Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως βαζω την 4.1.2? Εχω φλασαρει την miui 3.1.18 που ειπε ο φιλος παραπανω αλλα εχω την 4.1.1 και οχι την 4.1.2...Τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να κάνω ροοτ και να περάσω αυτή τη ρομ. Η ερώτησή μου είναι η εξής : Η ραμ είναι σε καλύτερα επίπεδα; Και η μπαταρία είναι όπως και της "μαμάς"; Είδα σε ένα βίντεο που έχει στην πρώτη σελίδα ότι έχει 3 επιλογές για εγκατάσταση. Διαφέρουν σε κάτι;

 

Ευχαριστώ!

:D
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καλυτερο η τo auto killer memory optimizer?Se ρωταω γιατι εχω διαβασει οτι δεν κανει να κλεινεις εφαρμογες "μονος" σου...Η ραμ ποσο χωρο καταναλωνει περιπου εσενα?

 

δε ξερω αν κανει να κλεινεις εφαρμογες ή οχι. Και δε τις κλεινω εγω αλλα το προγραμμα. Εγω απλα επελεξα Profile agressive. Δε μπορω να δω απο ram τι λεει γιατι οτι κανει το κανει ενω ειναι απενεργοποιημενη η οθονη. Με το που την ανοιγεις τρεχουν ολα οσα ετρεχαν (μεχρι και το wifi ανοιγει αυτοματα αν το ειχες ανοιχτο πριν απενεργοποιησεις την οθονη). Κανει τεραστια διαφορα στην μπαταρια οχι στη ram αφου μετα την ενεργοποιηση της οθονης τρεχουν ολα κανονικα. Και τωρα που κανω αυτο το ποστ η μπαταρια ειναι ακομα στο 48 % και κλεινω δυομιση μερες!!!

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Πως βαζω την 4.1.2? Εχω φλασαρει την miui 3.1.18 που ειπε ο φιλος παραπανω αλλα εχω την 4.1.1 και οχι την 4.1.2...Τι κανω?

αν θέλεις να βάλεις τον omega 4.1.2 , φλάσαρέτην με full wipe ,

περισσότερα στο ποστ 4 πρώτη σελίδα

 

@vaggelis_grg

την μαμά την έβαλα , την κράτησα 2 ώρες και γύρισα στην omega , έχει πολλά,ρίξε μια ματιά εδώ ,

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=26325764#post26325764

και στο Inside Omega v38 ,

κάνε σύγκριση και αποφάσισε (αν πήρες τώρα το s3 κράτησε λίγο την μαμά rom και μετά βάλε omega, για να καταλάβεις διαφορές)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν κανει να κλεινεις εφαρμογες ή οχι. Και δε τις κλεινω εγω αλλα το προγραμμα. Εγω απλα επελεξα Profile agressive. Δε μπορω να δω απο ram τι λεει γιατι οτι κανει το κανει ενω ειναι απενεργοποιημενη η οθονη. Με το που την ανοιγεις τρεχουν ολα οσα ετρεχαν (μεχρι και το wifi ανοιγει αυτοματα αν το ειχες ανοιχτο πριν απενεργοποιησεις την οθονη). Κανει τεραστια διαφορα στην μπαταρια οχι στη ram αφου μετα την ενεργοποιηση της οθονης τρεχουν ολα κανονικα. Και τωρα που κανω αυτο το ποστ η μπαταρια ειναι ακομα στο 48 % και κλεινω δυομιση μερες!!!

 

Τι ρυθμισεις εχεις κανει ομως? Εσυ εχεις την ομεγα ν38 και τι κερνελ?

 

Επισης αφησα 7 εφαρμογες στο background και οταν εκλεισα την οθονη περιμενα 5 λεπτα και οταν την ξανα ανοιξα δεν ειχε κλεισει καμια ενω στις ρυθμισεις λεει οτι τις "σκοτωνει" σωστα?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ η νέα έκδοση.

Απλά δουλεύει που λένε και στην Αμερική.

 

Μία μικρή παρατήρηση μόνο .

στo omega settings στο πεδιο ΤW LAUNCHER - Wallpaper Scrolling είναι γραμμένο ανάποδα το enable wallpaper scrolling και φαινεται enabel wallpaper scrolling.

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια τι λεει και απο διαχειρηση ραμ?

 

Πως κανουμε update απο ν38 πχ σε ν39 χωρις να χασουμε δεδομενα πχ?

 

Ti διαφορα εχουν οι απλες ωμεγα με τις ωμεγα AOKP? και ποια εκδοση ειναι η τελευταια για ΑΟKP?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Πας wipe cache και mετα dalvic cache και μετα install zip fron sd.Για τη διαφορα της απλης με την AOKP ρωτησα 4 φορες αλλα δεν απαντηθηκε η ερωτηση οποτε μην εχεις ελπιδες να μαθεις.
Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμισεις εχεις κανει ομως? Εσυ εχεις την ομεγα ν38 και τι κερνελ?

