Jump to content

OAKA Calatrava: Το νέο μνημείο αρχιτεκτονικής & αισθητικής


alfisti147
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix ( 9 Ιούν. 2004 , 11:11)

Αν η κοινωνία ήταν το 97 κατά της ανάληψης οι πολιτικοί δεν θα σκίζονταν να τους πάρουμε.

 

αυτή η πρόταση σηκώνει μεγάλη συζήτηση... συζήτηση για το πως μας παρουσιάσαν την Ολυμπιάδα, με το αν μας ανέφεραν εκ των προτέρων τα κέρδη ή της ζημιές (όχι μόνο χρηματικά) μιας τέτοιας διοργάνωσης, για το αν μας ρώτησαν στο φινάλε...

 

εκτός αν το ζεύγος Αγγελοπούλου και ο Αβραμόπουλος που πανηγύριζαν (και ακόμα πανυγηρίζουν, καθένας για τους δικούς του λόγους) εκφράζει το σκίσιμο της κοινωνίας μας.. γιατί αυτοί όντως σκίστηκαν, αλλά αμφιβάλω αν σκέφτηκαν και εμάς..

 

θα συμφωνούσα σε όλα και θα ήμουν 100% υπέρ, αν ένιωθα ότι οι 100 δραχμές που κόστισαν τα έργα άξιζαν για 100 δρχ... και όχι αντί 100 να δώθηκαν 1000...

 

κοιτάχτε και λίγο μέσα στο περυτίλιγμα και πίσω από το δέντρο.. η Ελλάδα ήθελε τους Ολυμπιακούς για να γεμίσει στάδια για τους απλήρωτους αθλητές της στα στάδια χωρίς ρεύμα? για τον κλασικό αθλητισμό που σώνεται σήμερα λόγω και μόνο της ιδιωτικής πρωτοβουλίας? (Κυριακού, Κόκκαλης) για την μέχρι και σήμερα μηδενικά στήριξη, προγραμματισμό, βοήθεια, κίνητρα στους αθλητές μας?

 

Ολυμπιακή χώρα και προετοιμασία που να μεταφραζεται ΜΟΝΟ σε γήπεδα και δρόμους, μόνο εδώ συμβαίνει... απ έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα δλδ...

 

έργα έγιναν, χρειαζόντουσαν για το πακέτο αυτό, αλλά... θα μείνουν μετά σαν μνημεία, όπως αναφέρθηκε, για να τα χαζεύουμε μέχρι να πέσουν από μόνα τους (βλέπε Ειρήνης & Φιλίας) ή θα αλλάξει η νοοτροπία μας και θα τα εκμεταλευτούμε στο έπακρο ώστε να γίνουμε μια δυνατή αθλητικά χώρα, δίνοντας ευκαιρίες και κίνητρα στους νέους να ασχολούνται με τον αθλητισμό αποφεύγοντας τις γνωστές κακοτοπιές?

 

να κλείσω μ έναν παραλληλισμό που μου έρχεται στο μυαλό σκεπτόμενος αυτά... Η Αεμρική έκανε πόλεμο στο Ιράκ, προφασιζόμενη τα ΟΜΚ.. ο κόσμος της την υποστήριξε, έστω κατά ένα ποσοστό διχασμένος... η επέμβαση έγινε, με τον ωραίο και μεγάλο της στρατό, με κόστος ανθρώπων και τεράστιων χρηματικών ποσών... ο πραγματικός σκοπός ήταν φυσικά ο έλεγχος μεγαλύτερης πίτας του πετρελαίου... αυτή τη στιγμή, το Ιράκ είναι χειρότερα από πριν έστω και "ελεύθερο", το πετρέλαιο τραβάει την ανηφόρα...

 

δεν είναι ανάλογο το παράδειγμα... αλλά ο σκοπός "αγιάζει" τα μέσα... ;)

 

υγ. και μια απλή ερώτηση .... μετά την επιτυχημένη (εύχομαι) διεξαγωγή των αγώνων, τι θα έχει μείνει σ εμάς να εκμεταλευτούμε πραγματικά και τι θα κερδίσουμε μακροπρόθεσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy ( 9 Ιούν. 2004 , 13:29)

υγ. και μια απλή ερώτηση .... μετά την επιτυχημένη (εύχομαι) διεξαγωγή των αγώνων, τι θα έχει μείνει σ εμάς να εκμεταλευτούμε πραγματικά και τι θα κερδίσουμε μακροπρόθεσμα?

Θα απαντήσω σε αυτό.

