Jump to content

Lenovo ThinkPad Tablet 2 Windows 8


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα αυτο λεω Γιαννη ειναι υπερβολη οι τιμες πανω απο 700-750 σε atom cpu οταν στην Αμερικη ειναι σε πιο φυσιολογικα πλαισια πχ 600 ευρω.

Και απο τα μεχρι τωρα δεδομενα μονο ενα μοντελο της Asus και ενα της Acer θα το βρουμε στα 500 με 600 ευρω με full windows

Απ την αλλη βεβαια ουτε και τα ipad ειναι φθηνα για αυτα που προσφερουν ουτε και τα κορυφαια android 600 και 700 ευρω που κοστιζουν.

Σιγουρα μεσα στην ανοιξη του 13 οι τιμες θα ομαλοποιηθουν σε πιο λογικα πλαισια λογω ανταγωνισμου και πληθωρας επιλογων,απλα οσοι καιγομαστε να τα παρουμε ''τωρα'' αναγκαστικα θα πληρωσουμε παραπανω οπως συμβαινει με ολα τα τεχνολογικα προιοντα στην αρχη της κυκλοφοριας τους.

Το ξέρω ότι λέμε το ίδιο, απλά και το όριο που θέτεις (μέχρι 700) το θεωρώ επίσης υψηλό.

Αλλά όπως λες και συμφωνώ, γενικά όλα τα τάμπετς είναι ακριβά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνω απολυτα με οσα λετε για αυτο στράφηκα στο Dell, τουλάχιστον να τα δώσω αλλά να πάρω i5/8gb/256 ssd full laptop οποτε το χρειάζομαι και οποτε θέλω να το γυριζω και σε tablet.

Απο οτι μου ειπαν μεχρι τέλος Νοεμβρίου θα είναι εδώ οποτε υπομονη ......

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι λέμε το ίδιο, απλά και το όριο που θέτεις (μέχρι 700) το θεωρώ επίσης υψηλό.

Αλλά όπως λες και συμφωνώ, γενικά όλα τα τάμπετς είναι ακριβά.

 

Απλα τα 700 σε full windows ειναι σε πιο ''λογικα'' πλαισια με βαση εξοπλισμο/χαρακτηριστικα και ενα πιο ολοκληρωμενο λειτουργικο συστημα απ οσο τα αντιστοιχα σε android η ios με την ιδια τιμη.

Ακριβα ειναι ολα ετσι αν κρινουμε με Αμερικη και δεν δικαιολογειται διαφορα 200-300 ευρω για 10% παραπανω φπα στην Ελλαδα κυριως και λιγοτερα στην υπολοιπη Ευρωπη.

Τεσπα τουλαχιστον θα βγουν και full windows 10ρια tablet σε σαφος πιο λογικα πλαισια οπως ανεφερα πανω σε σχεση με Dell-Lenovo-HP που πληρωνεις οχι μονο την αισχροκερδια αλλα και το brand name.

 

jtheogr: Στο Dell Ελλας διαθεσιμο για προ-παραγγελια με διαθεση 23 Νοεμβριου(βεβαια εχουν κανει μια πατατα στο site και βαλανε 23 Οκτωβριου-θα το δεις αν μπεις)

Κατα τα αλλα συμφωνω με το σκεπτικο σου οπως και αναφερθηκα πιο πανω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για σας αλλά εγώ με τις τιμές που αναμένονται να ανακοινωθούν για τα windows tablet λέω να τρενάρω την αγορά τους και να τα αφήσω μετά το καλοκαίρι που θα έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός και θα έχουν βγει και περισσότερες προτάσεις και από άλλους κατασκευαστές. Κάθε αρχή και δύσκολη και ακριβή αλλά δεν καίγομαι να πάρω τώρα.

Σκέφτομαι να στραφώ σε κανένα ipad ή nexus 10, όποιο μου κάτσει καλύτερα, δεν έχω κολλήματα με μάρκες και λειτουργικά. θα προτιμούσα χίλιες φορές την λύση με windows, ivy i5-i7, αρκετό ssd ktl αλλά το μπάτζετ μου δεν είναι για τέτοια νούμερα.

υπομονή και οι τιμές πέφτουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η προσέγγιση σου άνοιξη-καλοκαίρι και πιο λογικές τιμές και πληθωρα επιλογών.

