Jump to content

Sony Ericsson K700i


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ dinosss για την επισήμανση.

Η σωστή διεύθυνση είναι http://www.myphone.gr/software/file-332.html

 

Το διόρθωσα και στην παραπάνω ανακοίνωσή μου.

 

Αρχηγε εισαι και ο πρωτος!! Πολυ καλο προγραματακι. Οτι χρειαζομουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλες και φίλοι ,

με χαρά σας ανακοινώνω την νέα έκδοση του Εορτολογίου! :)

Φίλε μου ευχαριστούμε, πολύ χρήσιμο πρόγραμμα! Αν δέχεσαι προτάσεις για επόμενη έκδοση, θα συμφωνούσα με τον φίλο που έγραψε ότι θα ήθελε να υπήρχε δυνατότητα για προσθήκη ημερομηνιών όπως γενεθλίων κλπ.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι ,

με χαρά σας ανακοινώνω την νέα έκδοση του Εορτολογίου! :)

Ομολογώ ότι έχεις κάνει καλή δουλειά . Μπράβο !!!

 

Όσο για προτάσεις :

1) αυτό που λένε και τα άλλα παιδιά για γενέθλια

2) αν μπορούσε να γίνεται αναζήτηση με βάση το όνομα του εορτάζοντα(π.χ. να ξέρω πότε γιορτάζει κάποιος γνωστός), θα ήταν πολύ καλά (τώρα δε ξέρω πόσο καλά τα πάει αυτή η έκδοση της java με επεξεργασία συμβολοσειρών)

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι έχεις κάνει καλή δουλειά . Μπράβο !!!

 

Όσο για προτάσεις :

1) αυτό που λένε και τα άλλα παιδιά για γενέθλια

2) αν μπορούσε να γίνεται αναζήτηση με βάση το όνομα του εορτάζοντα(π.χ. να ξέρω πότε γιορτάζει κάποιος γνωστός), θα ήταν πολύ καλά (τώρα δε ξέρω πόσο καλά τα πάει αυτή η έκδοση της java με επεξεργασία συμβολοσειρών)

 

MultiΠετρο, αν μπορεσεις να κανεις αυτο που λενε οι michpan και kalymgr, θα γλυτωσεις πολυ κοσμο απο την γρινια και την μουρμουρα... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι έχεις κάνει καλή δουλειά . Μπράβο !!!

 

Όσο για προτάσεις :

1) αυτό που λένε και τα άλλα παιδιά για γενέθλια

2) αν μπορούσε να γίνεται αναζήτηση με βάση το όνομα του εορτάζοντα(π.χ. να ξέρω πότε γιορτάζει κάποιος γνωστός), θα ήταν πολύ καλά (τώρα δε ξέρω πόσο καλά τα πάει αυτή η έκδοση της java με επεξεργασία συμβολοσειρών)

Η 1η πρόταση ξεφεύγει από την σχεδίαση του προγράμματος, αλλά άμα βρω καιρό μπορεί και να το υλοποιήσω.

 

Η 2η γίνεται, το μοναδικό πρόβλημα είναι ο τρόπος γραφής του ονόματος προς αναζήτηση.

 

Για παράδειγμα αν εγώ το έχω καταχωρήσει το όνομα Ελένη και κάποιος ψάξει για το όνομα Έλενα (ή το δώσει όλο γραμμένα με κεφαλαία ή δίχως τόνους), τότε δεν θα του εμφανιστεί τίποτε.

 

Μια λίστα με τα ονόματα όπως τα έχω καταχωρημένα θα ήταν μια καλή λύση, αλλά αναγκαστικά θα είναι πολύ μεγάλη και η πλοήγηση σ' αυτήν θα είναι δύσκολη.

 

Ίσως αν φτιάξω πολλές λίστες με βάση το αρχικό του ονόματος...

θα δω... αλλά πρέπει να βρω καιρό για όλα αυτά.

 

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάντως.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μια συνοπτικη αξιολογηση του προγραμματος πρεπει να γινει σε ενα ειδικο θεμα για να καταγραψουμε οτι θελουμε και κυριως την χρησιμότητά του...μπραβο παντως...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το k700 τραβαει μονο 10 δευτερολεπτα βιντεο?

 

Όχι φυσικά !

