Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιο kernel προτείνετε για τη omega v 39 θα ήθελα κάποιο γρήγορο:)

και κάτι άλλο όταν περνάω kernel χρειαζετε να κανω full wipe?

 

Καλός είναι και ο perseus στον οποίο μπορείς να κάνεις και overclocking,χωρίς ωστόσο να έχεις την ίδια διαχείριση μπαταρίας. Το πέρασμα απλό μόνο install απο recovery mode.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά προσπαθώ να εγκαταστήσω το OMEGA V39 και το S3 μου έχει στην οθόνη το λογότυπο του Android με το πλέγμα ας το πω, να στριφογυρνά εδώ και 10 λεπτά περίπου. Να ανησυχήσω ή να καθησυχαστώ;

 

σταματησε τώρα αλλά δεν έγινε τίποτα. το .zip file το είχα στην εξωτερική μνημη παιζει ρόλο;

Edited by kokosalex
Link to comment
Share on other sites

παιδιά προσπαθώ να εγκαταστήσω το OMEGA V39 και το S3 μου έχει στην οθόνη το λογότυπο του Android με το πλέγμα ας το πω, να στριφογυρνά εδώ και 10 λεπτά περίπου. Να ανησυχήσω ή να καθησυχαστώ;

 

σταματησε τώρα αλλά δεν έγινε τίποτα. το .zip file το είχα στην εξωτερική μνημη παιζει ρόλο;

Κράτα πατημένο το power Μέχρι να σβήσει. Μετά βγάλε την μπαταρία και βάλτην σε 4-5 λεπτά. Μπες στο Recovery και κάνε wipe cache και μετά επανεκκίνηση. Η εγκατάσταση από την εξωτερική μνήμη δεν επηρεάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχε κάποιος θέμα με τις κλήσεις? μπορώ να πάρω κανονικά τηλ δεν μπορούν να με πάρουν απορρίπτεται αυτόματα.εχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις και είμαι με omega 39
εμενα λυθηκε με full wipe
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ OculatusAbis. τελικά το αφησα εκεί και με εβγαλε στο recovery mode, έκανα reboot now αλλά το OMEGA V39 δεν εχει δώσει σημεία ζωής. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει να το εγκαταστήσω από την αρχή γιατί είμαι ασχετος επι του θέματος;
Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο το power Μέχρι να σβήσει. Μετά βγάλε την μπαταρία και βάλτην σε 4-5 λεπτά. Μπες στο Recovery και κάνε wipe cache και μετά επανεκκίνηση. Η εγκατάσταση από την εξωτερική μνήμη δεν επηρεάζει κάτι.

 

Ευχαριστώ OculatusAbis. τελικά το αφησα εκεί και με εβγαλε στο recovery mode, έκανα reboot now αλλά το OMEGA V39 δεν εχει δώσει σημεία ζωής. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει να το εγκαταστήσω από την αρχή γιατί είμαι ασχετος επι του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ OculatusAbis. τελικά το αφησα εκεί και με εβγαλε στο recovery mode, έκανα reboot now αλλά το OMEGA V39 δεν εχει δώσει σημεία ζωής. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει να το εγκαταστήσω από την αρχή γιατί είμαι ασχετος επι του θέματος;

 

Πέρνα την omega με full wipe. Στην 39 υπάρχει επιλογή κατά το installation.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι "δυσκολο",δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο απλα με ειχε βολεψει παρα παρα πολυ στο νοκια ν9 που ειχα πριν.

Υπαρχει τροπος πχ καποιο mod οπου με το διπλο πατημα(tap)στην οθονη (η ακομα κai καπως αλλιως πχ swipe η οτιδηποτε )οταν ειναι κλειστη-κλειδωμενη να ξεκλειδωνει και να σε πεταει μετα στην lockscreen?

Aντι να παταμε δλδ συνεχεια το power button η το home button για να αναψει η οθονη?Πιστευω οτι κατι τετοιο θα ηταν το ιδανικο.

 

Επισης αν υπαρχει καποιο mod για τα recents applications να ανοιγουν δλδ μεσω ενος κουμπιου οπως πχ το mod με το "Lock Button @ status bar next to clock" κατι αντοιστοιχο και καποιο mod ωστε με το παρατεταμενο πατημα του menu button πχ να κλεινει τελειως μια εφαρμογη και να μην μενει ανοιχτη στα recent apps?