Αν και βλέποντας τα πραγματα όπως είπα θα βρεις μέχρι τέλη του χρονου full Windows tablet στα 500-600 ευρώ.

Εγώ θα τσίμπησω ένα 10ρι πάντως σκέτο χωρίς πληκτρολόγιο για πιο απλή χρήση και ένα δυνατό ivy bridge για laptop/desktop replacement.

Απλά αγοράζοντας το ένα ίσως φρενάρω για λίγο το αλλο θα δούμε.

Αν βρω άκρη με Αμερική τα τσιμπαω και τα 2 επιτόπου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι και το Thinkpad είναι ένα από τα tablets που σκέφτομαι σοβαρά, βλέποντας αυτό το video
προβληματίστικα με το lag όταν χρησιμοποιούσε το stylus. Εκτός αυτού θα με βόλευε πάρα πολύ ένα dock για το γραφείο, με το keyboard σαν laptop στα επαγγελματικά ταξίδια και σαν tablet στο σπίτι.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανε την εμφανιση του στη Γερμανια το ThinkPad 2 απο τιμες που ξεκινουν απο 548 ευρω στο entry level μοντελο με 32gb SSD εως 829 ευρω στην εκδοση 3G με 64gb SSD που περιλαμβανεται η γραφιδα.

Το ενδιαμεσω μεντελο ειναι στα 739 ευρω επισης 3G και 64 gb SSD χωρις τη γραφιδα.

http://www.notebook.de/index.php?section=shop&group=2654&lang=en&

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα τα 700 σε full windows ειναι σε πιο ''λογικα'' πλαισια με βαση εξοπλισμο/χαρακτηριστικα και ενα πιο ολοκληρωμενο λειτουργικο συστημα απ οσο τα αντιστοιχα σε android η ios με την ιδια τιμη.

Ακριβα ειναι ολα ετσι αν κρινουμε με Αμερικη και δεν δικαιολογειται διαφορα 200-300 ευρω για 10% παραπανω φπα στην Ελλαδα κυριως και λιγοτερα στην υπολοιπη Ευρωπη.

Τεσπα τουλαχιστον θα βγουν και full windows 10ρια tablet σε σαφος πιο λογικα πλαισια οπως ανεφερα πανω σε σχεση με Dell-Lenovo-HP που πληρωνεις οχι μονο την αισχροκερδια αλλα και το brand name.

 

jtheogr: Στο Dell Ελλας διαθεσιμο για προ-παραγγελια με διαθεση 23 Νοεμβριου(βεβαια εχουν κανει μια πατατα στο site και βαλανε 23 Οκτωβριου-θα το δεις αν μπεις)

Κατα τα αλλα συμφωνω με το σκεπτικο σου οπως και αναφερθηκα πιο πανω.

 

Για ποιο dell μιλας?Το HP Envy X2 αξιζει?τουλαχισοτν αν μιλαμε για παραγγελια απο Ηπα?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο dell μιλας?Το HP Envy X2 αξιζει?τουλαχισοτν αν μιλαμε για παραγγελια απο Ηπα?

 

Ολα απο την Αμερικη συμφερουν-αλλα το ζητημα ειναι τα εξοδα σε τελωνεια/αναμονες κλπ γραφειοκρατικα που το σκεφτεσαι 2 φορες.

Μια χαρα αξιζει το HP αν μιλαμε απο Αμερικη,αλλα θα πρεπει να το βρεις απο πωλητη(μονο απο ebay) που το στελνει με τα κρατικα ταχυδρομια της Αμερικης και οχι με τιποτα ιδιωτικες εταιρειες ταχυμεταφορων οπως ups κλπ που θα πληρωσεις περισσοτερα.

Εγω παντως δισταζω να κανω τετοια αγορα,αν ειναι να πληρωσω σε τελωνεια/αναμονες τη διαφορα απο οσο εδω κοστιζει δεν αξιζει καν.

Ειναι και πολυ ομιχλωδες το τοπιο σχετικα με τα τελωνεια.

Οτι τους καπνισει κανουν και αναλογα τη διαθεση τους

Καθαρα και θεμα τυχης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα απο την Αμερικη συμφερουν-αλλα το ζητημα ειναι τα εξοδα σε τελωνεια/αναμονες κλπ γραφειοκρατικα που το σκεφτεσαι 2 φορες.