Πάνε στο video , μετά στις επιλογές και από εκεί διάρκεια video ... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Hello! molis agorasa to k700i (Vodafone) kai prospatho na balo mp3 arxeio gia ixo sto koudouni alla mou to exei kleidomeno mipos kserei kaneis tipota;

Sorry an to exete anaferei poio palia alla to post einai para polu megalo gia na to diabasw olo.

Euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Hello! molis agorasa to k700i (Vodafone) kai prospatho na balo mp3 arxeio gia ixo sto koudouni alla mou to exei kleidomeno mipos kserei kaneis tipota;

Sorry an to exete anaferei poio palia alla to post einai para polu megalo gia na to diabasw olo.

Euxaristw

 

ela file, me auto programa tha kaneis douleia... ;)

http://seth.kvalitne.cz/610/drmp.exe

 

kai diavase kai auto gia na katalaveis pano kato ti paizetai!

http://seth.kvalitne.cz/610/drm.pdf

 

 

*me liga logia ,epeidi einai vodafone live i suskeui exei mia prostasia sta mp3...

tin opoia me to parapano programa tin vgazeis! vazeis sto mp3, DRM (Digital Rights Management) ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η 1η πρόταση ξεφεύγει από την σχεδίαση του προγράμματος, αλλά άμα βρω καιρό μπορεί και να το υλοποιήσω.

Η 2η γίνεται, το μοναδικό πρόβλημα είναι ο τρόπος γραφής του ονόματος προς αναζήτηση.

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάντως.

 

Για το πρώτο έχεις δίκιο. Απλώς είναι το απωθημένο μας που το κινητό δεν υποστηρίζει επαναλαμβανόμενες υπενθυμίσεις.

Για το δεύτερο, γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να βάζεις στη λίστα όλες τις παραλλαγές ενός ονόματος π.χ. Ελένη, Έλενα( αν και θα ήταν καλό).Απλώς, αν ο χρήστης βάλει ως κριτήριο αναζήτησης ελεν, να του βγάλει τη γιορτή της ελένης(να ψάξει στο αρχείο για όλα τα ονόματα όπου το ελεν είναι υποσυμβολοσειρά).

Όσο για τα κεφαλαία, μικρά, τονισμένα και μή, ίσως θα γινόταν,όταν γίνεται η σύγκριση του query που βάζει ο χρήστης, να τα μετατρέπει σε μικρά(κάτι με τις συναρτήσεις tolowercase), μή τονισμένα και το ίδιο και αυτά που έχουν καταχωρηθεί στο αρχείο ονομάτων του προγράμματος(ή ό,τι είναι αυτό) για να είναι δυνατή η άμεση σύγκριση.

Και κάτι τελευταίο,για να μη ξεφύγουμε, είναι απλός ο προγραμματισμός στην πλατφόρμα αυτή;(είπα να ασχοληθώ κάποια στιγμή, αλλά η έλλειψη χρόνου...).

Link to comment
Share on other sites

Η 1η πρόταση ξεφεύγει από την σχεδίαση του προγράμματος, αλλά άμα βρω καιρό μπορεί και να το υλοποιήσω.

 

Η 2η γίνεται, το μοναδικό πρόβλημα είναι ο τρόπος γραφής του ονόματος προς αναζήτηση.

 

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάντως.

 

Και βασικά , πρότεινα το δεύτερο σκεπτόμενος σαν ένας απλός χρήστης.Μόλις άνοιξα το πρόγραμμα, η πρώτη σκέψη μου ήταν να βρω τη γιορτή ενός συγγενικού μου προσώπου.

Μπραβο και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς είναι το απωθημένο μας που το κινητό δεν υποστηρίζει επαναλαμβανόμενες υπενθυμίσεις.

 

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά εάν φτιάξεις στο Outlook μια επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση και μετά κάνεις συγχρονισμό και την μεταφέρεις στο κινητό σου την υποστηρίζει μια χαρά :D

Εγώ το κάνω συνέχεια έτσι και με βολεύει και περισσότερο να φτιάχνω τις υπενθυμίσεις στο PC παρά στο κινητό.

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για την εφαρμογή θα πρότεινα όταν επιλέγουμε μία διαφορετική ημερομηνία να μας εμφανίζει όπως στην αρχική οθόνη και τις επόμενες κοντινές εορτές.

 

Καλό θα ήταν αν γίνεται και η δυνατότητα εμφάνισης περισσοτέρων εορτών (π.χ. ανά μήνα) και όχι μόνο η σημερινή και οι 2 επόμενες ημέρες.

