Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Αν ηταν ενας τροπος να λυθει θα ηταν η υποχρεωτικη εφαρμογη του απο το φορουμ οπως γινεται και αλλου.

Και δεν βλεπω τον λογο που ακομα το οι διαχειριστες δεν εχουν εφαρμοσει αυτο το κανονα...

 

Το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί. Στην ενότητα Σχολιασμός θα μπορούσε να γίνει Δημοσκόπηση ή να το αποφασίσουν οι Mods. :cool:

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Διάβασα με αρκετή προσοχή, σχεδόν όλες τις απαντήσεις αυτού του θέματος, εκτός απ' τις μακροσκελείς που είναι γραμμένες σε γκρίκλις. Δεν τις διάβασα, όχι από αντίδραση, αλλά γιατί πραγματικά είμαι ένας απ' αυτούς που βρίσκουν "κουραστικό" να διαβάζουν μεγάλα θέματα σε γκρίκλις.

Θεωρώ υποχρέωσή μου να προσυπογράψω λέξη προς λέξη το θέμα της πρώτης σελίδας, αυτού του "τύπου", όπως τον χαρακτήρισαν κάποιοι "επαναστάτες" της επικοινωνίας.

Ο άνθρωπος τους έδειξε το φεγγάρι, αλλά αυτοί επιμένουν να κοιτούν το δάχτυλό του. Εγώ προσωπικά ακόμα κι αν δεν ενστερνιζόμουν, όλα όσα είπε, θα υποκλινόμουν στην, άξια προς μίμηση, ευχέρεια του λόγου του.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μπω στην διαδικασία "νουθέτησης" ή "αντιπαράθεσης" με τους χρήστες των γκρίκλις. Και στις 2 περιπτώσεις νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.

Προσπαθώ να σέβομαι την επιλογή τους αυτή, αν και την βρίσκω λάθος. Δεν το κρύβω όμως ότι μ' ενοχλούν κάποιες "καραμέλες" του τύπου: μη τονισμός, ταχύτητα πληκτρολόγησης, συνήθεια, έτσι γράφουν στο ίντερνετ κ.τ.λ.

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πιστεύω ότι η πραγματική αιτία στο μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών γκρίκλις, είναι η έλλειψη παιδείας και δη ελληνικής παιδείας (ας μην κάνουν το λάθος κάποιοι να μπερδέψουν την παιδεία, με την εκπαίδευση και την μόρφωση. Ένας απόφοιτος λυκείου, μπορεί να έχει κλάσεις ανώτερη παιδεία ακόμα κι από έναν πανεπιστημιακό).

Θεωρώ τουλάχιστον παρήγορο, ότι υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που οι κεραίες τους αντιδρούν στα σήματα κινδύνου που εκπέμπει η ελληνική γλώσσα. Θα απαντήσω σε όσους λένε ότι δεν κινδυνεύει η γλώσσα απ' τα γκρίκλις, ότι ναι, δεν κινδυνεύει αυτή την στιγμή. Η μετάλλαξη όμως γίνεται σε βάθος χρόνου κι όχι μέσα σε μερικά χρόνια.

Κάποιος είχε πει κάποτε ότι "λαός που λησμονεί την ιστορία του, είναι καταδικασμένος σε αφανισμό".

Κάποιοι έστησαν στον τοίχο ακόμα και τ' αρχαία ελληνικά. Που έχουμε φτάσει.. Να τα διδάσκονται οι Ευρωπαίοι κι εμείς να τα πετάμε στα σκουπίδια. Ούτε κι εμένα μου άρεσαν, αλλά έστω και μετά από 2 δεκαετίες έχω κρατήσει κάποια πράγματα απ' αυτά που διδάχτηκα και με βοηθούν να εκφράζομαι όσο καλύτερα μπορώ.

