Jump to content

Σύνδεση Galaxy S III <-> TV


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω παντως ειχα ενα noname κινεζικο 5pin MHL και αγορασα τον επισημο ανταπτορα 5pin to 11pin της Samsung και δουλευει κανονικοτατα...
:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έβγαλε για τις τηλεοράσεις τις παλιές...Έμενα δηλαδή που έχω D8000 πως το κάνει?

 

Οταν εβγαλε η Samsung το S3(που μαλιστα το διαφημιζει κεντρικα-κεντρικα στο site της http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I9300RWDVGR-features) δεν αναφερθηκε ποτε οτι θα πρεπει να εχουμε τη σειρα 8000 και μονο για να το δουλευουμε.

Και σαφως θα επρεπε να υποστηριζει περισσοτερα μοντελα και οχι μονο τη ναυαρχιδα στις τηλεορασεις τις δεν νομιζεις?

Εχω 2 Samsung tv 5700 και 6300 φετινα μοντελα και αδυνατο να το συνδεσω με την tv μου και μαλιστα εστειλα mail σχετικα με το θεμα αυτο στη Samsung Ελλας και απαντηση δεν πηρα ποτε απο αρχες Αυγουστου.

Και καπου διαβασα στο νετ οτι θα αναβαθμιστουν οι υπαρχοντες tv σειρα 12 και ακομα τιποτα και πολυ αμφιβαλλω αν θα γινει και ποτε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung εχει βγαλει ενα dongle για συνδεση μεσω Allshare Cast στην tv μεχρι καποια στιγμη να αποφασισει να μας το περεχει αυτην την υπηρεσια χωρις κοστος καποια στιγμη και οπως θα επρεπε εξ αρχης.

Και εχω και μοντελο Smart tv 2012 και δεν γινεται τιποτα

http://www.slashgear.com/samsung-allshare-cast-dongle-hits-retailers-03245686/

 

Είναι για τις τηλεοράσεις που δεν έχουν DLNA.

Αν έχεις τέτοια τηλεόραση, δε το έχεις ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Για να λες ότι θα αναβαθμιστούν,σημαίνει ότι η τηλεόραση δεν το υποστηρίζει και όχι το τηλέφωνο.Δεν θα πω αν ειναι σωστό η όχι,αλλά παράλογο δεν ειναι να εχει καλύτερη υποστηρίξει το ακριβό μοντέλο..για αυτό τα σκάει και ο άλλος όταν το παίρνει.Τις τηλεοράσεις που λες να σου πω την αλήθεια δεν τις γνωρίζω καν.. Άλλα από τον αριθμο καταλαβαίνω οτι ειναι το μικρο μοντέλο τις.Για δώσε κανένα λινκ απ περιέργεια να δω τι υποστηρίζουν..

 

Στις αρχές παντός δεν μου το έβρισκε,και με διαφορές δοκιμές μου δούλεψε, υπάρχουν μερικές φορές που μπορεί να μην βγάλει το σηματάκι, αλλά αν βγω και μπω στις φώτο το βγάζει Εγω θα σου έλεγα να ψαχτεις λιγο καλύτερα. Έκτος και αν ειναι πρόβλημα με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διετίας Samsung και παίζει κανονικά το DLNA.

Τι κινήσεις κάνεις ακριβώς και δε σου παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Για να λες ότι θα αναβαθμιστούν,σημαίνει ότι η τηλεόραση δεν το υποστηρίζει και όχι το τηλέφωνο.Δεν θα πω αν ειναι σωστό η όχι,αλλά παράλογο δεν ειναι να εχει καλύτερη υποστηρίξει το ακριβό μοντέλο..για αυτό τα σκάει και ο άλλος όταν το παίρνει.

 

Απο καποιο παιδι εδω το διαβασα αν θυμαμαι καλα οχι απο Samsung επισημα,και παλι δεν ειναι θεμα σωστο η λαθος,ειναι το θεμα οτι η Samsung θα επρεπε να ενημερωσει εξ αρχης οτι το S3 υποστηριζει μονο τη συνδεση με την ναυαρχιδα της την 8000 και oxi τα αλλα μοντελα.

Εγω πηρα πρωτα το κινητο και μετεπειτα τις τηλεορασεις τις Samsung και για αυτο το λογο περα απο αλλους λογους εξισου οπως ειναι φυσικο.

Και τελος παντων δεν νομιζω για μια ασυρματη υπηρεσια συνδεσης σε tv που ειναι διαδεδομενη και αυτονοητη σε μεγιστο βαθμο σε συσκευες γενικοτερα δικαιολογειται μονο για αυτους που τα εσκασαν για την 8000 και οτι αυτοι ειναι ''προνομιουχοι'' ας το πω ετσι και μαλιστα για μια αυτονοητη υπηρεσια στη σημερινη εποχη το τονιζω.

