Jump to content

Sony Ericsson K700i


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias74 (22 Οκτ. 2004 , 20:20)

 

Έχω πρόβλημα με το remote control του κινητού. Ενώ Laptop και κινητό αναγνωριζόνται κανονικά και μπορώ να στείλω/λάβω αρχεία όταν προσπαθώ να κάνω remote control η απάντηση που παίρνω από το κινητό είναι "η σύνδεση απέτυχε".

 

Έχω τα XP SP1 και τα drivers WIDCOMM (από τα CD του αντάπτορα BT Tornado) μιας και δεν έχω ακόμη περάσει το SP2.

 

Καμία ιδέα κανείς για το τι μπορεί να φταίει.

 

 

 

Το να στείλεις/λάβεις αρχεία είναι κάτι το εύκολο. Το να κάνεις remote control ή κάτι αλλό πχ Sychronization απαιτείται να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις. Το τηλέφωνό σου το έχεις προσθέσει στα "My Bluetooth Places"; Αφού το κάνεις αυτό, ενεργοποιείς την εικονική "Serial Port" από τα "My Bluetooth Places". Τότε το τηλέφωνό σου είναι συνδεδεμένο για να κάνεις remote control ή Sychronization.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα στο My Bluetooth places γράφει Κ700ι OBEX file transfer και στο view devices in range γράφει Κ700ι είναι OK αυτά ή δεν καταλαβαίνω τι μου λές?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος UserX (22 Οκτ. 2004 , 17:29)

 

Mou eipan apo ton Germano pou to pira, oti tis 3 protes fores tha to fortiso apo 7 ores kai apo kei kai pera mia fora to mina tha to adeiazo teleios kai tha to gemizo 7 ores peripou.

 

 

χαχαχαχα!!!

 

είναι τελείως άσχετοι τελικά όλο το προσωπικό στα μαγαζιά Γερμανός (αφου τους αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι λογικό είναι)

 

 

την παραπάνω φράση μου την είχαν πεί 2-3 χρόνια πριν, όταν είχα πάρει το T39!!

 

είναι άπαιχτοι οι τύποι... σίγουρα θα το ψήφιζα ως ένα από τα χειρότερα μαγαζιά!!!!

 

Η γιαγιά μου είναι πιο ενημερωμένη σε τέτοια θέματα...!!! :D :stupid: :down:

 

ααα.... UserX και να τηρείς σε όλες τις συσκευές το εξής Αγγλικό αρτικόλεξο (acronym)

 

R.T.F.M ;)

 

Read The F*cking Manual

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MaIdeN (22 Οκτ. 2004 , 17:22)

Michpan kati teleyteo na se rotiso file gia ta plastika k d se ksanaprizo, katalaba pos vgenoune einai paneykolo to meletisa k eida pou exei ekei sthn mpataria kati gri plastika pou kratane ta plastika ta piezeis k vgenoune.. yparxei ena provlima omos, anigi apo kato apo plagia aristera de3ia ala ekei pou einai oi yperithres kolaei k d vgenei to piezo tpt den kanei... pos tha to vgalo fobamai mi spaso tpt h prepi na to travikso k tha spasi ?

 

Οπως είχα γράψει και παλαιότερα, δεν το έχω κάνει, οπότε και δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Είδα όμως ότι η πρόσοψη είναι καλά σφηνωμένη με το υπόλοιπο κινητό οπότε μάλλον στην προσπάθειά σου να βάλεις την καινούργια, η παλιά θα σπάσει.

 

Βρήκα εδώ κάποιον που το έχει κάνει αλλά ίσως μπορείς να βρεις κι άλλες πληροφορίες στο συγκεκριμένο site (ή ακόμα ν'αφήσεις και μήνυμα).

 

http://www.mobile9.com/invboard/index.php?showtopic=5583

 

Οσο για την κάμερα του κινητού, μην έχετε ελπίδες. Καμμία εταιρία που θέλει να πουλήσει νέο κινητό με καλύτερη κάμερα δεν διορθώνει τέτοιες ατέλειες..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias74 (22 Οκτ. 2004 , 23:31)

 

Εμένα στο My Bluetooth places γράφει Κ700ι OBEX file transfer και στο view devices in range γράφει Κ700ι είναι OK αυτά ή δεν καταλαβαίνω τι μου λές?

