Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα θέματα είναι συμβατά αυτά που αναφέρονται στη συγκεκριμένη Ρομ. Επίσης για back up η μέσω ας πούμε nadroid back up η απο το titanium back up που θα βρεις στο playstore το οποίο είναι ενα καταπληκτικό εργαλείο αν καταλάβεις πως λειτουργει.

 

Το θέμα είναι ότι δεν γράφει ποια είναι συμβατά με την v49 και έχω μπερδευτεί λίγο, ειδικά με τα παλιά θέματα...:wacko:

Σχετικά με το backup το titanium το έχω και είναι κορυφή, αλλά αυτό παίρνει μόνο τις εφαρμογές και όχι όλη τη ρομ, οπότε σε αυτήν την περίπτωση δε θα χρειαστεί. Αυτό που είναι αναγκαίο είναι το backup από custom recovery μιας και αυτό θα κάνει επαναφορά εάν προκύψει το οτιδήποτε... Οπότε εγώ θα χρειαστώ nandroid backup μάλλον;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ότι δεν γράφει ποια είναι συμβατά με την v49 και έχω μπερδευτεί λίγο, ειδικά με τα παλιά θέματα...:wacko:

Σχετικά με το backup το titanium το έχω και είναι κορυφή, αλλά αυτό παίρνει μόνο τις εφαρμογές και όχι όλη τη ρομ, οπότε σε αυτήν την περίπτωση δε θα χρειαστεί. Αυτό που είναι αναγκαίο είναι το backup από custom recovery μιας και αυτό θα κάνει επαναφορά εάν προκύψει το οτιδήποτε... Οπότε εγώ θα χρειαστώ nandroid backup μάλλον;

 

Καλό είναι με του που "φέρεις" το κινητό σε κατάσταση που θες, με τις εφαρμογές που θες και το δεις 1-2 μέρες ότι δουλέψει οκ (smoothness, stability, μπαταρία), να πάρεις ένα nandroid backup, για λόγους ασφαλείας και καλό είναι να το έχεις σε ασφαλές μέρος (όχι στην internal sd). Εδώ προσοχή γιατί κάποιες recovery δε "βλέπουν" την εξωτερική (αναλόγως το format τους), οπότε αν το έχεις στην εξωτερική μνήμη, έχεις παραπάνω παίδεμα κατά την μεταφορά - φλασάρισμα του.

Από κει και πέρα παίρνε συχνότερο backup των εφαρμογών (μέσω titanium π.χ.) Οπότε αν κατά τη διάρκεια κάποιων πειραματισμών (φλασαρίσματα π.χ.) στραβώσει κάτι, με restore του nandroid backup φέρνεις το κινητό σε καλή κατάσταση και κατόπιν με το titanium έχεις εφαρμογές - δεδομένα.

Αναφορικά με τα φλασαρίσματα των θεμάτων, συνήθως ΑΝ στραβώσει κάτι (ή το θέμα δε σου αρέσει) διορθώνεται με ξαναπέρασμα της rom (χωρίς full wipe) απλά με cache + dalvik cache.

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι με του που "φέρεις" το κινητό σε κατάσταση που θες, με τις εφαρμογές που θες και το δεις 1-2 μέρες ότι δουλέψει οκ (smoothness, stability, μπαταρία), να πάρεις ένα nandroid backup, για λόγους ασφαλείας και καλό είναι να το έχεις σε ασφαλές μέρος (όχι στην internal sd). Εδώ προσοχή γιατί κάποιες recovery δε "βλέπουν" την εξωτερική (αναλόγως το format τους), οπότε αν το έχεις στην εξωτερική μνήμη, έχεις παραπάνω παίδεμα κατά την μεταφορά - φλασάρισμα του.

Από κει και πέρα παίρνε συχνότερο backup των εφαρμογών (μέσω titanium π.χ.) Οπότε αν κατά τη διάρκεια κάποιων πειραματισμών (φλασαρίσματα π.χ.) στραβώσει κάτι, με restore του nandroid backup φέρνεις το κινητό σε καλή κατάσταση και κατόπιν με το titanium έχεις εφαρμογές - δεδομένα.

Αναφορικά με τα φλασαρίσματα των θεμάτων, συνήθως ΑΝ στραβώσει κάτι (ή το θέμα δε σου αρέσει) διορθώνεται με ξαναπέρασμα της rom (χωρίς full wipe) απλά με cache + dalvik cache.

