Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαίρεται παιδιά, αντιμετωπίζουμε ένα μικρό προβληματάκι. Ένας φίλος αγόρασε το galaxy s3 και του περάσαμε την omega rom (την ίδια μέρα που το πήρε). Παρατηρεί ένα πρόβλημα λέει ότι δεν το έρχονται τα μηνύματα, λέει ότι έρχεται 1 μήνυμα ανα 4 διαφορετικές προσπάθειες. Το πρόβλημα έιναι ότι εγώ δεν είμαι στην ίδια πόλη και δεν μπορώ να το πειράξω να δω μήπως φταίει κάτι στις ρυθμίσεις δικτύου. Έχει κανείς υπόψη του για το συγκεκριμένο θέμα, γιατί βλέπω αν δεν μπορέσουμε να δούμε τι είναι λάθος θα ξαναπάμε στην stock rom.

εκκαθάριση δεδομένων , το καλύτερο είναι να κάνει full wipe μιας και ήλθε από μαμά rom

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μπορειτε να με ενημερωσετε για την διαρκεια της μπαταριας?? ποσο κραταει??

θελω να ερθω απο miui, ειχα και στο παρελθον omega και λεω να ξαναγυρισω... αξιξει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την 36. Μετά απο εγκατάσταση perseus kernel κατά την εκκίνηση μου εμφανίζεται ενα κόκκινο θαυμαστικό πάνω αριστερά στην οθόνη. Είναι ανησυχητικό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την 36. Μετά απο εγκατάσταση perseus kernel κατά την εκκίνηση μου εμφανίζεται ενα κόκκινο θαυμαστικό πάνω αριστερά στην οθόνη. Είναι ανησυχητικό;

όχι

παιδια μπορειτε να με ενημερωσετε για την διαρκεια της μπαταριας?? ποσο κραταει??

θελω να ερθω απο miui, ειχα και στο παρελθον omega και λεω να ξαναγυρισω... αξιξει?

Πάνω από 5 ώρες με ανοιχτή οθόνη

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

 

Πάνω από 5 ώρες με ανοιχτή οθόνη

 

δηλ πανω απο 1,5 μερα με ανοιχτο το ιντερνετ του δυκτιου μου? (οχι το wifi)

Link to comment
Share on other sites

δηλ πανω απο 1,5 μερα με ανοιχτο το ιντερνετ του δυκτιου μου? (οχι το wifi)

με τόσες ώρες ανοιχτό π.χ. internet , λίγο λιγότερο , αρκεί να μην το ξυπνάνε "κακές" εφαρμογές

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος ξερει κατι..? το κακο ειναι οτι ακριβώς τα ίδια κανει και με την official ελληνική ρομ λετε να ειναι πρόβλημα με το hardware αλλα και πάλι αυτο μου το έχουν παρουσιάσει 3 συσκευές το s3 της γυναικας μου το παλιό δικό μου s3 και το τωρινό δικο μου note 2 εχω ψαξει παντου χωρίς να εχω καταφέρει να βρω μια λύση

 

 

 

εντοπισα οτι το προβλημα με τα μηνυματα το κανει μονο οταν λαμβανω μηνυμα και το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο οταν ειναι σε χρηση και λαβω μηνυμα δεν παρουσιαζει καποιο προβλημα..

περιγραφω πως εχει το προβλημα

σε κατασταση αναμονης με κλειδωμενη οθονη οταν λαμβανω μηνυμα εμφανιζεται στην οθονη κλειδωματος το μηνυμα και αυτοματος η οθονη κληνει ακαριαια σε αυτην την περιπτωση οταν παω να διαβασω το μηνυμα απευθειας απο την οθονη κλειδωματος η κανονικα απο την εφαρμογη των μηνυματον μου εμφανιζει το μηνυμα για 2 δευτερολεπτα και αμεσως με πεταει πισω στην αρχικη οθονη

στην περιπτωση που οταν λαβω το μηνυμα και η οθονη κλειδοματος αργησει να σβησει τοτε το μηνυμα το βλεπω κανονικα χωρις δυσλειτουργια . κατα καποιο τροπο διορθωθηκε απενεργοποιοντας την λειτουργια προεπισκοπηση μηνυματος στη γραμμη καταστασης απο το μενου μηνυματων δυδτυχως ομως δεν λειτουργισε και sto note 2 και εκει παραμενει ακριβως το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχω την v36 και είδα ότι αύριο κυκλοφορεί η v38 η οποία έχει το νέο firmware ZSEMA1. Ποια η διαφορά με το XXELLC της v37.1 τη στιγμή που είναι μόνο για Ασία;

Αξίζει να να το εγκαταστήσω αύριο ή να μείνω στο v36 ;

