Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με αυτό εδώ θα κάνεις τη δουλειά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ....υπάρχει κανένας τρόπος να κάνεις κλήσεις από το P3110 συνεργαζόμενο με 3G Usb Stick ή να αλλάξεις κάτι στην rom και να ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα κλήσεων ? Φοράω την cyanogenmod 10.2 !!!

Και κάτι άλλο το Wifi του Tablet είναι πολύ αδύναμο μπορεί να είσαι διπλά στο router και να είναι μια γραμμή αν απομακρυνθεί απο διπλά του χάνεται το σήμα και το έχω δοκιμάσει σε πολλά router..!!!!

Edited by contrast61
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ....υπάρχει κανένας τρόπος να κάνεις κλήσεις από το P3110 συνεργαζόμενο με 3G Usb Stick ή να αλλάξεις κάτι στην rom και να ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα κλήσεων ? Φοράω την cyanogenmod 10.2 !!!

Και κάτι άλλο το Wifi του Tablet είναι πολύ αδύναμο μπορεί να είσαι διπλά στο router και να είναι μια γραμμή αν απομακρυνθεί απο διπλά του χάνεται το σήμα και το έχω δοκιμάσει σε πολλά router..!!!!

Απεναντίας το wifi του είναι από τα καλύτερα.Μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 4.2.2 την αγγλική με το odin στο P3110. Έχει ελληνικά κανονικά. Δε βλέπω το λόγο κάποιος να περιμένει την ελληνική. Το wi-fi της συσκευής ήταν πάντα πολύ καλό και με την 4.2.2 απλά κορυφή! Επίσης μπορείς να περάσεις εφαρμογές στην micro sd. Αυτό που δε μου άρεσε είναι το καινούργιο widget για τον καιρό. Ξέρει κανείς πως βάζω το widget από 4.1.2;

 

Παιδιά κατά καιρούς υπάρχουν απορίες για το εάν το τάμπλετ διαβάζει σκληρούς δίσκους και πως. Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα την λύση και σας την παραθέτω.

 

ΟΔΗΓΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΕΤ

1. Χρειαζόμαστε τον ειδικό αντάπτορα usb 30 pin adaptor. O αυθεντικός της samsung είναι αυτός http://www.e-shop.gr/product?id=PER.210423

Υπάρχουν και φτηνότεροι τους οποίους αγοράζεις είτε από Κίνα είτε από skroutzoμάγαζα όπως αυτό http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=7758

2. Πρέπει ο δίσκος που θα συνδέσουμε να είναι σε format fat32 και όχι ntfs. Αν έχουμε σκληρό σε ntfs τότε μπορούμε να τον διαμορφώσουμε είτε ολόκληρο είτε ένα μέρος του σε fat32 με ένα δωρεάν πρόγραμματάκι όπως το compuapps swissknife V3 Οδηγίες από εδώ :

Προσοχή αν χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα θα σβηστούν όλα τα αρχεία στο σκληρό, οπότε θα πρέπει να κάνουμε backup.

3. Αν ο δίσκος μας είναι 3,5 ιντσών τότε έχει δική του τροφοδοσία και είμαστε έτοιμοι για να τον συνδέσουμε. Αν όμως έχουμε 2,5 ιντσών δίσκο που δεν έχει δική του τροφοδοσία τότε πρέπει να αγοράσουμε ένα powered usb hub. Προσοχή όμως! Το powered usb hub πρέπει να έχει τροφοδοτικό με πάνω από 500mA. Αυτό που πήρα αρχικά δεν μπορούσε να δώσει αρκετό ρεύμα και το άλλαξα με αυτό που έχει 2.500mA : http://www.skroutz.gr/s/2976399/Belkin-F5U701.html?from=drop Υπάρχει και φτηνότερο με 4 θύρες αντί για 7 : http://www.skroutz.gr/s/2976390/Belkin-F5U404.html

Ελπίζω να σας βοήθησα παιδιά!

 

Όποιος θέλει μπορώ να γράψω και οδηγίες για αναβάθμιση σε 4.2.2

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν μπορείς και σου είναι εύκολο. Θέλω και εγώ να την περάσω αλλά έχω ενδοιασμούς .Χρειάζεται ροοτ η συσκευή ; αν το πάω στην εταιρία λήγει η εγγύηση; αν χρειαστεί μπορώ να περάσω την ελληνική ;και τέλος πως μπαίνει η 4.2.2 στοκ; Όποιος έχει όρεξη ας βοηθήσει. Α και κάτι τελευταίο γιατί έχει σταματήσει η αναβάθμιση του Galaxy Tab 2 7.0 Wi-Fi (GT-P3110); και την έχει πάρει μόνο η Αγγλία από τον Αύγουστο τόσους μήνες και δεν έχει βγει για καμία άλλη χωρά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε live streaming?