 

Σωστό μου ακούγεται μιας και τα περισσότερα recovery όπως αυτό του philz διαβάζουν κανονικά την εξωτερική κάρτα. Το τιτάνιουμ έχει να κάνει σε μεγαλύτερο βαθμό με την ασφάλεια των εφαρμογών και όχι τόσο της ρομ εάν πάει κάτι στραβά...

 

Σχετικά με τα απροσδόκητα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από την εγκατάσταση αυτών των θεμάτων, μέχρι σήμερα πίστευα ότι διορθώνεται και με επαναφορά της ρομ από το recovery(εάν κατάλαβα καλά για αυτό παίρνουμε το nandroid backup) Τώρα εφόσον χρειαστεί αλλαγή και όχι διαγραφή ενός θέματος δεν θα μπορούσε να περαστεί ένα άλλο από το recovery με τον ίδιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....εχω βαλει την 49 εδω και 2 εβδομαδες περιπου με motomoto theme....ολα καλα αλλα καποιες φορες οταν μιλαω στο τηλεφωνο ανοιγει το φλας η το gps και γενικος σαν κατεβαινει χωρις λογο το notification drawer και οχι δεν το κανω με το αυτι μου...
Link to comment
Share on other sites

Για την 4.2.2. υπαρχει τροπος να εχουμε διαφανη μπαρα πανω στα οικονιδια (μπαταρια - σημα - ρολοι) ωστα να φενεται full η οθονη ολη , οπως ειναι στο S4 ??? Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε στοκ 4.1.2 και πέρασα την Omega 46.1. ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες, οπότε τουλάχιστον έχω backup...

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο τηλεφωνίας και από ότι είδα στα FAQ πρεπει να τσεκάρω το ΙΜΕΙ? Στη συνέχεια λέει ότι ας ελπίσουμε ότι πήρατε EFS backup (που πήρα).

 

Τι κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε στοκ 4.1.2 και πέρασα την Omega 46.1. ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες, οπότε τουλάχιστον έχω backup...

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο τηλεφωνίας και από ότι είδα στα FAQ πρεπει να τσεκάρω το ΙΜΕΙ? Στη συνέχεια λέει ότι ας ελπίσουμε ότι πήρατε EFS backup (που πήρα).

 

Τι κάνουμε τώρα?

 

Αρχικά πες μας σε ποια stock ήσουν. Έχουμε πει πως στο τελευταίο update που έδωσε η Samsung στο S3, άλλαξε την διαδρομή του φακέλου EFS. Οπότε εσυ πέρασες μια προηγούμενη ρομ (παλαιότερη), και τώρα δεν διαβάζει τον EFS, οπότε και δεν έχει σήμα κλπ.

Θα δεις σε ποια ρομ ήσουν και θα περάσεις το συγκεκριμένο modem. Όλα θα φτιάξουν τότε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις και απο εμενα.Εχω την 49 omega και στο multiwindow δε μπορω πλεον να βαλω δικα μου εικονιδια.Ενω μου τα δειχνει στο enable μολις κανω reboot παλι δε μου τα εμφανιζει ουτε στη μπαρα ουτε στην επεξεργασια.Ξερει κατι καποιος για αυτο?

Επισης δε μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην εξωτερικη sd.Πατα στο move και με πεταει στις ρυθμισεις εφαρμογων και μου εχει μονο απεγκατασταση και διακοπη της εφαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε στοκ 4.1.2 και πέρασα την Omega 46.1. ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες, οπότε τουλάχιστον έχω backup...

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο τηλεφωνίας και από ότι είδα στα FAQ πρεπει να τσεκάρω το ΙΜΕΙ? Στη συνέχεια λέει ότι ας ελπίσουμε ότι πήρατε EFS backup (που πήρα).

 

Τι κάνουμε τώρα?

 

το ιδιο προβλημα ειχα και γω στην 46.1 αλλα και αλλος φιλος μου με S3 , δοκομασαμε και αλλες 4.2.2 τιποτα !!!!!