 

Στην OMEGA V39 Το v6 super charger περιλαμβανεται? στην προεπισκοπηση στο xda το εχει μεσα στα mods αλλα εγω δεν το βλεπω.Παρολα αυτα στο omega files μου εχει 2 επιλογες.

 

Remove v6 super charger

Restore v6 super charger

Που σημαινει οτι το εχω ηδη?Αλλα δεν το βρισκω και πουθενα στο κινητο.

 

Γνωριζει κανεις τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Σαν καινούργιο μέλος και κάτοχος του S3 θα ήθελα μια βοήθεια για να περάσω και εγώ το OMEGA V39.

Καταρχάς δεν έχω πειράξει ποτέ το κινητό μου, και ξεκίνησα απο εχτές να διαβάζω αλλά φοβάμαι μην ακολουθήσω κανα βήμα λάθος.

Υπαρχουν καπου συνοπτικα τα βήματα με τη σειρά που πρέπει να ακολουθήσω, root, kernel κτλ?

H Ελλάδα είναι ο Παράδεισος…
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Σαν καινούργιο μέλος και κάτοχος του S3 θα ήθελα μια βοήθεια για να περάσω και εγώ το OMEGA V39.

Καταρχάς δεν έχω πειράξει ποτέ το κινητό μου, και ξεκίνησα απο εχτές να διαβάζω αλλά φοβάμαι μην ακολουθήσω κανα βήμα λάθος.

Υπαρχουν καπου συνοπτικα τα βήματα με τη σειρά που πρέπει να ακολουθήσω, root, kernel κτλ?

 

Διάβασε τον οδηγο για root ,περνά και custom recovery (στην ιδια σελίδα ειναι ) και είσαι έτοιμος .

Ακολούθησε τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα της rom για το πως να την εγκαταστήσεις .

Δες και εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω restore των εφαρμογων μου με τιποτα.Έχω κάνει backup με το titanium back up ,αλλα δεν ξέρω τι λάθος κάνω..Ενώ δειχνει οτι τις εγκατσα

στει... δεν τις βλεπω

H Ελλάδα είναι ο Παράδεισος…
Link to comment
Share on other sites

Mods:

 

V6 SuperCharger credits to zeppelinrox

Tweaks so memory will never go below 200 mb

 

To πρωτο πως ξερω αν το εχει η v39?Δεν βρισκω καπου καποιο αναλογο μενου.

Το δευτερο επισης πριν λιγο που κοιταξα ειχα ελευθερα μονο 100 mb. Θελει καποια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Mods:

 

V6 SuperCharger credits to zeppelinrox

Tweaks so memory will never go below 200 mb

 

To πρωτο πως ξερω αν το εχει η v39?Δεν βρισκω καπου καποιο αναλογο μενου.

Το δευτερο επισης πριν λιγο που κοιταξα ειχα ελευθερα μονο 100 mb. Θελει καποια ρυθμιση?

 

Φιλε δεν μπορεις να το δεις πουθενα αυτο...

Αυτο το επιλεγεις απο το aroma την ωρα της εγκαταστασης.. Και μετα το ξερεις μονο εσυ.....

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα στο ωμεγα files εχει μενου v6 charger και λεει remove kai restore σωστα? Το remove ok to katalavainw το restore τι εννοει?

Δλδ an ξανα φλασαρω την ρομ και ενεργοποιησω το v6 charger δεν υπαρχει μετα καποια ρυθμιση απλα τρεχει μονο του?

Πεφτει η αποδοση της μπαταριας η η διαρκεια ζωης της με αυτο το script?

 

To deytero epishs poy leei gia ta 200 mb δεν το ειδα πουθενα στο installation toy aroma..Αυτο επισης "ριχνει" την γενικη αποδοση της μπατατριας η την διαρκεια ζωης της?

 

Μπορω να φλασαρω ξανα την ρομ και να επιλεξω οτι θελω χωρις να χασω κατι απο τα δεδομενα μου?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα στο ωμεγα files εχει μενου v6 charger και λεει remove kai restore σωστα? Το remove ok to katalavainw το restore τι εννοει?