 

ΠΧ προσπαθώ να δω στον σκαι το tedx σήμερα http://www.skai.gr/player/event αλλά δεν τα καταφέρνω...Καμιά ιδέα?

Edited by progressive
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει τρόπος να βλέπουμε live streaming?

 

ΠΧ προσπαθώ να δω στον σκαι το tedx σήμερα http://www.skai.gr/player/event αλλά δεν τα καταφέρνω...Καμιά ιδέα?

 

Έχεις εγκαταστήσει Adobe Flash Player? Αν όχι εγκατέστησε και ξαναπροσπάθησε!!!

Σε μένα παίζει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Επειδή ανέφερες το flash το κατάφερα με το photon flash player & browser.

Το adove flash player γιατί δεν το βρίσκω στο play store?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Επειδή ανέφερες το flash το κατάφερα με το photon flash player & browser.

Το adove flash player γιατί δεν το βρίσκω στο play store?

 

Πρεπει να το κατεβασεις και manual εγκατάσταση.

 

Υπάρχει τροπος να μην εμφανίζονται διαφημησεις στα παιχνίδια?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το κατεβασεις και manual εγκατάσταση.

 

Υπάρχει τροπος να μην εμφανίζονται διαφημησεις στα παιχνίδια?

 

 

εγκατέστησε το adfree και τέλος οι διαφημίσεις, πρέπει να είσαι root!!

http://adfree.bigtincan.com/adfree.apk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορώ να γράψω και οδηγίες για αναβάθμιση σε 4.2.2

 

:lol:

φιλε καλα θα ητανε να μας δωσεις λεπτομέρειες και βοηθεια να περασουμε την 4.2.2

είμαι τελειως ασχετος όμως.....με λεπτομέρειες,φωτο ,αν σου είναι ευκολο.σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προγραμμα κατα των διαφημισεων χωρις να πρεπει να εισαι ροοτ εχουμε?γτ οσα βαζω απο το play store δεν κανουν τπτ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν μπορείς και σου είναι εύκολο. Θέλω και εγώ να την περάσω αλλά έχω ενδοιασμούς .Χρειάζεται ροοτ η συσκευή ; αν το πάω στην εταιρία λήγει η εγγύηση; αν χρειαστεί μπορώ να περάσω την ελληνική ;και τέλος πως μπαίνει η 4.2.2 στοκ; Όποιος έχει όρεξη ας βοηθήσει. Α και κάτι τελευταίο γιατί έχει σταματήσει η αναβάθμιση του Galaxy Tab 2 7.0 Wi-Fi (GT-P3110); και την έχει πάρει μόνο η Αγγλία από τον Αύγουστο τόσους μήνες και δεν έχει βγει για καμία άλλη χωρά.

 

Δεν χρειάζεται να έχεις κανει root για να βάλεις την 4.2.2. Αν χρειαστεί να το πας στο service θα περάσεις την ελληνική με τον ίδιο τρόπο. Η αναβάθμιση άγνωστο γιατί πάγωσε, μάλλον επειδή είχε παγώσει πρώτα για το P3100 οπότε η Samsung δίνει εκεί έμφαση και αφήνει για μετά το P3110. Και σίγουρα γνωρίζει πως πολλοί θα βάλουν με Odin την αγγλική.

 

Εντάξει παιδιά μέσα στην βδομάδα θα γράψω αναλυτικές οδηγίες για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την αγγλική μια χαρά φάνηκε ότι μπήκε .Αλλά το kies δεν αναγνώριζε τι συσκευή είχε αλλάξει το csc από αγγλικό σε κάποιο άλλο δεν θυμάμαι ακριβός kor έλεγε με τσάντισε και το έκανα ροτ και πέρασα άλλη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την αγγλική μια χαρά φάνηκε ότι μπήκε .Αλλά το kies δεν αναγνώριζε τι συσκευή είχε αλλάξει το csc από αγγλικό σε κάποιο άλλο δεν θυμάμαι ακριβός kor έλεγε με τσάντισε και το έκανα ροτ και πέρασα άλλη ρομ.