 

Εμένα θα μου μείνουν υπερσύγχρονες υποδομές, όπως ένα αρκετά σύγχρονο σύστημα μετρό, ένα αρχικό δίκτυο τραμ, νέοι αυτοκινητόδρομοι, νέα λεωφορεία, νέα τρένα, αναβαθμισμένο σιδηροδρομικό δίκτυο, νέο αεροδρόμιο, νέες γέφυρες, εκατοντάδες χιλιόμετρα φρεσκοασφαλτοστρωμένων δρόμων, νέοι ανισόπεδοι κόμβοι, νέα στάδια, αναβαθμισμένα μουσεία, αναπαλαιώμενα κτήρια, χιλιόμετρα νέων πεζόδρομων, νέα ή φτιαγμένα πάρκα, μοναδικές εμπειρίες και δεκάδες άλλα πράγματα.

 

Να πω και άλλα ή να τα αφήσω; και μη μου πεις ότι όλα αυτά θα έπρεπε να γίνουν έτσι και αλλιώς, γιατί αν δεν ήταν οι Ολυμπιακοί ούτε το 2050 δεν θα γίνονταν.

 

ΥΓ. Προς θεού, δεν θέλω να υποβαθμίσω τη σημασία των σημαντικών προβλημάτων, αλλά από εκεί και πέρα την ευθύνη την έχουν οι πολιτικοί και όχι οι Ολυμπιακοί.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr ( 9 Ιούν. 2004 , 14:01)

 

ΥΓ. Προς θεού, δεν θέλω να υποβαθμίσω τη σημασία των σημαντικών προβλημάτων, αλλά από εκεί και πέρα την ευθύνη την έχουν οι πολιτικοί και όχι οι Ολυμπιακοί.

 

 

Να και μια φορά που συμφωνουμε. Οι Αγώνες σαν γεγονός είναι ανεπανάληπτο για αυτό σκίζονται κάθε 4 χρόνια ενα σωρό πόλεις να τους αναλάβουν παρά το χουνέρι του '72 (τρομοκρατία), τη σχεδόν χρεοκοπία του Μόντρεαλ το 76 (ακόμη πληρώνουν), τα μποϊκοταζ το 80 και το 84 για να μην αναφέρω ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν μετρά το κόστος ως απόλυτο αριθμό αλλα προσμετρούν και τα παράπλευρα οφέλη σε υποδομές και προβολή της χώρας.

 

Το αν ο αθλητισμός θα ωφεληθεί γενικώς είναι άλλη συζητηση και δεν είναι δουλεια ουτε της Γιάννας ούτε του Χατμάνου. Μιλώντας για τη διοργάνωση όλα δείχνουν ότι θα πάνε καλα.

 

Το ότι η Ελλάδα πάσχει στην αθλητική υποδομή δεν είναι είδηση αλλά δεν είναι και επιχείρημα σε μια συζήτηση για το στέγαστρο και τις κατασκευές των αγωνων.

 

Στη ζυγαριά μεταξύ ωφελειών και ζημιών από τη γενικότερη υπόθεση "Ολυμπιακοί Αγώνες" το ισοζύγιο ειναι ξεκάθαρα υπέρ. Αν μάλιστα μιλάμε για την Αθήνα (με τη δεδομένη νοοτροπία του άσε και βλέπουμε και την μόνιμη απροθυμία για μεγάλες αλλαγες και κατασκευες) είναι σαφές ότι οι Αγώνες "έσπρωξαν" την κατασκευή έργων που δεν θα γίνονταν πριν το 2010 (και λίγο βάζω).

 

Μακροπρόθεσμα λοιπόν κερδίζουμε σε υποδομες (συγκοινωνιακές, αθλητικές, οικιστικές), κερδίζουμε σε προβολή της χώρας (τουρισμός, προϊόντα), κερδίζουμε σε εμπειρία (τεχνογνωσία που μπορούμε να πουλήσουμε) και πάνω από όλα κερδίζουμε τη βεβαιότητα ότι μπορούμε να διοργανώσουμε το σημαντικότερο γεγονός του πλανήτη αν και ειμαστε χώρα μικρή και άπειρη σε μεγάλα πράγματα. Είμαστε ανεπτυγμένοι, είμαστε ικανοί, είμαστε φιγουρατζηδες αν θες αλλά προτιμώ χίλιες φορές τους Ολυμπιακους Αγώνες από το φτηνό λαϊκισμό του "πέντε ευρώ αύξηση στους συνταξιούχους". Πρώτον γιατί αύξηση πενήντα ευρώ δεν γίνεται ποτέ και δεύτερον γιατι με τις υποδομές και τη δραστηριότητα λόγω αγώνων τονώνεται η οικονομία και ανεβαίνει το επίπεδο ζωής όλων.

