Jump to content

Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι εχει βαλει franco kernel και θελω να βαλω τον μανισιο!

 

επισης, δεν μπορω να μπω στο recovery mode, βγαλει το ρομποτ με το θαυμαστικο επανω...ευχαριστω κωστα για την αμεση απαντηση!!

 

σκεφτηκα να παρω το boot.img (απο την εμπειρια μου με αλλα κινητα αυτος ειναι ο κερνελ) απο το ΖΙΡ της επισημης 4.1 και να το φλασαρω στο recovery, δεν ξερω πως μπαινει ομως...

 

ακυρο μπηκα, ειναι τελικα μεχρι να το συνηθισεις καθε νεο μοντελο...εχει τον στοκ recovery

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι εχει βαλει franco kernel και θελω να βαλω τον μανισιο!

 

επισης, δεν μπορω να μπω στο recovery mode, βγαλει το ρομποτ με το θαυμαστικο επανω...ευχαριστω κωστα για την αμεση απαντηση!!

 

Αν το zip είναι όλη η ρομ μαζί με kernel ok αλλιώς δεν θα σου αλλάξει τίποτα! Και ούτε οι άλλες εντολές θα το κάνουν αυτό!

Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εύκολο να ακολουθήσεις τον οδηγό μου και τέλος... θα τα έχεις όλα όπως στην αρχή!

Αλλιώς δοκίμασε να κάνεις μόνο το τελευταίο και αν το zip περιέχει kernel όλα θα είναι κομπλέ...

 

Στο ανθρωπάκι πατάς μαζί Vol Down + Power αν δεν κάνω λάθος για να σου βγεί το μενού του recovery!!! Μαζί όμως! Όπως κάνεις screenshot

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν το zip είναι όλη η ρομ μαζί με kernel ok αλλιώς δεν θα σου αλλάξει τίποτα! Και ούτε οι άλλες εντολές θα το κάνουν αυτό!

Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ πιο εύκολο να ακολουθήσεις τον οδηγό μου και τέλος... θα τα έχεις όλα όπως στην αρχή!

Αλλιώς δοκίμασε να κάνεις μόνο το τελευταίο και αν το zip περιέχει kernel όλα θα είναι κομπλέ...

 

Στο ανθρωπάκι πατάς μαζί Vol Down + Power αν δεν κάνω λάθος για να σου βγεί το μενού του recovery!!! Μαζί όμως! Όπως κάνεις screenshot

 

αυτο θα κανω κωστη, θα εκτελεσω τον οδηγο σου και θα ξαναπερασω την επισημη ρομ ξανα απο την αρχη, "απο πανω". Ετσι θα σβησει τα παντα και θα τα ξαναπερασει απο την αρχη οπως το θελω δλδ και απο εκει και περα να κανω οτι θελω εγω :)

 

νασαι καλα ρε φιλε

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω κωστη, θα εκτελεσω τον οδηγο σου και θα ξαναπερασω την επισημη ρομ ξανα απο την αρχη, "απο πανω". Ετσι θα σβησει τα παντα και θα τα ξαναπερασει απο την αρχη οπως το θελω δλδ και απο εκει και περα να κανω οτι θελω εγω :)

 

νασαι καλα ρε φιλε

 

Τίποτα boy... μόνο ένα πράγμα! Δεν τον έχω ανανεώσει σε ένα πράγμα. Εκεί που λέω οδηγούς προφανώς μην επιλέξεις αυτό που λέω αλλά αυτούς για την δική σου έκδοση. Δηλαδή 4.1.1 JRO03C

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ο οδηγός. Γενικεύτηκε πλέον για όποια έκδοση έχει ο καθένας και έτσι έπρεπε να είναι από την αρχή! Σκοπός έτσι κ αλλιώς του οδηγού είναι η μετατροπή σε google branded!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Εχει προσπαθησει κανεις να κανει μετατροπη σημερα? Προσπαθω να κανω ενος φιλου, και αφου επιλεξω το #6, προσπαθει να κατεβασει το stock αλλα λεει not found, και οταν ελεγχο τον φακελο "C:\Galaxy Nexus ToolKit\put_google_factory_image_here" εχει μεσα τα δυο αρχεια, αλλα ο φακελος "yakju-jro03c" ειναι κενος. Δεν μου κανει εντυπωση, μιας και το download δεν γινεται, εφοσον λεει Not Found... Εχει κανεις τα αρχεια, να μου τα στειλει?

 

Οταν δοκιμαζω να κατεβασω την επιλογη "8" με το wallet, ξεκιναει κανονικα το download...

 

Μου κατεβαζει κανονικα την "5" (4.0.4), να την βαλω και μετα να κανω update στην 4.1.1 μεσω του κινητου?