 

 

 

Στο My Bluetooth places εκτός από το Κ700i OBEX file transfer, πρέπει ακόμα να έχεις K700i OBEX Object Push, K700i Dial-up Networking, K700i OBEX IrMC Sync Server, K700i HS Voice Gateway και φυσικά το K700i Serial Port! Αν δεν τα έχεις αυτά δεν έχεις προσθέσει σωστά το τηλέφωνό σου στον υπολογιστή.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αυτά υπάρχουν όταν πατάω View my bluetooth services. Τώρα με τα πολλά που έχω κάνει εμφανίζεται στο My Bluetooth places και το K700 serial port. Όταν προσπαθώ να κάνω σύνδεση αυτό γίνεται πράσινο και εμφανίζονται πάνω του δύο βελάκια επίσης το σηματάκι κάτω στην ώρα γίνεται και αυτό πράσινο. Κοιτώντας στο status του όμως μου γράφει not connected. Από την άλλη τώρα το τηλέφωνο εκείνη την στιγμή αν πατήσω remote control μου γράφει "το Bluetooth αυτή την στιγμή είναι απασχολημένο" (ουσιαστικά δεν πατιέται γιατί τα γράμματα έχουν γίνει πιο αχνά)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias74 (23 Οκτ. 2004 , 09:18)

 

Καλημέρα,

Αυτά υπάρχουν όταν πατάω View my bluetooth services. Τώρα με τα πολλά που έχω κάνει εμφανίζεται στο My Bluetooth places και το K700 serial port. Όταν προσπαθώ να κάνω σύνδεση αυτό γίνεται πράσινο και εμφανίζονται πάνω του δύο βελάκια επίσης το σηματάκι κάτω στην ώρα γίνεται και αυτό πράσινο. Κοιτώντας στο status του όμως μου γράφει not connected. Από την άλλη τώρα το τηλέφωνο εκείνη την στιγμή αν πατήσω remote control μου γράφει "το Bluetooth αυτή την στιγμή είναι απασχολημένο" (ουσιαστικά δεν πατιέται γιατί τα γράμματα έχουν γίνει πιο αχνά)

 

 

Κάτι έχεις κάνει λάθος. Προσπάθησε να καταργήσεις το τηλέφωνο από τον υπολογιστή και μετά να το ξανασυνδέσεις. Έχει γίνει και σε μένα αυτό οπότε μην απελπίζεσαι! Λίγη υπομονή μόνο. Εγώ πάντως έχω καταφέρει να πηγαίνω κατευθείαν στο τηλέφωνό μου χωρίς να ενεργοποιώ Bluetooth να επιλέγω απομακρυσμένο έλεγχο και να λειτουργεί! Προσπάθησε θα βγάλεις άκρη.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Μια τελευταία ερώτηση. Μήπως έχει γίνει κανένα conflict με τις θύρες, στο serial port μου γράφει ότι προσπαθεί να συνδεθεί με την COM 6. Όταν πάω στο Bluetooth configuration/Local services μου γράφει Bluetooth serial port ... required COM 7 ?????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias74 (23 Οκτ. 2004 , 09:41)

 

Ευχαριστώ

Μια τελευταία ερώτηση. Μήπως έχει γίνει κανένα conflict με τις θύρες, στο serial port μου γράφει ότι προσπαθεί να συνδεθεί με την COM 6. Όταν πάω στο Bluetooth configuration/Local services μου γράφει Bluetooth serial port ... required COM 7 ?????

 

 

 

Μάλλον έτσι πρέπει να είναι. Εμένα συνδέεται στην COM 7.

Για ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.mobile9.com/invboard/lofiversion/index.php/t3867.html ;)

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά προτείνει μια διαδικασία τρομερά περίπλοκη. Δυο μέρες ασχολούμαι τώρα με αυτό το θέμα. Αρκετά! Έχω παραγγείλει το SP2 από την Microsoft μόλις έρθει θα το περάσω αφού έχω προηγουμένως αφαιρέσει το WIDCOMM και πιστεύω θα μου λύσει το πρόβλημα. Απ' ότι διάβασα όσοι χρησιμοποιούν το SP2 και το δικό του ΒΤ δεν έχουν πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0N3 (23 Οκτ. 2004 , 02:56)

 

Mia erwthsh:To hxeiaki tou poso dynato kai pisto sta ringtones se sygrish me ta sx1,p900,v600,mpx200?