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο έχεις δίκιο. Απλώς είναι το απωθημένο μας που το κινητό δεν υποστηρίζει επαναλαμβανόμενες υπενθυμίσεις.

Για το δεύτερο, γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να βάζεις στη λίστα όλες τις παραλλαγές ενός ονόματος π.χ. Ελένη, Έλενα( αν και θα ήταν καλό).Απλώς, αν ο χρήστης βάλει ως κριτήριο αναζήτησης ελεν, να του βγάλει τη γιορτή της ελένης(να ψάξει στο αρχείο για όλα τα ονόματα όπου το ελεν είναι υποσυμβολοσειρά).

Όσο για τα κεφαλαία, μικρά, τονισμένα και μή, ίσως θα γινόταν,όταν γίνεται η σύγκριση του query που βάζει ο χρήστης, να τα μετατρέπει σε μικρά(κάτι με τις συναρτήσεις tolowercase), μή τονισμένα και το ίδιο και αυτά που έχουν καταχωρηθεί στο αρχείο ονομάτων του προγράμματος(ή ό,τι είναι αυτό) για να είναι δυνατή η άμεση σύγκριση.

Και κάτι τελευταίο,για να μη ξεφύγουμε, είναι απλός ο προγραμματισμός στην πλατφόρμα αυτή;(είπα να ασχοληθώ κάποια στιγμή, αλλά η έλλειψη χρόνου...).

 

 

Καταρχάς συνάρτηση tolowercase δεν υπάρχει στην J2ME και πρέπει να την φτιάξω εγώ.

Με την αναζήτηση και εμφάνιση πολλών πιθανών αποτελεσμέτων μου ανοίγεις το θέμα δυναμικών λιστών.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα απ' τα γραφόμενά σου πρέπει να γνωρίζεις Visual Basic.

Αν θες να μάθεις Java θα πρέπει να αλλάξεις εντελώς προγραμματιστική φιλοσοφία.

Η Java είναι μια εντελώς αντικειμενοστραφής γλώσσα, με μεγάλη ομοιότητα σύνταξης με την C++ και με πολύ αυστηρούς ελέγχους τύπων.

Το λεξιλόγιό σου θα εμλουτιστεί με λέξεις και έννοιες όπως πολυμορφισμός, ενθυλάκωση, κληρονομικότητα, σύνθεση αφηριμένες μέθοδοι, τάξεις, διασυνδέσεις, πακέτα, εξαιρέσεις και άλλα πολλά τέτοια ωραία!

 

Καταρχάς αν θες ν' ασχοληθείς θα πρέπει να μάθεις πρώτα Java 2 για υπολογιστές (ονομάζεται J2SE από το Standard Edition).

 

Και αυτό για να σου είναι εύκολο να καταλάβεις πως λειτουργούν οι τάξεις στην Micro Edition που είναι για κινητά, και αποτελεί ουσιαστικά ένα υποσύνολο του API της J2SE. Έχουν αφαιρεθεί πάρα πολλά πακέτα, τάξεις και μέλοι τάξεων για να προσαρμοστεί στα δεδομένα των μικροσυσκευών.

 

Τέλος ενημερωτικά να ξέρεις ότι υπάρχει η Java 2 Enterprise Edition (J2EE), ένα υπερσύνολο της J2SE με πακέτα ειδικά για ανάπτυξη επιχειρισιακών λύσεων.

 

Τέλος αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το άθλημα, αφού μάθεις πως δουλεύει η γλώσσα (διαβάζοντας π.χ. ένα βιβλίο για την Java), θα σου πρότεινα να κάτσεις και να διαβάσεις την τεκμηρίωση του API

 

κάπου εδώ πέρα STOP διότι βγήκαμε εκτός θέματος !!!

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Καλο να μαθαινουμε προγραμματισμο αλλα ακομα καλυτερο τις γλωσσες που αφορουν τα κινητα μας...παντως ξεχωριζει μεχρι στιγμης η java που δουλευει σε ολες τις πλατφορμες..
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλω το Vodafone Live ( που να μην υπήρχε δηλαδή) θα μπορώ να στέλνω και να δέχομαι mms;

Kαι δεύετερον (απο περιέργεια και μόνο) Θα μπορώ να στέλνω sms η mms σε διευθύνσεις email;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K700i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...