Έχετε καταλάβει ότι ο μέσος όρος του Έλληνα σήμερα, χρησιμοποιεί ένα λεξιλόγιο 2-3 χιλιάδων το πολύ λέξεων, απ' τις οποίες οι μισές είναι ξένες ή εξελληνισμένες; Κλείνω εδώ προς το παρόν, σχολιάζοντας την τακτική των υπευθύνων του φόρουμ να βάζουν "πάγο" σε όσους κάνουν το "λάθος" να γράψουν με ελληνικά κεφάλαια, γιατί όπως λένε κάθε φορά "είναι σαν να φωνάζεις", ενώ με τα γκρίκλις που γυρίζουν τα μάτια σου ανάποδα, δεν τρέχει κάστανο...

Μήπως αυτό είναι ένας ιδιότυπος "ρατσισμός" της ελληνικής γραφής;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Αν ηταν ενας τροπος να λυθει θα ηταν η υποχρεωτικη εφαρμογη του απο το φορουμ οπως γινεται και αλλου.

Και δεν βλεπω τον λογο που ακομα το οι διαχειριστες δεν εχουν εφαρμοσει αυτο το κανονα...

 

Το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί. Στην ενότητα Σχολιασμός θα μπορούσε να γίνει Δημοσκόπηση ή να το αποφασίσουν οι Mods. :cool:

 

Συμφωνώ απολύτως με την δημοσκόπηση. Δημοκρατικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Συμφωνώ απολύτως με την δημοσκόπηση. Δημοκρατικά πράγματα.

 

Η δημοσκοπηση ναι ειναι δημοκρατικη αλλα μια τυχον απαγορευση δεν νομιζω.Το βρισκω ακραιο μετρο αν και ουτε εγω τα μπορω τα greeklish. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω εδώ προς το παρόν, σχολιάζοντας την τακτική των υπευθύνων του φόρουμ να βάζουν "πάγο" σε όσους κάνουν το "λάθος" να γράψουν με ελληνικά κεφάλαια, γιατί όπως λένε κάθε φορά "είναι σαν να φωνάζεις", ενώ με τα γκρίκλις που γυρίζουν τα μάτια σου ανάποδα, δεν τρέχει κάστανο...

Μήπως αυτό είναι ένας ιδιότυπος "ρατσισμός" της ελληνικής γραφής;

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζύ σου Thanos71. Εμένα προσωπικά ποτέ δε με ενόχλησαν τα κεφαλαία, τα οποία είναι τουλάχιστον ευανάγνωστα...

Greeklish εν αντιθέσει μπορώ να διαβάσω μόνο αν είναι μέχρι τρεις σειρές, αλλιώς προσπερνάω. :mad:

Μακάρι οι παρατηρήσεις να γινόντουσαν για τα greeklish. :this:

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

Συμφωνώ απολύτως με την δημοσκόπηση. Δημοκρατικά πράγματα.

 

Η δημοσκοπηση ναι ειναι δημοκρατικη αλλα μια τυχον απαγορευση δεν νομιζω.Το βρισκω ακραιο μετρο αν και ουτε εγω τα μπορω τα greeklish. :O

 

Αν διαβάσεις όλα όσα έγραψα πριν, θα διαπιστώσεις ότι τα κεφαλαία ελληνικά απαγορεύονται χωρίς να έχει προηγηθεί καν δημοσκόπηση.

Πάντως σε τελική ανάλυση, κάτι που προκύπτει μέσα από σχετικά δημοκρατικές διαδικασίες, δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται σαν "χουντικό".

Στο τέλος τέλος αυτοί που αποφασίζουν είναι οι υπεύθυνοι του φόρουμ κι όχι εμείς. Εμείς απλά δείχνουμε μια τάση.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Αν διαβάσεις όλα όσα έγραψα πριν, θα διαπιστώσεις ότι τα κεφαλαία ελληνικά απαγορεύονται χωρίς να έχει προηγηθεί καν δημοσκόπηση.

Πάντως σε τελική ανάλυση, κάτι που προκύπτει μέσα από σχετικά δημοκρατικές διαδικασίες, δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται σαν "χουντικό".

Στο τέλος τέλος αυτοί που αποφασίζουν είναι οι υπεύθυνοι του φόρουμ κι όχι εμείς. Εμείς απλά δείχνουμε μια τάση.

 

Τα κεφαλαια δεν απαγορευονται απλα προτρεπουμε οσους τα χρησιμοποιουν να γραφουν με μικρα.

