Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα την v13.1 και παρατήρησα ότι εμφανίστηκε μια εφαρμογή στο κινητό με όνομα Music και στο εικονίδιο γράφει Official top 40. την πάτησα να δω τι είναι, έκανε κάποιο μικρό download και μετά αντί να ανοίξει συνέχεια μου βγάζει μήνυμα please check your internet connection and try again. Τι είναι αυτό ξέρει κανείς;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα την v13.1 και παρατήρησα ότι εμφανίστηκε μια εφαρμογή στο κινητό με όνομα Music και στο εικονίδιο γράφει Official top 40. την πάτησα να δω τι είναι, έκανε κάποιο μικρό download και μετά αντί να ανοίξει συνέχεια μου βγάζει μήνυμα please check your internet connection and try again. Τι είναι αυτό ξέρει κανείς;

Ο δημιουργός της εφαρμογής λέει :

Problems updating the app on a GS3?

Quick Fix: Πατήστε Απεγκατάσταση στο Google Play, μόλις γίνει αυτό, πατήστε Εγκατάσταση.

 

Need further help? Please talk to us at support@musicqubed.com

η εφαρμογή :

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.chartsnow.samsung&hl=el&rdid=mobi.chartsnow.samsung&rdot=1

 

edit

η 13 με την 13.1 ics συνεχίζει να γράφει Ιστορία (όλα λειτουργούν σωστά)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά η v17 είναι πάρα πολύ καλή.. Την φοράω από την μέρα που βγήκαν και δεν έχω δει κανένα fc όπως είχα στην 16 και η λειτουργία της είναι απλά σαν να είναι official.. Κανένα θέμα και πουθενά, πολύ γρήγορη, με πολύ καλή μπαταρία και φοβερή αίσθηση.. Απορώ πραγματικά τι παραπάνω θα έχουν οι πρώτες official :)

 

Στον μαμισιο browser άμα κανείς zoom in - zoom out και αφήσεις ένα από τα δάκτυλα σου στην οθόνη νωρίτερα από το άλλο κάνει ένα σαν πήδημα της σελίδας στο δάχτυλο που είναι επάνω στην οθόνη με αποτέλεσμα να γίνεται κουραστικο το σερφάρισμα μετά από λίγο. Ελπίζω να το φτιάξουν γιατί κατά τα αλλά είναι μια χαρά η ρομ.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Στον μαμισιο browser άμα κανείς zoom in - zoom out και αφήσεις ένα από τα δάκτυλα σου στην οθόνη νωρίτερα από το άλλο κάνει ένα σαν πήδημα της σελίδας στο δάχτυλο που είναι επάνω στην οθόνη με αποτέλεσμα να γίνεται κουραστικο το σερφάρισμα μετά από λίγο. Ελπίζω να το φτιάξουν γιατί κατά τα αλλά είναι μια χαρά η ρομ.

 

Ναι αυτό όντως θα είναι αρκετά ενοχλητικό, έχεις δίκιο... Κάνω χρήση μόνο του maxthon browser εδώ και αρκετό καιρό για αυτό δεν το αντιμετωπισα αυτό το θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη , μια ακόμη πολύ καλή δουλειά , μπράβο φίλε

διόρθωσες αρκετά από την Leaked JB I9300XXDLH9 (είχα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο,fc,στην status bar ακόμη το χρώμα grey,το Κουμπί Home δεν αντιδρούσε σωστά,το gmail attachments ....κ.λ.π. δεν είναι η "διαρροή" το θέμα μας)

 

omega 18 :την εγκατέστησα με full wipe , μετά την επανεκκίνηση , χωρίς να διαλέξω γλώσσα , μπήκα σε recovery με τα τρία κουμπιά και έκανα

όλα τα wipe (για να μην μείνουν παλιά υπολείμματα=γνωστό)

 

πρώτες γρήγορες εντυπώσεις

 

