Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει περάσει κανένας άλλη custom rom πέραν της cyanogenmod για να μας πεί εντυπώσεις;

Όπως paranoid rom, aokp, pac-rom κτλ. Αν ναι έχουν βάλει δυνατότητα για tabletui σε android 4.2.2 και πάνω?

 

 

Είχα περάσει σε κάποια φάση την aokp (πολύ καλή) στην έκδοση 4.1.2 και δέν είχε tabletui

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανείς δεν έχει πρόβλημα με το μήνυμα ''trebuchet has stopped'' στην CM11; Βλέπω ότι δυστυχώς είναι διαδεδομένο. Βρήκα κάποια πράγματα στο google, αλλά δεν δούλεψαν και δεν μπορώ να μπω στις εφαρμογές μου. Καμιά ιδέα;;

 

Καλά μόνο εγώ πρόβλημα;; Ψάχνοντας βρήκα ότι μετά από κάποιες αναβαθμίσεις έχει πρόβλημα η CM και μια λύση είναι η εκκαθάριση της cache και διαγραφή της προσωρινής μνήμης. Τα έκανα αλλά τίποτε. Τελικά κατέβασα άλλον launcher (τον nova) και όλα ΟΚ. Το tablet πλέον έχω την αίσθηση πάει ακόμη πιο σφαίρα!! Ποιος θεωρείτε καλύτερος launcher;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει σε κάποια φάση την aokp (πολύ καλή) στην έκδοση 4.1.2 και δέν είχε tabletui

 

Για την ΑΟΚΡ διαβάζω πολύ καλά λόγια, και για την 4.1.2 (milestone) ακούγεται ότι είναι πολύ καλλύτερη από την cm10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μου το δωσε το tablet ενας ξαδερφος μου και θελω να του περασω CM, υπαρχει απο playstore η πρεπει να το κανω ρουτ για να την βαλω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου το δωσε το tablet ενας ξαδερφος μου και θελω να του περασω CM, υπαρχει απο playstore η πρεπει να το κανω ρουτ για να την βαλω;

 

Όχι δεν υπάρχει εφαρμογή στο playstore. Θα πρέπει να δεις τον οδηγό στην 1η σελίδα.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από τότε που έβαλα την CM11 όταν βλέπω βίντεο απο το internet σε παράθυρο παίζει κανονικά , όταν βλέπω σε πλήρη οθόνη μετά από ένα λεπτό κλίνει, γιατί ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να δώσει κανείς την τελευταία ClockworkMod Recovery (CWM) για το 5100, γιατί αυτές που βρίσκω είναι παλιές; Μου την ζητά πλέον για να κάνω αναβάθμιση την CM11 που έχω.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται επίσημη αναβάθμιση δεν πρόκειται να δώσει η samsung στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποια επίσημη ξένη rom μπορώ να βάλω ώστε να φύγω από την 4,03;
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται επίσημη αναβάθμιση δεν πρόκειται να δώσει η samsung στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποια επίσημη ξένη rom μπορώ να βάλω ώστε να φύγω από την 4,03;

Είχα και εγώ την 4.0.3 που ήταν απαράδεκτη, έβαλα την CM11 και βρήκα την υγειά μου!! Αυξήθηκε κατά πολύ η μνήμη γιατί δεν έχει σαβούρα και η ταχύτητα είναι αλλού!!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

odin χρειάζεται για να περάσεις την recovery
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ την 4.0.3 που ήταν απαράδεκτη, έβαλα την CM11 και βρήκα την υγειά μου!! Αυξήθηκε κατά πολύ η μνήμη γιατί δεν έχει σαβούρα και η ταχύτητα είναι αλλού!!!

Λογικά χρειάζεται root η CM11. Επειδή δεν γνωρίζω καλά και φοβάμαι να ασχοληθώ με root, γνωρίζεις ποια επίσημη rom μπορώ να βάλω με odin; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνεις root, πέρνα και μια cyanogenmod, μη κάνεις μισές δουλειές!!

Άλλη ταμπλέτα θα έχεις στα χέρια σου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2381402

android 4.3 http://download.cyanogenmod.org/?device=p5100

root και recovery που πρέπει να προηγηθούν

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1722745

 

Εκανα ακριβως οτι αναφερεις φιλε...πρωτη φορα που δοκιμασα να κανω root και μαλλον τα καταφερα...

ομως μου βγαζει συνεχει σφαλμα οτι: Δυστυχως το πληκτρολογιο Android εχει σταματησει. Και ετσι δεν με αφηνει να γραψω πουθενα τιποτα...Καμια ιδεα πως φτιαχνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ακριβως οτι αναφερεις φιλε...πρωτη φορα που δοκιμασα να κανω root και μαλλον τα καταφερα...

ομως μου βγαζει συνεχει σφαλμα οτι: Δυστυχως το πληκτρολογιο Android εχει σταματησει. Και ετσι δεν με αφηνει να γραψω πουθενα τιποτα...Καμια ιδεα πως φτιαχνεται?

 

Μπορείς να πας μέσα από Ρυθμίσεις - Εφαρμογές, στη καρτέλα Όλα, να βρείς την εφαρμογή του πληκτρολογίου και να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων είτε στη χειρότερη περίπτωση να κατεβάσεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο από το market (εγκατάσταση μέσω υπολογιστή).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας μέσα από Ρυθμίσεις - Εφαρμογές, στη καρτέλα Όλα, να βρείς την εφαρμογή του πληκτρολογίου και να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων είτε στη χειρότερη περίπτωση να κατεβάσεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο από το market (εγκατάσταση μέσω υπολογιστή).