 

Μετά τους Αγώνες φυσικά και θα ακολουθήσουν άλλα έργα. Το ένα φέρνει το άλλο. Όπως το μετρό δεν θα σταματήσει ποτέ να επεκτείνεται, όπως το τραμ δεν θα σταματήσει ποτέ να προσθέτει νέες γραμμές, όπως η οικιστική ανάπτυξη δεν θα σταματήσει να δίνει δουλειές σε εργάτες (και πολεοδόμους βεβαίως βεβαίως ;)) έτσι και όλα τα έργα των Αγώνων θα συνεχίσουν να παράγουν ανάπτυξη και δουλειές. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι τα τρένα και τα τραμ θα οδηγούνται μόνα τους.

 

ΟΙ Αγώνες ήταν ένα τεράστιο οικονομικό και αναπτυξιακό πουσάρισμα. Φυσικά και θα υπάρξει ύφεση από το φθινόπωρο και ίσως κάποιοι σπεύσουν να πουν "καταστροφή! τα λεγαμε εμεις" αλλά ειναι αναμενόμενο.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr ( 9 Ιούν. 2004 , 14:01)

Εμένα θα μου μείνουν υπερσύγχρονες υποδομές, όπως ένα αρκετά σύγχρονο σύστημα μετρό, ένα αρχικό δίκτυο τραμ, νέοι αυτοκινητόδρομοι, νέα λεωφορεία, νέα τρένα, αναβαθμισμένο σιδηροδρομικό δίκτυο, νέο αεροδρόμιο, νέες γέφυρες, εκατοντάδες χιλιόμετρα φρεσκοασφαλτοστρωμένων δρόμων, νέοι ανισόπεδοι κόμβοι, νέα στάδια, αναβαθμισμένα μουσεία, αναπαλαιώμενα κτήρια, χιλιόμετρα νέων πεζόδρομων, νέα ή φτιαγμένα πάρκα, μοναδικές εμπειρίες και δεκάδες άλλα πράγματα.

 

Να πω και άλλα ή να τα αφήσω; και μη μου πεις ότι όλα αυτά θα έπρεπε να γίνουν έτσι και αλλιώς, γιατί αν δεν ήταν οι Ολυμπιακοί ούτε το 2050 δεν θα γίνονταν.

 

τα περισσότερα που ανέφερες γιατί δεν θα γινόντουσαν έτσι κι αλλιώς? αφού έγιναν από πόρους ΚΠΣ άσχετα με την Ολυμπιάδα! δλδ και το Ρίο Αντίριο και η Εγνατία έγιναν για την Ολυμπιάδα?

μήπως γιατί έτσι μας λένε? ότι και καλά δλδ η Ολυμπιάδα μας έσωσε αλλιώς θα μέναμε μπανανία?

α. το μετρό δεν έχει καμμία σχέση, μιας και δεν εξυπηρετεί ουσιαστικά καμία περιοχή αθλημάτων. Εξ άλλου είχε ξεκινήσει πολλά χρόνια πριν.

β. το τραμ είναι όραμα από εποχή Τρίτση (για Αθήνα βέβαια) , έργο για την παραλιακή και για αποσυμφόρησή της και μόνο... παράλληλα, εξυπηρετεί λόγω θέσης, τις εγκαταστάσεις του Φαλήρου, Νέου και Παλιού..

γ. λεωφορεία, τραίνα κλπ, προέρχονται από ΚΠΣ (π.χ. λεωφορεία λόγω οδηγίας για το φυσικό αέριο)

δ. η ΑΟ καθώς και το Ελ. Βανιζέλος φτιάχτηκαν για τελείως διαφορετικούς σκοπούς, άσχετους με την Ολυμπιάδα... θα εξυπηρετήσουν σίγουρα, ο καθένας με το τρόπο του, την ομαλή μεταφορά κατα τη διάρκειά της.

ε. οι αναπαλαιώσεις, οι πεζόδρομοι και τα πάρκα, είναι έργα των δήμων, με ευθύνη και πόρους δικούς τους. οι αναπαλαιώσεις αφορούν και τη νομαρχία, κάτι που γινόταν, γίνεται και θα γίνεται, αφού οι σχετικοί νόμοι άνοιξαν το δρόμο για κάτι τέτοιο.

