Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως αγόρασα την γνήσια extended 3000mah της Samsung μαζί με το καπάκι της στα 29 ευρώ από το e-shop και είναι απλά απίστευτη.... αυξάνει λίγο το πάχος αλλά έχεις τεράστιο απόθεμα ενέργειας!!!

 

Φίλε μου μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς όσο αυξάνεται το πάχος αλλά και αν έχεις βρεί μετα θήκη για να το βάλεις ?

 

ή όποιος την έχει βάλει

Edited by ODY07
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αποτελέσματα μπαταρίας με Boeffla μετά από μία ημέρα (με λίγο χρόνο ενεργής οθόνης όπως θα δείτε αλλά κακό σήμα γενικότερα... ρημάδα Cosmote!...). Μια χαρά για τη χρήση που κάνω και το κινητό είναι αισθητά καλύτερο σε ταχύτητα! (ROM: DBT-MK6-4.3)

 

[ATTACH]40089[/ATTACH]

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβαζοντας εδω διαφορα πραγματα παραθετω το προβλημα μ...

τ κιν ειναι 1 κ κατι χρονων πανω κατω 5-6 μηνων...

στα χερια μ τ πηρα τους τελευταιους 6 μηνες...δν ξερω τι παιζει τον προηγουμενο χρονο...οσο τ χα στην αρχη ειχα εκπλαγει απο την μπαταρια του, ερχομουν απο 3gs :P

πριν απο 4 μερες τ εκανα ροοτ κ περασα το cwm και την τροποποιηση με την προσθηκη εφαρμοωνς στο multiwindow...παρατηρησα η ισως να ναι ιδεα μ οτι η μπαταρια πεφτει κ σας δινω εδω καποια δεδομενα να μ πειτε την αποψη σας αν χρειαζεται δλδ να παρω νεα μπαταρια...

οι 2 τελευταιες φωτογραφιες ειναι αυτα π τρεχουν σταθερα στο κιν με ανοιχτο wifi κ με σημα μονο gsm...

χθες το κιν φορτιστηκε το απογευμα κατα τις 6-7 εχασε το 40% μεσα σε 6-7 ωρες και απο το 60% κ ωρα 1 τ εβαλα σε fly mode αθορυβο και με ςξοικονομηση ενεργειας...φωτεινοτητα κατω απο το 30%...ξυπνησα κ μετα απο 6 ωρες επεσε στο 59%, παραθετω και φωτο για την ωρα π τ ειδα (το βραδυ εκανα διακοπη καποιες υπηρεσιες π ηταν ενεργοποιημενες οπως κατι με εμαιλ κ με το google π οι καταραμενες δν βγαινουν απο τ κιν)...

τ αφησα ακομη σε αυτο το modeτ ξαναεπιασα στα χερια μ κατα τις 10:40 κ ειχε πέσει στο 58%...ανοιξα μετα wifi εφυγα απο fly mode κ αφησα εξοικονομηση ενεργειας...μεχρι να δω τα στατιστικα του κ τι υπηρεσιες τρεχουν επεσε στο 57% κ απο τοτε μεχρι να ολοκληρωσω αυτο το ποστ επεσε στο 50%...

ολα αυτα τα βρισκεται φυσιολογικα; ευχαριστω για τον χρονο σας...

παραθετω κατω τις φωτο καθως δυσκολευτηκα να τις ανεβασω...αυτη τη στιγμη ειμαι στο 49%...δλδ αν δν ειχα εξοικονομηση ενεργειας τι θα γινοταν :P

 

[ATTACH]40223[/ATTACH][ATTACH]40225[/ATTACH][ATTACH]40226[/ATTACH][ATTACH]40227[/ATTACH][ATTACH]40228[/ATTACH]

 

δν υπαρχει κανεις να με βοηθησει-πει την αποψη του;;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβαζοντας εδω διαφορα πραγματα παραθετω το προβλημα μ...

τ κιν ειναι 1 κ κατι χρονων πανω κατω 5-6 μηνων...

στα χερια μ τ πηρα τους τελευταιους 6 μηνες...δν ξερω τι παιζει τον προηγουμενο χρονο...οσο τ χα στην αρχη ειχα εκπλαγει απο την μπαταρια του, ερχομουν απο 3gs :P

πριν απο 4 μερες τ εκανα ροοτ κ περασα το cwm και την τροποποιηση με την προσθηκη εφαρμοωνς στο multiwindow...παρατηρησα η ισως να ναι ιδεα μ οτι η μπαταρια πεφτει κ σας δινω εδω καποια δεδομενα να μ πειτε την αποψη σας αν χρειαζεται δλδ να παρω νεα μπαταρια...