 

Για το dlna που αναφερθηκε παραπανω ο φιλος δεν ειναι το ιδιο με το Allshare cast που μια φορα μου επαιξε και τις αλλες φορες που προσπαθησα οχι και εδω εξισου και δεν ξερω τι φταιει και για αυτο εστειλα mail μαζι με το αλλο θεμα μαζι και οπως ειπα απαντηση δεν πηρα ποτε.

Το allshare cast ειναι στην ουσια μεταφερω το κινητο στην οθονη αυτουσιο και κανω οτι κανω στο κινητο οτιδηποτε και μου το εμφανιζει στην οθονη, ενω το dlna ειναι απλως ασυρματος διαμειρασμος αρχειων μεταξυ κινητου και tv.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δες τι λέει και ο στρατος...Και εγώ την ιδία εντυπωση έχω, ότι κάτι δεν γινετε σωστά.Αν μας πει και το μοντέλο του να δούμε πιο εχει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο καποιο παιδι εδω το διαβασα αν θυμαμαι καλα οχι απο Samsung επισημα,και παλι δεν ειναι θεμα σωστο η λαθος,ειναι το θεμα οτι η Samsung θα επρεπε να ενημερωσει εξ αρχης οτι το S3 υποστηριζει μονο τη συνδεση με την ναυαρχιδα της την 8000 και oxi τα αλλα μοντελα.

Εγω πηρα πρωτα το κινητο και μετεπειτα τις τηλεορασεις τις Samsung και για αυτο το λογο περα απο αλλους λογους εξισου οπως ειναι φυσικο.

Και τελος παντων δεν νομιζω για μια ασυρματη υπηρεσια συνδεσης σε tv που ειναι διαδεδομενη και αυτονοητη σε μεγιστο βαθμο σε συσκευες γενικοτερα δικαιολογειται μονο για αυτους που τα εσκασαν για την 8000 και οτι αυτοι ειναι ''προνομιουχοι'' ας το πω ετσι και μαλιστα για μια αυτονοητη υπηρεσια στη σημερινη εποχη το τονιζω

 

Νομίζω ότι η Samsung αναφέρει ότι στο μοντέλο σου το wifi dongle είναι προαιρετικό.

Μπορείς όμως να το κάνεις και τώρα, μέσω ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Samsung αναφέρει ότι στο μοντέλο σου το wifi dongle είναι προαιρετικό.

Μπορείς όμως να το κάνεις και τώρα, μέσω ethernet.

 

Μα το εχω το wifi dongle.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μα το εχω το wifi dongle.

 

Οκ.Πες μας τι κινήσεις κάνεις και δε παίζει.Να βρούμε μια άκρη μπας και δουλέψει :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Πες μας τι κινήσεις κάνεις και δε παίζει.Να βρούμε μια άκρη μπας και δουλέψει :)

 

Βασικα στο s3 το dlna δεν παιζει,δεν αναβει καν σε πρασινο μονο μια φορα το εκανε στο ξεκαρφωτο που το δοκιμασα τις αλλες φορες δεν με τιποτα.

Παντα stock ειμαι,ουτε root,ουτε πειραζω το κινητο γενικοτερα,απλως δεν αναβει αν ανοιξει και γινει πρασινο με το δαχτυλο που το σερνεις θα δουλεψει,το θεμα ειναι γιατι δεν αναβει πρασινο και απο εκει και περα ειναι μελι-γαλα

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πια επιλογή ειναι αυτή φιλέ μου,που ακριβώς ειναι στο μενού...να υποθέσω ότι το έχεις ανοιχτώ στο κινητό το Wifi έτσι?

 

PS: Άκυρο το ανοίγει και μονο του,το All share cast λογικά εννοεις ε?

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πια επιλογή ειναι αυτή φιλέ μου,που ακριβώς ειναι στο μενού...να υποθέσω ότι το έχεις ανοιχτώ στο κινητό το Wifi έτσι?

 

PS: Άκυρο το ανοίγει και μονο του,το All share cast λογικά εννοεις ε?

 

και τα δυο δεν μου δουλευουν και με τις 2 tv,εννοειται το wifi ανοιχτο εξ αρχης.