 

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά το ηχειάκι είναι οτι πιο δυνατό και καθαρό έχω ακούσει σε κινητά!!

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jor1ge (23 Οκτ. 2004 , 15:59)

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά το ηχειάκι είναι οτι πιο δυνατό και καθαρό έχω ακούσει σε κινητά!!

 

 

:up: :music: :up:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias74 (23 Οκτ. 2004 , 14:06)

 

Το είδα αλλά προτείνει μια διαδικασία τρομερά περίπλοκη. Δυο μέρες ασχολούμαι τώρα με αυτό το θέμα. Αρκετά! Έχω παραγγείλει το SP2 από την Microsoft μόλις έρθει θα το περάσω αφού έχω προηγουμένως αφαιρέσει το WIDCOMM και πιστεύω θα μου λύσει το πρόβλημα. Απ' ότι διάβασα όσοι χρησιμοποιούν το SP2 και το δικό του ΒΤ δεν έχουν πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

 

Δε νομίζω να σε βοηθήσουν τα SP2. Θα σε βοηθούσαν αν τα Windows δεν μπορούσαν να εγκαταστήσουν σωστά τους drivers του BT Adaptor. Από ότι φαίνεται όμως έχουν μπει σωστά. Το τηλέφωνο δεν έχει μπει σωστά! Για αυτό αφαίρεσέ το και ξαναβάλτο. Έτσι πιστεύω ότι θα σου δουλέψει!

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias74 (23 Οκτ. 2004 , 14:06)

 

Το είδα αλλά προτείνει μια διαδικασία τρομερά περίπλοκη. Δυο μέρες ασχολούμαι τώρα με αυτό το θέμα. Αρκετά! Έχω παραγγείλει το SP2 από την Microsoft μόλις έρθει θα το περάσω αφού έχω προηγουμένως αφαιρέσει το WIDCOMM και πιστεύω θα μου λύσει το πρόβλημα. Απ' ότι διάβασα όσοι χρησιμοποιούν το SP2 και το δικό του ΒΤ δεν έχουν πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα λύση. Ήταν πρόβλημα των drivers. Μόλις κατέβασα τα widcomm 1.4.2 και τα εγκατέστησα το κινητό από μόνο του μου ζήτησε αν θέλω να ξεκινήσω την εφαρμογή remote control. Του είπα ναι και βεβαίως στην οθόνη μου εμφανίστηκε το πολυπόθητο control. Εντάξει πλάκα έχει να ελέγχεις το mouse από μακριά. Τώρα τι θα μου χρησιμέψει δεν ξέρω αν και είναι αρκετά εντυπωσιακό σαν gadget. Χρησιμό είναι ισως να ελέγχω το media player βλέποντας κανένα DVD.

Πάντως πήρα την ικανοποίηση ότι όλες οι λειτουργίες του κινητού μου τώρα λειτουργούν !

 

Μου μένει ακόμα ένα update το firmware και πιστεύω πως είμαι έτοιμος.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια

 

Υ.Σ. Το κινητό μου είναι Vodafone Life (V. R2A). Αν το πάω σε κάποιο service center θα μου κάνουν update κανονικά έτσι δεν είναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια απελπιστικα δεν παει αλλο πανω απο 158 επαφες δεν με αφινει να βαλω..... τι να κανω?????? μπηκα στο σιτε σημερα για αναβαθμισει μπας και λυθει τπτ κια ειναι κατω το σιτε :( :( :( + εχει αρχισει και κολαει.....ενω εχει ελευθερη μνημη 12 μβ :( :( :(

Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς!

 

Our forum ===>> IrCtAlK Forum :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stelios4 (23 Οκτ. 2004 , 21:37)

βρε παιδια απελπιστικα δεν παει αλλο πανω απο 158 επαφες δεν με αφινει να βαλω..... τι να κανω?????? μπηκα στο σιτε σημερα για αναβαθμισει μπας και λυθει τπτ κια ειναι κατω το σιτε :( :( :( + εχει αρχισει και κολαει.....ενω εχει ελευθερη μνημη 12 μβ :( :( :(

 

