Jump to content

OAKA Calatrava: Το νέο μνημείο αρχιτεκτονικής & αισθητικής


alfisti147
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® ( 7 Ιούν. 2004 , 15:03)

 

Έλα ντε! Ο Πύργος του Άιφελ σε τι χρησιμεύει; Το Κολλοσαίο; Το άγαλμα της Ελευθερίας; Ο Ιησούς του Ριο ντε Τζανέιρο; Το... σινικό Τείχος; Η ακρόπλη σε τι χρησιμεύει; Να την γκρεμίσουμε και να πουλήσουμε τα μάρμαρα για να βελτιώσουμε την μίζερη καθημερινότητά μας! Τι λες;;; Ξέρεις τι τεράστια κονδύλια ξοδεύονται για την αναστήλωσή του?!?!?! Σκάνδαλο!!!!!!!!! :wacko:

 

Mηπως μπορεις να μου πεις ενα εργο τα τελευταια 50 χρονια το οποιο ειναι σημειο αναφορας για ενα εθνος?

 

Υ.Γ.......Για να ξεκαθαρισω το θεμα για τα πιστευω μου γιατι μερικοι εδω πιπιλανε μια καραμελα επειδη δεν εχουν κατι αλλο να πουν.........!

Πιστευω στην Ελλαδα με ολο μου το ειναι περισοτερο απο κατι αλλους που κοκορευονται για το μεγαλειο των εργων....και την υποστηριζω και εκτος των συνορων!

Ειμαι εναντιον καθε επιλογης (στην Ελλαδα) που προβαλει τα φρου-φρου και τα αρωματα και χανει την ουσια!

 

Δεν εχεις το δικαιωμα να ξοδευεις τρισεκατομυρια για να διοργανωνεις ολυμπιακους αγωνες....και να μην μπορεις να δωσεις μια αυξηση στους συνταξιουχους και να τους αναγκαζεις να κατεβαινουν σε πορεια!

 

Το πιο πανω ειναι ενα παραδειγμα ,οτι πανω απο ολα βαζω τον ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ και οχι τα εργα που στο κατω-κατω δεν γεμιζουν το στομαχι του!

 

Η (οικονομικη)κατασταση στην Ελλαδα ειναι ενα μεγαλο προβλημα και που θα ενταθει τα επομενα χρονια λογω......ευρω,αποπληρωμη δανειων,ελλειψη ανταγωνιστικοτητας,ανεργια,επαγγελματικη ανασφαλεια,....κλπ......

......και με στεναχωρει αφανταστα οταν καθε 2 μηνες που ανεβαινω Αθηνα βλεπω τα πραγματα να χειροτερευουν.!

 

Αν το οραμα σας ειναι να κανουμε μια χρυση ολυμπιαδα και ο <γειτονας> να υποφερει δεν θα σας ακολουθησω..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ kukukali, άνοιξα αυτό το θέμα για να ανεφερθούμε στο ΟΑΚΑ από καθαρά αισθητικής και αρχιτεκτονικής άποψης. Αν εσύ θες να προεκταθείς στη χρησιμότητα και στους κινδύνους της διοργάνωσης των αγώνων, υπάρχουν ήδη στο chat&fun πολύ καταλληλότερα θέματα για να εκφράσεις την αντίθεσή σου. Χρησιμοποίησε το search button και θα τα ανακαλύψεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 ( 7 Ιούν. 2004 , 18:39)

 

Αγαπητέ kukukali, άνοιξα αυτό το θέμα για να ανεφερθούμε στο ΟΑΚΑ από καθαρά αισθητικής και αρχιτεκτονικής άποψης. Αν εσύ θες να προεκταθείς στη χρησιμότητα και στους κινδύνους της διοργάνωσης των αγώνων, υπάρχουν ήδη στο chat&fun πολύ καταλληλότερα θέματα για να εκφράσεις την αντίθεσή σου. Χρησιμοποίησε το search button και θα τα ανακαλύψεις.

Ευχαριστώ.

 

Απο ολο αυτο που εγραψα αυτο καταλαβες?

Λυπαμαι!

 

Eχει αμεση σχεση το ποσο κοστιζει αυτη η αισθητικη και αρχιτεκτονικη! ;) & επειδη την πληρωνω και εγω εχω καθε δικαιωμα να λεω την αποψη μου για την τεντα ! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μίζεροι έλληνες, μια ζωή θα φαγονώμαστε, θα βριζόμαστε και θα σκίζουμε τα ιμάτιά μας για άλλων τις ανομίες...