 

για μένα Ολυμπιάδα, σημαίνει τα νέα γήπεδα, στάδια και την περιφερειακή αυτών χωροδιάταξη... και έχω την απορία : ο επιδεικτικά παρατημένος Ελληνικός αθλητισμός θα τα αποροφήσει, θα είναι οι υποδομές αυτές ένα νέο ξεκίνημα (αυτό είναι το ζητούμενο) ή θα τα χαζεύουμε σε 5-6 χρόνια παρατημένα στη μοίρα τους και ετοιμόροπα? (π.χ. Ειρήνης & Φιλίας )

υπάρχει μελέτη για προγραμματισμός για το ΜΕΤΑ, ή μόνο για το όσα αρπάξει .. η τσέπη μας και για να κάνουμε φιγούρα τα σύγχρονά γήπεδά μας και τις φιέστες μας?

Link to comment
Share on other sites

και να ξεκαθαρίσουμε κάτι.. τα περισσότερα συγκοινωνιακά, χωροταξικά κλπ έργα θα γινόντουσαν ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ (το αν έγινε επίσπευση ορισμένων για μήνες δεν αλλάζει κάτι) μιας και τα ΚΠΣ τελειώνουν... πολύ πριν το 2010 ή το 2050 :)
Link to comment
Share on other sites

Γουαπι, καλώς ή κακώς όσοι μετρούν κόστος Ολυμπιάδας μετρούν όλα όσα περιείχε ο φάκελος διεκδίκησης με την έννοια ότι χωρίς αεροδρόμιο, χωρίς ΑΟ κλπ δεν παίρναμε τους Αγώνες. Κάποια έργα χαρακτηρίστηκαν Ολυμπιακά επειδή ήταν απαραίτητα για την ανάθεση. Ετσι η ΑΟ "βαφτίστηκε" Ολυμπιακό ή σχεδόν Ολυμπιακό έργο, έτσι η διαμόρφωση της παραλιακής προσμετρήθηκε στο κόστος.

 

Το ποιος συνέλαβε το όραμα του τραμ είναι άσχετο. Το θέμα είναι ότι συμπεριλήφθηκε στον φάκελο διεκδίκησης και από τη στιγμή που μας ανατέθηκαν οι αγώνες ΕΠΡΕΠΕ να γίνει. Χωρίς αγώνες ποιος ξέρει πόσο ακόμη θα περιμέναμε.

 

Στα υπόλοιπα περί αθλητισμού δυστυχώς έχεις δίκιο. Οχι δυστυχώς που έχεις δίκιο :), δυστυχώς που συμβαίνουν όσα επισημαίνεις.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy ( 9 Ιούν. 2004 , 14:32)

 

και να ξεκαθαρίσουμε κάτι.. τα περισσότερα συγκοινωνιακά, χωροταξικά κλπ έργα θα γινόντουσαν ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ (το αν έγινε επίσπευση ορισμένων για μήνες δεν αλλάζει κάτι) μιας και τα ΚΠΣ τελειώνουν... πολύ πριν το 2010 ή το 2050 :)

 

 

Χμμ, πιστευεις σοβαρά ότι όλα ή τελος πάντων τα περισσότερα από τα χαρακτηρισμένα (καλώς ή κακώς) Ολυμπιακά έργα θα γίνονταν έτσι κι αλλιως κάποια μέρα? Πολύ αμφιβάλλω. Για την Ελλάδα μιλάμε. Χωρίς την πίεση και χωρίς την ανάγκη να εισαι βέβαιος ότι τα έργα θα πήγαιναν στις ελληνικες (στην κυριολεξία) καλένδες.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι δύσκολο να σου απαντήσω wappy, γιατί βρισκόμαστε σε εντελώς διαφορετικό ιδεολογικοπολιτικό επίπεδο.

 

Αρκεί ίσως να αναφέρω ότι εάν δεν είχαν κάνει τον πλανήτη κώλο οι Αμερικανοί, εμένα θα μου ήταν αρκετό να διοργανωθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες μόνο και μόνο για να βρίσκομαι στους δρόμους με εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους από όλο τον κόσμο με τις σημαίες τους, τα τραγούδια τους, τα πανηγύρια τους, τις απογοητεύσεις τους. Εγώ τη γιορτή αυτή υποστηρίζω και δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό μου την στέρησαν.

 

Από εκεί και πέρα, η Ολυμπιάδα είχε καταλυτικό ρόλο στην επιτάχυνση του σχεδιασμού και της υλοποίησης χιλιάδων έργων που θα διευκολύνουν αφάνταστα τη ζωή μου. Εσύ λες ότι κάποτε θα γίνονταν και αυτά. Εγώ λέω ευτυχώς που έγιναν μία ώρα (= 5-6 δεκαετίες) αρχίτερα γιατί η κατάσταση δεν υποφόταν άλλο και συνεχίζει να είναι δύσκολη.