οι 2 τελευταιες φωτογραφιες ειναι αυτα π τρεχουν σταθερα στο κιν με ανοιχτο wifi κ με σημα μονο gsm...

χθες το κιν φορτιστηκε το απογευμα κατα τις 6-7 εχασε το 40% μεσα σε 6-7 ωρες και απο το 60% κ ωρα 1 τ εβαλα σε fly mode αθορυβο και με ςξοικονομηση ενεργειας...φωτεινοτητα κατω απο το 30%...ξυπνησα κ μετα απο 6 ωρες επεσε στο 59%, παραθετω και φωτο για την ωρα π τ ειδα (το βραδυ εκανα διακοπη καποιες υπηρεσιες π ηταν ενεργοποιημενες οπως κατι με εμαιλ κ με το google π οι καταραμενες δν βγαινουν απο τ κιν)...

τ αφησα ακομη σε αυτο το modeτ ξαναεπιασα στα χερια μ κατα τις 10:40 κ ειχε πέσει στο 58%...ανοιξα μετα wifi εφυγα απο fly mode κ αφησα εξοικονομηση ενεργειας...μεχρι να δω τα στατιστικα του κ τι υπηρεσιες τρεχουν επεσε στο 57% κ απο τοτε μεχρι να ολοκληρωσω αυτο το ποστ επεσε στο 50%...

ολα αυτα τα βρισκεται φυσιολογικα; ευχαριστω για τον χρονο σας...

παραθετω κατω τις φωτο καθως δυσκολευτηκα να τις ανεβασω...αυτη τη στιγμη ειμαι στο 49%...δλδ αν δν ειχα εξοικονομηση ενεργειας τι θα γινοταν :P

 

[ATTACH]40223[/ATTACH][ATTACH]40225[/ATTACH][ATTACH]40226[/ATTACH][ATTACH]40227[/ATTACH][ATTACH]40228[/ATTACH]

 

δν υπαρχει κανεις να με βοηθησει-πει την αποψη του;;

 

Για μενα περνα μια 4.3 R0Μ της Sasmung. Εχει πολυ καλυτερη διαχειριση μνημης και καταναλωση μπαταριας απο την 4.1.2 που εχεις τωρα. Απο τη στιγμη που εισαι root με Custom Recovery περνα η μια επισημη Rom της Samsung (με οτι αυτο συνεπαγεται: bloatware κτλ...) ή περνα μια Rom βασισμενη στην επισημη 4.3 οπως την Archidroid http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2228171.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον την 4.3 για το κιν π μπορω να την βρω κ δευτερον την βαζω με οοιο τροπο; υπαρχει οδηγος;

ευχαριστω για την απαντηση σ

Link to comment
Share on other sites

πρωτον την 4.3 για το κιν π μπορω να την βρω κ δευτερον την βαζω με οοιο τροπο; υπαρχει οδηγος;

ευχαριστω για την απαντηση σ

 

Την 4.3 μπορεις να την βρεις απο εδω http://www.sammobile.com/firmwares/2/ ο τροπος για να την περασεις ειναι εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629. Ελπιζω να βοηθησα .:)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που μου ήρθε η αναβάθμιση σε 4.3 παρατηρώ τεράστια πτώση στη διάρκεια της μπαταρίας.Με την ίδια χρήση,πριν μου έβγαζε άνετα 24 ώρες +,πλέον στο 12ωρο θέλει φόρτιση.Παρατηρώ ότι ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ μέσα σε ένα μισάωρο έχει πέσει από το 100% στο 96%.Μήπως τρέχουν κάποιες αφαρμογές και τρώνε μπαταρία?Αν ναι,πώς μπορώ να το διαπιστώσω?
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που μου ήρθε η αναβάθμιση σε 4.3 παρατηρώ τεράστια πτώση στη διάρκεια της μπαταρίας.Με την ίδια χρήση,πριν μου έβγαζε άνετα 24 ώρες +,πλέον στο 12ωρο θέλει φόρτιση.Παρατηρώ ότι ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ μέσα σε ένα μισάωρο έχει πέσει από το 100% στο 96%.Μήπως τρέχουν κάποιες αφαρμογές και τρώνε μπαταρία?Αν ναι,πώς μπορώ να το διαπιστώσω?

Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι τρελό το drain. Αν εχω ανοιχτό 4g απο τις 9το πρωί ως τις 14:00 εχει τελειώσει το θέμα. Ξεμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι τρελό το drain. Αν εχω ανοιχτό 4g απο τις 9το πρωί ως τις 14:00 εχει τελειώσει το θέμα. Ξεμενεις.

 

Συνήθως αυτά οφείλονται είτε στα Google Play Services ή στο Wifi always scanning...

 

η διαδικασία είναι έλεγχος με Settings->Battery και Better Battery Stats ....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά οφείλονται είτε στα Google Play Services ή στο Wifi always scanning...

 

η διαδικασία είναι έλεγχος με Settings->Battery και Better Battery Stats ....

 

Αυτα δεν μπορω να τα βρω στο battery μενού. Που υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα χτες πειρα το s3 απο 2ο χερι και εχω 1 θεμα η μπαταρια με βγαζει με το ζορι 2-3 ωρες και μολις παει στο 40% το κινητο κλεινει και θελει φορτιση!!! μολις το βαζω στον φορτιστη μου δειχνει 0 μπαταρια εντωμεταξυ ειναι 6μηνον κινητο... εχει θεμα η μπαταρια ?
Link to comment
Share on other sites

και αν βαλω καινουρια τι πρεπει να κανω γιατι ειμαι ασχετος?? πρεπει να βαλω καποιο προγραμα για μεγαλυτερη εξοικονομηση ????
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε για την δική μου μπαταρια...

με ρομ GNA5

είμαι στο 15%

με 14ωρες και 19λεπτά

και χρήση οθόνης 1ωρα και 53λεπτά

έχει πέσει η μπαταρία ή κατι να μου την τρώει?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ολο το θεμα για την μπαταρια... και να σας πω την αληθεια με τραμαξατε με όλα αυτά που γραφετε....

τελος παντων το αγορασα το προηγουμενο σαββατο, το ανοιξα και η μπαταρια ειχε εργοστασιακη φορτιση στο 95%....

Το δουλεψα για λιγο ....την κυριακη το δουλεψα πανω από 4 ωρες στο Internet για να κατεβασω από το playstore τις εφαρμογες που θελω...

Επαιξα και λιγα παιχνίδια και βιντεο και την την τριτη ειχε μπαταρια στο 43%!!!!

Εμενα γιατι μου αντεξε τοσες ημερες?

Δεν είμαι της Samsung .... :) δεν κανω διαφημιση...αλλα ΜΗΠΩΣ ....λεω ΜΗΠΩΣ η καινουργια παρτιδα εχει καλυτερη μαπαταρια?

Η δικια μου γραφει

3.8v Li-ion battery 7,98Wh.:confused:

Μιλαω λιγο στο κινητο, η φωτεινοτητα στο αυτοματο, το GPS κλειστο, WiFi επισης κλειστο (μονο όταν το χρειαζομαι ανοιγει) αλλα ΟΛΑ τα αλλα κολπα του κινητου ανοιχτα (ματια, svoice .....)

Για πειτε και εσεις τον τυπο μπαταριας!

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ολο το θεμα για την μπαταρια... και να σας πω την αληθεια με τραμαξατε με όλα αυτά που γραφετε....

τελος παντων το αγορασα το προηγουμενο σαββατο, το ανοιξα και η μπαταρια ειχε εργοστασιακη φορτιση στο 95%....

Το δουλεψα για λιγο ....την κυριακη το δουλεψα πανω από 4 ωρες στο Internet για να κατεβασω από το playstore τις εφαρμογες που θελω...

Επαιξα και λιγα παιχνίδια και βιντεο και την την τριτη ειχε μπαταρια στο 43%!!!!

Εμενα γιατι μου αντεξε τοσες ημερες?

Δεν είμαι της Samsung .... :) δεν κανω διαφημιση...αλλα ΜΗΠΩΣ ....λεω ΜΗΠΩΣ η καινουργια παρτιδα εχει καλυτερη μαπαταρια?

Η δικια μου γραφει

3.8v Li-ion battery 7,98Wh.:confused:

Μιλαω λιγο στο κινητο, η φωτεινοτητα στο αυτοματο, το GPS κλειστο, WiFi επισης κλειστο (μονο όταν το χρειαζομαι ανοιγει) αλλα ΟΛΑ τα αλλα κολπα του κινητου ανοιχτα (ματια, svoice .....)