 

Σας χάλασε που το φτιάξαμε το έργο... σας χάλασε που έφυγαν πολλά λεφτά για να γίνει, και τώρα σας χαλάει που υπάρχει! Ελεος ρε παιδιά χαλαρώστε. Είναι ένα έργο. Δεν είναι το 8ο θαύμα, δεν είναι ισάξιο της Ακρόπολης, δεν θα κάνει την Ελλάδα υπερδύναμη ή τεχνολογικά ανώτερη σε σχέση με το πως ήταν λίγους μήνες πριν.

 

Σίγουρα όμως προσφέρει αίγλη, αποτελεί ένα σήμα κατατεθέν μιας ΠΟΛΗΣ, (όχι χώρας) και τίποτα άλλο. Είναι όμορφο, θα μας βοηθήσει να κάνουμε μια πολύ καλή έναρξη και γενικά να δώσουμε μια καλή εικόνα σε όλη τη διάρκεια των αγώνων αλλά ούτε πρόκειται να μας κάνει να γίνουμε... Ίαπωνία :p

 

Όσο για τα περί... πολλών χρημάτων που ξοδεύτηκαν... πείτε μου μια φορά που δεν χαλάσαμε παραπάνω λεφτά απο το κανονικό. Αυτό τι πάει να πει; Οτι πρέπει να έχουμε μια Αθήνα και μια Ελλάδα μίζερη με παράγκες, για να έχουν να τρώνε ένα κομμάτι ψωμί παραπάνω ΟΛΟΙ; Αυτά γίνονται και με άλλους τρόπους... Κάθε φορά που βλέπουμε λεφτά να ξοδεύονται μόνο τότε σκεφτόμαστε αυτούς τους άμοιρους που πεινάνε γύρω μας. Αν το κάναμε λίγο πιο συχνά αυτό, και ΟΛΟΙ θα είχαν καλύτερες μέρες και φαγητό να φάνε (τουλάχιστον) και η χώρα μας θα είχε αξιοθέατα.

 

Μην τρώγεστε, καταλάβετε οτι ένα έργο είναι... που θα κάνει αίσθηση, αλλά τπτ περισσότερο... και τίποτα λιγότερο.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stratos ( 7 Ιούν. 2004 , 15:30)

 

to kostos olon auton pou proaneferes file Trobocop® nomizo oti oute kan proseggizei ta xrimata pou xreiastikan gia tin stegi...

 

 

Ακριβώς. Σχήμα υπερβολής ήταν. Τόσο απλά. Μάλλον έχασες το νόημα... :worry:

 

eskipnades tou stil na gremisoume tin akropoli gia na poulisoume ta marmara tis den tha tis sxoliaso...

 

Όλοι ξέρουμε να λέμε εξυπνάδες! ;) Well, μια και ούτε εγώ σχολιάσα τις δικιές σου εξυπνάδες που προηγήθηκαν περι "του κομματιού μας για δυο εβδομάδων", φαντάζομαι είμαστε ΟΚ. :D

 

Mηπως μπορεις να μου πεις ενα εργο τα τελευταια 50 χρονια το οποιο ειναι σημειο αναφορας για ενα εθνος?

 

Όχι, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο. Και φυσικά χαίρομαι που μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα αποκτήσαμε δυο (Το 2ο είναι η γέφυρά Χ. Τρικούπης.). Εσύ; Προφανώς όχι αφού θεωρείς... "τέντα" :whistle: :whistle: :whistle: ένα υπερσύγχρονο επίτευγμα/μνημείο αρχιτεκτονικής... :worry:

 

Μύθοζζ ωραία τα λες, ακούει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Den nomizo oti ta erga einai simeia anaforas gia ena ethnos alla tha po 2 erga pou itan monadika stin epohi tous.

