Jump to content

Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ..τα κατάφερα τελικά και το μετέτρεψα...αλλά και πάλι ειμαι 4.1.2 και νομίζω πως έχει βγεί 4.2.0 κάνω λάθος??

τι θεματάκι υπάρχει με το bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eυχαριστώ πολύ..τα κατάφερα τελικά και το μετέτρεψα...αλλά και πάλι ειμαι 4.1.2 και νομίζω πως έχει βγεί 4.2.0 κάνω λάθος??

τι θεματάκι υπάρχει με το bluetooth?

 

εχουν αναφερθει προβλημα συνβατοτητας με το bluetooth...λογικα θα σου ερθει ειδοποιηση για αναβαθμηση....

ποση ωρα σου πηρε να κανεις την αναβαθμηση??

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ..τα κατάφερα τελικά και το μετέτρεψα...αλλά και πάλι ειμαι 4.1.2 και νομίζω πως έχει βγεί 4.2.0 κάνω λάθος??

τι θεματάκι υπάρχει με το bluetooth?

 

4.2.1 έχει βγει για την ακρίβεια.

 

ρυθμίσεις, εφαρμογές, όλες οι εφαρμογές, google service framework, clear cache , και Κανε μετά check for update.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

4.2.1 έχει βγει για την ακρίβεια.

 

ρυθμίσεις, εφαρμογές, όλες οι εφαρμογές, google service framework, clear cache , και Κανε μετά check for update.

 

στην 4.2.1 εχετε παρατηρησει τπτ προβληματα??

 

μολις ξεκινησα την διαδικασια.....αλλα περνει αρκετη ωρα για να κατεβασει την rom.......

 

ολα καλα,πριν λιγο τελειωσα με την αναβαθμηση σε google branded και τωρα μου ηρθε η ειδοποιηση για την 4.2

 

πολυ καλος ο οδηγος

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουργιος κ ασχετος εκανα τα βηματα αλλα το nexus μου εχει κολισει εδω κ ωρα στην αρχικη οθονη (χ) και δεν ξερω τι να κανω...

Βοηθεια σασ παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

εχουν αναφερθει προβλημα συνβατοτητας με το bluetooth...λογικα θα σου ερθει ειδοποιηση για αναβαθμηση....

ποση ωρα σου πηρε να κανεις την αναβαθμηση??

 

Oχι πολυ..3-4 λεπτά...μετά απο λίγο μου ήρθε απο μόνη της η αναβάθμιση σε 4.2.1 και την έκανα..μέχρι στιγμής όλα καλά..

Και με 2 συσκευές τηλεφώνου που έχω προσπαθήσει να συνδεθώ με bluetooth ολα καλά...!

Link to comment
Share on other sites

Oχι πολυ..3-4 λεπτά...μετά απο λίγο μου ήρθε απο μόνη της η αναβάθμιση σε 4.2.1 και την έκανα..μέχρι στιγμής όλα καλά..

Και με 2 συσκευές τηλεφώνου που έχω προσπαθήσει να συνδεθώ με bluetooth ολα καλά...!

 

και εμενα σαν διαδικασια ηταν πολυ λιγη η ωρα,απλα κατα το κατεβασμα της rom τα χρειαστικα γιατι πηρε κανα μισαωρο να την κατεβασει......

παντος με την 4.2.1 και εγω δεν εχω αντιμετωπησει κανενα προβλημα με το bluetooth......

Link to comment
Share on other sites

Πολή καλός οδηγός. Ταβήματα έγιναν με επιτυχία.

 

Για root πατάω την επιλογή root Device + install busybox?

 

 

Αν το κάνω root και χρειαστεί μετά να το πάω για service απλά unroot και κλειδώνω bootloader?

Edited by pagratios

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το nexus εδω και λιγες μερες και εχω την 4.1.1.το κινητο ειδα οτι ειναι yakjuxw.θα ηθελα να το μετατρεψω αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα που λεει ο οδηγος.να το επειχηρησω?ειναι ευκολο η θα κανω καμια βλακεια επειδη δεν ξερω?
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το nexus εδω και λιγες μερες και εχω την 4.1.1.το κινητο ειδα οτι ειναι yakjuxw.θα ηθελα να το μετατρεψω αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα που λεει ο οδηγος.να το επειχηρησω?ειναι ευκολο η θα κανω καμια βλακεια επειδη δεν ξερω?

 

o οδηγος ειναι αψογος,η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη,αλλα οπως γραφει και ο Κωστας που τον εφτιαξε πρεπει να καταλαβεις τι επιλεγεις και γιατι το επιλεγεις,και η ολη διαδικασια ειναι 5 λεπτα δουλεια(μονο το κατεβασμα της rom θα παρει παραπανω....τουλαχιστον σε μενα εκανε κανα μησαωρο να κατεβει,αλλα αμεσως περασε.....

 

ποσο το πηρες και απο που αν επιτρεπετε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουργιος κ ασχετος εκανα τα βηματα αλλα το nexus μου εχει κολισει εδω κ ωρα στην αρχικη οθονη (χ) και δεν ξερω τι να κανω...

