot reboot" το κινητό θα υπακούσει και θα κάνει reboot.

 

Επειδή είναι πολύ δύσκολο να χάλασες τον bootloader, ξαναδοκίμασε.

Βγάλε την μπαταρία, την Sim και microSD. Ξαναβάλε μόνο την μπαταρία (έτσι για να είμαστε σίγουροι) και κράτα λίγο παραπάνω πατημένο το volume - μετά την δόνηση. Υπόψη ότι και κατα την διάρκεια που βρίσκεσαι σε fastboot mode, πράσινο ανθρωπάκι θα βλέπεις. Απλά τσέκαρε ότι στο device manager βλέπεις το "ADB testing interface" και όχι κάποιο "android 1.0 κίτρινο".

Αντί fastboot reboot, μπορείς να δώσεις fastboot devices και αν βλέπει σωστά το κινητό θα σου δείξει "? fastboot"

 

και όμως φίλε το χάλασα !!!!

Δεν το βλέπει καθόλου αν το συνδέσω αναμμένο . ενώ σβηστό το βλέπει σαν USB DEVICE (κίτρινο θαυμαστικό)

Υπάρχει λύση ?

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και αν χρειαστείς κάτι από εμένα ευχαρίστως να σε βοηθήσω με τα android δεν το έχω αλλά δουλεύω σε service NOKIA

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει για αυτή την δουλειά. Αν έχεις το πακέτο aio.install που κυκλοφορεί για το κινητό που το περιέχει, κάντο extract από το system.img.

 

Φίλε μου, να εκμεταλευτώ την προθυμία σου για βοήθεια, και να ζητήσω οδηγίες... έχω ψάξει όλο το ίντερνετ, και αν το ξανακάνω απ' την αρχή (το ψάξιμο εννοώ..) θα ξαναχαθώ σε ένα κάρο "άχρηστες" πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

και όμως φίλε το χάλασα !!!!

Δεν το βλέπει καθόλου αν το συνδέσω αναμμένο . ενώ σβηστό το βλέπει σαν USB DEVICE (κίτρινο θαυμαστικό)

Υπάρχει λύση ?

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και αν χρειαστείς κάτι από εμένα ευχαρίστως να σε βοηθήσω με τα android δεν το έχω αλλά δουλεύω σε service NOKIA

 

Δοκίμασε να δεις αν μπαίνει σε recovery mode. Αν μπεί νομίζω ότι κάτι μπορεί να γίνει. ΘΑ σου ετοιμάσω ένα αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν μπαίνει σε recovery mode. Αν μπεί νομίζω ότι κάτι μπορεί να γίνει. ΘΑ σου ετοιμάσω ένα αρχείο.

 

Δεν μπαίνει το δοκίμασα ήδη .

Δεν πειράζει αρχηγέ μου θα το στείλω για service αν δεν γίνεται κάτι άλλο

Θα το ξαναδοκιμάσω αύριο

Πειραματίζεσαι και με άλλα τηλέφωνα ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει το δοκίμασα ήδη .

Δεν πειράζει αρχηγέ μου θα το στείλω για service αν δεν γίνεται κάτι άλλο

Θα το ξαναδοκιμάσω αύριο

 

Δυστυχώς τότε δεν γίνεται τίποτα. Αν έμπαινες, θα φλασάραμε το booloader.img από κει. Τη ζημιά στην έκανε το auto του aio.install που κάνει πρώτα erase πριν φλασάρει. Και καλά για όλα τα άλλα images, αλλά στο erase booloader αν γίνει στραβή μετά στο flash, μένεις χωρίς κινητό. Μπορείς να σβύσεις και boot kai recovery και να μπουτάρεις συνέχεια σε fastmode. Το κάνουν συχνά οι developers όταν "μαγειρεύουν" ROM και ιδιαίτερα kernel. Αλλά με το bootloader δεν κάνουμε erase ποτέ.

 

Πειραματίζεσαι και με άλλα τηλέφωνα ??

 

Το καλό με το android είναι ότι αν πειραματίζεσαι σε ένα τηλέφωνο, λίγο πολύ μετά μπορείς να δουλέψεις και σε άλλα. Μερικές ιδιαιτερότητες αλλάζουν.

 

Φίλε μου, να εκμεταλευτώ την προθυμία σου για βοήθεια, και να ζητήσω οδηγίες... έχω ψάξει όλο το ίντερνετ, και αν το ξανακάνω απ' την αρχή (το ψάξιμο εννοώ..) θα ξαναχαθώ σε ένα κάρο "άχρηστες" πληροφορίες...

 

Έχεις pm

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ως απαντηση σε μενα πηγαινε? Αν ναι, οντως το ροοτ ειναι καλυτερο αλλα ειμαι απο αυτους που οταν παω να πειραξω κατι, συνηθως πεφτω στο ποσοστο εκεινο που παθαινει καποιο προβλημα και λεω απο το να μπλεξω με τιποτα errors και προβληματακια, ας το αφησω ως εχει.:p

 

Αφου κανω quote τον nokisass, εσυ που κολλας? :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε ότι οι δύο πρώτες σου σειρές πήγαιναν στην παράθεση που έκανες και τα άλλα που είπες για ρουτ σε μένα που έλεγα πώς δεν ήθελα να κάνω...

 

Όκ, δεν έγινε τίποτα. ;-)

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ με καμια παναγια να το περάσω στο κινητό οποιος μπορεί να το κάνει signed zip η .img ας το κάνει πάντως το τελειωσα εγώ Tov kernal

http://www.4shared.com/zip/gD7YBG5w/kernal.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα εχω ενα Vodafone Smart II και μου βγαζει συνεχεια οταν το ανοιγω ap crash

αμα βγαλω την καρτα μνημης δεν μου το βγαζεικαι δουλευει κανονικα

μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα εχω ενα Vodafone Smart II και μου βγαζει συνεχεια οταν το ανοιγω ap crash

αμα βγαλω την καρτα μνημης δεν μου το βγαζεικαι δουλευει κανονικα

μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτο το προβλημα;

 

flash system,custpack and you will be ok ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ με καμια παναγια να το περάσω στο κινητό οποιος μπορεί να το κάνει signed zip η .img ας το κάνει πάντως το τελειωσα εγώ Tov kernal

http://www.4shared.com/zip/gD7YBG5w/kernal.html

 

george δεν μου λες.Ποιο λογισμικο linux χρησιμοποιεις?(ubuntu,mint....)

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

ubuntu 64 bit

 

Αν μου επιτρεπεις να σε ρωτησω .ποια εκδοση εχεις?τα εκανες εγκατασταση μεσω cd,usb ή μεσω του wubi?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

αξιζει το κινητο για αγορα ?

το GPS δουλευει και χωρις ιντερνετ ?

παιζει ολα τα παιχνιδια του google play?

για cosmote κανει ?

με τον ηχο πως παει ?

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

1)αξιζει το κινητο για αγορα ?

2)το GPS δουλευει και χωρις ιντερνετ ?

3)παιζει ολα τα παιχνιδια του google play?

4)για cosmote κανει ?

5)με τον ηχο πως παει ?

 

1) Ναι.

2) Ναι.

3) Τα απλά (π.χ. angry birds) παιζουν αψογα. Πολλα 3D ομως μην περιμενεις.

4) Ναι.

5) Ειναι λιγο χαμηλος αλλα διορθωνεται με μια απλη εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

5) Ειναι λιγο χαμηλος αλλα διορθωνεται με μια απλη εφαρμογη.

 

Για πες ποια εφαρμογή είναι?

Για την ένταση του ήχου όταν σε καλούν μιλάμε έτσι?

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...