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχω την v36 και είδα ότι αύριο κυκλοφορεί η v38 η οποία έχει το νέο firmware ZSEMA1. Ποια η διαφορά με το XXELLC της v37.1 τη στιγμή που είναι μόνο για Ασία;

Αξίζει να να το εγκαταστήσω αύριο ή να μείνω στο v36 ;

αν έχεις αμφιβολία , κάνε nandroid backup αυτήν που έχεις , βάλε την νέα και ίσως να μην γυρίσεις πίσω

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader παραμένει ο παλιός σε v37.1 Και 38 ;

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη φαινεται η 38,αλλα δεν βλεπω το λουκετακι πουθενα που υπηρχε πανω δεξια στο notification bar και με ειχε βολεψει αφανταστα...Που το ξαναβρισκουμε?
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη φαινεται η 38,αλλα δεν βλεπω το λουκετακι πουθενα που υπηρχε πανω δεξια στο notification bar και με ειχε βολεψει αφανταστα...Που το ξαναβρισκουμε?

 

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=36857682&postcount=44708 στην όγδοη οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω πολυ :happy::D

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω την 38. ξερει κανεις πως να επαναφερω τον ηχο εκκινησης και τον ηχο καμερας?

 

edit: το βρηκα μεσα απο το Omega files. Μπραβο ρε παιδια αυτο θα πει full customization!

 

τωρα ψαχνω πως να τα ξανααπενεργοποιησω... υπαρχει κανενα flashable αρχειο?

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω την 38. ξερει κανεις πως να επαναφερω τον ηχο εκκινησης και τον ηχο καμερας?

 

Από την εφαρμογή Omega Files.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή Omega Files.

Με τι τροπο τα περναω ομως φιλε μου?Μου κατεβαζει ενα zip αρχειο που μεσα εχει δυο φακελους και δεν ξερω πως τα περναω.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τροπο τα περναω ομως φιλε μου?Μου κατεβαζει ενα zip αρχειο που μεσα εχει δυο φακελους και δεν ξερω πως τα περναω.

 

οπως περασες και την ωμεγα μεσα απο cwm. βαλε τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη του τηλεφ. μπες σε clockworkmod recovery και πατα install zip from internal sd card

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Mε wipe/dalvic παλι σωστα?Επισης στο xda βλεπω στα screenshots να εχει omega settings ενω εγω στο δικο μου δεν εχω τετοια επιλογη.Εχω κανει κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Mε wipe/dalvic παλι σωστα?Επισης στο xda βλεπω στα screenshots να εχει omega settings ενω εγω στο δικο μου δεν εχω τετοια επιλογη.Εχω κανει κατι λαθος?

wipe cache partition

advanced > wipe dalvik cache

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=36858714&postcount=44715

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη ειμαι noob θα ηθελα λιγο ακομα τη βοηθεια σου.Μου εδωσες ενα link που δειχνει το omega settings χωρις να εχει ενα download button για να το κατεβασω και δεν ξερω που ακριβως χρησιμευει το link.Το xda ειναι το χειροτερο φορουμ για noobs οποτε καταλαβαινεις οτι ακρη δεν εβγαλα.Αν μπορεις λιγη βοηθεια παραπανω.Σε ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη ειμαι noob θα ηθελα λιγο ακομα τη βοηθεια σου.Μου εδωσες ενα link που δειχνει το omega settings χωρις να εχει ενα download button για να το κατεβασω και δεν ξερω που ακριβως χρησιμευει το link.Το xda ειναι το χειροτερο φορουμ για noobs οποτε καταλαβαινεις οτι ακρη δεν εβγαλα.Αν μπορεις λιγη βοηθεια παραπανω.Σε ευχαριστω.

νόμιζα το είχες (από το play store)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26325755&postcount=2

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο το εχω αλλα βασικα ρωτησα για το screenshot που ειδα στο xda και δειχνει ενα μενου που λεγεται omega settings και επειδη εγω στο δικο μου μενου του s3(με περασμενη omega rom) δεν εχω omega settings ελεγα μηπως κανω κατι λαθος.

 

 

Edit:Μολις ειδα και στο λινκ που εδωσες οτι διπλα στο omega files εχει ενα ξεχωριστο εικονιδιο που λεγεται omega settings.Aυτο δεν εχω.

Edited by gkalas
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο το εχω αλλα βασικα ρωτησα για το screenshot που ειδα στο xda και δειχνει ενα μενου που λεγεται omega settings και επειδη εγω στο δικο μου μενου του s3(με περασμενη omega rom) δεν εχω omega settings ελεγα μηπως κανω κατι λαθος.

Edit:Μολις ειδα και στο λινκ που εδωσες οτι διπλα στο omega files εχει ενα ξεχωριστο εικονιδιο που λεγεται omega settings.Aυτο δεν εχω.

ναι είναι στις εφαρμογές

πέρασε πάλι την rom με τα 2 wipe

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...