Μια χαρα αξιζει το HP αν μιλαμε απο Αμερικη,αλλα θα πρεπει να το βρεις απο πωλητη(μονο απο ebay) που το στελνει με τα κρατικα ταχυδρομια της Αμερικης και οχι με τιποτα ιδιωτικες εταιρειες ταχυμεταφορων οπως ups κλπ που θα πληρωσεις περισσοτερα.

Εγω παντως δισταζω να κανω τετοια αγορα,αν ειναι να πληρωσω σε τελωνεια/αναμονες τη διαφορα απο οσο εδω κοστιζει δεν αξιζει καν.

Ειναι και πολυ ομιχλωδες το τοπιο σχετικα με τα τελωνεια.

Οτι τους καπνισει κανουν και αναλογα τη διαθεση τους

Καθαρα και θεμα τυχης.

 

Eεχεις δικιο.Πονταρω σε φιλο μηπως μου το φερει...Dell latitude 10 η hp envy x2?

Link to comment
Share on other sites

Eεχεις δικιο.Πονταρω σε φιλο μηπως μου το φερει...Dell latitude 10 η hp envy x2?

Το πρωτο στις 10 ιντσες το δευτερο 11.6 αρα πιο φορητο το πρωτο-το δευτερο πιο laptop replacement(και τα 2 βεβαια ελαφρυα εξισου-680 με 710 γρ αντιστοιχα)

Το πρωτο εχει αφαιρουμενη μπαταρια το δευτερο οχι

Το πρωτο εχει στο σωμα του tablet full usb θυρα/hdmi/sd support/3G support(αναλογα την εκδοση που παρεις για το 3G),το δευτερο μονο στο πληκτρολογιο εχει αυτες τις θυρες(για το 3G ειναι προαιρετικο)

Οθονες το ιδιο ειναι 1366χ768 IPS

Εμενα μου αρεσει το χρωμα και τα υλικα του HP,στο Dell το οτι εχει τις θυρες στο tablet.

Και τα 2 μου αρεσουν-δυσκολη επιλογη, λιγο περισοοτερο το Dell.

Αν σε ενδιαφερει σε 11.6 ιντσες κοιτα και το Asus Vivo Tab-ακριβως ιδιο στυλ με HP αλλα εχει και στο σωμα του tablet mini-hdmi και micro sd θυρα,και ειναι στο ιδιο βαρος περιπου-εχει και το πληκτρολογιο βεβαια με full usb θυρες,εχει και την γραφιδα επισης.

http://www.asuseeepad.net/tablet-810.php

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνα με ολες τις ενδειξεις θα κυκλοφορησει απο το δευτερο δεκαημερο μεσα στον μηνα που διανυουμε και αρχικα στη Γερμανια-Αυστρια

http://skinflint.co.uk/eu/860630

http://skinflint.co.uk/eu/860625

http://skinflint.co.uk/eu/860614

Θα υπαρχουν 3 διαφορετικες εκδοσεις η ''Only WiFi'' εκδοση στα 32gb που θα ειναι και η πιο προσιτη και οι αλλες 2 θα ειναι WiFi-3G εκδοσεις στα 64gb οπου η μια απο τις 2 θα εχει τη γραφιδα και η αλλη οχι.

Εδω ενα πιο προσφατο video απο το ThinkPad 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο διμηνο καθυστερησης το Thinkpad 2 θα ειναι διαθεσιμο μεσα στον μηνα που διανυουμε αρχικα στην wifi only εκδοση

Εδω απο US

http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/controller/e/web/LenovoPortal/en_US/catalog.workflow:category.details?current-catalog-id=12F0696583E04D86B9B79B0FEC01C087&current-category-id=1DB5DB42BB243AD4B9D55F987471F010#.UNJOTYnjmid

Και εδω ενα πρωτο unboxing του tablet pc

Και εδω πρωτες εντυπωσεις απο το tablet με χρηση γραφιδα εξισου απο κατοχο της συσκευης.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τιμές που παίζει στην Ευρώπη;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τιμές που παίζει στην Ευρώπη;

 

Δες λιγο πιο πανω στο προτελευταιο μου μηνυμα,αναλογα τον εξοπλισμο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο πιο πανω στο προτελευταιο μου μηνυμα,αναλογα τον εξοπλισμο.

