Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Πινακίδες κι επιγραφές καταστημάτων κι όχι μόνο. Μια άλλη "πονεμένη" ιστορία. Δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ε, καλά! Έχω δει το όνομα ταβέρνας σε πινακίδες με 3 διαφορετικούς τρόπους γραφής :lol:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο που άμα ρωτήσεις ξένο πως λέμε καλημέρα, καληνύχτα, ευχαριστώ σε 2-3 διαφορετικές γλώσσες θα σου πεί:

 

"Bonjour" "Good Morning" "Guten Morgen"

"Merci" "Thanks" "Danke"

"Bon nuit" "Good night" "Gute nacht"

 

Αμα τους πεις ελληνικά θα σου πούν καλύτερα τα κινέζικα..

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο η αλήθεια είναι ότι το έχετε παρακάνει με τα αγγλικά. Αλλά μην ξεχνάμε ότι ήταν αγγλική αποικία για πολλά χρόνια. Γιαυτό άλλωστε και έμεινε η οδήγηση από τα δεξιά. :X

Είναι πολύ αγαπητό νησί, να ξεκολλήσει επιτέλους από κάτι "κολλήματα" τέτοια και να διαχωριστεί με το κατεχόμενο κομμάτι (2 κράτη) γιατί δυστυχώς χωριό με τον Τούρκο δεν πρόκειται να κάνετε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες οι 3, αλλά η ορθογραφία ήταν και στις 3 περιπτώσεις διαφορετική.

LOUCANDA

LOYKANDA

LOYKANTA

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αν και off-topic επιτέλους κάποιος που καταλάβει. Αν και σκληρό να το αφήσουμε, είναι προτιμότερο παρά να έχω για γιό τον Αχμετ Αλι του Ανδρέα..
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο η αλήθεια είναι ότι το έχετε παρακάνει με τα αγγλικά. Αλλά μην ξεχνάμε ότι ήταν αγγλική αποικία για πολλά χρόνια. Γιαυτό άλλωστε και έμεινε η οδήγηση από τα δεξιά. :X

Είναι πολύ αγαπητό νησί, να ξεκολλήσει επιτέλους από κάτι "κολλήματα" τέτοια και να διαχωριστεί με το κατεχόμενο κομμάτι (2 κράτη) γιατί δυστυχώς χωριό με τον Τούρκο δεν πρόκειται να κάνετε. ;)

Για το πρώτο συμφωνώ απόλυτα. Για το δεύτερο αν και έχω άποψη δεν θα απαντήσω, γιατί θα μπούμε σε πολιτική συζήτηση, με ότι αυτό συνεπάγεται ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Oι στατιστικες πολλες φορες κανουν λαθος...δε νομιζω στο εξωτερικο πολλοι(ειδικα στο δημοσιο)να σηκωνονται να φευγουν ο,τι ωρα γουσταρουν για να πανε για καφε ή να σχολανε 2-3 ωρες νωριτερα... :rolleyes: :mad:

 

...

 

Επαφες με το δημοσιο αλλων χωρων, δεν εχω ιδιαιτερες. Για τον ιδιωτικο τομεα παντως, που ειχα και εχω αρκετες επαφες, μαλλον οι στατιστικες τα λενε μια χαρα (μη σου πω οτι και λιγα λενε). Κι αν ξερεις εσυ καποια εταιρεια που σηκωνεσαι και φευγεις 2-3 ωρες νωριτερα, πες μου ποια ειναι να στειλω βιογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Δεν είναι τυχαίο που άμα ρωτήσεις ξένο πως λέμε καλημέρα, καληνύχτα, ευχαριστώ σε 2-3 διαφορετικές γλώσσες θα σου πεί:

 

"Bonjour" "Good Morning" "Guten Morgen"

"Merci" "Thanks" "Danke"

"Bon nuit" "Good night" "Gute nacht"

 

Αμα τους πεις ελληνικά θα σου πούν καλύτερα τα κινέζικα..