1. ομαλή και γρήγορη , πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες

2. Ram αυξημένη σε 818 mb

3. Wi fi δουλεύει τέλεια

4. τo εικονίδιο All Share ...δεν το δείχνει by default

5. στην status bar έβγαλες το grey χρώμα και έβαλες το γλυκό μαύρο

6. Samsung Keyboard δουλεύει μια χαρά

7. σταμάτησαν τα vibrations (δονήσεις) και random screens

8. το Κουμπί Home αντιδρά σωστά

9. δεν χρησιμοποιώ το gmail αλλά το MailDroid (άσχετο)

10. μεταφορά απο titanium backup , δουλεύουν όλες οι εφαρμογές σωστά

11. Καλό είναι ,κάποια στιγμή , σε recovery : advanced/fix permissions

12. αν δεν δουλεύει καλά κάποια εφαρμογή π.χ. media κάνουμε clear cache.....γνωστό

13. την κρατάω για καθημερινή χρήση

14. Καληνύχτα σε όλους, καλό μήνα ,αύριο τα υπόλοιπα , για να την χαρώ μια ώρα ακόμη πριν κοιμηθώ

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να δούμε πως θα φανούν αυτά τα λιγα παραπάνω mb της ram.

Η έκδοση αυτή κατά περίεργο τρόπο έχει αρκετά προβλήματα στην official έκδοση της. Αφού κατάφεραν να την στρώσουν μπράβο τους.

Αύριο μάλλον θα περάσω κι εγώ την ωμέγα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό μήνα και καλό Σαββατοκύριακο σ όλους!!

Η Omega v18 δουλεύει σωστά μόνο με FULL WIPE!

Διαβάστε εδώ για περισσότερα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=30966199#post30966199

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω ενα (μικρο) request αν γινεται.

 

Χρησιμοποιω το romCleaner αμεσως μετα την εγκατασταση της Rom.

Στην omega ομως το aroma installer με το που τελειωνει την εγκατασταση κανει αυτοματα επαννεκινηση συσκευης.

 

Ειναι ευκολο μετα απο το τελος της εγκαταστασης να βγαζει επιλογη reboot system now με αποδοχη η οχι, οπως σε αλλες custom rom που εχουν aroma (πχ revolution)?

 

Ευχαριστω.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο παρα πάνω ποστ μου στο

6. Samsung Keyboard χωρίς fc (αν είχα άλλα Keyboard , θα τα πάγωνα με το titanium backup, )

12. δεν έχω πρόβλημα , όποιος έχει , τα γνωστά

Επιλέγουμε Αγγλική γλώσσα

Πηγαίνουμε στα Settings / application manager / choose "ALL" /"media storage" και επιλέγουμε clean data.

Κάνουμε το ίδιο πράγμα διαλέγοντας το "DRM Protected Content Storage" , κάνουμε clean data

επιλέγουμε γλώσσα Ελληνικά(όποιος την χρησιμοποιεί) και μετά απαραίτητα σε recovery τα 2 wipe

 

δεν παρουσιάσθηκε ακόμη κανένα πρόβλημα , όλα λειτουργούν καλά , .....αν κάνουμε full wipe

 

περιμένω να διαβάσω τον Κώστα μόλις βρει χρόνο και την εγκαταστήσει

καλό Σαββατοκύριακο σε όλους

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω ενα (μικρο) request αν γινεται.

 

Χρησιμοποιω το romCleaner αμεσως μετα την εγκατασταση της Rom.

Στην omega ομως το aroma installer με το που τελειωνει την εγκατασταση κανει αυτοματα επαννεκινηση συσκευης.

 

Ειναι ευκολο μετα απο το τελος της εγκαταστασης να βγαζει επιλογη reboot system now με αποδοχη η οχι, οπως σε αλλες custom rom που εχουν aroma (πχ revolution)?

 

Ευχαριστω.

 

Μπορείς όταν τελείωση η εγκατάσταση αντί να πατήσεις το κουμπί reboot, πάτησε αριστερό πλήκτρο και έξοδος.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όταν τελείωση η εγκατάσταση αντί να πατήσεις το κουμπί reboot, πάτησε αριστερό πλήκτρο και έξοδος.