Η μνήμη δεν έχει σχέση τελικά. Το πρόβλημα οφείλεται στ'ότι στο τηλέφωνο μπορείς ν'αποθηκεύσεις μέχρι 500 νούμερα κι όχι 500 επαφές. Συνεπώς, αν προσθέσεις 3 νούμερα σε κάθε επαφή, μπορείς να έχεις περίπου 165 επαφές μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορείς να προσθέσεις άλλο νούμερο..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan (23 Οκτ. 2004 , 22:59)

 

Η μνήμη δεν έχει σχέση τελικά. Το πρόβλημα οφείλεται στ'ότι στο τηλέφωνο μπορείς ν'αποθηκεύσεις μέχρι 500 νούμερα κι όχι 500 επαφές. Συνεπώς, αν προσθέσεις 3 νούμερα σε κάθε επαφή, μπορείς να έχεις περίπου 165 επαφές μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορείς να προσθέσεις άλλο νούμερο..

 

 

Μιχάλης :alien:

 

 

Εντελώς απαράδεκτο βέβαια από πλευράς SE... δηλαδή πρέπει να έχω και smartphone για να έχω πλήρη τον τηλ. κατάλογο!!!!

Έλεος!!!!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iceman (23 Οκτ. 2004 , 23:18)

 

Εντελώς απαράδεκτο βέβαια από πλευράς SE... δηλαδή πρέπει να έχω και smartphone για να έχω πλήρη τον τηλ. κατάλογο!!!!

Έλεος!!!!

 

 

Δυστυχώς έτσι είναι το Κ700.

Είναι κάτι που έπρεπε να το έχεις ψάξει πριν πάρεις το κινητό. Το myphone γιατί είναι εδώ; ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα siemens τηλέφωνα που είχα πιο πριν, στα οποία με βάση την δυναμική μνήμη που ήταν διαθέσιμη στον τηλεφωνικό κατάλογο ήταν μάλλον απίθανο να έφτανες ποτέ τις 500 επαφές.. !

 

Δυστυχώς οι εταιρίες κρύβουν επιμελώς τέτοιες ουσιαστικές πληροφορίες για ευνόητους λόγους..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan (23 Οκτ. 2004 , 22:59)

 

Η μνήμη δεν έχει σχέση τελικά. Το πρόβλημα οφείλεται στ'ότι στο τηλέφωνο μπορείς ν'αποθηκεύσεις μέχρι 500 νούμερα κι όχι 500 επαφές. Συνεπώς, αν προσθέσεις 3 νούμερα σε κάθε επαφή, μπορείς να έχεις περίπου 165 επαφές μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορείς να προσθέσεις άλλο νούμερο..

 

 

Μιχάλης :alien:

 

 

 

ειναι προβλημα firmware καθαρα και θα διορθωθει σε επομενη αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για κανένα λόγο δεν πρέπει να εγκαταστήσετε το sp2 των windows και μετά τους οδηγούς της widcomm γιατί είναι πιθανό να αντιμετωπίσετε προβλήματα ενώ με το αντίθετο όλα θα πάνε καλά. ;) Επίσης να μην ξεγελαστεί κανένας και χρησιμοποιήσει τους οδηγούς bt των windows (sp2) αντί για αυτούς της widcomm εάν θέλει να έχει όλες τις υπηρεσίες διαθέσιμες. ;) ;)

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (23 Οκτ. 2004 , 23:21)

 

Δυστυχώς έτσι είναι το Κ700.

Είναι κάτι που έπρεπε να το έχεις ψάξει πριν πάρεις το κινητό. Το myphone γιατί είναι εδώ; ;)

 

 

@zzzzz

Από τη εποχή του Τ68 είναι έτσι η κατάσταση (τα τηλέφωνα χωρούσαν 510 τηλέφωνα - όχι επαφές) ..άρα δεν είναι θέμα firmware και ούτε μπορεί να διορθωθεί έτσι!

απλά είναι χαζό να δίνεις στο κινητό τόση μνήμη και αυτή να μην είναι δυναμική και για τον τηλεφωνικό κατάλογο!

 

@lewton

Αγαπητέ σύντροφε, το μειονέκτημα το ήξερα (έχω φάει στη μάπα όλα τα κινητά της SE μετά το Τ68) αναγκάστηκα να το αποδεχθώ αλλά δεν μπορώ να μην αγανακτώ όταν δεν βλέπω κάτι να αλλάζει! ;)

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K700i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...