Για πειτε και εσεις τον τυπο μπαταριας!

 

Τι έκδοση android έχεις, αν είναι η ML2 ολα κανονικά, μου κρατάει 3 μέρες.......

Link to comment
Share on other sites

ml2 έχω και εγώ αλλά τρεις μέρες με τίποτα.

Τι χρήση κάμεις??

Εγώ δεν μιλάω πολύ.ελαχιστα θα έλεγα αλλά αρκετό ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά με ποιο από όλα τα firmware για 4.3 έχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας ? Εγώ έχω NA5 και πάει λιγο καλύτερα από την XEF που είχα στην αρχή .
Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση android έχεις, αν είναι η ML2 ολα κανονικά, μου κρατάει 3 μέρες.......

δεν ξερω πως το βλεπω αυτό... αλλα πραγματικα το φορτισα την τεταρτη το βραδι.

Δεν μιλαω πολύ, μπαινω ιντερνετ, παιζω παιχνίδια,βλεπω βιντεακια, το βραδι το κλεινω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγω με ML2 ειμαι. Για να το δει καποιος παει: Settings, καρτελα τερμα δεξια (More), τερμα κατω (about device).

Σε κατασταση αναμονης αυτη η Rom ειναι απιστευτη σε σχεση με την 4.1.2 .

Εμενα μου κραταει μια μερα με 3-4 ωρες οθονη και να τρεχουν απο πισω fb, viber κτλ...

ΑΛΛΑ, εχω:

-Συγχρονισμους κλειστους, οποτε χριεαζεται τους ενεργοποιω απο το status bar

-Υπηρεσιες τοποθεσιας κλειστες, οποτε χρειαζεται τις ενεργοποιω παλι απο το status bar

-Samsung και Google backup απενεργοποιημενα (κανω backup με το Helix)

-Φωτεινοτητα οθονης στο αυτοματο +3

-Εχω απενεργοποιησει ολο το bloatware της Google και της Samsung που μπορει να απενεργοποιηθει (εχω αφησει μονο Google Play και Maps απο Google)

-Οτι εφαρμογη ανοιγω περα απο Google Maps. Google Play, fb και Viber αφου την βγαλω απο τη μνημη την κανω force stop

-Εχω Nova Launcher ( μακραν ο ελαφρυτερος και πιο γρηγορος launcher απο οσους εχω δοκιμασει, και εχω δοκιμασει πολλους)

-Εχω κανει force stop το TouchWiz

-Δεν εχω live wallpapers παρα στατικη εικονα

 

Το κινητο μια τυπικη ημερα σε κατασταση αναμονης τρωει 480MB μνημης μονο.

Με το BetterBatteryStats εχω το βραδυ με 3G και δεδομενα ανοιχτα 96% deep sleep και μου τρωει μονο 0,5% μπαταρια ανα ωρα.

 

Οσοι εχετε προβληματα με την μπαταρια, ακολουθηστε τις παραπανω συμβουλες, εγκαταστηστε το BetterBatteryStats, αφηστε το να δουλεψει για κανα 2 μερες και μετα δειτε τι σας τρωει την μπαταρια.

 

 

Λιστα με εφαρμογες που εχω απενεργοποιησει χωρις να ειχω κανενα κρασαρισμα ή οποιοδηποτε προβλημα και χωρις να ειμαι ρουτ:

 

-Backup

-com.google.android.voicesearch

-com.orange.authentication.simcard

-Cosmote Games

-DirectConnectManager

-DirectShareManager

-Drive

-Favourite Apps

-Favorite Contacts

-Flipboard

-Game Hub

-Gmail

-Google Bookmark Sync

-Google Paly Books

-Google Play Music

-Google Play Games

-Google Play Newssand

-Google Search

-Google Text-to-speech engine

-Google+

-Group Play

-Hangouts

-News Daemon(EUR)

-PageBuddyNotiSvc

-Paper Artist

-Picasa Uploader

-S Memo

-S Suggest

-S Voice

-Sasmung Account

-Samsung Apps

-Samsung Backup Provider

-Samsung Browser SyncAdapter

-Samsung Calendar SyncAdapter

-Samsung Cloud Data Relay

-Samsung Cloud Quota

-Samsung Contact SyncAdapter

-Samsung Link

-Samsung Push Service

-Samsung SMemo SuncAdapter

-Samsung Syncadapters

-SamsungAppsUNA2

-Simple Alarm Clock

-Stock Daemon(EUR)

-Synchronise

-TalkBack

-Weather Daemon(EUR)

-Weather Widget

-Weather Widget Main

-Yahoo! Fianace

-Yahoo! News

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με ML2 ειμαι. Για να το δει καποιος παει: Settings, καρτελα τερμα δεξια (More), τερμα κατω (about device).

