Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Οι φτηνότερες Secure Digital κάρτες που έχω βρει (αναφέρθηκε στο Παλμ φόρουμ) μέχρι στιγμής είναι:

 

Εταιρεία: Κingston

 

Τιμή : 48.43 euro

 

Χωρητικότητα: 256 ΜΒ

 

Κατάστημα: e-shop.gr

 

Περιοχή: -

_________________________

 

 

Oι φτηνότερες Compact Flash κάρτες που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι:

 

Εταιρεία : Lexar

 

Τιμή : 102 euro Χωρητικότητα: 512 MB

 

Τιμή : 53 ευρώ Χωρητικότητα: 256 ΜΒ

 

Tαχύτητα: 8x

 

Κατάστημα : Όπως και παραπάνω

 

Περιοχή: Όπως και παραπάνω

 

 

Nέες χαμηλότερες τιμές σε κάποιες κάρτες μνήμης σε σχέση με το πρώτο ποστ αυτού του θέματος:

 

Compact Flash:

 

256--->50 euro

 

512--->100 euro

 

 

Secure Digital:

 

256: 40 euro!!!

 

Εταιρεία: Sandisk (όλες)

 

Στις MMC τα ίδια πάνω κάτω... :worry:

 

Κατάστημα: Γνωστο κατάστημα ηλεκτρονικών επί της πλατείας Ομονοίας, Κώτσης νομίζω η επωνυμία. Μέχρι στιγμής είναι οι φτηνότερες μνήμες που έχω βρει . Πρέπει να ανοίξω και ένα θέμα με τις... ακριβότερες :p Έχω φρικάρει τις τελευταίες μέρες με κάποιες τιμές που βλέπω :D

 

Τέλος από ό,τι είπε ένα παιδί στο Παλμ φόρουμ στο Cosmodata στην Στουρνάρη διατίθεται 9 in one card reader προς 19 ευρώ (Το 9ο είδος ποιο είναι? :alien: )

 

Επίσης από όσο γνωρίζω το συγκεκριμένο κατάστημα είναι το μόνο που διαθέτει MMC των 512 ΜΒ αλλά τις δίνει πανάκριβα, τελευταία φορά που ρώτησα γύρω στα 240 ευρώ... :down:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτάξτε και το http://www.expansys.com.gr ! ΜΜC μέχρι 1γίγα ετοιμοπαράδοτα στα 250 ευρώ! τα 512ΜΒ στα 110 ευρώ!
Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (12 Αύγ. 2004 , 16:26)

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=666&Nav_Section_Id=14&Catalog_Id=10&Product_Id=213806&Merchant_Id=1&sts_cid=105636

 

rs- mmc ;)

 

 

Πρόκειται σαφώς για την πρώτη τέτοια κάρτα που βλέπουμε σε ελληνικό κατάστημα!!!! Είναι μια ιστορική στιγμή!!! :D 55 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ, βγαίνει χοντρικά γύρω στο 0,5 ευρώ ανά ΜΒ...

 

Αναπόφευκτη η σύγκριση με τις απλές. Η πιο φτηνή κάνει όπως ξέρουμε 40 ευρώ άρα είναι περίπου 0,33 ευρώ ανά ΜΒ...

 

40 ευρώ με 55 είναι αρκετή διαφορά αλλά για αρχή μάλλον δεν είναι και άσχημα. Τουλάχιστον υπάρχει κάποια επιλογή, αφού μέχρι τώρα κάποιος που είχε το 7610 π.χ. ό μόνος τρόπος να έχει επέκταση μνήμης ήταν να πάρει... άλλο ένα 7610 για να πάρει την κάρτα του πακέτου :p

 

Να δούμε και αυτές των 256 πόσο θα μας έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

orea ola auta alla an ginetai kapoios as mas pei kai magazia pou exoune ftines mmc stn thessaloniki...i teleutaia ereuna agoras mou exei os pio ftini 128mb mcc sta 60 euro :(
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (12 Αύγ. 2004 , 17:09)

 

Πρόκειται σαφώς για την πρώτη τέτοια κάρτα που βλέπουμε σε ελληνικό κατάστημα!!!! Είναι μια ιστορική στιγμή!!! :D 55 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ, βγαίνει χοντρικά γύρω στο 0,5 ευρώ ανά ΜΒ...

 

Αναπόφευκτη η σύγκριση με τις απλές. Η πιο φτηνή κάνει όπως ξέρουμε 40 ευρώ άρα είναι περίπου 0,33 ευρώ ανά ΜΒ...

 

40 ευρώ με 55 είναι αρκετή διαφορά αλλά για αρχή μάλλον δεν είναι και άσχημα. Τουλάχιστον υπάρχει κάποια επιλογή, αφού μέχρι τώρα κάποιος που είχε το 7610 π.χ. ό μόνος τρόπος να έχει επέκταση μνήμης ήταν να πάρει... άλλο ένα 7610 για να πάρει την κάρτα του πακέτου :p

 

Να δούμε και αυτές των 256 πόσο θα μας έρθουν!

 

 

το κουφο ειναι οτι το plaisio την απλη mmc την εχει πιο ακριβη απο τη την mmc rs

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=666&Nav_Section_Id=14&Catalog_Id=10&Product_Id=173211&Merchant_Id=1&sts_cid=3 :whistle: :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ παιδία βρήκα από expansys.com.gr την Dane-Elec 256MB XS (SD) 53.45 και την έχω στα χέρια μου και είναι πάρα πολύ καλή
Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

Mε την ευκαιρεία να πω ότι νέα καλύτερη τιμή για SD στα 512 ΜΒ στην ελληνική αγορα είναι αυτή της Kingston από το e-shop.gr προς 87,5 ευρώ τελική. Ένας χρόνος εγγύηση.