Δλδ an ξανα φλασαρω την ρομ και ενεργοποιησω το v6 charger δεν υπαρχει μετα καποια ρυθμιση απλα τρεχει μονο του?

Πεφτει η αποδοση της μπαταριας η η διαρκεια ζωης της με αυτο το script?

 

To deytero epishs poy leei gia ta 200 mb δεν το ειδα πουθενα στο installation toy aroma..Αυτο επισης "ριχνει" την γενικη αποδοση της μπατατριας η την διαρκεια ζωης της?

 

Μπορω να φλασαρω ξανα την ρομ και να επιλεξω οτι θελω χωρις να χασω κατι απο τα δεδομενα μου?

 

Τοσες ερωτησεις που εκανες ουτε εσυ θυμασαι τι ειπες... :)

Εγω θα σου απαντησω στην τελευταια..Μπορεις να ξανα φλασαρεις την ρομ και να επιλεξεις οτι θες χωρις να χασεις τα δεδομενα σου...Τα μονα που θα χασεις ειναι οτι εξτρα mod εχεις περασει απο το Omega files..

Και για την διαρκεια ζωης της μπαταριας δε νομιζω να ξερει καποιος να σου απαντησει με σιγουρια...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις για τα αλλα που ρωτησα?

ΤΗΝ επιλογη για τα 200ΜΒ ΔΕΝ thn βρισκω πουθενα στο aroma

 

Φιλε απ'οτι θυμαμαι γραφει κατω απο την επιλογη (στο aroma) , αν το εγκαταστησεις το V6 SuperCharger θα εχεις 200 mb μνημη ελεύθερη, αν δεν το εγκαταστησεις θα εχεις καλύτερο multitasking...

Αν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος..

Edited by motomoto00
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο φιλε το ειδα. Απλα με ενδιαφερει αν γενικα επηρεαζεται η μπαταρια και αν μπορω να το βαλω καποια αλλη στιγμη που θελω γιατι απο οτι βλεπω στο ωμεγα files υπαρχει η επιλογη remove v6 και restrore v6.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο φιλε το ειδα. Απλα με ενδιαφερει αν γενικα επηρεαζεται η μπαταρια και αν μπορω να το βαλω καποια αλλη στιγμη που θελω γιατι απο οτι βλεπω στο ωμεγα files υπαρχει η επιλογη remove v6 και restrore v6.

 

Αν το εχεις επιλεξεις στο aroma, με το remove το βγαζεις απο την ρομ, και με το restore το ξανα βαζεις στην ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..για την μπαταρια δεν ξερουμε κατι ετσι? Για να δω αν αξιζει ουσιαστικα!

Και κατι αλλο γιατ οταν παταω το back menu παρατεταμενα μου κανει kill την εφαρμογη? Στην ομεγα 39 δεν λεει πουθενα οτι εχει αυτην την επιλογη και ομως εμενα μ το κανει γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..για την μπαταρια δεν ξερουμε κατι ετσι? Για να δω αν αξιζει ουσιαστικα!

Και κατι αλλο γιατ οταν παταω το back menu παρατεταμενα μου κανει kill την εφαρμογη? Στην ομεγα 39 δεν λεει πουθενα οτι εχει αυτην την επιλογη και ομως εμενα μ το κανει γιατι?

 

Γιατι μαλλον ο Γιαννης το κρατησε μυστικο....:)

Μπορει να το ειχε προσθεσει σε παλαιοτερη εκδοση και να ειναι ακομα μεσα...

Θα το ειχε πει τοτε, δεν σημαινει οτι θα το λεει σε καθε εκδοση..

Δεν ειμαι σιγουρος απλα αυτο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..για την μπαταρια δεν ξερουμε κατι ετσι? Για να δω αν αξιζει ουσιαστικα!

Και κατι αλλο γιατ οταν παταω το back menu παρατεταμενα μου κανει kill την εφαρμογη? Στην ομεγα 39 δεν λεει πουθενα οτι εχει αυτην την επιλογη και ομως εμενα μ το κανει γιατι?

 

Όταν πατάς το menu button συνέχεια κλείνει η τρέχουσα εφαρμογή,

είναι το ίδιο στην v38 + v39 + v40, δεν έχω αλλάξει κάτι.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...