 

Και γνωριζει κανεις εαν μπορουμε καπου να βρουμε το νεο toolkit 8.2.0?

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μολις σημερα πηρα το nexus και μου εβγαλε να κανω update σε jellybean την οποια εκανα. :)

Θελω να το μετατρεψω τωρα σε yakju, μπορω να χρεισημοποιησω τον συγκεκριμενο οδηγο? Επισης η εγγυηση του κινητου παρεμενει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μολις σημερα πηρα το nexus και μου εβγαλε να κανω update σε jellybean την οποια εκανα. :)

Θελω να το μετατρεψω τωρα σε yakju, μπορω να χρεισημοποιησω τον συγκεκριμενο οδηγο? Επισης η εγγυηση του κινητου παρεμενει?

 

Έχει ξαναγραφτεί σε αυτό το thread νομίζω... Άμα ξανακλειδώσεις τον bootloader και δεν κάνεις root παραμένει η εγγύηση!

Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον οδηγό... Αυτό κάνει ουσιαστικά! Μετατροπή σε yakju...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο προβλημα με τον πιο πανω φιλο. Δε μου κατεβαζει το yakju-jro03c-factory-3174c1e5.tgz

Καμια βοηθεια?

 

Τελικα κατεβασα την 4.0.4 και εκανα update σε 4.1.1 μεσω κινητου. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι πετυχε η διαδικασια?

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο προβλημα με τον πιο πανω φιλο. Δε μου κατεβαζει το yakju-jro03c-factory-3174c1e5.tgz

Καμια βοηθεια?

 

Τελικα κατεβασα την 4.0.4 και εκανα update σε 4.1.1 μεσω κινητου. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι πετυχε η διαδικασια?

 

Αφού bootαρε η 4.0.4 πέτυχε η διαδικασία!!! Διαφορετικά Maps -> Settings -> About και βλέπεις αν λέει yakju

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Πετυχε!

Απο τη στιγμη που εγινε η μετατροπη ομως δε θα επρεπε λογικα τωρα να βλεπει την 4.1.2? Πρεπει να κανω τιποτα αλλο ή απλα καποια στιγμη θα τη δει? (Σκεφτομουν μηπως χρειαζεται κανα clear πουθενα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Πετυχε!

Απο τη στιγμη που εγινε η μετατροπη ομως δε θα επρεπε λογικα τωρα να βλεπει την 4.1.2? Πρεπει να κανω τιποτα αλλο ή απλα καποια στιγμη θα τη δει? (Σκεφτομουν μηπως χρειαζεται κανα clear πουθενα)

 

Δοκίμασε να κάνεις clear τα data στο Google Services Framework και ίσως το λάβεις. Αλλιώς περίμενε! Δεν το έχουν πάρει όλοι ακόμα... Σιγά σιγά έρχεται σε όλους!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ νεος στο σιγκεκριμενο κινητο ακομα. Αυτο που λες ειναι στις ρυθμισεις ή πρεπει να το βρω με root explorer?

Το βρηκα! Σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Τιποτα ακομα παντως...

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του θέματος γράφει οτι πρέπει να κάνουμε backup σε οτι εχει μπει στην εσωτερική μνήμη, το galaxy nexus εχει μόνο εσωτερική μνήμη. Μήπως δεν εχω καταλάβει κάτι σωστά ?

Εγω εχω την JB 4.1.1 αλλά θέλω να το κάνω yakju, εχει το toolkit επιλογή backup ώστε αν το κάνω yakju και μετά να το επαναφέρει στην κατάσταση που το εχω τώρα αλλά με yakju ?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του θέματος γράφει οτι πρέπει να κάνουμε backup σε οτι εχει μπει στην εσωτερική μνήμη, το galaxy nexus εχει μόνο εσωτερική μνήμη. Μήπως δεν εχω καταλάβει κάτι σωστά ?

Εγω εχω την JB 4.1.1 αλλά θέλω να το κάνω yakju, εχει το toolkit επιλογή backup ώστε αν το κάνω yakju και μετά να το επαναφέρει στην κατάσταση που το εχω τώρα αλλά με yakju ?

 

Λέω να κάνεις backup την εικονική SDCARD που έχει το κινητό! Για να μην χάσεις τα αρχεία σου(φωτογραφίες τραγούδια κλπ)

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους... Είτε με το γνωστό copy/paste σε κάποιο σημείο!!! Αλλιώς στις επιλογές backup του toolkit έχει επιλογή για backup της SD

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

πράγματι δεν βρίσκει την 4.1.1 να κατεβάσει (αυτόματα, έτσι όπως λέει ο οδηγός).