 

Πριν το κατώτερο ρεκόρ το είχε το κατάστημα φωτογραφικών Olympus στην Στουρνάρη με 110. Τώρα δεν ξέρω πόσο τις έχει :p

 

Το ίδιο ισχύει και για τις Compact flash, όπου το μισό γκίγκα κοστίζει πλέον 90 ευρώ, σε σχέση με τα 100 που αναφέρω στο πρώτο ποστ.

 

Αν βρείτε χαμηλότερες τιμές ποστάρετε παρακαλώ. :)

 

Eίτε στην ΑΘήνα, είτε σε άλλες πόλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (24 Αύγ. 2004 , 00:40)

Mε την ευκαιρεία να πω ότι νέα καλύτερη τιμή για SD στα 512 ΜΒ στην ελληνική αγορα είναι αυτή της Kingston από το e-shop.gr προς 87,5 ευρώ τελική. Ένας χρόνος εγγύηση.

 

θα σου σπασω το κεφαλι του e-shop :worry:

στις 18.8.04 ρωτησα αν προκειτε να φερει 512 και η απαντηση που πηρα ηταν μαλλον οχι επειδη απο τι ξερω η kingston δεν βγαζει 512 ή κατι τετοιο και με αναγκασε να δεχτω την προσφορα του ezshop.gr που κανει μαζι με το 2020 μονο και μονο για να παρω την 512 :( ¨

θα μπορουσα να παρω το 2020 απο το πλαισιο ποθ εκει θα ειχα την δυνατοτητα να κανω περισσοτερες δοσεις :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στο Adorama που τους έχω χώσει ΤΑ εκατομύρια σε αγορές, μου κάνουν για μένα αυτή την τιμή. Νομίζω SD. Επίσης, μου είπαν πως ειναι ταχύτατη. Και υπόψην, δεν μου μιλλάνε με τρόπο ωστε να πουλήσουν, έχουμε άλλου ειδους σχέσεις. Με προσέχουν,ως φωτογράφο.
Link to comment
Share on other sites

mporei na mou pei kapoios, poia apoles tis kartes mnimis exei tin megisti taxitita? h einai asimantes oi diafores metaksi tous? mias kai skeftome na agorasw, kapoia tetia karta, gia backup kyriws... sto pc episis skeftomoun na to sindiasw me to tilefono mou, (6230 pairnei mmc) gia mousiki..

so, 8a proteinate na parw 2, mia gia to tilefono kai alli gia to pc h mia kai gia ta 2

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ .

Όλες οι μνήμες με πλήρη χαρακτηριστικά (θα μπορέσεις να δεις ταχύτητες κτλ), αρκετά καλές τιμές και free shipping!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Card reader μόνο για MMC και Secure digital. 6,5 ευρώ. Για μένα δεν αξίζει αλλά τέσπα απλά το αναφέρω. Το βρήκε ο elteo.

 

http://www.telefoncity.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=16491

Link to comment
Share on other sites

τώρα που σκέφτομαι να πάρω HP4150 και θέλω μια 512 isws kai 1gb ποσο θα την βρω? h mmc h secure digital..μήπως υπάρχει θέμα ασυμβατότητας?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαμία ασυμβατότητα. Απλά αν πάρεις MMC θα παίζει και αυτή στο ipaq όπως και κάποια SD, η SD όμως δεν θα παίζει σε κινητά (Εκτός από όλα τα MS powered smartphones.)

 

Δηλαδή καλύτερα να πάρεις MMC η οποία θα παίζει και σε κάποιο κινητό αν έχεις και στο Ipaq. Ωστόσο η SD είναι φτηνότερες.

 

Μια SD των 512 ΜΒ κοστίζει από όσο γνωρίζουμε μέχρι στιγμής 87 ευρώ τελική. Επίσης, οι SD έχουν προστασία εγγραφής, που μάλλον θα σου φανεί χρήσιμη στο ipaq.

 

Μία MMC των 512 ΜΒ κοστίζει... αρκετά περισότερο.

 

Στο 1 GB είναι υπερβολικά ακριβές. O Sakis Λέει ότι βρήκε ι GB προς 220 ευρώ πάντως. Επίσης ΔΕΝ υπάρχουν πουθενά MMC του 1 GB.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά απο το http://www.play247.gr σε επώνυμες Lexar με 5 έτη εγγυηση !!!

 

Lexar Media Secure Digital Memory Card 512MB = 109.74

 

Lexar Media Secure Digital Memory Card 1GB High Speed 32x = 258.42

 

Τελικές τιμές με ΦΠΑ και εξοδα αποστολής.

 

See for details...here!

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr παιδιά οι τιμές είναι γελοίες αλλά τα μεταφορικά ανέρχονται σε 25 ευρώ! Γιατί έτσι; :o :confused:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δλδ 28,2 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ. Ενδιαφέρον. Δεν είναι το φτηνότερο αλλά μπαίνει σε θύρα 3,5 ιντσών@Floppy drive... Είχα δει ένα τέτοιο που κόστιζε 80 ευρώ αλλά ενσωμάτωνε ΚΑΙ δισκέτα! Στο εξωτερικό, δυστυχώς (Πορτογαλία)

 

Έχει νόημα όμως ένας... "αμετακίνητος" αναγνώστης μνημών;

Link to comment
Share on other sites

μα εχει οδηγο δισκετα

 

θα το αγοραζα αν το κουτι μου δεν ηταν τοσο περιεργο ωστε να μην το δεχετε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...