Δεν ειχαμε δυκτιο καθολου και ελεγε κατα την κληση " μη εγγεγραμενο στο δυκτιο "

 

δοκιμασαμε αλλα modem , τιποτα !!! ξαναγυρισαμε στην 4.1.2 !!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και γω στην 46.1 αλλα και αλλος φιλος μου με S3 , δοκομασαμε και αλλες 4.2.2 τιποτα !!!!!

Δεν ειχαμε δυκτιο καθολου και ελεγε κατα την κληση " μη εγγεγραμενο στο δυκτιο "

 

δοκιμασαμε αλλα modem , τιποτα !!! ξαναγυρισαμε στην 4.1.2 !!

 

Δεν θέλει"αλλα" modem. Θέλει το συγκεκριμένο που είχε στην stock. Αν μας πει ποια είχε, θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει"αλλα" modem. Θέλει το συγκεκριμένο που είχε στην stock. Αν μας πει ποια είχε, θα σας πω.

 

οταν λες στην stock , εννοεις αυτην που ειχε οταν αγορασα το κινητο ??

 

αν ναι ειχε αυτην : http://androidromupdate.com/2013/01/18/samsung-galaxy-s3-i9300xxella-android-4-1-2-stock-rom-firmware-list/

 

δηλαδη να βρω το modem αυτης και να το βαλω στην Omega 4.2.2 ? Απο το omega files να το κατεβασω για 4.2.2 ?

γιατι ομως δεν θα επρεπε να παιζει και με την omega 4.2.2 με το δικο της modem ?

Link to comment
Share on other sites

οταν λες στην stock , εννοεις αυτην που ειχε οταν αγορασα το κινητο ??

 

αν ναι ειχε αυτην : http://androidromupdate.com/2013/01/18/samsung-galaxy-s3-i9300xxella-android-4-1-2-stock-rom-firmware-list/

 

δηλαδη να βρω το modem αυτης και να το βαλω στην Omega 4.2.2 ? Απο το omega files να το κατεβασω για 4.2.2 ?

γιατι ομως δεν θα επρεπε να παιζει και με την omega 4.2.2 με το δικο της modem ?

 

Δεν μου δείχνεις κάποια συγκεκριμένη. Είναι γενικά η XXELLA. Ποιας χώρας είχες? Θα το βρεις, είτε από το Omega files είτε από το xda, θα το περάσεις και θα είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

ναι sory , λοιπον ειχα της vodafone οταν το πηρα το κινητο , ειναι αυτη που βρηκα στο samfirmware:

Model: GT-I9300

Country: Greece (Vodafone)

Version: Android 4.1.2

Changelist: N/A

Build date: Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000

Product Code: VGR

PDA: I9300XXELLA

CSC: I9300VFGELL3

MODEM: I9300BUELL1

 

Aρα modem ειναι το Ι9300ΒUELL1 .

 

δεν υπαρχει στο omega files ακριβως το ιδιο , εννοεις να καταβασω καπιο modem Ι9300ΒUExxx , και να το εγκαταστησω σε π.χ. οπια 4.2.2 εχω προβλημα ?????? (μεσω recovery)

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτή πέρασες κάποια άλλη? Επειδή είναι παλιό το modem αυτής της ρομ, οπότε δε νομίζω να αλλαξε ο efs.
Link to comment
Share on other sites

Περασα μια αλλη 4.2.2 απο xda , δεν εκανα efs backup.

Σε αυτην που περασα μου εκανε το προβλημα , μετα περασα την 4.2.2 omega και υπηρχε και εκει το προβλημα , και οποια 4.2.2 περναγα ειχα θεμα , μονο οταν περασα την 4.1.2 omega ειναι ολα ΟΚ , και με αυτην ειμαι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Περασα μια αλλη 4.2.2 απο xda , δεν εκανα efs backup.

Σε αυτην που περασα μου εκανε το προβλημα , μετα περασα την 4.2.2 omega και υπηρχε και εκει το προβλημα , και οποια 4.2.2 περναγα ειχα θεμα , μονο οταν περασα την 4.1.2 omega ειναι ολα ΟΚ , και με αυτην ειμαι τωρα.

 

Στην πρώτη 4.2.2 που δοκίμασες, έτρεχε κανονικά το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη 4.2.2 που δοκίμασες, έτρεχε κανονικά το τηλέφωνο?