 

Ναι όντως και σε εμένα το ίδιο έγινε άλλαξε σε KOR, το κορεάτικο αντί για αγγλικό. Το ερώτημα εδώ είναι αν χρειαστεί να το πάμε service, θα γυρίσει σε EUR φλασάροντας την ελληνική rom; Η μήπως θα πρέπει να το ρουτάρουμε υποχρεωτικά για να το αλλάξουμε με την εφαρμογή csc changer;

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και σε εμένα το ίδιο έγινε άλλαξε σε KOR, το κορεάτικο αντί για αγγλικό. Το ερώτημα εδώ είναι αν χρειαστεί να το πάμε service, θα γυρίσει σε EUR φλασάροντας την ελληνική rom; Η μήπως θα πρέπει να το ρουτάρουμε υποχρεωτικά για να το αλλάξουμε με την εφαρμογή csc changer;

 

Παιδιά γιατί να χρειαστεί να το πάμε service, του έχω αλλάξει τα φώτα και δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι σκυλί δεν μασάει.

Αλλά και εκεί που έχει πέσει η τιμή του πλέον οτιδήποτε να πάθει πιο φτηνά θα στοιχήσει να πάρεις καινούργιο!!!!!!!!!!!

Άφοβα περάστε την αγγλική 4.2.2 είναι τέλεια με πολλές διορθώσεις από την προκάτοχό της και χωρίς προβλήματα, σχεδόν εφάμιλλες επιδόσεις με cm 10.1

Από τότε που την πέρασα δεν την έχω αλλάξει, και θα την αλλάξω μόνο αν βγει ελληνική!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και σε εμένα το ίδιο έγινε άλλαξε σε KOR, το κορεάτικο αντί για αγγλικό. Το ερώτημα εδώ είναι αν χρειαστεί να το πάμε service, θα γυρίσει σε EUR φλασάροντας την ελληνική rom; Η μήπως θα πρέπει να το ρουτάρουμε υποχρεωτικά για να το αλλάξουμε με την εφαρμογή csc changer;

 

 

Αυτά που δοκίμασα δεν μου άλλαξαν το csc.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δοκίμασα δεν μου άλλαξαν το csc.

 

Για δείτε κι αυτό http://davemartinsmusicblog.blogspot.gr/2013/05/changing-csc-code-on-samsung-galaxy-tab.html

 

Το είχα κάνει παλιότερα όταν είχα το tab 2 και δούλεψε κανονικά, αρκεί βέβαια το firmware που έχετε αυτή τη στιγμή να είναι multi-csc και να περιλαμβάνει το EUR που θέλετε..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σφραγισμένο σε καλούτσικη τιμή αλλά δεν έχει απόδειξη.

 

Πιθανόν να είναι και αγορασμένο από εξωτερικό.

 

Αν το αγοράσω και βγάλει πρόβλημα γνωρίζετε αν θα με καλύψει το service με κάποιο τρόπο; (πχ ΙΜΕΙ κλπ);

 

Eυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κι αυτό http://davemartinsmusicblog.blogspot.gr/2013/05/changing-csc-code-on-samsung-galaxy-tab.html

 

Το είχα κάνει παλιότερα όταν είχα το tab 2 και δούλεψε κανονικά, αρκεί βέβαια το firmware που έχετε αυτή τη στιγμή να είναι multi-csc και να περιλαμβάνει το EUR που θέλετε..;)

 

Ο τρόπος που πρότεινες απ' ότι διάβασα δεν χρειάζεται root μάλλον οπότε είναι βολικός. Σε ευχαριστώ! Αν τυχόν μου χρειαστεί να αλλάξω το CSC θα τον δοκιμάσω, προς το παρόν δε μου χρειάζεται.

 

Φίλε progressive χωρίς απόδειξη αγοράς δεν έχεις εγγύηση. Το service θα σε εξυπηρετήσει αν το χρειαστείς με πληρωμή.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και σε εμένα το ίδιο έγινε άλλαξε σε KOR, το κορεάτικο αντί για αγγλικό. Το ερώτημα εδώ είναι αν χρειαστεί να το πάμε service, θα γυρίσει σε EUR φλασάροντας την ελληνική rom; Η μήπως θα πρέπει να το ρουτάρουμε υποχρεωτικά για να το αλλάξουμε με την εφαρμογή csc changer;

 

Δεν γυρίζει σε EUR φλασάροντας την ελληνική rom!!!!!

Εγώ το είχα αλλάξει παλιότερα με το Samsung Galaxy S / S2 / S3 CSC το είχα κατεβάσει από Play Store πρέπει να είσαι ροοτ

και το firmware που έχετε να είναι multi-csc και να περιλαμβάνει το EUR!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε progressive χωρίς απόδειξη αγοράς δεν έχεις εγγύηση. Το service θα σε εξυπηρετήσει αν το χρειαστείς με πληρωμή.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

Είχα πάρα πολύ καιρό να συμμετέχω σε κάποιο θέμα και ειλικρινά θέλω να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για το υπέροχο τρόπο που δίνετε απλόχερα και ανιδιοτελώς τις γνώσεις σας.

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !

Ποτε μην λες ποτέ !!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...