Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία. Ένας φίλος έχει το συγκεκριμένο smartphone και έχει το εξής θέμα.

Όταν είναι κλειδωμένο και πατήσει το Home button η Notification bar κατεβαίνει κανονικά από πάνω με σύρσιμο.

Αυτό είναι φυσιολογικό στην ICS και ξέρει κανένας αν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης του;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο kies τι επιλέγουμε για να βλέπει και να αποθηκεύει μόνο τις νέες φωτογραφίες που έχουμε βγάλει με το κινητό ;;
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΟ 1. ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 1. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

στην 1 καρτα εχω whats up..... στην 2 καρτα εχω cu vodafon

εχω ενεργοποιησει την 2 καρτα για ιντερνετ....απο δωρο της vodafon...

το προβλημα ειναι.....οτι στην πρωτη καρτα αφαιρει χρηματα απο τον λογαριασμο μου....

μηπως εχω κανει κατι λαθος:(:(:(:(

 

 

να πας στις ρυθμισεις και στην διαχειριση καρτων sim στο δικτυο υπηρεσιας δεδομενων να επιλεξεις την sim 2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γνωρίζει κανείς γιατί στο κινητό μπορώ να αποθηκεύσω στις επαφές(με ελληνικούς χαρακτήρες) μέχρι 8 χαρακτήρες στην πρώτη κάρτα και 6 στην δεύτερη. Έχω αλλάξει και τις κάρτες αλλά πάλι το ίδιο 6 και 8 πάλι. Με το πρόγραμμα kies με αφήνει να γράψω μέχρι 14 και 11(πάλι λίγοι χαρακτήρες αλλά καλύτερα από το 6) αλλά όταν πάω να την αποθηκεύσω την επαφή στο κινητό δεν την δέχεται. Με το παλιό μου κινητό Samsung GT C6712 μπορούσα να δημιουργήσω επαφές με 14 και 11, τι έγινε με το S Duos και δεν αφήνει, μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να ενεργοποιήσουμε για να αλλάξει από 8 και 6 σε 14 και 11? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΟ 1. ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 1. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ????

Ρυθμίσεις --> Διαχειριστής Εφαρμογών --> BadgeProvider --> Εκκαθάριση δεδομένων.

Μετά ένα restart και πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γνωρίζει κανείς γιατί στο κινητό μπορώ να αποθηκεύσω στις επαφές(με ελληνικούς χαρακτήρες) μέχρι 8 χαρακτήρες στην πρώτη κάρτα και 6 στην δεύτερη. Έχω αλλάξει και τις κάρτες αλλά πάλι το ίδιο 6 και 8 πάλι. Με το πρόγραμμα kies με αφήνει να γράψω μέχρι 14 και 11(πάλι λίγοι χαρακτήρες αλλά καλύτερα από το 6) αλλά όταν πάω να την αποθηκεύσω την επαφή στο κινητό δεν την δέχεται. Με το παλιό μου κινητό Samsung GT C6712 μπορούσα να δημιουργήσω επαφές με 14 και 11, τι έγινε με το S Duos και δεν αφήνει, μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να ενεργοποιήσουμε για να αλλάξει από 8 και 6 σε 14 και 11? Ευχαριστώ

 

Προφανώς αποθηκευεις στις κάρτες SIM και όχι στην μνήμη της συσκευής . Οι κάρτες SIM δεν υποστηρίζουν πολλαπλη καταχώρηση αριθμών ,ούτε και εγγραφή πάνω από 8 χαρακτήρες στην αποθήκευση του ονόματος.