 

Μια κι ανέφερες τα κινέζικα. Πολλοί αντιπαραθέτουν ως αντίπαλο δέος της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, την κινεζική γλώσσα και πολιτισμό αντίστοιχα, με το σκεπτικό ότι είναι αρχαιότερα απ' τα ελληνικά. Δεκτόν αυτό. Είναι αρχαιότεροι. Το ότι εκφράζουν γραπτώς την γλώσσα τους, με μόλις 1500 ιδεογράμματα(δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος ως προς τον αριθμό, διορθώστε με), σας λέει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες οι 3, αλλά η ορθογραφία ήταν και στις 3 περιπτώσεις διαφορετική.

LOUCANDA

LOYKANDA

LOYKANTA

 

Πρόσεξα και εγώ σε ένα καφέ της Λάρνακας, μην πω όνομα, είχε για επιδόρπιο Mahalepi, και το.. Maxaleπι.

 

:rolleyes:

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Ηταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες οι 3, αλλά η ορθογραφία ήταν και στις 3 περιπτώσεις διαφορετική.

LOUCANDA

LOYKANDA

LOYKANTA

 

Πάντως με τον νόμο των πιθανοτήτων, κάποια απ' αυτές θα ήταν η σωστή. Πονηρός ο βλάχος :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Μια κι ανέφερες τα κινέζικα. Πολλοί αντιπαραθέτουν ως αντίπαλο δέος της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, την κινεζική γλώσσα και πολιτισμό αντίστοιχα, με το σκεπτικό ότι είναι αρχαιότερα απ' τα ελληνικά. Δεκτόν αυτό. Είναι αρχαιότεροι. Το ότι εκφράζουν γραπτώς την γλώσσα τους, με μόλις 1500 ιδεογράμματα(δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος ως προς τον αριθμό, διορθώστε με), σας λέει κάτι;

 

Τα εχεις μπερδεψει. Καταρχην τα ιδεογραμματα ειναι περισσοτερα. Αλλα και 1500 να ηταν, αντιστοιχουν στα 24 γραμματα της αλφαβητου μας και οχι σε ολες τις λεξεις τους. Αρα, συμφωνα με τον συλλογισμο σου, οι κινεζικη γλωσσα ειναι πολλαπλως ανωτερη της ελληνικης.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κύπριοι είναι πολύ περισσότερο ξενομανείς σε σχέση με τους Ελλαδίτες. Αυτό δε χωρά καμιά αμφισβήτηση.

 

Υ.Γ. Για το θέμα της Κύπρου παιδιά επειδή θα με ενδιέφερε η γνώμη των Κυπρίων αν θέλετε ξέθαψα ένα θέμα για να το συζητήσουμε εκεί. ;)

Κύπρος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Oι στατιστικες πολλες φορες κανουν λαθος...δε νομιζω στο εξωτερικο πολλοι(ειδικα στο δημοσιο)να σηκωνονται να φευγουν ο,τι ωρα γουσταρουν για να πανε για καφε ή να σχολανε 2-3 ωρες νωριτερα... :rolleyes: :mad:

 

...

 

Επαφες με το δημοσιο αλλων χωρων, δεν εχω ιδιαιτερες. Για τον ιδιωτικο τομεα παντως, που ειχα και εχω αρκετες επαφες, μαλλον οι στατιστικες τα λενε μια χαρα (μη σου πω οτι και λιγα λενε). Κι αν ξερεις εσυ καποια εταιρεια που σηκωνεσαι και φευγεις 2-3 ωρες νωριτερα, πες μου ποια ειναι να στειλω βιογραφικο.

 

Σωστό. Είναι μέρα με την νύχτα, ο ιδιωτικός με τον δημόσιο τομέα. Το λέω γιατί έχω δουλέψει και στα 2.

Προς όλους: Παιδιά ας μην το πάμε στην πολιτική, γιατί προβλέπω να συμβεί, ότι και χθες με το θέμα της επιστήμης και της θρησκείας. Σίγουρα όλοι έχουμε γνώμη, αλλά στο συγκεκριμένο φόρουμ, ας την κρατήσουμε για τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Μια κι ανέφερες τα κινέζικα. Πολλοί αντιπαραθέτουν ως αντίπαλο δέος της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, την κινεζική γλώσσα και πολιτισμό αντίστοιχα, με το σκεπτικό ότι είναι αρχαιότερα απ' τα ελληνικά. Δεκτόν αυτό. Είναι αρχαιότεροι. Το ότι εκφράζουν γραπτώς την γλώσσα τους, με μόλις 1500 ιδεογράμματα(δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος ως προς τον αριθμό, διορθώστε με), σας λέει κάτι;