 

Από εκεί και πέρα, αν θέλεις να μιλήσουμε για δισεκατομμύρια που κατασπαταλήθηκαν σε μίζες, υπερβάσεις κ.λπ, τότε μαζί σου. Τα βλέπω και με αηδιάζουν. Αυτό όμως δεν έχει καμία επίπτωση στην ιδέα που έχω για τους Ολυμπιακούς. Οι Αγώνες θα μπορούσαν να βγάλουν την Ελλάδα από την μιζέρια και να αποτελέσουν εφαλτήριο ανάπτυξης. Δυστυχώς, λόγω ανικανότητας δεν τα καταφέραμε. Τουλάχιστον μας έμειναν έργα που δεν θα βλέπαμε πριν το 2050. Και αυτό καλό είναι.

 

Από εκεί και πέρα, δικαίωμά σου να μην θέλεις την Ολυμπιάδα και από εμένα τουλάχιστον απόλυτα σεβαστό.

 

ΥΓ. Επειδή δεν έχω εκφραστεί ακόμη επί του θέματος Καλατράβα, νομίζω ότι θα πρέπει να πω ότι οποιοσδήποτε παραλληλισμός με Ακρόπολη ανήκει στην επιστημονική (κακόγουστη) φαντασία. Συμφωνώ ότι τα μεγάλα έργα αποτελούν σημεία αναφοράς για μία πόλη και μία χώρα, αλλά μην ξεφεύγουμε.

 

Συμφωνώ εδώ με την άποψη που εξέφρασε ο Βενιζέλος σε μία τηλεοπτική εκπομπή (άσχετα με το εάν όντως την πιστεύει ή αν απλά ήταν μία δικαιολογία για αυτόν). Η απόφαση να δαπανηθούν τα χρήματα αυτά είναι πολιτική και στόχο είχε ακριβώς να αναδείξει την σύγχρονη Ελλάδα. Νομίζω (όσο και εάν φαίνεται περίεργο) ότι το κατάφερε ήδη. Πιθανολογώ ότι εκατομμύρια άνθρωποι θα θυμούνται αυτή τη στέγη Καλατράβα στο μέλλον και υπό αυτή την έννοια η Αθήνα μπήκε στο μυαλό κάποιων ανθρώπων ως τουριστικός προορισμός (βέβαια δεν ξέρουν τι τους περιμένει εάν έρθουν, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο)

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 9 Ιούν. 2004 , 11:12)

 

Αφαιρέστε τότε τα χρώματα και τα bold, underline κλπ... από τη μορφοποίηση των άρθρων. Εγώ νομίζω ότι υπάρχουν, για να χρησιμοποιούνται.

 

 

supernet εχεις όρεξη μεσημεριάτικα; Υπάρχουν για να τονίσουν κάτι σε ένα κείμενο. Όχι μια ολόκληρη ή περισσότερες παραγράφους! Όπως και τα κεφαλαία, όπως και τα μεγαλύτερα fonts. Είναι εκεί για να τονίσουν ένα μικρό κομμάτι ανάμεσα σε ένα normal κείμενο. Όχι ολόκληρες προτάσεις και μάλιστα κατ'επανάληψη για να μας βγάζουν τα μάτια και να χαλάνε τη ροή της ανάγνωσης των κειμένων. Βάζεις που βάζεις ένα κατεβατό, το γεμίζεις με γαλάζια έντονα, με bold συνεχόμενα και large fonts και θέλεις να το διαβάσω ευχάριστα μετά;! Είναι οπτική ρύπανση... θες δεν θές.

 

Στο κάτω κάτω σε παρακαλέσαμε, δεν σε υποχρεώσαμε...΄Έλεος φίλε, χαλάρωσε... Αν έχεις και άλλες απορίες PM me.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Wappy ( 9 Ιούν. 2004 , 13:29)

 

αυτή η πρόταση σηκώνει μεγάλη συζήτηση... συζήτηση για το πως μας παρουσιάσαν την Ολυμπιάδα, με το αν μας ανέφεραν εκ των προτέρων τα κέρδη ή της ζημιές (όχι μόνο χρηματικά) μιας τέτοιας διοργάνωσης, για το αν μας ρώτησαν στο φινάλε...