 

Τιμές σε post δεν είδα.

Εκτός αν εννοείς ότι αναφέρεται σε κάποια links. Δεν ανοίγουν όμως τα links στο pc της δουλειάς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τιμές σε post δεν είδα.

Εκτός αν εννοείς ότι αναφέρεται σε κάποια links. Δεν ανοίγουν όμως τα links στο pc της δουλειάς.

 

Στο 38 post.

Εμενα μου ανοιγουν κανονικα στο σπιτι.

Μηπως εχεις καποιον περιορισμο στο ιντερνετ της δουλειας και για αυτο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Engadget εχει παρει παραμαζομα ολα τα υβριδικα pc εως τωρα και κανει αναλυτικα review

Οριστε και το πρωτο απο το ThinkPad 2

http://www.engadget.com/2013/02/11/lenovo-thinkpad-tablet-2-review/

 

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2013/02/dsc04971-1360608742.jpg

Εδω τα βασικα απο το review

 

Pros

 

Long battery life

Comfortable keyboard

Allows for pen input

Wide viewing angles

 

Cons

 

Pen support isn't standard

Bluetooth occasionally causes typing lags

USB port doesn't work with USB hard drives or external optical drives

 

Bottom Line

 

The ThinkPad Tablet 2 is the best low-powered Windows 8 tablet we've tested, thanks to its 10-hour battery and an unmatched typing

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα το tablet 2 για 10 ημέρες περίπου, γενικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ,

 

1)Η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή σε επίπεδο ipad

2)Απο μπαταρία βγάζει άνετα 8-9 ώρες

3)Οτιδήποτε βιντεακι HD(mkv)του έβαλα το έπαιξε απροβλημάτιστα

4)Γενικά είναι πολύ γρήγορο και απροβλημάτιστο έχει κάποια ψιλλοκολήματα αλλά τα κάνει σπάνια

5)Δεν ξέρω αν είχε θέμα το tablet που είχα εγώ αλλά to wifi γενικά δεν ήταν πολύ δυνατό και δεν επιανε σε σημεία που άλλα κινητά είχαν full σήμα... το 3g του ήταν αρκετά καλό και δεν είχε προβλήματα

6)Αυτό που γράφει παραπάνω για την usb δεν ισχύει σε δοκιμές που έκανα είδε κανονικά εξωτερικό δίσκο & DVD player αλλά με τροφοδοσία εννοείτε οτι τα στικάκια τα έβλεπε χωρίς πρόβλημα

 

Θεωρώ οτι τα 900+ που ζητάνε για το full spec μοντέλο οτι δεν τα αξίζει πιστεύω πως 550-600 θα ήταν καλή τιμή.

 

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω οτι σε σχέση με τους core i5-i7 (άλλων υβριδικών tablet) δεν υπάρχει σύγκριση μιας και το εν λογω tablet φοράει Atom παρόλα αυτά σε σερφάρισμα και office είναι ταχύτατο αλλα σε ποιο βαρια προγράμματα (photoshop - autocad κλπ) καταλαβαίνεις οτι του λείπει δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα το tablet 2 για 10 ημέρες περίπου, γενικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ,

 

1)Η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή σε επίπεδο ipad

2)Απο μπαταρία βγάζει άνετα 8-9 ώρες

3)Οτιδήποτε βιντεακι HD(mkv)του έβαλα το έπαιξε απροβλημάτιστα

4)Γενικά είναι πολύ γρήγορο και απροβλημάτιστο έχει κάποια ψιλλοκολήματα αλλά τα κάνει σπάνια

5)Δεν ξέρω αν είχε θέμα το tablet που είχα εγώ αλλά to wifi γενικά δεν ήταν πολύ δυνατό και δεν επιανε σε σημεία που άλλα κινητά είχαν full σήμα... το 3g του ήταν αρκετά καλό και δεν είχε προβλήματα

6)Αυτό που γράφει παραπάνω για την usb δεν ισχύει σε δοκιμές που έκανα είδε κανονικά εξωτερικό δίσκο & DVD player αλλά με τροφοδοσία εννοείτε οτι τα στικάκια τα έβλεπε χωρίς πρόβλημα

 

Θεωρώ οτι τα 900+ που ζητάνε για το full spec μοντέλο οτι δεν τα αξίζει πιστεύω πως 550-600 θα ήταν καλή τιμή.