 

Επισης αφησα 7 εφαρμογες στο background και οταν εκλεισα την οθονη περιμενα 5 λεπτα και οταν την ξανα ανοιξα δεν ειχε κλεισει καμια ενω στις ρυθμισεις λεει οτι τις "σκοτωνει" σωστα?

 

Εχω βαλει Profile aggresive και εχω αφησει μονο το Bluetooth και τον Launcher να τρεχουν. Toν κερνελ της 38 εχω. δεν εβαλα αλλον.

 

Αυτα που εχεις να κλεινουν (ολα εκτος απο αυτα που επιλεγεις να μενουν ανοιχτα) ανοιγουν αυτοματα με το που ενεργοποιεις την οθονη. Δε τις κλεινει μονιμα.. Με αλλα λογια ειναι κλειστες οσο εχεις απενεργοποιημενη την οθονη. Ασε ανοιχτο και συνδεμενο το wifi να δεις. Με το που ενεργοποιησεις την οθονη τοτε ξεκιναει ξανα και παει να ξανασυνδεθει. Ειναι ζητημα δευτερολεπτων. Ξαναλεω οτι το προγραμμα ειναι σχεδιασμενο για εξοικονομηση μπαταριας

και οχι ram (για ram εχει αλλα)

Για να δουμε τι λεει και η 39. Ελπζω να μη βγαζει και αυτη UI error με το transparent statusbar mod.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Στο προφιλ agrresive στο more τι σου λεει? εμενα τπτ.

Ενω οταν επιλεγω πχ τον slumberer τοτε στο more λεει stop runnig ups..

Επισης δεν μπορω να καταλαβω το μενου Deepsleep--->battery---> discharge και recharge.

Αφου αυτο δεν λειτουργει καθε φορα που κλεινει η οθονη?Αρα τι ακριβως επιλεγεισ απο εκεινο το μενου για το ποτε θα ενεργοποιηθει και ποτε θα απενεργοποιηθει το deepsleep με βαση το ποσοστο της μπαταριας? αφου ειπαμε το deepsleep ενεργοποιειται καθε φορα που κλεινεις την οθονη.

δεν το καταλαβαινω...

 

Επισης καποιες φορες μου πεταει μηνυματ ο προγραμμα για πιθανες εφαρμογες που δημιουργουν draining battery οπως πχ το dolphin browser η το exdialer..Ακομα και το ιδιο το προγραμμα battery stats plus..

Γιατι αυτο?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

αυτο που παρατηρησα στην κορυφαια οπως παντα V39 αλλα και στη 38 , ειναι οτι οταν οριζεις φοντο στην αρχικη & κλειδωματος μαζι αυτο οριζεται μονο στην αρχικη. Καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Στο προφιλ agrresive στο more τι σου λεει? εμενα τπτ.

Ενω οταν επιλεγω πχ τον slumberer τοτε στο more λεει stop runnig ups..

Επισης δεν μπορω να καταλαβω το μενου Deepsleep--->battery---> discharge και recharge.

Αφου αυτο δεν λειτουργει καθε φορα που κλεινει η οθονη?Αρα τι ακριβως επιλεγεισ απο εκεινο το μενου για το ποτε θα ενεργοποιηθει και ποτε θα απενεργοποιηθει το deepsleep με βαση το ποσοστο της μπαταριας? αφου ειπαμε το deepsleep ενεργοποιειται καθε φορα που κλεινεις την οθονη.

δεν το καταλαβαινω...

 

Επισης καποιες φορες μου πεταει μηνυματ ο προγραμμα για πιθανες εφαρμογες που δημιουργουν draining battery οπως πχ το dolphin browser η το exdialer..Ακομα και το ιδιο το προγραμμα battery stats plus..

Γιατι αυτο?

 

αυτο το deepsleep πρεπει αν ειναι για οταν δεν εχεις ενεργοποιημενο το agressive μαλλον για να κλεινει τα παντα. τουλαχιστον αυτο καταλαβα. εγω αυτο το εχω να ανοιγει οταν ειναι κατω απο 10% και Ignore στο turn off. Ειδοποιησεις δε μου βγαζει εμενα. Δες μηπως τα εχεις αυτα στη whitelist και τρεχουν ακομα και με απενεργοποιημενη οθονη.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

αυτο που παρατηρησα στην κορυφαια οπως παντα V39 αλλα και στη 38 , ειναι οτι οταν οριζεις φοντο στην αρχικη & κλειδωματος μαζι αυτο οριζεται μονο στην αρχικη. Καποια λυση?