 

Τα εχεις μπερδεψει. Καταρχην τα ιδεογραμματα ειναι περισσοτερα. Αλλα και 1500 να ηταν, αντιστοιχουν στα 24 γραμματα της αλφαβητου μας και οχι σε ολες τις λεξεις τους. Αρα, συμφωνα με τον συλλογισμο σου, οι κινεζικη γλωσσα ειναι πολλαπλως ανωτερη της ελληνικης.

 

Επειδή όπως είπα δεν είμαι σίγουρος, η διόρθωσή σου είναι δεκτή, αν και δεν έχω μελετήσει ούτε επιδερμικα τα της κινεζικής γλώσσας. Κρατάω πάντως, πάντα μια επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα οσα γραψατε μεχρι τωρα Thanos, mivovg, Aνδρεα και Δημητρη. ;)

Ειναι γεγονος οτι ενω εχουμε την πλουσιοτερη Γλωσσα του κοσμου, πλεον να χρησιμοποιουμε ολοενα και λιγοτερες λεξεις στο καθημερινο μας λεξιλογιο...:(

Σε αυτο συμβαλει και το γεγονος οτι εχουμε την ικανοτητα να χρησιμοποιουμε την ιδια λεξη-φραση για πολλες εννοιες.

Π.Χ.-Αντι για τι κανεις, "Τι λεει;" ή "πως παει;" κτλ κτλ.

Η ιδια αλλοιωση σιγα σιγα απο την εισβολη ολοενα και περισσοτερων ξενων λεξεων δεχεται και η Ιταλικη γλωσσα.(ειχα παρακολουθησει και μια εκπομπη πριν απο κατι μηνες στο RAI).Ασχετο με εμας ομως.

Απο την αλλη ομως τουλαχιστον εμενα ουτε αυτο που κανουν οι Γαλλοι μου αρεσει.

Εκει παμε στο αλλο ακρο, της υπερβολης.Ειδικα εδω που εκανα-κανω παρεα με μια Γαλλιδα, θελω να χρησιμοποιησω μια διεθνη ορολογια και μου βγαζει την πιστη για να το καταλαβει... :wacko:

Τωρα, ενας ακομα παραγοντας των ολοενα και περισσοτερων ξενω λεξεων στο λεξιλογειο μας, ειναι απο την μια ο μιμητισμος των "και καλα" διασημοτητων (ειδικα ολων αυτων που βγαινουν απο το star system :p ), οι οποιοι μιλανε ενα μπουρδουκλωμα Ελληνικων με οτι τους κατεβει.

Ειναι φυσικα και η τηλεοραση με τα σκουπιδια της.

Εχουμε και το μεγαλο προβλημα του "ωχ!αδερφισμου" σαν λαος.....

Τι να κατσω να μαθω; ορθογραφια; - "Ωχ ρε αδερφε, ασε με τωρα, και ο Σακης(π.χ.) δεν ξερει ορθογραφια και ειναι εκατομμυριουχος..."

Τι να κατσω να κανω; να διαβασω κανα βιβλιο-εφημεριδα(γενικα να ενημερωθω); - "Ωχ! ρε αδερφε, ασε με τωρα εχει fame...." :X

Τωρα αυτο που γινεται με ταβερνες και μπακαλικα ή οτιδηποτε αλλο που εχουν στην πινακιδα το ονομα σε 3-4 γλωσσες, ειναι καθαρα για το τουρισμο και ενταξει δεν με πειραζει.Λογικο ειναι να κανουν οτι μπορουν για να τραβηξουν τουριστες.

Αυτο που με ενοχλει, με τον "τουρισμο" (οχι στο να ερχονται τουριστες), ειναι οτι σε τουριστικα μερη πολυ μαγαζατορες ειναι "οσφυοκαμπτες" με τους τους τουριστες και εχουν την ολη σταση:

"μαλιστα!Οτι θελετε!αμεσως!κτλ κτλ", και εμενα π.χ. που ειμαι πελατης εκει ολο τον χρονο, να εχει το στυλ: "Ακουω!Γρηγορα γιατι περιμενουν...κτλ κτλ" :mad:

(Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.)