στα settings-more settings-nearby devices δεν μου γινεται πρασινο με τιποτα ειναι μονιμως γκρι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εχω και εγω αλλα αγορασμενο απο εδω

Στο δικό σου δεν φαίνεται πουθενά το λογότυπο της Samsung, ούτε το βλέπω να αναφέρεται πουθενά. Πιθανά να είναι άλλου κατασκευαστή και για αυτό να είναι πιο φτηνο (δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί να δουλεύει)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο δεν μου δουλευουν και με τις 2 tv,εννοειται το wifi ανοιχτο εξ αρχης.

στα settings-more settings-nearby devices δεν μου γινεται πρασινο με τιποτα ειναι μονιμως γκρι.

 

Πατάς το file sharing και δε γίνεται ΟΝ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών εμένα δεν εχει εκεί κάτι για να γίνει πράσινο...το μονό πράσινο ειναι απο κάτω το All share cast.Επισεις πρέπει να ενεργοποιήσεις και την τηλεόραση,το έχεις κάνει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πατάς το file sharing και δε γίνεται ΟΝ;

 

Ακριβως.:( Μονο μια φορα μου δουλεψε και δοκιμασα με την αποθηκευμενη μουσικη στο κινητο,μετα το εκλεισα καποια αλλη μερα το ξαναδοκιμασα για να τεσταρω και με καμια ταινια και τιποτα.

Το Allshare cast γινεται πρασινο αλλα δεν βρησκει καμια tv μου ετσι κια αλλιως αφου οπως λες υποστηριζει μονο με την 8000.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.:( Μονο μια φορα μου δουλεψε και δοκιμασα με την αποθηκευμενη μουσικη στο κινητο,μετα το εκλεισα καποια αλλη μερα το ξαναδοκιμασα για να τεσταρω και με καμια ταινια και τιποτα.

 

OK!

Κάνε το εξής:

Πήγαινε στον application manager και βάλε να δεις όλες τις εφαρμογές.Βρες το nearby devices, πάτα το και μετά σβήσε ότι έχει.

Data , cache.

Ξαναπήγαινε στο nearby devices και δες αν γίνεται τώρα ΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν το έχω καν τσεκαρισμένο... τώρα πρώτη φορά το έκανα ΟΝ.Στην τηλεόραση όμως έχω στο All share settings το Media ON.Στην δικη σου τηλεοραση τι ρυθμίσεις εχεις...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου δεν φαίνεται πουθενά το λογότυπο της Samsung, ούτε το βλέπω να αναφέρεται πουθενά. Πιθανά να είναι άλλου κατασκευαστή και για αυτό να είναι πιο φτηνο (δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί να δουλεύει)

Στην σελιδα μπορει να μην εχει λεπτομέρειες παρολα αυτα εγω παρέλαβα οτι βλεπεις στις παρακάτω εικονες.

Αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το barcode του αυθεντικού.

 

http://img580.imageshack.us/img580/2131/p1070186k.jpg

 

http://img843.imageshack.us/img843/5459/p1070187c.jpg

Edited by Superuser
Διόρθωση μεγάλης εικόνας
Link to comment
Share on other sites

OK!

Κάνε το εξής:

Πήγαινε στον application manager και βάλε να δεις όλες τις εφαρμογές.Βρες το nearby devices, πάτα το και μετά σβήσε ότι έχει.

Data , cache.

Ξαναπήγαινε στο nearby devices και δες αν γίνεται τώρα ΟΝ.

 

Τωρα δουλεψε:):happy::p

Και τι πρεπει να κανω καθε φορα την ιδια διαδικασια καθε φορα που δεν αναβει:confused:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εχω και εγω αλλα αγορασμενο απο εδω

 

Το είχα ψιλιαστεί από χτες και στο είπα.Τώρα που είδα το λινκ...όχι μπανάνα...και αβοκάντο και μάνγκο πιάνει στον αέρα :D

 

Εγώ παιδιά δεν το έχω καν τσεκαρισμένο... τώρα πρώτη φορά το έκανα ΟΝ.Στην τηλεόραση όμως έχω στο All share settings το Media ON.Στην δικη σου τηλεοραση τι ρυθμίσεις εχεις...

 

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και στις 2 συσκευές.

Το ανοίγουν και οι αντίστοιχες εφαρμογές γι αυτό δε το είχες κάνει χειροκίνητα.

 

Τωρα δουλεψε:):happy::p

Και τι πρεπει να κανω καθε φορα την ιδια διαδικασια καθε φορα που δεν αναβει:confused:

 

Με όλες τις εφαρμογές μπορεί να συμβεί κάτι παρόμοιο.

Είχα μια σιγουριά ότι θα το φτιάξουμε, αλλά κρατούσα πισινή :D

Με τις υγείες σου το νέο DLNA :happy:

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...