 

Εγω πάντως που άλλαξα φόντο αλλαξε και στα δυο μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

αυτο το deepsleep πρεπει αν ειναι για οταν δεν εχεις ενεργοποιημενο το agressive μαλλον για να κλεινει τα παντα. τουλαχιστον αυτο καταλαβα. εγω αυτο το εχω να ανοιγει οταν ειναι κατω απο 10% και Ignore στο turn off. Ειδοποιησεις δε μου βγαζει εμενα. Δες μηπως τα εχεις αυτα στη whitelist και τρεχουν ακομα και με απενεργοποιημενη οθονη.

 

Αν το εχεις να ανοιγει στο 10 % αυτο σημαινει οτι καθε φορα που κλεινεις την οθονη δεν ενεργοποιειται το deepsleep.-->Μονο οταν πεσει η μπαταρια στο 10%

(Αφου το εχεις στο agreesive.) οχι δεν εχω ορισει καν whitelist.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την 39. Για να περάσω για να την δοκιμάσω την ρομ παρανοιντ αντροιντ πως την περνάω? Κάνω ότι κάνω και για την ομεγα.? Με μπερδεύει αυτό που γράφει για το update recovery...
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν το Pdroid (ειναι για να εμποδιζει την αποστολη προσωπικων δεδομενων μεσω εφαρμογων) ειναι ενσωματωμενο στην omega ή αν μπορουμε να το βαλουμε εμεις?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχε κάποιος θέμα με τις κλήσεις? μπορώ να πάρω κανονικά τηλ δεν μπορούν να με πάρουν απορρίπτεται αυτόματα.εχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις και είμαι με omega 39

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το μικρό λουκέτο δίπλα στο ρολόι (που προσωπικά λάτρεψα) υπάρχει τελικά στα Omega files? Δεν το βρίσκω όσο κι αν κοιτάζω.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν το Pdroid (ειναι για να εμποδιζει την αποστολη προσωπικων δεδομενων μεσω εφαρμογων) ειναι ενσωματωμενο στην omega ή αν μπορουμε να το βαλουμε εμεις?

αν θέλεις κάνε ερώτηση εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994860

παιδιά είχε κάποιος θέμα με τις κλήσεις? μπορώ να πάρω κανονικά τηλ δεν μπορούν να με πάρουν απορρίπτεται αυτόματα.εχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις και είμαι με omega 39

4. If you flash with no full wipe then you should remove your google account - clear data from phone + contacts then reboot and add your google account again to fix the link to contacts problem in call log and sms.

εγώ θα έκανα full wiped

στην αρχή την έβαλα χωρίς full wipe και ήταν όλα εντάξει (μετά με full wipe)

Καλησπέρα! Το μικρό λουκέτο δίπλα στο ρολόι (που προσωπικά λάτρεψα) υπάρχει τελικά στα Omega files? Δεν το βρίσκω όσο κι αν κοιτάζω.

6. The new mod "Lock Button @ status bar next to clock" locks the device when you press it, its not included in v39 but you can get it from http://goo.gl/524AQ

And you can remove it by flashing this http://goo.gl/Kp0pd

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχε κάποιος θέμα με τις κλήσεις? μπορώ να πάρω κανονικά τηλ δεν μπορούν να με πάρουν απορρίπτεται αυτόματα.εχω τσεκάρει τις ρυθμίσεις και είμαι με omega 39

 

Εμένα πάντως αυτό μου μοιάζει να είναι ενεργοποιημένη η λειτουργεία αποκλεισμού κλησης.

Για δοκιμασε να το τσεκάρεις και να το ξετσεκάρεις, κάνε κανένα clear cache και dalvik και restart μπας και στρώσει

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι "δυσκολο",δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο απλα με ειχε βολεψει παρα παρα πολυ στο νοκια ν9 που ειχα πριν.

Υπαρχει τροπος πχ καποιο mod οπου με το διπλο πατημα(tap)στην οθονη (η ακομα κai καπως αλλιως πχ swipe η οτιδηποτε )οταν ειναι κλειστη-κλειδωμενη να ξεκλειδωνει και να σε πεταει μετα στην lockscreen?

Aντι να παταμε δλδ συνεχεια το power button η το home button για να αναψει η οθονη?Πιστευω οτι κατι τετοιο θα ηταν το ιδανικο.

 

Επισης αν υπαρχει καποιο mod για τα recents applications να ανοιγουν δλδ μεσω ενος κουμπιου οπως πχ το mod με το "Lock Button @ status bar next to clock" κατι αντοιστοιχο και καποιο mod ωστε με το παρατεταμενο πατημα του menu button πχ να κλεινει τελειως μια εφαρμογη και να μην μενει ανοιχτη στα recent apps?

 

Στην OMEGA V39 Το v6 super charger περιλαμβανεται? στην προεπισκοπηση στο xda το εχει μεσα στα mods αλλα εγω δεν το βλεπω.Παρολα αυτα στο omega files μου εχει 2 επιλογες.

 

Remove v6 super charger

Restore v6 super charger

Που σημαινει οτι το εχω ηδη?Αλλα δεν το βρισκω και πουθενα στο κινητο.

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...