Οσο για το "χουντικο" που αναφερεις εγω πριν απλα ειπα οτι θα ειναι ακραιο οχι "χουντικο". :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Το "χουντικό" το έγραψα καθ' υπερβολήν. Δεν είπα ότι το ανέφερες εσύ :)

Να με συγχωρείς φίλε μου, αλλά η σύσταση αυτή για τα κεφαλαία, ισοδυναμεί με απαγόρευση. Μήπως είδες ανάλογη "σύσταση" για τα γκρίκλις; Αν ναι, εγώ θα σταματήσω να γράφω για έναν μήνα εδώ μέσα.

Θες να σου πω και κάτι άλλο που προφανώς οι περισσότεροι δεν γνωρίζετε; Αν μπείτε σ' αυτην την σελίδα απ' το κινητό σας, θα συναντήσετε μια προειδοποίηση στην αρχική σελίδα, η οποία προτρέπει τους χρήστες, να γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες κι όχι με ελληνικούς(εγώ πάντως όπως βλέπεις, γράφω μια χαρά ελληνικά απ' το κινητό μου).

Αν και κατανοώ ότι ίσως να υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με κάποια κινητά, εντούτοις δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κάπως διαφορετικό το μήνυμα, ώστε απλά να προειδοποιεί τον χρήστη ότι ίσως να μην μπορεί να γράψει ελληνικά, παρά μόνο τον προτρέπει να γράφει χωρίς άλλη αιτιολογία, γκρίκλις.

 

Υ.Γ. Κάτι μου λέει ότι κάποιοι άσπονδοι φίλοι μου, θα ψάξουν να βρουν στο φόρουμ έστω και 1 σύσταση για τα γκρίκλις :)

Link to comment
Share on other sites

telika exei kapoio nohma h koubenta?ka8e fora pou anoigei kapoio 8ema gia greeklish o ka8enas leei thn apopsh tou alla koinh lush de briskete...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πέραν του ότι αυτά που γράφεις περί διεθνών εξελίξεων, εξευτελισμού κλπ είναι τελείως "γειά σου", ας υποθέσουμε ότι έχουν κάποια βάση.

Ακόμα και τότε, κανείς δε σου ζήτησε από ότι είδα να γράφεις με ελληνικούς επειδή πάνε κατά διαόλου τα εθνικά μας θέματα. Τελείως άκυρη επιχειρηματολογία.

Δεν συμφωνω.Συγνωμη αλλα νομιζω οτι οταν ο αλλος σου λεει οτι επειδη δεν γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες οτι σκοτωνεις την ελληνικη γλωσσα η τον ελληνικο πολιτισμο εχεις καθηκον να υπενθυμισεις οτι εγιναν απο πλευρας κυβερνησων λαθη που οδηγησαν στο να μειωθει το Ελληνικο πνευμα.

Προσπαθησα να πω το εξης απλο:Οτι δεν μπορεις να λες τον ταδε οτι σκοτωνει την ελληνικη γλωσσα οταν η πρωην επιτροπος της Ελλαδας ελεγα να γινει δευτερη γλωσσα του κρατους η Αγγλικη.Προσπαθω να πω οτι σε σημαντικοτερα πραγματα που εγιναν πολλα ΜΜΕ και οι πολιτικοι μας δεν ζητησαν συγνωμη για τα λαθη τους τοτε τι να κανεις ενας απλος χρηστης του ιντερνετ που σε καμμια περιπτωση δεν εκανα κατι που να μειωνει την ελληνικη γλωσσα και δεν σημαινει οτι επειδη γραφω με γρικλις δεν σεβομαι την ελληνικη γλωσσα.αν ειμαστε τοσο μυγιαγκικτοι για την ελληνικη γλωσσα επρεπε να καταψηφισουμε και να μην ξαναβγαζαμε πολιτικους που μειωσαν την Ελλαδα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μηχάλη! Ανέφερες με ειλικρίνεια το μοναδικό πραγματικό λογο για να γράφει καποιος greeklish...

