Jump to content

Qtek 8010


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όμως...Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;

 

Θα πρεπει στις ρυθμισεις συνδεσης του ActiveSync να επιλεξεις "Ο υπολογιστης ειναι συνδεδεμενος με: internet".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι επιλεγμένο! :S

-Συγγνώμη παιδιά αλλά τώρα το αγόρασα και είμαι τελείως άσχετος!-

Αλλά το "Ο υπολογιστης ειναι συνδεδεμενος με: internet" είναι επιλεγμένο! :P

Να και εικόνες ίσως μπορέσουν να βοηθήσουν. Η πρώτη είναι την ώρα που προσπαθεί να ενωθεί, πάνω φαίνεται το σήμα του GPRS! Στη δεύτερη φαίνεται το μήνυμα που μου βγάζει!

http://img353.imageshack.us/my.php?image=snap0013ho.jpg

http://img522.imageshack.us/my.php?image=snap0024zr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε κανενα προβλημα στο κινητο με λαθος χρεωσεις στο gprs?Το λεω γιατι απο την ΤΙΜ μου εφαγαν 6 ευτρωπουλα παροτι η χρηση του ηταν για ελαχιστα kb.
Link to comment
Share on other sites

Είναι επιλεγμένο! :S

-Συγγνώμη παιδιά αλλά τώρα το αγόρασα και είμαι τελείως άσχετος!-

Αλλά το "Ο υπολογιστης ειναι συνδεδεμενος με: internet" είναι επιλεγμένο! :P

Να και εικόνες ίσως μπορέσουν να βοηθήσουν. Η πρώτη είναι την ώρα που προσπαθεί να ενωθεί, πάνω φαίνεται το σήμα του GPRS! Στη δεύτερη φαίνεται το μήνυμα που μου βγάζει!

http://img353.imageshack.us/my.php?image=snap0013ho.jpg

http://img522.imageshack.us/my.php?image=snap0024zr.jpg

 

 

Λοιπον πας Εναρξη-Ρυθμισεις-Περισσοτερα-Συνδεσεις Δεδομενων και εκει που λεει Internet συνδεση βαλε Αυτοματο ή Συνδεση διελευσης. Λογικα θα πρεπει να σου δουλεψει ετσι. Απ οτι ειδα στις foto προσπαθει να συνδεθει μεσω gprs και γι αυτο σου αναβει και το G. Με τον τροπο που σου λεω δεν θα πρεπει να αναβει το G γιατι συνδεεται μεσω της γραμμης του pc.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Τελος η δονηση στο 8100!!Και τωρα που εχουμε Tmobile εκδοση τι κανουμε???:cool:

απο που το εχεις αγορασει?? και εγω ειχα καποια στιγμη προβλημα στο παλιο μου sda και το εστειλα στο handit( απο κει το ειχα αγορασει) με δικα μου εξοδα βεβαια, το εστειλαν αυτοι στην t-mobile για επισκευη και το πηρα πισω μετα απο 20-25 μερες με δικα τους εξοδα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχω κάνει ακόμα firmware update, και μάλλον έχω πρόβλημα με το bluetooth στην αποστολή αρχείων. Στη λήψη όλα δουλεύουν κανονικά, εκτός από την επικοινωνία με τον υπολογιστή.

 

1. Αργεί πολύ να βρει τις διαθέσιμες συσκευές, κάθε μια που βρίσκει την εμφανίζει με ενα περίεργο όνομα, (πχ aacfgir002), κι αφού ολοκληρωθεί η αναζήτηση συσκευών, τότε εμφανίζει τις συσκευές με το όνομα που έχει δώσει ο κάθε χρήστης.

 

2. Όταν καταφέρει να ξεκινήσει η αποστολή κάποιου αρχείου, είναι υπερβολικά αργή.

 

3. Μερικές φορές αν κι έχω απενεργοποιήσει το bluetooth, στην αρχική οθόνη εμφανίζεται το σήμα λειτουργίας του bluetooth, χωρίς όμως να αναβοσβήνει το μπλε φωτάκι (LED).

 

4. Ενώ έχω πραγματοποιήση ζεύξη με τον υπολογιστή μου, και βλέπω τον υπολογιστή σαν συσκευή, και απο τον υπολογιστή βλέπω το κινητό, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω ανταλλαγή δεδομένων με bluetooth. Εμφανίζεται το μήνυμα "Transfer service not found in device". Κι αυτό αναφέρεται στο qtek 8010, γιατί σε άλλες συσκευές που είχα δεν αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα. Πως μπορεί να λυθεί αυτό; Με τον υπολογιστή μπορώ να επικοινωνήσω μόνο με το ActiveSync μέσω καλωδίου USB, αλλά κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει και το bluetooth. Στο κινητό ήταν απο την αρχή περασμένη η τελευταία έκδοση firmware (αυτή που έχει τώρα το επίσημο site για firmware update) άρα ακόμα κι αν κάνω update δεν βλέπω να αλλάζει κάτι... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχω κάνει ακόμα firmware update, και μάλλον έχω πρόβλημα με το bluetooth στην αποστολή αρχείων. Στη λήψη όλα δουλεύουν κανονικά, εκτός από την επικοινωνία με τον υπολογιστή.