Σε κατασταση αναμονης αυτη η Rom ειναι απιστευτη σε σχεση με την 4.1.2 .

Εμενα μου κραταει μια μερα με 3-4 ωρες οθονη και να τρεχουν απο πισω fb, viber κτλ...

ΑΛΛΑ, εχω:

-Συγχρονισμους κλειστους, οποτε χριεαζεται τους ενεργοποιω απο το status bar

-Υπηρεσιες τοποθεσιας κλειστες, οποτε χρειαζεται τις ενεργοποιω παλι απο το status bar

-Samsung και Google backup απενεργοποιημενα (κανω backup με το Helix)

-Φωτεινοτητα οθονης στο αυτοματο +3

-Εχω απενεργοποιησει ολο το bloatware της Google και της Samsung που μπορει να απενεργοποιηθει (εχω αφησει μονο Google Play και Maps απο Google)

-Οτι εφαρμογη ανοιγω περα απο Google Maps. Google Play, fb και Viber αφου την βγαλω απο τη μνημη την κανω force stop

-Εχω Nova Launcher ( μακραν ο ελαφρυτερος και πιο γρηγορος launcher απο οσους εχω δοκιμασει, και εχω δοκιμασει πολλους)

-Εχω κανει force stop το TouchWiz

-Δεν εχω live wallpapers παρα στατικη εικονα

 

Το κινητο μια τυπικη ημερα σε κατασταση αναμονης τρωει 480MB μνημης μονο.

Με το BetterBatteryStats εχω το βραδυ με 3G και δεδομενα ανοιχτα 96% deep sleep και μου τρωει μονο 0,5% μπαταρια ανα ωρα.

 

Οσοι εχετε προβληματα με την μπαταρια, ακολουθηστε τις παραπανω συμβουλες, εγκαταστηστε το BetterBatteryStats, αφηστε το να δουλεψει για κανα 2 μερες και μετα δειτε τι σας τρωει την μπαταρια.

 

 

Λιστα με εφαρμογες που εχω απενεργοποιησει χωρις να ειχω κανενα κρασαρισμα ή οποιοδηποτε προβλημα και χωρις να ειμαι ρουτ:

 

-Backup

-com.google.android.voicesearch

-com.orange.authentication.simcard

-Cosmote Games

-DirectConnectManager

-DirectShareManager

-Drive

-Favourite Apps

-Favorite Contacts

-Flipboard

-Game Hub

-Gmail

-Google Bookmark Sync

-Google Paly Books

-Google Play Music

-Google Play Games

-Google Play Newssand

-Google Search

-Google Text-to-speech engine

-Google+

-Group Play

-Hangouts

-News Daemon(EUR)

-PageBuddyNotiSvc

-Paper Artist

-Picasa Uploader

-S Memo

-S Suggest

-S Voice

-Sasmung Account

-Samsung Apps

-Samsung Backup Provider

-Samsung Browser SyncAdapter

-Samsung Calendar SyncAdapter

-Samsung Cloud Data Relay

-Samsung Cloud Quota

-Samsung Contact SyncAdapter

-Samsung Link

-Samsung Push Service

-Samsung SMemo SuncAdapter

-Samsung Syncadapters

-SamsungAppsUNA2

-Simple Alarm Clock

-Stock Daemon(EUR)

-Synchronise

-TalkBack

-Weather Daemon(EUR)

-Weather Widget

-Weather Widget Main

-Yahoo! Fianace

-Yahoo! News

 

Link για τη ROM ?

Link to comment
Share on other sites

Link για τη ROM ?

 

Η επισημη 4.3 Ρομ της Κοσμοτε :)

 

Αμα θελεις στοκ ρομ χωρις bloatware κοιτα αυτη τις δυο ρομ :

 

1.

[ROM][Feb 7][XXUGNA7][4.3] [XXEMJ2][4.1.2] NeatRomLite/Themed/Aroma/Full/Mods

 

2.

[ROM] [XXUGNA7] [4.3] [sammy's Stock] [stable] [Flexible] [Excellent] | [15/02/14] ArchiDroid V1.7.10 | Power In Your Hands

 

Σορρυ για το οφτοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...