Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν εχει ουσιαστικη διαφορα απο την 49 να μπω στην διαδικασια να το κανω....γιατι εχω αρκετα πραγματακια πανω στο κινητου μου τα οποια θελουν στησιμο απο την αρχη!thanx

 

Φιλέ μην τη περάσεις αν δεν θες..διάφορες δεν θα δεις μεγάλες. Εγώ εκεί που είδα διάφορα είναι όταν τη πέρασα χωρις τα καλουδια της samsung. Αμα θες να δεις διαφορά περνά πχ τον Perseus kernel βάλε και το κινητό σου overclock στα 1.6 και θα πετάει. Το έχω σχεδόν ενα χρονο έτσι δίχως το παραμικρό πρόβλημα. Και είναι πραγματικά alagaristo

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλέ μην τη περάσεις αν δεν θες..διάφορες δεν θα δεις μεγάλες. Εγώ εκεί που είδα διάφορα είναι όταν τη πέρασα χωρις τα καλουδια της samsung. Αμα θες να δεις διαφορά περνά πχ τον Perseus kernel βάλε και το κινητό σου overclock στα 1.6 και θα πετάει. Το έχω σχεδόν ενα χρονο έτσι δίχως το παραμικρό πρόβλημα. Και είναι πραγματικά alagaristo

 

καλημερα φιλε μου , τωρα ειδα το μηνυμα ! να περασω v49 με perseus και 1.6 θα παει σφαιρα ; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου , τωρα ειδα το μηνυμα ! να περασω v49 με perseus και 1.6 θα παει σφαιρα ; ευχαριστω

 

Ασε τη ρομ που εχεις και φλασαρε τον perseus kernel. Μετα βάλτο να τρέχει στα 1.6 μέσω stweaks η μέσω setcpu. Δες τη διάφορα και αν σου αρέσει κρατά το.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ασε τη ρομ που εχεις και φλασαρε τον perseus kernel. Μετα βάλτο να τρέχει στα 1.6 μέσω stweaks η μέσω setcpu. Δες τη διάφορα και αν σου αρέσει κρατά το.

 

αυτο εννοουσα!εχω την 49 περναω perseus και μετα απλα μετακινω απο 1.4 σε 1.6 ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοουσα!εχω την 49 περναω perseus και μετα απλα μετακινω απο 1.4 σε 1.6 ?

 

Ναι.. Με τα προγράμματα που σου είπα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Με τα προγράμματα που σου είπα.

 

δοκιμασα gta vice Και εχω δει αρκετη διαφορα! απο θεμα θερμοκρασιας του επεξεργαστη εχουμε καποια ενδειξη; φανταζομαι απο θεμα μπαταριας οχι καποια ιδιαιτερη extra καταναλωση ετσι; Νομιζω οτι εχουμε τον ιδιο cpu με το Note ii αλλα underclocked?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα gta vice Και εχω δει αρκετη διαφορα! απο θεμα θερμοκρασιας του επεξεργαστη εχουμε καποια ενδειξη; φανταζομαι απο θεμα μπαταριας οχι καποια ιδιαιτερη extra καταναλωση ετσι; Νομιζω οτι εχουμε τον ιδιο cpu με το Note ii αλλα underclocked?

 

Αν θες να κανεις δοκιμές πάντως μέχρι 1.7 να το πάς. Επίσης αλλάξε απο pegasus σε performance και θα δεις και εκεί μεγάλη διάφορα. Αλλά μόνιμα θα το εχεις στο 1.6 με pegasus που το έχω δοκιμασμένο. Θερμοκρασίες και μπαταρία νομιζω οτι δεν αλλάζουν και πολλά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κανεις δοκιμές πάντως μέχρι 1.7 να το πάς. Επίσης αλλάξε απο pegasus σε performance και θα δεις και εκεί μεγάλη διάφορα. Αλλά μόνιμα θα το εχεις στο 1.6 με pegasus που το έχω δοκιμασμένο. Θερμοκρασίες και μπαταρία νομιζω οτι δεν αλλάζουν και πολλά.

 

καλησπερα!με την επιλογη perfomance στον perseus kernel η διαφορες με το pegasus Ποιες ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανα κολπο για screenshot υπάρχει; Δοκιμαζω αυτο με την κίνηση χεριού αλλά τζίφος.