To OAKA to '83 me 75.000 theseis kai to gipedo stin Leoforo to '70kati pou einai to proto gipedo me hortari stin Ellada!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εχω να γράψω ενα ποιό μεγάλο εγώ. 1968, ΑΕΚ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ ΤΕΛΙΚΟς ΚΥΠΕΛΛΟΥ κυπελούχων Ευρώπης. 70.000 κόσμος μέσα και 40-60.000 κόσμος έξω απο το παναθηναικό στάδιο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ

 

Μάλλον δεν έχουν αντιληφθει όλοι τι ακριβώς φτιάχνεται στο ΟΑΚΑ. Μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει να δείχνεις ικανός για μεγάλα έργα. Μάλλον δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι το να κρεμιούνται στο στέγαστρο οι Πακιστανοί ενώ οι Έλληνες συμμετέχουν στο σχεδιασμό και την μελέτη του είναι πρόοδος και όχι δείγμα ότι "δεν φτιάχτηκε από ελληνικά χέρια".

 

Μάλλον η μιζέρια, η γκρίνια και η μισαλλοδοξία (βάλε και λίγη ασχετοσύνη) δεν αφήνουν μερικούς να δουν τι ακριβώς σημαίνει να διοργανώνεις Ολυμπιακούς Αγώνες. Πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σημαντικότερο γεγονός στον πλανήτη Γη. Γκέγκε? Και το διοργανώνει η Ελλάδα. Γκέγκε μίζερε συνέλληνα? (γενικά μιλάω)

 

Στην τελική τι να χρησιμεύσει το σύμπλεγμα στο ΟΑΚΑ στην καθημερινότητα όσων περνάνε τη μέρα τους στον καναπέ, την TV και την εύκολη κριτική?

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 8 Ιούν. 2004 , 02:03)

 

Εχω να γράψω ενα ποιό μεγάλο εγώ. 1968, ΑΕΚ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ ΤΕΛΙΚΟς ΚΥΠΕΛΛΟΥ κυπελούχων Ευρώπης. 70.000 κόσμος μέσα και 40-60.000 κόσμος έξω απο το παναθηναικό στάδιο!!!!

 

 

An kai iperevales ligo os pros ton kosmo(20-30 hiliades ligoteroi) ego milousa gia ktismata.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, όποιος αισθάνεται ότι θίγεται ο πατριωτισμός του μπορεί να μην αναγνωρίζει το έργο ως ελληνικό, δε θα σκάσουμε κιόλας.

Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα μπω στο νέο σύμβολο της Αθήνας (και της Ελλάδας) και ως εθελοντής και ως θεατής. Όποιος θέλει μπορεί να πάει για διακοπές, κανείς δε θα παρακολουθήσει με το ζόρι τους αγώνες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα γιατι οι περισσότεροι Έλληνες δεν έχουν ΙΔΕΑ τι πάει να πει αρχιτεκτονική. Νομίζουν οτι αρχιτεκτονική είναι σκυρόδεμα, τούβλα και σοβάς φτιάχνοντας ένα γαμώσπιτο για να βάλουν τον πισινό τους μέσα και να αράξουν στην τηλεόραση.

Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε αρχιτεκτονική χωρίς αρχιτέκτονες μιας και η κάθε κατασκευαστική εταιρείς κοιτάζει μόνο την τσέπη της και από άγνοια έχουν οδηγήσει την Αθήνα (και όχι μόνο) στην αισθητική που ξέρουμε. Ναι υπάρχουν πολλά και εξεραιτικά κτήρια, αλλά πνιγονται στην αηδία της άναρχης οικοδόμησης.

Υπάρχουν πολλοί και εξέρετοι Έλληνες αρχιτέκτονες αλλά λίγοι από αυτούς έχουν κάνει κάτι ιδιαίτερο στο εξωτερικό. Αρχιτέκονες όπως ο Norman Foster, Renzo Piano, Nikolas Grimshaw, Skidmore Owing and Merill, Helmut Jahn (στην εταιρεία του οποίου εργάζομαι ως project architect), έχουν οργώσει κυριολεκτικά τον πλανήτη ολόκληρο και έχουν αφήσει μοναδικά έργα δεκατίες μπροστά από την εποχή τους.

Ξαφνικά όλοι οι Έλληνες μου μάθανε και έναν ξένο αρχιτέκτονα χωρίς καν να γνωρίζουν ορισμένους Έλληνες κλειδιά στην αρχιτεκτονική της Ελλάδας.

Για κάποιον που ανέφερε οτι δεν είναι υπερήφανος που το έργο αυτό δεν έγινε από Έλληνα ή που κατασκευάζεται από αλβανούς, να τονίσω οτι οι κατασκευαστές απλά υλοποιούν στην πράξη την έμπνευση και την μελέτη εφαρμογή των αρχιτέκτονων και λοιπών μηχανικών.