Άλλαξε την επιλογή αποθήκευσης έτσι ώστε να αποθηκεύονται οι επαφές στην συσκευή ή ακόμα καλύτερα επέλεξε να αποθηκεύονται στο gmail για ασφάλεια και πρακτικότητα.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρει κάποιος τι είναι αυτό το εικονίδιο που μου εμφάνισε δύο μέρες μετά την αγορά του καινούριου μου s duos? Δεν το έχει το manual , και δεν είναι το ίδιο με το εικονίδιο ειδοποίησης έλλειψης σήματος . Ο,τι και να έκανα , όσες εφαρμογές και να έκλεισα απο το task manager δεν το εξαφανίζει απο εκεί πάνω .. Edited by antisystemic
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές, γι' αυτό σου βγάζει αυτό το εικονίδιο. Σύρε τη μπάρα με το wifi, gps κλπ προς τα δεξιά ή αριστερά και πάτησε το εικονίδιο για την ενεργοποίηση των ειδοποιήσεων.
Link to comment
Share on other sites

ΟΥΠΣ! Σε ευχαριστώ . Τι ειδοποιήσεις θα εμφανίζει δηλαδή? Και κάτι άλλο : βλέπω πολλές αναρτήσεις για αλλαγή rom και μεγαλύτερες επιδόσεις.Μήπως όμως γίνει κάρβουνο ο επεξεργαστής σε δύο χρόνια? Πάντως ειμαι ικανοποιημένος με την ταχύτητα που τρέχει τις εφαρμογές αλλά υστερεί στις επιδόσεις γραφικών Edited by antisystemic
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --> Διαχειριστής Εφαρμογών --> BadgeProvider --> Εκκαθάριση δεδομένων.

Μετά ένα restart και πάει περίπατο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

Ρυθμίσεις --> Διαχειριστής Εφαρμογών --> ΟΛΑ -- > BadgeProvider --> Εκκαθάριση δεδομένων -- > Επιβολή διακοπής

 

ΠΗΓΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ !!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αποθηκευεις στις κάρτες SIM και όχι στην μνήμη της συσκευής . Οι κάρτες SIM δεν υποστηρίζουν πολλαπλη καταχώρηση αριθμών ,ούτε και εγγραφή πάνω από 8 χαρακτήρες στην αποθήκευση του ονόματος.

Άλλαξε την επιλογή αποθήκευσης έτσι ώστε να αποθηκεύονται οι επαφές στην συσκευή ή ακόμα καλύτερα επέλεξε να αποθηκεύονται στο gmail για ασφάλεια και πρακτικότητα.

 

Θέλω να αναγνωρίζω τις επαφές της δεύτερης κάρτας και με βολεύει να βλέπω το 2 δίπλα από την επαφή ώστε όταν χρειαστεί να τους καλέσω να μην τους μπερδεύω με τις υπόλοιπες επαφές. Τους υπόλοιπους τους καταχωρώ στο τηλέφωνο και δεν έχω πρόβλημα. Αυτό με το gmail βολεύει αντί για 2 θα λέει g αλλά την δουλειά του την κάνει και μάλιστα πολύ καλά. Σε ευχαριστώ.

 

το badgeprovider τι είναι και που χρησιμεύει? Η εκκαθάριση δεδομένων του και η διακοπή του τι θα κάνουν στο κινητό;

 

ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάτι για φωνητικές εντολές σε ελληνικά(και για επαφές και για μηνύματα). Επίσης μήπως έχει βγεί κάτι που να ταξινομεί τα ονόματα και στα ελληνικά γιατί τώρα είναι μόνο στα αγγλικά.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος μεταφοράς επαφών με το kies από την sim1,sim2 στο gmail account και γενικά εάν μπορείς να κάνεις κάπως copy μια επαφή από μια κάρτα στην άλλη ή στο τηλέφωνο?

Ευχαριστώ.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by HliasDak
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο κανα 3αρι μηνες και απο την αρχη μου κολλαγε οταν σκρολαρω.

Δηλαδη, ειμαι πχ στο fb και κατεβαινω προς τα κατω, και το κινητο καταλαβαινει πολλα που δεν συμβαινουν στην οθονη. Παταει για παραδειγμα κατι ενω σκρολαρω.

Εβαλα την καινουρια ρομ που εχει αναφερθει αλλα το ιδιο πραγμα παλι.

Αυτο συμβαινει και στις επαφες και στον browser και fb.. Εχει καποιο θεμα η οθονη μ? Παιζει ρολο η μεμβρανη που εχω βαλει? (e-cell) Ειναι software προβλημα? Η το κανει και εσας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο κανα 3αρι μηνες και απο την αρχη μου κολλαγε οταν σκρολαρω.