 

Κράτα πατημένο το home button και το power button μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καποιο νεο καποιο παιδι που εχει δοκιμασει τη νεα εκδοση να μας πει εντυπωσεις;

 

Αν λες για την 50.1 είναι μια σωστή ρομ χωρίς προβλήματα. Δουλεύει γρήγορα δεν καταναλώνει μπαταρία άσκοπα και γενικά είναι μια ρομ που θα σε κάνει να ευχαριστηθείς το κινητό

 

Υστερόγραφο (σαν να γράφω γράμμα νοιώθω)

Εχω 134 εφαρμογές 5 μαιλ 30 rss Facebook twitter instagram και γενικά το ξεζουμιζω μεσα στην ημέρα. Δεν μου βγάζει πρόβλημα αυτη η ρομ.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Αν λες για την 50.1 είναι μια σωστή ρομ χωρίς προβλήματα. Δουλεύει γρήγορα δεν καταναλώνει μπαταρία άσκοπα και γενικά είναι μια ρομ που θα σε κάνει να ευχαριστηθείς το κινητό

 

Υστερόγραφο (σαν να γράφω γράμμα νοιώθω)

Εχω 134 εφαρμογές 5 μαιλ 30 rss Facebook twitter instagram και γενικά το ξεζουμιζω μεσα στην ημέρα. Δεν μου βγάζει πρόβλημα αυτη η ρομ.

 

Καλημερα ναι για την 50.1 λεω, επειδη τα παιδια αναφεραν για φορματ καλυτερα οταν προερχεσαι απο αλλη και ειναι μια διαδικασια γι αυτο ηθελα να σιγουρευτω. Επισης τρεχω σε 1.6 εδω και λιγες μερες χωρις προβλημα, με siyah kernel

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ναι για την 50.1 λεω, επειδη τα παιδια αναφεραν για φορματ καλυτερα οταν προερχεσαι απο αλλη και ειναι μια διαδικασια γι αυτο ηθελα να σιγουρευτω. Επισης τρεχω σε 1.6 εδω και λιγες μερες χωρις προβλημα, με siyah kernel

 

Εγώ πάντως έρχομαι από την σαράντα νομίζω που εκει ειχα κάνει καθαρή εγκατάσταση αλλά μετά από εκεί και μετά πάντα χωρίς full wipe και τις έχω περάσει όλες όσες έβγαλε εως την 50.1 και όπως και προανέφερα δεν έχω βρει πρόβλημα στην τελευταία του ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για την 50.1 είναι μια σωστή ρομ χωρίς προβλήματα. Δουλεύει γρήγορα δεν καταναλώνει μπαταρία άσκοπα και γενικά είναι μια ρομ που θα σε κάνει να ευχαριστηθείς το κινητό

 

Υστερόγραφο (σαν να γράφω γράμμα νοιώθω)

Εχω 134 εφαρμογές 5 μαιλ 30 rss Facebook twitter instagram και γενικά το ξεζουμιζω μεσα στην ημέρα. Δεν μου βγάζει πρόβλημα αυτη η ρομ.

 

Θα διαφωνησω με την αποψη οτι η 50 ρομ εχει να προσφερει κατι το διαφορετικο συγκριτικα με την αλλη. Ξεζουμιζοντας και τις 2 ρομ δεν παρατηρησα καμια διαφορα στην μπαταρια ενω και στον τομεα της ταχυτητας και της ανταποκρισης δεν υπαρχουν δραματικες αλλαγες. Αποψη μου αν εχεις τη 49 δεν χρειαζεται να φλασαρεις ντε και καλα την 50 εκτος αν θελεις να τη δοκιμασεις απο περιεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω με την αποψη οτι η 50 ρομ εχει να προσφερει κατι το διαφορετικο συγκριτικα με την αλλη. Ξεζουμιζοντας και τις 2 ρομ δεν παρατηρησα καμια διαφορα στην μπαταρια ενω και στον τομεα της ταχυτητας και της ανταποκρισης δεν υπαρχουν δραματικες αλλαγες. Αποψη μου αν εχεις τη 49 δεν χρειαζεται να φλασαρεις ντε και καλα την 50 εκτος αν θελεις να τη δοκιμασεις απο περιεργεια...

 

Ναι σωστό και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε , κραταω την 49 με 1.6 overclocking και siyah kernel.... θα περιμενω κατι αρκετα πιο γρηγορο για να αλλαξω παιδια! για να δουμε!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.:)

Εδωσε ενας φιλος το s3 με σπασμενη οθονη,μιας και αυτος βρηκε την ευκαιρια να παρει το s4:D,ειναι θεμα ημερων να μου ερθει το ανταλακτικο ,και σκεφτομαι να το στησω απο την αρχη (καθαρη εγκατασταση)

λεω να του περασω την V.50 (εχετε να προτεινετε καποια αλλη?) διαβασα καπου στα τελευταια ποστ,οτι η 49 με αλλο κερνελ ειναι καλυτερη)

στους οδηγους με μια ματια λεει μονο Wipe data / factory reset πριν το ινσταλ.