 

εκτός αν το ζεύγος Αγγελοπούλου και ο Αβραμόπουλος που πανηγύριζαν (και ακόμα πανυγηρίζουν, καθένας για τους δικούς του λόγους) εκφράζει το σκίσιμο της κοινωνίας μας.. γιατί αυτοί όντως σκίστηκαν, αλλά αμφιβάλω αν σκέφτηκαν και εμάς..

 

θα συμφωνούσα σε όλα και θα ήμουν 100% υπέρ, αν ένιωθα ότι οι 100 δραχμές που κόστισαν τα έργα άξιζαν για 100 δρχ... και όχι αντί 100 να δώθηκαν 1000...

 

 

Συμφωνω μαζι σου........ακριβως αυτο .....

Δυστυχως οπως λενε στο χωριο μου..κηδεια με ξενα κολυβα!! :mad:

Και αυτο συμβαινει σε ολους τους πολιτικαντηδες και τους παρατρεχαμενους!κανουνε κουμαντο με ξενη τσεπη!

Ιδεολογια σου λενε! εχουν μεγαλη πλακα! :lol:

Ποια ιδελογια που ομηροι των κατασκευαστων(το ξερουν καλα το ποιημα οι εργολαβοι........καθυστερησεις,επι καθυστερησεων με αποτελεσμα στο παρα πεντε να σου λενε.......εγω θελω 1000% πανω στο εργο για να το τελειωσω...και σε πατανε στο λαιμο γιατι καιγεσαι και ξερουν οτι για να αλλαξει ο εργολαβος θα περασουνε 3 μηνες το λιγοτερο!)δεν μπορουν να κανουν τιποτα παρα μονο να τους χωσουν μερικα χιλιαρικα ευρω και να βγαλουν το σκασμο(υποθεση Παχτα!)

Εγινε κατι με την Ευρωπαικη Τεχνικη που αφησε το εργο στην μαραθωνος; τιποτα και οχι μονο αυτο εχω φιλο που δουλευε στο εργο και ακομα του χρωστανε 5 μισθους!

 

Εχουν και μερικους χειροκροτητες & οσφιοκαμπτες που τους θαυμαζουν και τους ψηφιζουν κιολας!

Θαυμαζουν το μεγαλειο της ολυμπιαδας και δεν σκεφτονται οι κακομηροι οτι κοιταζουν σε λαθος κατευθυνση!

Αρτος και θεαματα........προς το παρον τους εχουν δωσει τοσο μεγαλο θεαμα που εχουν ξεχασει τον αρτο!

Οταν θα περασει η ολυμπιαδα και κλεισουν τα φωτα θα πεσει τοσο σκοταδι που θα τρομοκρατηθουν,και θα θυμηθουν οτι επρεπε να φανε κιολας !

Αλλα θα ειναι αργα!

Το Φθινοπωρο δεν ειναι μακρια! :!:

 

 

Υ.Γ.Η υποθεση του χρηματιστηριου δεν τους διδαξε τιποτα! :!: κριμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i ( 8 Ιούν. 2004 , 23:06)

 

Μόλις τώρα είδα σε μια διαφήμιση πολιτικού κόμματος αντί να υπάρχουν θέσεις για την Ευρώπη, τον πρωταγωνιστικό ρόλο της καμπάνιας να έχουν τα ολυμπιακά έργα, τα έργα του ελληνικού λαού :!:

 

Είναι απίστευτο το θράσος που έχουν κάποιοι να οικειοποιούνται έργα που ανήκουν στους Έλληνες κι έγιναν με δικά τους χρήματα και να τα παρουσιάζουν σα δικό τους έργο τη στιγμή που το μεγαλύτερο τους μέρος ξεκίνησε και κατασκευάστηκε σε προηγούμενες περιόδους.

 

Μετά κατηγορούμε τους απλούς πολίτες για την τάση τους να σκέφτονται μόνο τους εαυτούς τους κι όχι το συνάνθρωπο, τι να πει κανείς όμως όταν το παράδειγμα το δίνει η ίδια η κυβέρνηση; :confused:

 

 

Sorry gia to off-topic, alla de mporo na ksexaso oti se allo topic pou sou eipa oti komatikopoieis sizitiseis, to arni8ikes katigorimatika kai malista to pires prosopika, eno den to eixa pei me kamia dia8esi pareksigisis. Kai den imoun o monos se ekeino to topic pou to eixa diapistosei.

 

Me lipi mou diapistono oti sunexizeis na petas kommatika sxolia (kai malista asxeta) se ka8e 8ema. Kai pali den eimai o monos pou to diapistonei (vlepe Death Angel).