Δηλαδη, ειμαι πχ στο fb και κατεβαινω προς τα κατω, και το κινητο καταλαβαινει πολλα που δεν συμβαινουν στην οθονη. Παταει για παραδειγμα κατι ενω σκρολαρω.

Εβαλα την καινουρια ρομ που εχει αναφερθει αλλα το ιδιο πραγμα παλι.

Αυτο συμβαινει και στις επαφες και στον browser και fb.. Εχει καποιο θεμα η οθονη μ? Παιζει ρολο η μεμβρανη που εχω βαλει? (e-cell) Ειναι software προβλημα? Η το κανει και εσας?

 

Καλημερα, ξεκινα να διαβαζεις εδω μεσα απο την σελιδα 65 και μετα.

Θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις και θες.

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντηση. Δυστυχως δεν βρηκα να εχει αναφερθει απο αλλον προβλημα με σκρολαρισμα στην οθονη.

Ειναι ελαττωματικη η συσκευη μου? Εισαγωγης απο Ευρωπη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη λυση ειναι να δοκιμασεις χωρις τη μεμβρανη. Γενικα η οθονη ειναι καλη και η λειτουργια αφης δεν εχει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντηση. Δυστυχως δεν βρηκα να εχει αναφερθει απο αλλον προβλημα με σκρολαρισμα στην οθονη.

Ειναι ελαττωματικη η συσκευη μου? Εισαγωγης απο Ευρωπη ειναι.

 

Μπορεί να εχεις την εντυπωση οτι ειναι σκρολαρισμα. Δοκιμασε να εχεις αρκετη ελευθερη RAM στο κινητο.

Οπως γραφω σε αλλο ποστ, αυτο που εβαλα και δουλευει καλα ειναι το: SMART RAM BOOSTER.

Ειναι αποκλειστικα για να απελευθερωνει RAM.

Δες και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχω το galaxy s duos κ η μνημη του ειναι συνεχος γεματη κ κολλαει παρα πολυ.εχω κατεβασει ενα προγραμμα κ κανω εκκαθαρηση αλλα μετα απο λιγο οι εφαρμογες ανοιγουν παλι κ γεμιζει η μνηνη πως μπορω να απενεργοποιησω καποιες εφαρμογες ετσι ωστε να αδειασει λιγο η μνηνη?
Link to comment
Share on other sites

Εκανε κανεις αναβάθμιση σε jelly bean ?

Και αν ναι ειδε καμια διαφορά ?

 

Επισης οταν κανεις root χανεις εγγύηση ???

Edited by nebtios
Προθεση ερωτήματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ως φανατικός χρήστης των DUAL SIM κινητών (οι δύο τελευταίες μου συσκευές την τελευταία 5ετία είναι SAMSUNG Dual Sim και έχω πραγματικά σωθεί από το κουβάλημα 2 συσκευών!!!) απέκτησα χθες το συγκεκριμένο μοντέλο. Το πρόβλημά μου είναι ότι μυούμαι για πρώτη φορά στον κόσμο των smartphones. Μέχρι τώρα η όποια επαφή μου με αυτά περιορίζονταν στο να χαζεύω τα smartphones συγγενών και φίλων. Επειδή από ότι έχω καταλάβει παίζουν διάφορες περίεργες ρυθμίσεις ώστε να στηθεί σωστά και λειτουργικά η συσκευή, υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για σωστό σετάρισμα της συγκεκριμένης συσκευής?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου στειλει ενα λινκ για να παρω οδηγίες για το πώς να κάνω root ???

 

Και σε μένα παρακαλώ αν δεν κάνει μεγάλο κόπο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα παρακαλώ αν δεν κάνει μεγάλο κόπο... ;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2171441

 

Φιλε μου το βρήκα στις προηγούμενες σελίδες.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι :

Οταν κανεις root απο odin τοτε φαινεται ο μετρητής της rom οτι έχει μηδενιστεί και ''ισως έχουμε θέμα στην εγγύηση''.

Στο url ομως που έβαλα απο πάνω αναφέρω οτι δεν φαινεται μιας και δεν μηδενίζουμε τπτ.

Ισχύει ???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...