 

Είναι καλο που το παραδέχεσε, σκεψου ομως, πως με λίγη προσπάθεια, σε κανα μήνα το πολυ, δε θα σου είναι κοπος να σκέφτεσε την ορθογραφία, θα σου έρχεται μόνη της! :)

Σου λεω οτι σε καποιο αλλο φορουμ με το που εγραφα ελληνικα χωρις καλη ορθογραφια και σημεια στιξης πολλοι μου την λεγανε για αυτο.Για αυτο βασικα διερωτωμαι αν πρεπει να γραφω ελληνικα η γρικλις.

Αν καποιος μου ζητησει ευγενικα να γραψω ελληνικα θα γραψω ελπιζοντας ομως οτι δεν θα μου πει τιποτα αν κανω λαθη.

Ο ενας λογος ειναι αυτος η ορθογραφια και ο αλλος οτι το πληκρολογια συνηθως ειναι στα αγγλικα και ξεχναω να το γυρισω στα ελληνικα.

Δεν εχει να κανει κατι με την ελληνικη γλωσσα και θεωρω υπερβολικο να μου καταλογιζουν οτι ειμαι κιλερ λεει της ελληνικης γλωσσας.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Μ' αρέσει βρε φίλε μου που κατακρίνεις την Διαμαντοπούλου (και πολύ σωστά), και για να την "τιμωρήσεις", συνεχίζεις να υποστηρίζεις τα γκρίκλις, βάζοντας βούτυρο στο ψωμί της κάθε Διαμαντοπούλου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, έχω & χρησιμοποιώ το All Greek 2 Me και δεν έχω πρόβλημα με την ανάγνωση. Το μόνο που καταστρέφεται είναι η μηχανή αναζήτησης του forum που φυσικά δεν μπορεί να βρει για μια Ελληνική λέξη τους πιθανούς τρόπους γραφής της στα greeklish κι έτσι τα δημοσιεύματα των συμφορουμίτων που δεν είναι στα Ελληνικά, πετάγονται στο πηγάδι...:cry:

Κρίμα να έχουμε χρήστες που επιλέγουν να κάνουν :ban: τα μηνύματά τους από τις μηχανές αναζήτησης -- το θέμα το βλέπω εντελώς πρακτικά -- και μειώνει το forum ως σύνολο κι όχι μόνο εμάς που υποστηρίζουμε τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Μ' αρέσει βρε φίλε μου που κατακρίνεις την Διαμαντοπούλου (και πολύ σωστά), και για να την "τιμωρήσεις", συνεχίζεις να υποστηρίζεις τα γκρίκλις, βάζοντας βούτυρο στο ψωμί της κάθε Διαμαντοπούλου.

Μαλλον με παρανοησες.Δεν θελω να τιμωρησω καποιον.Απλα θελω να πω οτι ο κοσμος ξαναψηφιζει πολιτικους που καναν σφαλματα και λεω οτι παρολο που καναν λαθη ο κοσμος του ξαναψηφισε ενω εμεις οταν γραφουμε γρικλισ μας λενε οτι μειωνουμε την ελληνικη γλωσσα.Τελος παντων θα προσπαθησω να γραφω ελληνικα γιατι δεν εχω σκοπο να βαλω βουτυρο στο ψωμι της κάθε Διαμαντοπούλου και καθε πολιτικου που εκανε σφαλματα επιζημια για το εθνικο συμφερον.Ομως φοβαμαι οτι θα μου την πουνε επειδη εχω ξεχασει την ορθογραφια.

Φιλικα παντα

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, έχω & χρησιμοποιώ το All Greek 2 Me και δεν έχω πρόβλημα με την ανάγνωση. Το μόνο που καταστρέφεται είναι η μηχανή αναζήτησης του forum που φυσικά δεν μπορεί να βρει για μια Ελληνική λέξη τους πιθανούς τρόπους γραφής της στα greeklish κι έτσι τα δημοσιεύματα των συμφορουμίτων που δεν είναι στα Ελληνικά, πετάγονται στο πηγάδι...:cry:

Κρίμα να έχουμε χρήστες που επιλέγουν να κάνουν :ban: τα μηνύματά τους από τις μηχανές αναζήτησης -- το θέμα το βλέπω εντελώς πρακτικά -- και μειώνει το forum ως σύνολο κι όχι μόνο εμάς που υποστηρίζουμε τα Ελληνικά.