Είναι σαν ένας συγγραφέας να είχε την έμπνευση να γράψει ένα τρομερό βιβλίο και στο τυπογραφείο που γίνεται η εκτύπωση να δουλευουν βούλγαροι. Είναι δυνατόν να δώσουμε όλα τα ευσημα στο τυπογραφείο; Μην τρελαθούμε τελείως.

Δυστυχώς μόνο οι αρχιτέκτονες μπορούν να καταλάβουν τις πραγματικές ανάγκες μιας πόλης και να δημιουργήσουν για τους άνθρωπους. Και αρχιτεκτονική δεν είναι μόνο τα κατασκευάσματα/εκτρώματα που έχουν μόνο στόχο μόνο την κάλυψη της στεγαστικής ανάγκης ενός λαού. Στόχος της είναι η ολική αναβάθμιση της ποιότητας αλλά δυστυχώς ο ρόλος της ανακόπτεται ή υποβαθμίζεται από παράγοντες ανωτέρας βίας οι οποίοι απλά δεν γνωρίζουν.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 ( 6 Ιούν. 2004 , 09:49)

 

Είναι πλέον σήμα κατατεθέν.

Eίναι πλέον σύμβολο.

 

Επέτρεψε μου να θέσω την διαφωνία μου. Το αν θα είναι τελικά σύμβολο, θα το δείξει ο χρόνος.

 

Μη εξωμοιώνουμε την Ακρόπολη με το στέγαστρο τώρα!!! ΕΛΕΟΣ :o

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Mythozz και Ovelix..

Aυτό που προφανώς εννοεί ο kukukali είναι ότι δεν είναι δυνατόν να έχουν τριπλασιαστεί τα έξοδα της ολυμπιάδας από το κόστος που αρχικά είχε υπολογιστεί(αλήθεια γιατί να συνέβη αυτό..)να έχει στοιχίσει η ολυμπιάδα των Αθηνών 10 φορές περισσότερο απο την ολυμπιάδα της κοκα κολα(συγνώμη της Ατλάντα ήθελα να πω)και 3 φορές περισσότερο από την ολυμπιάδα του Σύδνευ,δεν είναι δυνατόν να πληρώνει ο λαουτζίκος 10.000.000 ευρώ μόνο για την σχεδίαση του στεγάστρου,τόσο καιρό να μην ξέρουν ούτε και οι ίδιοι αν θα είναι έτοιμο η αν τελευταία στιγμή θα το γκρεμίζαν ενώ φυσικά ο Καλατράβα είχε τσεπώσει την αμοιβή του και να υπάρχει κόσμος που ψοφάει στα ράντζα και λόγω έλλειψης κλινών στις εντατικές και άλλα χίλια δυο προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως πολίτες.. :mad:

Δεν είμαι κουμουνιστής για να εξηγούμαι προς Θεού!Όταν βγαίνω στο μπαλκόνι μου θαυμάζω το στέγαστρο.Με πιάνει δέος αλλά με πιάνει και οργή που χρήματα για ΜΑΛ@ΚΙΕΣ και σπατάλες υπάρχουν,ενώ για την υγεία και τους πολίτες απλά δεν υπάρχουν..Και εμφανίζονται κάποια σούργελα που κάνουν προεκλογικές συγκεντρώσεις σε ολυμπιακά έργα και στην γέφυρα Ρίου Αντιρίου,λες και δεν τα χρυσοπλήρωσε ο Ελληνικός λαός και δεν θα συνεχίσει να τα χρυσοπληρώνει :mad:

Ουστ..

 

Συγνώμη για το off topic

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν εξομοίωσε supernet. Για να μιλήσω με "ποδοσφαιρικούς" όρους μπορεί κάποιος θαυμάσια να πεί ότι ο Πελέ και ο Μαραντόνα είναι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ τεράστιες μορφές του ποδοσφάιρου, σύμβολα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ίδιοι.