 

Kai nai men to 8ema pou 8igeis einai polu endiaferon gia suzitisi, alla de mporoume na to sxoliasoume efoson apagorevetai apo tous OPX.

 

Sorry gia ta greeklish, alla to pc sti douleia den exei ellinikous xaraktires.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix ( 9 Ιούν. 2004 , 12:43)

 

Επί του θέματος, μάλιστα (αν και το θεμα ειναι το στεγαστρο αλλα τελος παντων)

 

Ιδού τι ειπώθηκε για το στέγαστρο από τον τύπο με τις κίτρινες & κόκκινες κάρτες.

 

"Λυπούμαστε. Όμως υπεύθυνοι είναι οι Έλληνες και θα πρέπει να κάνουν τον απολογισμό τους μετά το τέλος των Αγώνων. Οι οποιες υπερβάσεις δεν οφείλονται στη ΔΟΕ."

 

Το στέγαστρο , για παράδειγμα, του σταδίου που στοίχησε 230 εκατ. δολάρια, εμείς δεν το θέλαμε . Οι Έλληνες επέμειναν και βέβαια κυρίαρχο κράτος είναι και δεν θα μπορούσαμε να αντιταχθούμε στην κυβέρνηση ενός κυρίαρχου κράτους. Όμως να μην έρχονται μετά να μας ζητούν ευθύνες για υπερβολικό κόστος των Αγώνων, κοιτάζοντας μας στα μάτια".

 

Ζακ Ρογκ

από συνέντευξη στη Βελγική εφημερίδα "Le Soir"

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος του ζήτησε ευθύνες? Ποιος ειπε ότι οι υπερβάσεις οφείλονται στη ΔΟΕ? Ποιος του ζήτησε να πληρώσει?

 

Στην τελική τι είπε? Οτι είμαστε ολίγον φιγουρατζήδες. Λες και δεν το ξέραμε. :lol:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απο την άλλη, άκουσα σήμερα στις ειδήσεις οτι και η οργανωτική επιτροπή απαιτούσε τα στάδια να μην ειναι πρόχειρες για τους αγώνες κατασκευές, αλλα κανονικές εγκαταστάσεις. Αρα και αυτοί έβαλαν το χεράκι τους στο υψηλό κόστος των εγκαταστάσεων των αγώνων.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 9 Ιούν. 2004 , 17:45)

 

 

Το στέγαστρο , για παράδειγμα, του σταδίου που στοίχησε 230 εκατ. δολάρια, εμείς δεν το θέλαμε . Οι Έλληνες επέμειναν και βέβαια κυρίαρχο κράτος είναι και δεν θα μπορούσαμε να αντιταχθούμε στην κυβέρνηση ενός κυρίαρχου κράτους. Όμως να μην έρχονται μετά να μας ζητούν ευθύνες για υπερβολικό κόστος των Αγώνων, κοιτάζοντας μας στα μάτια".[/i]

 

Ζακ Ρογκ

από συνέντευξη στη Βελγική εφημερίδα "Le Soir"

 

 

230 εκατομ δολάρια δηλ 200 εκατομ "δικά μας" ευρώ δόθηκαν για την συνολική διάπλαση του χώρου του ΟΑΚΑ (στέγη,στάδιο,γύρω χώρος)..και όχι μόνο για την στέγη Calatrava!

 

Δηλώσεις πρώην υπουργού Πολιτισμού Ε.Βενιζέλου..

 

Kάτι παραπάνω θα ξέρει από τον "κύριο" Ρογκ

 

Επίσης ανέφερε για την μεγαλομανία των ελλήνων ..έλαβε όμως την απάντηση του από τον κ. Βενιζέλο.."Με την μεγαλομανία στο διάβα των αιώνων έφτιαξαν αυτά που έφτιαξαν οι έλληνες.." ...ή κάπως έτσι.. :o

 

*Σαν να μην μας τα λέει τώρα τελευταία καλά ο "κύριος" Ρογκ...κάνει τέτοιες δηλώσεις 2 μήνες πριν τους Ολυμπιακούς..? :mad:

Δίνει τροφή στα κοράκια..?

 

Αραγε η καρεκλίτσα που κάθεται πού στηρίζεται...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 9 Ιούν. 2004 , 17:50)

 

Ναι αλλα απο την άλλη, άκουσα σήμερα στις ειδήσεις οτι και η οργανωτική επιτροπή απαιτούσε τα στάδια να μην ειναι πρόχειρες για τους αγώνες κατασκευές, αλλα κανονικές εγκαταστάσεις. Αρα και αυτοί έβαλαν το χεράκι τους στο υψηλό κόστος των εγκαταστάσεων των αγώνων.