δηλαδη εμεις δεν υποστηριζουμε τα ελληνικα και θελουμε να μειωσουμε την ελληνικη γλωσσα η το εθνικο συμφερον?

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

Οσο για την μηχανη αναζητησης εχεις δικιο.ειναι ενα προβλημα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εμεις δεν υποστηριζουμε τα ελληνικα και θελουμε να μειωσουμε την ελληνικη γλωσσα η το εθνικο συμφερον?

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

Οσο για την μηχανη αναζητησης εχεις δικιο.ειναι ενα προβλημα.

Ε; Πότε είπα ότι μειώνεις την Ελληνική γλώσσα ή το εθνικό συμφέρον; Γιατί το πολιτικοποιείς;

 

Επαναλαμβάνω, το πρόβλημα είναι πρακτικό:

Το forum μειώνεις γιατί το κάνεις απρόσιτο σε όσους δεν τα καταφέρνουν με τα greeklish και στους υπόλοιπους που θέλουν να ψάξουν κάτι.

 

Δε νομίζω να μην θες καινούρια μέλη μεγαλύτερης ηλικίας στο forum μας (γιατί οι μικρότεροι δε νομίζω να έχουν πρόβλημα με την ανάγνωση, κι έτσι κι αλλιώς -- απ' ότι φαίνεται -- την αναζήτηση βαριούνται να την χρησιμοποιήσουν (γιατί άραγε; μήπως γιατί δε βρίσκει τα greeklish; :X)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω Τomorrow. Κι εγώ που έχω μια σχετική λόξα με τα ελληνικά και την ορθογραφία, πολλές φορές δεν αποφεύγω τα λάθη. Πιστεύω όμως ότι ο πλούτος της γλώσσας μας, δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Δεν βρισκόμαστε εδώ για να βαθμολογεί ο ένας την ορθογραφία του άλλου.

Αν και δεν θέλω να ξεφύγω απ' το θέμα, επέτρεψέ μου να πω, ότι δυστυχώς στις εκλογές οι πλειοψηφεία των Ελλήνων ψηφίζει με βάση ταπεινά και "πρακτικά" κριτήρια (ποιος θα μου διορίσει το παιδί).

 

Άσχετο. Ασυμβίβαστε μόλις τώρα διαπίστωσα ότι είσαι mod. Μέσα απ' το wap δεν μπορώ να βλέπω την "ταυτότητα" του καθενός αν δεν κάνω κλικ στο όνομά του. Απλώς μου φάνηκε παράξενο, κάθε φορά που αναφερόμουν στους υπεύθυνους του φόρουμ, απαντούσες σε πρώτο πληθυντικό πρόσωπο :)

Θα το έχω υπόψιν μου την επόμενη φορά, για να στα "χώσω" χοντρά αν χρειαστεί :)

 

Θα ήθελα επίσης να κάνω μια πρόταση. Επειδή πάρα πολλοί χρήστες των γκρίκλις επικαλούνται ότι έχουν πρόβλημα να βάζουν τόνους όταν γράφουν ελληνικά, καλό θα ήταν να τους επιτρέπεται αν το θέλουν, να γράφουν με κεφαλαία ελληνικά, χωρίς να παίζει κάθε φορά η "κασετούλα" με το "Μην γράφεις σε παρακαλώ με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις".

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια αν φταιω μονο εγω η αν ειμαι μονο εγω που γραφω γρικλισ τι να πω.Για την αναζητηση απλα ειναι ενα προβλημα αλλα δεν νομιζω να φταιω μονο εγω.

Δεν το πολιτικοποιω εγω.Αλλα οταν μου λενε οτι σκοτωνω την ελληνικη γλωσσα εχω υποχρεωση να θυμησω για τους πολιτικους μας.