 

Η Ακρόπολη κουβαλά την ιστορία της, το ΟΑΚΑ (γιατί δεν είναι μόνο το στέργαστρο) ξεκινά να αποκτά τη δική του φέτος. Ωστόσο και τα δύο ειναι σύμβολα, και τα δύο χαρακτηρίζουν πια τη χώρα, και τα δύο λένε κάτι για τον λαό που τα έχει στη χώρα του. Και, επιτέλους, δεν χαίρεσαι που η Ακρόπολη αποκτά επιτέλους μετά από 25 αιώνες κάτι αντάξιό της;

 

Παρατηρώ ότι οι διαφωνούντες (εκτός από το γελοιο "αλβανοί το έφτιαξαν") στέκονται στο κόστος και στην αμφίβολη χρησιμότητα. Κύριοι, από τη στιγμή που διοργανώνουμε Ολυμπιακούς Αγώνες θα πρέπει και να τους πληρώσουμε. Και, ναι, μέρος της επιτυχίας των αγώνων είναι ΚΑΙ το στέγαστρο. Επειδή είναι όμορφο, επειδή ειναι χρήσιμο τεχνικά, επειδή θα θυμίζει για πάντα τη γιορτή που διοργανώσαμε. Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σημαντικότερο γεγονός στον πλανήτη γη και εμείς καθόμαστε και λέμε αν "τσέπωσε" την αμοιβή του ο αρχιτέκτονας? Λες και μας έκλεψε, λες και δεν δούλεψε, λες και δεν ειναι ένα από τα φωτεινότερα μυαλά στην επιστήμη του.

 

Για να κλείσω: Το σημαντικότερο γεγονός στον πλανήτη γη συμβαίνει στην Ελλάδα, ένας από τους σημαντικότερους αρχιτέκτονες στον κόσμο δημιουργεί για τους Αγώνες, η Αθήνα αποκτά ύστερα από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια ένα ΜΝΗΜΕΙΟ αντάξιο της ιστορίας της, των Αγώνων και της προσπάθειας που κατέβαλλε και έχεις από δίπλα δέκα μίζερους που μετράνε πόσο κόστισε και αν είναι όμορφο και ποιος ειναι ο Ισπανός (προτιμούσατε τον Βωβό μήπως?) και τι θα κάναμε τα λεφτά ΑΝ δεν κάναμε τους Αγώνες. Τίποτε δεν θα τα κάναμε τα λεφτά. Όπως πάντα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον τριπλασιασμό του κόστους να θυμίσω ότι αφορα κυρίως στην ασφάλεια (μεσολάβησε η 11η Σεπτεμβρίου βλέπετε) ενώ το κόστος περιλαμβάνει και τα έργα υποδομής (τραμ, διαμόρφωση παραλιακής, καλύτεροι δρόμοι στα venues, ανακατασκευή σταδίων και χίλια δυο άλλα).

 

Το να λέμε απλά "τριπλασιάστηκε το κόστος" (εγω δεν το έχω δει κάπου βέβαια αυτό, μπορείς να με παραπέμψεις κάπου να δούμε σε τι ακριβώς αφορά το νούμερο αυτο?) μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό αλλά αν αυτό προέκυψε πχ από βελτίωση της υποδομής τότε δεν θα έπρεπε να έχουμε πρόβλημα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Να ήξερες πόσες ελείψεις έχει αυτή η χώρα άστα να πάνε. Γιατι αν σκεφτόμαστε με την λογική να μην κάνουμε αυτό γιατι κάτι άλλο έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα, τότε δεν θα κάνουμε τίποτα στο τέλος και θα μείνουμε παντελώς στάσιμοι σαν λαός.

Τα μεγάλα έργα είναι συνήθως πολύ σημαντικά γιατι μαζί τους παρασείρουν και τις περιοχές γύρω από αυτές για περαιτέρο ανάπτυξη.

Τώρα για το κόστος υπερέβασης των Ολυμπιακών σίγουρα είναι ένα μεγάλο αγκάθι, αλλά σε πολλά έργα γίνονται οι επερβάσεις γιατι είναι αδύνατο να προβλευθούν από την αρχή με ακρίβεια γιατι συνήθως προκείπτουν πολλά προβλήματα κατά την εφαρμογή και κατασκευή που είναι άγνωστα. Για παράδειγμα στο Μετρό υπήρχαν πολλές υπερβάσεις και καθυστερίσεις λόγω των αρχαίων και άλλων τεχνικών δυσκολιών που προέκυπταν.