 

Oχι , με το που εγκατεστησα για πρωτη φορα την 4.2.2 (απο xda η πρωτη) , αφου εκανα root το κινητο , εβαλα τον recovery και ολα καλα , μολις μπηκε η 4.2.2 δεν ειχα δυκτιο , και μαλιστα στο "ρυθμισεις" - "πληροφοριες συσκευης" - 'Κατασταση" στο Δικτυο μου εβγαζε "κανενα" και μαλιστα στο ΙΜΕΙ μου εβγαζε "αγνωστο" αν θυμαμαι καλα.

Εβαλα και αλλη 4.2.2 , εβαλα και omega 4.2.2 ..... το ιδιο !!!

 

Στην αρχη φοβηθηκα μην εχει προβλημα η καρτα microSIM , γιατι δεν το εχω πολυ καιρο το S3 και πριν ειχα S2 με καρτα SIM την μεγαλη και πηγα vodafone και μου εδωσαν MicroSIM για το S3.

 

Εβαλα τωρα την 4.1.2 omega και ειναι ΟΚ !!

 

Παιζει να μου κολησε τιποτα η πρωτη 4.2.2 που εβαλα ?

για την ακριβια αυτη : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2333102

Link to comment
Share on other sites

Στην 49 πως μπορώ να κάνω λίγο διάφανη την πάνω μπάρα?

 

https://www.dropbox.com/s/13pl095wzycyi0z/transparent_StatusBar.zip

 

εγκατασταση μεσω recovery , απλα θα σου επανεφερει το stock εικονιδιο της μπαρας σηματος δικτυου αλλα και της μπαταριας.

Μετα περασε ενα theme και θα εισαι ΟΚ (μενει το διαφανες)

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας σας στην 49 omega απενεργοποιημένο τον ήχο κατά της λήψης μιας εικόνας; Και γνωρίζετε πως θα ξαναλειτουργήσει δίχως να χαθούν οι τροποποιήσεις από την ομάδα της Omega;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα με Omega 49 και Theme Galagas Mixed

Το εικονιδιο της μπταταριας εχει διαφορα απο την κανονικη τιμη που φενετε στις ρυθμισεις.

Μαλιστα αν φορτισο το κινητο πανε και τα 2 στο 100% αλλα η κανονικη τιμη % πεφτει πιο γρηγορα στις ρυθμισεις με αποτελεσμα να εχουν μια διαφορα 7 με 9 % η οποια μενει μεχρι τελους .

 

δοκιμασα wipe , και Bettery calibration .... τιποτα !!!!

 

Γιατι το κανει αυτο ?? μπορει να φταιει το Τheme ?

 

φωτο :

Link to comment
Share on other sites

Είχα την MG4 Euro. Αυτό που με φόβισε αρχικά ήταν ότι έκανα restore nandroid image και δεν διορθώθηκε. Δεν υπήρχε imei καθόλου.

 

Τελικά έκανα ένα hard reset και ξαναπερασα την Mg4. Εμφανίστηκε ξανά το imei, μετά πέρασα και το nandroid image ξανά και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

το πιο ελαφρυ θεμα για την omega v49 ποιο ειναι ρε παιδια ; ξερω αυτο που ρωταω ειναι υποκειμενικο αλλα για να ακουσω αποψεις.εγω εχω το motomoto πανω αλλα ειναι λιγο παλιο :)
Link to comment
Share on other sites

το πιο ελαφρυ θεμα για την omega v49 ποιο ειναι ρε παιδια ; ξερω αυτο που ρωταω ειναι υποκειμενικο αλλα για να ακουσω αποψεις.εγω εχω το motomoto πανω αλλα ειναι λιγο παλιο :)

 

Χωρίς να επιμένω, μήπως τα θέματα αλλάζουν απλά τα εικονίδια π. χ. και δε "βαραίνουν" τη rom;

Ας με διορθώσει κάποιος....

 

Και γω motomoto έχω...

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να επιμένω, μήπως τα θέματα αλλάζουν απλά τα εικονίδια π. χ. και δε "βαραίνουν" τη rom;

Ας με διορθώσει κάποιος....

 

Και γω motomoto έχω...

 

καλησπερα!ας μας πει καποιος στα σιγουρα αλλα πιστευω οσο μεγαλυτερο "ογκο" εχει καθε θεμα τοσο "βαρυτερο" ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...