Απλα πρεπει να εχετε υποψιν πως αν γραφω ελληνικα πιθανον να κανω λαθη.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

{...}Απλα πρεπει να εχετε υποψιν πως αν γραφω ελληνικα πιθανον να κανω λαθη.
Τουλάχιστον θα το κάνεις εν αγνοία σου αντί για τα greeklish που θα είναι επιλογή σου!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Τomorrow, προσωπικά δεν πιστεύω ότι ήταν εντελώς άστοχο το παράδειγμα της Διαμαντόπουλου, απλά επειδή έχει πολιτική χροιά, καλό θα ήταν να μην καταφεύγουμε σ' αυτά, γιατί στο φόρουμ μπορεί να βρίσκονται και τίποτα "κομματόσκυλα" και θ' ανοίξουμε άλλα μέτωπα μετά :)

Μην νιώθεις την ανάγκη να γράφεις με ελληνικά, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει μια γενική "κατακραυγή" των γκρίκλις.

Δες το κι από μια άλλη οπτική γωνία. Τα μηνύματά σου δεν θα περνάνε απαρατήρητα κι αδιάβαστα, όπως όταν έγραφες με γκρίκλις.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια αν φταιω μονο εγω η αν ειμαι μονο εγω που γραφω γρικλισ τι να πω.Για την αναζητηση απλα ειναι ενα προβλημα αλλα δεν νομιζω να φταιω μονο εγω.

Δεν το πολιτικοποιω εγω.Αλλα οταν μου λενε οτι σκοτωνω την ελληνικη γλωσσα εχω υποχρεωση να θυμησω για τους πολιτικους μας.

Απλα πρεπει να εχετε υποψιν πως αν γραφω ελληνικα πιθανον να κανω λαθη.

Μια χαρά γράφεις εδώ και κάμποσα posts πάντως. ;)

Άμα το καθιερώσεις κιόλας να δεις πόσο θα βελτιωθείς.

 

@Thanos71:

Τα κεφαλαία είναι ότι χειρότερο μετά τα greeklish.

Καλυτερα μικρα χωρις τονους (τουλαχιστον τα διαβαζει καποιος ηρεμα), ΠΑΡΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ (ΔΕ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΤΩΡΑ; ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ 15 ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ... ΜΕΤΑ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΣ ΟΤΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Καταρχήν ειλικρινά δεν με νοιάζει αν φωνάζεις, αρκεί αυτό που "φωνάζεις" να έχει ενδιαφέρον.

Ανάμεσα στα μικρά και τα κεφαλαία κι εγώ προτιμώ τα μικρά, αλλά δεν το θεωρώ και καταδικαστέο να γράφει κάποιος με κεφαλαία και είναι σίγουρα προτιμότερα απ' τα γκρίκλις.

Ανέφερα το παράδειγμα με τα κεφαλαία, απλά επειδή δεν χρειάζονται τονισμό, κάτι που δυσκολεύει πολλούς χρήστες που θέλουν να γράφουν με ελληνικά και δεν το κάνουν γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Στο κάτω κάτω τα κεφαλαία δεν είναι κι αυτά μέρος της γραφής μας;

Θεωρώ κάπως αυθαίρετο τον ισχυρισμό ότι "φωνάζουν".

Εμένα προσωπικά (κι άλλους όπως έχω διαπιστώσει), δεν μ' ενοχλούν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει σχεση με αυτο που ειπα το παραδειγμα της επιτροπου γιατι απλα οταν θεωρεις οτι η δευτερη γλωσσα του κρατους πρεπει να ειναι η Αγγλικη τοτε σιγουρα μειωνεις την αξια της Ελληνικης.

Μπορει να υπαρχουν κομματοσκυλα αλλα εγω προσωπικα θα λεω την αποψη μου αλλες φορες προς του μεν και αλλες στους δε γιατι δεν τα πιανω απο κανενα πολιτικο ουτε εξαρτομαι απο την πολιτικη.Ζω την ζωη μου χωρις να μου εχει ταξει καποιος πολιτικος τιποτα ουτε και το θελω.Αλιμονο αν για καθε τι που λεμε να σκεφτομαστε μονο οτι υπαρχουν ορισμενοι που εξαρτονται απο τα κομματα και πετανε υβρεις αν τους θιξουμε τον μυγιαγκηκτο πολιτικο που επειδη ειναι πολιτικος δεν πρεπει να του πεις τιποτα γιατι θα θυμωσει.