Ο απλός ο Έλληνας ξέρει μόνο να γκρινιάζει χωρίς να ελέγχει σε βάθος την κατάσταση και χωρίς να γνωρίζει.

Όσο αφορά αυτό που λες οτι ο λαός πρέπει να τα πληρώνει όλα, κοίτα να δεις έχουμε δύο επιλογές, είτε δεν πληρώνουμε τίποτα και ζούμε σε μια τριτοκοσμική χώρα, είτε βάζουμε το χέρι βαθιά στην τσέπη και απολαμβάνουμε μια αναπτυγμένη χώρα. Γιατι κακά τα ψέματα πριν από 10 χρόνια ήμασταν σε άθλια κατάσταση. Και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμα.

 

Ο Ελληνάρας μια ζωή θα παραπονιέται και θα κλαίει. Δεν έχουμε έργα γκρινιάζει, κάνουμε έργα πάλι γκρινιάζει. Ίσως να είναι στο αίμα μας τι να πω. Ίσως μια βόλτα στην εξωτερικό συνεφέρει πολλούς και δουν την πραγματικότητα λίγο διαφορετικά! Πρέπει να αναλογιστούμε το λόγο ύπαρξη μας. Η ζωή δεν είναι μόνο παντόφλα στην παραλία, κινητό όσο η μισή αξία του αυτοκινήτου μας, αυτοκίνητο όσο η μισή αξία του σπιτιού μας και αραλίκη. Πρέπει όλοι να συμβάλουμε στην ανάπτηξη της πανέμορφης πατρίδας μας γιατι οι παραλίες μας και τα νησιά μας δεν είναι αρκετά.

Σε μια ασφηκτική πόλη σαν την Αθήνα, η ποιότητα ζωής είναι η πρώτη προτεραιότητα, και μόνο έργα ουσίας μπορούν να δώσουν την λύση.

Όσο για τα νοσοκομεία και αυτά γίνονται με την σειρά τους....

Πρέπει να παραδεχτούμε οτι στην Ελλάδα τα περισσότερα πράγματα πάνε προς το καλύτερο εκτός βέβαια από την παράλογη ακρίβεια που είναι στο χέρι μας να την κοντρολάρουμε....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 8 Ιούν. 2004 , 03:02)

 

An kai iperevales ligo os pros ton kosmo(20-30 hiliades ligoteroi) ego milousa gia ktismata.

 

Yπερέβαλα, αλλα απο την αντίθετη πλευρά. Διοτι οι μαρτυρίες μιλλούν για 70.000 και απ΄εξω απο το στάδιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω την μανία κάποιων, να βαπτίσουν το πανέμορφο στέγαστρο Καλατράβα, σε σύμβολο της χώρας. Πάσχουμε μήπως απο σύμβολα; Κύριοι, ζούμε στην Ελλάδα και οχι στην Δανία η στο Κατάρ οπου εκεί πράγματι δεν έχουν να επιδείξουν τίποτα ανα τους αιώνες.
Link to comment
Share on other sites

Global moderator@......ακριβως αυτο εννοουσα!

Καποιοι αλλοι συνεχιζουν το χαβα τους!

Κανουν λες και ανακαλυψαμε τον τροχο! :p

 

Η σκληρη πραγματικοτητα(το αποτελεσμα των ολυμπιακων αγωνων) θα εμφανιστει μολις <πεσουν> τα φωτα.....προς το παρον διασκεδαστε το! :worry:

 

 

Υ.Γ.Μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να μας πει ποσο θα κοστισουν?

Γιατι αραγε κανενας δεν γνωριζει?η μηπως δεν θελουν να ξερουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix ( 8 Ιούν. 2004 , 10:43)

 

Όσο για τον τριπλασιασμό του κόστους να θυμίσω ότι αφορα κυρίως στην ασφάλεια (μεσολάβησε η 11η Σεπτεμβρίου βλέπετε) ενώ το κόστος περιλαμβάνει και τα έργα υποδομής (τραμ, διαμόρφωση παραλιακής, καλύτεροι δρόμοι στα venues, ανακατασκευή σταδίων και χίλια δυο άλλα).

 

Το να λέμε απλά "τριπλασιάστηκε το κόστος" (εγω δεν το έχω δει κάπου βέβαια αυτό, μπορείς να με παραπέμψεις κάπου να δούμε σε τι ακριβώς αφορά το νούμερο αυτο?) μπορεί να φαίνεται εντυπωσιακό αλλά αν αυτό προέκυψε πχ από βελτίωση της υποδομής τότε δεν θα έπρεπε να έχουμε πρόβλημα.