 

Στις προχειρες δεν εχουν μεγαλα περιθωρια για κερδος,ποσο ακριβα να τις βαλουν?! ;)

Στην Ατλαντα που τις εβαλαν ηταν χαζοι. :rolleyes:

Ενω εμεις που εχουμε και την πλειαδα των αθλητων που κανουν πρωταθλητισμο θα τα εχουμε γεματα τα σταδια!

Αλλα ξεχασα που θα κανουν συνεδρια τα κομματα! :p

Ροκανιστε!

Αχ Ελληνες ως ποτε θα πληρωνετε την ματαιοδοξια των αλλων! :!:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, στο Ο.Α.Κ.Α, (εκτός και αν το ονομάσουν απο εδω και πέρα καλατράβα το στάδιο. Αυτό να δουμε και...) δεν θα τοποθετήσουν έγχρωμες οθόνες; Διοτι δεν εχω ακούσει τίποτα επι του θέματος. Λες να κοτσάρουν πάλι αυτά τα 2 πάνελ τα ξεπερασμένα και κακής ποιότητας; Ελπίζω πως οχι.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (10 Ιούν. 2004 , 00:28)

 

Αλήθεια, στο Ο.Α.Κ.Α, (εκτός και αν το ονομάσουν απο εδω και πέρα καλατράβα το στάδιο. Αυτό να δουμε και...) δεν θα τοποθετήσουν έγχρωμες οθόνες; Διοτι δεν εχω ακούσει τίποτα επι του θέματος. Λες να κοτσάρουν πάλι αυτά τα 2 πάνελ τα ξεπερασμένα και κακής ποιότητας; Ελπίζω πως οχι.

 

 

Λογικά θα μπουν νέες οθόνες, ολόκληρο στέγαστρο φτιάξαμε και θα αφήναμε τις παλιατζούρες; Δε λέει.

Όσο για το αν το στάδιο θα αλλάξει όνομα, χλωμό το κόβω, επίσημα τουλάχιστον. Ανεπίσημα, δηλαδή αν ο κόσμος αρχίσει να το αποκαλεί Καλατράβα δε μπορώ να ξέρω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eύχομαι πάντως να βάλουν μεγάλες οθόνες, εντυπωσιακές, γιατι μια φορα θα μπούνε. Ας δώσουν και εκεί κάτι παραπάνω (στο οικονομικό εννοώ) για να έχει το στάδιο άλλο ενα εντυπωσιακό στοιχείο.

Οσο για το όνομα, εμεις οι πατριώτες, δεν θα αφήσουμε κάτι τέτοιο. Θα ξεσηκωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπούν νέες οθόνες σούπερ ντούπερ εντυπωσιακές,η τελευταία λέξη της τεχνολογίας αλλά με έναν όρο:Μετά Σάκη δεν θα γκρινιάζεις και θα μας λες τι μας χρειάζονταν αφού είχαμε τις παλιές,εντάξει;;; :whistle: :rolleyes: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (10 Ιούν. 2004 , 00:43)

 

Οσο για το όνομα, εμεις οι πατριώτες, δεν θα αφήσουμε κάτι τέτοιο. Θα ξεσηκωθούμε.

 

 

Ωραία, η διαφύλαξη της ελληνικής παράδοσης (της ονομασίας ΟΑΚΑ δηλαδή) εξασφαλίστηκε.

Βασίλη είσαι θεός! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Oi palies itan poli kales tote pou mpikan.

Asfalos kai tha mpoun eghromes den thelei poli i egatastasi tous.

Stin aleksandras tin evalan poli grigora.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (10 Ιούν. 2004 , 00:55)

 

Oi palies itan poli kales tote pou mpikan.

Asfalos kai tha mpoun eghromes den thelei poli i egatastasi tous.

Stin aleksandras tin evalan poli grigora.

 

ποιό, το πλάσμα των 50''; Ελπίζω να μην βάλουν καμμια τέτοια αηδία. Τουλάχιστον 10μετρες οθόνες πρέπει να μπούν.

Βασίλη, ο ίδιος είπα πως ειναι απαράδεκτες οι παλιές. Μου λές τώρα οτι θα πω γιατι εβαλαν καινούργιες, έγχρωμες; Τόσες μέρρες κανείς δεν το είχε αναφέρει εκτός απο του λόγου μου, πρίν απο λίγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

splitted posts (off topic - Μην ξεφεύγουμε ειδικά προς αθλητικά θέματα παρακαλώ)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...