Και ειδικα για τα κομματοσκυλα εχω προηγουμενα απο αλλο φορουμ και δεν μπορω να δεχτω την λογικη δεν λεω κατι για να μην διαμαρυρηθει ο ταδε.

Τοτε καταργειται η ελευθεροτυπια.

Εχουμε Δημοκρατια και η κριτικη οφειλει να ειναι ελευθερη.

Δεν ειχα σκοπο παντως να μιλησω ειδικα για την Διαμαντοπουλου αλλα μιλησα γενικως για τους πολιτικους μας οχι για καποιον συγκεκριμενα.Δεν ηθελα να κανω κομματικη κουβεντα για τις κυβερνησεις μιλησα και τους πολιτικους μας ως γενικη παρατηρηση πανω στο οτι η χωρα εχει φαει ηττα πολλες φορες και οτι ειναι αστοχο να λεμε οτι σκοτωνω τα ελληνικα η προδιδω την ελλαδα επειδη γραφω γρικλισ.Πανω σε αυτο τοποθετηκα για τους πολιτικους μας και οχι επειδη ειχα σκοπο να προκαλεσω πολιτικη κουβεντα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει σχεση με αυτο που ειπα το παραδειγμα της επιτροπου γιατι απλα οταν θεωρεις οτι η δευτερη γλωσσα του κρατους πρεπει να ειναι η Αγγλικη τοτε σιγουρα μειωνεις την αξια της Ελληνικης.

Μπορει να υπαρχουν κομματοσκυλα αλλα εγω προσωπικα θα λεω την αποψη μου αλλες φορες προς του μεν και αλλες στους δε γιατι δεν τα πιανω απο κανενα πολιτικο ουτε εξαρτομαι απο την πολιτικη.Ζω την ζωη μου χωρις να μου εχει ταξει καποιος πολιτικος τιποτα ουτε και το θελω.Αλιμονο αν για καθε τι που λεμε να σκεφτομαστε μονο οτι υπαρχουν ορισμενοι που εξαρτονται απο τα κομματα και πετανε υβρεις αν τους θιξουμε τον μυγιαγκηκτο πολιτικο που επειδη ειναι πολιτικος δεν πρεπει να του πεις τιποτα γιατι θα θυμωσει.

Και ειδικα για τα κομματοσκυλα εχω προηγουμενα απο αλλο φορουμ και δεν μπορω να δεχτω την λογικη δεν λεω κατι για να μην διαμαρυρηθει ο ταδε.

Τοτε καταργειται η ελευθεροτυπια.

Εχουμε Δημοκρατια και η κριτικη οφειλει να ειναι ελευθερη.

Δεν ειχα σκοπο παντως να μιλησω ειδικα για την Διαμαντοπουλου αλλα μιλησα γενικως για τους πολιτικους μας οχι για καποιον συγκεκριμενα.Δεν ηθελα να κανω κομματικη κουβεντα για τις κυβερνησεις μιλησα και τους πολιτικους μας ως γενικη παρατηρηση πανω στο οτι η χωρα εχει φαει ηττα πολλες φορες και οτι ειναι αστοχο να λεμε οτι σκοτωνω τα ελληνικα η προδιδω την ελλαδα επειδη γραφω γρικλισ.Πανω σε αυτο τοποθετηκα για τους πολιτικους μας και οχι επειδη ειχα σκοπο να προκαλεσω πολιτικη κουβεντα.

Πάλι απαντάς σε άσχετα από αυτά που σου είπαν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Τomorrow, σε ότι αφορά τουλάχιστον την πολιτική, δεν διαφωνώ μαζί σου.

Το φόρουμ όμως πραγματεύεται ότι έχει σχέση με κινητή τηλεφωνία και γενικότερα την τεχνολογία.

Αν υπήρχε ειδική σελίδα που να αφορούσε την πολιτική, δεν θα μ' έβρισκες αντίθετο.

Νομίζω όμως ότι οι υπεύθυνοι του φόρουμ, απαγορεύουν τις πολιτικές κι αθλητικές συζητήσεις.

Σου κάνω εγώ την "παρατήρηση", γιατί σίγουρα θα στην κάνει κάποιος mod αργότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...