 

 

Ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου... Οι ελληνάρες όμως πάντα θα παραπονιούνται, πάντα θα θέλουν λεφτά για τους... άπορους και αυτούς που δεν έχουν να φάνε, και θα καταδικάζουν κάθε τι όμορφο πάει να γίνει σε αυτή τη χώρα. Τις υπόλοιπες μέρες όμως τρώνε τα δικά τους λεφτά, καλοπερνάνε και δεν τους νοιάζει τι κάνει ο συνάνθρωπος. Μόνο όταν βλέπουν λεφτά και ακούνε μηδενικά, τότε τρέχουν να καταστροφολογήσουν... Αυτή είναι άλλωστε η δικαιολογία τους για να απαξιώσουν κάθε δημιούργημα ελληνικό, ή ΣΤΗΝ Ελλάδα (έχει διαφορά).

 

Μίζεροι... το ξαναλέω...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 8 Ιούν. 2004 , 13:32)

 

Δεν μπορώ να κατανοήσω την μανία κάποιων, να βαπτίσουν το πανέμορφο στέγαστρο Καλατράβα, σε σύμβολο της χώρας. Πάσχουμε μήπως απο σύμβολα; Κύριοι, ζούμε στην Ελλάδα και οχι στην Δανία η στο Κατάρ οπου εκεί πράγματι δεν έχουν να επιδείξουν τίποτα ανα τους αιώνες.

 

 

Σωστό και αυτό. Σε χαλάει όμως αντί για ένα (π.χ.) σύμβολο να έχουμε δυο; Εμένα καθόλου. ;)

 

Υ.Γ.Μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να μας πει ποσο θα κοστισουν?

Γιατι αραγε κανενας δεν γνωριζει?η μηπως δεν θελουν να ξερουμε!

 

Κουκουκάλι, στην εποχή του ίντερνετ ζούμε. Κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει κανέναν να μάθει οτιδήποτε. Τώρα το αν κάποιοι "δεν θέλουν" να ξέρουμε, είναι υπερβολικά... συνομωσιολογικό για να το σχολιάσω... :whistle:

 

Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι; Ότι εμένα δεν με ενδιαφέρει μόνο το κόστος ων αγώνων, με ενδιαφέρει και το ώφελος που θα έχουμε από αυτούς. Κυρίως μάλιστα με ενδιαφέρει το ώφελος.

 

=======================

 

Χαίρομαι τέλος που όλοι συμφωνούμε με κάποιον άλλον και το δηλώνουμε :p :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαστε και ρεαλιστές, δεν πρέπει να συγκρίνουμε την Αυστραλία με την χώρα μας, διοτι ειναι λάθος να λέμε για τριπλασιασμό του κόστους. Διοτι τα έξοδα δεν ήταν για τα ιδια έργα υποδομής και στις 2 χώρες. Για παράδειγμα, εμείς χρειασώμασταν νεα στάδια για διαφορετικά αθλήματα. Η Αυστραλία τα είχε προ Ολυμπιάδας. Θα λέμε τώρα πως η Ολυμπιάδα μας κόστισε περισσότερο; Επίσης σε έργα υποδομής ειμασταν πίσω. Η Αθήνα ηταν μια πόλη αλαλούμ. Τωρα επιτέλους γίνεται ανθρώπινη. Η Αυστραλία όμως δεν είχε τέτοια θεόρατα προβλήματα. Αρα πλήρωσε για έργα υποδομής πολύ λιγότερα. Εαν τα έργα αυτά πληρώθηκαν περισσότερο απο όσο άξιζαν, αυτό ειναι ενα άλλο θέμα που έχει να κάνει με ρεμούλες και κομπίνες. Ομως γι'αυτό υπάρχουν αρμόδιοι που θα πρέπει να τα ψάξουν και να τα ελέγχουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 8 Ιούν. 2004 , 14:20)

 

εμείς χρειασώμασταν νεα στάδια για διαφορετικά αθλήματα. Η Αυστραλία τα είχε προ Ολυμπιάδας.