 

Τέλεια τότε...Νόμιζα ότι δεν υπήρχε αυτή η επιλογή.

 

Παρεμπίπτοντος ο mike1986 υποστηρίζει ότι η LH9 είναι out of beta και ίσως η τελική (το παρατήρησε στο build.prop).

Ήδη υπάρχει αναβάθμιση στο kies του υπολογιστή, άρα λογικά, όπου να ναι θα εμφανιστεί η πρώτη επίσημη.

 

"All betas were tagged as:

 

ro.product_ship=false

 

While LH9 is tagged as:

 

ro.product_ship=true

"

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό μήνα και καλό Σαββατοκύριακο σ όλους!!

Η Omega v18 δουλεύει σωστά μόνο με FULL WIPE!

Διαβάστε εδώ για περισσότερα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=30966199#post30966199

 

Εχθες οταν θελησα να δοκιμασω την νεα oFFicial. Ειπα να μην κανω σβησιμο του περιεχομενου της εσωτερικης sd card.

Εκανα λοιπον τα wipe factory, cache, dalvik απο recovery, αλλα οταν περασα την LG8 δεν μπουταρε με τιποτα. Κολλαγε στο logo της samsung.

Αν δεν διεγραφα το περιεχομενο της καρτας μου δεν θα μπουταριζε ποτε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί δοκιμάζω την v18...

Γρήγορη σμούΘ αλλά υπάρχουν και αρκετά fc...

Επίσης η μπαταρία μέχρι στιγμής δεν με έχει ικανοποίηση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω απο χτες το βραδυ. Ολα καλα εκτος απο το πληκτρολογιο που μου εκανε fc δυο φορες. Ολα τα αλλα ειναι σουπερ.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές ώρες που δουλεύω την τελευταία jelly bean δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Την εγκατάσταση την έκανα αφού πέρασα πρώτα το super wipe το οποίο σαρώνει και καθαρίζει τα πάντα στο τηλ εκτός από την εξωτερική κάρτα μνήμης και μετά έκανα την εγκατάσταση κανονικά. Δουλεύουν όλα τέλεια και άψογα μέχρι στιγμής. Ξέρει κανένας κάνα τρόπο να έχουμε flash στον μαμά browser ;; πέρασα κάτι μοντιφιες αλλά δεν έπαιζαν. Η μόνη λύση προς το παρόν είναι ο pufin browser ο οποίος έχει πλήρες flash αλλά δεν έχει το smooth του μαμισιου browser.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές ώρες που δουλεύω την τελευταία jelly bean δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Την εγκατάσταση την έκανα αφού πέρασα πρώτα το super wipe το οποίο σαρώνει και καθαρίζει τα πάντα στο τηλ εκτός από την εξωτερική κάρτα μνήμης και μετά έκανα την εγκατάσταση κανονικά. Δουλεύουν όλα τέλεια και άψογα μέχρι στιγμής. Ξέρει κανένας κάνα τρόπο να έχουμε flash στον μαμά browser ;; πέρασα κάτι μοντιφιες αλλά δεν έπαιζαν. Η μόνη λύση προς το παρόν είναι ο pufin browser ο οποίος έχει πλήρες flash αλλά δεν έχει το smooth του μαμισιου browser.

 

Super wipe???

Που είναι αυτό???

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως η v17 είχε καλύτερη αυτονομία, σε κολληματακια κτλ ίδιες είναι. Αλλά γενικά αξίζει κανείς να αφήσει την v13
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Super wipe???

Που είναι αυτό???

 

Στο thread της revolution.

Το είχε και στο DHD o Mike αν θυμάσαι.

Σβήνει τα πάντα από internal memory.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Στο thread της revolution.

Το είχε και στο DHD o Mike αν θυμάσαι.

Σβήνει τα πάντα από internal memory.