Βοηθεια σασ παρακαλω

 

Αν εννοείς αυτή με το android ξαπλωμένο τότε είσαι στον bootloader και δεν έχει κολλήσει πουθενά το κινητό σου!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο τωρα....εχει κανει καποιος επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων απο την στιγμη που εκανε την μετατροπη απο samsung branded σε google branded η hard reset?? Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα! Παραμονές πρωτοχρονιάς και ακολούθησα τον οδηγό και φλάσαρα επιτυχώς Android 4.1.2! Στη συνέχεια έκανα επιτυχώς root tο κινητό. Όταν το άνοιξα, αναβαθμίστηκε σε 4.2.1, αλλά το root χάθηκε. Έκανα root με το Galaxy Nexus ToolKit, επιλέγοντας Andoid 4.2.1 στην αρχή και σαν μέθοδο το SuperSu, αλλά όταν ολοκληρώθηκε το Root Checker μου λέει ότι δεν είμαι root. Άνοιξα το SuperSU και μου λεει "The SU binary needs to be updated. Continue?" και μετά "Instalation Failed". Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό; Μήπως η διαδικασία για root στα 4.2.1 είναι διοαφορετική; :wacko:

 

Καμία βοήθεια; :(

Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια; :(

 

Σου έχω απαντήσει... Βρές το SuperSU από το xda και βάλτο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει... Βρές το SuperSU από το xda και βάλτο!

 

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του SuperSU από το market, αλλά το πρόβλημα παραμένει; Τι εννοείς να το φλασάρω μέσω recovery (δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα εξικοιωμένος με διαδικασίες πλην αυτές που κάνει το Galaxy Nexus ToolKit :cry:); :worry:

Link to comment
Share on other sites

9. Επιλέγουμε 3(Unlock or relock bootloader) και στη συνέχεια 1(Unlock bootloader) για να ξεκλειδώσει τον bootloader και ακολουθούμε ότι μας λέει στο toolkit.(Προσοχή θα χαθούν ότι δεδομένα υπάρχουν στην internal memory για αυτό αν υπάρχουν αρχεία που θέλετε, κάντε τα ένα backup.

Με το τέλος της διαδικασίας ο bootloader είναι πλέον ξεκλειδωμένος και το βλέπουμε και στο κινητό με κόκκινα γράμματα.

 

 

παιδια θελω μια βοηθεια..οταν φτανω σε αυτο το σημειο μου βγαζει τις εξις επιλογες(restart botloader.....recovery mode....power off.....start)Tι πρεπει να πατισω απο αυτα?

 

 

 

Oλα οκ....τελικα τα καταφερα,πηρα και μεσο ΟΤΑ την 4.2.1

Ευχαριστω

Edited by gab
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση υπάρχει κανένας εναλλακτικός τροπος αντί για μονο yakju να μπορούμε να μετατρέψουμε και σε takju?που απο ότι έχω καταλάβει είναι ακόμη πιο γρήγορος στα updates..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση υπάρχει κανένας εναλλακτικός τροπος αντί για μονο yakju να μπορούμε να μετατρέψουμε και σε takju?που απο ότι έχω καταλάβει είναι ακόμη πιο γρήγορος στα updates..

 

Απλα κατεβαζεις την εικονα για takju αντι για την yakju!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

9. Επιλέγουμε 3(Unlock or relock bootloader) και στη συνέχεια 1(Unlock bootloader) για να ξεκλειδώσει τον bootloader και ακολουθούμε ότι μας λέει στο toolkit.(Προσοχή θα χαθούν ότι δεδομένα υπάρχουν στην internal memory για αυτό αν υπάρχουν αρχεία που θέλετε, κάντε τα ένα backup.

Με το τέλος της διαδικασίας ο bootloader είναι πλέον ξεκλειδωμένος και το βλέπουμε και στο κινητό με κόκκινα γράμματα.

 

 

παιδια θελω μια βοηθεια..οταν φτανω σε αυτο το σημειο μου βγαζει τις εξις επιλογες(restart botloader.....recovery mode....power off.....start)Tι πρεπει να πατισω απο αυτα?

 

 

 

Oλα οκ....τελικα τα καταφερα,πηρα και μεσο ΟΤΑ την 4.2.1

Ευχαριστω

 

τελικά τι πατησες ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι η ιδια ειναι την εκανα το βραδυ με απολυτη επιτυχια..

Να ρωτησω και γω κατι..οταν ενεργοποιω το nexus και βγαζει στην οθονη το "google" απο κατω εχει μια κλειδαρια ανοιχτη μηπως ειναι που εχω αφησει τον bootloader ανοιχτο?

www.corollaclub.com

www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Nαι η ιδια ειναι την εκανα το βραδυ με απολυτη επιτυχια..

Να ρωτησω και γω κατι..οταν ενεργοποιω το nexus και βγαζει στην οθονη το "google" απο κατω εχει μια κλειδαρια ανοιχτη μηπως ειναι που εχω αφησει τον bootloader ανοιχτο?

 

Η κλειδαρια ανοιχτη αυτο σημαινει.Πριν κανεις τη διαδικασια ηταν κλειστη απλα μπορει να μη το ειχες προσεξει.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπάθησα να βάλω την stock ROM της Google, ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού και αφού μπήκα στον bootloader πάτησα το power button. Στην οθόνη εμφανίστηκε το σήμα της Google και ένα ξεκλείδωτο λουκέτο. Στη συνέχει το κινητό άνοιξε κανονικά. Έπειτα έκλεισα το κινητό για να ξανακάνω τα βήματα και από τότε δεν ανοίγει. Δεν μπαίνει καν στον bootloader. Δοκίμασα να βγάλω και να ξαναβάλω τη μπαταρία καθώς και όλους τους συνδυασμούς πλήκτων χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Έχει κανείς καμια ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο οδηγός!μπράβο στα παιδιά,είναι απλός αλλά αν δεν ξέρεις μπορεί να σου γυρίσει μπουμερανγκ(όπως σε εμένα).Τελικά όλα καλώς,έκανα την αναβάθμιση σε 4.1.2 και μετά αυτόματα ήρθε και η ενημέρωση για 4.2.1

Το κινητό έγινε και πάλι καινούργιο!!

Edited by makinaos
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...