χρειαζεται να κανω κατι αλλο πριν περασω την ρομ?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.:)

Εδωσε ενας φιλος το s3 με σπασμενη οθονη,μιας και αυτος βρηκε την ευκαιρια να παρει το s4:D,ειναι θεμα ημερων να μου ερθει το ανταλακτικο ,και σκεφτομαι να το στησω απο την αρχη (καθαρη εγκατασταση)

λεω να του περασω την V.50 (εχετε να προτεινετε καποια αλλη?) διαβασα καπου στα τελευταια ποστ,οτι η 49 με αλλο κερνελ ειναι καλυτερη)

στους οδηγους με μια ματια λεει μονο Wipe data / factory reset πριν το ινσταλ.

χρειαζεται να κανω κατι αλλο πριν περασω την ρομ?

ευχαριστω προκαταβολικα

 

την 49 την δουλευω ενα μηνα περιπου και μια εβδομαδα με Overclocking δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με 65 εφαρμογες ,7 παιχνιδια, 4 email φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

kai πολυ καλα κανεις!

απ'οτι διαβασα ειναι πολυ καλη ρομ που φορας

απλα τα βηματα στο cwm ηθελα να ρωτησω πια ειναι η σειρα, wipe-format system-και μετα install?

Link to comment
Share on other sites

kai πολυ καλα κανεις!

απ'οτι διαβασα ειναι πολυ καλη ρομ που φορας

απλα τα βηματα στο cwm ηθελα να ρωτησω πια ειναι η σειρα, wipe-format system-και μετα install?

 

εγω κάνω megawipe.zip το οποιο κανει ολα τα wipe μαζι με format system

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια , ειχα ξαναρωτησει πιο παλια αλλα δεν απαντησε κανεις.

Και σε ολες τις omega αλλα και σε αλλες rom οταν κανω backup απο recovery στην sdcard (στο τηλεφωνο δηλαδη) το backup γινετε κανονικα στον φακελο clockworkmod αλλα οταν μπω στο κινητο και παω στον φακελο ειναι κενος !! που ειναι το αρχειο ??

Στο restore στον recovery το βρησκει να κανει restore , αλλα μεσα στο κινητο απο το my files δεν το βλεπω !!!!! που στο καλο ειναι ??

 

Η ιδια διαδικασια αν γίνει στην externalSD (στη microSD δηλαδη) ολα καλα , υπαρχει το αρχειο στην καρτουλα στον φακελο clockworkmod !!

 

Στη μνημη του τηλεφωνου που στο καλο ειναι ??:mad: εχω ψαξει εναν εναν ολους τους φακελους ..... πουθενα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , αποφασισα κ γω να παω σε custom rom κ συγκεκριμενα σε omega

Εγκατεστησα την AOPK ROM αλλα υπηρχαν λειτουργιες στο τηλεφωνο που πλεον δεν μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν οποτε ξεκινησα να εγκαταστησω την Samsung based αλλα όταν πηγαινα να επιλεξω από το recovery mode την omega 50.1 μου εμφανιζονταν παλι η AOPK ROM εκδοση που ειχα εγκαταστησει.

Τελικα αφου δεν ηξερα τι αλλο να κανω εκανα restore στην εργοστασιακη rom μεσω του Nandroid και εκανα παλι την διαδικασια η οποια πλεον εγινε κανονικα αφου στην επιλογη του zip folder εμφανιζονταν πλεον το αρχειο omega 50.1.

Μετα ομως την εγκατασταση μεσα στην εσωτερικη μνημη του τφ διαπιστωσα οτι υπαρχει ενας φακελος με ονομασια ΄΄0΄΄ ο οποιος εχει σχεδον ολα τα αρχεια που φαινονται και στην υπολοιπη μνημη του τφ κ εχουν μεγεθος περιπου 4 gb... μαλιστα περιεχουν μεσα και την custom rom σε zip μορφη η οποια υπαρχει και στην υπολοιπη μνημη. Δηλαδη με λιγα λογια ενας φακελος με σχεδον τα ιδια αρχεια που υπαρχουν και στην υπολοιπη μνημη

τι εχω κανει λαθος ????

πρεπει να τα σβησω????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μιας και βλεπω οτι αργει η επισημη αναβαθμιση της σαμσουνγκ ελεγα να δοκιμασω μια custom rom. Ειμαι κατοχος και του S1 και γνωριζω πανω κατω τις διαδικασιες...αυτο που ηθελα να ρωτησω επειδη την επαθα με το παλιοτερο κινητο , οι ρομς στο S3 ειναι πραγματικα σταθερες ή θα εχω παλι προβληματα με boot loop κτλ? επισης η ομεγα ''αφηνει'' hardware του κινητου ανεκμεταλευτα ? οπως πχ το ραδιο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...