Τελικά εγώ κατέβασα μόνος μου την 4.1.2 από εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images#yakju , την έβαλα εκεί που την περιμένει το πρόγραμμα, και συνέχισα σύμφωνα πάντα με τον οδηγό... πλέον, είμαι και 4.1.2 και yakju...

Edited by lykman
Link to comment
Share on other sites

πράγματι δεν βρίσκει την 4.1.1 να κατεβάσει (αυτόματα, έτσι όπως λέει ο οδηγός).

Τελικά εγώ κατέβασα μόνος μου την 4.1.2 από εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images#yakju , την έβαλα εκεί που την περιμένει το πρόγραμμα, και συνέχισα σύμφωνα πάντα με τον οδηγό... πλέον, είμαι και 4.1.2 και yakju...

 

4.1.1 δεν υπάρχει πλέον όπως διάβαζα πουθενά επίσημα! Καλό θα ήταν αν κάποιος την έχει κρατήσει να την ανεβάσει κάπου...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

4.1.1 δεν υπάρχει πλέον όπως διάβαζα πουθενά επίσημα! Καλό θα ήταν αν κάποιος την έχει κρατήσει να την ανεβάσει κάπου...

 

δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος... αφού γίνεται η ίδια δουλειά με την 4.1.2 και δεν χρειάζεται καν το βήμα 4.1.1->4.1.2 ...

 

λινκ έχω δώσει παραπάνω για απευθείας κατέβασμα, όποιος την κατεβάσει πρέπει να την βάλει στο σχετικό folder που την θέλει το πρόγραμμα ώστε να κάνει το φλασάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος... αφού γίνεται η ίδια δουλειά με την 4.1.2 και δεν χρειάζεται καν το βήμα 4.1.1->4.1.2 ...

 

λινκ έχω δώσει παραπάνω για απευθείας κατέβασμα, όποιος την κατεβάσει πρέπει να την βάλει στο σχετικό folder που την θέλει το πρόγραμμα ώστε να κάνει το φλασάρισμα...

 

Ναι γίνεται και αυτό... Αλλά εδώ πολλοί ήθελαν να λάβουν το ΟΤΑ απο 4.0.4 σε 4.1.1!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτερα (απο οσο γνωριζω) δεν ειχε βγει ακομα η 4.1.2., οποτε το το 4.0.4 --> 4.1.1 ητανε η μονη λυση. Εφοσον ομως τωρα υπαρχει η 4.1.2 σε λινκ, κατεβαστε τη και ολα μια χαρα. Γνωμη μου, κρατηστε κι ενα backup της 4.1.2 σε εναν αλλο φακελο, αχρειαστη να'ναι...παντως ενημερωτικα, με οποιονδηποτε απο τους παραπανω τροπους και να το κανει καποιος, η μετατροπη ειναι σωστη!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου ήταν Samsung brandend και η αναβάθμιση από 4.0.4 σε 4.1.1. δεν έρχονταν. Μέσω του Toolkit είχα μετατρέψει το Galaxy Nexus από yakjuxw σε yakju περνώντας την 4.1.1. Πριν λίγες μέρες αναβαθμίστηκα μέσω Ο.Τ.Α. σε 4.1.2 ύστερα από 3-4 εκκαθαρίσεις του πλαισίου Υπηρεσιών Google στις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

ειχα προβλημα με τους drivers οταν το κινητο πηγαινε σε fastboot...δεν μπορουσε να τους εγκαταστησει, οποτε εβαλα drivers μεσω της εφαρμογης PdaNet for Android και ολα πηγαν μετα ρολοι...για οποιον αλλον εχει τυχον ιδιο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνεις backup την εικονική SDCARD που έχει το κινητό! Για να μην χάσεις τα αρχεία σου(φωτογραφίες τραγούδια κλπ)

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους... Είτε με το γνωστό copy/paste σε κάποιο σημείο!!! Αλλιώς στις επιλογές backup του toolkit έχει επιλογή για backup της SD

 

Α! κατάλαβα.Σ ευχαριστώ φίλε μου για τον χρόνο σου.

 

Οι εγκατεστημένες εφαρμογές που εχω ως τώρα θα πρέπει να εγκατασταθούν ξανά ?

Link to comment
Share on other sites

Α! κατάλαβα.Σ ευχαριστώ φίλε μου για τον χρόνο σου.

 

Οι εγκατεστημένες εφαρμογές που εχω ως τώρα θα πρέπει να εγκατασταθούν ξανά ?

 

Μπορείς να τις κρατήσεις μέσω Titanium Backup! Και να τις ξαναπεράσεις. Επίσης νομίζω έχει επιλογή στα Backup/restore και το toolkit αλλά δεν το έχω δοκιμάζει για να σου πω αν κάνει δουλειά..

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...