 

1. Αργεί πολύ να βρει τις διαθέσιμες συσκευές, κάθε μια που βρίσκει την εμφανίζει με ενα περίεργο όνομα, (πχ aacfgir002), κι αφού ολοκληρωθεί η αναζήτηση συσκευών, τότε εμφανίζει τις συσκευές με το όνομα που έχει δώσει ο κάθε χρήστης.

Τα ονόματα που σου εμφανίζει αρχικά είναι οι mac διευθύνσεις. Μετά σου εμφανίζει τα αναγνωριστικά τους.

2. Όταν καταφέρει να ξεκινήσει η αποστολή κάποιου αρχείου, είναι υπερβολικά αργή.

Όταν λες πολύ αργή; Τί μέγεθος αρχείου μεταφέρεις και πόσο χρόνο κάνει;

3. Μερικές φορές αν κι έχω απενεργοποιήσει το bluetooth, στην αρχική οθόνη εμφανίζεται το σήμα λειτουργίας του bluetooth, χωρίς όμως να αναβοσβήνει το μπλε φωτάκι (LED).

Αυτό που λες πολύ κουφό:!: Χρησιμοποιώ πολύ συχνά το bluetooth και δε μου το έχει κάνει ποτέ.

4. Ενώ έχω πραγματοποιήση ζεύξη με τον υπολογιστή μου, και βλέπω τον υπολογιστή σαν συσκευή, και απο τον υπολογιστή βλέπω το κινητό, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω ανταλλαγή δεδομένων με bluetooth. Εμφανίζεται το μήνυμα "Transfer service not found in device". Κι αυτό αναφέρεται στο qtek 8010, γιατί σε άλλες συσκευές που είχα δεν αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα. Πως μπορεί να λυθεί αυτό; Με τον υπολογιστή μπορώ να επικοινωνήσω μόνο με το ActiveSync μέσω καλωδίου USB, αλλά κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει και το bluetooth. Στο κινητό ήταν απο την αρχή περασμένη η τελευταία έκδοση firmware (αυτή που έχει τώρα το επίσημο site για firmware update) άρα ακόμα κι αν κάνω update δεν βλέπω να αλλάζει κάτι... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Έχεις δοκιμάσει να πας Έναρξη->Ρυθμίσεις->Ασύρματη Λήψη και να τικάρεις την επιλογή; Γιατί διαφορετικά το κινητό δεν επιτρέπει την λήψη δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε το μυαλό μου στις MAC addresses, δεν ξέρω όμως γιατί αργεί τόσο να τις μετατρέψει σε όνομα χρήστη. Άν βρίσκεσαι σε χώρο με 1 χρήστη το στελνεις σε αυτόν. Αν βρίσκεσαι σε χώρο που βρίσκει 5 συσκευές πχ, θέλει κάποιο χρόνο ο οποίος είναι αρκετός.

 

Όταν λέω υπερβολικά αργή εννοώ 3-4 λεπτά τα 800k, ενώ το προηγούμενο κινητό που είχα έκανε 2 λεπτά το πολύ.

 

Αυτό που λέω στο 3 μου έχει συμβεί 2 φορές και χρειάστηκε restart για να διορθωθεί.Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο.

 

Ναι έχω τικάρει την επιλογή ασύρματη λήψη. Αλλιώς δεν θα έκανε μεταφορά αρχείου ούτε με άλλα κινητά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό κινητό, μιας που και πάλι το Expansys το έχει σε πολύ καλή τιμή. Με προβληματίζει όμως το γεγονός του άν θα μπορέσω να του περάσω μέσα την Ελληνική γλώσσα. Βασικά με ενδιαφέρει να γράφω ελληνικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό κινητό, μιας που και πάλι το Expansys το έχει σε πολύ καλή τιμή. Με προβληματίζει όμως το γεγονός του άν θα μπορέσω να του περάσω μέσα την Ελληνική γλώσσα. Βασικά με ενδιαφέρει να γράφω ελληνικά!

το 8010 δεν εχει ελληνικο μενου και δεν γραφει ελληνικα. μονο οι συσκευες που αγοραζονται απο την ελληνικη αντιπροσωπεια εχουν αυτη την δυνατοτητα. φυσικα δεν μπορεις να βαλεις την ελληνικη rom σε συσκευη που αγοραζεται απο το εξωτερικο.