 

Σωστοτατος. Βλέποντας ότι καθαρίζει καλά λέω να το έχω στάνταρ πριν από κάθε πέρασμα μιας Rom ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν κατάλοιπα από εφαρμογές. Επίσης της εφαρμογές πάντα με καθαρή εγκατάσταση και όχι επαναφορά μέσω κάποιων προγραμμάτων όπως το titanium.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε το εξής να μου πείτε αν σας κάνει FC στο πληκτρολόγιο και κόλλημα της εφαρμογής.

Με την OEM εφαρμογη SMS ξεκινήσετε να γράφετε ένα SMS χωρίς παραλήπτη.

Μετα πατήστε το soft button επιστροφής που κάνει απόρριψη του μηνύματος η επιχειρήσετε απόρριψη απο το μενου.

Μόλις το κάνω κρασαρει το keyboard (δοκίμασα με 3 keyboards) και κολλα η εφαρμογη.

Το κάνει και η official, δεν είναι θέμα της Ωμεγα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος. Βλέποντας ότι καθαρίζει καλά λέω να το έχω στάνταρ πριν από κάθε πέρασμα μιας Rom ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν κατάλοιπα από εφαρμογές. Επίσης της εφαρμογές πάντα με καθαρή εγκατάσταση και όχι επαναφορά μέσω κάποιων προγραμμάτων όπως το titanium.

 

Ειναι λιγο ψαρωτικα αυτα για τους χρηστες.Δε κανει κατι περισσοτερο απ οτι το format της internal στο pc.

Αν βεβαια δεν εισαι μπροστα στον υπολογιστη και θες να περασεις rom με super wipe, το χρησιμοποιεις.Βεβαια και παλι θα πρεπει να εχεις ηδη ενα backup των δεδομενων σου (που αποθηκευονται σε internel, πχ titanium backup) στη καρτα σου για να κανεις copy paste.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν είμαι ικανοποιημένος απο το συγκεκριμένο build. Την Ωμεγα την έχω λίγη ώρα αλλα το firmware το δοκιμάζω απο χθες.

Θεωρω την LH8 ως την πιο σταθερή beta μέχρι στιγμής.

 

Υ.Γ. Τα παραταω βαρέθηκα. Ότι keyboard και να δοκίμασα κάνει FC σε ανυποποπτες στιγμές. Τώρα μου το εκανε στο play google ενω πληκτρολογουσα και έκανα επιστροφή.

Φλασαρα με foul wipe που περιελάμβανε και την εσωτερική κάρτα.

 

Μάλλον θα σταματήσω να φλασαρω μέχρι να έχουμε κάποιο επίσημο που δεν θέλει wipe. Έτσι είναι ταλαιπωρία. Άντε κάθε φορα να βάζεις ρυθμίσεις, να χρησιμοποιείς υποχρεωτικά nova κλπ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο thread της revolution.

Το είχε και στο DHD o Mike αν θυμάσαι.

Σβήνει τα πάντα από internal memory.

 

Α ok κατάλαβα... Ευχαριστώ Ηλία...

Αν και δεν πιστεύω να κάνει παραπάνω από τις επιλογές "format" που έχει το Recovery στο μενού advanced...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν είμαι ικανοποιημένος απο το συγκεκριμένο build. Την Ωμεγα την έχω λίγη ώρα αλλα το firmware το δοκιμάζω απο χθες.

Θεωρω την LH7 ως την πιο σταθερή beta μέχρι στιγμής.

 

Υ.Γ. Τα παραταω βαρέθηκα. Ότι keyboard και να δοκίμασα κάνει FC σε ανυποποπτες στιγμές. Τώρα μου το εκανε στο play google ενω πληκτρολογουσα και έκανα επιστροφή.

Φλασαρα με foul wipe που περιελάμβανε και την εσωτερική κάρτα.

 

Μάλλον θα σταματήσω να φλασαρω μέχρι να έχουμε κάποιο επίσημο που δεν θέλει wipe. Έτσι είναι ταλαιπωρία. Άντε κάθε φορα να βάζεις ρυθμίσεις, να χρησιμοποιείς υποχρεωτικά nova κλπ.

 

Δοκιμασες να παγωσεις το Samsung keyboard μηπως ξεμπλοκαρουν τα αλλα???

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...