 

Τωρα αυτο που αναφερθηκε πιο πριν για τις μπλουζες (ρουχα γενικα), τα οποια μπορει να γραουν κατι στα Αγγλικα-Ιταλικα, δεν ξερω κι εγω τι επανω, δεν τιθεται θεμα.

Απο την στιγμη που οι εταιρειες ειναι ξενες ειναι λογικο οι σταμπες να ειναι στην γλωσσα τους.

δεν λεω ειναι και θεμα διαφημισης και τροπος να πουλησουν περισσοτερο, αλλα δεν εχουν καποιο αντικτυπο στην γλωσσα αυτα. ;) (Γνωμη μου)

Κι εμενα ολα τα ρουχα εχουν λεξεις-φρασεις στα ξενα.

Δεν σημαινει κατι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Einai kako to na eimaste kontof8almoi.

 

Diavasa meta lyphs mou to post enos filou edw pou anefere oti otan vlepei posts me greeklish oute kan ta diavazei, "kai einai krima ka8oti mporei na einai kai shmantika".

 

Exw kanei sto parel8on syzhthseis epi tou parontos 8ematos kai de nomizw oti yparxei logos na 3anaanalw8w ep' aytou. Aplws endeiktika na sas pw oti sto e3wteriko oi pio polles etaireies safws den exoun ellhniko plhktrologio KAI isws na mhn exoun kai ellhnikh yposthri3h plhktrologiou (keyboard layout) ..:.. Ti prepei na kanoun dhladh ayta ta paidia pou 8eloun na grapsoun sto forum h opoudhpote? Na mh grapsoun?

 

Ki an toso poly sas trellainei h or8ografia -an kai statistikes deixnoun oti parapanw apo to 50% ths Ellhnikhs neolaias aytes tis meres einai ANOR8OGRAFOI-, tote as grafete greeklish DIATHRWNTAS thn or8ografia...

 

Oi apolytothtes kai oi a priori aporripseis 8ematwn aneka8en de mou kollousan kala... Kai as mhn 3exname na vlepoume to feggari kai oxi to daxtylo...

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα έχει και πολιτιστικές διαστάσεις. :p Επεκτείνεται στο φαινόμενο της ξενομανίας και δεν περιορίζεται μόνο στο φτωχό λεξιλόγιο. ;)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα greeklish δεν τα διαβάζω. Με κουράζουν, βαριέμαι και απλά τα προσπερνώ.

Εκτός βέβαια αν γράφει κάποιος φίλος που μ' ενδιαφέρει οπωσδήποτε η άποψη του... :)

OveLix, απαντώ σε σένα :p :p (μη παρεξηγηθώ από τον κύριο) :D

Link to comment
Share on other sites

Einai kako to na eimaste kontof8almoi.

 

Diavasa meta lyphs mou to post enos filou edw pou anefere oti otan vlepei posts me greeklish oute kan ta diavazei, "kai einai krima ka8oti mporei na einai kai shmantika".

 

Exw kanei sto parel8on syzhthseis epi tou parontos 8ematos kai de nomizw oti yparxei logos na 3anaanalw8w ep' aytou. Aplws endeiktika na sas pw oti sto e3wteriko oi pio polles etaireies safws den exoun ellhniko plhktrologio KAI isws na mhn exoun kai ellhnikh yposthri3h plhktrologiou (keyboard layout) ..:.. Ti prepei na kanoun dhladh ayta ta paidia pou 8eloun na grapsoun sto forum h opoudhpote? Na mh grapsoun?

 

Ki an toso poly sas trellainei h or8ografia -an kai statistikes deixnoun oti parapanw apo to 50% ths Ellhnikhs neolaias aytes tis meres einai ANOR8OGRAFOI-, tote as grafete greeklish DIATHRWNTAS thn or8ografia...

 

Oi apolytothtes kai oi a priori aporripseis 8ematwn aneka8en de mou kollousan kala... Kai as mhn 3exname na vlepoume to feggari kai oxi to daxtylo...