βεβαια, θα αναγνωριζει ελληνικα απ οπου και να το παρεις. και η μονη λυση για να γραφεις ελληνικα ειναι το interkey .επεισης υπαρχει και το leng extender απο την ιδια εταιρεια σου δινει τη δυνατοτητα να εχεις και ελληνικο μενου, αλλα δεν θα τη συνηστουσα. τη λυση του interkey χρησιμοποιουσα και γω για 2 χρονια περιπου με δυο διαφορετικες συσκευες(qtek 8080 απο expansys και t-mobile sda απο handit). σε γενικες γραμμες την δουλεια σου την κανεις μια χαρα, αλλα με καποιους συμβιβασμους. χανεις το t9 και φυσικα στελνεις μυνηματα με 70/sms

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ***SOS*** μου δημιουργήθηκε πρόβλημα με το μικρόφωνο μόλις πριν από λίγο. Μόλις με παίρνουν ακούγεται ελάχιστα και στο βάθος όσο και να φωνάξω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει γιατί το απόγευμα το λειτουργούσα συνέχεια με πολλά τηλέφωνα και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα.

Ακόμα και στο echo που πάω να ηχογραφήσω όσο και να φωνάξω ακούγεται ελάχιστα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

PLEASE είναι μεγάλη ανάγκη!

 

 

EDIT: Χίλια συγνώμμη, έφτιαξε τελικά. Είχα μια γραμμή από το απόγευμα στη μπαταρία με πολλά τηλέφωνα και το έβαλα να φορτίσει και δουλεύει κανονικά! Ίσως να φταίει ότι ήταν αφόρτιστο(?).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Μόλις πηρα και γω το 8020 από φίλο αλλά δεν ξέρω πως να σβήσω ότι έχει το κινητό ένα format δηλαδή(ΕΚΤΟΣ windows) πως το κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Μόλις πηρα και γω το 8020 από φίλο αλλά δεν ξέρω πως να σβήσω ότι έχει το κινητό ένα format δηλαδή(ΕΚΤΟΣ windows) πως το κάνω????

με μια αναζητηση σε αυτο το θεμα μονο θα την εβρισκες την απαντηση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=943383&highlight=hard+reset#post943383

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Μόλις πηρα και γω το 8020 από φίλο αλλά δεν ξέρω πως να σβήσω ότι έχει το κινητό ένα format δηλαδή�(ΕΚΤΟΣ windows) πως το κάνω????

 

http://www.qtek.gr/8010_faq.html

 

Πως μπορώ να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις της συσκευής;

1. Σβήνετε το τηλέφωνο

2. Κρατάτε πατημένα το δύο softkeys (τα πάνω-πάνω πλήκτρα).

3. Πιέστε το πλήκτρο on/off για 1 δευτερόλεπτο ενώ συνεχίζετε να κρατάτε πατημένα τα δύο softkeys.

4. Θα εμφανιστεί μια μαύρη οθόνη αμέσως μετά το λογότυπο Qtek. Αφήστε τα softkeys και πιέστε το πλήκτρο 0.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
an balw karta 1gb tha tin anagnwrizei i tsampa tha tin agorasw ? kserei kaneis kati gi ayto

Nai tha tin anagrnorizei nomizw. Tulaxiston to mpx220 pu exei idio leiturgiko tn anagnwrizei

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera paidia exw ena imate sp3.Exei dokimasei kaneis sas na tou valei ta windows mobile 5?kai kati allo ta windows mobile 5 exoun kai thn ellhnikh glwssa?kati tetoio exw akousei.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω πως τα wm 5 έχουν την Ελληνική και t9 (!), δεν έχω δοκιμάσει να τα εγκαταστήσει πάντως!

Υπάρχει κάποιο δωρεάν πρόγραμμα για εγκατάσταση της Ελληνικής σε SPV c500; Είχα δοκιμάσει το demo κάποιου που μου προτάθηκε -για το οποίο πλήρωνες- όμως δεν δούλευε πάνω στο κινητό μου!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καθε φορα που συνδεω το κιν με το πισι η ωρα γυρναει 2 ωρες πισω!το ιδιο μου εκανε στο 8080&στο Ρ800 τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

den exeis ftiaksei sosta ta regional settings (eite sto kinito eite sto pc) eixa mia fora to idio problima kai ego kai etsi to eftiaksa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κρισιμη ερωτηση. Σε φιλο μυο που εχει το 8010 και του το πουλησα του εστειλαν βιντεακι το οποιο ειναι H263 kai ixos se Amr. Ομως το βιντεακι παιζει κανονικα απο το Αλμπουμ οχι ομως και ο ηχος. Τι να συμβαινει ξερετε? Το πηρε απο αλλο κινητο μαλλον Νοκια απο οτι μου ειπε..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...