 

Πως κανω εγκατασταση μεσω υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΠΟΛΥΥΥΥΥ!!! Αυτό ήταν!!!;) Τώρα έχω άλλο πρόβλημα!! Μου βγάζει 2 μηνύματα, ότι η διαδικασία com.google.process.gapps έχει σταματήσει και ότι το πληκτρολόγιο android(AOSP) έχει σταματήσει. Παρόλα αυτά άνοιξε , αλλά δεν έχω πληκτρολόγιο, οπότε δεν μπορώ να το στήσω. Τα έκανα ξανά από την αρχή, αλλά πάλι τα ίδια. Να έχω κατεβάσει λάθος αρχείο gapps; Κατέβασα το gapps-jb-20120726-signed.zip Το πρόβλημα είναι από ότι κατάλαβα η CM 11 και να περάσω καλύτερα την CM 10; Η ΚΙΤ ΚΑΤ υπάρχει για το 5100;

 

Το gapps αρχείο για την CM11 πρέπει να είναι το. gapps-kk-20131119.zip η με νεότερη ημερομηνία

 

Στους xda δεν το βρήκα. Στο google βρήκα τα παρακάτω. Προφανώς κάνουν, έτσι δεν είναι;

http://d-h.st/mDt

 

http://123rom.com/download.1391

 

Τα κατάφερα τελικά και την πέρασα! Θα σας πω λεπτομέρειες το βράδυ ή αύριο. Το περιβάλλον μου δείχνει διαφορετικό σαν πρώτη εντύπωση. Τα υπόλοιπα στη συνέχεια.

mostradamos διάβασε τα παραπάνω. Πρέπει να βάλεις και το σωστό gapps αρχείο που για την CM11 πρέπει να είναι το.... gapps-kk-20131119.zip

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

mostradamos διάβασε τα παραπάνω. Πρέπει να βάλεις και το σωστό gapps αρχείο που για την CM11 πρέπει να είναι το.... gapps-kk-20131119.zip

 

Ευχαριστω πολυ! Οντως ειχα κατεβασει λαθος gapps αρχειο...τωρα εχω πληκτρολογιο και ηρθε η ωρα να το ψαχουλεψω!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Οντως ειχα κατεβασει λαθος gapps αρχειο...τωρα εχω πληκτρολογιο και ηρθε η ωρα να το ψαχουλεψω!!!!!:D

 

Άντε με γεια!!:)

 

Παιδιά υπάρχει άραγε κανένα θέμα με τη λειτουργία του τηλεφώνου στο 5100 και με την CM11; Ρωτώ γιατί πλέον δεν μου διαβάζει την SIM και σαν να διάβασα κάπου ότι υπάρχει θέμα. Είχα ζορίσει την υποδοχή με τoν αναθεματισμένο αντάπτορα της microsim και την έβγαλα με το ζόρι. Έτσι νόμισα ότι προκλήθηκε κάποια ζημιά στις ακίδες μέχρι που σαν να διάβασα κάτι....

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο το δεκεμβριο που μου ηρθε η εργοστασιακη 4.2 μου παρουσιαστηκε το φαινομενο μερικες φορες, οταν παταω καπου για να γραψω να αργει το πληκτρολογιο καποια δεπτερολεπτα να εμφανιστει, πραγμα αρκετα σπαστικο. Μηπως εχει κανεις καποια ιδεα αν μπορει καπως αυτο να βελτιωθει;

Το tablet ειναι απειραχτο σχεδον χωρις καθολου εφαρμογες και ουτε με πληκτρολογια τριτων βελτιωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ την 4.0.3 που ήταν απαράδεκτη, έβαλα την CM11 και βρήκα την υγειά μου!! Αυξήθηκε κατά πολύ η μνήμη γιατί δεν έχει σαβούρα και η ταχύτητα είναι αλλού!!!

 

Υπάρχει οδηγός-επεξήγηση για εγκατάσταση της CM11 (πώς γίνεται root κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός-επεξήγηση για εγκατάσταση της CM11 (πώς γίνεται root κτλ)?

Ξεκίνα από την σελίδα 49-50 και κάπου εκεί θα βρεις τον οδηγό. Πιο κάτω σε κάποιες δημοσιεύσεις δικές μου, αλλά και άλλων θα βρεις το τελευταίο recovery που πρέπει να βάλεις.;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από την σελίδα 49-50 και κάπου εκεί θα βρεις τον οδηγό. Πιο κάτω σε κάποιες δημοσιεύσεις δικές μου, αλλά και άλλων θα βρεις το τελευταίο recovery που πρέπει να βάλεις.;)

 

Έχω το GT-P5100 με την εργοστασιακή rom 4.0.3. Είναι εντάξει να ακολουθήσω τον παρακάτω οδηγό ώστε να περάσω την cm-10.1.3-p5100 (http://download.cyanogenmod.org/?type=stable&device=p5100) με βάση τον παρακάτω οδηγό?

 

http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_p5100

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο όπως root πριν ακολουθήσω τον οδηγό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει την CM11 με ΚΙΤ ΚΑΤ, οπότε δεν μπορώ να σου πω για την CM10. Φαντάζομαι όμως ότι είναι ΟΚ.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει την CM11 με ΚΙΤ ΚΑΤ, οπότε δεν μπορώ να σου πω για την CM10. Φαντάζομαι όμως ότι είναι ΟΚ.

 

Με βάση πιο οδηγό την έχεις κάνει? Χρειάζεται να έχω root access??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...