Κι εμένα στο σπίτι το πληκτρολόγιο της Microsoft που έχω δεν έχει ελληνικά γράμματα στα πλήκτρα. So what; Με λίγη προσπάθεια ξέρω ποιο πλήκτρο αντιστοιχεί στο ελληνικό γράμμα και πληκτρολογώ γρήγορα και χωρίς πρόβλημα.

Επίσης μπορείτε να προσθέσετε και την υποστήριξη για την ελληνική γλώσσα. Είναι το πιο εύκολο πράγμα που μπορείς να κάνεις στα Windows! :) ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

...sto e3wteriko oi pio polles etaireies safws den exoun ellhniko plhktrologio KAI isws na mhn exoun kai ellhnikh yposthri3h plhktrologiou (keyboard layout) ..:.. Ti prepei na kanoun dhladh ayta ta paidia pou 8eloun na grapsoun sto forum h opoudhpote? Na mh grapsoun?...

Να δουλέψουν και να αφήσουν τις τσάρκες στα φόρα :p

 

Όλα τα windows υποστηρίζουν ελληνικά με μια απλή ρύθμιση (εξαιρούνται τα πισί στα οποία δεν μπορεις να παρεμβεις στα settings, είναι θέμα administrator), αλλά και εκεί με ένα απλό request όλα γίνονται.

 

Η δικαιολογία "δεν έχω ελληνικά πάνω στα πλήκτρα" είναι γελοία. Ούτε το λαπτοπ μου έχει, ούτε το office keyboard που είχα είχε, ούτε το κινητό που έχω τώρα έχει. Άμα ξέρεις να πληκτρολογείς, το χέρι πάει μόνο του.

 

Έχω ξαναπεί ότι να μην ξέρει κάποιος ορθογραφία μπορεί να οφείλεται και σε αδυναμία. Το να γράφει όμως συνειδητά σε γκρίκλις είναι θέμα θέλησής του και μόνο και το βρίσκω απαράδεκτο. Δεν μπορώ να το απαγορεύσω, μπορώ όμως θαυμάσια να το αγνοήσω.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Μια κι ανέφερες τα κινέζικα. Πολλοί αντιπαραθέτουν ως αντίπαλο δέος της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, την κινεζική γλώσσα και πολιτισμό αντίστοιχα, με το σκεπτικό ότι είναι αρχαιότερα απ' τα ελληνικά. Δεκτόν αυτό. Είναι αρχαιότεροι. Το ότι εκφράζουν γραπτώς την γλώσσα τους, με μόλις 1500 ιδεογράμματα(δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος ως προς τον αριθμό, διορθώστε με), σας λέει κάτι;

Τελευταία φορά που είχα διαβάσει για τα Κινέζικα βρισκόντουσαν στις 138614 λέξεις,το πόσες χρησιμοποιούν στην καθημερινότητα τους είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει. Καταρχην τα ιδεογραμματα ειναι περισσοτερα. Αλλα και 1500 να ηταν, αντιστοιχουν στα 24 γραμματα της αλφαβητου μας και οχι σε ολες τις λεξεις τους. Αρα, συμφωνα με τον συλλογισμο σου, οι κινεζικη γλωσσα ειναι πολλαπλως ανωτερη της ελληνικης.

Επειδή μάλλον δεν ξέρεις απο κινεζική γλώσσα καλύτερα άστην δεν είναι ετσι όπως τα λές. :)

Link to comment
Share on other sites

Η δικαιολογία "δεν έχω ελληνικά πάνω στα πλήκτρα" είναι γελοία.

Το να γράφει όμως συνειδητά σε γκρίκλις είναι θέμα θέλησής του και μόνο και το βρίσκω απαράδεκτο. Δεν μπορώ να το απαγορεύσω, μπορώ όμως θαυμάσια να το αγνοήσω.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου OveLix.

 

Ούτε εγώ έχω Ελληνικά στα πλήκτρα so what?

 

Μ' αρέσει που αρχίζουν να μας τη λένε κι όλας επειδή δε γουστάρουμε να βγάζουμε τα μάτια μας για να διαβάσουμε δέκα σειρές κείμενο. Έλεος!!! :X

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...