 

Η Αυστραλία τα είχε έτοιμα?? Χα! :p

 

Τα έργα υποδομής μάλιστα. Το Σίδνεϊ είναι υπόδειγμα λειτουργικής πόλης. Αλλά οχι και ότι είχε έτοιμα στάδια. Απορώ πού πας και τα βρίσκεις αυτά.

 

Κουκ, αμα θες να μαθεις κανείς δεν σε εμποδίζει. Είναι όλα δημοσιευμένα. Κάνε το άθροισμα. Όσο για τα έξοδα της ασφάλειας βλέπω ότι κάνεις γαργάρα την απάντησή μου (περί 11ης κλπ).

 

Παρατηρώ ότι κάποιοι είναι μόνιμα στο "Μας δουλεύουν, δεν μας λενε πόσο κόστισε, ποιος ξέρει πόσα φάγανε" κλπ κλπ. ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να κρύψει κάτι από όποιον ψαχνει. Κριτική από την πολυθρόνα μου για ρεμούλες και κομπίνες κάνω και γω. Ας ψάξει όποιος αμφιβάλλει. Μην τα περιμένετε όλα από τα κανάλια. ;)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 8 Ιούν. 2004 , 13:32)

 

Δεν μπορώ να κατανοήσω την μανία κάποιων, να βαπτίσουν το πανέμορφο στέγαστρο Καλατράβα, σε σύμβολο της χώρας. Πάσχουμε μήπως απο σύμβολα; Κύριοι, ζούμε στην Ελλάδα και οχι στην Δανία η στο Κατάρ οπου εκεί πράγματι δεν έχουν να επιδείξουν τίποτα ανα τους αιώνες.

 

 

Ξεκόλα ρε Σακη από την προγονολατρεία σου. Σε χαλάει να έχεις ένα ακόμη εθνικό σύμβολο? Τελείωσε ο ελληνισμός στην αρχαιότητα και την ορθοδοξία μήπως? "Ανα τους αιώνες" αγαπητέ έχουμε πράγματα αλλά δυστυχώς από το 1920 και μετά δεν έχουμε κάνει ΤΙΠΟΤΕ σε επίπεδο μεγάλων έργων και συμβόλων. Ίσως κατά τη γνώμη σου δεν είμαστε ικανοί πια να παράγουμε σύμβολα, ίσως νομίζεις ότι μας φτάνουν όσα έχουμε. Έργα σαν αυτό όμως αποδεικνύουν ότι είμαστε ικανοί για μεγάλα πράγματα, ότι είμαστε ικανοί να μας θυμούνται και για κάτι άλλο επιτέλους εκτός από τα μάρμαρα.

 

Το να μην αρέσει σε κάποιον το στέγαστρο το καταλαβαίνω. Το να βρίσκει όμως χίλιες δυο δικαιολογίες για να το υποβιβάσει (αλβανοί εργατες, τσέπωσε ο Καλατραβα, πεινάνε τα παιδακια κλπ) είναι καθαρή μιζέρια.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Global moderator ( 8 Ιούν. 2004 , 10:22)

 

τόσο καιρό να μην ξέρουν ούτε και οι ίδιοι αν θα είναι έτοιμο η αν τελευταία στιγμή θα το γκρεμίζαν ενώ φυσικά ο Καλατράβα είχε τσεπώσει την αμοιβή του.

 

 

Oloi kseran kai poli kala malista oti tha oloklironotan.

Min kollas stis proeklogikes baroufes.

 

Kati allo pou anevazei to kostos einai kai i ''obrella'' tou NATO...

 

Den mporo na pistepso oti kapoioi den theloun tous agones stin hora mas!

Einai dikoi mas! Einai kati san tin akropoli pou metaferetai apo hora se hora (kakos vevaia alla i eborefmatopoiisi tou athlitismou einai gegonos)

 

Episis apo tous agones ginetai megali eisroi sinallagmatos kati pou vevaia tha ofelisei osous ehete shetikes douleies.

Den ginetai na fane oloi..:o

 

 

Kai kati akomi..pistevete oti an den ginontan oi agones tha veltionotan to poiotiko epipedo tis zois mas? An nai kata poso?

 

An den eiha shesi me ton athlitismo isos na fonaza kai ego alla pigenete mia volta na deite ta erga,tous dromous..

Apo to '96 den ehete dei tis allages giro sas?

Pou tha itan i Ellada horis olimpiakous kai evropi?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...