 

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω οτι σε σχέση με τους core i5-i7 (άλλων υβριδικών tablet) δεν υπάρχει σύγκριση μιας και το εν λογω tablet φοράει Atom παρόλα αυτά σε σερφάρισμα και office είναι ταχύτατο αλλα σε ποιο βαρια προγράμματα (photoshop - autocad κλπ) καταλαβαίνεις οτι του λείπει δύναμη.

 

Να σε ρωτησω 2.5ρια εξωτερικους σκληρους αναγνωριζει απο τη usb θυρα-παντως στο θεμα αυτο υπαρχουν διαφορετικες κριτικες στο εξωτερικο αλλοι λενε δεν υπαρχει προβλημα,αλλοι παλι λενε οτι δεν λειτουργει η usb θυρα σε full λειτουργια

Και αν επιτρεπετε απο που το αγορασες το tablet,διοτι το βρησκω πλεον αμεσα διαθεσιμο στο amazon σε καλη τιμη η Wifi-3G εκδοση στα 670 ευρω και στα 600 κατοσταρικα η WiFi only εκδοση 64αρι σκληρο και τα 2.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η Lenovo προετοιμαζεται για τον διαδοχο του συγκεκριμενου tablet της σειρας ThinkPad με τους Bay Trail Cpu.

Εικαζεται οτι θα κυκλοφορησει σε 64bit version των Windows 8.1 σε αντιθεση με τα 32bit tablet που ανακοινωθηκαν εως τωρα απο αλλους ΟΕΜ λογω θεματων ασυμβατοτητας του λειτουργικου με τους Bay Trail Cpu στην 64bit που εργαζονται απο κοινου οι 2 εταιριες προκειμενου να λυθουν στο πρωτο τριμηνο του νεου ετους

http://news.techworld.com/personal-tech/3476405/bay-trail-chips-to-speed-up-lenovos-next-thinkpad-tablet/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παντως απο οτι εχω καταλαβει,8,1 pro tablets δεν εχουν κυκλοφορησει μαζικα και επισημα ελλαδα?Γιατι οσο αρχιζω να καταλαβαινω τις δυνατοτητες τους, μου φαινεται οτι καλυτερα να δωσεις 1200 ευρω για ενα pro2 η γενικα 8,1 pro tablet pc ,παρα για χαζομαριτσες στυλ note 10.1 και ipad κτλ. συν λαπτοπ.

Οσο πανε τα 8,1 pro συνδυαζουν διασκεδαση και εργαλειο επαγγελματικο σε 1 πακετο.Ενταξει ειναι ακριβα,αλλα γιατι το note 10.1 ειναι μηπως φτηνο?Παντως και λογω τιμης βλεπω γενικα λιγα καταστηματα να εχουν 8,1 προ ταμπλετες/convertibles/συνδυασμους αυτων.

Παντως αν εφαιρνε η microsoft επισημα το pro 2 ελλαδα χαλαρα το χτυπουσα και ειχα ενα μηχανημα για ολα, και πετουσα n7 που το χω για διασκεδαση συν λαπτοπ που το χω για εργαλειο/office συν συν συν......

Και βλεπω αρχιζουν να βγαινουν και 8ιντσα ταμπλετσ με προ.Απ το να δωσεις 500 κερατιατικα για galaxy note 8, καλυτερα ενα 8ιντσο pro windows εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει κυκλοφορησει κανένα μοντέλο εδώ στην Ελλάδα με τα 8.1 και με Haswell ή Bay Trail.

Κάποια στιγμή εώς τα Χριστούγεννα θα εμφανιστούν κάποια μοντέλα στην αγορα σε σκρουτζομαγαζα ή Public-Κωτσόβολος ή αλλιως απο εξωτερικο που θα κυκλοφορήσουν σχεδον ολα.

Να φανταστείς το Surface Pro η πρώτη γενια κυκλοφόρησε στην Κύπρο αλλα οχι εδώ:blink:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...